Alleen artistiek succes niet de bedoeling van Black Nativity Geen pleitverl)0(l voor luit.-kol. Schuurmans VERRASSEND MOZARTSPEL VAN MALCOLM FRAGER POLITIE zet zich al schrap voor komende R.A.I.-weekeinde lekker en gezond NIEUW NIEUW NIEUW INDR UK WEKKEND GOSPELPROGRAMMA Concert Residentie-Orkest Introductie van „Dansflitseii" Sein Dresden van AEG PERFECT L Bankbediende wil zijn moeder „helpen" door verduistering Slachtoffers van de winter VEDERLICHT LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 15 FEBRUARI 1963 ZU zingt prachtig, maar treffender dan de schoonheid van haar stem was de waarachtige overtuiging waarmee zu zong: „I can't see. God knows what's the best for me. His Will must be done". Het enthousiaste applaus hierna was eigenlijk niet op zyn plaats, maar wel begrypeiyk. De uitmuntende gospel-groep van Alex Bradford, die zelf een donkere stem met een enorm volume heeft, bracht de zaal tot laaiende geestdrift met ..Leak in the building" en „No- body like the Lord". Stuwend en toch bescheiden was de begeleiding door pianiste Alberta Carter en Joe Wash ington. Hebben we hier en daar een enkele bedenking geuit, geenszins is het onze bedoeling feitelijk afbreuk te doen aan dit gospelprogramma, dat zonder voorbehoud een gebeurtenis (en niet alleen een kunstzinnige) mag worden genoemd. Voorstellingen van ..Black Nativity" worden behalve in Rotter- "It's gospel!'' Deze simpele verklaring gaf Marion Willams. een van de sterren van "Black Nativity", onlangs in Parijs voor het enorme succes van het gospelprogramma, dat in december 1961 te New York als kerstspel in première ging en nu. na een triomftocht van ruim een jaar door de Verenigde Staten en de meeste West- europese landen, in Nederland is te zien Gospel betekent letterlijk: pau,e ls h(t elgenUjke kerst_ evangelie. It s gospel is het zinnetje, dat alles bundelt dat black Sp i, gebaseerd op een gedicht van Nativitu" boven de gewone musical uitheft. En dan in de eerste Langston Hughes - •r. ChricftK' pphn Het verhaal van - j i/j- I Christus'geboorte wordt gedanst, ver- plaats de bezieling en de volledige overgave van de uitvoerenden. teId en gezongen - en met een een- wie het werkelijk lijkt te zijn begonnen om het uitdragen van het voud en kiesheid die elke gedachte aan profanatie ogenblikkelijk uitbant. Men heeft hier een zowel artistiek als ethisch verantwoorde spelvorm ge vonden. waarin ballet, muziek en de clamatie tot een bijna ideale eenheid zjjn samengeklonken. Ida Shepley is de vertelster, zij draagt gevoelvol en duidelijk ver staanbaar het gedicht voor. De dan sers Christyne Lawson en Kenneth Scott beelden met devotie en opval lende tederheid Maria en Jozef uit. Het belangrijkste onderdeel is echter de muziek, die naar stemming en andere eigenschappen kan worden onderscheiden in verschillende gra daties tussen enthousiast vreugdebe toon en innig eerbetoon Zowel de Bradford Singers als de Stars of Faith van Marion Williams zijn gospelzangers van formaat, al voldeed de eerste groep ons meer. Marion Williams bij voorbeeld heeft weliswaar de boeiendste voordracht van allen, maar haar stem draagt in de lagere registers niet ver genoeg, terwijl zy naar onze smaak zich ook nogal eens schuldig maakte aan „overacting" Kerkdienst Is het eerste bedrijf te toneel matig (het is immers een spel!) om diep te ontroeren, indringender en directer is het tweede bedrijf. „The word is spread", dat een authentieke dienst in een negerkerk benadert. Let wel: benadert. Om een kleinigheid te noemen: de „ring shouts" (zangerige preken) van do minee Bradford zijn te kort om ons te doen geloven dat we een echte dienst bijwonen. Niettemin brengt het programma j na de pauze ons veel meer in de I dam en Maastricht aanstaande zon sfeer van de „gospel" dan het eerste dag (s' middags en 's avondsin Den bedrijf. Hoogtepunt was gisteravond j Haag en van 18 t m. 23 februari in een „getuigenis" die de vrywel blinde het Amsterdamse Carré-theater ge- spiritual-zangeres Princess Stewart geven. aflegde In ..His Will must be done". I F. K. a i n, j jn j1 Hct is niet waar -dat de chef van had heeft met luitenant - kolonel zuex Bradford, ac piCdiKam. de sUf aan luitenant-kolo- j Schuurmans. Aan de laatste is toen omringd door zijn gelovigen, dc nel van de juridische dienst mr. verzocht niet als raadsman op te tre- cMrclnf Faith en de Rradfnrd Schuurmans, een pleitverbod heeft den in zaken tegen de minister van or ars Of raun en ue uiaupju opKo|eKd staatssecretaris Calmeijer Defensie, waarby de sectie juridische omgers. (Defensie) zegt in zyn antwoord op zaken van het hoofdkwartier Kon. vragen van het Tweede Kamerlid Landmacht, waartoe dus ook Iuite- J. H. J. Maenen (K.V.P.) cn het nant-kolonel Schuurmans behoort, Eerste Kamerlid De Gou (K.V.P.)in ambtelijke zin betrokken zou zyn dat reeds geruime tijd geleden 1 geweest. Aan dit verzoek heeft mr. de inspecteur van d? militair- Schuurmans gevolg gegeven, juridische dienst een onderhoud ge evangelie En zij doen dit op een manier die de Europese christen wel moet verbazen: vrolijk, ja uitge laten zingend, dansend, met de voeten stampend en in de han dend klappend. In de kerken van de Amerikaanse kleurlingen is een rechtstreekse verbinding tus sen godsdienst en volksliederen en jazzritmen evenwel traditie en bekend is de uitspraak van John Wesley: „Waarom zou alleen de duivel plezierige muziek kunnen maken?" een toegift af) maar heeft als gods dienstoefening eer bevreemding dan instemming gewekt. Zelfs enkele bij zonder meeslepende en opzwepende nummers in het tweede bedrijf brach ten het publiek, dat wél ademloos toeluisterde, niet in vervoering en tot spontane deelneming. We konden ons dan ook niet aan de indruk onttrek ken. dat dit de prestaties van de groep ietwat heeft geremd. Spel Het eerste bedrijf. „The Child is born", dat het programma voor de PERFECT L AUTOMATISCH SPIEGELGLADDE STALEN ZOOL VEDERLICHT In harmonie De programma's van het Residentie-Orkest munten dit seizoen niet uit door spectaculaire premières: zij kabbelen merendeels rustig op de golven der vertrouwde traditie. En wat er aan „nieuws" ge geven wordt, is nu ook niet om over naar huis te schrijven. MARION WILLIAMS De muziek die The Bradford Sin gers van dominee Alex Bradford en The Stars of Faith van Marion Wil liams maken, is dan ook „plezierig" in de beste betekenis van het woord, en vaak zelfs, vooral in het tweede be- j dryf, bijzonder indrukwekkend en aangrijpend. Ontroerd en geboeid hebben zij gisteravond de aanwezigen in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag dan ook zeer zeker. Hun pogingen echter om het publiek in een soort extase te brengen, mislukten daarentegen. In hun „bekeringsyver" deden zy iets dat in veler ogen zelfs eerder lachwek kend dan inspirerend was: een van de zangeressen en naderhand pre dikant Bradford Hepen de zaal in om de mensen tot meeklappen te bewe gen. Wel, men klapte mee. zonder animo evenwel en bovendien uit de maat Het was een bewys temeer, dat het Nederlandse en zeker het Haagse publiek nogal styf ls. zyn schroom om daadwerkelijk deel te nemen aan de „gospel-dienst" sproot nameiyk niet voort uit gebrek aan geestdrift over het gebodene, want na afloop van elk nummer werd nadrukkeiyk geapplausisseerd. „Black Nativity" is in Den Haag dus wel een artistieke voltreffer ge worden. (na afloop dwong men zelfs Advertentie AUTOMATISCHE PRECISIE-REGELAAR De jonge Amerikaanse pianist Mal colm Frager, winnaar van het Brus selse concours 1960, nadat hem reeds in dat jaar de belangryke Leven- trittprüs was toegekend, maakte hiervan iets uitzonderlijks moois. Pa relend helder is zyn ideaal Mozart- toucher, aanvankelijk naar wy ver moeden door onbekendheid met de akoestiek iets aan de te lulde kant. ov<-r een dergelijk gerucht werden onbevangen aijn bier zo voortreffelijk gisteren door enkele dagbladen ge- passende beminnelijke, vreugdevolle i publiceerd speeltrant, volkomen in harmonie de i juistheid van deze berichten blijde sfeer, waarvan dit heerlyke r werk in hoofdzaak doortrokken ls. Hj|jfiKÉriHU|§jj| De chef van de generale staf, die meende, dat mr. Schuurmans was verzocht geen nieuwe zaken in be handeling te nemen als raadsman tegenover de minister van Defensie, heeft op 5 februari luitenant-kolonel Schuurmans daaraan herinnerd en hem opgedragen dienovereenkomstig te handelen. Toen de chef-staf bleek, dat die mening niet juist was. heeft hy op 7 februari mr. Schuurmans laten weten, dat deze zich diende blij ven te richten naar een onderhoud, dat de minister in oktober van het vorige jaar met luitenant-kolonel Schuurmans had gehad. By dit ge sprek heeft de minister mr. Schuur mans gewezen op zjjn bijzondere ver antwoordelijkheid als officier van de militair-juridische dienst. Verder heeft hij een beroep op hem gedaan, om, indien officieren zich om juri dische raad tot hem zouden wenden, en hij een voor alle partijen aanvaard bare oplossing mogelijk zou achten, deze te bevorderen. De staatssecretaris zegt er prijs op te stellen te verkla ren. dat luitenant-kolonel Schuur mans zich dienovereenkomstig heeft gedragen. In zyn antwoord zegt de staatssec retaris verder, zelf opdracht gegeven te hebben tot het onderhoud, dat de chef-staf op 5 februari met de heer Schuurmans voerde. Het hield in zo verre verband met de zitting van het Ambtenarengerecht, welke op de vo rige dag was gehouden, dat het was om te verifiëren of de weergave in de dagbladen van het op de zitting be handelde. juist was. In aansluiting aan de beantwoor ding van de vragen van de Kamerle den, heeft de woordvoerder van het ministerie van Defensie medegedeeld, dat geruchten als zou de chef van de generale staf, luitenant-generaal A V. van den Wall Bake overwegen de Koningin te verzoeken hem van zijn huidige functie te ontheffen, be slist iedere grond missen. Berichten Een introductie van Sem Dresdens' uit 1951 daterende, in opdracht van de Joh. Wagenaarstichting gecompo neerde „Dansflitsen", zeven korte im pressies. toont duidelijk de nabloei der laat-romantici aan. ZU zjjn bondig, intelligent en met een verrassend goed instrumentaal inzicht geschreven, met naar ons ge voel de meest waardevolle muzikale inhoud in de „Marcia funebre" en met een feestelijk getint besluit in het ..Alia Tarantella". Het biyven inderdaad dwarrelende, abrupt eindigende flitsen, waarin de slaginstrumenten een belangrijke en illustratieve rol spelen, behalve in de Pavane, waarin uitsluitend het woord MALCOLM FRAGER aan de strykers is. Op originaliteit mag de componist in deze reeks niet bogen. Desondanks vormen zy dank bare objecten voor het orkest, dat zich af en toe terdege kan laten gel den en dit dan ook accuraat en met grote trefzekerheid deed. Veel verrassender intussen was Mozart's vrij onbekend Pianoconcert in C gr. t. K.V. 415. op 27-jarige leef tijd geschreven, bruisend van jeug dige levenslust, met toch een onder toon van diepe melancholie, waarvan vooral het verrukkeljjk serene Lar ghetto getuigt. Technisch le^K Frager de volko menheid bereikt te hebben, ook zijn opvatting beantwoordde veelszins aan het ware Mozart-ideaal. Frager bezit thans ongeveer de zelfde leeftyd als Mozart, toen hy dit concert componerde: vandaar wel licht ook. dat hjj het met zoveel be grip speelde. De samenwerking met het zorgvul dig uitgedunde orkest liet geen en kele wens onvervuld: vandaar ook, dat hij een ovationeel succes kon be halen met deze Mozart, die hier zowel naar vorm als naar invallen zo grote oorspronkelijkheid openbaart. Fragers sublieme prestaties vormen een waarborg voor een schitterende carrière, welke wij deze bescheiden pianist van harte toewensen. Als Mozartvertolker zal hy onge twijfeld zijn weg wel vinden. Wy hopen hem echter nog eens in ander werk te horen, teneinde een ruimere blik op zjjn mogelijkheden te verkrijgen. ministerie met nadruk en ten stel ligste ontkend. Oscar voor twee Nederl. films? De film „Pan" van Herman van der Horst en „Big City Blues" van Charles Huguenot van der Linden hebben in de V.S. bij een voorselectie voor de toekenning van de Oscars, een Oscar-nominatie gekregen. Dit betekent dat deze twee Neder landse films in aanmerking kun nen komen voor een Oscar. Deze jaarlijks uitgereikte Amerikaanse filmonderscheidingen worden aan het einde van het voorjaar in de V.S. bekend gemaakt. Arabisch dorp gebombardeerd Radio-Mekka heeft bekendge maakt, dat Egyptische vliegtuigen, die in Jemen zjjn gestationeerd, tweemaal het dorp Najran in Saoedi- Arabië hebben beschoten. Er zouden slachtoffers zijn gevallen. Het radiostation deelde voorts mee, dat de afgezette imam van Jemen, Al-Badr. het nieuwe bewind in Irak heeft erkend. De republikeinse macht hebbers in Jemen hadden dat al eer der gedaan. Volgens het In Cairo verschijnen de blad „Al Ahram" hebben strijd krachten van de „EgyptLsch-Jemenl- tlsche revolutie" een groot offensief Ingezet tegen „de kampen waarin de koningen Saoed en Hoessein hun sol daten en materiaal concentreren, in een vertwyfelde poging de Jemenlti- sche revolutie te treffen voordat zy hecht ls verankerd". President Sallal heeft via Radio- Sana meegedeeld, dat de hoogste macht in Jemen zal worden toever trouwd aan een presidentiële raad waarin sjeiks van de voornaamste stammen, revolutionaire leiders, mi litairen. zakenlieden en economen zitting zullen hebben. „De macht zal een collectief karak ter hebben", aldus de president, die eraan toevoegde, dat de macht over het land niet aan één man mag worden toevertrouwd. De officier van Justitie by de recht bank in Amsterdam heeft gisteren tegen een 22-jarige ex-bediende van de Amsterdamse Bank wegens ver duistering in dienstbetrekking een ge vangenisstraf geëist van 12 maanden, waarvan 4 maanden voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest. De jongeman bekende, dat hy enige maanden geleden als beheerder van de effectentrommel van een van de Amsterdamse bijkantoren van de bank twee obligaties met een totale waarde van ruim duizend gulden had weggenomen. Daarmee had hy zijn moeder, een weduwe, die haar leven lang hard gewerkt had om haar zoon een goede toekomst te bezorgen, uit haar financiële nood willen helpen. De verduistering werd uiteraard ontdekt, waarna bleek dat de bank bediende ongeveer 500 gulden had besteed aan het kopen van geschen ken voor zijn moeder. Het resteren de gedeelte was nog in zjjn bezit. De officier van Justitie meende, dat er ondanks de ernstige aard van het misdrijf toch wel verzachtende omstandigheden waren. Hij geloofde, dat de jongen, die 200 gulden per maand verdiende, in een impuls had gehandeld. De verdedigster drong er bij de rechtbank op aan het voorwaardelijk gedeelte van de straf te vergroten, opdat de jongeman spoedig zal kun- Tot de slachtoffers van de winter behoort nu ook het oude „gouden huls" van Nero en de baden van de Romeinse keizer Caracalla, die ern stig hebben geleden van de zware regenval en de vorst. Dé bovenste verdiepingen van het reusachtige Colosseum in Rome zyn gesloten om- dal er stenen naar beneden komen vallen. Uit noord-Noorwegen komen be richten over het omkomen van eni ge honderden rendieren in het Gra- tanger-gebied. die de laatste twee we ken van honger zjjn omgekomen. De rendieren zijn eigendom van drie Laplandse families. De dieren werden vanuit de lucht van rendiermos voor zien, maar wilden dat niet opeten. Ook zjjn veel rendieren door roof dieren verscheurd. Uit Oostenrjjk wordt warmer weer gemeld en in Hongarye vreest men overstromingen door plotselinge dooi. In Tsjecho-Slowakije is de vorst ge weken voor hevige sneeuwval. De dooi in België heeft een influenza- epidemie ontketend. In de provincie Limburg moest een school worden gesloten omdat honderd van de 300 leerlingen ziek zyn. nen beginnen aan een „nieuw leven", waarin hy volgens haar zeker weer goede kansen zou krijgen een toe komst op te bouwen. De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. Geen werkelijke splitsing van LEUVEN De Vlaamse studenten aan de r.k. universiteit in Leuven hebben giste ren besloten zich te verzetten tegen de woensdag aangekondigde maatre gelen voor splitsing van de facultei ten in Nederlandstalige en Franstali ge afdelingen. In een communiqué beschuldigen zy de rector van de hogeschool, mgr. Descamps, van „dubbelzinnigheid". „Van een echte splitsing is geen spra ke. daar er geen afzonderlijke facul teiten worden ingesteld doch alleen afzonderiyke secties". Het Leuvense studentencorps zegt in het communiqué „eens en voor goed" de kwestie te willen oplossen en de eis tot „volledige en ondubbel zinnige splitsing" van alle faculteiten en instituten te handhaven. Aange kondigd wordt, dat de staking, waar toe reeds de vorige week werd beslo ten. zal doorgaan indien aan deze eisen geen gehoor wordt gegeven. Woensdag werd in Leuven mede gedeeld. dat vier faculteiten van de Leuvense Universiteit in Nederlands en Franstalige afdelingen zullen wor den gesplitst. Een speciale commissie zou moeten zorgen voor de coördina tie. Reeds woensdagmiddag echter werd in Leuven gedemonstreerd door Vlaamse studenten voor een onaf- hankeiyke Vlaamse universiteit. Advertentie A cn perfect L VX AUTOMATISCH HANDIGE OPEN GREEP (Van onze A'damse correspondent) Brahms' „Derde Symphonie" blijft een der conventionele grote trekpleisters van het repertoire: zij is ons onder Van Otterloo's leiding door en door vertrouwd. Nieuwe aspecten worden onder die leiding niet geboden: het is opnieuw een stemmingsvolle, te vens stuwende Brahms, aan wie het ganse orkest, gezien de prachtige instrumentatie zich met volle overgave kan wijden en waarmee het onbezwaard en on vervaard zijn hulde kan betuigen aan deze geniale Duitse meester, wiens „absolute" muziek, waarin men steeds weer nieuwe, onver moede schoonhe: 1 ontdekt, nog altijd haar fascinerende invloed doet gelden. Een imposant besluit! H. ..Niet parkeren op voetwegen, behalve op aanwijzingen politie". Een affiche met deze tekst zal de komende dagen worden geplakt langs de toegangsioegen tot het RAI-gebouw in Amsterdam, waar de politie tijdens het weekeinde opnieuw een enorm aantal auto's verwacht. Commissaris H. Kessler van de verkeerspolitie heeft ons verzekerd dat er sluitende af- TrpknloktAr spraken zijn gemaakt tussen zijn I afdeling en de andere politiedien sten en er geen gevaar meer dreigt voor „kortsluiting". Naast tientallen verkeersagenten heeft ce verkeerspolitie 35 agenten extra aangewezen, die uitsluitend worden belast met 't behulpzaam zijn bij hel parkeren. Het afdelingsbureau heeft bovendien veertig man extra opgeroepen om tijdens het weekein de te assisteren. Parkeren op de trot toirs zal zoveel mogelijk worden voor komen. De verkeersstromen zullen bij de invalswegen van de stad reeds wor den opgevangen door een aantal mo- torrjjriris. dat de auto's met bestem ming R.A.I.-gebouw langs diverse we gen zal leiden. Tentoonstellingsbezoe kers ui» ce richting Den Haag zullen bjj Schiphol verwijsborden aantref fen vcor de route Amstelveen-tuin- stau Buitenveldert. Zij zullen hun auto's buiten de ringdijk moeten ach terlaten en een kwartier langs de modderige wegen naar het R.A.I.- gebouw moeten lopen. Hoewel de politie alle maatrege len heeft getroffen, waartoe zy is gemachtigd, zal men tydens het weekeinde opnieuw met een chao tische toestand rekening moeten houden. Van overheidswege is na melijk verzuimd om drastische maatregelen te nemen, teneinde de tentoonstellingsbezoekers behulp zaam te zjjn. We denken b.v. aan 't benutten van de grote parkeerter reinen by bv. het Olympische Sta dion. vanwaar door middel van bassen een snelle verbinding met de R.A.I tot stand kan worden gebracht In tegenstelling tot de dynamische wyze, waarop de directie van het R.A.I.-gebouw het aantal evenemen ten en daarmee het aantal bezoekers vergroot, staat de trage ontwikkeling van d1 parkeeraccommodatie. By de opening van de R.A.I. in 1961 heeft het gemeentebestuur beloofd voor 10.00U parkeerplaatsten te zullen zor gen, waarvan er tot dusverre slechts 2000 ziin gerealiseerd. Het argument, dat men niet kan voldoen aan de piek hi het tentoonstelllngsbezoek gaat oJ. niet op. Het aantal auto's, oat thans op topdagen naar de R.A.I. komt, gaac over enkele jaren tot de normale hoeveelheid behoren. Duitse matroos slaat zijn verloofde met een gloeiende pook De recherche van de Rotterdam se rivierpolitie heeft een 30-Jarige Duitse matroos uit Keulen gearre steerd. Hy wordt ervan verdacht aan boord van de Duitse sleper „Rhena- nia 35" zyn tien jaar jongere ver loofde. eveneens uit Keulen, met een gloeiende kachelpook tegen de rech- teronderarm te hebben geslagen. Na dat de brandwonden waren verzorgd de dader zelf verleende daarby assistentie vluchtte het slachtoffer naar een ander schip. Dinsdag zoch de matroos haar opnieuw op en be dreigde haar met een mes. Hoewel een matroos tydig tussenbeide kon komen, liep de vrouw toch nog ver wondingen aan de rug op. De arre stant zou vandaag voor de officier van Justitie worden geleid. Minister mr. Luns koopt twee fluts (Van onze Haagse correspondent) Minister mr. J. M. A. H. Luns heeft twee aaneengesloten flats ge kocht in een van de torenflats aan het Dignaland in Mariahoeve te Den Haag. Minister Luns wil de twee flats laten samenvoegen tot één woning. Hy is dus onderdak, als hy na de verkiezingen eventueel niet meer kan beschikken over de ministeriële ambtswoning aan het Plein 1813. Mocht de minister een ambassa- deurspost gaan bekleden, dan kan hy de flats als vakantieverbiyf ge bruiken. Mevrouw Luns zei ons gisteren, dat de nieuwe woning voor haar een zeer welkom onderkomen zal zyn. omdat aan het huis aan Plein 1813 dringend verbeteringen moeten worden aange bracht. Deze verbeteringen zyn zo ingrypend. dat er wellicht maanden lang aan gewerkt moet worden. Aan het huis is lange tyd niet veel ge daan.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 10