McNamaraCuba vrij van offensieve wapens Ideaal-Persil verzorgt uw was ideaal N.V.VEREENIGDETOUWFABRIEKEN Raad van State over liet streekplan voor liet Bollengebied flinke krachten Haagse P.T.T. mist nu weer f34.700.- Gemeenten hebben bezwaren Veroordeeld na steekpartij TELETYPISTE Advertenties voor onze vrijdag- en zaterdagnummers M1DSCH DAGBLAD DONDERDAG 7 FEBRUARI 1963 De Amerikaanse minister van Defensie. McNamara, heeft gis-1 teren op een persconferentie in Washington verklaard, dat het cuta «SrliiSSlanlS buiten redelijke twijfel" is, dat in de herfst alle Russische offen- j De woordvoerder zei dat. Neder- sieve wapens van Cuba zijn teruggetrokken en er geen nieuwe op c^vSoSi hSbkW*!$B getaS het eiland zijn aangevoerd. Deze conclusie was gebaseerd op meer niet. dat wü ons van de nieuwe maat- dan vierhonderd verkenningsvluchten van de Amerikaanse lucht- 'f6®®*01 tets behoeven aan te trek- mac|it 3 I ken zo voegde hü hier aan toe. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen door de generale synode als zendlngspred. voor de Chr. Evang kerk te West-Irian dr. F. C. Kamma. eervol ontslagen zendlngspred. te Oegstgeest te 's-Grevelduin-Capelle (toez.) R. T. Hulzinga te Ouderkerk a d IJssel. Aangenomen naar Genderen G. Bos I kand te Driebergen Bedankt voor Kamerlk (toez.) A. N. Langhout te Brakel. Beroepbaarstelling de heer J. Geursen, vlc. te Lisse. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Tholen A. Hofman te Zeist. Aangenomen naar Elspeet C. Wisse te HI. Ambacht, die bedankte voor Rhenen en voor Ridderkerk. Weliswaar bevinden zich op Cuba nog 102 Mig-straaljagers, waarvan lf2 van het verbeterde type Mig-21, maar deze vormen geen recht streekse bedreiging voor het Ameri kaanse grondgebied, aldus McNa mara. Deze toestellen zijn namelijk niet berekend op het vervoer van kernbommen en hun vluchtbereik is te gering. MacNamara zei nog, da tde verken ningsvluchten boven Cuba zullen wor den voortgezet. De VS blijven de mi litaire activiteit die de Russen op het eiland ontplooien, met de grootst mo gelijke aandacht volgen. Het hoofd van de fotografische af deling van het Pentagon, John Hug hes, deelde gisteravond mee, dat op 28 oktober alle Russische bases voor raketten met. middelbare reikwijdte volledig operationeel waren geworden. Hü voegde eraan toe. dat de „ironie" van het lot wilde, dat op diezelfde dag Chroesjtsjow in zün brief aan Kennedy instemde met ontmanteling van de bases. Uit luchtverkenningen was volgens Hughes gebleken, dat niet alleen de aanvalsraketten maar ook alle daar bij behorende installaties van Cuba zün verdwenen. Hü zei om de be trouwbaarheid van de verkennings vluchten te illustreren dat Ameri kaanse vliegtuigen bü zeer hoge snel heid en op een hoogte van minder van 300 m. foto's hadden genomen, waarop Russisch personeel op de grond en blokken tegen de wielen van vrachtwagens te zien waren. Volgens de directeur van de ICA (inlichtingendienst), John McCone, zün er naar schatting nog 17 000 Rus sische soldaten op Cuba. In september en oktober waren er 22.000. maar on geveer vüfduizend man zün tegelük met de raketten vertrokken, zei hü. Vaart op Cuba Het Witte Huis heeft gisteren mee gedeeld dat schepen onder vreemde vlag die op Cuba varen voortaan geen vrachten meer mogen vervoe ren die door de Amerikaanse rege ring worden gefinancierd voor be stemmingen elders in de wereld. De beperking geldt voor alle schepen on der buitenlandse vlag die sinds 1 ja nuari 1963 een Cubaanse haven heb ben aangedaan, met uitzondering van die schepen waarvan de rederü kan verzekeren dat geen schepen onder haar beheer voortaan voor de vaart op Cuba zullen worden gebruikt. Volgens de bekendmaking van het Witte Huis vallen onder de vrachten die door de Amerikaanse regering worden gefinancierd alle hulp aan het buitenland, materiaal voor de fensiedoeleinden en overtollige land- bouwprodukten. Het verbod geldt voor de „schuldige" schepen afzon- derlük en niet voor alle schepen van de betrokken rederij. Deze bepalingen zün aanzienlijk milder dan de restricties die in de herfst van het vnrige jaar werden beoogd. Toen wilde men alle Ameri kaanse havens sluiten voor «schepen die op Cuba voeren. De bepalingen zün milder omdat het aantal buitenlandse schepen naar Cuba sterk is verminderd, omdat het beroep op de rederüen succes heeft gehad en ook omdat de diplomatieke vraagstukken, die door de aanvanke lijk voorgenomen scherpere maatre gelen zouden zün ontstaan, tegen het kleine aantal schepen waar het om ging zün afgewogen. Volgens een document in het Witte Huis hebben büna alle scheepvaart- maat-schappüen van de vrije wereld hun schepen van de vaart op Cuba teruggetrokken. Nederlandse reders De nieuwe Amerikaanse maatrege len tegen schepen die sedert 1 ja nuari goederen naar Cuba vervoerd hebben zullen naar verwachting nauwelijks van invloed zün op de Nederlandse scheepvaart. Dit heeft een woordvoerder van de Kon. Ne- derlandsche Reedersvereeniging van daag desgevraagd gezegd Hü zei. dat zover hü kon nagaan, de laatste tüd geen enkel Nederlands schip Cuba heeft aangedaan. Volgens hem is er geen ladingaanbod van Vertegenwoordigers van on derscheidene instanties hebben vandaag voor de Raad van State een mondelinge toelichting ge geven van hun standpunt ten aanzien van het streekplan ..Bol lengebied". zoals dat is vastge steld door de Staten van Zuid- Holland op 19 april 1961. Tegen dit plan zijn namelijk nogal wat bezwaren ingediend bij de Kroon Behalve door particulieren was dit het geval met de gemeente besturen van Hillegom, Noord- wijk, Noordwijkerhout, Voor hout en Warmond, die meer te gen de hoofdzaken opponeren. De gemeente Hillegom meent, dat niet voldoende rekening is gehouden met een evenwichtige uitbreiding van woongebieden, nu door de aanwezig heid van hoogwaardige bollengron- den de mogelijkheden voor bebou wing reeds zeer gering zün. Zü wenst alsnog 5 ha aan het dorpsgebied te zien toegevoegd. Noordwük komt op tegen uitslui ting van bebouwing te Noordwük aan Zee in het gebied van de Noorddui nen. en wil daar het „forensisme" op grote schaal bevorderen. Noordwükerhout stelt, dat de in het streekplan voorziene dorpsgebie- den te beperkt zün met een te voor zien gebrek aan woningen. Voorhout zegt. dat in het streek plan te uitsluitend aandacht wordt geschonken aan agrarische en land schappelijke waarden en aan de mens, die in deze streek woont en werkt, voorbügaat. De gemeente Warmond komt daar entegen meer op voor de agrarische belangen. Zü voerde o.a. aan. dat in het streekplan een gebied van de Ringvaart af tot aan de scheiding van de Groothemmeerpolder en de Hofpolder langs de Kagerplassen be stemd is voor de recreatie. Natuur schoon en de eendenkooi van de ge meente worden daardoor geschaad. Dit is ook met de agrarische be langen het geval en op de voorgestel de wüze wordt, naar men meent, gro te indruk gemaakt op de landelijke rust. Rapporteur was staatsraad mr. 41- gera. Van de gemeentebesturen wa ren tegenwoordig de hurge s van Noordwük, Voorhout en War mond. Het standpunt van Gedepu teerden werd uiteengezet door gede puteerde mr. Van R'pI en nro<" Kleit», hoofd van de Provinciale Planolo gische Dienst. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Maarssen M. M. Nleu- wenhuijze te Amsterdam-West te Vlaardingen G. de Vries te 's-Graven- I deel. De kerkeraad van Papendrecht heeft het gestelde tweetal teruggeno men omdat ds. W. Steenbergen te Meppel, die daarop stond met ds. M. Vlietstra te IJmulden, zich beschik baar gesteld heeft als reserve-leger- predikant. GEREF. KERKEN Beroepen te Groningen-Zuid (vac A Wijngaarden) H. Hortenslus te Ommen en (vac. 4e pred.pl.i A. Na- gelkerke te Rotterdam-Overschte te Hoogvliet (3e pred.pl.) L. C. Rietveld te Sint Pancras. Bedankt voor Assen (4e pred.pl.) J. Tevel te Zwa&gwest- elnde. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen de ben. tot pred. In algem. dienst voor de blnnenl. zen ding H. C. Leep te Rotterdam. Weinig animo op jaarvergadering der atleten Met thuis het duel Reims-Feüenoord op het t.v.-scherm of door de radio «as het wel te verwachten, dat de belangstelling voor de jaarvergade ring van de Afdeling Leiden van de KNAU minimaal zou zün. Maar toch zün de vüftien bestuursleden van de vereniging niet voor niets gekomen. Zü konden enige belangrijke vragen met betrekking tot het wedstrydpro- gramma-1963 aan de orde stellen. Voorzitter J. Noordenbos heeft overigens wel eens voor hetere vuren gestaan. Zelden is het voorgekomen dat men na drie kwartier vergaderen reeds aan de rondvraag toe was. In het openingswoord belichtte de voor zitter enige wrijvingspunten uit het afgelopen jaar. Hü wenste voorts het bestuurslid mevrouw V v. d. Brink, die op het üs een vrü ernstig ongeluk Is overkomen, een snel herstel toe. De jaarstukken werden. behoudens kleine opmerkingen over het finan ciële overzicht en de recordlüst, in vlot tempo afgewerkt. De heer G. Gussenhoven werd in de recordcom missie opgenomen. Bestuurswijzigin gen hadden dit jaar niet plaats. Tydens de rondvraag werd mede deling gedaan van het bezoek van jeugd-atleten uit Oxford en een wedstrijd van een afdelingsploeg tegen die van Kennemerland. Een moeilük punt vormden nog de Leidse kampioenschappen die dit jaar op 13 en 14 juli worderj gehouden en samenvallen met de zes-landenwed- strild in Enschede, waartegen men bezwaar maakte. Voor het 10 uur had geslagen waren de laatste vra gen beantwoord en kon de vergade ring worden gesloten. Het aantal leden van de afdeling Leiden steeg dit jaar van 459 tot 765, voor een groot deel het gevolg van de oprich ting van de vereniging De Spartaan in Lisse. (Van onze Haagse correspondent) Een bedrag van f 34.700, dat vrij dagavond van het postagentschap in de Haagse Bpenkorf naar het dis trictspostkantoor aan de Rüswükse- weg in Den Ilaag zou zün verzonden, is op dezelfde manier, waarop in no vember 1962 een bedrag van f. 103.000 verloren is gegaan, verdwenen. Iedere avond wordt het geld van alle postkantoren en agentschappen per speciale auto naar het districts postkantoor gebracht. Het geld wordt apart verpakt en in de zak gestopt, waarin de andere zendingen van de betreffende kantoren naar het dis trictspostkantoor worden verzonden. Bij iedere zak hoort een z.g. advies, een lüst van de inhoud van de zak. Toen ae auto met de zending uit de (Van enze Haagse correspondent) Etn lb-jarige varensgezel uit Den Haag die. in de nacht van 1 op 2 septtmbei 1962 bü een vechtpartü in de Haagse binnenstad de 50-jarige magazijnmeester K. Rost met een mes meermalen in de hartstreek heeft gestoken, is vanochtend door de Bijenkorf in het districtskantoor aan kwam. was zowel het advies als het geld verdwenen. Het bedrag bestond uit bankbiljetten en los geld. Het grootste bankbiljet was er één van f 100. De ambtenaren, die de zak aan de chauffeur van de wagen heb ben afgeleverd, zeggen, dat het geld en de geleidebrief aanwezig waren, Zü werden pas maandag op de hoog te gesteld van de vermissing. De pos tale recherche, die de zaak in onder zoek heeft, is van mening, dat het uitgesloten moet worden geacht, dat geld en advies tüdens het vervoer zün verowenen. Bovendien waren pakje, geld én postzak verzegeld. Dit was óók het geval bü de zen ding van f 103.000. die zoek raakte vóór, tüdens of na het vervoer van het postkantoor Nassauplein naar het districtspostkantoor. Een gerucht, dat in de nacht van dinsdag op woensdag een ambtenaar van de P.T.T. in ver band met deze zaken zou zün gear resteerd, konden wü niet bevestigd krijgen. Chauffeur met zijn tankauto gevonden (Van onze Utrechtse correspondent) De tankauto met 2500 liter huis- Haagse rechtbank veroordeeld tot J brandolie van de Utrechtse brand- één jaar gevangenisstraf met aftrek stoffenhandel Takken en d« 45-jarige van het voorarrest, waarvan twee chauffeur van de wagen, zün terecht, maanden voorwaardelük. Gisteren werd de chauffeur in Woer- Hel slachtoffer van deze steekpar- den aangetroffen. De tankauto stond Lij in dc Raamstraat werd levens- in Meerkerk op twaalf kilometer af- gevaarlijk gewond. De man is nog I stand van Vianen, op het pleintje steeds met geheel hersteld. De steek- VOor het gemeentehuis, partü ontstond, toen dc magazijn- I Maandagavond was namens de fir- meestcr en zün vrouw opzij moesten ma Takken aangifte bij de Utrechtse gaan voor een taxi. waarin de va- politie gedaan van de vermissing van ensgezel en diens kameraad zaten. de tankauto met zün chauffeur. Deze De magazünmeester zou daarna in was -s middags met 4000 liter olie een twistgesprek met de taxichauf- naar Bilthoven bereden om die bij teur zün geraakt, waarna de knapen twee klanten af te leveren. Ongeveer zich met de zaak gingen bemoeien. 1500 liter heeft hü bezorgd. Met de De eis tegen de hoofdverdachte resterende 2500 liter is hü wegge was een jaar gevangenisstraf. waar-ipaani richting Meerkerk. De chauf- van twee maanden voorwaardelijk, feur heeft de tankauto daar neerge- cchter zonder aftrek van het voor- 7Ct en is naar enkele café's gegaan. arrest. De andere Hagenaar, die bfj deze steekpartü betrokken is geweest, een 19-jarige varensgezel, werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van het voorarrest, waarvan een maand voor waardelük Tegen hem eiste de of ficier van justitie veertien dagen ge leden een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek van het voor arrest waarvan drie maanden voor waardelijk. Omdat hü niet meer in staat was zijn auto naar Utrecht te rijden., heeft hü de tankauto achtergelaten in Meerkerk en is naar zün moeder in Utrecht gegaan om er de nacht door te brengen. De volgemde dag is hü in Woerden terechtgekomen. Daar trof de politie hem slapend aan. De 83 gulden wisselgeld, die hij bü zich had. had hü opgemaakt. De firma Takken heeft aangifte gedaan we gens verduistering in dienstbetrek- 1 king. Op de teletype-afdeling van de N.V. LEIDSCH DAGBLAD is plaats voor een typiste/telexiste, die na een grondige opleiding als zal worden ingeschakeld bij de vervaardiging van het Leidsch Dagblad. VEREISTEN: leeftijd boven 20 jaar. Schoolopleiding: u.l.o. of gelijkwaardige opleiding. Het bezit van het type-diploma, 10 vingersysteem strekt tot aanbeveling. Beloning volgens Grafisch C.A.O. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directie Leidsch Dagblad N.V., Witte Singel 1, Leiden, Postbus 54 Om teleurstelling te voorkomen, herinneren wij eraan, dal advertenties voor onze vrijdagnummers uiterlijk VRIJDAG OCHTEND 9 UUR in ons bezit moeten zijn. Advertenties voor de ZATERDAGNUMMERS worden aangenomen tot VRIJDAGMIDDAG 3 UUR. Later binnenkomende advertenties worden alleen dan opgenomen als tijd en ruimte daartoe nog beschikbaar zijn en krijgen anders, behoudens tegenbericht, een plaats in hei eerstvolgend nummer van ons blad. Directie LEIDSCH DAGBLAD N.V Zijldijk 22 - Telefoon 32841 - Leiderdorp heeft plaats in haar STAALKABELFABRIEK voor in dagdienst en in wisselploegen. 5-daagse werkweek. Aanmelden bij de Personeelsafd. Na kantoortijd verschaft de Personeels chef aan serieuze gegadigden gaarne nadere inlichtingen via telefoonnummer 31717. Groot... groter... grootst! Ideaal-Persil in het nieuwe Vierlingpak. Viermaal de inhoud van het normale pak, viermaal de hoeveelheid was-actieve stoffen, 25 cent voordeliger in prijs. Ter gelegenheid van de introductie: tijdelijk op elk Vierlingpak een extra korting van maar liefst 36 cent, dus 61 cent besparing in totaal. Om vaak... vaker... vaakst van te profiteren. (Ideaal-Persil doet méér dan wassen: het verzorgt uw was. Uw goed hagelwit, fleurig en soepel... als nieuw.)

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 4