Dr.Adenauer volstaat met onhebbelijke antwoorden ROTTERDAM vecht tegen zout drinkwater RUSTIG WEER Geen streven naar Britse toetreding tot de Euromarkt Griekse kroonprins niet jongste Deense prinses verloofd Amerikaanse kolen blijven in ons land Geen gevaarmaar wel zeer onsmakelijk Dichtbij Halen l'mbleem Elders in Europa Tachtig dorpen geïsoleerd en drie treinen ingesneeuwd (9ud I Op Culut: 21 executies Niet naar Duitsland Zuiverwater: 15 cent per liter WEERBERICHT Veerboot met passagiers eer nacht op zee teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 24 JANUARI 1963 No. 30864 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Bonn) Op een grote persconferentie, direct na zijn terugkeer uit Parijs, heeft Bondskanselier Adenauer gisteren weer eens van zijn ge ringe achting voor de pers laten blijken. Op de kernvraag: heeft U president De Gaulle uiteengezet, dat de Bondsregering zich in Brussel zal inspannen voor toetreding van Engeland tot de Euro pese Economische Gemeenschap, antwoordde de kanselier de vraagsteller: ,,U zou ik nooit in mijn diplomatieke dienst opne men". Hetzelfde onhebbelijke antwoord gaf hij op de vraag of hij persoonlijk van mening was, dat Engeland lid moet worden van de gemeenschappelijke markt. Met dit ontwijken van echte ant woorden gaf Adenauer natuurlijk duidelijk te kennen, dat het antwoord op deze vragen geen ja luidt. En dat is verbluffend, want. zoals bekend, hebben de partijen in de Bondsdag, de C.D.U.-fractie en het kabinet vastgesteld, dat ,de Bondsregering moet streven naar Britse toetreding. die nu door een verdrag is bevestigd, voor Europa en de vrede in de we reld. Daarin steekt natuurlijk veel waars. Maar meteen voegde de kan selier er aan toe, dat men de kwes tie van Engelands toetreding tot de EEG vooral met rust en geduld moet behandelen en dat men geen ver band moet leggen tussen de Frans- Duitse alliantie en deze kwestie. En daarmee raakte de kanselier het wonde punt in de zaak aan, want dat betekent dat. als zijn plannetjes doorgaan, de Westduitse Bondsdag en Bondsraad «Tweede en Eerste Ka mer) het wetsontwerp inzake de Frans-Duitse samenwerking aan vaarden nog vóórdat vaststaat of de EEG met of zonder Engeland zal voortbestaan. En verre van denkbeel dig is dan het gevaar dat na aan vaarding van de wet. nooit meer iets komt van een Brits lidmaat schap der gemeenschappen, hetgeen zou inhouden dat 't „kleine Europa" beheerst wordt door de as Bonn- Parijs. waarvan De Gaulle na Ade nauers aftreden de bestuurder zal zijn. En dat is niet alleen een schrik beeld voor kleine landen als Neder land, maar ook voor het overgrote deel van West-Duitsland politici. Gelijktijdige verkiezingen Zoekend naar mogelijkheden de I In de Cubaanse stad Matagua, die In de uitlopers van het Escambray- gebergte in de provincie Las Villas ligt. z(jn verleden week 21 mensen j terechtgesteld op beschuldiging van contra-revolutionaire activiteit, zo is gisteravond in Havanna uit betrouw- In (lp toekomst de nationale verkle- bar, brnn vernomen. Zij louden van zingen te combineren met Europese, zodat tegelijkertijd afgevaardigden plan zijn geweest, een opstand tegen voor het nationale en het Europese Castro te ontketenen. Op de vlucht parlement zouden kunnen worden gekozen. naar het gebergte waren zy gegre pen en na een kort proces tot de 9 Slot pog. 2 kogel veroordeeld. ïegt Kanselier politieke eisen naast zich Tientallen vrachtwagens uit alle delen van het land stonden gisteren in lange rijen te wachten aan de Rotterdamse Waalhaven om een lading antraciet op te nemen, die oorspronkelijk voor Ameri kaanse troepen in Duitsland was bestemd. Besprekingen tussen de directie geen goederenwagens meer vrijgeven van de Scheepvaart- en Steenkolen- voor vervoer naar hel buitenland, maatschappij in Rotterdam en Ame- zouden dc Amerikaanse legereenhe- - - rikaai.se legerautoriteiten hebben er, den ir- Duitsland toch niet op korte Tagen over deze netelige kwestie uit namelijk toe geleid, dat de 20.000 ton termijn de beschikking hebben gekre- de weg te gaan. kwam Adenauer op antraciet, waarmee het Amerikaanse gen over de antraciet een heel ander hoofdstuk. Het werk vrachtschip „Globe Carrier" dinsdag groeit de Europese organisatie nu a|, met nog maar zes leden in de EEG, boven het hoofd, zo meende hy. Al leen een direct gekozen parlement 'ou de zaken nog gezond kunnen ma- V In Duitsland zijn door de Amen de Rotterdamse haven is binnenge- kanen vrij aanzienlijke voorraden lopen Doorverkocht is aan Neder- brandstdl opgeslagen, zodat men daar landse handelaren. j voorlopig niet in de kou behoeft te Dat is voor beide partijen een bij-1 zitten neer Daar Adenauer wel toegaf het ne- telige probleem met de Gaulle te hebben besproken, kan men alleen maar de conclusie trekken dat de kanselier heeft geweigerd de offi cieel bepaalde politiek ten uitvoer te leggen en gehoor te geven aan de oproepen van alle kanten om toch vooral De Gaulle onder ogen te brengen, dat het zonder de Britten in West-Europa niet gaat. Adenauer legde veel nadruk op dc grote waar de van een Frans-Duitse verzoening. zonder prettige oplossing, want daar i Door de transactie heeft het Ame- ken. In dit verband stelde hij voor |de Nederlandse Spoorwegen voorlopig rikaanse leger een vrij grote finan ciële strop voorkomen, want iedere i dag, die de „Globe Carrier" in de Rotterdamse haven doorbrengt, kost ongeveer 8000 gulden. Men verwacht op korte termijn nog twee ladingen steenkool voor 't Ame rikaanse leger in Duitsland. Wellicht zullen ook deze voor de Nederlandse consumptie worden vrijgegeven. van de Bemiddeling Salinger in krantenstaking De perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, heeft vanochtend aan president Kennedy verslag uit gebracht over de stand van zaken bij krantenstaking in New York, die al 48 dagen duurt. Salinger voerde woensdagavond Iaat onverwacht in New York een bespreking met afge vaardigden van de uitgevers en de stakende typografen. In de minder koude lucht, die met zwakke tot matige westelijke win den naar ons land is gestroomd, heeft het de afgelopen nacht over het algemeen licht gevroren. De westelijke wind was aanwezig tus sen een hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van Engeland via cen- traal-Europa naar het zuiden van Rusland enerzijds en een depressie, die over Scandinavië naar het noorden van Rusland trok ander zijds. In verband met het wegtrekken van de depressie komt er aan de wes telijke instroming een einde. De wind wordt zwak en de komende nacht zal de vorst licht tot matig Zijn. Morgen overdag blijft de temperatuur enkele graden bene den het vriespunt. Plaatselijk kan er mist voorkomen. De neerslag- kansen blijven klein. De vorst hield in Frankrijk, midden- europa en de Balkan onver- minderd aan. In Denemarken, het j noorden van Duitsland en in Fo- j len kwam evenals in ons land een tempering v«jn de vorst voor. A(i\crtentle SFEERVOL DINEREN in 't Oude Koningshuys te Sassen- heim. Hong. Shaslick: 6 soorten vlees incl een karaf wijn f 6.50 Kinder - diner f 3.25. BAR tot 2 uur l Tel. 8240 en 8267. Woensdags gesloten. LICHTE TOT MATIGE VORST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond droog en bewolkt weer met opklaringen en plaatselyk mist. Zwakke wind. Lichte tot matige vorst, morgenmiddag over het alge- •meen lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 JANUARI Zon op: 8.32 uur; onder: 17.14 uur. Maan op: 8.32 uur. onder 17.12 Het brakke drinkwater heeft Rotterdam overvallen. Nadat het ondrinkbare vocht dinsdagavond voor het eerst uit de kraan was gekomen, bleek snel hoe ingrijpend in de samenleving dit nieuwe winterongemak was. Maar tezelfdertijd werden ook plannen ge smeed om de moeilijkheden het hoofd te bieden. I het werk stelt om de barrière te door- vePbinmn^tL^ Umtüè5md én'® de breken De meest afdoende oplossing eilanden Terschelling en Vlieland "S°r zou de.d0S' zu!5 7.aar P°°8' onderhouden heeft run vnf i daarop hopen niet alleen de Rotter- passagiers ei. zyn vracht «45 ton) als stand voor het Rotterdamse water leidingbedrijf maar een grote ijs- prop verhindert de aanvoer. Daarom I heeft Rotterdam de hulp ingeroepen van Rijkswaterstaat, dat nu alles in Hel Energiebedrijf, dat zijn hoge- van korte duur zullen zijn. maar op- drukketels in gevaar zag. haalt met timistisch is men op dit punt toch niet. Gevaar voor de volksgezondheid ge boten water uit Hoek van Holland, Den Haag en Dordrecht. De ziekenhuizen, die zich voor een noodtoestand geplaatst zien, zoeken naar tankauto's voor watervervoer. Rijkswaterstaat heeft gisteravond dé sluis bij Tiel geopend, waardoor Waalwater in de Lek stroomt naar Rotterdam. Patiënten in Rotterdam en Delft, die een zoutloos diëet moeten volgen, krijgen op doktersvoorschrift zuiver water. Een coöperatieve vereniging ver koopt zuiver water voor vijftien cent per liter. Het publiek staat in de rij. Maar met het huidige Rotterdamse boord water zijn thee en koffie nauwelijks meer te drinken. Verschillende res taurants in de Maasstad weigeren dan ook hun klanten deze dranken te serveren. Een der bedrijven in de Rotter damse binnenstad maakte gisteren reclame met de aankondiging: „Wij maken koffie met Haags duinleiding water gevolg van de zware ijsgang aan moeten houden Gewoonlijk worden passagiers en lading van de veerboot, die niet verder kan komen dan de „ree", zoals het water tussen de berde eilanden wordt genoemd door ern kleinere boot, de „Vlieland" en e-m sleepboot, de „Stortemelk". maar resp. Vlieland en Terschelling gebracht, maar door de zeer zware rjsganp bleek dit gistermiddag niet mogelijk. Dc drie vaartuigen hebben is er niet, het water dat uit de kraan komt is in hygiënisch opzicht vol komen betrouwbaar. Maar de huis vrouwen zijn er niet gelukkig mee en nog minder zij, die zoutloze of zoutarme diëten moeten gebruiken. Het is met het water in Rotterdam als met de kolensituatie in andere plaatsen: niet ver van de stad be- gen voor vindt zich zoet water in overvloed. maar men kan het niet naar de ge wenste plek krijgen. Bij Lobith na- Het Rotterdamse drinkwaterbedrijf melijk heeft de Rijn een stand van Zoals vele grote bedrijven heeft ook hoopt, dat de moeilijkheden zo slechts 110.45 meter boven NAP de ideale het energiebedrijf in Rotterdam een Het gemeentebestuur van Delft de nacht op de „ree" doorgebracht heeft onmiddellijke maatregelen ge- Vandaag zouden de Vlieland" en de nomen. Delft heeft een aanvullend .Stortemelk" opnieuw een Dogine contract voor levering van water door doen de eilanden te bereiken 6 Den Haag en hiervan wordt nu in zo ruim mogelijke mate gebruik ge maakt. De leiding van Den Haag naar Delft is echter van beperkte capaciteit en daarom zal de verbete ring van de smaak in Delft ook maar betrekkelijk kunnen zijn. Bovendien moet worden afgewacht, hoe water uit Den Haag en dat uit Rotterdam zich in de leidingen zullen vermen- Het Griekse hof heeft giste ren de verloving aangekondigd van kroonprins Constantijn met prinses Anne-Marie van Dene marken. Het huwelijk zal vol gend jaar plaatshebben, wanneer de 16-jarige prinses, de jongste dochter van 't Deense konings paar, haar studie voltooid heeft. De 22-jarige kroonprins wordt maandag met de prinses in Athene verwacht. uur. Hoogwater te Katwijk te 8.10 en 15.22 uur, laagwater te 11.16 en 23.36 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) installatie voor het zuiveren van het water, dat in de hogedrukketels vol- j komen zuiver moet zijn. Normaal I moet deze inrichting om de drie da- j gen worden gereinigd, maar nu moet dit bijvoorbeeld in het Dykzigt- ziekenhuis na een halve dag al I gebeuren. Het reinigen neemt enkele uren in beslag, zodat dit werk in de j praktijk het einde van de water voorziening voor deze installaties be tekende. Wat het energiebedrijf betreft dreig-1 de dan ook een catastrofale toestand. Wat het uitvallen van stroom en stadsverwarming in deze koude tijd zou betekenen, kan ieder zich voor- stellen. Gelukkig is men er in geslaagd water van elders te halen. Met vijf waterboter, geassisteerd door IJsbre kers wordt water gehaald uit Hoek van Holland en by de collega-bedry- ven in Dordrecht en Den Haag. Op die manier hoopt men de zeshonderd ton water, die dagelijks nodig zyn om het energiebedrijf te laten draaien,1 I te kunnen aanvoeren. „Zolang wy I kunnen varen, staan wij safe", aldus 1 i luidde vanochtend het commentaar. I Op deze sneeuwvrij gemaakte plaats in het beboste terrein aan de Heyenoordseweg te Arnhem zal Koningin Juliana maandag een officieel begin maken met de bouw van ..Het Dorp". Het ter rein is gelegen tegenover de o- hannastichting. Zo n optimistisch geluid kon de economische directie van het Dijk- zigtziekenhuis niet laten horen. Daar, zoals in alle andere ziekenhuizen, leverde het brakke drinkwater na tuurlijk grote problemen op. Men hoopte tankauto's te vinden om het water van elders te later komen. Maar daarmee waren de moeilijk heden nog niet opgelost. Ook voor de opslag van het aangevoerde water moeten immers nog voorzieningen worden getroffen. De geneeskundige en gezondsdienst heeft alle artsen in Rotterdam be richt dat voor bepaalde patiënten ge woon dj-lnkwater ter beschikking kan worden gesteld. Deze patiënten kun nen met een doktersverklaring op 22 posten in de stad twee tot drie liter drinkwater krijgen. Dat water af komstig uit de duinen bij Hoek van Holland werd vannacht per schip naar Rotterdam gebracht. Het eerste legerkorps had 22 waterwagens be schikbaar gesteld om het water naar de verdeelposten te brengen De pos ten worden door leden van het UW bezet. Hoewel in het noordelijke deel van Europa de temperaturen over het algemeen stijgen, duren de koude en de hiermee gepaard gaande moeilijkheden elders in Europa on verminderd voort. In de Abruzzen in midden-Italië zyn ongeveer tachting dorpen door sneeuw van de buitenwereld afgesneden. Het vriest daar 25 graden, hetgeen in geen honderd jaar is voorgekomen. Ook in west-Zwitserland zyn tal rijke dorpen door zware sneeuwval geïsoleerd. In Frankrijk, waar dinsdag veertien mensen tengevolge van de koude om het leven kwamen, kregen dui zenden schoolkinderen gisteren vorstvakantie omdat er geen brand stof was voor hun scholen. In noord-Frankrijk liggen minstens duizend aken met steenkool inge vroren. Het ministerie van Indu strie heeft een bureau opgericht, dat dringende aanvragen om kolen voor ziekenhuizen, scholen en fa brieken moet behandelen. Uit Bulgarije en noord-Griekenland zijn berichten over aanhoudende zware sneeuwstormen ontvangen. De regering in Sofia heeft de nood toestand afgekondigd. In de Noordgriekse stad Saloniki zijn vier mensen als gevolg van de kou de overleden. Drie internationale treinen, waaronder de exprestrein IstanboelAthene. zyn in de sneeuw blijven steken. In Memphis, in de Amerikaanse staat Tennessee, zakte het kwik in enkele uren tijds van dertien gra den hoven tot dertien graden on der nul, waarmee de plotselinge overgang in het dal van de Mis- sisippi wel getekend is. In de sta ten van Amerika's midden-Westen liep de temperatuur gisteren uit een van -25 tot -38 graden. Dui zenden scholen zijn gesloten. Het wegverkeer is door de sneeuwval vrijwel onmogelijk geworden. De koude stroming zou naar verwacht 1 werd vandaag New York bereiken. De Griekse Kroonprins Con stantijn werd gisteren bij zijn aankomst in Kopenhagen be groet door zijn verloofde Prinses Anne Marie (links) en Kroon prinses Margrethe van Dene marken. Kroonprins Constantijn kwam en kele dagen geleden in Kopenhagen aan voor een privé-bezoek. Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland, die gisteren naar Ko penhagen vertrokken, zullen morgen naar de Griekse hoofdstad terug keren. De bekendmaking van de verloving werd door Radio-Athene omgeroepen terwijl er saluutschoten weerklonken. Kroonprins Constantijn. hertog van Spart awerd 2 juni 1940 in Athene geboren. Op zijn zestiende jaar werd hij kadet aan de militaire academie. De Griekse kroonprins beoefent alle mogelijke sporten, maar zijn hart gaat toch vooral uit naar het zeilen. Op de Olympische Spelen van 1960 in Rome won hij een gouden medaille in de drakenklasse. Verleden week maakte kroonprins Constantijn op uitnodiging van het geallieerde opperbevel in Europa een rondreis lang NAVO-kampen in Mid den-Europa. Na een bezoek aan West-Duitsland vloog hij naar Ko penhagen om daar zijn aanstaande verloofde te ontmoeten. Prinses Anne-Marie van Denemar ken is geboren op 30 augustus 1946. Zij heeft twee oudere zusters, prinses Margrethe (22) en prinses Benedik- ta «18), die beiden nog ongehuwd j zijn. De huwelijksgerechtigde leeftijd is in Denemarken 18 jaar, zodat prin ses Anne-Marie van haar vader spe ciale dispensatie moet krijgen. De verloofden ontmoetten elkander vorig jaar veelvuldig. In de zomer i reisde prinses Anne-Marie naar Noorwegen om haar prins te zien deelnemen aan het drakenzeilen te I Bodö. Het huwelijk zal een nieuwe band scheppen tussen beide koningshuizen. Een eeuw geleden, in 1863, werd de Deense prins Wilhelm, een zoon van prins Christiaan vaa Lyksborg, tot koning van Griekenland uitgeroepen. Hij was toen zeventien jaar en droeg voortaan de naam George I. Uit het Leidsch Dagblad van 25 Jan. 1863: Z.M. heeft den hoogleeraar C. G. Cobet benoemd tot rec tor-magnificus aan de hoo- genschool te Leiden voor 1863/64. f Advertentie- Collation.Zij die genegen mochten zijn het collation te leveren, dat ge houden zal worden door de Leden v. h. Leidsche Studen tencorps op 9 Febr 1863. wor den verzocht hunne Menu's a 5.- en af het couvert in te zenden. T. T. Kroon.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1