Nieuwe Engelse raket is troostprijs voor Skybolt Meerderheid legt zich neer bij Duits verdrag VS zeggen Venezuela volledige steun toe Gevaarlijke leemte opgevuld tot komst van Polarisraketteii De Quay: uitkering bepaaIde in vaIden KWIK DAALT VERDER (9ne/ 9L Geen staking van Vlaamse studenten Bondsleger en atoomwapens Kamer buigt hoofd met tegenzin WEERBERICHT Pers mag niet meer blij ren op recepties van Kennedy O Meer Russen op Cuba, zegt banneling Bolletje.'" teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 21 FEBRUARI 1963 No. 30888 LEIDSCH aea Cm DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand. f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Londense correspondent) De Engelse defensie krijgt in 1965 de beschikking over een nieuwe raket voor bommenwerpers. En daarmee kunnen de Britten de gevaarlijke leemte vullen tussen het snel naderende ogenblik, waarop de strategische lange-afstandsbommenwcrpers van de R.A.F. in het museum zullen worden opgeborgen en het tijdstip, dat Engeland zal beschikken over de Amerikaanse Polarisrakct- ten, welke zich, aan boord van onderzeeërs, onder water kunnen schuilhouden. Deze nieuwe raket, waarover voor het eerst ge sproken werd in het gisteren gepubliceerde jaarlijkse witboek van Defensie, is als het ware de troostprijs voor de Skybolt, die aan- Het risico moet voor elke agressor on berekenbaar blijven, aldus Vnn Has- sel, en daarvoor is het nodig dat in de voorste linies van de verdediging van West-Europa, met andere woor den bij het Bondsleger. gevarieerde en beweeglijke kernbewapening be staat. Von Hassel is verder de mening toe gedaan. dat de te vormen multilate rale atoomstrijdmacht onder 't com mando moet worden geplaatst van de opperbevelhebber van de Noord-At lantische verdragsorganisatie NAVO» in Europa. Over de Duitse bijdrage aan deze strijdmacht zei hy: zij moet afhangen van de bijdragen van an dere naties. In een interview met United Press zette de minister uiteen wat hij denkt te doen om tegemoet te komen aan de Amerikaanse wens naar meer Duitse troepen. Von Has sel wil een leger van reservisten op leiden voor de bescherming van stra tegisch belangrijke objecten, van bruggen, waterwerken, energiecentra merking komen voor militaire dienst, zullen worden opgeroepen voor reser- vedienst. waarvoor een opleiding van 6 tot 14 weken nodig zal zyn. De Vlaamse studenten van Leuven hebben besloten af te zien van de monstraties en stakingen tegen de voorgestelde splitsing van de r.-k. universiteit in Nederlands- en Frans talige afdelingen. In een communi qué van het Leuvense studentencorps werd gezed, dat „na overleg op het hoogste vlak voldoende garanties zijn les etc. Daardoor zullen de militairen «egeven voor een splitsing van de fa in actieve dienst ontlast kunnen wor- culteiten volgens onze eisen", den van territoriale defensie, waar- Enkele dagen geleden werd aahge- mee zij nu ook belast zijn. De reser- kondigd, dat vier faculteiten zullen vankclijk door Amerika in uitzicht was gesteld, doch tenslotte de wet oil ^di^nsfnllchft^ w.JzSen1" I )V01?en T?.litst wa,aiï'Jf h*1 Neder" „.cL™* A wuuu uu l„_. £Lwf* °.p__de_ e"?t?l1.c.hLte. lands volledig naast het Frans een geschrapt werd. Op het ogenblik beschikken de Britse V-bom menwerpers over Blue Stecl-rakettcn, die op grote hoogte worden losgelaten en daarna zelf hun weg naar het doel volgen. Maar er is behoefte aan een raket, welke op veel grotere afstand dan de Blue Steel kan worden gelanceerd. Het nieuwe projectiel ban voor ver- i Het Britse leger krijgt dit jaar tal schillende doeleinden worden ge- van nieuwe wapens, waardoor de bruikt. vuurkracht aanzienlijk wordt ver- Het was oorspronkelijk bestemd voor hoogd. Het zal het recordgetal van de nog geheime, laagvliegende super- 180.000 man bereiken en voor het sonische tactische en strategische eerst sinds 1939 geheel uit vrijwilligers straalbommenwerper TSR-2, Enge- bestaan, nu de dienstplichtigen zijn lands nieuwe militaire troefkaart. De afgevloeid. Zoals men weet heeft En- nieuwe raket kan eveneens laag, bui- geland enkele jaren geleden de mili- ten het bereik van vijandelijke radar, taire dienstplicht afgeschaft. Gecom- de contouren van het terrein volgen bineerd met het korps mariniers en en. bij het doel gekomen, misleidende de Gurka-regimenten zal de totale bewegingen maken. Tevens kan deze gevechtskracht binnenkort 200.000 raket gemakkelijk en goedkoop wor- man bedragen. Hoofddoel is zo groot den aangepast aan de V-bommenwer- mogelijke beweeglijkheid. Het leger pers «Vulcans en Victors», waarvan krijgt een nieuw transportvliegtuig nu een moderne serie gaat verse hij- met korte startbaan, dat later verti tien. De TSR-2 zal waarschijnlijk in caal zal kunnen opstijgen. De vloot 1967 of men. Tot nu toe zijn er veel meer dienst plichtigen dan opgenomen kunnen worden in het bondsleger Door een lotingssysteem worden nu diegenen uitgezocht, die hun 18 maanden dienstplicht moeten volbrengen, In de toekomst wii de minister de mo gelijkheid krijgen dienstplichtigen uit te zoeken naar kwaliteiten, opleiding. etc. Degenen, die dan niet in aan- gegeven garanties volledig eigen plaats aan de universiteit zal innemen. Aanvankelijk namen de Vlaamse studenten het standpunt in. dat de maatregel „dubbelzinnig" was en werd de eis gehoord van een volle dig Vlaamse universiteit. In het communiqué wordt gezegd, dat de Vlaamse studenten „blijven toezien op de uitvoering van de ons ..Ruggespraak ran de rege ring tijdens de gistermiddag voortgezette debatten over het verdrag tussen Nederland en Duitsland. Terwijl de minister van Financien, prof. Zijlstra een financiccl-technische toelichting geeft, plegen de ministers De Quay en Luns achter zijn rug om overleg. Geheel links minister Korthals. Betancourt sprak niet Keniu ■ilv in dienst worden geno- Britse defensie heeft vele pijlen op haar hoog krijgt in 1970 een nieuw vlicgdek- schip met verticaal opstijgende vlieg tuigen. Tot zover onze Londense correspon dent. Onze correspondent in Bonn tele- Gelet op de verscheidenheid kan het Britse afschrikwapen. waaraan Engeland zolang mogelyk zowel uit militaire als internationale politieke 1 overwegingen wil vasthouden, zonder l foneerde hedenochtend: twijfel nog altijd formidabel worden genoemd. Overigens heeft het nieuwe recordbedrag voor de defensie van dit jaar. namelijk 1838 miljoen pond sterling, rond 117 miljoen pond meer dan vorig jaar bedragen, d.i. 7 pro cent van het nationale inkomen. De ze enorme som heeft in Engeland een hevige schok veroorzaakt. voornaamste olieleverancier voor de Verenigde Staten en de Westelijke wereld is en omdat zijn regering een krachtige houding heeft aangenomen tegen het bewind van Fidel Castro in Cuba en tegen het internationale communisme in het algemeen. De nieuwe Westduitse minister van Defensie Von Hassel deelt de mili taire opvattingen van zijn voorgan ger Franz Josef Strauss en vindt ook. dat de divisies en de korpsen van het Bondsleger uitgerust moeten blijven met tactische atoomwapens, zoals ook nu het geval is. Daarnaast vindt Von Hassel het nodig, dat het Bondsleger wordt uitgerust met raketten van grotere reikwijdte, die ook strategi sche kernwapens kunnen vervoeren. (Van onze parlementaire redactie) Wat reeds werd vermoed, kwam gistermiddag vast te staan: de meerderheid van de Tweede Kamer zou zich neerleggen bij het sterk gekritiseerde Nederlands-Duitse verdrag. Vanmiddag zou er worden gestemd. Premier De Quay slaagde er gisteren in, de aarzelende Antirevolutio nairen over de streep te trekken door een tegemoetkoming ten aanzien van de uitkering van 125 miljoen aan slachtoffers van de Duitse oorlogs- tcrrcur. Ook invaliden, die minder dan drie maanden of helemaal niet Foto van het IJsselmecr bii Sta- 9e vangen hebben gezeten zullen voor een uitkering in aanmerking j kunnen komen. Een luchtopname van ANP- voren tijdens de autotocht over de bevroren binnenzee. De on- ring zal de Kamer nog nader in-volgens hem onmogelijk zijn tot enige lichter kust werd gemaakt, keurige rou- noemfje prof De? Quay het aan oud-bevredigd voelen, maar het bedrag over een aantal bijzonder- evenredigheid in de uitkeringen te Als objectieve maatstaven komen Niemand zal zich volkomen Het door de commissie-Drees ge- De minister-president voelde niets adviseerde verdelingsstelsel zal hier-I voor een noodfonds voor „hardheids- geveer duizend auto s. die giste- door volgens de minister-president gevallenomdat dit een doorkruising ren aan deze unieke tocht deel- niet wezenlijk worden geschaad. Het i zou betekenen van het systeem, dat is e- ontwerp-algemene maatregel van be- gebaseerd op een eenvoudige en namen, kwamen in dit rriese stuur. dat op deze verdeling betrek- .snelle uitbetaling. Prof. De Quay had stadje weer even aan de vaste king heeft, zal aan de nu gedane toe- veel begrip voor het leed. dat nog wal. alvorens de tweede over- j zegging worden aangepast. De rege- I dagelijks voelbaar is. maar het zou Een zwakke rug van hogere steek terug naar de Hollandse lichten druk. die zich uitstrekt van het f v f v_ heden zuiden van de Noordzee naar zuid u Zweden, verplaatst zich langzaam fes ivaren schoongeveegd. De verzetsstrijders toekomende buitenge- van 125 miljoen vond hij althans een in de richting van ns 'and. De mum snelheid was -f0 km wone pensioen cn de ondersteuning morele schulderkenning van Duitse kans op opklaringen neemt daar- maximumsneineia wa. tv krachtens de regeling hulpverlening zijde. door toe en mede door de geringe £r waren zo n JUU politiemensen oorlogsslachtoffers voor niet-ver- I Soepelheid zal worden betracht wind zullen de temperaturen de sfoef in Qoede zetsmensen. voor degenen, die indertijd statenloos komende nacht over het algemeen lager zijn dan de afgelopen naeht. banen te leiden, tiet lukte Plaatselijk zal daarbij weer strenge vorst voorkomen. Belangrijke veranderingen in de weerstoestand komen boven Euro pa niet voor. Een storing, die gis teren boven Frankrijk was gelegen is naar Italië getrokken. Aan de achterkant van deze storing stroomde koudere lucht naar het westelijk deel van de Middellandse Zee. Boven noord-Scandinavië handhaaft zich een lage drukgebied. dat nu echter iets in betekenis afneemt. Op het oostelijke deel van de Atlan tische Oceaan blijft de depressie activiteit gering. I t MATIGE TOT STRENGE VORST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond op vele plaatsen opkla ringen en geen neerslag van beteke nis. Vannacht en morgenochtend ma tige tot strenge vorst en morgenmid dag overwegend lichte vorst. Veran derlijke wind. (opgemaakt om 11.15 uuri 22 FEBRUARI Zon op: 7.43 uur; onder: 18.05 uur. Maan op: 7 04 u onder: 16.01 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.05 en 14.23 uur. Laagwater te 10.05 en 22.32 uur. i Dit nummer bestaat uit 16 pagina's waren, maar inmiddels Nederlander zijn geworden. Niet minder dan zes bewindslieden lieten zich gisteren horen bij het debat over het verdrag, namelijk de ministers De Quay. Luns, Korthals en Zijlstra en de staatssecretarissen Van Houten en Stijkel. Minister Zijlstra zag de genoemde 125 miljoen met als j ..smartegeld". omdat de verdeling cjaarvan onafzienbare problemen zou hebben opgeleverd. Het betreft hier een op zichzelf staande regeling, die zonder het verdrag niet denkbaar zou zijn geweest. Het geldend maken van nadere aanspraken blijft intussen mogelijk. Prof. Zijlstra beschouwde het be President Kennedy van de V.S. cn president Betancourt van Venezuela zeggen in een gisteravond uitgegeven gemeen schappelijke verklaring. dat Cuba de onafhankelijkheid en soevereiniteit van alle niet-com- munistische Amerikaanse repu blieken bedreigt. De twee presidenten, die twee da gen besprekingen hebben gevoerd, verklaren verder, te verwachten, dat de Organisatie van Amerikaanse Sta len „met alle haar ten dienste staan de middelen"'de continuïteit van het democratische proces op het Weste lijk halfrond zal verzekeren. Boven dien zegt president Kennedy Vene zuela de volledige steun van de Ver enigde Staten toe „in zijn verzet te- L— gen de actie van het internationale He- Witte Huis heeft communisme, dat vooral door de Cu baanse bondgenoot wordt geholpen, om de constitutionele regering van president Betancourt omver te wer pen". President Betancourt heeft gisteren tijdens een lunch, die hem door de Amerikaanse persclub werd aange boden. verklaard, dat de communis tische terroristen in Venezuela die zich de laatste tijd aan een hele serie .extremistische en wanhopige daden" reikte resultaat als een gevolg van üee[! schuldig gemaakt, niet door de een situatie (de bezetting», waaraan geen goed woord is te wijden Van grootscheepse Duitse herbetalingen zag hij niets meer komen. De jaren na de eerste wereldoorlog hebben trouwens al aangetoond dat betalin gen als deze allerlc kwaliike econo mische gevolgen hebben. Op de lange baan? G een haast Het was opmerkelijk, dat minister Luns de goedkeuring van het verdrag met (gereserveerde) nadruk aan raadde. Maar dat hij ook liet door schemeren het niet zo verschrikkelijk erg te vinden, als daarna de Eerste Kamer met de goedkeuring nog enige tijd zou wachten. Na deze goedkeu ring kan er pas van ratificatie sprake zijn en uit de Tweede Kamer was ge vraagd of deze niet zou kunnen gor den opgeschort in verhand met Duits- lands Europese politiek. Daar was mr. Luns niet toe bereid, maar door luchtigjes te zeggen, dat de behan deling in de Senaat nog wel even op zich zou laten wachten, vesiierte hij bepaald geen indruk van overhaas ting. Uit de Kamer kwam overigens gern motie (of amendement op het goedkeuringsontwerp) om de ratifi catie uit te stellen. Al met al stond dus gisteren vast, dat een meerderheid bestaande' uit K.V.P.. VVD A R P en een aantal socialisten, zich vóór het verdrag zou uitspreken, maar zelden waren de ge voelens van de Kamer zo in mineur als bij deze gelegenheid en ook de be windslieden blaakten niet van geest drift. Het verdrag werd „hef maximaal bereikbare" genoemd Welnu zei dr. Diepenhorst <CH>. als dit zo onbe vredigend is. is het niet waard be reikt te worden Hij zei verder „Duitsland zal de aanvaarding van dit verdrag hebben te danken aan de nazi-slachtoffers, die als het ware vurige kolen stapelen op het hoofd van degenen, van wie zy zo te lijden hebben gehad" Dr. Patijn (PvdA) sprak over een „dwangpositie" waarin het parlement verkeerde De heer Schens (PvdA» meende* Duitsland Van dit verdrae winnen, maar daardoor veel morele goodwill verliezen. De heer Scheps wilde het tegenwoordige Duitsland niet met he' Hitlerrijk vergelijken, maar dan dienen de Duitse onder handelaars zich niet te gedragen als of de nazistische methoden nog be staan. De PSP'er Noordenbos zei. niet te willen bukken voor hetgeen Duits land ons meent te kunnen dicteren. Dat zou in strijd zijn met de waar digheid van het Nederlandse volk. bevolking van zijn land worden ge steund en geholpen. Volgens hem zijn deze terreurdaden commando-opera tics. die door kleine groepen worden uitgevoerd welke absoluut geen hulp of steun van het Venezolaanse volk krijgen. De communisten zijn er niet in ge slaagd invloed te krijgen in de vak beweging en onder de landbouw- arbeiders, terwijl zij zelfs onder de studenten aan invloed inboeten. Zij zijn er, aldus president Betancourt verder, op uit om in Venezulea een chaos te scheppen omdat dit land de Op Cuba verblijven 50 a 35.000 Sowjetrussische soldaten, bij na het dubbele van de schat ting van de Amerikaanse regering; in elk geval zijn er meer dan 17.000, zoals Washington veronderstelt Dit verklaarde gisteren een Cu baanse bannelingenleider, dr. Manuel de Varona, voor de Amerikaanse Subcommissie voor Interamerikaanse zaken. Hij had bovenstaande gege vens vernomen van vluchte lingen uit Cuba. „Je ziet er overal Russen, in de steden, op het land cn als on dervragers in de concentratie kampen", verklaarde hij ver der voor de subcommissie, die een onderzoek instelt naar Cubaanse ondergrondse acti viteit in Latijns-Amerika. In deskundige kringen in de Amerikaanse hoofdstad ver wacht men intussen, dat in de komende dagen de helft van het geschatte aantal Russen op Cuba (17.000) het eiland zal verlaten. Voor dit doel zouden reeds Russische sche pen op Cuba zijn aangekomen. gisteren bi) monde van perschef Salinger aan gekondigd. dat verslaggevers voort aan de diplomatieke recepties van president Kennedy en diens echt genote niet geheel meer mogen bij wonen. Voor de vanavond te hou den receptie kunnen zy de aan komst van de president, mevrouw Kennedy en de gasten bijwonen en daarna wordt van hen verwacht dat zy vertrekken. De afgelopen twee jaren konden de verslaggevers blyven en de gesprek ken die de president met zijn gas ten voerde beluisteren. De eerste aanwijzing van deze be perking werd dinsdagavond door Kennedy's secretaresse, mej. Pa mela Turnure. gegeven toen zy zei dat de receptie van donderdag avond niet zou mogen worden bij gewoond en dat dit voortaan zo zou blyven. Een Republikeins Congreslid, Abner Sibal, verklaarde dat het Witte Huis „geen Buckingham Palace" is en dat er in „Amerika geen plaats is voor een koninklijke familie". Advertentie de echte eierbeschuit Uit het Leidsch Dagblad van J 21 Febr. 1863: l In een Franseh dagblad f wordt melding gemaakt van f een machine om klompen te maken. In één uur worden 15 tot 24 paar afgeleverd. m Te Heemskerk zijn 22 jon- gelingen voor de nationale j militie ingeschreven waaron- a der 3. een oom cn 2 neven. met de naam Willem Hoogc- werf.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1