Twee vliegtuigen storten als vuurbollen op Ankara K.L.M. MAG WEER OP DJAKARTA VLIEGEN MOSKOU DREIGT PEKING Himmlers ex-adjudant niet in de Bondsdag School in ECUADOR ingestort: 100 doelen Parijs wil Nederland de schuld gaan geven Botsing tussen Viscount en Dakota In totaal tenminste 70 dodem in de stad 99 (zwaar) gewonden Koningin in Leek Streven naar 1 april VORST BLIJFT Nieuwe Tiros satellieten Frauendorfer trachtte zijn nazi-verleden goed te pralen Dr. Soebandrio tekent vergunning WEERBERICHT letiws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 2 FEBRUARI 1963 No. 30872 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A. E. van Dtshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Turkse hoofdstad Ankara is gisteren getroffen door een ver schrikkelijke ramp. Twee vliegtuigen zijn boven de zakenwijk Ulus met elkaar in botsing gekomen en als vuurballen neergestort. Alle inzittenden van de beide vliegtuigen werden gedood: vijftien van een uit Cairo vertrokken Viscount-passagiersvliegtuig, dat toebehoorde aan de Luchtvaartmaatschappij voor het Midden- Oosten, en drie van een Turkse militaire Dakota. Bovendien kwamen op de grond 52 personen om het leven, terwijl er 99 wer den gewond. Het aantal doden bedraagt dus 70, maar men vreest, dat het dodencijfer nog zal stijgen. Onder de slachtoffers in de stad bevinden zich talrijke vrouwen en kinderen, die bezig waren inkopen te doen. De elf passagiers van de Viscount waren vijf Amerikanen, vier inwoners van Saoedi-Arabië (van wie drie kinderen), een Japanse en een Libanese. niet in tijdig weg te komen en kwam om het leven. Het bankgebouw ging, met 36 winkels, 7 taxi's en 4 jeeps, in vlammen op. Een deel van de Dakota stortte op een huis, waardoor vier personen het leven verloren. De radiotelegrafist sprong op ongeveer dertig nieter bo ven de grond met zijn valscherm om laag. Maar dit kon zich, op die ge ringe hoogte, niet meer ontplooien. De man sloeg te pletter. In de stad werden in enkele uren tyds, die een hel gelijk waren, zoals Radio-Ankara het uitdrukte, niet minder dan vijftig gebouwen ver nield. Overal braken branden uit, na dat de benzinetanks van de veronge lukte toestellen waren opengebarsten. Een deel van de toestellen kwam op het voornaamste plein van Ankara neer, alles wat op zijn weg kwam bomen, auto's en mensen verplet terend. Vier ziekenhuizen In Ankara liggen vol met doden en gewonden. Een Duitse hofmeesteres, die in Ni cosia op Cyprus aan boord van de Viscount had moeten gaan, besloot op het laatste ogenblik nog in de Cy prische hoofdstad te blijven en eerst aan boord van dit toestel te gaan wanneer het op de terugweg uit Bei roet weer zou landen. Dit besluit red de haar het leven. De politie heeft dadelijk na de ramp de toegangen tot de zakenwijk Ulus afgesloten. De brandweer slaag de er na drie uur in de branden te blussen. De Turkse premier, Isinet Inönü, en de minister van Gezond heid, dr. Azizogloe, bezochten ge wonden in de ziekenhuizen. Personeel van een van de grootste banken van Turkije wist het gebouw, dat in het hart van de zakenwijk staat, door een achterdeur te ver- laten, toen het wrak van de Viscount I op het gebouw stortte. Doch een aan tal van de ambtenaren slaagde er OFFICIËLE PL'BLIKATIE Oproep van de burgemeester van Leiden Tengevolge van de langdurige vorstperiode blijft, het. brandge vaar groot en levert het blussen van brand steeds grotere moei lijkheden op hetgeen tot zeer ernstige gevolgen kan leiden. In verband hiermede meen ik nogmaals een dringend beroep op de burgerij te moeten deen om bij gebruik van vuur de uiterste voorzichtigheid in acht te nemen. Koningin Juliana en Prinses Bea trix zijn gisteren in het Oosten rijkse wintersportcentrum Lech am Arlberg aangekomen. Gisterochtend kwart over tien waren zij met Prins Bernhard in de regering-Friendship van Soesterberg opgestegen voor een vlucht naar Zürich. Daar stonden twee auto's gereed om Koningin en Kroonprinses naar „Gasthof Post'' in Lech te brengen, waar ze omstreeks zes uur aankwamen. Prins Bernhard vloog van Zürich met de Friendship verder naar Pa rijs voor een kort zakelijk bezoek. Hij zou spoedig per vliegtuig naar Zwit serland terugkeren. In Zürich zou hij zich dan aansluiten bij de Prin sessen Irene en Margriet, die van Rotterdam uit per trein de reis naar Lech maken. Ze werden daar in de loop van vandaag verwacht. Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart zal binnen enkele maan den een vervolmaakte „Tiros" satel liet lanceren, welke een nieuw appa raat voor de weersvoorspelling aan boord zal hebben. Aan dit project werken 35 landen, waaronder En geland. Frankrijk. Italië en West- Duitsland, mee. Zij zullen door middel van een eigen instrumentarium di rect gebruik kunnen maken van de satelliet. Intussen zullen de Amerikanen in maart hun zevende Tiros de ruimte insturen. De satelliet van dit type heeft reeds waardevolle diensten ver leend voor de weerkunde. Het volgen de jaar wordt de eerste satelliet van het type „Nimbus", die een verdere vervolmaking is, worden gelanceerd. Volgens de Daily Telegraph hebben de Russen China met de beëindiging van elk economisch contact bedreigd indien de Chi nezen geen einde maken aan hun ..splijtingsactiviteit" binnen hét communistische kamp. Het drei gement is volgens een speciale correspondent voor communis tische aangelegenheden vervat in een Russisch antwoord op een brief van de Chinese communis tische partij. De Russische verklaring, van 27 januari, was begin deze week in de Oosteuropese hoofdsteden ontvangen en een samenvatting ervan was door een hoge communistische functiona- Ter herdenking van de slacht offers van de stormramp tien jaar geleden werden in Zeeland gisteren vele kransen bij plaatse lijke monumenten gelegd. Deze foto toont de kranslegging door burgemeester jhr. J. Röell in 5e- rooskerke op Schouwen-Duive- land. ris naar Londen meegenomen. Het Russische antwoord was de commu nistische leiders buiten de Sowjec- Unie toegestuurd om hun „achter grond-argumenten" te verschaffen voor het geval van een breuk met China, aldus de Daily Telegraph. De K.L.M. mag weer op Djakarta vliegen. Volgens een mededeling van de directie van de luchtvaartmaat schappij heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio thans vastgelegd, dat de K.L.M. wederom een vergunning is verleend op commerciële basis naar en via Indo nesië te vliegen. Getracht zal worden 1 april als begindatum aan te houden. Dr. E. van Konijnenburg is dezer dagen van zijn reis naar Djakarta teruggekeerd. Hij heeft daar in op- Op het noordelijk deel van de Oceaan handhaaft zich een zeer groot hoge- drukgebied met in de kern lucht- drukwaarden van omstreeks 1045 mb. Het verplaatst zich echter langzaam in ongeveer westelijke richting. Boven het iMiddellandse- zeegebied daarentegen is de lucht druk laag en de afgelopen 24 uur heeft zich daar een nieuwe, nog in betekenis toenemende, depressie ge- vormt. welke «van Spanje in de rich ting van Italië trekt. Ook bij Noord-Noorwegen bevindt zich een depressie en deze tast een boven Zuid-Scandinavië gelegen rug van hoge luchtdruk aan. Voorts bevinden zich in het koudegebied hoven midden-Europa nog enkele zwakke storingen, welke over Polen en Duitsland langzaam naar het westen bewegen. Het zullen in hoofdzaak deze zijn. welke het eerstkomende etmaal het weer Ln Ons l.ind zullen bepalen. Zij gaan vergezeld van veel bewolking, waar. uit plaatselijk sneeuw valt. De tem peraturen blijven daarbij op een laag niveau en zullen in het alge meen beneden min vijf graden zijn. In de nacht kunnen tijdens opklarin gen plaatselijk echter weer tempe raturen onder min tien graden voorkomen, vooral in het zuiden van het land. 3 FEBRUARI Zon op: 8.19 uur; onder: 17.30 uur. Maan op: 12.52 uur; onder: 3.43 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.26 en 23.12 uur; laagwater te 5.50 en 18.30 uur. '4/2 hoogwater te 11.52 uur; laagwater te 7.14 en 19.58 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel. dracht, van de KLM gedurende twee weken besprekingen gevoerd met de Indonesische regering en de „Garuda Indonesian Airways". Deze besprekingen werden, naar de KLM bericht in zeer goede sfeer ge houden. Het resultaat was het herstel van de KLM op Djakarta. Maar voor er weer gevlogen kan worden zijn nog besprekingen op luchtvaarttechnisch niveau noodza kelijk in verband met de belangen van de Garuda. Ook zullen nog maat. regelen getroffen moeten worden met j betrekking tot het generaal agent- schap, de afhandeling van de KLM- 1 vliegtuigen op Kemajoran, de fre quentie. zowel voor de eindpuntdienst i als voor eventueel doorgaande dienst 1 en dergelijke. Het spreekt van zelf. dat ook de luchtvaartpolitieke aspecten ten aan zien van derde landen nog geregeld moeten worden Wat betreft het eventueel leiden van de Sydney-dienst via het vlieg veld Kemajoran kon vooralsnog geen afspraak worden gemaakt, daar de vliegtechnische restricties welke voor het, vliegveld Kemajoran gelden het gebruik door DC-8 straalvliegtuigen op de uitgaande dienst, nog twijfel achtig doen zijn. In de komende dagen zal dit nog nader bij de KLM worden bestudeerd, teneinde de ver dere besprekineen op korte termijn te kunnen afronden. Het liet. dan ook in de bedoeling, dat de heer Van Konij nenburg in de tweede helft, van fe bruari naar Indonesië terugkeert. De direotie bericht voorts, dat de heer Van Konijnenburg tijdens zijn bezoek een overeenkomst met de In donesische regering heeft gesloten voor de verkoop van o.m. drie van de vier dakota's. welke indertijd door „De Kroonduif" van de KLM waren gecharterd De vierde Dakota is in middels naar Nederland teruggekeerd, omdat, de KLM deze machine zelf nodie heeft. Aangezien de Garuda van 1 januari af het luchtnet in Nieuw-Guinea exploiteert is in Biak zowel de ver koop van passagp als de afhandeling van de KLM-dienst naar Australië, voor de duur dat. deze dienst via dit station wordt geleid, aan de Garuda I opgedragen en in een contract vast gelegd. IIuiHlhaniiuer zette hem <le voet dwars (Van onze correspondent in Bonn) Dr. Max Frauendorfer. eens Ober- sturmbannführer van de S.S. en adjudant van Himmler, zal niet als afgevaardigde voor de Beierse Chris- 1 telijke Sociale Unie lid van de Bondsdag (2e KamerI worden. Dat heeft hij zelf meegedeeld op een 1 persconferentie in Munchen. nadat al sinds weken van alle kanten be zwaren waren binnengekomen tegen I I'rauendorfers opmars naar Bonn. De carrière van dr. Max Frauen dorfer. die nu probeerde zyn nazi verleden voor de pers goed te praten, is hoogst merkwaardig. Al jong trad j hij tot de nazi-partij toe. het gouden partij teken droeg hij op de borst, in 1933 al was hij adjudant van Himm- Ier, die toen nog hoofdcommissaris I van politie in München was. Kort I daarna kreeg hij een hoge positie in de NSDAP en hielp hij schriftelijk de nazi-ideologie verbreiden. De be ruchte dr. Hans Frank, die namens Hitier huishield in Polen, benoemde Frauendorfer daarna tot leider van een arbeidsbureau in het bezette deel van Polen. Daar had Frauendorfer de leiding bij het vorderen van dwangarbeiders, die naar Duitsland werden gesleept om in de bewape ningsindustrie slavenarbeid te ver richten. In 1942 meldde Frauendor fer zich vrijwillig bij het leger. Na 1945 voelde hij zich dermate belast met nazi-smetten, dat hü eerst onder j een valse naam leefde. Later keerde de wind en werkte hy onder eigen naam bij een verzeker ingsmaat- schappij. In de CSU maakt hij weldra i carriere door zoveel geld van zijn zakelijke relaties voor verkiezings doeleinden te voorschijn te toveren, 1 dat men hem tot tweede penning meester benoemde. Inmiddels had Frauendorfer kans I gezien zich te laten denazificeren door als „meeloper" te worden ge- kwalificeerd. In het parlement van Beieren zag hij echter geens kans te komen. Daarvoor stak de inmiddels gestorven partyvoorzitter Hans Seidel een stokje. Op de lijst van kandida- 1 ten voor de Bondsdag kwam Frauen dorfer door ex-minister van Defensie Franz Josef Strauss, die Seidel als partijvoorzitter opvolgde. Strauss had veel op met de kwieke Frauen dorfer, die zoveel geld voor de partR verzamelde. i-nazi Anti Op Strauss' initiatief onderzocht een partijcommissie het verleden van de ex-Obersturmbannführer met als resultaat dat men vaststelde dat dit verleden „politiek noch menselijk be lastend" was. Zelfs waagde deze commissie het te betogen dat Frauen dorfer al sinds 1935 anti-nazi was geweest en dat hij contacten had gehad met het verzet tegen Hit Ier, o.a. met de in 1944 geëxecuteerde ambassadeur Ulrich von Ha&selü Inmiddels klonken er ook andere stemmen in de CSU, o.a. die van Hundhammer, de Beierse minister van Landbouw. „oud-Ingezetene" van een van Hitiers concentratie kampen. Deze stemmen eisten het verdwijnen van de smet-Frauendor- fer op het toch al niet vlekkeloze blazoen van de partij. Deze laatste groep, gesteund door de socialisten, een aantal christen-democraten in Bonn en vele verontwaardigde stem men in binnen- en buitenland, heeft tenslotte succes gehad en ervoor gezorgd dat Frauendorfer in Mün chen blyft, helaas nog steeds als penningmeester van de CSU. De Amerikaanse kunstmaan "Syncom" wordt in gereedheid gebracht voor de lancering op 13 februari. Het is de bedoeling dat deze zeventig kg zware kunstmaan voor communicatie doeleinden op ongeveer 36.000 km hoogte een vaste positie bo ven de Atlantische Oceaan zal gaan innemen, doordat de om- ir ntelingsperiode om de aarde 2J uur zal bedragen, zodat de satelliet steeds „met de aarde mee draait Meer dan honderd meisjes en drie van haar onderwijzeressen (kloosterzusters) zijn gisteren in Quito, de hoofdstad van Ecua dor, om het leven gekomen door het instorten van de school. Op het ogenblik van het ongeluk be vonden zich 450 kinderen en acht onderw;jzeressen in het ge bouw, dat 30 jaar oud was. Politie, militairen en brand weerlieden zijn bezig de over levenden te bevrijden. II estduitse staatssecretaris heeft zijn ontslag genomen Scherpe kritiek van Mansholt (Van onze Paryse correspondent) In de Franse hoofdstad be- schuldigt men de regering in Den Haaq ervan de spelbreek- ster te zijn in de Euromarkt! Men beschouwt het in officiële kringen als een uiting van slecht humeur en zelfs van wraakgevoelens, dat de Neder landse regering zich gedurende februari afzijdig houdt van alle overleg in het kader van de Euromarkt, waardoor verschei dene ministerconferenties moe ten worden afgelast. Parijs stelt j het voor alsof de andere hoofd steden de teleurstelling over de mislukking van „Brussel" vrij wel verwerkt hadden. De Bel gische minister Spaak zou, vol- I gens „Paris-Presse", geweigerd j hebben het extreme standpunt I van minister Luns te aanvaar- den, Parijs poogt kennelijk I de Nederlandse regering alle r schuld in de schoenen te schui ven, waardoor de normale ont wikkeling der Europese verhou dingen belet wordt! Onze correspondent in Bonn tele foneerde hedenochtend: De staatssecretaris in het West- duitse ministerie van Economische I Zaken, dr. Muller-Armack, heeft gisteren zijn ontslag genomen. Hij wil de verdere vera nwoordelijkheid voor de Europa-politiek van de Bondsregering niet dragen. MüIIer- Armack, die op vele conferenties de Duitse delegatie leidde, staat bekend als een sterk voorstander van Britse toetreding tot de EEG. Nog vóór de ondertekening van het Frans-Duitse Unieverdrag door De Gaulle en Adenauer waarschuwde Müller- Armack voor de bedoelingen van Parijs. De Gaulle Is er er op uit willens en wetens de onderhandelingen met Engeland te torpederen, 'zei Müller- Armack, wiens pessimisme toen nog niet algemeen gedeeld werd. Ook de I Westduitse minister van Economi- sche Zaken, Erhard, die tevens vice- I kanselier is, is verontwaardigd over de houding van de Fransen. Alle activiteiten in Bonn waren er giste- i ren verder op gericht de Amerikanen toch vooral duidelijk te maken dat het niet aan de Duitsers gelegen heeft dat de deur van de EEG voor de neus van de Britten is dichtge slagen. „Basis geraakt" Onze correspondent in Brussel telefoneerde hedenochtend: „Wij moeten het afbreken van de onderhandelingen met Engeland niet dramatiseren, maar een dramatische toestand bestaat wel. Allen die zeg gen. dat de existentie van de ge meenschap niet wordt geraakt door het Franse optreden, zijn op een dwaalspoor, want zij is in haar grondvesten geraakt". Aldus dr. S. L. Mansholt, de vice-voorzitter van de Europese Commissie, die gister middag, een dag na zijn voorzitter prof. Halistein, ook zijn visie op de beslissing van de Franse regering openbaar heeft willen maken. Dr. Mansholt verheelde de ernst van de situatie niet en hij heeft kritiek geuit op generaal De Gaulle. „Ik heb", zo zei hij, „alle waardering voor veel van hetgeen de generaal in het verleden heeft gedaan, maar ik heb grote bezwaren tegen zijn doel stellingen: een gedomineerd Europa tussen Oost en West. Frankrijk, in casu dë huidige president, wenst geen werkelijke integratie, maar een terugkeren tot ouderwetse coalities, met als natuurlyk gevolg dat binnen zo'n coalitie één land kan domine ren'. Een derde macht tussen Oost en West is naar het oordeel van dr. Mansholt „een uitermate groot ge vaar". omdat een Europa op de wip tussen Oost en West geen plaats kan vinden. Uit het Leidsch Dagblad van i 3 Febr. 1863: In Cochin-China zijn in 1862 f 16000 Christenen omgebracht f en 20.000 tot staven gemaakt, t Dc keurvorst ran Hessen t heeft bepaald dat dc militairen hunne knevels en bakkebaar- den niet mogen laten ineen- groeien.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1