NTS wil voor reclame-tv met „De 47"' samengaan ZWART Vïig's vuren op vissersbootje ZWARE AARDSCHOK IN LIBISCHE STAD Geen goed woord over voor regeringsplan PATROUILLEBOOT OVERVAREN: VIJF SLACHTOFFERS STRENGE VORST Minstens 500 doden en 500 gewonden Ravage in Gelders dorpje (9m/ Omroepen zenden memorandum aan Ticeede Kamer WEERBERICHT Topprestaties van Russisehe straaljagers Amerika kwaad op Cuba Na gasexplosie tettws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 22 FEBRUARI 1963 No. 308S9 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Met het Tweede Kamer-debat over de reclame-televisie in zicht (waarschijnlijk eind maart) wordt er door de belanghebbenden veel activiteit aan de dag gelegd. Dezer dagen laaiden de hartstochten weer hoog op, toen de concessie-aanvraag van de nieuwe stichting .Televisie Neder land'' bekend werd. Gisteren werd de stichting officieel opgericht, evenals de N.V. Maatschappij voor Televisiereclame, die de tv-reclame voor haar rekening wil nemen tussen de programma's, die T.V.N. wil gaan verzorgen. Maar ook de N.T.S. zit niet stil. Zij verdediqt zich met hand en tand tegen alle concessie-aanvragers, maar heeft nu aan de Tweede Kamer in een memorandum meegedeeld, dat zij wel be reid is samen te werken met de „Groep van 47" een van de andere aspirant-concessionarissen uit de dagbladwereld voor een tweede televisienet om de belangen van de Nederlandse pers te beschermen. T nee ]>i oers Wj ongeval gedood Twee broers uit Roermond zijn gis teravond bU een verkeersongeval bij het Duitse grensplaatsje Elmpt om het leven gekomen. Het zijn de 47- jarige J. Blomen en zijn 34-jarige broer J. Blomen. Het ongeluk gebeur de, toen zij met hun personenauto op een stilstaande Belgische vrachtwa gen botsten. Tengevolge van het on geval was het verkeer in beide rich tingen enige tijd gestremd. Vijf personen zijn vanochtend in de Rotterdamse Maas ver dronken. toen de patrouilleboot Rijkshavendienst IV in dichte De omroepverenigingen willen die samenwerking ook uitbreiden tot an dere dagbladen, mits deze bereid zijn deel te nemen aan ..reclame in de televisie", hetgeen iets anders is dan „commerciële t.v.". Zij zijn tot deze samenwerking be reid. omdat de invoering van com merciële televisie in Nederland het bestaan van vele dagbladen zou be dreigen. Door de pers in te schakelen bij de exploitatie van reclame m de televisie, zullen de dagbladen althans enige compensatie kunnen vinden bij de verschuivingen, die het adverteren per televisie zal veroorzaken. Dit blijkt dus uit een memorandum, dat de Nederlandse Televisie Stich ting aan de Tweede Kamer heetf ge stuurd en waarin het NTS-bestuur zegt unaniem van mening te zijn, dat de voorstellen van de staatssecreta rissen van O K en W en van Econo mische Zaken inzake commerciële te levisie moet en'worden afgewezen. Het memorandum werd gistermiddag door het NTS-bestuur op een persbijeen komst in Amsterdam toegelicht. De NTS wijst onvoorwaardelijk sa- menwerking met het bedrijfsleven af. Eveneens onvoorwaardelijk wijst het de samenwerking af met die conces sieaanvragers, die naar het oordeel van de NTS 'n bedreiging van de cul tuur vormen, omdat zij uitsluitend op winst uit zijn. Tenslotte: hoe eventueel nog te for meren programmaraden er uit zielen De afgelopen nacht kwam in Neder land op vele plaatsen weer strenge vorst voor. Op het vliegveld Kind hoven daalde het kwik tot 17 graden onder nul. l)e lage tempe raturen veroorzaakten plaatselijk in het westen en zuiden van het land zeer dichte mist. Wolkenvel den. die van het noorden uit het land binnendreven temperden de vorst in de noordelijke provincies, waar het 8 tot 10 graden vroor. Boven midden Europa wordt de luchtdruk geleidelijk nogcr, waar door een uitloper van hoge druk is ontstaan van de Azoren over deze streken in de richting van Rusland. Het huidige weertype ondergaat dan ook maar weinig verandering. De komende nacht zal het opnieuw op vele plaatsen streng vrigzen, maar de temperaturen zullen afhanke lijk van de bewolking van plaa's tot plaats uiteenlopen. Sterke nachtelijke afkoeling zal weer hier en daar mist doen ontstaan. gas - water HOOIGRACHT 18 sanitair TEL. 23951 MATIGE TOT STRENGE VORST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavondOverwegend droog *eer met enkele overdrijvende wol kenvelden en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Vannacht matige tot strenge vorst, morgenmiddag overwegend lichte lorst. Zwakke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 23 FEBRUARI Zon op: 7.41 uur; onder: 18.07 uur; Maan op: 7.41 uur; onder: 17.20 u. Hoogwater te Katwijk te 2.52 en 15.06 uur; laagwater te 10.51 en 23.15 uur. 'Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) zien. zij zullen naar de mening van de NTS niet representatief kunnen zijn. Het begrip commerciële televisie wordt door de NTS als volgt om schreven: een systeem, waarbij de programma's dienstbaar worden ge- i maakt aan commerciële doeleinden. De inkomsten komen geheel of nage noeg geheel uit de reclame, waardoor de wensen van de adverteerder uit- l eindelijk het programmabeleid bepa len. Reclame in de televisie wordt om schreven als: een systeem, waarbij de programma's in de eerste plaats wor den gefinancierd uit kijkgelden, ter wijl de inkomsten uit reclame slechts aanvullend zijn. Open systeem Over het ..monopolie" van de om roeporganisaties merkt de NTS in het memorandum op. dat de bestaande regelingen bepaalde voorwaarden stellen, waaraan omroeporganisaties moeten voldoen om in aanmerking te komen voor zendtijd. Voorts is be paald. dat over deze organisaties de zendtijd naar billijkheid moet worden verdeeld. Worden deze uitgangspun ten losgelaten zonder dat daarvoor een andere algemene regeling in de plaats komt. dan wordt een rechtson zekerheid geschapen. Niettemin, aldus de NTS menen de staatssecretarissen, dat een commerciële concessionaris als een omroeporganisatie moet wor den beschouwd, ook al voldoet deze niet aan de gestelde criteria. Ook komt volgens het memoran dum de verdeling van de zendtijd naar billijkheid ernstig in het ge drang ..daar voorgesteld wordt de commerciële concessionaris 20 uur zendtijd per week te geven en de NTS en de omroeporganisaties, die de grote geestelijke en maatschappelijke stro mingen in Nederland vertegenwoor digen. tezamen 40 uur". De NTS en de omroeporganisaties blijven voorstanders van een open systeem, dat nieuwe organisaties voor het verzorgen van nieuwe program ma's toelaat. Daarvoor dient echter een wettelijke basis aanwezig te zijn, waarin wordt vastgelegd, wie voor zendtijdmachtiging in aanmerking komt en hoe de zendtijd wordt ver deeld. mist werd overvaren door liet tankschip Veenwoude van de Verenigde Tankvaart Rederij N.V. Het tragische ongeval had plaats in de monding van de Persoonshaven op de zuidelijke oever van de Maas. De Rijkshavendienst IV had acht man aan boord, van wie er drie zich door snel overboord te sprin gen het vege lijf konden redden. Zij konden worden opgepikt. Ze wer-i den naar het Zuiderziekenhuis overgebracht, waar geconstateerd werd. dat zij het bange avontuur goed overleefd hadden. Zij hadden geen ernstige verwondingen opge lopen. Waarschijnlijk bevonden de vijf man nen, die omstreeks het middaguur i nog vermist werden, zich in het schip. Zij hebben door de snelheid waarmede het ongeluk gebeurde geen kans gezien zich naar buiten i te werken. De slachtoffers zijn de onderhaven meester F. van der Berg <62>. de machinist S. van der Meer <53). de motorschipper A. Kruyt (61). de dekknecht Th. Leusink (37) en de motordrijver J. Nagelkerke (22). Allen kwamen uit Rotterdam-zuid. Het is een gebruik, dat het personeel L van de Rijkshavendienst. dat in zuid woont, met eigen boten wordt opgehaald en wordt overgebracht naar het magazijnschip, dat bij de Oude Plantage aan de rechteroever ligt. Het ongeluk gebeurde, toen de Rijkshavendienst IV op weg naar dit magazijnschip de rivier over- I stak. De Veenwoude was geladen op weg naar Amsterdam. Het schip meet 500 ton. Het liep slechts ge ringe schade op. Geen van de op varenden kreeg enig letsel. Van der Tak's Bergingsmaatschappij is vrij spoedig na het ongeluk be gonnen met het lichten van het ge zonken patrouillevaartuig. dichtheid moet een commerciële con cessionaris in zijn progTammabouw ernaar streven telkens als op de niet- commercièle zender een ontspan- ningsprogramma wordt geboden een soortgelijk programma hier tegen over te stellen. I De totstandkoming van een tweede niet-commerciëel programma, ge- I paard aan een positieve programma coördinatie. geeft de zekerheid van een weloverwogen werkelijke pro grammakeuze tussen contrasterende programma's. Deze kan namelijk al leen voortvloeien uit een competitie tussen twee instanties, die hetzelfde nastreven zo meent de NTS. Een andere gegadigde naar een concessie voor commerciële televisie is zoals gemeld de Stichting Televisie Nederland (TVN>, gevestigd te 's-Gravenhage. Gisteren is deze stich ten overstaan van de Rotterdamse notaris, mr. W. C. Treurniet officieel opgericht. Het hoofdbestuur van deze stich ting bestaat uit mr. G. E. van Wal- sum, ir. H. B. J. Witte, mr. H. K J. Beernink, dr. J. P I. van der Wilde, jhr. mr. A. Feith, jhr. mr A. F. C. de Casembroot. mr. J. M. Stoffels—van Haaften. Ch. G. Matser, J T. Melle- ma. ir. A. G. Maris, dr. J. C Tetzner. L. Brunt. P. G. van der Weele. mr. K van R.vckevorsel, J. Zwanikken en drs. A. Th. Bogaardt. TVNen TER Tevens is opgericht de N.V. Maat schappij voor Televisiereclame (TER) die zich ten doel stelt het verzorgen van televisiereclame. Als deelnemers ln het bij oprichting geplaatste ka pitaal der vennootschap kunnen thans reeds worden genoemd de Nieu we Rotterdamse Courant, Het Parool, De Telegraaf. De Volkskrant. Pierson. Heldring en Pierson en De Landbank Met de NV OTEM is een informele Meningsuiting In hun betoog over de geldende be palingen inzake de vrije menings uiting komen de staatssecretarissen tot de conclusie, dat „het toelaten J^P| |JJ van de nieuwe concessionaris een uit- bespreking gevoerd. Daarbij is geble- vloeisel is van het beginsel van gelijk- ken dat de OTEM met belangstelling heid voor de wet en van het begmsel beeft kennis genomen van het initia- vriia monmrrcllitim' Hp) NTS. Russische straalvliegtuigen, die raketten meevoeren, hebben snel heden tot drieduizend kilometer per uur beréikt en hoogten van meer dan 33 km, aldus verklaarde gisteren kolonel Golisjew, plaats vervangend hoofdredacteur van het Moskouse Dagblad voor lucht en ruimtevaart. Ook kan de Sow- jetrussische luchtmacht aanvallen met raketten op vijandelijke doelen ondernemen terwijl de vliegtuigen zelf buiten het bereik van het vijandelijke luchtdoelgeschut blij ven. Voor Radio-Moskou verklaarde maarschalk Birjoezow, bevelheb ber van de Russische strategische raketstrijdmacht, dat de Sow jet- Unie het vraagstuk inzake het ver nietigen van vijandelijke raketten tijdens de vlucht volledig heeft opgelost. Geen vliegtuig, op welke hoogte het ook vliegt, kan het luchtruim van de Sowjet- Unie ongestraft binnendringen, aldus verklaarde de maarschalk. In de Trèveszaal in Den Haag werd gisteren het Comité Natio nale Herdenking 1813-1963 ge ïnstalleerd. Van links naar rechts prof. dr. J. E. de Quay. de voorzitster Prinses Beatrix de voorzitter van het algemeen werkcomité, prof. dr. P. f. Bou- man en ir. A. G. Maris tijdens de I rede van de Prinses. van vrije meningsuiting". Het NTS- memorandum stelt hier tegenover, dat men kan debatteren over de wen selijkheid en opportuniteit van het verlenen van een nieuwe concessie, maar indien, zoals gesuggereerd wordt, het bestaande recht zou dwin gen tot het verlenen van de concessie, dan wordt elke verdere discussie over de wenselijkheid overbodig In de memorie van antwoord lan ceren de staatssecretarissen een sug gestie ten aanzien van het in Neder land toe te passen systeem, waarbij het tweede programma niet geheel aan een commerciële concessionaris zou toevallen, maar tussen deze en de NTS verdeeld zou worden in de ver houding 2 1. De NTS zou voor de verzorging van haar deel een com merciële maatschappij mogen oprich ten. Bij de NTS en de omroeporgani saties bestaat bezwaar tegen de ge dachte. dat zij een commerciële pro grammamaatschappij zouden oprich- tenten en aldus in strijd komen met hun eigen opvattingen Weliswaar wordt de NTS en de omroeporgani saties een derde programma in het vooruitzicht gesteld, maar dit wordt vooralsnog niet van reële betekenis geacht Geen keuze Het nieuwe voorstel van de staats secretarissen komt volgens de NTS geenszins tegemoet aan de ernstige bezwaren ten aanzien van de onbil lijke zendtijdverdeling. In het gun stigste geval krijgt elk der grote om roeporganisaties 9 uur zendtijd per tief tot het oprichten van de stich ting TVN en de NV TER. Van de zijde van de NV TER is aan de NV OTEM een belangrijke deelneming aangeboden in het oprichtingskapi taal. De OTEM blijft van mening, dat haar vormgeving aan de reclametele visie in de praktijk de beste zou blij ken te zijn. Nochtans wel de OTEM vanwege de belangrijkheid van dit initiatief dit voorstel zo spoedig mo gelijk voorleggen aan de houders van de oprichtersaandelen. De voorgenomen nadere toelichting op de plannen van de Stichting Tele visie Nederland moesten worden uit gesteld wegens plotselinge ziekte van n de sticht Twee op Cuba gestationeerde Mig-straaljagers hebben in de Straat van Florida een Amerikaans vissersbootje, dat op de gar- nalenvangst was, met machinegeweren beschoten. De twee op varenden bleven ongedeerd. Toen Amerikaanse straaljagers die van Key West waren opgestegen, nadat men op de radar niet- geïdentificeerde voorwerpen had waargenomen de plaats van het incident naderden, verdwenen de Mig's in de richting van Cuba. In de Verenigde Staten neemt men President Kennedy heeft gister deze zaak hoog op. De Amerikaanse avond op een persconferentie ver strijdkrachten hebben opdraeht ge- klaard de Cubaanse regering verant- kregen „elke noodzakelijke aetie" te woordelijk te achten voor de aan- ondernemen tegen Cubaanse vlieg- val. en dat dit zo zal blijven wan- tuigen die Amerikaanse schepen aan- neer de Sowjet-Unie de verantwoor- vallen. Tevens hebben de VS langs diplomatieke weg een krachtig pro test bij de Cubaanse regering inge diend. de voorzitter van c Het incident had plaats op 60 zee mijl ten noorden van Cuba. en 78 zeemijl ten zuidoosten van Key West. ting. mr. G De twee opvarenden van de vissers- E. van Walsum. burgemeester van boot werden na de aanval aan boord Rotterdam. De bedoeling is om deze genomen door een Amerikaans oor toelichting zo spoedig mogelijk na het 1 logsschip. Het is niet bekend of de herstel van de heer Van Walsum te Mig s werden gevlogen door Cubaan- doen plaats hebben. se dan wel door Russische piloten. Een hevige aardbeving in de Libische stad Barce heeft gister avond 500 levens geëist, aldus mededelingen van de naoijgelegen Amerikaanse luchtmachtbasis Wheelus, waar men verder schatte, dat er in deze Noordafrikaanse stad, die voor de helft is verwoest, ongeveer vijfhonderd gewonden zijn. Barce ligt 90 km van Beng hazi. op een hoogvlakte bij de kust van Cyrenaica. Deze oude stad was in de tweede wereldoorlog een Italiaanse basis, die tijdens de woestijngevechten verscheidene malen van Engelse en Italiaanse week tegenover 20 uur voor de .co™- bezetter wisselde. Het is de voornaamste stad van het district Barka Snelle liulp van V.S. en Britten De Amerikanen zijn royale wijze te hulp gekomen. 4me rikaanse vliegtuigen met artsen, Ie vensmiddelen en medicamenten ver trokken haastig naar net getroffen gebied, waar bijstand wordt verleend door de Britten. De afstand tussen Barce en Wheelus bedraagt 500 km. De toestand in de getroffen stad is nog moeilijker geworden, omdat de j bevingen gepaard gingen met stort regens. De Libische minister van Binnen landse Zaken en de chef van de ge nerale staf vertrokken na de berich ten over de ramp onmiddellijk per vliegtuig uit Tripoli om de reddings werkzaamheden van militairen delijkheid hiervoor niet op zich neemt. Cuba heeft gisteravond tegenge sproken, dat Cubaanse vliegtuigen woensdag een Amerikaanse garna- lenboot hebben aangevallen. In een communiqué van het Cubaanse mi nisterie voor de Strijdkrachten wordt gezegd, dat twee Cubaanse verken ningsvliegtuigen, op zoek naar twee vissersboten, die vorige week door contra-revolutionairen waren ge kaapt. een bootje zagen dat op een van de twee ontvreemde bootjes leek. Toen echter bij nader onderzoek bleek, dat men zich vergist had, ver trokken de Cubaanse vliegtuigen „zonder een schot gelost te hebben of een vijandelijke daad tegen het vaartuig begaan te hebben", aldus het Cubaanse communique. Kennedy wilde het incident met j de straaljagers niet in verband bren gen met het terugtrekken van de Sowjetrussische soldaten uit Cuba. Het is niet bekend of het incident met opzet was gepleegd en dat der gelijke aanvallen zich zullen herha len. of dat de piloten hier eigen machtig hebben gehandeld. Amerikaanse functionarissen in Washington hebben gisteren be kendgemaakt. dat het Sowjetrussi sche passagiersschip „Baltika" uit terstond op Havanna is vertrokken, naar men aanneemt met een deel van de Rus sische troepen aan boord die volgens belofte van premier Chroesjtsjow uit I Cuba zullen worden teruggetrokken. Hoeveel militairen er aan boord zijn is niet bekend. Een gasontploffing heeft gistermid dag een ravage aangericht in het cen trum van het Gelderse dorpje Scher- penzeel. De explosie deed zich voor, toen een tank bij het hotel „Hertog van Gelre" aan de Dorpsstraat werd ge vuld met vloeibaar jas, dat per auto was aangevoerd. De tankauto stond in een steegje naast het hotel Zowel van het hotel als van het aan de andere kant van het steegje gelegen woonhuis werden deuren en ramen vernield, terwijl de muren werden ontzet. Stenen en dakpannen kwamen naar beneden en versperden de tankauto die merkwaardig ge noeg onbeschadigd bleef de weg. De ontploffing ging gepaard met een steekvlam, waardoor in de keu ken van het hotel een begin van brand ontstond. De 18-jarige koks maat Van den Berg kreeg brandwon den aan zijn gelaat. Met een gordijn wist een te hulp gesnelde kelner de vlammen te doven. Kort voor de explosie hadden café bezoekers een gaslucht in het hotel waargenomen. Nadat het vloeibare propaangas door middel van slangen buiten het hotel om naar de tank in de tuin was overgeheveld en het per soneel van de tankwagen de slan gen had losgeschroefd, deed r.ich de ontploffing voor. Naar de oorzaak van de ontploffing wordt een onderzoek ingesteld Ook moet nog worden vastgesteld of ge vaar voor instorting bestaat. Zware straf geëist wegens chantage Met gesloten deuren heeft de Rot terdamse rechtbank gisteren enkele zaken behandeld waarin verschei dene jeugdige personen terecht heb ben gestaan, verdacht van 't plegen van chantage ten nadele van 2 stad genoten. De officier eiste tegen drie verdachten (21, 19 en 25 jaar» vier jaar gevangenisstraf met aftrek. De officier deelde na de behande ling van de zaak mede. dat de Justitie met grote gestrengheid tecen chantaceplegers zal optreden. Uit spraak 7 maart. Israël handhaaft militair bestuur Een door de pppositie in het Israë- ucicuci WI33CIUC. li» ia ut vHuiiioaiiisic sictu vcui iici manui udiAo - - c- hsche parlement ingediend voorstel merciele concessionaris in het nieuwe werkzaamheden van militairen en nm het militaire bestuur in de Israëli- voorstel. Ook aan de principiële nood- eens een vruchtbaar gebied, maar thans voor het grootste deel een politie te leiden. Er zijn reeds hon- -che grensgebieden op te heffen, is zaak, de kijkers een keuzemogeiyk- droqe woestijn met een berqruq. In Barce wonen onqeveer 11.000 (|prd slachtoffers geborgen. Het tijd- met 57 tegen 65 stemmen verworpen - - - - 1 stip van de aardbeving vas half acht. Aanneming had tot aftreden der re- heid te bieden wordt niet voldaan. Bij i T - zijn streven naar maximale kijk- mensen. In de gehele streek zijn 12.000 daklozen. Id.i. half zeven Nederlandse tijd. I gering kunnen leiden. Uit het Leidsch Dagblad van w 22 Febr. 1863: J (Advertentie) Kiesvereen t Vaderland en Oranje". Tot t kandidaat voor lid van de t Gemeenteraad wordt aanbe- volen Mr. K. J. F. C. Knep- t pelhout van Sterkenburg. t Aan een feest van 15 Fe- l bruari nam te Potsdam ook t een vrouw deel. die de veld tochten van 1813 tot. 1815 als ulaan had medegemaakt.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1