METRO RUKT ROTTERDAM BINNEN r mi I Im'riiL Eerste station ligt ondergronds al klaar Geen chaos Grote kuip Fundering; Gigantisch werk gaat zeker 190 miljoen gulden kosten j Zoutgehalte Proefstation Heipalen Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 15 februari 1963 Derde blad no. 30883 Het Rotterdamse pronkstuk: het station Leuvehavenvier jaar voor de metro zal rijden al klaar op de aanleg van de rails na. «■m TSËÊÊÊÊÊÊ Jj# - r-; (Van onze Rotterdamse correspondent) De Rotterdammer is in zijn metro gaan geloven. Wat zoveel jaren niet meer dan een vaag plan is geweest ziet hij nu met een onstuitbare vaart op zich afkomen. In één jaar tijd is dat ineens enorm hard gegaan. ■:f~ i Igfc - - Goed, ergens achteraf op het eiland van Brienenoord werden tunnelstukkcn gebouwd, wist hij. en uit de krant begreep hij ook. dat daar diep in de grond onder de Schiedamsedijk iets verras sends gebeurde. Twee jaar ruim zijn de metrobouwers nu bezig. De laatste maanden zijn ze met een overrompelende haast de bin- nenstad binnengestormd: het kanaal recht door de Cooisingel S kreeg zijn stalen kademuren en graafmachines staan klaar om in een paar maanden daartussen een diepe gracht te graven. Waar bij de Blaak de oude Bijenkorf heeft gestaan, krijgt nu een nieuw het derde bouwdok vorm. En dat was het grootste wonder het station Leuvehaven. vlak bij de rivieroever, ligt ondergronds al kant en klaar gereed op de eerste trein te wachten. De reclameborden hangen er tegen de diepkleurende blauw- glazen wanden, de roltrappen draaien, snel als het druk zal zijn, langzaam als ieder het op zijn gemak kan doen. De Rotterdammer weet het nu. voor zover hij twijfelde en die waren er in Rotter dam is hij nu overtuigd: de metro komt. Hij zal zo dat station Leuvehaven kunnen binnenglijdenZó, eind 1966. Dat Is dan de enige troost voor al die Rotterdammers, wie het wach ten voor Maastunnel en Willems brug met de dag langer valt. De files zijn weer groter, het spitsuur duurt weer langer. De vooroorlogse Maastunnel, gebouwd voor een top capaciteit van zo'n 55.000 auto's per dag en dat zou men pas in 1980 hebben bereikt, dacht men in de laatste jaren dertig nog staat nu voor dagen van 80.000 voertuigen. Ze gaan er door, maar het duurt langer. De aftandse Wil lemsbrug uit 1878 neemt er ook nog eens 20.000 voor zijn rekening. En al moet er over een jaar of tien een zes-baans tunnel liggen op de plaats van de brug, Rotterdam gaat voor dit korte tijd nog een paar miljoen uitgeven voor een betere afrit, zodat er nog een paar dui- zend'meer overheen zullen kunnen. Want men moet het zich even voorstellen, wat al dat wachten en wachten aan tijd en slijtage kost. Iemand heeft dat eens becijferd en kwam uit op het onvoorstelbare bedrag van twee ton per dag een miljoen per week, 50 miljoen per jaar. Daarom kan het de Rot terdammer niet hard genoeg gaan: met de bouw van de Benelux-tun- nel bij Viaardingen, die nu lang zaam op gang begint te komen en wei niet voor '66 klaar zal zijn, met de Van Brienenoordbrug, die de hoogste en de grootste van het land wordt en pas In de loop van '64 enig soulaas kan geven. Daarom moet er met die metro zo hard worden opgeschoten: dan kan het openbaar vervoer uit de voeten, dan pas kan men ook beginnen aan de vervanging van do Willemsbrug door een tunnel. Er zit nu gang in de bouw. Me trobouwers hebben de hartader van de binnenstad opengebroken en men ontloopt hun werk eenvoudig niet meer. Dat is misschien bij dit werk het groote wonder geweest de verkeerschaos, waarvoor iedereen bijzonder heeft gevreesd, is uitge bleven. De verkeerspolities heeft en kele cmrijroutes uitgezet, die wel iets langer zijn, maar waarop men door het éénrichtingverkeer flink kan opschieten. Resultaathet loopt zo voortreffelijk, dat, men er hard over denkt het ook maar zo te la ten als de Cooisingel weer dicht is en de metro rydt. En er is toch ver keer in Rotterdams binnenstad: over het nu door een kanaal door sneden Hofplein passeerden dage lijks 38.000 auto's. Twee enorme hulpbruggen over het kanaal heen zorgen er voor, dat ook hier niets in de knoop raakt. Men is er nog niet, nog meer verkeersknooppunten moeten worden doorsneden. Maar die vreest men niet. De politie kan trouwens rekenen op de enorme sportiviteit, waarmee de automobi list de problemen helpt oplossen door zich snel aan te passen en „eigen wegen" te vinden. Het Hofpleinzoals het er nu uitziet. Het kanaal gaat pre cies tussen de fontein en het in aanbouw zijnde Hiltonhotel (links) door. Het verkeer gaat over twee hulpbruggen en een trambrug. In het bouwdok van Brie nenoord wordt vaak ook des nachts gewerkt. Elke week wordt het tunnel stuk vijftien meter langer. Elke verlenging moet in één stort gebeuren, vandaar dat men er des avonds niet mee kan stop pen. Staler palen kunnen een buiging doorstaan. Nu hebben stalen palen weer het risico door allerlei invloe den ondeugdelijk te \s orden. Hier bood de kathodische bescherming uitkomst. Dat werkt, eenvoudig ge zegd, als een accu: de palen worden onder stroom gezet, aan de ene kant van het stroomcircuit blijven ze gaaf, de andere worden ..opgevre ten". De palen, die de klappen krjj- gen staan naast de tunnel, zodat ze, eventueel ter vervanging altijd te bereiken zijn. De palen onder de tunnel blijven puntgaaf. De metro bouwers weten uiteraard precies, hoe ze dat In de hand moeten hou den. In Rotterdam kan men dus nu zien, waarover men praat. Het bouwdok Weena een enorme kuip van 90 x 45 meter, groot ge noeg om er flinke schepen in te bouwen heeft zyn eerste twee tunneistukken afgeleverd, gevaar ten van 50 meter lang, negen breed en zes hoog, 2500 ton zwaar. Ze lig gen nu te dobberen in een voorha- ventje naast het dok en wachten tot het kanaal over de Cooisingel gegraven is om ze naar hun plaats te varen. In het dok is men intus sen begonnen aan de twee volgen de kolossen. Dit worden giganten van 7500 ton. het zijn moten van het ondergrondse station-Stadhuis, dat hier gebouwd wordt en in het voorjaar naar zijn plaats wordt ge varen. De Cooisingel kent men niet meer terug. Bruingeroeste stalen damwanden trekken een scherp spoor over de brede boulevard, tot waar het station komt 23 meter breed, verder op, waar alleen een tunnelstuk voorbij moet, 13 meter. Dat graven van een kanaal een dikke tien meter diep is een om vangrijk. werk. Een meter onder de rijweg lag namelijk een dikke betonnen plaat, die na de demping van de oude Coolsir.gelgracht (1913) is gestort om het verkeer te dragen. Dat was het ergste niet, maar er onder za ten tegen de 2500 houten heipalen, die er totale lengte 31 kilometer één voor één moesten worden uitgetrokken. Dat kostte maanden. Voor ae voorbijgangers was het ove rigens een geliefd kijkspel. De zware ijzeren brug, die voor voet gangers over het kanaal is gelegd het is een oude landingsbrug, die bij de invasie op het Normandische strana dienst heeft gedaan werd een aansluiting gebouwd voor een in een verdere toekomst aan te leg gen oost-westlijn. Het is niet de enige vlieg, die men in één klap meeslaat. Naast het station zal op dit vitale knooppunt meteen een vierbaans verkeerstunnel tussen Blaak en Westblaak worden ge bouwd. Die is in 1968 klaar. In het komende voorjaar gaat dit bouw dok tunnelstukken produceren. Wonderlijke ervaring overigens op die drukke Cooisingel. Wie daar ergens middenop, vlak bij de Meent, door een gToen houten luik kruipt en afdaalt vindt er op een dikke twaalf meter min NAP al een „in den droge gebouwd „tunnelstuk van een meter of twintig lang. Dat is l$r" iïïA mi Ï15I Ook het bouwdok van Brienen oord heeft de eerste twee van de twaalf tunnelstukken afgeleverd, die voor het rivierkruisende gedeel te van de metrotunnel nodig zijn. Ze liggen aan de stadskant al netjes op hun plaats ook. Dat afzinken is een bijzonder nauwkeurig kar wei geweest, dat geheel afhankelijk was van waterstand, getijbeweging en weer. En het zoutgehalte, dat hier juist door de getywisseling kan schommelen. Om het kwartier werden daarom watermonsters ge nomen om het zoutgehalte te be palen. Het zoutgehalte kon tijdens het werk een verandering van zes milligram per kubieke centimeter hebben. Dat lijkt niet veel. maar ver taald in de verhoudingen van het 75 meter lange tunnelstuk bete kent het, dat bij een dergelijk zouter wordend water het tun nelstuk met een gewicht van 30 ton water zwaarder moest worden geballast om te voorkomen, dat het zou zweven Voor het afzinken had men een dubbele meetapparatuur aangebracht, een lanomeettechnische en een elek tronische. Elke seconde en elke millimeter konden dc metrobou wers het onhandelbare gevaarte in de hand houden. En dan ligt er onoer de Schie damsedijk Rotterdams pronkstuk: het station Leuvehaven. 't Is heus geen vergissing, dat dit ondergrond se gebouw vier jaar eerder gereed is dan de metro rijden zal. Het is de speelkamer van de metrobouwer geworden, het domein van iedere architect Ze hebben het ingericht om van te leren, om te zien of ze de andere stations ook zo kunnen inrichten of dat het nog beter kan. Of bijvoorbeeld, die blauw glazen wanden zo gemakkelijk schoonge- houden kunnen worden als zij heb ben aangenomen. Hier kunnen zij naar haitelust experimenteren, met reclameborden, met vitrines, met banken. Met de stationsnamen, met de verlichting. Hoe het zou worden wisten ze overigens al een beetje, want in een enorme loods hadden ze een hap van het station al hele maal in schaal 1 1 van hout voor- uitgebouwd Wat kost Rotterdam dit metro- werk: in elk geval al 53 miljoen meer, dan In 1958 werd geraamd. De kosten liggen nu al rond de 190 miljoen voor het klaar is. Maar dan heeft men er ook wat voor. In de stad een ondergrondse. In zuid de laatste van de vijf kilo meters op een viaduct, waarvan de pijlers overigens niet 25 zoals werd gedacht, maar 48 meter uit elkaar komen te staan, een veel beter ge zicht. Dan ligt er een station Maas haven, waarin ook lijn 2-voor-heel- zuid stopt, een station Zuidplein, waaronder een modern autobussta tion ligt. Is 190 miljoen duur? Door een metrobuis kunnen 40.000 man per uur per richting, door een evendure zesbaans Willemstunnel gaan maxi maal 3600 auto's per uur per rich ting Een oude ijzeren brug. ge bruikt bij geallieerde landingen in Nor mandie, ligt nu voor voetgangers over de Cooisin gel. Op een zomermiddag ge liefd uitkijkpunt voor de Rot terdammers. En zij niet alleen een d:uk beklante tribune, waarop tijdens mooie zomerdagen geen plekje vrij was. Die heipalen zijn overigens niet weg: waar de oude Bijenkorf heeft gestaan wordt een derde bouwdok gegraven evengroot als op het Weena waarin eer. betonnen werkvloer moet worden gestort. Die wordt gefundeerd met de 2900 pa len, die men van het oude waren huis heeft laten zitten, en een kleine 3000 stuks, die men er nog bij moet slaan. Zolang er tunnel stukken worden gebouwd zitten ze onder de betonnen plaat, over een paar jaar wordt die vloer weggebro ken, de palen worden een meter de kop gesneld en de fundering voor het grote ondergrondse metro-over- stapstation-Beurs zit al netjes in de grond Tegelyk met deze noord- zuidlijn wordt hier onder de grond vorige winter al gebouwd, om dat men bij al die kanalenvaarderij toch wel graag een vast punt wilde hebben om de tunnelstukken op aan te sluiten. Het is in de winter gebouwd, omdat men toen het beste het grondwater kon oppompen om de bouwput „overeind" te houden zonder allerlei grote oedrijven in de omgeving zonder koelwater te zet ten. Bovenop dit stukje metrotun nel zit de ruimte voor een trans formatorstation. Doordat men weinig ruimte had, heeft men op dit punt ook een bijzondere fundering onder de betonnen kolos moeten slaan. Er zitten 48 stalen palen onder, die tot 24 meter onder het maai veld reiken. Stalen palen, omdat ze een ongelijke druk moeten op vangen. Normaal gebruik je dan schoorpalen, maar daarvoor had men hier geen ruimte. Betonnen palen zouden kans op breken ge ven.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9