Bij Kamerlingh Onnes: gelukkig kunstenaar Stuwende Bentz van den Berg als „Ga lilei Gezellige mensen halen Heineken in huis kunst kalei öoscoQp Dicliter-roiiiancier de jong overleden (64) VONDELING DAAGT DE QUAY UIT psrel per dag! Fijnzinnig erudiet bemint schoonheid Bewogen beeld van man der wetenschap BENDER Ontiiaastiiig Bulgaarse landbouw EEN EE VEN VAN SCHILDEREN PREMIERE IN l)EN HAAG: Literatuur en leven één Voor debat voor radio of tv Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 7 februari 1963 Vierde blad no. 30878 ?5 Advertentie (Van onze kunstredactie) DE schilder Harm Kamerlingh Onnes, telg uit een bekend ge slacht, wordt 15 februari zeventig jaar. Kamerlingh Onnes: wie hoorde niet van de Nobelprijswinnaar, de natuurkundige Heike Kamerlingh Onnes, hoogleraar aan de Leidse Universiteit, zijn oom? Of van de schilder Menso Kamer lingh Onnes, zijn vader? De a.s. zeventigjarige woont in een kleine woning met atelier annex pottenbakkerij aan de Valkenburgseweg. vlak bij het Haagsche Schouw. Een stille woning, naar alle kan ten een prachtig uitzicht, speciaal op de Katwijkse duinen: eindeloos strekt zich het witte veld uit. Het in terieur van die woning: gezellig ouderwets, met schilderijen, aquarel len of tekeningen aan de wand van confrères als zijn oom Floris Verster, Arntzenius, Citroen, de Bruyn Ou- boter, Penningh, van Heel en Hus- sem. Als lid van Pulchri Studio kent hij hen allen. Speciaal valt op een zelfportret van de vader, dat deze op 27-jarige leeftijd maakte. Maar er is méér: er staan op de piano mozaïeken, vervaardigd van kleurige punaises: een speciale lief hebberij van mevrouw Kamerlingh- Onnes-Easton, dochter van de inder tijd bijzonder bekende journalist dr. C. Easton, hoofdredacteur van het „Nieuws van den Dag". En er zijn verschilende „objets d'art", waar aan men de goede smaak van de fijn zinnige erudiet herkent. Een man, wiens leven vrij onbewogen is ver lopen, wonende in huizen in Leiden of Oegstgeest, later Den Haag en Delft, die nu zes jaar geleden zijn in trek nam in deze kleine, geïsoleerd liggende woning, waar stilte heerst, waar men als vanzelf in dit opge hitste bestaan vol klatergoud, voor een moment tot rust komt. Kamerlingh Onnes kan hier rustig werken, maar toch benauwt dit iso lement, met zo schaarse verbindingen hem een weinig. Dit isolement moet echter zeker tot concentratie leiden, denken wij: in dit opzicht is deze schilder te benijden. Een „eigen neg" EEN SCHILDER die na dc aanwij zingen van zyn vader, een eigen weg zocht en vond, een autodi dact. die nimmer een academie of schildersschool bezocht, maar thans gedurende een halve eeuw zün stuk ken maakte met de visie, de kunde, de volle toewijding van de ware kun stenaar. Niet iemand, die reclame zoekt in het „aan-de-weg" timmeren, maar die door uitgesproken artistieke ga ven en het steeds naarstig zoeken naar hetgeen hem als ideaal voor ogen stond en dit ook veelvuldig wist te realiseren, zich met zijn werk een Het echtpaar Kamerlingh Onnes-Eastcn (Foto LD. Holvast) Hij zocht het steeds in het intieme. Aanvankelijk in impressionistische stijl, later voor zichzelf een realisme vindend, dat typisch persoonlijk en karakteristiek is. in wijde kring voortreffelijke naam verwierf, ook sinds 1933 als potten bakker en vervaardiger van prachtig gevonden gekleurde glazuren. „Ik heb nooit diepzinnige of grote doeken willen maken" zegt de schil der. Véél portretten, landschappen, stilevens. veel humor in latere deco ratieve scheppingen: raak geobser veerd. waarin de hand van de ..mees ter" dikwijls geprononceerd de dingen weergeeft, zoals zij werkelijk zijn. Im pressies tevens van buitenlandse rei zen: de schetsen in het vreemde land gemaakt en bü thuiskomst in het atelier snel uitgewerkt: „anders was je weer vergeten, hoe het was". Met de abstracten is Kamerlingh Onnes niet meegegaan, al heeft hij grote aandacht en ook dikwijls waardering voor hetgeen zij ma ken. Deze schilder behoort niet tot een bepaalde school, wisselt veel van stijl, grijpt dikwijls ook op het vroegere terug. Toch is bij hem duidelijk een evolutie te onderkennen, zoals bij iedere kunstenaar, die een lang leven achter de rug heeft en dat leven góed wist te leven. En bij dit alles is zijn distinctie evident hetgeen ook tot uitdrukking komt tijdens het korte gesprek, dat wij met hem voerden en waarbij me vrouw Kamerlingh Onnes een kopje thee serveerde. Tevredenheid WIJ achten Kamerlingh Onnes een gelukkig mens: wonend te midden van veel. dat in de loop der jaren vertrouwd en dierbaar is geworden, ongetwijfeld levend in het besef, dat zijn kunstenaarschap velen tot dankbaarheid stemt. Een kluizenaar is Kamerlingh On nes niet. Daarvoor staat hij, met uitzonde ring wellicht in deze ijskoude vries dagen, teveel in de wereld. Maar er is toch iets zeldzaam moois, dat onwillekeurig opvalt in deze kamer, waar een grote witte poes aandachtig het gesprek be luistert: een stemmingsvolle sfeer van rustige tevredenheid, die van de man afstraalt, aan wie men zoveel kunstzinnig geslaagde doeken heelt te danken. Het moet heerlyk zijn. om als de leeftijd der sterken is bereikt, zich nog steeds met zoveel ambitie te mo gen wijden aan de „dingen der schoonheid", die een mens bemint. Wij verlaten het kleine huis. waarvoor twee beelden van bos goden zijn geplaatst: het is dui delijk. dat hier een artiest woont. Een artiest, die de schoonheid hoog houdt en daarvan in zijn werk menigmaal een groot getui genis geeft. Mogen tallozen zich opmaken, zijn op donderdag 14 febr. in de Lakenhal te openen eretentoon- stelling te bezoeken. Iemand als Kamerlingh Onnes verdient die belangstelling. 'n Vrouw denkt erom dat er altijd 'n biertje in huis is. Dat brengt man lief in voortreffelijke stem ming. Proost! 'n Man staat erop dat zijn bier Heineken heet. En terecht. Niet voor niets wordt het over de hele wereld gedronken! PILSENER, MÜNCHENER, OUD BRUIN, EXTRA STOUT (Van onze kunstredactie) Eerst tegen middernacht beëindigde Han Bentz an den Berg Plan van Norstad voor Europese radarinspectie Generaal Lauris Norstad, die op perbevelhebber van de NAVO-strjjd- krachten in Europa is geweest, heeft voorgesteld een zone in Europa in te stellen van de Oeral tot de Golf van Biskaje, die vanuit de lueht en te land met radar geïnspecteerd zou moeten worden. Norstad ziet de in stelling van een dergelijke zone als een eerste stap om onverwachte aan- ling: het armzalige voordoek, de ma-(vallen te voorkomen. De diverse pere licht- en geluidsprojectie, waar- strijdmachten zouden niet ingekrom- door de muziek van Hans Eisler pen behoeven te worden. vrouwenkoor, fluit, klarinet en kla 44 toch afbreuk doet aan de voorstel- vecimbel) niet in de juiste verhou ding staat tot al hetgeen op het to neel. meermalen in grote bewogen heid, speciaal door de stuwkrachtige Han Bentz van den Berg, gepres teerd wordt. Enerzijds de man van de weten schap, anderzijds de levensgenieter, als Galileo Galilei in de titelrol van Bertold Brechts ..Het leven 'lie van „lekker eten" houdt en ook l i j j ij T- c i i al daarom niet tegen de folteringen van Oalilei tijdens de Haagse premiere in de Kon. bchouwburg van de Inquisitie bestand is. daar- zijn strijd tegen de kerk, in casu de ..Heilige Inquisitie". Zijn strijd ;mee zjJ» eigen „gezond verstand" om de waarheid, welke tenslotte overwonnen heeft. Hel verstand" tegen verouderde leerstellingen Aristoteles) In krachten als Mimi Boes- om de waarheid, welke tenslotte overwonnen heeft. Het „gerond i oSnd"Te^slotte "tih 8 de 8 emd- overwinning behaald. Ook al legde Galilei zich bij het oor- Maar het geheel, weergegeven deel der Inquisitie neer, ook al her- door dc talrijke leden van de Ned. c riep hij zijn inzichten omtrent het C'omedie uit Amsterdam, welke over nach, Sandy Huegenot van der nieuwe wereldbeeld de aarde niet een groot aantal tegen hun belang- r ,nfJ<>n Hans Crniset Toan langer het middelpunt van een uni- rijke rollen opgewassen krachten he- ^inuen- l**ua ju«m versum, daarmee bewijzend dat de schikt maakte onder deskundige Kemmelts. Hans L.roiset, Kam- theorieën van Copernicus juist zijn) regie van Ton Lutz, die zelf de rol ses Shaffy en talloze anderen ook al leefde Galilei de laatste acht van Kardinaal-Inquisiteur op zich jaren van zijn leven in afzondering had genomen, een hooiende en in vond hij tegenspelers van groot dooi een monnik bewaakt zijn menig opzicht magistrale indruk, i formaat, ideeën veroverden tenslotte de wereld .Men denke vooral aan de scène r? Ap en de kerk heeft er zich bij neer- 'een van de 13). waarin Paus I r- ^en belangwekkende premiere, gelegd. Mei alle consequenties van hanus. de vroegere kardinaal Barbe- welke tot nadenken Stemt, voor- Idien, want de heersende maatschap- 1 rini (Johan Fiolet) en de kardinaal- -,1 in ...j -,i_ Ap~p 'n A* pelijke orde kreeg in elk opzicht een i inquisiteur hun gesprekken voeren. a' 'n een tl|a als Qe2e' waarm ae lelijke deuk Volgens Norstad zou men moeten beginnen met uitwisseling van „blauwdrukken", waarop alle mili taire installaties en de legerine van de strijdmachten in het omschreven gebied staan aangegeven. Norstadi ontvouwde zijn voorstel in de door hem opgestelde tekst voor een rede tot. de leden van de Kamer van Koop handel van Minneapolis. Scheidsrechter Leo Horn zal de volgende maanden twee voetbalwed strijden in Engeland lelden. Op 12 maart zal hij de wedstrijd voor de kwartfinales om de Europabeker voor bekerwinnaars fluiten tussen Totten- ham Hotspur en Slovan Bratislava (Ts. Sow.) en op zaterdag 6 april ir* het Wembley-Stadion in Londen de landenwedstrijd Engeland-Schotland, Advertentie Madame d'Houville dichteres overleden In Parus is. als gevolg van het ont ploffen van een verwarmingsappa raat in haar kamer, in de nacht van dinsdag op woensdag, overleden de Franse dichteres en schrijfster ma dame Gérard d'Houville. Zij verwierf in het begin van deze eeuw grote faam met haar werken en werd f'oor de Franse Academie in 1918 onder scheiden met de grote prijs voor lite ratuur en in 1958 met de grote prijs voor poëzie. Mevrouw d'Houville pu bliceerde haar eerste gedichten ii 1894, in de „Revue des deux mondes". „Als twee druppels water" naar Cannes De nieuwe speelfilm van Fons Rademakers „Als twee druppels water" zal Nederland vertegenwoor digen op het filmfestival in Cannes van 9 tot 22 mei. De definitieve Nederlandse inzending is nog niet samengesteld. Vooruitlopend op een beslissing over de Nederlandse in zending heeft de staatssecretaris van O. K. en W„ mr. Y. Scholten echter reeds besloten in ieder geval „Als twee druppels water" naar Cannes af te vaardigen. 5V (Van onze Kunstredactie) Te Amsterdam is in het Wil- helminagasthuis op 64-jarige leeftijd overleden de dichter en romancier David de Jong. Hij was een half jaar geleden terug gekeerd van een reis naar Is raël, waar zijn pleegdochter woont. Sindsdien is hij ziek ge weest. David de Jong werd 9 augustus 1898 te Amsterdam geboren als twee de zoon uit een gezin, dat vijf kin deren zou gaan tellen. Zijn vader was arm. David de Jong was tot zijn zestiende jaar meestal ziek, zo dat hij vrijwel geen onderwijs heelt genoten in die periode. Hij werd hulp in het winkeltje dat zijn moe der was begonnen om het- hoofd bo ven water te kunnen houden, later jongste bediende in de bibliotheek van het Koloniaal Instituut, vervol gens amanuensis. Hij debuteerde met verzen, waar van de titels reeds het conflict van individualistische romantiek en so cialistische gemeenschapszin aan duidden: „Eenzame opstandigheid" (1925), „Melancholische monologen" (1927). In die tijd had hij veel steun aan C. S. Adama van Scheltema. In 1921 en 1922 was hij in Zwitserland geweest, waar hij klerk werd bij de administratie van een sanatorium. Daar waren zijn bundels onstaan. In 1930 huwde hij en begon mid den in de crisistijd een boekhandel in Amsterdam. Uit die periode stamt zün roman „De stenen doolhof" Amsterdam). Zijn ervaringen met Brecht componeerde een Galilei- rol welke Han Bentz van den Perg op het lijf geschreven is en die. ondanks de zwakheden van zün stuk, naast de zéér sterke episodes, zijn acteurscapaciteiten tenvolle recht óoet wedervaren. Nog altijd hevig actueel is het hier beschreven probleem: de weten- j schapsmens tegenover de kerkelijke 'oer. Werd de in 1955 gestorven Je- zuiet-pantheoloog Teilhard de Char- din mei zijn evolutieleer ook niet als gevaarlijk bestempeld en liet Kardinaal Ottaviani zijn boeken op seminaria en r-k bibliotheken niet verbieden? En is daar niet ln poli tiek opzicht een Boris Pasternak, die de Nobelprijs niet in ontvangst mocht nemen? En zc zijn er talrijke andere voor beelden aan te wijzen, waaruit dui delijk blijkt dat de geestelijke vry- U1IJIIV UIIIRU uat UL CLtCltllJIVt »,1I K«o^m0Arilge waar Zljn heid nog immer sterk belaagd wordt, boekhandel was, leidde tot romans 1 die veelal een historisch toename mei sociale achtergrond hebben: „Het rv- pen van de tijd" (1939), „Een bur ger-koning" (1947) een roman over een patriciër uit de 17e eeuw in wie het conflict tussen individu en gemeenschap wordt getypeerd „De nar Estebanillo' '(1949). een stu die over Maurits Dekker '1946'. die hem zeer na stond, en in 1956 de biografie „Rembrandt, vorst der schilders". David de Jong geloofde niet in De rijke verscheidenheid der scè nes décors' en kostuums vergoedt ruimschoots wat in ander opzicht geestelijke vrijheid" Jiet helaas nog steeds zwaar te verduren krijgt H. Breeht heeft dit vilten aantonen: de strijd tassen de behoudenden, de onpersoonlijken, de gemaskerde ja-, en neeknikkers tegenover de indivi dualisten, de progressieven, die de ontwikkeling de dingen net tegen houden, maar vooruil stuwen. In een niet minaer dan .,er uren durend'» veroning heefr I recht een treffend beeld van Galileis leven ge geven. a! moet toegegeven worden, dat hij zich wel veelvuldig van de - - - goedkope effectmiddelen bedient, wei een scheiding tussen literatuur en ke men zich ook van zijn „Schweyck" leven. „Voor my is literatuur be- herinnert: op het doek geprojecteerde (Van onze Hilversumse correspondent) Prof. ir. A. Vondeling, fractievoor zitter van de Party van de Arbeid in de Tweede Kamer, heeft dc minister president prof. dr. J.E. de Quay en de, fractievoorzitter van de K.V.P. dr. W.L.P.M. de Kort uitgenodigd voor een openbaar gesprek naar aanlei ding van dc uitlatingen van deze K.V.P.-woordvoerders op het zoge naamde Overijssels Appèl. Prof. Vondeling, die tijdens een part ij vergadering van de afdeling leefd en een onderdeel van het pro ces van de zclf-ontvoogding, dat ik mij als zoon uit het volk voor ogen stel". toelichtingen, een meer dan levens grote pop, Galilei overigens voortref felijk t.v perend, maskers, quasi-elec- tronischc muziek enz. Vondeling, noch de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer J.G. Suuihoff, heeft in de Kamer of op het congres iets dergelijks gezegd. „Het heeft geen zin te herhalen op welke punten wij kritiek hebben", aldus prof. Vondeling. Hij stelde vervolgens, mede namens de heer Suurhoff, de minister-presi dent en dr. de Kort voor in een ge zamenlijke bijeenkomst voor radio of televisie of op een vergadering, feit tegenover feit te stellen. De kiezers kunnen dan zelf een zuivere balans maken. H „Ik sta ervan te kijken, dat er op Bussum sprak, zei pijnlijk getroffen het Overijssels Appèl geen alterna te zyn door een uitspraak op het tieven, geen andere wegen zijn aan- Met alle vitaminen onmisbaar voor i gezondheid! Bij prikkelbaarheid, over- j vermoeidheid en neerslachtigheid. I appèl. De socialistische oppositie zou hebben beweerd, dat het huidige ka binet niets tot stand heeft gebracht. Spreker zei benieuwd te zün, waarop de minister-president in zijn verkla ring had gedoeld. Want noch hij, orof. EXPOSITIE WERKEN JACOB NANNINGA Werken van de vorig jaar over leden kunstschilder Jacob Nanninga worden van 12 februari tot 8 april in het Gemeentemuseum in Den Haag geëxposeerd. De tentoonstel ling wordt geopend door de Haagse wethouder van O mr. M. Vrolijk. Vingeroefeningen maken of recitals geven... U vindt zeker uw instrument in ons uitgebreide assortiment met vele wereldmerken. Van de mo derne Rippen Sonora, tot de grandiose Steinway. Kom gerust keuien en kiezen. U kunt verzekerd zijn van een verantwoord advies. Bel of schrijf om onze foto-brochore nr. 60 A Leiden, Hoogewoerd 90, tel. 20097 Amsterdam deskundig in klan"k Arnhem Breda Rotterdam VERKIEZINGEN IN CANADA OP 8 APRII Gouverneur-generaal George Va nier van Canada heeft premier Die- fenbaker toestemming verleend het parlement te ontbinden. Op 8 april zullen er nieuwe verkiezingen worden gehouden. De conservatieve minderheidsrege ring van Diefenbaker viel dinsdag avond op een motie van wantrouwen inzake dc defensiepolitiek. Gistermor gen hebben de conservatieven verga- I Peter Post en de Italiaan Ter- I ruzzi zegevierden gisteren in de zes daagse van Milaan. zün politieke leven nog nooit zoveel steun had gehad als op deze verga dering. Diefenbakers minderheidsre gering is sinds 1957 aan het bewind. Volgens de Canadese wet blüft de regering-Diefenbaker in functie na de ontbinding van het parlement. Mochten de conservatieven de ver kiezingen winnen, dan blijven Die fenbaker en de zijnen aan het be wind. Verliezen zij. dan blijft de re gering aan. tot zij de zaken op be hoorlijke wijze kan overdragen aan De heer Jos de Gruyter zal de derd. Diefenbaker verklaarde na af- jde vertegenwoordigers van de party Het communistische regime heeft maatregelen bevolen, welke neerko- gegeven", aldus prof. Vondeling, die erop wees dat de Partü van de Ar beid 60 moties tijdens de regering-De Quay had ingediend, waarin verzocht werd een ander beleid te voeren. „Wü menen met recht te kunnen zeggen dat het beleid van de regering op vele onderdelen beter had gekund" Prof. Vondeling leverde nog felle kri tiek op de minister van Defensie, die de vorige week weigerde te zeggttl welke financiële verplichtingen de re gering op zich had genomen. Spreker zou geen ander modern democratisch land kunnen noemen, waar 't parle ment zo weinig op zün recht staat. Regering, partijen' en oppositie had den als een man opening van zaken moeten eisen. Het is griezelig dat het niet is gebeurd, aldus prof. Vondeling. LAMBO-SAN i per flacon van 100 multivitamine I parels f 3.SO Bij apotheker en drogist L teelt op grond welke in particulier bezit is uit te breiden en nieuwe cultuurgrond over te dragen aan par. ticuliere boeren. In de resolutie wordt scherpe kri tiek geleverd op „zekere leiders van de partij en de economie" die de ont wikkeling van de particuliere vee teelt moeilijkheden in de weg leggen. Op het ogenblik is ruim 90 procent van het agrarisch areaal van Bulga rije genaast. J w - In de resolutie wordt gezegd, dat de men op een gedeeltelijke ontnaasting agrarische produktie er niet in is ge- van de Bulgaarse landbouw. Volgens slaagd gelijke tred te houden met de expositie inleiden. berichten in Bulgaarse kranten welke in Wenen zijn ontvangen, hebben de communistische partij en de regering van Bulgarije een resolutie aangeno men. waarin ernstige tekortkomingen in de agrarische sector worden toege- loop van de büeenkomst, dat hü in I die de verkiezingen heeft gewonnen, i geven en wordt aanbevolen de vee- toenemende behoeften en dat meer melk. vlees en wol dienen te worden geproduceerd. Daar particuliere grond van leden van collectieve boer derijen een zeer belangrüke rol in de veeteelt spelen dienen die gronden te worden uitgebreid. Oecumenisch t.v. kerkjournaal R.-K., IKOR en het convent van kerken gaan samen een kerkelük tv- journaal uitzenden. Dit is het resul taat van langdurige besprekingen, die van de zijde van het rooms-ka- tholiek kerkgenootschap, de in het» interkerkelük overleg in radio-aan gelegenheden samenwerkende ker ken en de kerken die in het convent van kerken samenwerken, gevoerd zün. De eerste uitzending vindt plaats op maandagavond 1 april. Eenmaal per veertien dagen zal, voorlopig, een kerkelük tv-journaal worden uitge zonden. Het krijgt een duur van tien minuten en volgt op het logboek, dat vanaf half acht wordt uitgezonden. Het kerkjournaal zal duren van tien voor acht tot acht uur. In hoofd zaak zullen op de filmband vastge legde korte reportages uit alle Ne derlandse kerken en geloofsgemeen schappen worden uitgezonden. Het ligt in de bedoeling by vermeerde ring van de tv-aendtüd tot een we« kelüks kerkjournaal te komen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11