MAASDAM STOOT LEK OP WRAK IN WESER Wilson volgt Gaitskell als oppositieleider op JAKREPARATIE Griepgolf velt velen Amerikaans hulpkorps gaat ook de nood in eigen land bestrijden TLËXAT Passagiers ijlings in reddingsboten Te vroeg gejuicht lh Feest reis viel in V water SYNCOM ZWART WEERBERICHT Aanbod van piraten is afgewezen Knoeierij niet haarlinten: 3 doodvonnissen 'own m tweede ronde verslagen Uw handen lopen nu gevaar! Verf met voldoening teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 15 FEBRUARI 1963 No. 30883 LEIDSCH m DAGBLAD aaecteurE A. K. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.8.25 per kwartaal. 1.2.80 per maand, f.0 65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25011; Redactie: 21507 De 230 passagiers van de ..Maasdam'' hebben vanmorgen kort na acht uur het schip in reddingsboten moeten verlaten, nadat het op ongeveer drie mijl ten westen van het lichtschip Weser op een onder water liggend wrak was gestoten en lek geslagen. De reddingsboten zijn naar het loodsvaartuig „Gotthilf Hagen'' geroeid, dat de passa giers overnam en naar Bremer haven bracht, waar inmiddels alle nodige voorbereidingsmaat regelen waren getroffen om hen op te vangen en behulpzaam te zijn. Ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De reis van de 15.000 ton metende Maasdam" had een feestelijke reis loeten worden, omdat de Holland- imerikalijn voor de eerste maal Bre- nrrhaven in het reisschema had op- fnomen. Aan boord bevonden 7,ich Autoriteiten, journalisten, vertepen- rnordipers van reisbureaus en ook de ilarinierskapel onder leiding van ka- litfin H. C. van Lijnschoten, welke apel vanavond in het l'bersee Mu- eum in Bremen een concert had noeten geven. Schurend geluid Onder de journalisten bevond zich e correspondent van het Engelse lersbureau Reuter. Humphrey van oo. Hij seinde, dat hij omstreeks i De dooi, die het KNMI ons de laatste dagen meende te kunnen beloven. I heeft ons land inog» niet kunnen bereiken. De weerprofeten in De Bilt baseerden hun verheugende voorspelling op een omvangrijke en diepe oceaandepressie ten westen van Ierland, die in onze richting koerste. Helaas, deze verlossende depressie heeft heel wat meer te genstand ontmoet dan werd ver wacht. fanmorgen om tien uur was het bij behorende front nog slechts tot de Frans-Belgische grens gevorderd. Maar wat erger is: het was in ac tiviteit afgenomen. Het komt daar vrijwel tot stilstand. Door een rand- j storing, die Noord-Spanje en dp j Golf van Bisca.je nadert, zal de l luchtdruk vooral in Zuid-Europa dalen. dat alles betekent, dat wij te vroeg gejuicht hebben. In plaats van dooi hadden we vannacht nog pittige vorst. De temperatuur va rieerde van min vier tot zelfs min I twaalf graden. En de wind blijft nu voorlopig nog in de oosthoek zitten, waardoor de vorsttoestand zeker j nog in de komende dertig uur zal j voortduren. Het zal van de baan van de randstoring afhangen of de grens tussen dooi en vorst verder terrein wint. acht uur in de vrijwel lege eetzaal zat te ontbijten, toen hij een schurend geluid hoorde. De kelners renden naar boven om te zien. wat er was gebeurd. „Ik volgde hen. Het ioas mistig. Ik keek over de reling en zag, dat er olie op het water dreef. Na een half uur begon het schip sterk slagzij te maken. De bemannings leden deden hun oranjekleurige zwemvesten aan en maakten de reddingsboten gereed. Kort daar na, dus even over half negen, klonken de zes korte stoten, die het sein waren voor de passagiers om zich gereed te maken het schip te verlaten. Door de sterke slagzij konden maar acht van de zestien reddingsboten worden ge bruikt". aldus Humphrey van Loo. toen hij aan boord van de Gott hilf Hagen" op weg was naar Bre merhaven. Boeien weg De aanvaring gebeurde, terwijl de loods aan boord was. De oorzaak is vermoedelijk het afdrijven door de zware ijsgang van de ter plaatse aan wezige boeien. De tien jaar oude „Maasdam", die enkele weken gele den in dok is geweest voor een grote onderhoudsbeurt van welke gele genheid tevens werd gebruik gemaakt om vele hutten te moderniseren voer getrokken door sleepboten door naar Bremerhaven met nog slechts de hoogst noodzakelijke bemanning aan boord om het schip varende te houden. Met de passagiers zijn de beman ningsleden van boord gegaan, die no dig waren om de reddingsboten te be dienen. De ..Maasdam" zal in Bre merhaven worden gerepareerd. Het is nog niet mogelijk geweest vast te stellen, hoe groot de schade is aan de lek geslagen tanks, die aangebracht zjjn in de dubbele bodem van het De 46-jarige Harold Wilson, die gisteren tot leider van de Britse Labour Party is gekozen. LOODGIETERSBEDRIJF Hooigracht is tel. 2J95' VRIEZEND WEER [De Bilt verwacht van heden- tot fcorgenavond [Half tot zwaar bewolkt met in de fcideliike provincies enige sneeuw, pnnacht lichte tot matige vorst, porgen overdag temperaturen om £t vriespunt. Zwakke tot matige find tussen oost en zuidoost. (Opgemaakt te 11.15 uur) 116 FEBRUARI Zon op: 7.55 uur; onder: 17.54 uur. Maan op: 1.17 uur; onder: 11.12 u. I Hoogwater te Katwijk te 8.09 j en 20.31 uur. Laagwater te 3.37 en 16.03 uur. Uit nummer bestaat uit 14 pagina's) schip en hoe lang de reparatie zal duren. De reis van de „Maasdam" naar Bremerhaven was het begin van een belangrijke wijziging in het vaar- schema van de H.A.L. Tot nu toe was Rotterdam de Europese haven van de H.A.L., maar met deze reis zou Bremerhaven eveneens in het vaarschema worden opgenomen met de bedoeling daardoor meer Duitse toeristen en Amerikanen van Duitse afkomst aan te trekken. Maandag zou het schip uit Bremerhaven voor de Atlantische overtocht via Rotter dam. Le Havre. Southampton en Cobh aan de Ierse zuidkust naar New York vertrekken. De Venezolaanse politieke extre misten, die zich in volle zee meester hebben gemaakt van het 3.127 ton metende Venezolaanse vrachtschip „Anzoategui", hebben gisteren in een radioboodschap aangeboden de be manning uit te wisselen tegen poli tieke gevangenen in Venezuela. De Venezolaanse minister voor Ver- voerszaken, kapitein Pablo Miliano, heeft echter meegedeeld, dat de po sitie van de Anzoategui nauwkeurig door vliegtuigen en schepen is vast gesteld. „Het schip zal door Ameri kaanse en Venezolaanse oorlogsbo dems worden aangehouden", ver klaarde hij. De minister zei verder dat een groep van negen man, die onder lei ding stond van de tweede stuurman Wismar Medina, zich in de nacht van woensdag op donderdag van het schip meester heeft gemaakt De piraten worden leden van het Venezolaanse „Nationale bevrijdings front" genoemd. Zij zijn tegenstan ders van president Romulo Betan- court, die woensdag j.l. vier jaar aan het bewind was. Geen paniek Bemanningsleden en passagiers l hebben het schip op ordelijke manier I verlaten. Er heeft zich geen paniek I voorgedaan. De „Gotthilf Hagen" j heeft alle opvarenden van de red- I dingsboten aan boord genomen en is op weg gegaan naar Bremerhaven, waar een hotel voor de ontvangst van de passagiers in gereedheid is gc- bracht. Burgemeester Van Walsum van Rotterdam, die aanvankelijk de reis had zullen meemaken, maar in ver band met de begrotingsbehandeling van Volksgezondheid in de gemeente- raad eerst vanochtend kon vertrek ken. kreeg bij zijn aankomst met het J vliegtuig, dat om goed negen uur van Schiphol vertrok, in Hamburg be richt van het ongeluk. De bedoeling was geweest, dat burgemeester Van I Walsum op de kade bij de aankomst van de „Maasdam" in Bremerhaven I aanwezig zou zijn geweest. Blijkens berichten uit Bremerhaven werden onderweg naar Bremerhaven al pogingen gedaan de slagzij die het schip maakte te herstellen. De zee was kalm en er bestond geen enkel direct gevaar voor schip en opvarenden. I De „Maasdam" had blijkens mede delingen van de directie van de H A L op deze reis 230 passagiers aan boord, een deel van hen waren gasten en een deel passagiers, afkomstig uit de Verenigde Staten, die via Bremer haven naar verschillende plaatsen in Duitsland zouden gaan. Het aantal bemanningsleden bedraagt 270. Zij staan onder commando van de 43- jarige gezagvoerder A. H. Lagaaij. Naar alle waarschijnlijkheid is de „Maasdam" in botsing gekomen met het wrak van het 6.671 tons metende Britse schip „Harborough" dat in maart 1959 zonk na zelf op het wrak van het Russische stoomschip „Khol- mogory" te zijn gestoten. Nader vernemen wij, dat de Maas dam op eigen kracht langzaam naar Bremerhaven opstoomt. waar het vanavond om zeven uur hoopt te kunnen dokken. De kapitein heeft de sleepboten, die bij het terugvaren zouden assisteren, teruggestuurd. Het concert, dat de Marinierskapel van avond zou geven in het Ubersee Mu seum te Bremen gaat wel door. De Amerikanen hebben het I contact met de gisteren gelan- I ceerde ..vaste" verbindingssa- j telliet Syncom verloren. Nadat de lancering goed scheen te ver- lopen, ontstonden de eerste moeilijkheden tijdens de ..klim" van vijf uren naar de beoogde hoogte van bijna 36.000 km. Op die hoogte werd de ingebouwde raketmotor in werking gesteld om de Syncom in de juiste baan j te brengen. Enkele seconden na I het in werking treden van de7e raket viel het radiocontact plot seling uit. Men weet thans niet of de Syncom de juiste baan heeft bereikt, en wat er aan de I hand is met de zendinstallatie. I Het is mogelijk, dat door signalen I van de grond af mankementen wor- I den hersteld, of dat door een andere schakeling van de onderdelen, dieal- lemaan in tweevoud in de satelliet zijn ingebouwd, opnieuw contact verkre gen zal kunnen worden, doch dit kan een proces zijn dat geruime tijd in beslag neemt. Ook de Relay en Telstar zijn indertijd van de grond af „hersteld" j toen er moeilijkheden optraden. Met J de Syncom is dit veel moeilijker, om dat men niet weet in welke baan en waar in die baan de Syncom zich op het ogenblik bevindt. In Johannesburg in Zuid-Afrika meent men evenwel gisteravond nog radiosignalen van de Syncom te heb ben opgevangen. Drie mannen uit de Oekraïne zijn ter dood veroordeeld wegens het gel delijk profijt trekken uit de fabricage van haarlinten voor vrouwen, aldus een mededeling van de Russische krant .Sowjet Cultuur" van donder dag. Volgens het blad zou een an dere verdachte tot 15 jaar gevange nisstraf z(jn veroordeeld. De ter dood veroordeelden zijn: Gafinowitsj, Stolowitski en Abramo- wtisjj. Litowtsjenko kreeg 15 jaar. aldus „Sowjet Cultuur". Het verduisterde bedrag zou ruim 100.000 roebel bedragen. (Van onze correspondent in Londen) Labours Lagerhuisfractie heeft, zoals verwacht, Harold Wilson als opvolger van wijlen Hugh Gaitskell tot oppositieleider ge kozen. In de tweede ronde kreeg Wilson l',l, en George Brownde plaatsver vangend leider, 103 stemmen. Bij de eerste stemming, vorige week donderdag, behaalde Wilson 115 stemmen, Brown 88 en James Callaghan 1,1 stemmen. Callaghan viel toen automatisch af en. zoals te voorzien was, ging het grootste deel ran de op hem uitgebrachte stemmen thans naar Wilson. Veel Nederlanders hebben thans griep. De influenzagolf geeft geen reden tot ongerustheid. Het ziekte verloop is goedaardig, terwijl er van complicaties weinig sprake is. Dit heeft de hoofdinspectie van de Volksgezondheid De ontwikkeling meegedeeld, van de situatie wordt in samenwerking met de provinciale inspecteurs van de Volksgezondheid nauwlettend ge volgd. Ook in ons omringende lan den heerst griep, die eveneens niet kwaadaardig is. De griep maakt dit In november was het Brown, die Wilson versloeg in de verkiezing voor plaatsvervangend leider. Brown kreeg toen 133 stemmen en Wilson 103. Nu zijn de rollen echter omgekeerd, om dat de fractie zich ervan bewust was dat zij iemand moest kiezen, die op de kortst mogelijke termijn in staat zou zijn het premierschap op zich te nemen, indien Labour bij de volgende verkiezingen de overwinning zou be halen. Wilson is volgens iedereen de meest capabele figuur voor deze func tie. Op het ogenblik is de kans op een Labour-zege zeer groot, gezien de ontredderde toestand van de conser- vatievepartij en de ernstige econo mische situatie. Wilson kan tevreden zijn over zijn meerderheid, welke hem een ruime marge geeft om zich te kunnen ver zekeren van de loyaliteit van de frac tie en van de partij in haar geheel, wier politieke leider hij thans even eens geworden is. De slechts voor één jaar gekozen steeds wisselende partij voorzitters spelen bij Labour slechts een ondergeschikte rol Wilson verklaarde na zijn benoe ming. dat hjj de gehele partij zal die nen en niet slechts een groep of een sectie daarvan. Hij wilde de specula ties de kop indrukken van hen. die Wilson nog altijd als een exponent van uiterst links beschouwen. Hij on derstreepte. dat hij de politiek waar toe in grote lijnen onder Gaitskell werd besloten, zal voortzetten en alles zal doen om de partijeenheid te be waren. Hij sprak er zijn vertrouwen over uit dat Labour de verkiezingen zal winnen. Hoe sneller deze worden gehouden hoe beter. Ook bij uitstel daarvan zal Labour winnen, zei hij. maar dan zal de algemene situatie nog moeilijker zijn dan thans. Wilson is van plan binnenkort de leiders van de Amerikaanse regering te ontmoeten. Hij moest zijn bezoek aan de Verenigde Staten door Gaits- kells dood vier dagen na aankomst afbreken. Hij hoopt ook naar Moskou te gaan, indien Chroesjtsjow de des tijds aan Gaitskell gerichte uitnodi ging thans aan hem wil sturen. Wilson zei nog, dat het Engeland's eerste taak na de mislukking van Brussel is het vertrouwen in zichzelf te herstellen en zijn economische kracht op dynamische wijze te ver sterken. Ook onderstreepte hij nog maals dat voor hem de grondslag van de Britse buitenlandse politiek de NAVO en het Atlantische bond genootschap blijft. Zijn kritiek op de regering is juist, dat deze haar plicht tegenover de NAVO heeft verzaakt. Hij heeft meermalen in Lagerhuis- debatten aangegeven hoe deze tekortkoming te herstellen. Zakenkringen beschouwen de ver kiezing van de militante Wilson met gemengde gevoelens, speciaal wat zijn houding betreft tegenover nationali seringen. kapitaalcontrole e.d. Wilson heeft als jarenlang de regering be zworen alle vormen van belasting ontduiking radicaal tegen te gaan. Door Wilsons benoeming zal in elk geval de toon van de Labourpartij scherper worden dan onder Gaits kell het geval was. Slot pag. 2 Niemv initiatief van Kennedy President Kennedy heeft in een boodschap aan het Ameri kaanse Congres de oprichting voorgesteld van een nationaal korps, samengesteld uit vrijwil ligers van alle leeftijden, dat hulp verleent in armelijke buur ten, in Indiaanse reservaten en andere terreinen van nood en armoede in de Verenigde Sta ten. Het korps zou opgebouwd dachten van het vredeskorps, moeten worden volgens de ge- dat in onderontwikkelde gebie den werkt. Hoewel de Verenigde Staten het welvarendste land vormen dat de we reld gekend heeft, verschaffen de armoede en noden van miljoenen on zer landgenoten, alsmede de behoefte aan opleiding, bijstand en aanmoe diging in talrijke gedeelten van het land. een vruchtbaar arbeidsveld aan burgers die willen en kunnen helpen, zo merkt de president in zijn bood schap op. Hij deed voorts aanbevelingen voor het verschaffen van opleiding en werkgelegenheid aan jeugdigen ten einde de jeugdcriminaliteit te bestrij den. De werkloosheid onder jongeren is volgens Kennedy tweeeneenhalf maal groter dan het nationale ge middelde. Het aantal jeugdige delin quenten Is meer dan verdubbeld. In 1960 werd een miljoen minderjarigen gearresteerd. Dit was vijftien procent van alle arrestaties in dat jaar. Veel te veel Amerikaanse kinderen, thans groter en zwaarder dan hun ouders vroeger waren, zijn lichame lijk onvoldoende geoefend. Een groot gedeelte voldoet niet aan minimale eisen op het gebied van lichamelijke oefeningen, aldus president Kennedy. De zwanen in de Oostzee heb- ben door de koude en honger hun schuwheid afgelegd. Grote aantallen zijn naar de omgeving van Hamburg gekomen, waar een actie op touw is gezet om zo veel mogelijk dieren te redden. Op deze foto krijgt een geheel verhongerde en verkleumde zwaan vloeibaar voedsel toebe deeld. jaar in ons land meer slachtoffers, dan het vorige jaar. maar minder dan in het seizoen 1960'61. De griepgolf heeft zoals dezer da gen gemeld de moeilijkheden bij de postbestelling in Leiden waar reeds een personeelstekort was zo groot gemaakt, dat een beroep is gedaan op militairen van de Koksschool om enkele dagen post te sorteren en te bestellen. Bescherming met Clipp handcrème is noodzaak. Tégen afwashanden, ruwe en schrale handen. Vóór een fluweelzachte en gezonde huid. In de grote doos zit uw hele winter-bescherming! Grote doos slechts Royale Een produkt van de Sikkens Groep Uit het Leidsch Dagblad van f 15 Febr. 1863: Men verneemt, dat de dui- nen langs de Noordzee van het Nieuwe Diep tot Scheve- ningen door de laatst gewoed hebbende stontien gemiddeld t 15 el zijn afgenomen. Garibaldi neemt in beter schap toe en zal binnenkort 1 zonder krukken kunnen lo- 1 pen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1