Canada laat zich niet de wet stellen door Amerika Rusland: in Geneve over kernstop verder praten DAKREPARATIE Nieuwe kloof in het Westelijk verhond Werknemers laten vakantie-eis vallen Nu ook GRATIE voor Reydon en De Jager? JANUARI ZEVEN Fra"k,iil GRADEN TE KOUD Negerstiulent afgewezen Vakraad woensdag weer bijeen ZWART WEERBERICHT LAGERHUIS 4ANVAARDT jNASSAU- AKKOORD Stakingen in Overleg in New York beëindigd ïVog duurt de vorst voort Uw handen lopen nu gevaar! (§uc/ ffTte teuws SHANGHAI" Opgericht 1 maart I860 VRIJDAG 1 FEBRUARI 1963 No. 30871 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN -.8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) Er dreigt een nieuwe kloof te ontstaan in het Westelijke bondgenootschap, ditmaal als gevolg van de deining, die een Amerikaanse verklaring over de noodzaak van Canadese kernbe wapening heeft teweeggebracht. Amerika wil graag, dat Canada Amerikaanse kernwapens aanvaardt om de defensie van Noord- Amerika zo doeltreffend mogelijk te maken, maar Canada is daar toe tot dusver niet te bewegen geweest. Zo verklaarde premier Diefenbaker van Canada onlangs, dat de afschrikwekkende in vloed van de kernwapens al zo groot is geworden, dat vergroting van het aantal geen gewicht meer in de schaal legt. Thans heeft Canada heftig gereageerd op een verklaring van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat woensdag te kennen gaf, dat de verdedigingsinstallaties, die Canada en Amerika heeft ge kregen, zonder atoomkoppen veel minder doeltreffend zijn dan mogelijk is. se aangelegenheid betekent", aldus de Canadese premier. Diefenbaker deelde de Lagerhuis- leden mede, dat de Amerikaanse ver klaring pas een half uur voordat zii aai de pers werd verstrekt ter kennis van de Canadese autoriteiten is gebracht. Deze ..vreemde manier van doen" was moeilijk te begrijpen. De Canadese regering is van oordeel dat het uitoefenen van druk door middel van de pers e d. niet de juiste manier is om van gedachten te wis selen me* een andere soevereine na tie De inhoud van de Amerikaanse mededeling aan de per-, lijkt volgens premier Diefenbaker bijzonder veel op de uitlatingen, die 6e leider van de Canadese oppositie, Lester Pear son. onlangs in het Lagerhuis heeft gedaan De Canadese ambassadeur in Washington is naar Ottawa ontbo den om inlichtingen over deze kwes tie te verstrekken. De liberale oppositieleider Pearson verklaarde tydens een spoeddebat in Diefenbaker in „de rol van held" Premier Diefenbaker reageerde fel door te verklaren, dat afgezien nog van de bewoordingen van de Amerikaanse verklaringen het ge drag van hel State Department (Bui tenlandse Zaken) „ongehoord" is. ,.En ik weeg mijn woorden zorgvul dig als ik zeg, dat zij een ongerecht vaardigd bemoeiing met een Canade- De universiteit van Mississippi, „Ole Miss", heeft gisteren de 22-jarig negerstudent Dewev Roosevelt Gree ne niet willen inschrijven. Hij voldoet volgens de universiteit niet aan de toelatingseisen. Een eerder schriftelijk verzoek van Greene is om dezelfde redenen af gewezen, zo heeft de administratie van de universiteit meegedeeld. Gree ne was daar telegrafisch van in ken nis gesteld, maar had volgens zijn zeggen gisteren, toen hij zich per soonlijk aanmeldde, het telegram nog niet ontvangen. De negerstudent James Meredith heeft zich inmiddels bij dezelfde uni versiteit voor een tweede termijn la ten inschrijven, ondanks de plagerij en waaraan hij van de kant van de blanke studenten blootstaat. Twee helikopters „Karei Doorman" in zee gezonken Bij vliegoefeningen met helikop ters vanaf het vliegkampschip „Ka- rel Doorman" is gisteren, waar schijnlijk tengevolge van motorsto ring. een helikopter te water ge raakt. Bij een reddingsactie, die onmid dellijk daarop ingezet werd door an dere helikopters en een jol, geraakte een tweede hefschroefvliegtuig door nog, onbekende oorzaak eveneens te water. De bemanningen van beide toestellen konden worden gered. De helikopters zfjn in het ter plaatse diepe water gezonken en moeten als verloren worden beschouwd. Het vliegkampschip „Karei Doorman" oefende in de omgeving van Gibral tar. In Hilversum heeft Carel En kelaar gisteren afscheid ge nomen als hoofdredacteur van het NTS-journaal. Enkelaar (rechts) tijdens de receptie in gesprek met een andere tv-man. die de televisie uit haar kinder schoenen heeft zien groeien. Eric de Vries. liet Canadese parlement, dat de con servatieve regering de Westelijke al liantie afbreuk doet door nodeloze twisten Ook al was de manier waar op d° Amerikaanse kritiek was geuit onjuist, dan dienen nog de goede na- buurbetreKkingen die met de VS zijn opgebouwd bewaard te blijven. De minister van Dctensie noemde de Amerikaanse kritiek „zonder weerga in de lange geschiedenis van de betrekkingen tussen onze landen". Hierdoor is een onnodige belemme ring opgeworpen voor overeenstem ming over het ter beschikking stellen var. kernwapens aan de Canadese Ltrijdkrachten. Verk lezingen van de geprikkeldheid In Washington over het feit, dat Diefenbaker de za ken tegenover zyn eigen parlement scheef heeft voorgesteld, toen men zich dear kritisch toonde omdat Ca- naaa geen Amerikaanse kernwape nen heeft ontvangen Volgens de Amerikanen ligt de schuld bij Cana da. dat niet met een praktisch plan ver kernbewapening naar voren wil de komen. Maar de Amerikanen ach ten het zeer noodzakelijk dat Cana da's luchtatweer en vliegtuigen van kerr.waj-enen worden oorzien. Het materiaal, dat de Canadezen hebben aanvaard is wel beresend op kern- projectielen. Men schaft zich toch ook geen mitrailleur aan om die met propjes te laden, zo luidt de Ameri kaanse kritiek in gepopulariseerde vorm. Het is mogelijk, dat de Canadese premier Diefenbaker thans spoedig verkiezingen zai uitschrijven, waar bij hij er in de campagne de nadruk op zal leggen, dat Canada zich niet door de Verenigde Staten de wet laat voorschrijven. Een overwinning met zulk een anti-Amerikaans thema zou de betrekkingen tussen Canada en Amerika beslist niet ten goede ko men De scherpte van de Amerikaanse verklaring schijnt het gevolg te zyn In Canadese kring eerwacht men. dat Diefenbaker deze gelegenheid zal aangrijpen om de rol te spelen van een held. die zich niet door Washing- j tong laat ringeloren. Met zulk een houding kan hij bij vele Canadezen succes verwachten en men moet zich daarom afvragen of de scherpe ver- i Klaring van het State Department, hoe verhelderend die ook mag zijn. niet een nieuwe spanning in de al- I liantie zal veroorzaken. Veel zal af hangen van de verdere ontwikke ling ir Canada. Metaal-C.A.O: voor 1963 Het was een weinig opgewekt j gezelschap, dat gisteren achter I de regeringstafel de debatten in de Tweede Kamer over de ont wikkeling in de E.E.G. volgde. Van links naar rechts de minis ters De Pous. Luns en Zijlstra. j (Van onze Utrechtse correspondent) realiseerd. Het is niet onwaarschijn lijk, dat men dan het volle pond eist, n.l. 2 dagen meer vakantie. Voor 1963 zal men uiteraard in- plaats van die ene dag vakantie meer loon etsen. Waarschijnlijk zal dit op een cent per uur extra ko men. De Vakraad voor de Metaal industrie. vergadert woensdag opnieuw over de C.A.O. 1963. Verwacht wordt, dat de werk nemers bereid zullen zijn hun eis van één dag meer vakantie voor dit jaar te laten vallen. Hiermee is dan het hangpunt, waarop het overleg vorige week donderdag is afgebroken, komen te ver vallen. Tegenover deze tegemoetkoming willen de werknemers echter wel de toezegging krijgen, dat de vakantie- uitbreiding in 1964 kan worden ge- Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 NOORDOOSTELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige sneeuw. Matige, aan de kust vannacht hier en daar strenge vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 FEBRUARI Zon op: 8.20 uur; onder: 17.28 uur. Maan op: 12.18 uu.onder: 2.27 u Hoogwater te Katwijk te 9.15 en 21.53 uur. Laagwater te 4.44 en 17.18 uur. Suggestie B(j de onderhandelingen over de textiel-CAO, die evenals de onder handeling over de collectieve arbeid overeenkomst in de grafische bedrij ven struikelen over het punt van de vakantie, is van werknemerszijde de zelfde suggestie gedaan. Over een langere vakantie in 1964 wilden de werkgevers daar echter ook niet pra ten. Morgen komt de zaak in het bondsbestuur van de A.N.M.B., de grootste vakbond in de metaalindu strie. ter sprake. Als m enin de me taalnijverheid. die 40 procent van de Nederlandse industriële werkne mers in dienst heeft, de vakantie van het programma 1963 schrapt, zal dit stellig ook in de andere bedrijfstak ken gebeuren. By de A.K.U. is dit al gebeurd. (Van onze Londense correspondent) Het Lagerhuis heeft zich gis teravond, met 330 tegen 236 stemmen, vóór de overeenkomst van Nassau uitgesproken, waar bij de V.S. de Polarisraket ter beschikking van Groot-Brittan- nië stellen. Een amendement van de socialis tische oppositie, waarin werd er- klaard dat het Huis „geen vertrou wen stelt in het mislukte militaire beleid der regering", werd met 337 tegen 234 stemmen verworpen. Premier Harold Macmillan besloot het Lagerhuisdebat met de opmer king dat hij het niet eens was met hen, die menen dat Frankrijk maar de enige Europese mogendheid moet blijven, die over een eigen kern- zwaard beschikt. (Van onze Haagse correspondent) Nauwelijks was gisteren in Den Haag bekend, dat de Nederlandse re gering en de regering van de Sow- j jet-l:nie hadden besloten hun am- bassades binnen korte tyd weer on- 1 der leiding van een ambassadeur inplaats van een charge d'affalre sinds het incident Goloeb in oktober 1961 te stellen, of in de Residen tie gingen geruchten, dat nu ook een goede kans zou bestaan op gratie voor de Nederlandse zeelieden, L. de Jager en E. Reydon. die op 5 okto- I ber 1961 veroordeeld werden tot 13 ROOSEVELT JR. ONDERMINISTER President Kennedy heeft gisteren meegedeeld dat hij de 48-jarige Fraiiklir. D. Roosevelt jr., een zoon van wijlen president Roosevelt, tot onderminister van Handel zal be- noéhicn. Roosevelt jr., die thans leider Is van een automobielbedrijf in Wash ington. is van 1949 tot 1954 lid van het Huis van Afgevaardigden ge weest Hij keerde in 1960 in welk jaar hij deel nam aan Kennedy's campagne voor het presidentschap, weer in de politiek terug. jaren gevangenisstraf op beschuldi- I ging. dat ze tijdens een autotocht gespioneerd hadden voor de N.A.V.O. Desgevraagd deelde men ons in het ministerie van Buitenlandse Za ken mede, dat men hoopt, dat nor malisatie van de betrekkingen tus sen Nederland en de Sowjet-Unie tot een spoedige en gunstige beslissing zal leiden op het verzoek tot gratie verlening. dat door de families der beide Nederlanders, is ingediend. Een woordvoerder van de ambassa de van Sowjet-Rusland zei ons. dat men zijns inziens „het herstel der normale betrekkingen moet zien als een uiting van de wens, die bij de Sowjetrussische regering bestaat om de vrede tussen de volken en de mensen te dienen". United Press deelt nog mede. dat de kwestie van Reydon en De Ja ger volgens de Nederlandse ambbas- sade in Moskou, die sedert het ver trek van de Nederlandse ambassa deur H. A. Helb onder leiding heeft gestaan van de Nederlandse zaakge lastigde J. Vixseboxse, geen rol had gespeeld ln het besluit om weer am bassadeurs uit te wisselen. Het besluit werd genomen „bij wederzijdse over eenkomst", aldus zegslieden van de ambassade. Wel voegden zij er aan toe, dat deze verbetering der betrekkingen hopelyk ten goede zal komen aan de beide zeelieden. In Stichting Ook in de looncommissie van de Stichting van de arbeid zijn werk gevers en werknemers verdeeld ge bleven over de vakantieuitbreiding, toen de Stichting dinsdag begon met het toetsen van de confectie-C.A.O. Woensdag aanstaande komt de lang zamerhand principieel geworden va kantiezaak in het bestuur van de Stichting. Dit is van het begin af de bedoeling geweest van de werkgevers, die met name in de metaalindustrie hebben verklaard, dat deze kwestie centraal diende te worden geregeld. De werknemers stellen zich daar van op het standpunt, dat juist de essentie van de nieuwe loonpolitiek is. dat het overleg over de arbeids voorwaarden in de bedrijftstakken zelf wordt gevoerd. Volgens de werknemersbonden zijn de werkgevers door deze plotseling gedemonstreerde eensgezindheid be zig de nieuwe wijze van loonvorming te torpederen. I Tip Rnrlftlisr.ifirhp en rnnf Een van de Oostzee afkomstige sto ring heeft sinds gisteravond overal in ons land enige sneeuw gebracht. De bewolking en de noordelijke wind hebben daarbij de vorst ge temperd. zodat vrijwel nergens strenge vorst voorkwam. Boven Noord-Scandinavië is in de afge lopen 24 uur een nieuw hogedruk- gebied ontstaan, dat zich echter gedeelte-lijk naar noord-Rusland verplaatst. Het wordt bovendien aangetast door een actieve depres sie, die by Spitsbergen ligt. Het front van deze depressie veroor zaakt luchtdrukdalingen in de om geving van IJsland en voor de Noorse westkust. De invloed hier- Het driemogendhedenoverleg over stopzetting van kernproeven, dat deze week in New York werd gehouden, is op voorstel van de Sowjet-Unie beëindigd. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) In Amerikaanse kringen verklaar de men. dal de beëindiging van het overleg niet moet werden opgevat als een afbreken van de besprekin gen tusser. Oost en West. Deze waren zeer nuttig geweest en hadden een groot terrein bestreken. Men gelooft dat er aan beide kanten liet ver langen bestaat om tot een akkoord te geraken. Het overleg werd gevoerd door Amerikaanse, Russische en Britse afgevaardigden. De Sowjetrussische delegatie had voorgesteld om het kernstopoverleg weer in de achttien- landencommissie in Genève te doen houden Deze commissie, die op reces is, zal 12 februari weer bijeenko men. Ui' Sowjetrussische bron was eer dei deze week vernomen, dat een overeenstemming naby was. De onderhandelingen vonden sinds 14 januari in Washington en New York plaats als resulaaat van een ïefwisselinè tussen premier Chroesjtsjow en president Kennedy Daarin zei de Russische premier, dat de Sowjet-Unie de voorwaarde van inspectie ter plaatse als controle op geheime kernontploffingen toestaat mits zy niet meer dan driemaal per jaar wordt gehouden. De Verenigde Stater verlangen echter minstens acht inspecties per jaar Naar verluidt is Washington van mening dat de verplaatsing van het overleg naar Geneve het karakter ervan zou kunnen wijzigen. Men vond juist de strikt-geheime aard van het overleg in New York een factor die tot resultaten kan leiden en men denkt dat de Sowjet-Unie in Genève eventueel op de neutrale landen druk wil uitoefenen om deze achter het Russische standpunt te krygen. De Russen willen volgens gt-noenidc Amerikaanse kringen, da' de besprekingen zich concentreren op hur bereidheid tot drie jaarlijkse inspecties van kernproeven. De VS «■n Engeland willen over het inspec tiestelsel in zyn geheel spreken. MacMilIan en Heath naar Rome 1 Premier MacMilIan is vandaag met onderminister van Buitenland se Zaken Heath (de Britse onder handelaar over Engelands toetreding tot de EEGl In Rome aangekomen, jvvaar hij gedurende twee dagen met de Italiaanse premier, Fanfani, over lag zal plegen. Nu de besprekingen over de Brit se toetreding zijn mislukt zal men wel de meeste aandacht wyden aan de vraag wat er thans moet worden gedaan om de Europese eenheid te bevorderen. De Italiaanse minister voor begrotingszaken. Ugo la Malfa. heeft zich een voorstander betoond van samengaan van de vyf andere EEG-landen en Engeland tegen Frankrijk, maar Fanfani en de rest van het kabinet, die ervan overtuigd zyn dat Engeland uiteindelijk deel moet uitmaken van de gemeenschap pelijke markt, willen geduld oefenen en geen onherstelbare acties tegen Frankrijk ondernemen Tot de an dere onderwerpen die ter sprake ko men behoort de kwestie van de mul tilaterale ernmacht. van zal morgen in ons land nog nauwelijks merkbaar worden. De wind blijft noordoostelijk en voert koude lucht uit Scandinavië aan. Nadat de Oostzeestoring aanvan kelijk nog plaatselijk enige sneeuw heeft gebracht, kunnen later opkla ringen worden verwacht. De vorst houdt dus aan op de dag. dat we aan de zevende koude week gaan beginnen. Het KNMI heeft inmiddels de sombere balans van januari opgemaakt. De gemiddelde temperatuur was in De Bilt 5.2 graden Celcius onder het vriespunt tegen een waarde van -f 1,7 graden normaal. In 1940 was januari nog een weinig kouder, waardoor de eerste maand van het jaar de op één na koudste januari van de laatste 125 jaar is geworden. Over dag was de temperatuur over het algemeen iets lager dan in januari 1940 maar de nachten waren in de regel minder koud. In De Bilt vroor het op 30 van de 31 dagen, die de maand telt. tegen op 15 dagen normaal. Zelfs bleef het 19 dagen onafgebroken vrie zen. terwijl dit gemiddeld op slechts I vyf dagen in januari het geval is. December en januari tezamen ge nomen waren sedert de barre win ter van 1890-'91 niet meer zo koud geweest. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 96 tegen 56 normaal, het was de zonnigste januari sedert 1954, de hoeveelheid neerslag was gemiddeld over het gehele land slechts ongeveer 20 millimeter te gen 64 mm normaal waardoor de afgelopen maand de droogste Ja- nuari sedert 1933 kan worden ge- I noemd. De socialistische en confessionele I vakbonden hebben de mijnwerkers in noord-Frankrijk opgeroepen met ingang van vandaag voor onbepaal de tijd in staking te gaan. De com munistische bond wil voor niet lan ger dan een of twee dagen mee doen. Door deze staking dreigt de steenkoolvoorziening, welke door de strenge winter al niet zo vlot meer verliep, ln gevaar te komen. De Franse PTT-employe's houden vandaag een staking van 24 uur om betere arbeidsvoorwaarden en hoge re lonen te verkrijgen. Bescherming met Clipp handcrème is noodzaak. Tégen afwashanden, ruwe en schrale handen. Vóór een fluweelzachte en gezonde huid. In de grote doos zit uw hele winter-bescherming 95 CHINEES RESTAURANT Haarlemmerstraat 211, LEIDEN TELEFOON 24675 Nasi Rames f 1.90 Sajor lodeh. Smoor. Seroendeng. Atjar tjampoer, boemboe roedjak, sambal goreng telor. f Uit het Leidsch Dagblad van J 2 Febr. 1863 f Als een bewijs van de spil- f zucht van den Onderkoning tan r Egypte wordt medegedeeld, dat J hij tijdens zijn bezoek te Lon- I den, voor zich alleen 600 pan- f talons had aangeschaft. 4 Aan B. en W. van Leiden is 4 rergnnntng aangevraagd door f J Peereboom en J. de Vries 4 tot de tn rig ting tun ren maga- 4 -ij>l van brandstof f en in de 4 Groenepoort op de Haarlem- 4 merstraat.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1