SVL tegen heeft een kansje H VS (Haarlem) If olfsholil en Longo favorieten voor wereldtitel cyclo-cross Zeer strenge selectie van de vrijwilligers Zweefvliegers hebben zeer veel schade AM KLAROP: DE KLARE DROP Volley balprognoses Voor klassieke draverijen en rennen 335.000 aan prijzen DAF-TRUCKS GEUR. VAN ULDEN Indonesië uit IOC Sportsplinters VOOR „VREDESKORPS Oneericht 1 maart 1860 Donderdag 14 februari 1963 Vierde blad no. 30882 Slecht weer. weinig tcrmiek, moei lijkheden in de spijsvertering en af rasteringen hebben de deelnemers aan de wereldkampioenschappen zweefvliegen in Junin (Argentinië) danig parten gespeeld. In de wedstrijden van gisteren slaagden de drie Nederlandse deel nemers er niet in het doel te berei ken. Eddy van Bree kwam met het Nederlandse prestatievliegtuig „Sa- gitta" op slechts 5 km van het doel. Jan Seelen en Arie Bruenissen land den op 40 km afstand van Mercedes, de plaats die als einddoel gold, op 140 km van Junin. Tengevolge van de vele gevallen van schade en met het oog op het slechte weer werden de wedstrijden voor 24 uur onderbro ken. Bij het landen op Mercedes hebben de zweefvliegers vaak zeer benauwde momenten beleefd. De Zwitser M. Ritzi kwam met een nagenoeg in twee helften uiteenscheurende Slingsby aan de grond, nadat het toestel de afrastering van het vlieg veld had geraakt. De trots van de Poolse zweefvlie gers, de ..Zefir' van Makula, verging het niet veel beter. De vlieger pro beerde een ander zweeftoestel te ontwijken nadat de landingspara chute van de „Zefir" haar diensten had geweigerd en het'gevolg was een opengebarsten romponderkant en een zwaar beschadigde staart. De Italiaan Walter Verganl had 6chade aan de vleugel van zijn toestel. Zijn ploeggenoot Leonardo Brigliadori vertelde dat hij ontzet was geweest door de aanblik van Mercedes met veel zweeftoesellen en draad. Klarop met aparl-pittige smaak Klarop is klare drop. Tandschoon. En oergezond. Als opmontering of beloning. 20 Ct. ■f FAAM Voetbal in Engeland Slechts twee wedstrijden hadden er woensdag in Engeland doorgang. Het waren de leaguewedstrijd voor de eerste divisie Liverpool—Aston Villa, welke door Liverpool met 4-0 werd gewonnen en de wedstrijd SouthamptonYork voor de derde ronde van het toernooi om de Engel se voetbalbeker met als resultaat een zege met 5-0 voor Southampton, dat nu in de vierde ronde uitkomt tegen de winnaar van Watford—Rother- ham. Hete lucht voor Feijenoord-veld Een plan is in studie om het Feye- noord Stadion voor de wedstrijd Ne derlandBelgië op 3 maart bespeel baar te maken. Het stadion, in sa menwerking met de grondtechnischc dienst van de KNVB wil dit proberen te bereiken door hete lucht te blazen door de draineerbuizen. Einde van deze week zal een beslissing worden genomen. Amateurs tegen Zwolse Boys Het Nederlands amateurelftal, dat zoüdae a s. een wedstrijd zal spelen tegen Zwolse Boys is als volgt samen gesteld: doel: Van Zanten <ZAC), achter: Bruynse (Blauw Wit) en Dijkstra JOS>, midden: Froelich (SC EnschedeAkkerman (Hilversum) en Hofstee (DW8), voor: Petterson (Xerxes', De Vries (Jubbega), André (VSVt. De Bruyn (Blerick) en Henke (Unitas). Militairen delen met Sportclub Het voorlopig Nederlands militair voetbalelftal heeft woensdagmiddag op de vliegbasis Twenthe een oefen wedstrijd gespeeld tegen Sc. Ensche de. Het gewalste veld was zeer moei lijk bespeelbaar. Daardoor werd de ontmoeting echter een goede graad meter voor de conditie van de spe lers. De militairen namen in de 43ste minuut een voorsprong door Keizer (Ajax). Een doelpunt van de En- schedespcler Janssen in de allerlaat ste minuut, deed de ontmoeting ech ter toch nog in een gelijkspel eindi gen. Het militaire elftal leek iets ge vaarlijker dan het meer homogene Enschede, dat zonder Rahn uitkwam. De beste indruk maakten rechtsbui ten Leiering 'Go Ahead) en midvoor Van der Kerckhove (BV.V.). Ingenieur-pikeur Het korps der beroepsrijders in ons land kan zich als het enige in de wereld beroemen op het feit, dat het sinds kort in zijn midden heeft een ingenieur. Het. is de 30-jarige Joh. Oosting uit Wolvega, die te Delft zijn studie voor elektro-technisch inge nieur voltooide, maar desondanks de sulky trouw blijft. Joh. Oosting begon als leerling op 16-jarige leeftijd, won direct het kampioenschap der leerling-pikeurs en sindsdien vrijwel onafgebroken de eerste rijder van het draverentraine- ment Oosting te Wolvega, waarvoor hij in het afgelopen jaar niet minder dan 54 winnaars door de finish stuurde. Tussen al deze sportieve be zigheden door doorliep hy de MTS, waarna hij te Delft de ingenieurs titel behaalde. Gisteravond speelde HYS Hoky in Den Haag een wedstrijd tegen de Zweedse ploeg Kiruna. De Hagenaars verloren de ontmoe ting met 6--i. Het programma voor de Leidse volleybalploegen luidt deze week als volgt: Vanavond, Gymnasium, dames: SLV AMJV Smash (20.00 u.) heren, VVSPunch (21.00 uur) Vrijdag, KangoeroesConcordia (20.00 u.) SVL-HVS (21.00 uur) Syrena VVS (20.00 uur) Delta-KVC (20.00 uur) Voor SVL en Kangoeroes zijn het Met scherp coachen en ook scherp verre van gemakkelijke opgaven. SVL f wisselen zou het ons niet verbazen als heeft van de twee nog de beste kan- Kangoeroes voor een sensationele sen op de zege In het Krelagehuis verrassing zorgde, leden Paul Stikkelorum c.s. destijds Voor de dames van SVL wordt het een 1-3 nederlaag. De Haarlemmers hoog tijd dat wat punten aan het to- Den Haag Zaterdag, Dordrecht: hadden in dat treffen echter sterk het voordeel van eigen terrein. Wie wel eens in het Krelagehuis heeft ge speeld weet hoe moeilijk daar de gastploegen los kunnen komen. De Haarlemmers spelen echter behoor lijk volleybal staan ook no. 4 op de ranglijst en hebben bewezen een volwaardige hoofdklasseploeg te zijn. Een gewaarschuwd SVL moet ech ter in eigen hujs overeind weten te blijven. HVS heeft zijn zwakke pun ten. Het opvangen van de service is niet vlekkeloos en ook de set-ups vra gen van de smashers herhaaldelijk het nodige aanpassingsvermogen. Over dat laatste heeft de coach van de Haarlemse ploeg zich geen zorgen te maken. In het Krelagehuis was het zo dat onze stadgenoten vaak met open mond stonden te kijken, hoe van een onmogelijke set-up nog een smash werd gefabriekt. Paul Stikkelorum c.s. zullen er goed aan doen zich straks voor elke bal die over het net wordt gezonden in te spannen, ook al gebeurt dat in hun ogen technisch fout. Niet zij. maar de arbiter beslist over de punten! Prog nose: 3-2 voor SVL. En wat zal het worden bij Kangoe roesConcordia? Op papier kan het niet anders of onze stadgenoten gaan hun zoveelste nederlaag tegemoet. Toch verwachten we een harde strijd voor de gasten en een zege van de Kangoeroes behoort tot de moge lijkheden. Het komt er voor Lex Karamoy en zijn pupillen vooral op aan in de eer ste set alles uit te pakken wat zij aan volleybal technische en tactische bagage meedragen. de studenten hun beste spel te spe len wanneer zij kansloos worden ge acht. maar meer dan 1 set zien we hen van VVS 1 niet winnen. Tegen Syrèna zal de winst moei lijker te behalen zijn. want Piet Kap- tein kan aan het net nog heel goed uit de voeten. Komt de oud-inter nationaal in de slaglinie, dan raden wij VVS 1 aan de service op hem te richten. Kapteins opvangtechniek is zelfs in zijn beste jaren niet zijn sterke punt geweest. Prognose: 3-1 voor VVS L En dan de kans voor KVC om in de strijd om het kampioenschap toch nog een rol te kunnen spelen, uit tegen lijstaanvoerder Delta. Spelend Strijd oin eerste regenboogtrui taal worden toegevoegd. Het team zoals zij de laatste weken in het dat de competitie zo verdienstelijk begon, lijkt nu een gelegenheidsfor matie. Bij het opvangen van de ser vice wacht de een op de ander. Het werd tegen AMVJ Smash, dat de laatste plaats van de ranglijst bezet, een puntenverdeling, 2-2. Thuis rekenen we op een zege, 3-1 voor SVR. VVS 1 kan winnen. Van Punch hoeven Kleingeld c.s. geen grote da den te verwachten. Weliswaar plegen gymnasium deden, zit er voor de Katwijkers een kans op winst in. Zij zullen er evenwel verstandig aan doen vroegtijdig in Zwijndrecht te arriveren en ruime tijd te nemen voor het inspelen. Komt KVC vol ledig binnen de lijnen, dan lijkt ons een 3-1 zege voor KVC het meest waarschijnlijke resultaat. In de strijd van aanval tegen aanval achten wij de Katwijkse formatie absoluut ster ker. PAARDESPORT Uerbv-winiiaar naar f™ Andere Voor het komende draf- en [bijzondere nummers f 135 000 uitge- trokken Het leeuwedeel hiervan gaat renseizoen heeft de Stichting naar dc op tweede pinksterdag te Nederlandse Draf- en Rensport, houden Derbv, waarvan de inzet ruim in samenwerking mei de baan- ££-£ verenigingen, voor de klassieke, op zondag 21 juli en de klassieke s5mi-klassieke draverijen en ren- Leger over 2900 me;er voor 3-ja- j rigen met bijna f 9.000 aan prijzen, nen en bijzondere nummers f 335.000.- aan prijzen beschik baar gesteld. Hiervan gaat f. 200.000 naar de sector draverijen, waarvan het para de-paard je van de Nederlandse draf- sport de Grote Prijs der Lage Lan den, die cp zondag 30 juni a s. op de renbaan Duindigt wordt gehouden met. een totale dotering van f. 35.000 aan de kop gaat. Hierop volgt de Derby voor dravers met zijn totaal van f. 20.000. op zondag 4 augustus eveneens tc Duindigt voor de 3-jari- Duitsland De Nederlandse Derby- en Gouden Zweep-winnaar Ybe van Papenhoef, die kon bogen op een record van 1 min. 20.5 sec. en een gewonnen be drag van f30 000 is definitief naar West-Duitsland uitgevoerd. D« nu 6-jarige hengst won in 1960 op Duin digt de Derby als groot outsider, hetgeen resulteerde in de record- totalisatorcote van f 167.20 voor f 1. Franse dravers naar ons land Uit Frankrijk zullen binnenkort in ons land worden ingevoerd de 7-ja- rige hengst Man Secret, die een re cord heeft van 1 min. 21.3 sec. over 2750 meter en de 8-jarige hengst Le Volsen. De beide dravers zijn resp. aange kocht door de heren H. Ruardy te 's-Gravenhage en stal Hollandia te Naaiden. hoogtepunten zijn Mere- velds Mijlrecordsprijs met f 12.000 en de beide Sweepstakes voor 3-jari- gen. m°t een totaal van f. 20 000. Voor de volbloeds is buiten het nor- male renpregramma om voor deze Biljartdistrict Dc Bollenstreek De uitslagen in de teamcompetitie van het biljartdistrict De Bollen streek luiden: Klasse C IOude HavenSoldaatje 44; De TurkVios 8—0; Amicitia Oude Post 44. Klasse C II: LutoCentraal 4—4; Piet GijsFlora 4—4; PassageDe Engel 6—2; De Turk 2—De Turk 4 62; SportZeekant 35; De Turk 3—Concordia 8—0. Klasse C III: Oude Haven 2—Piet Gijs 2 44; Vios 2Amicitia 3 26; Royal SportPassage 2 44; Vios 3 —De Beurs 2—6; Berg en Dal— Amicitia 2 26. VERDAMSTR. G - TEL. 23041 Volgens een radio-uitzending welke in Singapore is ontvangen, heeft pre sident Soekarno woensdag tijdens een redevoering in het stadion van Dja karta verklaard dat Indonesië zich uit het Internationaal Olympisch I Comité zal terugtrekken. Zoals bekend heeft het IOC. on- iangs Indonesië geschorst in verband met dc incidenten tijdens de Azia- j tische spelen in Djakarta. Door de financiële medewerking j van de Nederlandse Sportfederatie I en het Prins Bernhardtonds heeft de stichting Spel en Sport ter gele- genheid van haar vijftienjarig be staan een „spelenboek" het licht kunnen doen zien. waarvan het I eerste exemplaar aan de voorzitter 1 van de stichting, dr. H, Schamhardt, I is overhandigd. De strijd om de eerste regenboog- trui van het wielcrseizoen zal zondag in het Franse plaatsje Calais worden verreden. Op een parcours met een totale lengte van 20 kilometer en 474 meter zullen de specialisten op het gebied van de cyclocross de strijd aanbinden om de wereldtitel, die wordt verdedigd door de Italiaan Re- nato Longo. De Nederlandse ploeg j bestaande uit Harings, Rutgers, Van Geest en Brinkman zal, enorme vcr- rassingen voorbehouden, geen rol in J de strijd van het kampioenschap spe- j len, maar behoorlijke prestaties mag I men zeker van haar verwachten. Het parcours in Calais behoort ze ker niet tot de zwaarste: voorheen hadden Hannover. Tolosa en vooral I Edelare heel wat lastiger obstakels I geprojecteerd en ook de Belgische en I de Duitse nationale titelgevechten. I resp. in Gavere en in Saarbrücken waren moeilijker dan Calais. In de Franse havenstad ligt de klemtoon niet op klauteren, op klimmen —met de fiets op de schouder op het ne men van listig opgestelde bruggetjes, maar op fietsen, een werk waar bij de zeewind een grote rol kan spe len. De beginronde gaat over 3668 meter, daarna vier ronden met een gezamelyke afmeting van 13 km 960 meter en dan rest nog een slotronde over 2846 meter. Tot voor enkele da gen waren sneeuw en ijs in Calais in voorraad aanwezig, terwijl de zand gronden (duinen) waren bevroren. Hoe zondag de bodemgesteldheid zal I zijn, is op dit moment niet te zeggen. Mogelijk heeft de dooi voor de schoon- maak gezorgd, misschien veroorzaakt hij nogal wat modder, waardoor er nog een n:euwe factor bijkomt. Maar. I zoals het circuit daar ligt, is het dui- delijk minder lastig dan in andere jaren. Wil Frankrijk daarom Sta- j blinski in de arena sturen0 I Men mag aannemen dat de be- j faamde Duitser Wolfshohl zes keer i nationaal kampioen en twee keer wereldkampioen voor een zware taak komt te staan. Als groot favo riet voor de titel zal hij in Calais I felle aanvallen te verduren krijgen van zijn grote rivaal Longo de huidige titelhouder dus van Du- fraisse. die wereldkampioen was van 1954-1958, Gandolfo. van de Belgen Van Damme, Declerq. Kumps en Matheu^sen. Wolfshohl is een waar kampioen: toen hij als amateur de Ronde van Limburg won. had hij al in het we reldkampioenschap cyclocross een gooi naar de buit gedaan zoals bekend wordt bij de cross geen acht op de categorie geslagen om daar na in dit métier de ene zege naar de andere te behalen. Wolfshohl zege vierde in vele tientallen veldritten: in'eigen land, ook met hetzelfde ge mak elders. Wolfshohl was ln 1958 (Limoges) derde, tweede in 1959 (Ge- nève», wereldkampioen in 1960 (Tor- tosa) en in 1961 te Hannover, om verleden jaar in Esch zur Alzette met een fikse griep van start te gaan en te moeten staken. Wat toen opviel? Dat Wolfshohl geen uitvlucht ken baar maakte, dat hij helemaal niet van zijn griep repte. Hiervan getuig de na afloop een Belgische arts. Harings De Nederlandse kansen mag men niet al te hoog aanslaan. Huub Ha rings is beslist onze beste man. De wijze waarop hij dit seizoen zes eer ste prijzen bijeen reed, was bepaald indrukwekkend. Onze eerste man krijgt de kans zich in dit gezelschap een plaats temidden van de „groten' te verwerven. Voor veteraan Manus HUUB HARINGS temidden der groten? Brinkman ls de afvaardiging naar Calais een tercht toegekende belo ning, voor Van Geest en Rutgers is de koers een waardevolle leerschool. Men mag een zeer interessante koers verwachten, waarin het waarschijn lijk zeer fel toe zal gaan tussen Lon go en favoriet Wolfshohl. Hopenlijk heeft de eerste zich hersteld van zijn pijnlijke val tijdens de Italiaanse kampioenschappen. Noord-Rhodesië wil ook uit federatie 1 Na zes dpgen van vaak stormach tige debatten heeft de wetgevende ïaad van Noord-Rhodesië een door de regering voorgestelde motie waarin aan Engeland om toestemming tot onmiddellijke afscheiding van de fe deratie vi.n Rhodesië wordt gevraagd, met 21 tegen 14 stemmen aangeno- I men. Hiermee volgt Noord-Rhodesië het voorbeeld van Njassaland, dat reeds eerder de federatie met Zuid-Rhode- i sië heeft verworpen. Karstens winnaar in Rijsoort! Gerben Karstens heeft woensdag de nationale langebaanwedstrijd in Rijsoord gewonnen. Verkerk verza melde in het totaalklassement welis waar minder punten dan Karstens I maar toch werd hij eerste door twee I van de drie afstanden te winnen. Eindstand: 1. Karstens 'Leiden) 167 790 pnt. 2. Cees Verkerk <Put- tershoek» 167 737 pnt, 3. Meijering (Arnhem) 175 617 pnt. 500 meter: 1 Karstens 49.2, 2. Ver kerk 49.3, 3. Hartman Cs-Graven'deel) 51 6 1500 meter: 1 Karstens 2.540, 2. Verkerk 2.54.8, 3. Meijering 2.55.5. 3000 meter: 1 Verkerk 6.015. 2. Karstens 6.04.2, 3. Van Heijst (Den I Bosch) 6.12.7. Zaalvoetbal in Ter Aar De voetbalvereniging Altior orga niseert zondag in samenwerking met LDWS uit Leiden, een zaalvoetbal toernooi in de grote hal van de Ter Aarse Veiling. Hieraan nemen RA VA uit Den Haag. Lugdunum en LDWS I uit Leiden. SVLV uit Voorschoten, I „Alphen" uit Alphen aan den Rijn en Altior uit Ter Aar deel. De wed strijden beginnen om 2 uur: er wordt telkens 2 keer 7 li minuut zonder I pauze gespeeld. (Van onze Haagse correspondent) Er is nog geen afgerond plan op gesteld voor de wijze, waarop de eer ste vijftig jongeren, die aan het dinsdag door minister Luns aange kondigde jongeren vrijwilligers pro gramma tot bijstand aan minder ontwikkelde landen hun tijd en hun krachten mogen wijden. Maar het is zeker, dat de selectie van de kandi daten, die zich als vrijwilligers aan melden. zeer streng zal zijn. Het re- cruteren zal worden gebaseerd op ervaringen, die het Amerikaanse Vre- deskorps reeds heeft opgedaan. En die ervaringen wijzen er op. dat vele applicanten teleurgesteld zullen moe ten worden. Minister Luns heeft er reeds op gewezen, dat de plannen tot oprich ting van een ..Vredeskorps" niet mogen mislukken. Daartoe staat het prestige van ons land te zeer op het spel. Daarom zullen degenen, die als vrijwilliger worden uitverkoren, aan zeer hoge lichamelijke en gees telijke eisen dienen te voldoen. De 57-jarige Amerikaanse profes sor E. Lowell Kelly arriveerde dins dag in Den Haag om de regering hierover van advies te dienen.Lowell Kelly is naast hoogleraar in de psy chologie aan de universiteit van Mi chigan. chef van de afdeling selec tie van het Amerikaanse Vredeskorps. Op een persconferentie in Den Haag gaf hu gisteren een uiteenzetting van de selectiemethoden, die by het werven van vrijwilligers in de Ver enigde Staten worden toegepast. De conclusie van zijn uiteenzetting is. dat jonge mensen in zijn land niet „zomaar" vrijwilliger van het korps worden. In Amerika blijft er maar één van elke acht kandidaten over die uiteindelijk, na de selectie- proeven en de trainingstijd. naar het buitenland worden gezonden. Deze stringente „uitdunning is noodzake lijk omdat van „de kwaliteit" van de vrijwilligers het succes van de uit zending geheel afhankelijk is. Thans heeft het Amerikaanse korps 5000 vrijwilligers, zowel mannen als vrou wen, aan het werk op projecten in de minder ontwikkelde landen. Dit jaar zal het aantal vrijwilligers tot 9000 worden opgevoerd. Daartoe heb ben de V.S. dit jaar een bedrag van 59 miljoen uitgetrokken.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11