GEEN REDEN PANIEK OVER VOOR KLM Prof. Zijlstra verwerpt socialistische kritiek kou gevat? Ook Britten betrokken bij het overleg over verbod kernexplosies Aan het begin van nieuwe oriëntatie GEEN ZENDTIJD VOOR DE C.P.N. „Loze belofte van belastingverlaging Hoe kon drama in Diemen gebeuren Oud-strijders vragen De Quay in te grijpen mak-v. d. Putten in Sober kamerdebat over sobere nota VERLIES VAN 70 MILJOEN Algemeen financieel debat in Senaat Prettige sfeer in Kolw ezi Parijs heeft eind van 1963 ..atoomzwaard" Prof.Samkalden contra mr.Luns over benoeming Spierenburg LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 23 JANUARI 1963 (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gisteravond de regeringsnota over de moeilijkheden bij de K.L.M. voor kennisgeving aangenomen, zon der dat er een motie of wat dan ook werd ingediend. In antwoord op kritiek van de socialistische fractievoorzitter, dr. Vondeling, zei minister Korthals (Verkeer en Waterstaat), dat de nota sober was gehouden, omdat het hier was te doen om een in concurrentiestrijd verkerende onderneming. Veel rumoer en veel mededelingen zouden een ongunstige uit werking kunnen hebben. Over at Rijksluchtvaartschool kon irs. Korthals nu nog niets zeggen. Een beslissing over het voortbestaan van d't instituut komt pas in de herfst van dit jaar aan de orde. De regering staat positief tegenover j internationale samenwerking op luchtvaartgebied, maar een dergelij- I ke oplossing kan niet eenzijdig wor den bereikt. Staatssecretaris Stykel merkte nog op dat de mogelijkheid van overeenstemming in „Air-Union" ernstig zal moeten worden bekeken. Minister Korthals twijfelde er niet aan, of er zouden nog nadere gesprek ken met de Kamer (eventueel de be trokken Kamercommissie) plaatsheb ben. De Kamer liet het er gisteren ver der bij. We hebben misschien alle maal een beetje schuld, merkte dr. Diepenhorst (C.H.) op. De nu genomen beslissingen be treffen alleen de directie van onze luchtvaartmaatschappij. Er is geen reden vcox paniek. Uitdrukkelijk ont kende de bewindsman, dat er reeds besluiten waren genomen over de om gang van de K.L.M. en het lijnennet. Wel ze' ars. Korthals, dat de struc tuur van het lijnenpatroon heel be langrijk is en dat deze kwestie zeker jn de beschouwingen zal worden be rokken Maar hierover zal ruim over leg noaig zijn. want wij moeten goed weten: wal wij besnoeien zijn we kw(Jt. Minister Korthals noemde het be grijpelijk, dat ongunstige berichten over dc K.L.M., onze nationale trots, gevoelige snaren raken. Gevoelens mogen echter niet doorslaggevend zijn. Nog steeds is het produkt, dat de KLM. levert van grote waarde. Zij werkt, met een klein land als basis, cp werelaniveau. Andere luchtvaart ondernemingen steunen vaak op gro te landen en op overheidshulp. Na 'n voortdurende groei tot begin 1961 kwam ei een omslag door vele exter ne oorzaken. De concurrentiestrijd kreeg een ander karakter, waardoor bezinning op een nieuwe aanpak nodig werd. Minister Korthals liet nier het woord „zelfinkeer" vallen. Zou de K.L.M. niet te zeer zyn ver groeid met het verleden? Dat is een zakelijke vraag over een zakelijke kwestie Verwijten jegens personen noemde hij niet juist. Directie en commissarissen hebben de omstan digheden onderkend. WU staan nu aan het begin van een nieuwe oriëntatie, waarover de directie zich zal beraden. Ondanks aandrang van dr. Vonde ling kon minister Korthals nog geen Vrouw overvallen door man „van de waterleiding" „Ik ben van de duinwaterleiding, ik kom de waterleiding controleren". Met dit smoesje heeft een man driemaal getracht een overval te ple gen op bewoners van de Haagse bin nenstad. Slechts eenmaal had hij bij na succes en wel bij een 32-jarige vrouw, die alleen thuis was. Hij belde er aan en diste zijn verhaaltje op. Toevallig had de vrouw moeilijkhe den met haar watervoorziening en daarom liet ze de man binnen. Een maal binnen, zei hij ook te moeten controleren of de muren vochtig wa ren. Zij liet hem in een kamer, maar nauwelijks binnen viel de man haar aan en probeerde haar tegen de grond te gooien. Zij wist zich aan zijn greep te ontworstelen, waarop hij haar een stoel naar het hoofd slingerde, die gelukkig geen doel trof. Ook stompte hij haar tegen het hoofd, wat haar een buil bezorg de. Inmiddelr was de vrouw hard gaan gillen en daar had haar over valler kennelijk niet van terug. Hy vluchtte weg. Gebleken is, dat hy ook nog by een kunstschilder in dezelfde straat (Lange Beestenmarkt) geprobeerd heeft binnen te dringen. De man wees hem echter onmiddellyk de deur, toen hij had aangebeld, omdat hij geen problemen met de waterlei ding had. Tenslotte heeft hy zyn geluk nog beproefd bij een eveneens alleen thuis zijnde vrouw in de Zuiling- straat in Den Haag. Zy vertrouwde de zaak niet en vroeg hem naar zyn legitimatiekaart; welke hy uiteraard niet had. Wel zei hij zich te kunnen legitimeren met een lidmaatschaps kaart van een voetbalclub. Zij nam hier echter geen genoegen mee en wist hem met een zoet lijntje van de deur te krijgen. nauwkeurige cyfers geven over de ontwikkeling van de K.L.M. in 1962, maar wel houdt men rekening met een ongunstig resultaat, dat zou neer komen op een verlies van meer dan f. 70 miljoen. Basis Het rapport, dat vertrouwelijk is uitgebracht door het Amerikaanse bureau Mc Kinsey betreft alleen de organisatie van de K.L.M., het is een basis voor eventueel te nemen maat regelen en deze, zo verzekerde minis ter Korthals, zullen op passende wij ze ter kennis van het parlement wor den gebracht. De minister noemde het ntussen spy tig dat geheime gegevens openbaar zijn geworden. Dat zou ern stige gevolgen kunnen hebben. Prof Vondeling had de dividenduit kering over 1960 „verlakkerij" ge noemd. omdat de onrustige toestand toen al waarneembaar zou zijn ge weest.'Dal ontkende de bewindsman. In april '61, toen de dividendkwestie aan de orde kwam, kon men nog niet z'en, dat de ontwikkeling zo scherp zou zijn. In 1964 zal de huidige steun van de overheid aan de KLM aflopen, maar het leek minister Korthals redelijk, dat het dan aan het bewind zynde Kabinet dt K.L.M. niet in de steek zou laten. Nadere beslissingen over het personeelsbeleid zijn niet geno men De nieuwe directie zal hieraan grote aandacht moeten schenken. Eventuele consequenties voor het per soneel zullen met de betrokken orga nisaties worden besproken. Het leek de minister niet juist kri tiek te hebben op de wijzigingen in de directie, al is het begrijpelijk, dat hier persoonlijke gevoeligheden lig gen. Paardestaarten - motie aangenomen (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gistermid dag de motie-Vredeling (PvdA), die vorige week was ingediend bij de be handeling van de begroting van Landbouw, tot nader order aange houden wegens de onzekerheid over Engelands toetreding tot. de Europese Economische Gemeenschap De motie richtte zich tegen de beslissing van de regering om in het kader van het EEG-beleid de richtprijs voor tarwe met f- 2,per 100 kg te verhogen. De motie-Van Dongen <KVP) waarin de regering werd verzocht te komen met een wetsontwerp om het circa 2-jarig bestaande verbod tot het couperen van paardestaarten onge daan te maken, werd aangenomen met 63 tegen 55 stemmen. Tegen wa ren alle leden der PvdA. SGP PSP. CPN. één lid van de KVP. één VVD- er alsmede enkele leden der ARP en CHU. Minister Marijnen had tegen deze motie geen bezWaar gemaakt. De regering zou zich erover beraden Advertentie (Van onze parlementaire redactie) De regering is niet bereid aan de communistische party zendtijd voor radio en televisie in verband met de komende verkiezingen toe te wyzen. Staats secretaris Schotten (O. K. en W.) zei dit gisteren in de Tweede Kamer naar aanleiding van een interpellatie van de communist Bakker. Al jaren krijgt de C.P.N. geen gelegenheid zich voor radio of televisie te uiten. Staatssecretaris Scholten meende, held, noemde het onwaar, dat de dat vrijheid van meningsuiting zo- CPN de vrijheid zou willen vernieti- veel mogelijk ook in de ether moet gen. Men zou de CPN zendtijd wei- worden erkend. Dat is een der grond slagen van de democratische staats vorm, maar de communisten zijn er op uit dergelijke vrijheden te vernie tigen, wat volgens de staatssecretaris blijkt uit de toestanden in Oost- i Europa. Mevrouw Van Someren (VVD) Waarom geen omroepzendtyd aan vond het principieel gezien een moei- lyke zaak. WU dienen sterk genoeg geren, omdat zy de party van de arbeidersklasse is. Via een aanval op de KVP kwam de communist terecht bij „Adenauer en zijn oorlogsmisda digers". de communisten toegestaan, hoewel zy zich wel in andere vorm mogen uiten, zoals in de pers en in 't parle ment? zy zijn zelfs te beluisteren in Kamerdebatten, die door radio en televisie worden uitgezonden. De staatssecretaris gaf hier de vol gende verklaring voor: uitzending van Kamerdebatten is geen zaak van de regering. Deze heeft daarover geen oordeel. Maar het ter beschikking stellen van bijvoorbeeld verkiezingszendtijd vereist positieve medewerking van de overheid en die medewerking wil zy aan de CPN. die zich keert tegen de democratische staatsorde, niet geven. te zijn om een discussie met de com munisten aan te durven. Een verbod kan werken als een boemerang. AI zit cr iets tegenstrydigs in: krachtens onze beginselen zouden wy de com munisten vrijheden moeten geven die zy ons niet zouden toestaan. De PSP-er Noordenbos betreurde het verbod en wees erop, dat de Staats drukkerij wel meewerkt aan het drukken van communistische Kamer redevoeringen. Dr. Vondeling (PvdA) zag de kwes tie anders. Helaas is het niet moge lijk te spelen met iemand, die zelf De heer Bakker, sprekend over de het beginsel van eerlijk spel niet er ,bla-bla-redeneringen" van de over- I kent, meende hij. (Van onze parlementaire redactie) Minister Zijlstra heeft er zich gis teren bjj de algemene financiële be schouwingen in de Eerste Kamer over beklaagd, dat prof. Vondeling zater dag op hel congres van de Party van de Arbeid en de socialistische sena tor mr Van Haal het hem kwalyk htbhen genomen, dat hy heeft ge zegd, dat er voor zijn opvolger in het nieuw te vormen kabinet ruimte zal zijn om de belastingen te verla gen. De socialisten hadden beweerd, dat c'it kabinet zyn belofte tot vermin dering van de fiscale druk niet is na gekomen. Daarentegen zou minister Zijlstra zijn opvolger al by voorbaat een grote last op de schouders heb ben gelegc met zijn profetie dat het voor de nieuwe bewindsman wél mo gelijk za; zyr. de belastingen te verla gen. De minister verweerde zich tame lijk fel. Hij meende aan zyn opvolger, en ook aan de toekomstige kabinets formateur, een dienst te hebben be wezen door zo duidelijk mogelijk te stellen, waai we staan, wat de be lastingverlaging betreft. Dat men een weggaande bewindsman verwyt, dat hy niet volstrekt zyr; mond heeft gehouden, begreep hy niet. De socialistische kritiek op het feit, dat dit kabinet zijn belofte tot be lastingverlaging niet is nagekomen, wees hii var, de hand met het argu ment, dat hy destyds in de Tweede Kamer tegen dr. Lucas, de financiële expert van de K.V.P., al heeft ge- 7.egd: „Van dit kabinet kunt gy geen belastingverlaging verwachten die conjunctureel niet verantwoord is." Niet eer lijk Met verwijzing naar de rede van prof Vondeling, afgelopen zaterdag op het P.v.d.A.-congres klaagde hij, dat de socialisten bij het opmaken van de balans van het huidige kabi net niet eeriyk zijn. Zo had prof. Vondeling best mogen zeggen, dut deze regering het toch maar gepres teerd heeft een bestedingsbeperking te voorkomen. Steur, voor prof. zyistra klonk er uit de woorden van prof. Witteveen (V.V.D.)„De kritiek van de P.v.d.A. inzake het niet nakomen van de be lofte oir ae belastingen te verlagen niet gerechtvaardigd Door zelfbe- neersing van dit kabinet is er nu ruimte op de begroting. Het is uit conjunctuurpolitiek oogpunt van be lang, dat de gunstige lyn van dit ka- oinet zal worden doorgetrokken. Uit breiding van het conjunctuurpolitiek instrumentarium is daarby wense- iyk". Of er op het ogenblik een recessie voor de deur staat, wist minister Zyi stra niet Wel was hy er zeker van, dat we thans een periode van stabili teit op hoog niveau beleven. Het ka- oinet heefi er zich aan gehouden dat we „leven uit de trend". In antwoord op de beschuldiging van mr. Van Hall (P.v.c.A.) dat mét het nationale inkomen ook de over heidsuitgaven zijn gestegen, ant woordde de bewindsman in finan cieel jargon, dat de „relevante" uit gaven van de overheid wel degelijk I zijn achtergebleven bij de toeneming van het nationale inkomen. Volgende week dinsdag behandelt I de Senaat de begroting van Maat- schappelyk Werk. Vele ooggetuigen van het vreselijke verkeersongeluk, dat gisteren kort na het middaguur plaats had op de met halve bomen bewaakte spoor- I wegovergang in Diemen, vragen zich af, hoe de inzittenden van het volkswagenbusje niet gemerkt heb ben, dat achter hen 'n trein kwam i aandaveren. Zoals gisteren nog in een groot ge- deelte van onze oplage kon worden bericht, waren de negen arbeiders in het busje de gehele ochtend be zig geweest met het ontdooien van j wissels. Zij waren op weg naar Diemen om daar hun boterham op te eten. Juist toen het busje vanaf de berm binnendoor de reeds geslo ten overweg wilde opdraaien werd het van achteren gegrepen door de met 120 kilometer per uur voort denderende trein uit Groningen. Fatale zwenking Hoe kunnen de inzittenden de trein niet gezien hebben? De eerste zwenking was voor het busje al fataal. Op hetzelfde mo ment, dat de wagen de rails op reed, werd hij door de trein ge grepen en als het ware vermorzeld. Men heeft de bestuurder van de trein een verhoor afgenomen, llij had het ongeluk op het allerlaatste moment zien aankomen, maar toen kon hy de vaart van zyn trein niet meer verhinderen. Toen om half drie gistermiddag de I vele treinen, die de overweg Oud- 1 Diemerlaan kruisen, weer met vol- 1 Ie snelheid passeerden, waren al- j leen nog verwrongen stukken staal, afgerukte kledingstukken en in stukken uiteengereten gereedschap- j pen in het sneeuwlandschap stille getuigen van de ramp. In Uithoorn en omgeving bracht het gebeurde uiteraard grote verslagenheid te weeg, want de slachtoffers waren allen in dienst van het aannc- mingsbedryf van de firma N. Gor- temuller in Uithoorn. Slachtoffers ï)e vyf personen, die op slag werden gedood, waren de 26-jarige be- I stuurder G. Romeyn uit Nieuw- veen, W. Wolrak uit Nieuwveen, H. van der Jagt uit De Kwakel on F. Voorn en J. de Groot, beiden uit Zevenhoven. Hun collega's F. Ry- neke en P. F. Steyn, ook allebei uit Zevenhoven, werden zwaar gewond in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam opgenomen. J. F. Stoop uit Uithoorn werd naar de Alexander van Leeuwenkliniek ge bracht. Ook hy was ernstig ge wond. Slechts de man, die naast de chauf feur heeft gezeten, J. Plasmeyer uit Uithoorn, kwam er af met lichte verwondingen. Hy kon 's middags naar huis terugkeren. Zwaiiimerdam gaat demonstreren in Den Haag Met 60 auto's zullen zaterdagmid dag 300 Zwammerdammers naar Den Haag komen, daartoe opgeroepen door het aotiecomité „Behoudt Zwammerdam". Vanaf het Malie veld zal de stoet te voet naar het Binnenhof trekken, waarbij spandoe ken met leuzen zullen worden mee gevoerd. Aan mr. Jonkman, de voor- zitter van de Eerste Kamer, of aan zyn vervanger zal een petitie wor den overhandigd inzake het behoud van Zwammerdam als zelfstandige gemeente. Het voortbestaan van Zwammerdam als zodanig wordt be dreigd door het wetsontwerp, dat de gemeentelijke herindeling van een aantal gemeenten in Zuid-Holland regelt. Het actiecomité wil pogen alsnog via de leden van de Eerste Kamer te bewerkstelligen, dat de kwestie wordt terugverwezen naar de minister van Binnenlandse Zaken. Versoheidene rapporteurs uit de Eerste Kamer hebben een uitnodi ging aanvaard persoonlijk naar Zwammerdam te komen om zich op de hoogte te stellen Dit bezoek zal vermoedelijk woensdag 30 januari plaats vinden Advertentie De federatie van Nederlandse oud-stryders organisaties heeft per brief minister-president prof. dr. J. de Quay verzocht in te grijpen met betrekking tot de gang van zaken in de affaire tussen de minister van Defensie en de heer F. H. van der Putten, die inmiddels zoals gemeld „strydensmoe" alle gerechtelyke procedures heeft laten vallen. De brief, welke de minister-presi dent ontving, luidde: „Aangezien de minister van Defen sie, de heer S. H. Visser, het niet nodig vindt onze brief van 10 de cember 1962 inzake de kwestie van Van der Putten te beantwoorden, hetgeen op zyn minst genomen van een minister van de Kroon ver wacht mocht worden, wenden wy ons thans tot u als voorzitter van de ministerraad. Zoals u bekend is. werd door de minister van Defensie aan de heer Van der Putten ontslag gegeven - - welk ontslag gepaard ging met door de minister zelf ten aanhore en aanschouwe van het gehele Nederlandse volk uitgesproken diskwalificaties van de neer Van der Putten dat tot tweemaal toe door de daartoe bevoegde ge rechtelijke instanties werd ver nietigd. Daar de heer Visser volkomen in het ongelijk werd gesteld, mocht als logisch gevolg gerekend worden op een rehabilitatie in financieel en moreel opzicht van de heer Van der Putten doch de heer Visser bleek „niet langer meer geïnteres seerd te zyn". Inmiddels heeft de heer Van der Putten zyn gerechtelyke actie om genoegdoening voor een deel moe ten beëindigen en voor een deel moeten uitstellen, daartoe door financiële nood gedwongen. Het Is deze gang van zaken, die ons met grote verontwaardiging ver vult. Ia dit geval heeft de minister van Defensie namelijk kunnen proce deren met de gelden van de Neder landse belastingbetaler, terwijl de heer Van der Putten zijn beperkte middelen als sneeuw voor de zon zag verdwijnen En nu nog is deze onverkwikkelyke affaire niet afgewikkeld. Niet alleen blyft rehabilitatie uit hetgeen wij overigens van de heer Visser niet meer verwachten doch ook de financiële afwikkeling wordt door spitsvondigheden ge traineerd. Een rulteriyke erkenning van het by het verkeerde eind te hebben gehad en herstel van de veroor zaakte schade blijken zaken te zijn. die de minister van Defensie niet sohynt te begrijpen. Het is daarom, dat wij een klem mend beroep op u doen thans als voorzitter van de ministerraad in te grijpen. Het zou uw kabinet immers blijvend ontsieren, wanneer de heer Van der Putten in de rechtsstaat Ne derland het hem toekomende rechtsherstel nog langer wordt onthouden. De huidige ontwikkeling is voor ons onverdraaglijk en bevordert aller minst het zo noodzakeiyke ver trouwen van het Nederlandse volk in zUn overheid". Pierre Messmrr, de Franse minis ter van Nationale Verdediging, heeft gisteren de gaullistische Kamerfrac tie meegedeeld, dat voor het einde van dit jaar Frankryk over zijn "Force de frappe", zyn „atoom zwaard", zal beschikken. Op dat mo ment zullen de eerste Mirage IV- vliegtulgen gereed zijn, die speciaal werden ontworpen om de enkele A- bommen te vervoeren, die Frankrijk nu bezit. Tegen 1965 verwacht de mi nister dat de Dassault-fabrieken een vyftig Mirages-IV zullen hebben af geleverd. die dan samen met de ge specialiseerde toestellen, die Ameri ka Parijs heeft toegezegd, de Franse luchtvloot zullen versterken. De bewindsman deelde zyn gehoor voorts mede, dat de vorderingen met de Franse H-bom de aanvankeiyke verwachtingen van de regering aan zieniyk overtroffen, zodat het land binnen afzienbare tijd ook dit wapen zou kunnen bezitten. Het vernieti- gingsvermogen van de huidige Fran se atoombom kan, zo preciseerde de minister ten slotte, gelyk worden ge steld met het effect van vier bom men van de soort waarmee de Ameri kanen ln 1944 Hirosjima totaal ver woestten. Voor gemeenten geen extraatje wegens koude (Van onze parlementaire redactie) De minister van Financiën, prof. dr. J. Zyistra, voelt er vooralsnog niets voor, aan de gemeenten een ex tra-uitkering te doen, waaruit ze de hoge kosten zouden moeten bestry- den. die het koude weer met zich meebrengt. Ook hebben veel sociaal zwakken de laatste weken bij de ge meenten aangeklopt om extra steun verlening vanwege de kou. (Van onze parlementaire redactie) .Deze onafhankelykheid wordt door het EGKS-verdrag geëist. Volgens minister Luns heeft het Minister Luns zei. dat hij de func- overleg van de regering met de heer van lid van een executief orgaan D. Spierenburg over diens benoeming tot hoofd van de permanente ver tegenwoordiging van Nederland by dc EEG en Euratom plaatsgehad, toen de heer Spierenburg al te ken nen had gegeven dat hy de EGKS wilde verlaten. Mr. Luns zei dit gis termiddag in de Eerste Kamer tot prof. I. Samkalden (PvdA), die daar blijkens de vragen, die hy aan de minister had gesteld niet zo zeker van was. Prof. Samkalden dacht, in- tegendeel, dat de regering de heer Minister Zijlstra heeft er bezwaar Spierenburg voor de nieuwe functie Brussel twee maanden zonder „Manneke" Brussel zal twee maanden versto ken blijven van het beeldje van een ■van zün bekendste burgers, het ver maarde ..Manneke''. Burgemeester Cooremans heeft aan de gemeenteraadsleden meegedeeld, dat er nogal wat schade is aangericht aan Bet. voetstuk bij de „ontvoering". die de Antwerpse studenten de vorige --- -- - o|nu«u»iuf *wa ut u»unc uuu»,t - -- ---- week OD touw hebben gezet De kos- tegen wegens een incidentele factor had aangezocht, toen er nog hele- de heer Spierenburg gedurende enige Ka, hirstei zullen oneeveer 'de kou) aan de gemeenten een in- maai ?een snrake van was. dat hii maanden en vice-president van de ten van het herstel zullen ongeveer 40.000 franken (drieduizend gulden) bedragen De burgemeester heeft nog geen klacht tegen de studer en ingediend, doch wel wordt, verwacht dat de schade wordt vergoed. Enkele bezorgde gemeenteraadsle den vragen zich af of het „Manneke" geen hetere bescherming kan krygen om een herhaling te voorkomen. Aan gezien de toch al met personeelste kort kampende Brusselse politie nog wel andere belangrijke taken heeft, kon burgemeester Cooremans geen toezeggingen doen. de kou) aan de gemeenten een in cidentele uitkering te doen. Iedere gemeente heeft hier haar eigen ver antwoordelijkheid. Dit deelde hy gis teren mee in de Eerste Kamer, bij de algemene financiële beschouwingen. Wellicht kan volgens de minister op deze zaak teruggekomen worden bij de behandeling van de begroting voor het Gemeentefonds voor 1963 De se natoren Van Hall (PvdA) en Has pels (ARP», burgemeesters van res- pectievelyk Amsterdam en Bussum, hadden betoogd dat de gemeenten ln financiële moeilijkheden zullen ko men als de kou doorzet. maal geen sprake van was. dat hij het vice-voorzltterschap van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal zou neer leggen. Prof. Samkalden toonde zich over het antwoord van mr. Luns teleurge steld. Hij zei eigenlijk behoefte te hebben aan een motie, omdat de mi nister volkomen was voorbUgegaan aan de stelling ln vraag 4, dat men aan de heer Spierenburg de onaf hankelykheid had ontnomen door hem de nieuwe functie aan te bieden. van een der Europese gemeenschap pen en de functie van hoofd van de permanente vertegenwoordiging by de Europese gemeenschappen niet onderling verwisselbaar achtte, doch dat elk geval afzonderlijk moet wor den overwogen. Prof. Samkalden had betoogd, dat niet de heer Spierenburg, doch de regering over haar beleid in deze verantwoording schuldig is aan de Staten-Generaal. Hoe kon de rege ring de nieuwe baan in het voor uitzicht stellen, daar ze toch wist, dat vice-president van de EGKS èn een aangewezene van de Nederlandse regering voor „Brussel" zou zijn. zo vroeg hy zich af. De on afhankelijkheid van de politieke functie van de vice-president van de EGKS. waarin het belang van de gemeenschap het enig richtsnoer mag zyn. kwam volgens prof. Sam kalden* door de gevolgde handelwyae wel zeer in het gedrang. „Iemand, die tien jaar bij de EGKS geweest is. moet zo maar opeens aan de andere kant van de tafel komen te zitten." Hij vond het alles bij elkaar geno men maar een gevaarlyk precedent. (Van onze correspondent in Washington) Gisteren is in Washington de nieu we ronde van de besprekingen over een verbod van kernexplosies begon nen. De stemming aan Amerikaanse kant kan weergegeven worden als een mengeling van hoop en scham perheid. De hoofdonderhandelaars namens de Verenigde Staten, de Sow- jet-Unie en Engeland zijn resp. Fos ter. Tsarapkin en Ormsby Gore. Laatstgenoemre, die thans Brits am bassadeur te Washington is, heeft veel ervaring opgedaan als onderhan delaar over de ontwapening te Ge neve. Dank zy de briefwisseling tussen Chroesjtsjow en Kennedy is thans serieus overleg over dit moeilyke on derwerp mogelijk geworden. Nadat de Russen en Amerikanen eerst te New York de situatie hadden bespro ken, worden nu in Washington ook de Britten bij de discussie betrokken. Die briefwisseling tussen de twee wereldleiders heeft duidelyk gemaakt dat de Sowjet-Unie zich in beginsel niet langer verzet tegen inspectie op eigen bodem, maar tevens is aan de dag getreden, dat nog heel wat geven en nemen nodig zal zyn voordat men het over een verbod van kernexplo sies eens zal zyn. De Sowjet-Unie wil ten hoogste drie inspecties per jaar toestaan, doch Amerika's laatste en laagste eis was acht tot tien inspec ties per jaar. Bovendien heeft Gromiko in Mos kou te kennen gegeven, dat een ver bod van proefexplosies niet tot stand kan komen indien Frankryk zich daar niet aan stoort en De Gaulle niet van zins is over deze zaak te onderhandelen. Niettemin tonen zowel Chroesjt sjow als Kennedy en Rusk zich be moedigd door de gang van zaken. In de correspondentie tussen Chroesjt- sjo-/ en Kennedy werd niet gesproken over explosies, die Frankryk en even tueel China kunnen ondernemen. Rusk gaf te kennen dat Amerika. Rusland en Engeland, indien zij tot een akkoord komen, daarna kunnen trachten andere staten tot aanslui ting te brengen. Scepticisme hoort men vooral in Congreskringen. Regeringsfiguren to nen Hch vaak extra optimistisch om te onderstrepen dat zy van goede wil 7Ün hy het onderhandelen. Congres leden daarentegen uiten zich vaak schamper om hun kiezers te tonen dat zij zich niet zo geraakkeiyk in de luren laten leggen door de rode vos, die de passie preekt. Het Katangese leger zou vóór he denochtend 11 uur de wapens neer leggen, zo heeft brigade-generaal No- ronha, de commandant van de India se troepen, die maandag Kolwezi binnentrokken, gisteren bekendge maakt. Hij zei in een zeer hartelijke sfeer met president Tsjombe te heb ben gesproken, die hem met klem had verzekerd, dat de troepen van de VN zich vrij door geheel Katanga mogen bewegen. Over het lot van de zogenaamde .huurlingen" die zich te Dilolo, in zuidwest-Katanga aan de grens met Angoia, hebben teruggetrokken ver klaarde generaal Noronha, dat de genen die zich met hun wapens over geven, over de grens zullen worden geleid-Degenen die zich gewapender hand verzetten, zullen aan de Kon golese autoriteiten worden overgele verd. Overigens zouden de VN-troe- ien pas over enkele dagen naar Dilolo oprukken. Generaal Noronha zei, dat Tsjombe hem had verzekerd, dat hij het ver trouwen in de blanken, en vooral in de Belgen, had verloren. De Katan gese leider nodigde de bevolking uit, geheel met de Verenigde Naties sa men te werken. Intussen zijn drie Katangese mi nisters Moenongo van Binnenland se Zaken, Kimba van Buitenlandse Zaken en Kibwe van Financiën naar Elisabethstad vertrokken, bege leid door een officier van de VN, die verantwoordeiyk is voor hun veilig heid. Binnenkort zullen gemengde pa trouilles, bestaande uit VN-militairen en Katangese politiemannen, optre den. aldus de politieke vertegenwoor diger van de VN. die het onderhoud tussen Tsjombe en generaal Noronha heeft bijgewoond. Engeland aanvaardt staalvoorwaarden van de EGKS Engeland aanvaardt de voorwaar den op het gebied van de staalpry- zen voor toetreding tot de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, zo heeft de Britse delegatie gisteren op de conferentie van plaatsvervan gers in Luxemburg verklaard. Deze conferentie welke maandag begon, werd niet bygewoond door Franse vertegenwoordigers. De Britten die zich bereid ver klaarden de regels van hun National Steel Board aan te passen aan de desbetreffende akkoorden van de EGKS. beschouwen hiermee de eer ste fase van de onderhandelingen over hun toetreding tot de EGKS als afgesloten. Wrak Belgische kotter gevonden Een vliegtuig van Hr. Ms vliegdekschip „Karei Doorman" heeft in de Noordzee het wrak ontdekt van de ondersteboven drijvende Belgische kotter Nieuwpoort 232, de „Carina". In de nabyheid van het wrak, waar op vorige week de Katwykse hektrel- ler KW 43 is lek gestoten, bevindt zich thans het Britse betonnings- vaartuig „Mermaid". De gezagvoer der van dit schip heeft aan de „Ka- rel Doorman" verzocht het wrak ln de grond te schieten. Op dit verzoek is nog niet gereageerd. Strauss voorzitter CSU-fractie Franz Josef Strauss, de voormalige Westduitse minister van Defensie, is gisteren gekozen tof voorzitter van de CSU-fractie in de Bondsdag. De Christelyke-Sociale Unie is de zus- terparty in Beieren van Adenauers CDU. zy heeft 50 afgevaardigden in de Bondsdag. Strauss is hiermee automatisch on dervoorzitter geworden van de gehele CDU/CSU-fractie. die uit 242 leden bestaat. Voorzitter daarvan Is de vroegere minister van Buitenlandse Zaken Heinrich von Brentano.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9