„Mammoet aangenomen Voor echte dooi is een stormdepressie nodig Ook Senaat vertoornd op generaal De Gaulle Invoering moet nu echter nog wachten op een nadere wet KIJKDUIN: tweede Haagse badplaats „DUITSLAND IS OOK SCHULDIG Overleg C.A.O. -grafici stuit af op vakantie-eis Gina wil FrauQaise worden NA VIER JAAR EN VIER MAANDEN: 11 Fusie van twee KAB-bonden Bijna nieter vorst in de grond Het doel blijftEngeland in de EEG NU MODERN WASSEN WASMACHINE BLAUW Huishoudbeurs in het teken van Europese gemeenschap Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 13 februari 1963 Derde blad no. 30881 (Van onze parlementaire redactie) Ook de Eerste Kamer heeft het grote wets ontwerp tot regeling van het voortgezet onder wijs, de „mammoetwet", aangenomen. Gister middag viel de beslissing met 49 stemmen voor en 16 stemmen tegen. Naar verhouding was deze meerderheid nog groter dan 12 juli in de Tweede Kamer, die zich toen met 100 tegen 44 stemmen achter mi nister Cals schaarde. De 16 tegenstemmen in de Eerste Kamer wa ren afkomstig van de fractie der V.V.D., de beide communisten, vier christelijk-historischen De fractie van de V.V.D. heeft nog een poging gedaan, de eindstemming over het wetsontwerp uit te stellen, in afwachting van het rapport van de zogenaamde commissie De Roos, die zal onderzoeken in hoeverre aan de bezwaren, die het openbaar on derwijs heeft, kan worden tegemoet gekomen. Een motie, ingediend door de liberale mevrouw Schouwenaar, met prof. Witteveen als eerste on dertekenaar, overwoog, dat het voor een aantal leden niet mogelijk was hun stem definitief te bepalen alvo rens kennis te dragen van het rap port van de commissie „Beheersvorm Openbaar Onderwijs" en alvorens te weten, welke uitvoering de minister in grote lijnen aan dat rapport zou geven. De motie werd verwerpen met 57 tegen 9 stemmen. Alleen de VVD en de C.P.N. waren voor. Uit de stemverklaring, die prof. Samkalden (P.v.d.A.) ten aanzien van de motie gaf kon eigenlijk al worden afgeleid, dat de leden van de P.v.d.A. hun be zwaren tegen de „plan-procedure" in het wetsontwerp niet tot het eind toe zouden volhouden. Er is iets in deze motie dat ons aanspreekt, aldus prof. Samkalden, maar er zijn ook grote nadelen aan verbonden. Prof. Samkalden gaf toe, dat er in zijn fractie ernstig was geaarzeld. Het leek hem echter ongewenst het eind oordeel over het ontwerp te verschui ven naar een tijdstip, waarop mr. Cals als minister reeds zou zijn ver trokken. Bovendien was prof. Sam kalden onder de indruk gekomen van wat minister Cals in laatste instantie had gezegd. Waar kwam het slotbe- toog van de minister op neer? Hij noemde de opdracht aan de commis sie-De Roos een logisch uitvloeisel van de wil. de laatste restjes van de schoolstrijd tussen openbaar en bij zonder onderwijs op te ruimen. cn drie antirevolutionairen. Minister Cals kreeg steun van alle aanwezige K.V.P.-ers (24) en socialisten (18), vijf antirevolutionairen en twee christelijk-historischen. De socialisten, van wie bekend was dat zij evenals de V.V.D. van het wetsontwerp nadelen voor het openbaar onderwijs ten op zichte van de bijzondere school vreesde, hebben tenslotte deze grief niet laten overwegen. Zo ontstond dus ook in de Eerste Kamer een rooms-rood" moetwet. front ten gunste van de mam- Bezwaren Er zijn bezwaren gemaakt tegen de zgn. planprocedure in het ont- werp-Mammoetwet. De voorstanders van het openbaar onderwijs, zoals men kan die vinden in liberale en socialistische kring, vrezen dat het bijzonder onderwijs een voorsprong krijgt bij de stichting van scholen. Minister Cals betoogde nu, dat het wetsontwerp alleen spreekt over scho len, die voor bekostiging door de overheid in aanmerking komen. Op stichting van bijzondere scholen kan de overheid geen invloed uitoefenen. Bekostiging uit de overheidskas is dus wat anders dan stichting. Mr. Cals ontkende overigens met klem, dat het openbaar onderwijs door de mam moetwet in een slechtere positie zou komen, integendeel: het krijgt straks meer mogelijkheden. Grote bezwa ren had de bewindsman tegen het voorstel-Witteveen-Schouwenaar om de eindstemming aan te houden. Hij riep op tot vertrouwen in het werk van de commissie-De Roos, die na circa twee maanden met haar bevin dingen gereed kan zijn. Bovendien en hier legde de be windsman heel sterk de nadruk op zou uitstel van de beslissing onwe zenlijk zijn omdat de mammoetwet voorlopig toch niet wordt ingevoerd. De inwerkingtreding is immers af hankelijk van een nadere wet. Wan neer het zover is, zullen ook de be vindingen van de commissie-De Roos ter sprake kunnen komen. Er is dus voor het parlement nog volop gele genheid deze kwestie onder ogen te zien. Mr. Van Riel, de fractieleider van de V.V.D. in de Eerste Kamer .was hiermee niet tevreden. Hy vond de belangen van de openbare school zo zwaar wegen, dat eerst een oplossing hiervoor bekend zou moeten zijn. Daarna pas zou een definitieve be slissing over de mammoetwet mogen worden genomen. De heer van- Riel was er trouwens niet zeker van, dat een wijziging ten gunste van het openbaar onderwijs zou worden aan vaard. Beroep aanvaard Prof. Samkalden, wiens partijge noot prof. Schermerhorn het de mi nister over de kwestie der „planpro cedure" niet gemakkelijk had ge maakt, aanvaardde het beroep, dat de minister op de Kamer deed .Het wetsontwerp bevat, ondanks nadelen, een vernieuwing van ons onderwijs. Er zal nog gelegenheid zijn de onge lijkheid tussen openbaar en bijzonder onderwijs weg te nemen. Wel voegde prof. Samkalden er nog aan toe zich niet te kunnen voorstellen, dat een volgende minister van O.K. en W. het vertrouwen van de P.v.d.A. zou be houden, indien hij niet op honorabe le wijze gehoor zou geven aan de ge uite wensen. De communistische mevrouw van Ommeren meende, dat de P.v.d.A. blijkbaar om andere redenen dan de mammoetwet de K.V.P. niet „beze ren" wilde. De K.V.P. zelf schaarde zich volkomen achter haar geestver want Cals. De C.H.-fractielieder Pol- lema noemde het wetsontwerp een nationaal compromis, dat zeker goede kanten had. Aan dit oordeel knoopte hij een beschouwing vast over de wenselijkheid van een kabinet op zo breed mogelijke basis. Toch zou de heer Pollema, gevolgd door drie geest-pelijk onderwys. verwanten, tegenstemmen. Slechts de heren Geuze en Kranenburg waren voor. (De fractie van de C.H.U. in de Tweede Kamer was destijds onver deeld tegen). Bij de A.R.P. gingen de fractieleider Berghuis en vier ande ren met minister Cals mee. Hier ble ven de heren Algra, Haspels en Tjal ma de onverzoenlijke tegenstanders. De behandeling van de mammoet wet is ook in de Eerste Kamer voor minister Cals niet geheel zonder spanning verlopen, vooral omdat de socialisten nogal lang schenen te aarzelen. Dat het ontwerp door hun toedoen zou worden verwor pen. daaraan heeft echter vrijwel niemand in ernst gedacht. Na bijna vier jaar en vier maan den is de mammoet nu veilig. (Het ontwerp werd in oktober 1958 bij de Tweede Kamer ingediend). Als we een vergelijking met een schip mo gen maken, dan kunnen we zeggen, dat het nu te water is gelaten, maar voorlopig nog niet in de vaart komt. Dat zal pas gebeuren, wanneer de beide Kamers hun zegen geven aan een wetsontwerp, waarbij het anker wordt gelicht. Nadat de mammoetwet in werking is getreden zal het onder wijs in vier wetten zijn geregeld: kleuteronderwijs en basisonderwijs, voortgezet onderwijs en wetenschap- In het vervoer (Van onze Utrechtse correspondent) De Nederlandse katholieke bond van vervoerspersoneel „Sint Raphael" en de Nederl. katholieke bond van werknemers in de transportbedrijven „Sint Bonifacius" zullen nog dit jaar een fusie aangaan onder de naam Nederlandse Katholieke Bond v. Ver voerspersoneel (K.B.V.i. Sint Raphael telt thans circa 18.500 leden en Sint Bonifacius ongeveer 15.000. Na de fusie, waaraan de wetgevende ver gaderingen van beide organisaties in decembei nog hun goedkeuring moe ten hechten, zal de bedrijstakgewij- ze organisatie van de vervoerssector bij de K.A.B. een feit zijn. De fusie past in de plannen tot structuurwijziging van de K.A.B. maar is hiervan niet het directe ge volg A3 sinds de bevrijding werkte men aan een samensmelting van de twe<* rooms-katholieke bonden in de vervoerssector. Tot de nieuwe bond zullen behoren: de bedrijfsgroepen spoorwegen, wegvervoer en burger luchtvaart. welke tezamen thans Sint Raphael" vormen, en de nu tot ,Sint Bonitacius" behorende bedrijfs groepen Rijn- en binnenscheepvaart, havenbedryven, zeescheepvaart en visserij en tenslotte handel en dien sten, Alleen in de laatste bedrijfs groep zuilen de beambten voorlopig buiten de K B V. blijven, zoals ze tot nu toe ook buiten „Sint Bonifacius" stonden. (Van onze Haagse correspondent) Kijkduin wordt, zo blijkt uit het thans gereedgekomen nieu we bouwplan, de tweede bad plaats van Den Haag. Welis waar geen Scheveningen, maar er komt toch ook een wandel boulevard met café s, terrassen, restaurants en winkels. Boven dien is er ruimte voor drie hotels, motels of pensions. Dit alles wordt gegroepeerd rond een langgerekt plein. Er zullen ook nog woningen bijkomen, maar desondanks blijft toch bijna de Advertentie (Van onze weerkundige medewerker) De dooi heeft al enige keren een aanval ondernomen. Zonder succes. Want om een einde te maken aan een strenge vorst periode is meer nodig dan een zwak oceaanfrontje. Meestal moet een actieve stormdepressie ver schijnen om de vorst definitief te verdrijven. In 1940 kwam er op 21 februari een einde aan de strenge vorst met eèn harde zuidwesten wind. In 1942 eindigde de winter op 16 maart, een dag later werd al 17° C gemeten. De winter van 1947 blies op 17 maart de aftocht met een west- zuidwesterstorm. De strenge vorstperiode van februari 1956 sloot op 29 februari afook met een fikse zuidwes terstorm windkracht 9. Zolang de luchtdruk tussen IJsland en West-Rusland nog hoog blijft waardoor de depressies niet voldoende kunnen doorstoten in oostelijke richting en zo lang er geen actieve stormdepressies met veel wind zijn, die een aanval op het vasteland van West-Euro pa ondernemen, blijft de vorst de beste papieren houden. Hue (liep? De dooi kan via IJsland en de Noordzee komen, wanneer het Scan dinavische hogedrukgebied weg valt. Een dergelijke dooi komt meestal vrij rustig met winden tussen west en noordweest. Een dooi, die ons via de Golf van Biskaje en Frankrijk be reikt is in de regel spectaculairder met yzel, sneeuw en veel wind. Wanneer, zoals rond het weekeinde van 9 februari j.l. de wind zwak werdt koelt de lucht eerst al boven de Noordzee tot dicht bij het vries punt af en boven land nog sterker. Dit vooral in de gebieden waar nog sneeuw ligt. In de noordoostelijke helft van ons land wordt plaatse lijke nog 5 tot 12 cm sneeuw geme ten. En daar is dezer dagen weer iets bijgekomen. Ook het IJsselmeer ligt dicht, evenals vrijwel alle binnenwateren waardoor de afkoeling vry groot is. Daarom is er een krachtige tot stormachtige wind nodig wil de dooi echt van veel betekenis gaan worden De cijfers over de diepte waarop de vorst in de grond zit lopen sterk uiteen. In de eerste plaats is de grondsoort van belang. In de lossere zand- en veengronden dringt de vorst dieper door dan in de kleigron den. Ook is het van belang of er een laag sneeuw op de grond ligt of dat deze sneeuw is weggewaaid. De mini mum diepten liggen by 40 tot 60 cm, er zijn ook gevallen bekend waar de vorst reeds tot 80 cm a 1 meter in de grond is doorgedrongen. Nog hing Wij kregen al een paar keer de vraag te horen, hoe lang de vorst nog in de grond blijft en hoe lang het ijs op de binnenwateren zodra de dooi definitief is geworden. Daar is geen concreet antwoord op te geven, want het kan een kwakkeldooi zijn van enkele graden en weinig wind. Is de dooi sterk met vrij veel wind en nu en dan regen dan gaat het veel vlug ger. Zodra het echt dooi wordt, blijft het ijs op de grote rivieren nog vaak een week aanwezig. Het IJsselmeer ligt dan gemiddeld nog 2 a 3 weken met ys bedekt. Deze tijd staat ook ongeveer bekend vóórdat de vorst geheel uit de grond is. Soms. op on gunstige plaatsen, blijft de vorst nog 4 weken in de grond Na de lange winter van 1942 en 1947 (einde mid den maart) werd in mesthopen begin mei nog ijs aan getroffen. Dit betekent, dat ook al zou op zijn gunstigst de vorst deze week verdwijnen, de sporen in maart niet zullen zijn vervaagd. Niet alleen een strenge maar ook lange winter. Intussen groeit deze winter elke dag opnieuw verder naar een „top". Want ook de eerste week van februari is zeer koud gebleven met strenge vorst. Die eerste week van de sprokkel maand gaf een gemiddelde etmaal temperatuur van -5.0 C. Zou het In de overige drie februariweken even koud worden, dan gaat het onherroe pelijk de koudste winter van de laatste 250 jaar worden. helft van het hele plan duinpark en plantsoen. Brede wegen zullen ervoor zorgen, dat het verkeer vlot in het centrum van Kijkduin kan komen of op de uitgestrekte parkeerplaatsen, waar ruim 1100 auto's een plaats zullen kunnen vinden. Een zondagse auto pantoffelparade als in Scheveningen zal men in Kijkduin echter nooit te zien krijgen, want het autoverkeer zal ver van het strand worden ge houden. De wandelaars echter ko men beter aan hun trekken: op het hoge duin vinden zy 300 meter bou levard. zowel aan de zee- als aan de landzijde van de cafés en winkels. Dit nieuwe Kijkduin-plan komt in de plaats van één, dat reeds in 1952 rond was, maar dat onder meer we gens een teveel aan geprojecteerde woningen moest worden gewijzigd. Hoewel het het gemeentebestuur van het met ruimte woekerende Den Haag aan het hart ging. werden onge veer 280 woningen geschrapt. „Kijk duin is in de eerste plaats belang rijk voor de recreatie", luidde het argument Er is nu nog plaats voor ongeveer 80 eengezinshuizen, terwijl ook nog ruim 200 flats zyn gepro jecteerd. Het schitterende plaatjes rederijvlaggenl NIEMEYER GARANDEERT DE KWALITEIT Adcprtpnfle 'ff met Reckitts Soedan en liet christendom De Soedanese minister van Bin nenlandse Zaken, generaal Moha- med Arhmed Irwa, heeft gezegd, dat de 143 christen missionarissen-on derwijzers. die het land moeten ver laten. door Soedanese christen-onder wijzer" zijn vervangen onder de „Soe- rianisptie" politiek van het land. Eni ge belanghebbende partijen hebben geprobeerd ongegronde propaganda verschillende tegen Soedan te maken door gebruik Vlucht van Cooper pas half mei Het centrum voor de bemande ruimtevaart in Houston, Texas, heeft meegedeeld dat de ruimtevlucht die Leroy Gordon Cooper in april zou maken, is uitgesteld tot half mei. De ze vlucht, w aarbij Cooper in een Mer- curv-cabine 22 maal een baan om de aarde zou moeten beschrijven, was aanvankelijk vastgesteld op 2 april, doch werd daarna naarlater in de maand verschoven in verband met moeilijkheden aan de Atlasraket die Cooper met zijn ruimte voertuig in c'e ruimte zou moeten brengen. (Van onze A'dam correspondent) De achttiende Internationale Huis houdbeurs die door het ingebruik- nemen van de nieuwe westhal alle voorgaande huishoudbeurzen in om vang zal overtreffen, zal van donder dag 28 februari tot en met zondag 10 maart in het R.A.I.-gebouw wor den gehouden. De beurs zal in het teken staan van de Europese gemeen schap en dit verklaart het feit, dat de opening wordt verricht door me vrouw H. J. Mansholt-Postel, echt genote van dr. S. L. Mansholt. vice voorzitter van de E.E.G.-commissie. Direct na de openingsplechtigheid zullen meisjes uit alle E.E.G.-landen een bloemenhulde aanbieden als een nationale groet. De standhouders hebben reeds een indrukwekkende lyst van te exposeren noviteiten sa mengesteld, waarvan wij moeten af wachten of zij inderdaad allemaal nieuw zijn. Voor een groot deel slaat dit nieuws op de apparatuur, zoals nieuwe vindingen aan volautomati sche wasmachines, aan keukenma chines, aan grills en draaispitten en agn bordenwassers. In ieder geval is wel duidelijk, dat het assortiment is uitgebreid. Midden in de grote Europahal wordt een Europees centrum ingericht, dat be staat uit een voorlichtingsstand, een aantal inzendingen van toeristische organisaties uit de E.E G.-landen en een expositie onder de titel „Uw buurvrouw van morgen", waar men een indruk krijgt van het leven en werken der huisvrouwen in de E.E.G. landen. Vrijdag 8 maart staat geheel in het teken van de plaats van de huis vrouw in het nieuwe Europa. Onder auspiciën van de Nederlandse Huis- houdraad zullen vertegenwoordigsters uit de zes landen in de glazen zaal van de R.A.I. bijeen zijn om van ge dachten te wisselen over de betekenis van de gemeenschappelijke markt voor de huisvrouw. 'te maken van „deze normale beslui- ten die door de binnenlandse toe- I stand van Soedan noodzakelijk wa ren geworden". Onmiddellijk na het onafhankelijk worden van Soedan was besloten de verantwoordelijkheid voor het enderwijs in het gehele land over te nemen, aldus de minister. (Van onze parlementaire redactie) De Gaulles hooghartige verstoring van de onderhandelingen om Engeland in de E.E.G.-club toe te laten verwekte, zoals ge meld, de gramschap van de Tweede Kamer. De Senaat heeft zich gisteren echter ook fel gekeerd tegen de handelwijze van de Franse president, zodat Nederlandse ministers bij eventuele ver dere pogingen om Engeland als lid te introduceren zich in elk geval geschraagd weten door een aaneengesloten thuisfront. ne voor voldongen feiten plaatsen, middels een kort communiqué in de stijl-De Gaulle. Overigens meende prof. Thurlings (K.V.P.). dat de kleine partners nu al overmatig sterk worden aange tast, en wel door de kartelpolitiek van de E.E.G. In het algemeen stem de deze hoogleraar in met het beleid van minister De Pous, al toonde hij zich er bezorgd over. dat de loonontwikkeling in ons land de con currentiepositie ten opzichte van het buitenland heeft verzwakt. Gevaar De voor De Gaulle bestemde toor nige geluiden welden eendrachtig op uit de fracties van C.H.U.A.R.P., P.v.d.A., K.V.P. en V.V.D., die in de Eerste Kamer in eerste termyn aan de beurt kwamen by de gedachten- Wisseling over de begroting van Eco nomische Zaken. Een voorbeeldige aanval-op-linie dus, waarvan we slechts mogen hopen, dat die enige indruk maakt op de stoicynse gene- raal-president. Het woord represaille viel meer dan eens. Zo ook de vraag, hoe de Nederlandse regering nu denkt te handelen tégen Frankrijk en voor Engeland, want de openheid van de E.E.G., ook voor dit land, moet doelstelling blijven, zo bleek duidelijk. Prof. Witteveen (V.V.D.) ir. Geuze (C.H.U.), mr. Van Campen (K.V.P.) en de heer Kapteyn (P.v.d.A.) hoop ten, dat minister De Pous op die vraag vandaag een antwoord zou kunnen geven. De aangerichte scha de is al zeer groot, zo was de teneur van de speeches. Versnelling van de tariefsverlaging, voortgang met een gemeenschappelijk energiebeleid, ver voerbeleid en een soepele associatie- politiek zijn enige van de vele za ken, die na de beruchte persconfe rentie van de generaal op 14 janua ri „uitgevroren" zijn. Ook Duitsland Niet alleen Frankrijk is schuldig, zo sprak de socialist Kapteyn in zyn requisitoir, maar Duitsland evenzeer. Uit zyn felle veroordeling van de samenspraken tussen De Gaulle en Adenauer, moest men wel opma ken, dat de ondertekening van het voor het gevoel van -de oprechte Europeaan Kapteyn is geschied met het bloed van de resterende E.E.G.- partners plus Engeland. Dit verdrag schept volgens hem de voorwaarde, dat er binnen de E.E.G. voortaan al leen nog maar per communiqué ge regeerd zal worden, met andere woor den: dat de grote „partners" de klei- Prof. Witteveen (V.V.D.) waar schuwde, dat het gevaar voor de con junctuur ditmaal in tegenstelling tot 1956 wel eens zou kunnen lig gen in onderbesteding, en niet in overbesteding, zoals toen. Thans te kent zich een overcapaciteit af. Hij had niettemin lof voor deze minister en voor dit kabinet, omdat het gelukt is een overbesteding te voorkomen, door ervoor te zorgen dat de besparingen van de overheid op „hoog peil" bleven, zoals hij dat noemde. Evenals vorig jaar oeval hij globa le maatregelen aan als betere mid delen om de conjunctuur te beheer sen dan de hem niet sympathieke loon- en prijspolitiek. Trouwens, hy had principiële bezwaren tegen het voortzetten en uitbouwen van de „prijsbeheersing". Als men de prijzen vrijlaat, is een optredende prijsver hoging een „kompas voor de produk- tie". Enkele senatoren hebben de mi nisters nog gevraagd een opgave te doen van de economische schade, Justitie zwijgt nu (voorlopig) over <le Haagse moorden (Van onze Haagse correspondent) De verdachten van de moorden op de Haagse monteur Van de Lugt en de weduwe Van Capelle-Lugtig- beid zijn voor de officier van Ju stitie en de rechter-commissaris ge leid. De reohter-commissaris heeft het vei zoek van de officier van Ju ftitie tot ui bewaringsLelling van de verdachten ingewilligd en heeft nu de leiding in het gerechtelijk voor onderzoek. Een 48-jarige vrouw, die gearresteerd was verdacht van me deplichtigheid aan de moord op de weduwe Van Capelle is op vrije voe ten gesteld. De rechter-commissaris in deze zaak, prol mr. W. F. C. van Hat- tum heeft er in dit stadium van het onderzoek bezwaar tegen, dat nog inlichtingen worden verstrekt. De verdachten, een 26-jarige zee man, een negentienjarige loswerk- man en de eigenaar \an het cafe taria „El Negro" een 35-jarige Suri namer hebben zaterdag voor de of ficier van Justitie mr. W. Ch. M. J. v d.Poli gestaan, die ze voor de rech ter-commissaris heeft doen geleiden. Maandag gebeurde dat met de vo rige week woensdag in Amsterdam aangehouden Eddie van R. (20). Nog geen Nederlands-Indonesisch contact Minister mr. Luns heeft gisteren in Den Haag verklaard, dat de Ne derlandse regering nog steeds geen enkel bericht ook niet officieus ol via andere regeringen heeft ontvangen over de komst van een In donesische afgevaardigde voor het r.pnemen van contact over herstel van de betrekkingen. In commentaar op berichten, die (Van onze correspondent in Parijs) die ontstaan is door de langdurige hierover circuleren, zei hij, dat winter. Volgens de heer Elfferich I Nederlandse regering natuurlijk (A.R.P.) zou deze al vele miljoenen i graag een Indonesische afgevaardig- guldens bedragen. I de zal ontvangen",, Er is géén akkoord bereikt over de C.A.O. in het grafische bedrijf. De werkgevei: hebben zich naar zij gisteren na het overleg in Amster dam bekend maakten bereid ver klaard de lonen van de volbeloonde werknemers te verhogen met 3.5 pro cent met een minimum van 8 cent per uur. zulks met inbegrip van de 1 procent A.O.\V.-compensatie. Verder zeggen dc werkgevers bereid te zijn de afstand tussen de gemeenteklas sen in tc krimpen, terwijl de vrou- wemonen zouden worden gebracht op minimaal 90 procent van de verge lijkbare mannenlonen voor zover zij nog niet boven de 90 procent uit gaan. Maar op één punt wilden de werk- gevers riet tegemoetkomen aan de verlangens van de werknemers: zij wilden niet dit jaar reeds tot verlen ging van vakantie overgaan. De werkgevers wilden wel. zoals in de grootmetaal is geschied de uitbrei ding van de vakantie met één dag in J964 voorrang verlenen, zulks in het Lader van de dan geldende loonpo litiek. De teleurstelling bij de drie werk nemersbonden was groot. ,De werkgevers hebben door hun nouoing het bedrijfstakgewijze over- g geweid aangedaan. Immers, niet de vakcentralen maken uit, hoe in een bedrijfstak de beschikbare ruim- e voor verbetering van arbeidsvoor waarden zal worden besteed. Dit moet aai: de organisaties in de bedrijfstak ken worden overgelaten", meende de vooizitter van de Alg. Ned. Grafische Bond, de heer A.M. van den Boo- gaart Volgens hem was er ook over de verbetering van de overige ar beidsvoorwaarden nog geen overeen- temming bereikt, omdat er nog me ningsverschil bestaat over de hoogte var. de beschikbare ruimte. „We wensen de loon- en arbeids- voo:waarden in het grafische bedrijf met te laten uitmaken door het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond", zei de heer B.J. van Werkhoven, voor zitter van de Ned. Kath. Grafische Bond, die de gang van zaken in strijd achtte met de historie van het grafische overleg. ..De autonomie van de bedryfstak- ken komt hierdoor in gevaar", meen de ook qc heer G. Jens, voorzitter van de Ned Chr. Grafische Bedrijfsbond. Hij noemae het „gevaarlijk", wat de werkgevers nu doen en stelde hen voor alles verantwoordelijk. De drie werknemeisbonden wachten nu op nader bericht van de zijde der werk gevers. In een door de werkgevers voorgestelde bemiddeling van de Stichtging van de Arbeid zien zij geen heil Of de protestmars, die een actie comité van Amsterdamse grafici voor morgen in Amsterdam en Den Haag had georganiseerd, zal doorgaan, is nog niet bekend. Deze optocht, die in Amsterdam tussen twee en vier uur 's middags van de Amsterdamse dagbladbedrijven naar het bureau van de federatie van Werkgeversor ganisatie in het Boekdrukkersbedrijf zou v/oroen gehouden, werd eind vo rige week afgelast, nadat bekend was geworden dat het overleg gisteren zou worden voortgezet. „Vrijheids-schok" De geneesheren van het psychia trisch ziekenhuis bij Tel Aviv hebben zich verdiept in her verschijnsel van wat zij „vryheids-schok" noemen, dat by vele uit bepaalde landen gekomen immigranten tijdens de eerste tijd van hun verblyf in Israël is waargeno men. Deze „schok" is een gevolg van plotselinge overgang naar een toe stand van vrijheid van handelen en spreken die voor sommigen, al te zeer gewend aan het opvolgen van bevelen en her in acht. nemen van strikte beperkingen haast onver draaglijk lijkt Bij die personen doen Filmactrice Gina Lnllnbriglda heeft gistere.» haar opwachting gemaakt in het Hotel Matignon, het ambts paleis rail de Franse minister-presi dent waar ze door de kabinetchef van de heer Pompidou werd ont vangen. Het bezoek van de filmschone wordt in Tarijs als haar eerste stap beschouwd op de weg die naar Gi na's naturalisatie als Francaise zal moeten leiden. Van huis uit Italiaan- is Gina met een Joegoslaaf ge huwd, doch in Zwitserland woonach tig De Zwitserse fLscus is. naar haar smaak, echter wat Inhalig en daar om zou „Lollo" zich gisteren aan de top althans bijna van de Fran- staat persoonlijk hebben willen oocumenteren over de belastingpen ningen. die z(J eventueel als Fran caise zal moeten betalen. zich emotionele conflicten voor door dat zfjn ineens zelf beslissingen moe ten nemen en hun eigen pro blemen moeten oplossen m het ne men van. een besluit, veroorzaakt bij hen angst- en schuldgevoelens. Z(j worden lusteloos en apatisch en ko men in menig geval tot, zelfmoord pogingen. Deze „vrijheids-schok" doet zich volgens dr. A Meller. hoofd van genoemd regerings-ziekenhuis, in het bijzonder voor bij meer ontwikkelden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9