NIEUWE BEWIND IN IRAK IS PRO-NASSER MUSICI schorten boycot VI'.S. op Over Kassems lot nog onzekerheid Modelactie loodsen brengt de havens in grote moeilijkheden Topconferentie van de Zes voorgesteld Dl BBELEMOORD IN ROTTERDAM-Z. Met Dorpverloot de gegeven goederen VORST KEERT TERUG Kolonel Arif president j ongeveer 70 procent "an de 500 j rijksloodsen zijn in de vereniging ge organiseerd, de overige 150 ten dele in tot ae zuilen behorende organisa ties, die zich overigens stilzwijgend j i achter de door ..De Nederlandse I loods" gevoerde actie hebben gesteld, j j Een enqueterapport, ingediend bij 'de directeur-generaal van het loods wezen. concludeerde, dat terwijl het inkomen van een Nederlandse loods j ongeveer de helft bedraagt van dat van een Nederlandse gezagvoerder ter koopvaardij, dat van bijna al zijn buitenlandse collega's ongeveer 1 gelijk is aan dat van een gezagvoer der van de koopvaardij van hun i land. VS -staken hulp aan Ceylon OP VERZOEK STICHTING VAN DE ARBEID NTB-secretaris iiet-mt ontslag WEERBERICHT SALINGER MOET VAN KENNEDY WANDELEN VS her val ten ondergrondse kernproeven (§uc/ zAA'euws Opgef'eht 1 maart 1860 ZATERDAG 9 FEBRUARI 1963 No. 30878 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeclc DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Sin*el Leiden - Giro no 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Twaalf uur na het ten val brengen van premier Kassem van Irak door Nasser-gezinde officieren van het Iraakse leger, heeft de militaire junta onder leiding van kolonel Moestafa gisteravond een nieuwe president uit geroepen en een kabinet van 21 ministers gevormd. De nieuwe regering is reeds door Egypte, Algerije. Koeweit en Jemen erkend. De drijfveren van de staatsgreep, het lot van Kassem en de toestand in Irak in het algemeen waren vanmorgen vroeg nog onduidelijk. Tot president is uitgeroepen de vroe gere plaatsvervanger van Kassem. de 41-jarige kolonel Abdoel Salam Mo hammed Arif. Premier van de nieuwe regering is Achmed Hassan el-Bakr. Het kabinet bestaat uit zes officieren en vijftien burgers. De nieuwe presi dent zal „tot het einde van de over gangsperiode" in functie blijven. Een nadere mededeling over deze termijn is niet gegeven. Israörtsche deskundigen leiden uit de samenstelling van de raad van de revolutie af, dat de staatsgreep in ieder geval anticommunistisch is. Ook in Wash/ngton is men die mening toegedaan. In de Amerikaanse hoofd stad gelooft men. dat de revolutie is ontketend door Kassems besluit van vorige week om 58 nationalistische officieren te vervangen door pro- communistische. „De revolutie in Bagdag mag een Egyptische revolutie genoemd wor den", zo verklaart men van gezag hebbende zijde in Cairo. In de omge- ving van de Egyptische regering wordt gezegd dat de revolutie slechts é^n doel heeft: de Egyptisch-Iraakse een heid". De berichten over het lot van ex- premier Kassem zijn tegenstrijdig. Terwijl de generaal volgens Radio- Bagdad bij de gevechten van giste ren gedood moest zijn, meldde Radio- Israël uit niet nader omschreven bronnen te hebben vernomen, dat Kassem nog leeft en zich gereed maakt om terug te slaan. Uit Beiroet werd gemeld, dat Kassem bij een bombardement op het ministerie van Defensie om het leven was gekomen. Zijn lichaam zou onder de puinhopen van het gebouw bedolven liggen. Nog gevechten Daar de televerbindingen met het buitenland zijn afgesneden, zijn de berichten over de militaire situatie in Irak na de staatsgreep schaars. Volgens berichten die in Istanboel zijn ontvangen, vliegen straaljagers over de Iraakse hoofdstad. Op ver scheidene plaatsen zouden branden zijn uitgebroken. Uit een oproep van Radio-Bagdad, volgens welke alle artsen zich direct naar de zieken huizen moesten begeven, wordt afge leid dat de strijd in Bagdag voort duurt. Overigens schenen de opstan delingen gisteravond in de hoofdstad en het oiiliq"pir'n ~Pi-,^-i r}e I macht in handen te hebben Zij heb ben een uitgaansverbod uitgevaar- digd. Met het oog op de verwarde toe stand heeft Turkije de grens met Irak gesloten. De Perzische troepen langs de grens met Irak zijn in staat van alarm gebracht. De legers van Koeweit, Jordanië en Syrië zijn in staat van paraatheid. Ti vee de man De Iraakse president, kolonel Ab doel Salam Mohammed, was na Kas sem de voornaamste leider van de revolutie waarbij de monarchie werd afgeschaft en was zijn naaste mede werker. In de regering die daarna werd gevormd was hij eveneens num mer twee. In februari 1959 werd Arif ter dood veroordeeld, hij zou een aan. slag tegen generaal Kassem hebben ben beraamd. De straf werd echter in gevangenisstraf veranderd. In november 1961 beval generaal Kas sem dat hij moest worden vrijgelaten Na zijn vrijlating noemde Arif bij verschillende gelegenheden generaal Kassem in het openbaar „mijn grote broeder". Generaal Kassem had Arif een woning gegeven en hem achter stallig salaris laten uitbetalen. Nog verleden jaar mocht Arif van Kassem een pelgrimstocht naar Mekka ma ken. Kolonel Arif heeft een telegram gezonden aan president Nasser waar- 1 in hij deze dank zegt voor de toege- zegde steun aan het nieuwe bewind. Hij spreekt voorts de wens uit. dat ..onze gemeenschappelijke inspannin gen ton dienste van de Arabische natie" bekroond zullen worden „door j de verwezenlijking van eenheid, vrij heid en socialisme". De Nederlondse loodsen gaan zich als ambtenaren gedragen. Diepe te leurstelling over het uitblijven van resultaten na c?n jarenlang gevoer de actie voor betere salariëring is hiervan de oorzaak. Voorzitter C. W. Bernhard van de vereniging „De Nederlandne loods" zei het op een gistermiddag in Rot terdam gehouden persconferentie duidelijk: „Wij hebben niet gesteld, i dat we g"cn modelactie zullen voe ren. Als bestuur hebben we alleen I maar niet hst parool daartoe gege- ven. Wij zullen duidelijk moeten ma ken, dat de liefde niet voortdurend van één kant kan komen". i In vrijwel al die landen is een loods een hoog betaalde rijksamb tenaar, in Nederland niet. De sociale voorzieningen zijn over al zeker met minder dan in Neder land. vooral wat betreft de pensioen- mogelijkheden. dit advies, in „in het eigen belang van onze mensen". Zonder dat dit di rect gezegd is. adviseert het bestuur de leden dus de bestaande reglemen ten aan te houden, zich vermoeid te melden en geen risico's verder te lo pen bij mist en dergelijke omstan digheden. Dat lijkt, zoals ook wel van achter de bestuurstafel werd toegegeven, bedenkelijk veel op een modelactie. ..Maar die conclusie moet u maar zelf trekken" werd lachend verklaard o.m. door de heer G. Ken- nemans, lid van het dagelijks be stuur van de centrale van rijksper soneel, die als adviseur optreedt. „De geest is veranderd", zo merk te voorzitter Bernhard op. Vroeger stelden de rijksloodsen er een eer in de scheepvaart op gang te houden, ongeacht hun eigen arbeidsuren. Nu gebleken is. dat hiervoor geen waar dering bestaat, is die wil ook ver speeld. Dit zal blijken in de komende maanden uit de scheepsbewegingen. Er zullen meer nog dan nu evrtra- gingen optreden. Daarom is er op al len. die belang hebben bij de scheep vaart. direct of indirect, een beroep gedaan mede te helpen de ontstane problemen op te lossen. Vanwege het tekort aan leer krachten heeft het bestuur van de Chr. lagere school in Zicrik- zec een beroep moeten doen op de gehuwde onderwijzeres mevr. L. v. d. Velde-de Bakker, die een baby van vier maanden heeft. Daar voor baby Jan Willem geen oppas is te krijgen, moet de onderwijzeres haar kindje mee naar school nemen. De kinderen vinden het natuurlijk prachtig. Na het flesje krijgt Jan Willem voor de klas een schone luier. De voorzitters van de christen- j democratische partijen in de zes lan den van de Europese Economische Gemeenschap hebben gisteren voor gesteld een topconferentie te houden van de staatshoofden en regerings leiders van de Zes om de „samen hang en de dynamiek van de Euro- pese gemeenschap te redden". De conferentie zou binnen drie Een dubbele moord is vannacht of in de vroeqe ochtenduren gepleegd in een sigarettenwinkel aan het Brekelsveld te Rot terdam-::. De slachtoffers zijn de eigenaresse van de zaak, de weduwe Barbara A. van der Hoff—Van Heck (38) en haar 8-jarig zoon tje Martinus Simon Maria. Hun lichamen werden vanmorgen in de hal van de woning aangetroffen door een ouder zoontje Johannes (9) van de weduwe, dat de politie waarschuwde. Pensioen De Amerikaanse hulpverlening aan Ceylon is gisteren gestaakt, omdat Ceylon niet voor schadeloosstelling van twee Amerikaanse oliemaat schappijen had gezorgd, waarvan de eigendommen in beslag genomen waren. Het Bureau voor Internationale Ontwikkeling (AID), dat het Ame rikaanse bureau voor hulpverlening aan het buitenland is, deelde mee. dat tot de hulp die wordt afgesne den. schenkingen voor ontwikkeling behoren van in totaal 800.000 dollar voor het lopende begrotingsjaar, en een ontwikkelingslening van meer dan 3 miljoen dollar. Het bureau deelde echter mee. dat de Verenigde Staten bereid zijn voort te gaan met een voedsel-voor-vrede- programma voor de levering van melk en bloem voor eenschoolmaal- tydprogramma, waarvan bijna twee miljoen kinderen profiteren, en met een voedingsprogramma voor 70.000 moeders en kinderen beneden de schoolplichtige leeftijd. Dit laatste punt. de pensionering, is namelijk naast de salariëring ock 1 een kwestie, die de Nederlandse loocl- sen dwars zit. De eisen, die gesteld 1 worden voor iemand loods kan wor- 'den (o.a. vier jaar varen als tweede stuurman ter koopvaardij» maken, dat de gemiddelde leeftijd om as pirant-loods te worden boven 28 jaar ligt. De slijtage van loodsen is greot. Zij verlaten de dienst op een gemiddelde leeftijd van 57 jaar. Dit betekent dat zij gemiddeld 50 procent pensioen krijgen, terwijl in zijn algemeenheid voor rijksambte- I naren een gemiddelde van 70 pro- cent kan worden aangehouden. Tot nog toe heeft, in de hoop dat I de bij het ministerie van Binnen landse Zaken intensief gevoerde ac tie uiteindelijk succes zou hebben, het bestuur de leden aangespoord „er de schouders onder te zetten" en aller te doen wat nodig is om een normaal verloop van de scheepvaart1 mogelijk te maken. Eigen belang Nu blijkens een brief van de mi nister, die op 4 februari ontvangen werd. geconcludeerd moet worden dat inwilliging van de rechtvaardig r,~ geachte verlangens, vrijwel zeker niet (jeneraa/ Abdoel Karim Kassem te verwachten is, trekt het bestuur (Van onze Haagse correspondent) De onderhandelingsdelegatie van de Nederlandse Toonkunstenaarsbond heeft er gisteravond na twee-en-een-half uur vergaderen met de NTS en de bemidde lingscommissie uit de Stichting van de Arbeid in toegestemd de boycotactie tegen de NTS op te heffen „teneinde de weg vrij te maken voor onderhandelingen op een nieuwe basis", welke volgende week vrijdag te Hilversum zouden moe ten beginnen. Het stopzetten van de staking ge beurde op verzoek van de Stichting van de Arbeid en zeer tegen de wil van NTB-secretaris Ferares, die nog i voor dat de bespreking 'en einde was. de vergaderzaal in het SER- gebouw te Den Haag verliet, met de De talloze goederen, die zo spontaan tijdens de 26 novembcr- actie voor ,,Hct Dorp" zijn aangeboden, zullen worden verloot. Dat heeft het bestuur van de Stichting gisteravond besloten. De bedoeling van de gevers om de goederen op Amerikaanse wijze te verkepen ten einde een zo hoog mo gelijke opbrengst te verkrijgen is om technische redenen <d? voornaamste is wel de ontzaglijke hoeveelheid» onuitvoerbaar gebleken. Het bestuur heeft gezocht naar een mogelijkheid cm zoveel mogelijk tegemoet te ko men aan dc bedoeling van de gevers: enerzijds een zo hoog mogelijke op brengst anderzijds zoveel mogelijk Nederlanders erbij betrekken. Behoudens ministeriële goedkeu ring is hel de bedoeling door middel van advertenties in de dagbladen de mogelijkheid te openen ('cel te nemen aan de verdeling van deze goederen, waarbij iedere deelnemer tegen een bepaalde geringe vergoeding een kans maakt een dezer goederen te verkrijgen. Het spreekt vanzelf, dat de goede- ren. die voor .'Het Dorp" bruikbaar zijn niet voor de verdeling in aan merking komen, zo zegt het bestuur. Ook d" goederen, welke een grote ge voelswaarde hebben, zoals de Olym pische medaille van Rie Mastenbroek tn dc voetballen van Leo Horn, zui pen op een andere, passende wyze eer bestemming vinden. Aan de voorzijde van oceaanstorin gen stroomde tijdelijk zachtere lucht met temperaturen boven het vriespunt naar Nederland. Doordat de wind afnam kwam de zachte lucht gisteravond boven het uiter ste noordoosten van ons land tot stilstand. In de nacht en ochtend werd de wind weer iets sterker, ditmaal echter opnieuw uit het oosten. De koude continentale luclit, die zich boven Duitsland en ook boven het uiterste noordoosten van Neder land had weten te handhaven, be gon zich toen weer langzaam over Nederland uit te breiden. mededeling dat hij zijn functie van secretaris der NTB ter beschikking stelde. De heer Ferares verklaarde tegen over ons het niet met de andere le den van de NTB-onderhandelingsde- legatie te kunnen eens zijn. omdat zowel het hoofdbestuur van de NTB als de ledenvergadering uitdrukke lijk besloten had de staking niet op geheven zou worden, alvorens een definitief akkoord bereikt zou zijn met de NTS over de honorering der musici. Lat^r op de avond vertelde de heer Ferares ons bovendien dat hij uit de studio's te Hilversum en Bus- sum telefonisch al adhesiebetuigingen had ontvangen van talrijke musici, die het met de door de onderhande lingscommissie gevolgde gedragslijn niet eens waren. „Het is dus nog lang niet zeker dat de staking ook werkelijk wordt opgeheven", aldus ex-N.T.B.-secretaris Ferares. N T B -voorzitter Harry Meijer, lid van de onderhandelingsdelegatie, Luchtdrukdalingcn in Frankrijk hou den de wind ook morgen in de oosthoek, zodat de vorst geleidelijk in het gehele land zal terug keren. De komende nacht zal de vorst echter over het algemeen slechts licht zijn. Het zicht wordt beter. 10 FEBRUARI. Zon op: 8 07 uur; onder: 17.43 uur. Maan op: 19.49 uur; onder: 9 11 ti Hoogwater te Katwijk te 4.39 en 'i 48 uur. laagwater te 0 25 en 12 45 uur (11/2 hoogwater te 5 14 en 17.23 uur. laagwater te 1.01 en 13.20 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel. deelde ons mede dat er zijns inziens een reële basis was bereikt voor ver dere onderhandelingen met de N.T.S. en dat het daarom alleszins redelijk was in afwachting daarvan de sta king vast op te heffen. „Maar wij doen dit geheel vrijblijvend. Indien het zou blijken nodig te zijn zullen wij weer gaan staken". De heer Meij er verklaarde voorts dat een akkoord met de N.T.S. terugwerkende kracht zou krijgen tot 1 januari jl., totdat het zo ver is, zal worden voortge gaan op de oude voorwaarden. I'ierre Salinger, Kennedy's pers chef die immer de trouwe echo van de president is geweest als deze het Amerikaanse volk vermaande op zijn fysieke toestand te letten, zal met ren generaal het eerste slachtof fer zijn van zün ijver. Kennedy heeft namelijk Salinger en generaal Godfrey McHugh aan geraden de volgende week een mars te maken van rond 80 km. over heu velachtig land. Dc generaal zal met een eenheid mariniers in Noord-Caro llna gaan marcheren. Pierre Salinger zal, gevolgd door enkele journalisten en fotografen, langs de oever van de Potomac gaan wandelen. Salinger heeft een van zijn vrien den echter al toevertrouwd, dat hij hoopt dat een of andere belangrijke gebeurtenis hem zal dwingen zo spoe dig mogelijk per auto naar het Witte Huis terug te keren. maanden moeten worden gehouden, aldus ecu resolutie, die gisteren op een conferentie in Brussel is opge steld. De voorzitters van de christen democratische partijen wensen, dat de regeringen van de zes EEG-landen teneinde „van nu af aan zo nauw mogelijk betrekkingen met Groot- Brittannië te onderhouden onmiddel lijk in overleg met Engeland de rege lingen onderzoeken, die op econo misch terrein een nauwe binding tus sen Groot-Brittannië en de Zes tot stand brengen". Dit onderzoek zou moeten geschie den op basis van de conclusies, die de Europese commissie van de EEG bin nenkort aan het Europese parlement zal uitbrengen. Een oplossing op deze grondslag dient echter niet te worden opgevat als een surrogaat voor de latere toe treding van Groot-Brittannië tot de gemeenschap, maar als een etappe op de weg daar naar toe". De conferentie, die onder voorzit terschap stond van de Belgische minister-president. Lefèvre, heeft voorts een „oproep tot Europa" ge richt. „Recente gebeurtenissen en de cri sis. die er het gevolg van is, leveren het afdoende bewijs dat een tijdperk, dat van de na-oorlogse wederopbouw, thans is afgesloten. Een nieuwe orga nisatie van de gehele vrije wereld is de historische taak van het ogen- I blik". I „Deze taak, die geduld en tijd vergt, veronderstelt twee essentiële voor waarden", aldus de verklaring: ic De integrale verwezenlijking van de Europese Economische Gemeen- j schap en de uitbouw ervan op het j politieke vlak, alsmede het open karakter daarvan voor alle Euro pese landen, die de rechten en ver plichtingen van de Europese ver dragen aanvaarden, De verwezenlijking van een deel- genootschap met de Verenigde Staten. De conferentie werd ondermeer bij- cewoond door de Duitse minister van Defensie, Von Hassel en andere voor aanstaande vertegenwoordigers van de CDU. Frankrijk was vertegenwoor digd door de voorzitter van de MRP, Colin. Van Nederlandse zijde waren I aanwezig de heren Kleisterlee en Westerterp van de KVP en de heer Kieft van de ARP. De Verenigde Staten hebben giste ren hun ondergrondse kernproeven in de woestijn van Nevada hervat. De nieuwe explosies waren van mid delmatige of zwakke kracht, zo maakte de Amerikaanse commissie voor kernenergie officieel hekend. De laatste Amerikaanse onder grondse kernproef werd genomen op 11? december. Daarna werden de proe ven opgeschort met het oog op het geheime overleg met de Russen en de Britten ir. Washington en New York over de voorwaarden voor een alge heel verbod op het nemen van kern proeven. J Uit het Lcidsch Dagblad van a J 10 Mr. 1863: J Aan B. en W. van Leiden f. ia vergunning gevraagd door B. J P. Verhoeven en P. J. Dee, J kamerbehangers alhier, tot het J uitkloppen van vloertdieden bi J het perceel Vrouwenklooster. 17. J 1 lieden middag te 12 uur 1 f heeft de hoogleeraar P. L. 1 f Rijke het rectoraat aan zijn op- J volger Prof. C. G. Cobet over- f gedragen met het horden van t f eene oratie. f 1l

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1