JONGEREN 1966 NAAR WELLICHT IN DE STEMBUS moeien wild behandelen" „Mensen als wild Geen inschakeling van de bouwvakarbeiders Discussies over troonopvolging Dieren verheven in uitstekende conditie Geraffineerde diefstal van bontmantel Grondwetsherziening in de Tweede Kanier Roofmoord in Ka tonga door 'N-soldaten BIJ SNEEUWRUIMEN Er moet worden gejaagd PURGL in huis! Twee tankauto-chauffeurs hij botsingen om het leven gekomen Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 24 januari 1963 Vierde blad no. 30864 (Van onze Venlose correspondent) Twee Duits-sprekende vrouwen' hebben een Venlose winkelier giste ren een driekwart Persianer bont mantel ter waarde van f 2400 op een uiterst geraffineerde wijze lichter ge maakt. Niet alleen door hun gedrag en uitlatingen, doch ook door met chequeboekjes en een pakket bank biljetten zogenaamd achteloos te doen, wekten de twee vrouwen de in druk. dat ze gegoede klanten waren. Het tweetal deed in de drukke win kel voorkomen, alsof het moeder en dochter betrof. Nadat men enige tijd mantels gepast had, gmg de dochter even naar buiten om haar vader te halen, naar ze zei. om die advies te vragen. Toen ze wat lang wegbleef, ging de moeder eens kijken waar haar dochter bleef. Geen van beide keerde echter terug. Eerst lang na dat het tweetal vertrokken was, be merkte men in de winkel, dat een dure bontmantel verdwenen was. Waarschynlijk is de mantel onder een andere mantel meegenomen Aangezien het winkelpersoneel reden had om aan te nemen, dat de vrou wen naar Amsterdam zouden reizen, is de benadeelde winkelier zelf naar onze hoofdstad vertrokken in de hoop zUn eigendom èn de beide da mes te kunnen opsporen. Kernstop-gesprek in Washington voortgezet Vertegenwoordigers van de VS. Rusland en Engeland hebben giste ren in Washington hun overleg over een overeenkomst tot het stopzetten van de kemoroeven voortgezet. Men verwacht dat de besprekingen zullen voortduren tot de ontwapeningscon ferentie in Genève de volgende maand hervat wordt. Beide partijen in Washington zyn overeengekomen de besprekingen in het geheim -e voeren Het hoofdpunt is waarschijnlijk de kwestie van de internationale inspectie. Zoals be kend willen de Russen niet meer dan twee of drie inspecties ter plaatse per jaar, terwijl de Amerikanen vasthou den aan minimaal acht tot tien in specties. Pierre Messmer. Frankrijks minis ter van Defensie, heeft gisteravond in de Nationale Vergadering verklaard, dat Frankrijk sinds mei van het vo rig jaar een kernbom voor direct ge bruik heeft, die driemaal zo krachtig is als die welke boven Hirosjima is ontploft, doch veel kleiner is dan deze. Dit jaar, aldus Messmer, zal men nog beginnen met de serie-pro- duktie van deze bom. waarmee de su personische Mirage-bommenwerpers zullen worden uitgerust. Advertentie (Van onze parlementaire redactie) Verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd tot 21 jaar, verlaging van de minimum-leeftijd om lid van de Tweede Kamer te kunnen worden tot 25 jaar, handhaving van de leeftijd voor het Eerste Kamer-lidmaatschap op ten minste 30 jaar veranderingen in de bepalingen over de troonopvolging en schrapping van Nieuw- Guinea uit de Grondwet. Dat zijn de voorstellen tot grondwetsherziening, die de Tweede Kamer gisteren in openbare behandeling nam. Slechts over enkele onderdelen ontstonden wat meningsverschillen. Nadat Tweede en Eerste Kamer de herzieningsontwerpen heb ben aanvaard worden de beide Kamers ontbonden. Daarna volgt een z.g. tweede lezing, waarbij de nieuwgekozen Kamers de ont werpen slechts kunnen aannemen met ten minste tweederde der uitgebrachte stemmen. Dat zal dus op zijn vroegst in juni zijn. Pas dan kan deze vijfde grondwetsherziening sinds de bevrij ding plechtig worden afgekondigd. Algemene instemming oogstte het voorstel om bij de regeling van de troonopvolging het woord „stamhuis" te schrappen en de opvolgingsregels te wijzigen ten gunste van „de oudste linie". De historische verbonden heid van Nederland met het Huis Oranje-Nassau zou hierdoor vog duide lijker dan tot dusverre naar voren komen. Volgens de tegenwoordige grondwet behoren immers de kinderen van een regerende Koningin tot t - - het stamhuis van de vader. Zo zou bij eventuele opvolging van Prinses meer gelegenheid _zou Beatrix het Huis Lippe-Biesterfeld op de troon komen. De bedoeling is j dijken dan op 23-jarige leeftijd Elke een blijvend nationaal koningschap in de grondwet sterter tot uiting leeftijdsgrens is trouwens willekeurig tw£bestond in de Kamer geen enkel menings- Het ligt intussen ook op de weg van j de politieke partijen om de geschikt heid van kandidaten voor de Twee- Kamer algemeen toegejuicht. de Kamer te beoordelen. Dr. Vondeling zei nog, dat ook de liberale jongerenorganisatie. de J.O.V.D.. had gepleit voor 23 jaar Hij vond de houding van de minis ter „onliberaal". De (liberale) lidmaatschap van Eerste en Twee de Kamer gelyk zijn. Prof. Oud en dr. De Kort vonden dat een goede methode, want wanneer de Eerste Kamer voor zichzelf ook een minimumleeftijd van 25 jaar begeert Kan zij de uitzondering domweg verwerpen, waardoor automatisch weer gelijke toela tingseisen als voor de Tweede Ka mer gelden. De kritiek van prof. Vondeling kwam nu hierop neer. dat de rege ring op deze manier al te v-etl vrij heid aan de Eerste Kamer liet. ja dat in deze Kamer min of meer de dienst zou uitmaken met een ver momd recht van amendement, dat haar niet toekomt. Daartegenover verdedigde minister Toxopens de mo gelijkheid van een vrije keuze voor de Eerste Kamer in dit geval, omdat zij zich andzrs wellicht in een dwangpositie gebracht zou voelen, waardoor ook de leeftijdsverlaging voor de Tweede Kamer in gevaar zou kunnen komen. En dat wil de heer Vondeling toch zeker niet, aldus de bewindsman, die verder nog de leeftijd van 25 jaar verdedigde met de opmerking, dat te laten komen. Hierover ver schil. Wel openbaarde zich een ster ke neiging tot aanvulling van de be paling. dat een Koningin afstand van de troon doet en een Prinses haar recht op de kroon verliest, wan neer zij een huwelyk sluit zonder toestemming van de Staten-Generaal. Van vele zijden werd nu voorge steld om Koning en Koningin. Prins j en Prinses gelijk te behandelen en geen onderscheid meer te maken tus sen man en vrouw. Vooral prof. Oud (V.V.D.) verdedigde dit met klem. Hoewel minister Toxopeus (Binnen landse Zaken) begrip hiervoor kon hebben vond hij de kwestie eigen- lyk niet dringend. Verschil van opvatting met de mi nister ontstond ook over de (nogal theoretische) vraag, wat de positie zou zijn van de kinderen uit het eer ste huwelijk van een Prinses, die voor de eerste maal is getrouwd met wettelijke toestemming, maar daar na is hertrouwd zonder dat vereis te. In dat geval verliest zy haar recht op de kroon, waardoor de rechten op de kroon van haar kinderen uit het eerste huwelijk worden bena deeld. Deze moeilijkheir zou nu kun nen worden opgelost door de grond wet te laten bepalen, dat een Prin ses die een niet-goedgekeurd huwe lijk aangaat geacht wordt afstand van de kroon te doen. Afstand staat geluk met overlijden, zodat de kin deren uit het eerste huwelijk dus ge woon kunnen opvolgen. Minister To- xopeus eing er ten slotte mee ak koord dit probleem nog nader te be spreken met de betrokken Kamer commissie. (Vermoedelijk zullen echter pas de statenverkiezingen van 1966 de eer ste zyn, waaraan 21-jarigen kunnen deelnemen). Iets minder vreedzaam was de dis cussie over de voorstellen, de ver eiste leeftijd voor het passieve kies recht (het recht om te worden ge kozen) te verlagen van 30 tot 25 jaar voor de Tweede Kamer, maar voor de Eerste Kamer de grens van 30 jaar aan te houden. In 1952 was reeds voorgesteld de vereiste leeftijd terug te brengen tot 23 jaar. doch die poging leed toen schipbreuk door toedoen van de Eerste Kamer. Mi nister Toxopeus zag nu in het stel len van de grens op 25 jaar een aanvaardbare tussenoplossing. Maar gisteren kwam de socialistische frac tieleider. dr. Vondeling, verklaren ng, v daar Kiesrecht Siberië is de naam van een ge hucht bij Hoogeveen. Vooral in deze tijd doet het dorp zijn naam eer aan: het plaatsnaambordje komt nauwelijks boven de enor me sneeuwmassa's uit. Minister Toxopeus noemde de ver laging van de leeftijdsgrens voor het actieve kiesrecht (de bevoegdheid om als staatsburger een stembiljet in te vullen» nuttig om de belangstelling van jongeren voor het politieke werk te bevorderen. Dat de kiesbevoegd heid gaat samenvallen met de ge wone meerderjarigheid werd ook in dat minister Toxopeus aan deed en dat nu opnieuw een poging moest worden gedaan om de grens van 23 jaar in te voeren. Prof. Oud (V.V.D.) en dr. De Kort (K.V.P.) konden zich met 25 jaar wel verenigen, evenals mr. Beer- nink (CH). die zich echter even af vroeg of 27 jaar niet nog beter zou zijn om de Eerste Kamer niet al te zeer af te schrikken. Ook bij de mi nister speelde een zekere vrees voor de Eerste Kamer nog een rol. Op dr. Vondeling maakte dit echter weinig indruk, omdat de vorige verwerping immers al meer dan tien Jaar gele den plaats had. In die tussentijd zijn veel senatoren door andere ver vangen. nister reageerde hierop met te zeg gen dat de heer Vondeling blijkbaar al wat ..verkiezingskruitdamp" in de neus had Inleiding De noodzaak om Nieuw-Guinea uit artikel 1 van de grondwet te schrap pen deed de vraag rijzen of het niet beter zou zijn dit hele artikel te la ten verdwijnen, omdat het toch niets anders dan een aardrijkskundige om- schrijving inhoudt. Een grondwet verkeerd ma8 Keen aardrijkskundeboek zijn. wet. Mr. Kranenburg (P.v.d.A.) wil de liefst elke inleiding laten verval len, waardoor tevens de indruk zou kunnen worden weggenomen, dat er nog een .grondwettelijk rijk buiten Europa" zou zijn en dat Suriname en de An'illen daartoe nog zouden behoren De huidige artikelen 1 en 2 zijn volgens de heer Kranenburg antiquiteiten. Mr. Kranenburg was het ook. die eraan herinnerde, dat de Kamer nu bezig was aan de vijfde grondwets herziening sinds «Je bevrijding. Hij sprak van „broksgewijs stukwerk". Een meer mvattende. meer alge mene herziening zou wenselijk zijn. Dat meende ook dr De Kort van de K.V.P. Prof. Oud (VVD» en mr. Beernink (C.H.) voelde daar even wel iets voor. Mr. Beernink green nog de gele genheid aan te pleiten voor een er kenning in le grondwet, dat de over heid Gods dienaresse is. Vandaag zou het debat worden voortgezet. (Van onze correspondent in Wenen) Drie leden van het Rode Kruis in Katanga blijken door V N - soldaten te zijn verinoord. Een dokter, een verpleegster en een chauffeur zijn het slachtoffer ge worden van munitie van V.N.- soldaten. De lichamen waren ge heel gekleed, maar alle waarde volle voorwerpen bleken ver dwenen te zijn. Hier is dus een roofmoord gepleegd, van oor logshandelingen is geen sprake. Tot deze conclusie is prof. Brei- teneeke» gekonten. een Oostenrijkse hoogleraar, die tevens hcofd is van de Criminologische afdeling van de Weens* politie. Op uitnodiging van Parijse gemeenteraad tegen parkeerbelasting De Paryse gemeenteraad heeft een voorstel van het hoofd der politie om aan automobilisten, die 's nachts hun auto op straat parkeren een parkeergeld van dertig franken per maand (ongeveer 22,50 gulden) in rekening te brengen, met 88 tegen 1 stem vérworpen. De opbrengst van deze heffing zou volgens het voor stel moeten worden bestemd voor de aanleg van parkeergelegenheden na bij de hoofdverkeerswegen. In het district Parijs „slapen" 's nachts on geveer 250.000 auto's op straat. Vrachtwagen vernielt twee voorgevels Een truck met oplegger die een lege vloeistof tank vervoerde van een Leids expeditiebedrijf is vermoede lijk door de gladheid van de weg in Rotterdam geslipt en via eon licht mast tegen twee woningen in de Ha venstraat. gebotst. De ravage was vrij groot want de wagen vernielde over een afstand van enkele meters belde voorgevels van de huizen. Persoon lijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan: de schade aan de vracht wagen was echter aanzienlijk. o (Van onze Utrechtse correspondent) Er bestaat weinig kans op. dat de bouwvakarbeiders en bloc worden in geschakeld om te helpen bi) het sneeuwruimen, ondanks de ideeën die tenslotte niet onbeperkt. Wordt er niet voor een dergelijk hoog loon ge werkt. maar voor een gedeeltelijke beloning, waarop het risicofonds nog een toeslag moet geven «geopperd is dit oDzicht ziin eeoDDerd en on- een toesla? van 25 h 50 procent), dan au opzicni zijn geoppera en on |nntstoa, Sltl,a,ip hot ric(/»n- danks het officiële verzoek, dat hier voor het Gemeenschappelijk Ad ministratiekantoor In Amsterdam is gedaan. De bepalingen van het risicofonds dat de bouwvakkers bij vorstver let 90 procent van het basisloon uit keert zeggen nl. dat andere ver- dieasten op de uitkeringen van het fonds worden bekort. Als de bouw vakarbeiders dus niet behoorlijk méér verdienen dan zij nu als vorstverlet krijgen uitgekeerd, beginnen de meesten er niet aan. Of de bepalin gen van het fonds moeten worden gewijzigd. Hiervoor zien de werkge vers- en werknemersorganisaties op korte termijn geen kans. Bovendien zou inschakeling van de uitgevroren bouwvakarbeiders bij het sneeuwruimen ongelijkheden schep pen tegenover de bouwvakkers, voor wie geen emplooi is te vinden. Het aantal benodigde sneeuwruimers is in december 1961 bij Elisabethstad vermoord. Dit geval staat niet alleen. In een ander gedeelte van Katanga, dat eveneens door VN-troeper. wordt ge controleerd. werden 78 burgers om het leven gebracht, die werden "be roofd var, armband- en polshorloges, transistorradio's en andere waarde volle voorwerpen. De Verenigde Naties hebben het ve-slag van prof. Breitenecker terzij- (e gelegc als „niet volkomen afdoen zei prof. Oud. Hij gaf. evenals dr. De Kort, de voorkeur aan een andere meer reële inleiding van de grond- Vet. Naties heeft prof Breite- de" Doch de Weense criminoloog is necker een onderzoek ingesteld naar er zeker van. dat VN-soldaten hier de dood van de drie mannen, waar- een moord hebben gepleegd en dat toe hij de lichamen n-ar Wenen Het recht er; waarheid voor hem en zijn transporteren, omdat een micro- commissie „recht en waarheid die- scopisch onderzoek in Katanga niet nen te blijven, ook al is dit politiek mogelijk was. De slachtoffers werden 1 niet gewenst". Kritiek fonds, waarvoor de werkgevers werknemers samen de gelden bijeen brengen. de gemeentelijke werk zaamheden subsidieert. Daarvoor voelen vooral de werknemersorgani- saties bijzonder weinig. Advertentie Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen. Schrale huid. Kritiek had dr. Vondeling ook op het voorstel om de leeftijd voor de Eerste Kamer te handhaven op 30 Jaar. De regering heeft dit wil len bereiken door een uitzondering voor te .-«tellen op de huidige be paling. dat de vereisten voor het Twee chauffeurs van tankauto's zijn gisteravond bij verkeersongevallen om het leven gekomen, een in Noord-Brabant en de ander in Friesland. De 29-jarige chauffeur R.M. Pee- ters uit Weert was op slag dood. toen Sistera vond om kwart over acht op e rijksweg Breda-Tilburg ter hoogte van Guzerijen zijn vrachtauto met een tank met gasolie tegen een boom botste. Ten gevolge van de botsing werd de cabine van de wagen ver nield. waardoor het een uur duurde eer men de chauffeur had losgezaagd. De met gasolie gevulde tank. die met klembanden op de vrachtwagen was gemonteerd. was losgeschoten en op de weg terecht gekomen. Door de ichok was de tank beschadigd, zodat de olie over de weg vloeide De sneeuw vallen ter weerszijden van de weg verhinderden, dat de olie kon weg vloeien in de bermen. Dientengevolge Verspreidde de vloeistof zich tiental len meters over de weg, waardoor het verkeer extra werd gestagneerd. Het duurde geruime tijd voordat het ver keer over één baan doorgang kon vinden. Laat in de nacht was de weg pas redelijk schoon. Een van de drie firmanten van het ëxpeaitiebedrijf Doorenbos in Bols- Ward verongelukte gisteravond op de rijksweg Groningen-Leeuwarden on der Eoordbergum. De door hem be stuurd^ tankauto met aanhangwa gen slipte, ramde vier bomen rechts van de weg. schoot toen naar de an dere rijbaan en botste daar frontaal tegen een boom. waarbij het voertuig werd vernield. De ruim 30-jarige be stuurder. die uit zjjn voertuig werd geslingerd, was op slag dood. Zijn stoffelijk overschot is overgebracht naar et:i ziekenhuis in Leeuwarden. Van de twee tanks, waarmee de heer D van Bremen op weg was naar Leeuwarden, is de kleinste met 6000 liter stookolie op de weg terechtgeko men en daar leeggelopen. Daar de olie door de sneeuwvallen aan weers zijden van de weg niet kon weglopen, werd ook hier het wegdek over hon derden meters onbegaanbaar. Het verkeer moest enkele uren worden omgelegd Personeel van de gemeente Tietjerksteradeel heeft zand op de ^lie gestrooid. De 12.000 liter olie van de andere tank, die geen lek had op gelopen is overgepompt in een auto van het bedrijf in Leeuwarden, waar voor de zending was bestemd. De mensen moeten wild als wild 'behandelen en niet vanuit mense lijke sentimenten. Dit is een stelre gel, waarvan altijd moet worden uit gegaan, zei de directeur van Faiina- beheei. Ir. C. H. J. Maliepaard. HU deed dit In een bespreking van de jachtproblemen in de winter. Daar bij constateerde hü. dat er wel moei lijkheden zijn, maar dat het sluitstuk van wilu dulden in ons land niets anders kan zün dan jagen. Er moet worden gejaagd. Dat er regelen voor worden gesteld is volgens de heer Maliepaard van zelfsprekend. Zo is drijfjacht op ree en hert momenteel verboden en wordt dispensatie verleend als oor deelkundig en weideiyk wordt ge jaagd. Voor de vier in ons land voor komende omrasterde terreinen, waar groot wild voorkomt, ligt het an ders. Speciaal aandacht vragend voor de Jacht in de winter op wild dat in de vrye wildbaan voorkomt, deelde hjj mee. dat over het algemeen de jacht op 31 december is gesloten. Jacht op fazanthanen en houtsnip is in januari nog wel mogelijk, evenals jacht op waterwild. Voor het jagen op groot wild zjjn vergunningen no dig Voor reebok geldt een jachtter men van januari tot 15 september wii aisteren non in ccn deel ran voor rf,cPe,ten en -kalvereft van 1 wij gisteren nog in een acei van januar, m 15 maart Qp het edel_ Oud-minister, mr. F. JE. M van Thiel (KVP). die zoals onze oplage konden berichten gistermiddag door de Tweede Kamer met grote meerderheid eerste is geplaatst op de nomina tie voor het Kamerpresidium. hert mag worden gejaagd van 1 augustus tot 28 februari en op de bokken een maand langer. In de zeldzame strenge winters, als dit seizoen, moeten speciale maat regelen worden genomen ten aan zien van het waterwild, de fazan ten en snippen Het waterwild heeft het metste te lijden van de winter. De jacht is in overleg met de be treffende organisaties op 4 Januari dan ook gesloten. Nog wel worden vergunningen gegeven voor het af schieten van fazanthanen in de zo genaamde goedverzorgde fanzantre- vieren Tegen onweideiyk jagen wor den altijd maatregelen genomen. Weidelijk jacht houdt in, dat by de jacht het wild een kans wordt gegund te ontsnappen en ook, dat niet op wild wordt gejaagd wan neet het door weersomstandighe den niet in staat is te ontsnappen Ter. aanzien van de drijfjachten merkte lr. Maliepaard op, dat deze meestal niet voldoende zijn om een afschot plan te realiseren, zodat jachtopzieners na drijfjachten veel al moet worden opgedragen meer wild af te schieten. De jachten op groot wild. edelhert, reeën en zwU- nen. achtte de directeur van Fau nabeheer bepaald niet onweidehjk der weerbaar zijn de jongste biggen. Ir. Maliepaard was zelf polshoogte wezen nemen. HU zag de zwijnen door d*1 sneeuw pezen met zo'n snel- hed. dat de dieren moeilijk met het oog waren by te houden, naar hy zei. De reeen verkeren eveneens in goe de conditie, daar deze dieren wor den gevoederd. De Jachtopzieners hebben van valwild weinig of niets bespeurd Eén Jachtopziener meende in een reeenspoor enig bloed te heb ben gezien, maar in een reservaat met een paar honderd reeën had overigens niemand dit kunnen vast stellen. terwijl juist daarnaar werd gezocht. Weidelijk Monter Het jagen op edelherten geschiedt volgens ir. Maliepaard niet op een manier, die als onwelgevoeglijk is te beschouwen Het edelhert, dat in ons land moet worden gevoederd, is mo menteel bijzonder monter en tierig, verkeert in prima conditie en ver toont zeker geen uitputtingverschAjns selen. Het wilde varken heeft van de Dat in Nederland over het alge meen weidelijk wordt gejaagd toon de ir. Maliepaard aan met enige cU- fers. Tot nog toe werden In de maand januari van dit jaar veertig afschot- verklaringen gegeven, wat betekent, dat veertig reeen werden neergelegd. N'ormaal Is evenwel, dat in de maand januari achthonderd tot duizend van deze dieren worden geschoten, een aantal dat op geen stukken na dit jaar woidt gehaald. Wei verkeren de reeën ln de vrUe wildbanen in een ongunstiger situa tie. doordat het voederen uiter mate moeilijk is. Overwogen wordt afhankelijk van het verloop van de weersgesteldheid en van het aan tal gescnoten en te schieten dieren vergunningen in te trekken als de Indruk wordt gewekt, dat de Jacht onwelQfiijk ls. Binnen drie dagen kan de jacht worden stilgelegd. Voorlopig zal Faunabeheer de Jacht angstvallig volgen. Er bestaat geen behoefte in te grijpen by de Jacht op zwijnen, evenmin by die op her ten Voor de jacht op reeën ls voort- kou niet de minste 'ast Overigens durend overleg gaande met de Ko- dn die» chadelijk wild. waarop nlnkiykc Nederlands? J->«zersvereni de jacht vrijwel altyd open ls. Min- ging N.S. verwachten dit jaar tekort van ruim 25 miljoen De Nederlandse Spoorwegen ver wachten voor dit jaar een tekort van 25 30 miljoen gulden te hebben De oorzaken van de kostenstijgingen by de NS zün niet van voorbijgaande aard en in dit opzicht is er dus spi»- ke van een structurele ontwikkeling. Dit is een op vragen gegeven ant woord van de Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, zoals het ls neergelegd in het eindverslag van de vaste commissie uit de Tweede Ka mer. dat die commissie heeft uitge bracht op de begroting van dit de partement. De Staatssecretaris kan niet ant woorden op de vraag of de exploita tiekosten by de NS in sterkere mate zyn gestegen dan bij andere ver voerstakken. Politiek asiel voor Russische journalist Een Russische journalist. Wladik Krasnow. voormalig verslaggever van Radio-Moskou, heeft op een perscon ferentie in Stockholm meegedeeld dat hy van de Zweedse autoriteiten po litiek asiel had gekregen. Hij was ln oktober met een studiegroep in Zwe den. By een bezoek aan een wa renhuis in Sockholm verliet hy zyn reisgenoten. De 25-jarige Rus is thans student aan de universiteit van Goteborg. Hy verklaarde het niet eens te zijn met het Sowjetrussische stelsel. Door zyn activiteit by Radio-Moskou, waar hij de Zweedse pers las. had hy het verlangen gekregen het leven ln de Westelijke wereld met eigen ogen te aanschouwen. Verkiezing in Koeweit In Koeweit, dat ig Juni 1961 zyn onafhankelykheid verkreeg, zijn gis teren voor de eerste maal algemene verkiezingen gehouden. Voor vyftig zetels in het Lagerhuis hebben zich 205 personen kandidaat gesteld, al len Onafhankeiyken, die geen be trekkingen hebben met politeke par tyen of het regerend vorstenhuis. De uitslagen der verkiezingen, waaraan door 11.000 van de 300 000 zielen tellende bevolking van Koe weit is deelgenomen, werden spoedig verwacht. Vandaog reeds zou een nieuwe, uit veertien leden bestaande regering worden gevormd. Het nieu we parlement z.al vermoedelyk eind Januari ln zitting byeenkomen. Gaitskell gisteren in Londen gecremeerd Het stoffeiyk overschot van de vo rige week overleden leider van de Britse socialistische party. Hugh Gaitskell, is gisteren in Londen ge cremeerd. Tevoren was in de Angli caanse parochiekerk van de Londen- se wyk Hampstead een korte rouw dienst gehouden, die slechts door fa milieleden en vrienden van de over ledene werd bygewoond. Er waren meer dan honderd bloemstukken, waaronder een van de Party van de Arbeid. Op 31 januari zal in de Abdij van Westminster een openbare herden kingsdienst worden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7