Kennedy tot „Geneve": kom tot een akkoord Speciale maatregelen van Korfbalboncl Is lt.-kol. Schuurmans pleitverbod opgelegd Zware straf geëist wegens chantage Italiaans parlement wordt ontbonden Ontwapeningso verleg lier va l STRöSSNER HERKOZEN Weerzinwekkend en laf Twee kamerleden vragen: personenauto's-caravans 7 t/m 17 februari NEFABOLINE LAKFABRIEKEN N.Y. VOORSCHOTEN werkkrachten voor de fabriek GARAGE JANSEN boekhoud - assistent (e) automonteur leerling - monteur NET PERSOON Melrosum forte" STANDPLAATS voor salonwagen LEIDSCH DAGBLAD MEISJE Drie Polaris-onderzeeboten in de Middellandse Zee flinke betrouwbare hulp „VESTA" Mij. van Levensverzekering N.V. vertegenwoordiger lekkere koffie... LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 13 FEBRUARI 1963 President Kennedy heeft gistermiddag ter gelegenheid van de ontwapeningsconferentie in Genève een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt, dat de vooruitzichten op een verdrag inzake een verbod op het nemen van kernproeven ,,wat bemoedigender" zijn dan voorheen, maar dat nog zeer belangrijke vraagstukken moeten worden geregeld. Hij pleitte voor een „oprechte geest van samenwerking" en een vastberaden houding om een einde te maken aan de gevaarlijke vorm die de bewapeningswedloop gaat aannemen. De president baseerde zijn mening over een kernstopverdrag op het feit, dat de Russische premier Chroesjt- sjow in december akkoord was ge gaan met het beginsel van inspectie ter plaatse die tot doel heeft, na te gaan of er in het geheim onder grondse kernproeven zijn genomen. Als er regelingen kunnen worden ge troffen om de kerndreiging in te per ken zou het ontwerpen van een veel omvattend programma voor algeme ne en algehele ontwapening zeker in een atmosfeer van groter internatio naal vertrouwen en grotere stabiliteit en veiligheid geschieden, aldus de Amerikaanse president. (Advertentie) De Verenigde Staten zijn van me ning, dat er een grondige bestude ring moet komen van regelingen om de kansen op het uitbreken van een oorlog door een verkeerde beoordeling of slechte verbindingen te verkleinen, zo zegt Kennedy nog in zijn bood schap. Hier ligt duidelijk een taak voor de conferentie, aldus de presi dent. De Amerikaanse afgevaardigde, Foster, heeft de debatten in Genève geopend. Hierbij zei hij, gewag ma kend van de Russische bereidheid tot inspectie op beperkte schaal, dat men thans op de goede weg is. Er bestaat thans een nieuwe basis voor onder handelingen, aldus Foster. Hij ver wierp de Russische bewering volgens welke de Verenigde Staten en Enge land de besprekingen op technische details zouden laten doodlopen. Koeznetsow, de Russische gedele geerde. verklaarde dat de Sow- jet-Unie bereid is onmiddellijk een verdrag tot stopzetting van de kern proeven te ondertekenen. Hij stelde opnieuw een niet-aanvalsverdrag voor tussen de landen van het War- schau-pact en de NAVO. Volgens hem zou de instelling van kernvrije stroken in Midden-Europa, Afrika en andere gebieden, alsmede een verdrag om de ..uitzaaiing" van kernwapens te beëindigen, bijdragen aan de tot standkoming van algemene ontwape ning en de vrede. Nu bijna alle verkiezingsuitslagen zijn geteld, is gebleken dat president Alfredo C. Strössner van Paraguay, die zich onlangs opnieuw kandidaat ihad gesteld voor het presidentschap, tot dusver een meerderheid van 8 1 stemmen heeft behaald, zo is van daag bericht. I Volgens de voorlopige verkiezings resultaten zijn 388.250 stemmen ten gunste van Strössner uitgebracht en had Ernesto Gavilan. ziin „symbo lische' tegenstander, er 49 374 gekre gen. Men verwacht dat alle stemmen voor het weekeinde zullen zijn ge teld. MARKTBERICHTEN In het bijzonder voor de hoofd klasse van de Koninklijke Neder landse Korfbalbond gaat de stag natie in de competitie ernstige vor men aannemen. Op dit moment kan nog met geen enkele zekerheid wor den bepaald, op welke datum de afwerking zal kunnen worden hervat. Uitgaande van de optimistische veronderstelling, dat dit op 3 maart het geval zou kunnen zijn, dan zullen bij benutting van alle gebruikelijke speeldagen, de laatste wedstrijden pas op 9 juni worden gespeeld. Er Geopend van 10-17 en 19.30-22.30 uur zondagen van 10-18 uur-toegang f 2.50 Reedr twee Kamerleden hebben aan de minister van Defensie schrif telijk vragen gesteld over een pleit- verbod, dat opgelegd zou zijn aan luitenant-kolonel Schuurmans van de mihtau- juridische dienst. Enige dagen geleden stelde het Eerste-Ka- merlid mr. L. de Gou er vragen over en ni' heeft ook de heer J.H.J. Mae nen (KV.P.) om nadere inlichtingett gevraagd. De heer Maenen vraagt of het juist is, dat de chef van de generale staf aan mr Schuurmans verboden heeft te pleiten en verder op welke juri dische gronden dit verbod steunt. De heer Maenen vraagt verder of de minister kan zeggen of er ver band bestaat tussen dit verbod en het optreden van de heer Schuur mans als raadsman van vier ontsla- Mitterrand rapporteur van Kamercommissie (Van onze correspondent In Parijs) Een der voornaamste leiders van de Franse oppositie, de links-liberale oud-minister van Justitie Frangois Mitterrand, is gisteren tot rapporteur gekozen van de Kamercommissie, die het regeringsvoorstel ter verlenging van de levensduur van het militaire tribunaal, dat thans de leden van het OAS-commando van Petit Cla- mart berecht, moet behandelen. Mitterrand, die een felle tegen stander van de regering en van de uitzonderingstribunalen is, had zijn overwinning te danken aan de om standigheid dat de banken van de gaullistische meerderheid juist bij zonder slecht waren bezet. Tijdens de eerste zitting van de commissie waren de gaullisten echter weer in vollen getale op het appèl versche nen, zodat het afwijzende rap port van Mitterrand toen al kon wor den weggestemd. Niettemin wenste Mitterrand zijn mandaat van rap porteur te behouden. Een amendement van de rechts-ka- tholieke volksrepubliekein Cose-Flo- ret, dat tot doel had voor de OAS- leden van Petit Clamart na hun vonnis de mogelijkheid van een ho ger beroep te openen, werd in een publieke zitting van de Kamer, na een interventie van de minister van Justitie Foyer, eveneens verworpen. Het werd vanmorgen niet onmo gelijk geacht dat premier Georges Pompidou nog persoonlijk het kathe der zou bestijgen om het ontwerp in zijn oorspronkelijke vorm te ko men verdedigen, ofschoon de kans op een nederlaag van de regering vrijwel buiten beschouwing kon blij ven. Slipji niel uit Rusland verbannen Voor hij besloot uit de Sowjet-Unie te vertrekken, zo meldt het Romeinse blad li Tempo, zou mgr. Josif Slipji, de r.-k. aartsbisschop van Lvov (Lemberg), die zondag in Rome met Daus Johannes heeft gesproken, op dracht hiertoe van de Paus hebben gekregen. De Nederlander mgr. Willebrands, die secretaris is van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid van de christenen, zou hem in Moskou heb ben afgehaald. Het r.-k. blad II Ouotidiano zegt, dat de 70-jarige bis schop a) enkele maanden eerder uit Siberië had kunnen vertrekken. Zijn gezondheidstoestand had hem dit echter belet. Mgr. Slipje zou het hoofd zijn geweest van de ziekenzaal in het concentratiekamp van het üistnet Mordoskaja. Volgens „li Quotidiano" is mgr. Slipji niet uit Rusland verbannen. Moskou had hem vrijgelaten en een paspoort gegeven. Daarom is er geen reden om te denken dat hij niet naar zijn lanc. zal kunnen terugkeren. De aartsbisschop zou zelf te kennen heb ben gegeven dat hij weer terug wil. Hij zou „in of zonder ketenen" in zijn vaderland willen leven. Naar uit kerkelijke kringen wordt vernomen zouden de twee Russische waarnemers bij het concilie in Rome vorig najaar, de aartspriester Vitali Borovoj, en de archimandriet Wla- aimir Kotliarow, zich bij de Sowjet- russische autoriteiten tot tolk heb ben gemaakt van de bezorgdheid in het Vaticaan over het gevangenhou- den var. mgr. Slipji. Dc waarnemers zouden vorige maand hebben laten weten, dat zij bij de bevoegde auto riteiten een rapport over deze zaak hadden ingediend. Daarna kwam in Rome telegrafisch bericht dat mgr. Slipji cc plaats waar hij gevangen gehouden werd had verlaten om naar Mrskou te gaan. Hierop begaf mgr Willebrands zich per vliegtuig naar de Russische hoofdstad van waar hij en mgr. Slipji op 5 februari gen hoofdofficieren (ouder dan 50 iaar) tijdens de zitting van het amb tenarengerecht in Den Haag op de 4de februari. Hij wil er voorts over worden geïnformeerd of het optre den als raadsman door de heer Schuurmans geschied is met goed keuring van het hoofd van de mili tair-juridische dienst en met mede weten van de minister. De heer Maenen vraagt de be windsman of die niet van mening is, dat door het bewuste verbod scha de wordt toegebracht aan de rechts zekerheid voor officieren en onder officieren. Voorts verzoekt hij de mi nister ei bij de cef-staf op aan te nister er bij de chef-staf op aan te trekken onder mededeling, dat een en ander geen nadelige gevolgen zal hebben voor de militaire carrière van de hierbij betrokken hoofdoffi cier. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Cornelia Wilhelmlna, d. v A. Kuijt en L. C. Remmelzwaal; Maria Antonia. J Vreeburg en I M. van i taaiarbeider fi Berge Henegouwen; LVony Marie Jo seph. z. v T. J. Hoogenboom en G M. A Breukers; Franciscus Petrus Hya- cinthus, 7. v. P. J. M. Pegt en C. H." T. Smeets; Veronica Maria. d. v. A. M. Speulman en P. C. M. Hoffmann: Jo hannes Theodorus Gerardus Maria. z. v. J. T. Louwers en A. G. J Kerkvliet; Gerardus Hendricus Johannes Maria, z v. J. T. Louwers en A. G. J. Kerk vliet; Cornells Johannes Gerardus Maria, z. v J. T. Louwers en A. G. J. Kerkvliet: Peter Johannes, z. v. J. La- gas en J. C. Hoogkamer; Cornells Theodorus. z. v. C. T. Borsboom en G. A. Tetteroo; Anna Frederieke. d. v. W. F. Breddels en M. J. Tuijthoff; Petro- nella Maria, d. v. W. Kagie en M. E. Nieman; Robertus. z. W. Kagie en M E. Nieman; Anna. d. v P. Brug- genkamp en P Groenveld: Hans Hen drik Anën. z. v J. H. Dlrkse i (Van onz* Arnhemse correspondent) Twee jaar en drie maanden met af trek eiste gisteren de officier van Justitie b(j de rechtbank in Arnhem, mr. J. van IJsendoorn, tegen een 26- jarige Arnhemse metaalarbeider we gens afdreigine en ®es maanden met aftrek, waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. tegen een 19-jarig meisje uit Ede, de medeplichtige van de eerste verdachte. „Weerzinwekkend en laf". Met deze woorden kenschetste de officier de rol van de metaalarbeider in een ehantagegeschiedenis, die zich af speelde omstreeks september van het vorig jaar in Arnhem. De Arnhem mer moet mogelijkheden hebben ge zien misbruik te maken van de nete lige toestand, waarin het meisje was geraakt, doordat ze, volgens de woor den van de president, nogal vrijgevig was geweest met haar gunsten. De metaalarbeider vroeg haar iemand te noemen van haar vrien denschaar. die in staar zou zijn „over de brug te komen". Zy gaf het tele foonnummer van een gehuwde Arn hemmer en verdachte maakte onder de toepasselijke naam Van Bruggen meteen een begin met, de onderhan delingen. De Arnhemmer, doodsbe nauwd dat zfjn vrouw iets over zijn escapades zou horen en geïntimi deerd door bedreigingen als „Ik maak je baan kapot-' en „Ik maak je be kend bij de hele buurt", ging in op een afspraak en betaalde f. 65,in mindering van de f. 1000 die ver dachte ëiste Het meisje was bij deze en voorgaande ontmoetingen aanwe zig. Inmiddels deed het slachtoffer toch aangifte bij de politie en het meisje werd gearresteerd. De metaal arbeider vluchtte naar Duitsland, doch zag nog kans zijn angstige stad genoot f. 35,gedeeltelijk in Duits geld af te persen. Toch meldde hij zich later bij de politie. Het meisje gaf alles toe. Ze zeide door de me- zijn gedwongen haar Lakke; Ronald Henk. MooiJ en C. A. Edellng. v. H. A. de lesje te leren om zoveel mogelijk munt. uit de situatie te slaan. Ook haar zou hij hebben bedreigd. Nooit zag zP één cent, van de buit. De man deed zich voor als een ridder zonder vrees of blaam, die het voor het in moeilijkheden geraakte meisje wilde opnemen Het losgepeuterde geld had hij alleen maar geleend zei hij. Mr. OVERLEDEN A J van Kruijssen. 56 Jaar man; J. van Vliet. 61 Jaar man; S Hiemstra. 75 Jaar echtgen. van A Roodbergen; M. E. Robijn, 80 Jaar, wed. van J. J. Kooreman; B. Lek. 53 Jaar echtgen. v C. de Rod: i Delfos, 82 Jaar. man; C. L Sei.jn, 76 Jaar man; 1. Neuteboom, 69 laar man; C. C. de Vries, 5 weken zoon. (Van onze correspondent in Rome) De president van Italië, Antonio Segni, heeft gistermorgen in het Qui rinaal de voorzitters ontvangen van de Kamer van Afgevaardigden en van de Senaat. Hoewel niet bekend werd gemaakt waarover is gesproken, weet ieder wat dit betekent. De Ita liaanse grondwet schrijft voor dat ruim twee maanden voor de verkie zingen, het parlement wordt ontbon den. Het is dus nu vrijwel zeker dat vrijdag a.s. of uiterlijk maandag bei de Kamers naar huis zullen gaan. per trem vertrokken en via Wenen waarna de verkiezingscampagne kan naar Rome terugkeerden. beginnen. Dit zou dan betekenen dat de verkiezingen zjjn vastgesteld 28 april a.s. Bij een wet die onlangs werd aan genomen, is vastgesteld dat voortaan zowel de Senaat als de Kamer van Afgevaardigden een zittingstermijn zal hebben van vijf jaren. Vroeger was die van de Senaat 6 jaar met het. gevolg dat er bijna elk jaar in Italië verkiezingen waren. Het wordt nu zo dat de verkiezingen voor de Kamer van Afgevaardigden en voor de Se naat steeds op dezelfde dag eens om de vijf jaar zullen worden uitgeschre ven. VRAGEN voor spoedige indiensttreding Geschoold en ongeschoold. Uitstekend loon. Bij gebleken geschiktheid opname in pensioen fonds. Reiskosten worden vergoed. Aanmelding: fabriek ROUWKOOPLAAN 810 VOLKSWAGEN-DEALER RIJKSSTRAATWEG 773 b\j viaduct WASSENAAR vraagt voor nu of later: kunnende typen. Prettige werkkring. Zaterdags vry. ogelykheid van meerijden met personeelsauto. Gemakkelijk bereiken per bua 43 richting Wassenaar. wil van werkgever veranderen. Gevoel voor techniek en in bezit van rijbewijs ABE. Brieven onder no. 28114 aan het bureau van dit blad. HOEST UW KIND? "NATTERMANN" SMAAKT GOED. LOST 1AAI SLIJM OP Verkrijgt». bij Apoth.tn erk.Drog. Wie wil a.s. jong echtpaar aan (bewoning) helpen in Leiden of omgeving, tegen billijke vergoeding. Gaarne omgaand bericht. Adres: Aarstraat 23, Leiden, telefoon 21441. ADVERTEER regelmatig in het De MEES'l gelezen srant xoor Leiden en omstreken Voo r onze w ink els HERENSTRAAT 32—34 ;en wij een Van IJsendoorn wilde de eis tegen het, meisje aanpassen bij de vier maanden, die Zp al in voorarrest heeft doorgebracht. Hij zag ook de hopeloze situatie, waarin Ze verkeerde, als ver zachtende omstandigheid Zij werd uit hechtenis ontslagen met het oog op haar aanstaande moederschap. Dat onder toezicht van de rooms- katholieke reclassering zou komen, zag de officier als een voor haar gun stige bijkomstigheid. Mevrouw mr. W. B. A. G, Jager- Bot achtte de opzet tot chantage van het. meisie niet bewezen en vroee vrij. spraak of ontslae van rechtsvervol ging en, indien de rechtbank haar in zicht niet kon delen, de uiterste cle mentie. Mr. A. E. J. Kuhlmann verzocht de rechtbank dP metaalarbeider in aan merking te laten komen voor eenzelf de straf als geëist, was tegen zijn medeplichtige. Uitspraak over veertien dagen mag dan echter geen enkele wedstrijd meer verloren gaan, hetgeen onwaar schijnlijk is. Bovendien zijn nog ten minste twee en misschien zelfs drie speeldagen nodig voor de wedstrij den om het kampioenschap van Nederland. De meeste clubs zouden de compe titie liefst vóór j»ni afsluiten of als dit niet anders kan uiterlijk in de eerste helft van deze maand. Om dit te bereiken zullen bijzondere maatregelen nodig zijn ter bespoedi ging van de afwerking. Hierdoor gaan de gedachten uit naar de vast stelling van wedstrijden op: 12 april (Goede Vrijdag), 14 en/of 15 april (le en 2e paasdag), 30 april (Konin ginnedag), 23 mei (Hemelvaartsdag) en 2 en/of 3 juni (le en 2e pinkster dag). Verder wordt gedacht aan het doen spelen van twee wedstrijden per week na 15 mei (plaatselijke wed strijden of wedstrijden, waaraan korte reizen zijn verbonden, op woensdagavonden vaststellen en de andere op zondag) en ook het doen spelen van twee wedstrijden in een weekeinde, waarvoor reeds onder handelingen tussen bepaalde clubs gaande zijn. Leldse Coön, Fruitveiling, Per 100 kg; LEIDEN, 13 februari. Groen te - prel 238, stoofsla 7085, spruiten 45171; uien Picklers 25.40, idem drie.1 hijgen 36.20, Idem middellijn 35,4o] idem mlddelgrof 30.30, Idem grof 32! winterpeen 25; witlof 103139. Per 10|j stuks: sla A 1746. AALSMEER. 11 februari Bloemen] veiling. Seringen: Mad. Stepman ïoflj 165, 70-90. Marie Legray 65-80, 40-63 Prunus triloba 80-110, Prunus serru lata 90-155, Forsythea 60-80, Sneeu* ballen 65-80, per tak. Gerbera 85-125 Euphorbia 70-100, Calla 60-95. per si Fresia 140-195, Cyclamen 120-165, Ir; 450-640, Asp. plumosus 110-180, Tulpe; 200-300, Narcissen 130-180, Hyacint* 75-100. Anjers: rood 45-61, roze 45-6( wit 40-61. Rozen: Roselandia 70-lit Parel van Aalsmeer 100-140, Geh. Duls berg 110-145. Towny Gold 85-120, Maj Ofman 100-145, Baccarat 170-220, Stol man 85-135. Carol 55-85, Pink Sensa tlon 100-155 per stuk. KATWIJK AAN DEN RIJN. 12 febi Groenteveiling: Waspeen (per kist) a extra 1700-1900. AI 1400-1840, All 340 1050. B-extra 1340-1560, BI 1 170-155! BI (grof) 690-770, Bil 260-620, rod* kool 4000-4600, schorseneren: AI 13600 15100. BI 12500-14100. Bil 3000, 11800. Aanvoer waspeen 93.000 kj waarvan 74 000 kg voor export en 7,fa kg voor de Industrie werd verkocht. RIJNSBURG. 12 februari. Tulpet Edith Eddy 175-180, Apeldoorn 245-27; V d. Eerde 170-195. White Virgin! 200, Krelage 155-175, White Sail 180 190, Lustige Witwe 170-190, Brillat, Star 65-105, Preludium 150-160. Winte Gold 160-165. Golden Harvest 180-19-, Paul Richter 190-200. Narcissen: Helic 100-115, Flower Record 75-85, Lauret Coster 85-100. Carlton 110-130. Cal; fornié 95-110, Blauwe Druifjes 65-7( per bos. Amerikaanse functionarissen hebben gisteravond bevestigd, dat drie Polaris-onderzeeboten begin april in de Middellandse Zee zullen worden gestationeerd ter vervanging van de Jupiter- raketten die uit noord-Italië zul len worden teruggetrokken. Deze onderzeeërs zullen onder Ame rikaans commando blijven en niet onder dat van de NAVO komen. De Verenigde Staten hebben, naail bekend is geworden, sinds enige tyq met de Spaanse regering besprekin] gen gevoerd over de mogelijkheid onj de Amerikaanse vlootbasis in RotaJ aan de Spaanse Atlantische kust, au basis voor de Polaris-vloot in d<| Middellandse Zee te gebruiken. Kort geleden vroeg Spanje om herzienini van het in 1953 tussen de Verenigdi Staten en Spanje gesloten defensie verdrag, dat eind september a.s. loopt. De vlootbasis in Rota valt eve: eens onder dit verdrag. Gevraagd te Wassenaar per 15 maart of 1 april een voor dag en nacht, niet ouder dan 25 jaar; smakelijk kun nende koken. Hulp van werksters en juffrouw aanwezig. Prettige regeling wat betreft de weekeinden; een vrije dag per week. Brieven bureau van dit blad onder no. 28056 ter opleiding, voor de verkoop van verf en behang. Leeftijd 1517 Jaar. Aanmelden donderdag van 5 tot 6 uur. HERENSTRAAT 32—34. Van Muiden. ARNHEM roept sollicitanten op voor de vervulling van de vacature van in vaste dienst. Standplaats Leiden. Geboden wordt: zelfstandige werkkring met, vast salaris en provisie. Over het eerste jaar wordt naast het vaste salaris een gegarandeerde provisie uitgekeerd, waardoor een inkomen van tenminste f 436.— per maand wordt genoten. Ruime sociale voorzieningen. Premievrij oudedags en weduwepensioen. Prettige vakantieregeling met toeslag. Goede promotiekansen. Brieven met opgave van leeftijd en verdere gegevens te rich ten aan de inspecteur de heer J. MOOR, Van 's-Gravesande- straat 18, Lelden. De bijzondere kwaliteit van Douwe Egberts koffie komt vol ledig tot haar recht, als u deze direct voor het zetten zelf maalt Gebruik daarvoor de nieuwe elec- trische D. E. koffiemolen, die de volgende voordelen heeft: De enige molen met handvat In de maatbeker is het aantal koppen aangegeven - Extra-krachtige motor met groot reserve vermogen zorgt voor zeer regelmatig maalproduct De electrische D.E. koffiemolen, is verkrijgbaar op 3000 pun ten, verpakt bij D.E. koffie en thee. Ook de bekende D.E. wand- koffiemolen blijft verkrijgbaar (1500 plinten). Op elk pak koffie en potje Moe- cona 10 punten. Op elk pakje thee en doosje theezakjes 4 punten. '5=

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 6