N.A.T.U. telt thans 1290 afdelingen HEDENDAAGSE MUZIEK KOME MEER IN BELANGSTELLING ws kunst kalei öo^90 Dagverblijf spastische kinderen in Zwolle Neem het er even van - steek 'n NORTH STATE op! He Nat. Landjuweel te Haarlem Verhoging der subsidies Een moeilijkmaar dringend noodzakelijk proces Jeanne d'Arc au bucher inleiding van Iskar Aribo MONA LISA ONDER ZWAAR ESCORTE NAAR NEW YORK ,,De Speeldoos1" ingetrokken en aangeboden Myst erieuze brandjes in Amsterdam LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 5 FEBRUARI 1963 De Nederlandse Amateur Toneel Unie heeft haar activiteiten in 1962 aanzienlijk kunnen uitbreiden. Dank zij de grote geldelijke steun die de NATU van de rijksoverheid, de provinciale over heden en het Prins Bernhard Fonds ontving. Het jaarverslag over 1962 vermeldt, dat in samenwerking met de plaatselijke en regionale afdelingen werd getracht, in de financiële noden der toneelverenigingen verlichting te brengen door er bij de gemeen telijke overheden op aan te dringen subsidieregelingen te ont werpen voor verenigingen die duidelijk streven naar spelpeil- en repertoireverbetering. In september 1962 werd een eerste technisch adviseur voor het ama teurtoneel aangesteld, die werd uit gerust met een verplaatsbare belich- tings- en geluidsinstallatie, in het bijzonder ten behoeve van de vere nigingen op het platteland. Samen met het Nationaal Overleg voor ge westelijke cultuur werden voor de NATU en het Werkverband Katho liek Amateurtoneel in alle provincies en de drie grootste steden met suc ces provinciale landjuwelen en stad- juwelen houden, waarvan de win naars werden uitgenodigd in mei 1963 deel te nemen aan het Natio- Madonna im Rosenkranz Aanklacht wegens diefstal geseponeerd De aanklacht tegen de hoofd redacteur van het Hamburgse weekblad „Stern", Henry Nan- nen, wegens bevoordeling van de dieven van de Madonna im Rosenkranz. is door de openbare aanklager in Schweinfurt gese poneerd. In dit geval is geen sprake van heling en evenmin van begunstiging, omdat het niet de bedoeling was de misdadiger voordeel van zijn daad te laten trekken, zo werd geoordeeld. Nannen en het weekblad heb ben er in hoofdzaak naar ge streefd de onvervangbare kunst werken aan hun eigenaar terug te bezorgen. Na de diefstal van de „Madonna im Rosenkranz" van Tilmann Reimen- schneider en van andere kunstwer ken in de herfst van het vorig jaar, had Nannen in zyn blad aan de da ders 100.000 mark aangeboden voor het teruggeven van de kunstschatten en onder erewoord verzekerd de po litie geen aanwijzingen te geven die tot opsporing van de daders zouden kunnen leiden. Het is de politie niet gelukt de daders te vinden. De kunst schatten werden in november terug gegeven. naai Landjuweel in Haarlem. Het aantal by de Unie aangesloten ver enigingen steeg van 1282 tot 1290. In samenwerking met de Stichting Do- neto werd een opleiding in het leven geroepen voor jonge amateurs die zich willen bekwamen in de toneel schrijfkunst. In de nabije toekomst zal het hoofdbestuur van de NATU streven naar een nog inniger samenwerking met het Werkverband Katholiek Ama teurtoneel, de ontwikkeling van het school- en jeugdtoneel ten behoeve waarvan In de loop van 1963 een spe ciale functionaris zal worden aange steld en de stichting van een oplei ding voor beroepskader voor het ama teurtoneel. Advertentie MET KUCHEN! Het Londens concertgebouw, de Royal Festival Hall, is een i anti-kuch campagne begonnen J naar aanleiding van vele klach ten, die na een recent recital J van de wereldbefaamde Rus- i sische pianist Sviatoslav Rich- ter waren binnengekomen. De directie heeft er wat op J gevonden. Voor het tweede i Londense recital van Richter, zaterdag, werden in de pro- i gramma's blaadjes gestopt waarop stond .Plain man's guide to coughing" vrij ver- taald: hardboek tegen kuchenJ Vólgens de tekst zijn er twee 1 manieren om kuchen tegen te gaan: de eerste is de kuch ge- heel en al in te houden zoals artiesten tijdens hun optreden i doen. De tweede manier m J wanneer volledige onderdruk- king niet mogelijk is „de kuch door het discrete gebi-uik van de zakdoek te dempen". Er is nog een derde wijze, al- J dus het blaadje, maar een die waarschijnlijk niet geliefd zal zijn bij muziekliefhebbers, n.l. „de mond wijd open maken en J deze te gebruiken als een klankbord om de kuch tot in alle hoeken van de zaal te doen horen". (Van onze kunstredactie) fj zouden hieraan willen toe- oegen, dat een verhoging dér subsidies dringend nood zakelijk zal zyn, indien de orkesten werkelijk vele hedendaagse werken BEROEP OP STEUN AAN CONCERTGEBOUW ORKEST In het februarinummer van het orgaan van de Ned. Ver. Concertge bouwvrienden spreekt de voorzitter dezer vereniging, ir. E.O.E. Prlsse, als zijn overtuiging uit „Dat het in de naaste toekomst moeilijker zal zijn, dan ooit om door het behouden, resp. het aantrekken van eerste rangs mu sici het unieke predikaat „ons natio nale orkest" met ere te blijven voe ren. WU zijn dan ook tot het inzicht gekomen, dat thans de tijd Is aan gebroken om naast oen pleidooi bij de overheid voor een ruimere subsi diering van het Concertgebouwor kest, ook een beroep te doen op de vrienden van het orkest. Een beroep op de muziekliefhebbers om naast morele, ook financiële steun te geven. De heer Prlsse vervolgt: „Dat dc vereniging daarom het initiatief heeft genomen tot het oprichten van een 6tichting „Donateurs van het Con certgebouworkest" die zich ten doel stelt „een fonds te vormen voor bij zondere steun, waar nodig, aan het orkest en zijn leden. Een fonds dat bestuur en directie van het orkest meer armslag kan geven en waaruit in bepaalde gevallen noodzakelijke voorzieningen kunnen worden getrof fen". De burgemeester van Amsterdam, mr G. van Hall, heeft het bescherm- 'ïeerschap van de nieuwe stichting ranvaard. Voorzitter is de heer A 1 >udok van Heel, secretaris de heer 1'. Horsman, penningmeester Jhr. DC de Graeff. NOBELPRIJSKANDIDATEN VOOR LETTERKUNDE: 81 I Het Nobelcomité van de Zweedse Academie van Wetenschappen heeft gisteren een lijst met. namen van 81 kandidaten voor de Nobelprijs voor letterkunde opgesteld. Dit is 't groot ste aantal waaruit het comité ooit heeft moeten kiezen. VLAMINGEN BRENGEN CYRIEL BUYSSE De Kon. Vlaamse Schouwburg te Brussel zal van 28 februari tot en met 4 maart in het nieuwe De La ."Mar Theater te Amsterdam voorstel lingen geven van „Het gezin van Paimel" van Cyriel Buysse. De regie heeft Jo Dua, Het déoor is van Fran cis Purnelle. Deze voorstellingen zijn onderdeel van een uitwisselingsprogramma met de toneelgroep Centrum, die ze orga niseert. en op haar beurt in mei in de Kon. Vlaamse schouwburg te Brus sel enkele voorstellingen zal geven van nog nader vast te stellen stukken Een en ander is een uitvloeisel van 't Belgisch-Nederlands cultureel ak koord. MUZIEKCONCOURS TE GENEVE 1963 Van 21 september tot 5 oktober zal voor de 25ste maal in Genève het internationaal muziekconcours voor zang, piano, viool, hobo en klarinet worden gehouden. Medewerking aan het concours verlenen Radio Genève en het orkest Suisse Romande. Nadere inlicstingen verstrekt het Conservatorium voor Muziek in Ge nève. op hun repertoire gaan plaatsen. Want onherroepelijk zal het con certbezoek gaan afnemen, als men ET onlangs wel héél laat verschenen rapport over „Heden daagse muziek in het orkestrepertoire", dat reeds in februari 1961 door de Raad voor de Kunst aangeboden is aan staatssecretaris mr. Y. Scholten het betreft hier dus eigenlijk al weer ver ouderde gegevens bevat een aantal conclusies, een omschrij ving van het probleem en wijst een oplossing aan, welke een uitweg zou kunnen betekenen. Het mag een feit genoemd worden, dat de hedendaagse muziek bij het gemiddelde concertpubliek maar weinig in tel is. Dit is allang tevreden, wanneer het in ken nis wordt gebracht met het geijkte klassieke repertoire, met zoge naamd „begrijpelijke" composities. Om tot een nieuw werk door te dringen, blijkt voor tallozen niet gemakkelijk, temeer omdat het hun in de meeste gevallen slechts éénmaal wordt voorgespeeld en dan weer van het repertoire werd genomen. In het rapport wordt er echter op gewezen, dat by de massa, welke zich tot muziek aangetrokken gevoelt, wel degelyk een latente behoefte bestaat aan hedendaagse muziek, doch dat zy in dit opzicht „opgevoed" moet wor den. De orkesten zouden er zich stel selmatig op moeten toeleggen de he dendaagse muziek aan de toehoorders bekend te maken en dan een modern werk meerdere malen uit voeren. Het rapport wyst er op, dat de luis terende massa met overleg gecon fronteerd dient te worden met de eigenlykse muziek. Er zal bij het kie zen der compositie weloverwogen te werk gegaan moeten worden, temeer omdat een decennia lange achter stand aan gehoor- en smaakontwik- keling is in te halen. Allen, die op enigerlei wyze bij het communicatie-proces tussen heden daagse componist en luisteraar-mu- ziekgebruiker betrokken zyn, hebben in dit opzicht een belangryke taak. De overheid heeft tot opgave, aan dit educatieve element zoveel in haar vermogen ligt, aandacht te schenken. Het rapport concludeert dan o.a., dat de subsidiëringspolitiek van de rege ring drastisch zal moeten verande ren, wil men zelfs ook maar een be gin kunnen maken met de „opvoe ding" van het publiek ten einde tot een betere verstandhouding met de muziek van onze eigen tijd te komen. veel moderne (experimentele) muziek opgediend krygt. De financiële risi co's zullen in dat geval niet gering zyn en de vermindering van inkom sten wellicht slechts tijdelijk? zal dan door de overheid goed ge maakt moeten worden. Er is inderdaad een ontstellende achterstand op muzikaal gebied in te halen, doch of de overheid, welke op velerlei wijze betrokken is bij het muziekleven en zich ten doel stelt een „gezond" muziekleven te bevorderen, van wille of bij machte zal zijn door toekenning van meer geldmiddelen dan tot nu toe. de bestaande omis sies op te heffen, zal de toekomst moeten leren. En töch zal er ongetwijfeld Iets moeten gebeuren om het publiek „rijp" te maken voor méér heden daagse muziek dan tot nu toe het ge val is. Het rapport concludeert tevens, dat een nieuw, vooral jong publiek ge wonnen moet worden. WU zyn het hiermee van harte eens. Dit zou de afval der ouderen op dc duur kunnen compenseren. Het zal o.i. een lang en moeilUk proces zyn. voordat het een het ander gecom penseerd zal hebben. De praktyk alleen kan leren, hóe lang dit zal duren. 1VA Nederland vijfde op ranglijst der Wereldluchtvaart Op een wereldranglijst, welke de Internationale Organisatie der Burgerluchtvaart ICAO aan de hand van het aantal in 1961 ver kochte ton-kilometers heeft op gesteld. prijkt Nederland op de vijfde plaats en wel met 385 mil joen ton-kilometers. hetgeen 2.9 procent uitmaakt van het we reldtotaal vluchten. Zoals steeds de laatste jaren staan de Verenigde Staten onomstreden aan de kop: de Amerikaanse maat schappijen vervoeren meer vracht en passagiers dan de rest van de niet- communistische wereld tezamen. Op de tweede plaats volgt Groot-Brit- tannië, maar ICAO wijst erop, dat één Amerikaanse maatschappij der geregelde lijn- Dankzij Dr. Phelps Stichting De leden van de Dr. Wintlirop Phelps Stichting kunnen elkaar donderdag tevreden de hand schudden. Want met de opening van de eerste polikliniek voor spastische kinderen, gebouwd in Zwolle, hebben zij een tweede groots werkstuk afgeleverd. Nog geen tien jaar geleden waren de spastische patiënten een vergeten groep, ook In medische kringen. De mensen, vaak ouders van spastische kinderen, die zich in de Dr. Winthrop Phelps Stichting verenigden om wat voor die spastische kinderen te doen, moesten opboksen teg?n bergen on begrip. Maar door telkens weer te hameren op het aambeeld van de pu Pan American World Airways, alleen j bliciteit door een gelukkig uitgeval- al meer vervoert dan maatschappijen samen. alle Britse I Icn televisie-uitzending drong lang- Izamerhand in brede kring door wie I die spastische patiënten waren en wat er voor hen gedaan zou kunnen wor den. De Phelps Stichting verzamelde geld en het. eerste project, waarvoor de magere kas werd leegeschud. was het inrichten van een vleugel van het Gooise kinderziekenhuis tot behan- delings- en revalidatiecentrum voor spastische patiëntjes. Het succes was groot. Na het eerste bescheiden be gin acht bedjes stroomden de ouders met spastische kinderen naar het Gooi. De noodzakelyke uitbrei- Uiteraard eist de KLM voor wal eI; 00|L ?r. Phelps Nederland betreft het leeuwedeel Stichting za ginmiddels al weer om Land Min ton-km Procent 1. Ver. Staten 7.257 54 0 2. Engeland 905 6.7 3. Frankryk 731 5.4 4. Canada 520 3.9 5. Nederland 385 2.9 6. Australië 381 2.8 7. Brazilië 317 2.4 8. Scandinavië 273 2.0 9. W.-Duitsland 226 1.7 10. Italië 211 1.6 11. Japan 177 13 12. India 170 13 Zwolle waren toen al enige medicd verenigd in een team, dat zich inten sief bezighield met de behandeling van spastische patiënten, maar niet over een goede behandelingsruimte kon beschikken. De Phelps Stichting zette, geholpen door een Zwols werk comité. wederom een actie op touw Particulieren, verenigingen en over heid brachten ruim anderhalve ton byeen en dat- was voldoende voor de bouw van een poliklinisch dagver blijf, dat donderdag aan de Zwolse medici zal worden overgedragen. De directeur-generaal van Volksgezond heid, prof. P. Muntendam, zal de officiële opening verrichten. Inmiddels beraamt de dr. Phelps Stichting nieuwe plannen: de bouw van een centrum met internaat, wo ningen, een school en werkplaatsen in Amstelveen. De kosten hiervoor worden geraamd op drie miljoen gul den. En aangezien Volksgezondheid heeft gezegd, dat er in elke provincie eigenlijk zo'n centrum moet komen, is de Dr. Phelps Stichting voorlopig niet. klaar. Overigens, ook van over heidswege zou er wel iets meer voor de spastische patiënten gedaan kun nen worden. Spasticiteit is de enige ziekte, die niet voorkomt op het lijst je, dat de ziekenfondsen hanteren. Er is geen enkele regeling, die de financiering van de behandeling van dergelUke patiënten mogelijk maakt. van de genoemde 385 miljoen ton kilometer op. In dit verband dient er op te worden gewezen, dat voor Frankryk niet in die mate hetzelfde geldt voor Air France, omdat dit slechts een der grote Franse maat schappijen is. Beziet men de lijst in verband met de Air Union, dan valt het op dat Nederland in 1961 welis waar onder Frankrijk stond, maar dat het ver boven de an- naar ander werk, want zij wilde zich niet met de exploitatie bemoeien. In dere Air Union partners bleef, aangezien Duitsland (Lufthan sa) en Italia (Alitalia) samen maar iets meer dan Nederland „haalden". België (Sabena) komt onder de eerste 12 ter we reld niet meer voor. (Van onze kunstredactie) Op 27 februari brengt het jubilerende Toonkunstkoor het ora torium „Jeanne d'Arc au bucher" (Jeanne d'Arc op de brand stapel). Teneinde de ongetwijfeld vele belangstellenden enigszins vertrouwd te maken met dit werk van de op 10 maart 1892 te Le Havre in Frankrijk uit Zwitserse ouders geboren componist Arthur Honegger, hield de dirigent Iskar Aribo in de Zuiderkerk een inleidende bespreking, aangevuld met diverse fragmenten, gezongen door het Toonkunstkoor en het jongenskoor van de St. Petruskerk, dat eveneens een belangrijke functie tijdens het te geven concert vervult. Hy schilderde eerst, als achtergrond van het gegeven de politieke gebeur tenissen welke tot de 100 Jarige oor log leidden tussen Frankrijk en En geland en waarin Jeanne d'Arc haar korte, doch bewogen rol heeft ge speeld. Velerlei dramatische gebeur tenissen welke voerden tot, haar ge vangenschap en veroordeling door Engelsgezinde rechters (de voorzitter was een groot aanhanger van de En en later de eenzaamheid op de brand stapel met de vlammen die pijn doen. Maar Jeanne d'Arc heeft het doel van haar strijd begrepen, hemel se en aardse stemmen stijgen om hoog. WU willen niet vooruitlopen op de Ruim 518000 bezoekers in Washington Met een zucht van verlichting hebben de zaalwachters van het Nationale Museum in Washington gisteren afscheid genomen van Leonardo da Vinci's „Mona Lisa". Het beroemde schilderij, dat zo enorm veel kijkers heeft getrokken, is naar New York gebracht waar het van donderdag af een maand te zien zal zijn. Het doek heeft een maand lang in het museum in Washington gehangen. Politie en agenten van de Ame rikaanse geheime dienst, die spe ciaal door president Kennedy hiervoor waren aangewezen, be geleidden de zwarte wagen met I, ,.t. de Mona Lisa naar New York. Er komende uitvoering, welke stellig een reed een extra wagen mee imposante indruk zal schenken van gelse Koning» tot de brandstapel. Het j Honeggers ontroerend meesterwerk. stond reeds tevoren vast, dat zij moest, sterven. Dat geschiedde op 13 mei 1431. Jeanne d'Arc was toen 19 jaar. In juni 1425 kreee zU haar eerste openbaring, hoorde een stem en kreeg haar geloof in een goddelijke zending. Die stem kwam van Aartsengel Mi- chaël, zU moest het Koningsschap in Frankrijk vestigen. Michaël liet haar vreemde dingen zien. zegt haar hoe zU moet leven en wat, zij moet doen. In mei 1428, wanneer de stemmen dringender worden, neemt zU contact op met, de Dauphin en komt het door haar toedoen tot de bevryding van Or leans in drie dagen Sindsdien heet zU „De Maagd van Orléans," een stralende verschijning, het symbool van het. reinigende vuur. een inspi ratie voor héél het volk. dat haar ..ziel'1 ontdekt Nadat ook Reims ge vallen is, nemen de Engelsen haar ge vangen en kwam haar einde. Uitvoerig hield spreker zich ook be zig met de tekst, van de grote dichter Paul Claudel. die deze in 14 dagen schreef. Partituur en tekst werden tot een eenheid, de sfeer van het werk ligt in de tekst en de componist heeft zich door deze volkomen laten leiden. Claudel gaat, er van uit, dat alles ziln doel in G-od vindt. De pro loog ontstond in 1944 en herinnert aan de oorlogsjaren. Aan deze avond werkten ook mee mevrouw Co HagemanVerhagen en de heer Jos. Dros, die met hun tref fende declamaties reeds een voor proefje gaven, wat al hetgeen naar wl| vertrouwen een groot audito- recordaantal VOOr één dag rium te wachten staat. schilderij. voor het geval dat er iets mocht gebeuren met de auto. waarin het beroemde schilderij zich bevond. Gedurende de 27 dagen dat het meesterwerk in het museum in Washington tentoongesteld is ge weest, hebben ruim 518.000 men sen het gezien. Gisteren bezich tigden 61.305 mensen het, een het Advertentie Zich voorts met de muziek bezig houdend besprak Iskar Aribo de di verse scènes <een negental), met o.a. als hoogtepunt dP tocht naar Reims men. DR. E Ruimtevlucht van Cooper uitgesteld De ruimtevlucht van de Ameri kaanse luchtmachtofficier Cooper, die voor 2 april was vastgesteld, is r.aar een latere datum ln dezelfde maand verschoven, zo is officieel meegedeeld Het Amerikaanse bu reau oooi lucht- enruimtevaart Na- sa heeft geen reden opgegeven voor dit uitstel. Cooper zal. als alles vol gens plan verloopt, gedurende 34 uur in een cabine rond de aarde cirkelen, de langste ruimtevlucht die tot dus ver dooi een Amerikaan is onderno- President Kennedy's broer Robert, die minister van Justitie is, onthulde gisteren, kort na het vertrek van „Mona Lisa", twee andere schilde ryen uit de Renaissancetyd. Beide doeken, die geschilderd zUn door de 15e eeuwsc meester Antonio Pollaiolo zUn door de Italiaanse regering in bruikleen afgestaan. Ze zouden aan het eind van de vorige wereldoorlog door de nazi's gestolen zyn uit een museum in Florence, kwamen later in het bezit van een Californisch echt paar en werden door tussenkomst van de Amerikaanse autoriteiten aan de Italiaanse regering teruggegeven. Beide schilderyen zullen 14 dagen in Washington te zien zijn. Frankrijk heeft ook twee schilderwerken uitge leend. Zij zijn gisteren in New York aan gekomen en zullen twee maanden lang in Atlanta in Georgia te bezich tigen zijn. Het zUn „De moeder van Whistler" en de Latours „De boet vaardige Heilige Maria Magdalena". De Franse regering heeft deze schil derijen uitgeleend om de nagedach tenis te eren van de 122 leden van een vereniging van kunstminnenden uit Atlanta, die in juni bU een vlieg tuigongeluk in ParUs om het leven kwamen. Gebrek aan films in Nieuw-Guinea Het bestuur van de Verenigde Na- lles in Nieuw-Guinea heeft voor van avond de laatste filmvoorstelling in de „Untea-CIub" aangekondigd. In heel Nieuw-Guinea is namelijk nog slechts één film over en ook deze zal morgen naar een bestemming buiten Nieuw-Guinea worden verzonden. De openbare bioscopen In Hollandia zijn reeds geruime tijd gesloten in ver band met het uitblijven van de aan voer van nieuwe films. 750 maal „Rooie Sien" Op 21 januari was het vyf jaar ge leden, dat het Amsterdams Volks toneel het toneelstuk „Rooie Sien" introduceerde. Sindsdien bracht dit gezelschap nog verschillende andere stukken zoals „De Jantjes" en „Op hoop van Zegen", doch „Rooie Sien" bleef steeds uitverkochte zalen trek ken. Daarom is besloten nu precies vyf jaar later tot en met 15 fe bruari een afscheids tournée met dit stuk te organiseren In deze serie op- j voeringen zal ook de 750ste voorstel- 1 ling plaatsvinden. De grammofoonplatenmaatschappU ..Phonogram" heeft gisteren defini tief besloten om de geluidsband van „De Speeldoos" (oorspronkelijke titel: „Een Droombeeld") het liedje waar mee Anrüe Palmen ons land zal ver tegenwoordigen op 't Eurovisie Song festival in Londen, niet ter beschik ing van VARA's „Rudi Carrell-show" te stellen. Zoals bekend heeft de Ned. toonkunstenaars Bond alle Neder landse artiesten (dus ook de solisten) gevraagd niet voor de televisie op te treden met begeleiding van grammo foonplaten. bandjes e.d., waardoor Annie Palmen in een moeilUke situa tie dreigde te komen. Het besluit van haar grammofoonplatenmaat schappU heeft voor haar de knoop nu doorgehakt. Nochtans heeft zich inmiddels voor Carrell 'n nieuwe mogelijkheid voor gedaan om „De Speeldoos" in zyn show te presenteren aan het Neder landse publiek. De onlangs opgerichte Haagse grammofoonpl.maatschap- pU M.M.P. (Max Mackintosh Produc tions) heeft namelyk ook een versie van Pieter Goemans',liedje „De Speel, doos" doen opnemen met zangeres Sandy Fort. Het plaatje is gistermid dag aan Carrell aangeboden. Een 18 mans orkest o.l.v. Kees Bruyn bege leidt Sandy Fort De zangeres en alle betrokken musici is door M.M.P. een extra honorarium van f. 75 toegezegd, indien het plaatje door Sandy Fort in „play back" gezongen i. d. Carrell- show komt. Dit plaatje beleefde gis teravond zUn radiopremière in het N.C.R.V.-programma „op tiener-toe ren". "sNachts waken (Van onze Amsterdamse correspond.) De Amsterdamse politie stelt een on derzoek in naar de oorzaak van enige branden in een door een groot aantal gezinnen bewoond huis in de Haarlemmerhouttuinen. In tien dagen tUds Is ln het uit zes verdiepingen bestaande pand, waar in niet minder dan zestig mannen, vrouwen en kinderen wonen, tot driemaal toe een klein brandje uit- gebroken o.a. in een vuilnisbak. Het staat wel vast dat er opzet in het spel is. De mysterieuze brandjes hebben grote onrust onder de bewoners veroor zaakt. Een brand in dit ruim 100 jaar oude en overbevolkte huis zou catastrofale gevolgen kunnen heb ben. Men is er zelfs toe overgegaan 's nachts bij toerbeurt te waken.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 8