Conferencier Ulbricht vindt de EEG „drek" u Prins bood N.T.S.-man zijn handschoenen aan Hoogvacuumteclmiek: Verolmes troetelkind Brown, Wilson en Callaghan kunnen GAITSKELL opvolgen CNV tegen vrijheid van ziekenfondsen Nu elke dag kwee Koningin nam film mee naar Soestdijk Ex-turner demonstreert reuzenzwaai Arenden roven lammeren in Zweeds dorp ARRESTATIES IN HONGKONG Pracht handen inmEfly— i.b. «J, Jonge Papoea's teruggestuurd Labour zoekt topleider, boven de verdeeldheid Werd voor moord op Oiympio betaald! Jupiters weg uit Italië Weer kritiek van Alsop op STEVENSON Reserveer WILHELMINA" LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 22 JANUARI 1963 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Berlijn Een zichtbaar opgeluchte en grappenmakende Ulbricht heeft zaterdag zijn discussies afgesloten op het Oostduitse partij congres. Het was geen wonder, dat Chroesjtsjow ironisch zat te glim lachen. terwijl Ulbricht nogmaals zijn visie op het wereldgebeuren ten beste gaf. Ulbricht gaf hoog op van de onenigheid in de EEG. die hij ..drek" noemde, maar die door Chroesjtsjow met stijgende bezorgdheid als een geweldige uitdaging aan het communistische blok werd gezien. Ulbricht vond ook, dat de zaak van het socia lisme er iets beter voorstaat, nu een Oostduitse ambassadeur in Havanna, op 150 km van de Verenigde Staten, zetelt. Chroesj tsjow was daar zo te zien niet direct kapot van. De gewezen turner Ulbricht wekte pen, die sommigen ervan hebben ver- voornamelijk de indruk, alsof hu zijn wacht. Men kan slechts in het vage reuzenzwaai nu wel definitief onder de knie heeft. Hij improviseerde, maakte grollen en slaagde er werke lijk in zijn menselijkheid te tonen, toen hij het over de economie van de DDR had. De destalinisering be gint blijkbaar zelfs dit stuk diepge vroren ideologie te ontdooien. En het Is waar, dat Ulbricht in zijn element komt. wanneer hij het over kleine praktische problemen krijgt: hij is eigenlijk geknipt voor de rol van een plaatselijke partijsecretaris. Ulbricht maande toch nog eens de Chinezen het oor te lenen aan Chroesjtsjows voorstel om de open- bare polemiek te staken H« zei ook ln de huidi realiteit reden tot hoop te hebben, dat het centrale comité in Peking het inder daad zal doen. Voorlopig wijst er nog niet veel op. Dat de breuk tussen Europese en Aziatische communisten want tus sen hen loopt er werkelijk een scheidslyn geheeld kan worden, valt voorlopig sterk te betwijfelen. Poolse ideologen hebben de oorzaak van het conflict wel aangeduid: het fundamentele verschil in de omstan digheden tussen de Europese en Azia tische communistische landen. Die omstandigheden zijn anders en hun ambities zijn het dus ook. De betrekkelijk hoog ontwikkelde Oost-Europese landen hebben minder haast en meer behoudzucht dan de Aziatenen vermoedelijk de Latijns- Amerikanen), die langs de kortst mo gelijke weg hun historisch lijden wil len verhelpen en bereid zijn daarvoor met meer lijden te betalen. De confrontatie der meningen op het Oostduitse partijcongres heeft dus niet de volledige klaarheid gescha de grote lijnen onderscheiden, die zich nu beginnen af te tekenen. En die zijn toch wel hoopgevend. Er is een neiging tot uiterste voorzichtig heid jegens het Westen, ook in de Duitse kwestie. In het interne geschil probeert Moskou matiging te betrachten, maar tevens een werkelijk concilie over de dogmatiek uit de weg te gaan. Pe king is ideologisch immers veel zui verder op de graat dan Moskou. Chroesjtsjow grijpt nu weliswaar te rug op Lenin. maar dan toch alleen op die gedachten van het revolutio naire genie die voor de Sowjet-Unie hanteerbaar Die realiteit is de dringend nood zakelijke verbetering van het levens niveau in Oost-Europa, door een re organisatie van de economie, en het voorkomen van oorlog. Die twee noodzaken zijn niet nieuw, maar de realist Chroesjtsjow heeft ze zelden reëler gesteld als op dit anti-climax- tische partijcongres van de SED. Dat konden noch de leuzen noch de rode banieren van de wereldrevolutie die In het Zweedse dorp Maglehem hebben arenden vier lammeren en twe>e katten gedood en daarna ver slonden. De eigenaar, een schapen- boer, werd opgebeld door een buur man, die hem vertelde, dat een arend een van zijn lammeren had ge in het koude grauwe Oost-BerlUn dood. Toen hij het beest wilde na woeien, verbergen. Einde Gistermiddag om 14.20 uur is in Oost-BerlUn het zesde congres van de Oostduitse „Socialistische Eenheids, partij" geëindigd. Het congres heeft zes dagen geduurd Op de slotbijeen komst werd gistermorgen onder stormachtig gejuich meegedeeld dat het. nieuwe centrale comité van de partij met aan het hoofd Walter Ul bricht met. algemene stemmen was deren, vloog het weg met het lam in zijn klauwen. Even later vond hij nog vjjf andere eveneens door arenden gedode lammeren en kat ten. Grotewolil treedt spoedig af Otto Grotewohl, de Oostduitse premier, zal binnenkort zijn functie van regeringsleider om gezondheids- De regering van de Britse kroonko- linie Hongkong heeft een onbekend aantal personen, onder wie drie po- Verolmes nieuwste troetelkind heet hoogvacuumtechniek. Meer nog dan litiefunctionarissen. laten arrest©» door de scheepsbouw is de nu 61-jarige industrieel begeesterd door xtjn nieuwe project, dat zeer vele toepassingsmogelijkheden heeft. fot?2*!1' n ver^iefm? hadden retjener neerleggen, aldus verluidt 1882 afgevaardigden deelgenomen. De Ujt krjngen die nauwe betrekkingen uitslag toont, zo zei de voorzitter van hebben met het centraie comité van de kiescommissie. Schmidt, duidelijk aan „dat de SED eensgezinder dan ooit. is". De slotbijeenkomst was begonnen met een intocht, van in uniform ge klede kinderen. Daarna hielden de af. gevaardlgden van Japan Chili (ook namens dP partijen uit de andere Zuidamerikaanse landen», Algerije en Spanje korte toespraken waarin zij Chroesjtsjow steun toezegden in het ideologische conflict met. China, zon der dit land echter rechtstreeks te noemen De Chinese gedelegeerde. Woe, die vrijdag tijdens zijn rede I werd uitgejouwd, bleef onbewogen zit ten temidden van de toejuichingen die de sprekers ten deel vielen. De 2500 afgevaardigden en onge veer 1700 gasten besloten het congres met het zingen van de „Internatio nale". Oostouitse communistische par- Als mogelijke opvolger van Gro tewohl wordt genoemd Willi Stoph, vice-premier, die belast is met de coördinatie en controle en lid van het centrale comité. Het concern heeft in de laatste Ja ren veel geld geïnvesteerd in de tech niek van het opdampen van metaal op daarvoor in aanmerking komende materialen, als textiel, papier e.d. Binnenkort wil de heer Verolme met de resultaten voor de dag komen. „Wij gaan de zaak grootscheeps op zetten en over enkele maanden al .•en grote reclamecampagne voeren over de gehele wereld", zei hfj zater- dagmidoag op een receptie ter gele genheid van de tewaterlating van de Esso Dei. Haag", een oiiereus, die met 7'»n Q00QC ton over enkele maanden net grootste schip van de Nederlandse koopvaardijvloot zal zijn. Een serie van speciale machines voor die hoogvacuumtechniek is ont worpen. Chemische processen werden ntwikkeló. Naarmate het toepas- ."•ingsterrein zich meer begon uit te breiden is het ontwikkelingstem- Voor de hoogvacuumtechniek zal nu een volledig gestandaardiseerde produktiefabriek worden gecon strueerd. voorzien van de machines. Deze fabriek kan in dezelfde uitvoe ring overal ter wereld worden ge plaatst ei systematisch worden ver groot door extra eenheden aan het basisproject toe te voegen. De eerste van deze eenheisfabrie- ken is al verkocht aan een Ameri kaanse onderneming, zei de heer Verolme, en moet over zes maanden worden afgeleverd. Onderhande lingen iii andere landen zijn in een vergevorderd stadium. Het concern overweegt in bepaalde gevallen zelf tot participatie in de exploitatie over te gaan. Vooi het nieuwe project is een ven- rootschap in oprichting, die Verolme Internationaal gaat heten en tot doel heeft internationaal produktie-een- van de gemetalliseerde produkten zijn op het ogenblik papier- en deco ratie-industrieën. verpakkingsfirma's ed. maar Verolme wil meer. Als dc belangrijkste ontwikkeling in 1962 wordt door het concern be schouwd het feit, dat het gelukt is het I metalliseren van textielgoederen, spe- mrj-i Ic'aal van synthetische stoffen, te Oost-meuw-Guinea •jcrfec,ior"'rt'n- do versneld. De^ grootste afnemers heidsbedryven te plaatsen en de on- gOMj|li B derlinge belangen van deze bedreven te coördineren. De bestaande bedrijven van het Verolme-concern zullen worden ge- oruikt voor de aanbouw van de fa- briekseer.heden, het personeel zal de technische, administratieve, commer- ren ln verband met spionage. Volgenj een bekendmaking van de politie, waarin dit werd gezegd, stonden d© aangehouden burgers niet in officlë» le dienst. De arrestaties waren ver* richt na een onderzoek door een spe ciale tak van dienst, die de bestrijding van ondergrondse activiteiten ln de kroonkolonie tot taak heeft. Dagbladen weten te melden, dal de politie een nationallstisch-Chlne- se geheime organisatie had opgerold en dat 27 personen zouden zfjn aan- gerouden. In Kanton (Rood-Chlna) ls giste ren een „Tsjlang Kal-sjek spion" ge ëxecuteerd. Dit werd gemeld ln een nieuwsuitzending van Radio-Kanton. Het betrof een 31-jarige Chinees, di© volgens de radio in december vorig jaar aan de grens met Hongkong werd gearresteerd omdat hU explo sieve stoffen bfj zich had. ciële en training services verzorgen. De reis, die de heer Verolme on langs naar Zuid-Afrika maakte, zou verband houden met het nieuwe pro ject. en nimmer ruw of schraal Het is de Homamelis die het 'm doet Vierenveertig Papoea's die naar oost-Nieuw-Guinea waren uitgewe ken zijn teruggeleid. Het Australi sche bestuur weigerde hun toelating. De betrokkenen zijn allen scholieren afkomstig van scholen in Hollandia- binnen, namelijk 10 van de 11 leer lingen van de opleidingsschool voor inheemse bestuursambtenaren. 8 van de 67 leerlingen van de kweekschool j en de overigen van de mulo. Zij zijn weer opgenomen in hun internaten I in Hollandia-binnen. Tweede ronde van Kasjmier-gesprek geëindigd 0 (Van onze Utrechtse correspondent) De tweede ronde van de besprekin- christelijk Nationaal Vakver- gen tussen India en Pakistan _over bond hteft adres aan de Kasjmier is zaterdag in Nieuw Delhi geëindigd. Het gesprek wordt volgen de maano in Karatsji voortgezet. De le'der van de Pakistaanse dele gatie heeft voor zijn vertrek uit de Jndiasr hoofdstad gezegc'. dat de ge- dachtemvisseling hartelijk en opbou wend is geweest. Dit wilde echter nog niet zeggen, dat een oplossing nader bij was gekomen. Een Indiase afgevaardigde heeft gezegd, dat de besprekingen een beter begrip van de moeilijkheden hehben Tweede Kamer ernstige bedenkingen geuit tegen het plan van minister Veldkamp om over te gaan tot de vrijheid van werkterrein voor de zie kenfondsen (ontwerp-Ziekenfonds- wet). Het C.N.V. meent dat. met uit zondering van de rooms-katholieke organisaties, g*en ziekenfonds be zwaar heeft tegen de tendens van sanering en samensmelting in het huidige ziekenfondswezen. De door de minister voorgestelde gewekt, vooral wat betreft de manier wijzigingen, aldus het C.N.V., zullen waarop zij moeten worden aangepakt, een gezonde ontwikkeling frustreren. Beide partijen hadden zich ernstig Dergelijke principiële wiizigingen mo- ingespannen zich in het standpunt van de ander in te leven. Advertentie diej staat Prijzende rede van Macmillan (Van onze Londense correspondent) De gemoederen en gedachten in Engeland werden ook gedurende het afgelopen weekeinde nog steeds door Gaitskells heengaan beheerst. Zater dagavond heeft premier Macmillan voor radio en televisie de oppositie leider op diepgevoelde wijze herdacht. Gaitskells snelle loopbaan was, zei met haar uiteenlopende stromingen ls altyd geweest een middenfiguur voor het leiderschap te vinden, zoals eens Clement Attlee is geweest. Door zijn felle strijd tegen de linker vleu gel vooral terzake van de natio- nalisatiepolitiek en eenzijdige nucle- I worden. De oppositieleider wordt door »J™ dre,gde Gaits" de gezamenlijke fracties van Lager en Hogerhuis bij geheime stemming gekozen. Dit zal zo snel mogelijk moeten gebeuren, vooral omdat het niet uitgesloten is, dat Engeland ge zien de EEG-crisis in oktober a.s. naar de stembus zal trekken. De ver kiezing zal natuurlijk pas na Gaits kells begrafenis plaatsvinden. Fr zul len waarschijnlijk drie kandidaten zijn, n.l. George Brown, de tegen woordige plaatsvervangende leider, Harold Wilson, die twee maanden ge leden met slechts dertig stemmen hij, een gevolg van zijn heldere geest, door Brown werd verslagen en James zijn intellectuele kracht, zijn gave Callaghan. Verhogen uw weerstand speciaal tegen griep en verkoudheid! LAMB0-TRAN per flacon van 100 parels vitamine AenD f3.25 Bij apotheker en drogist Problemen van pacifisme In „Kerk en Wereld", orgaan voor vrijzinnig protestanten, bespreekt een der twee hoofdredacteuren, dr. H.G. Hubbeling, problemen van het paci fisme. Dit ö.m. naar aanleiding van het rapport der herv. synode over de kernbewapening en daarop door de groep „Kerk en Vrede" uitgebrachte kritiek. Hij zegt niet de wee te kunnen aangeven om uit de moeilijkheden te geraken en noemt zijn artikel daar om een „cri de coeur" waarop reac ties welkom zijn. Na bespreking van aspecten van het synoderapport en de kritiek daar op. zegt hy te geloven, dat de wer kelijke christen, die geheel leeft van uit de verlossing in Christus, zijn Heer ook kan navolgen in het weige ren van elk uiterlijk geweld. Ik ge loof Inderdaad, dat wij zondigen bij onze oorlogsvoorbereiding, maar is er wel een echt alternatief, gezien de zwakheid van de mensen? Deze stelling adstrueert hij in zijn artikel door er op te wijzen, dat het mooiste moment in zijn leven het ogenblik was waarin hjj een Canade se tank met zijn witte ster zag schie ten ln de straten van de stad waar hfj was ondergedoken. „Het mooiste lied. dat ik ooit heb gehoord was het gegier van granaten boven mijn hoofd, toen ik voor het «erst ra lan ge tijd weer buiten kon zijn. Het meest heb ik gejuicht voor de zege vierende geallieerde troepen, die langs trokken, een vluchtende vijand ach terna. Het waren geen pacifistische leuzen en dito conferenties, die ons hebben bevrijd om zgn gedachten klaar uit te druk ken en vooral zijn moed en geduld. De premier prees Gaitskells grote menselijkheid en karakter en zijn diepe haat tegen alle vormen van onrechtvaardigheid en rechteloosheid. Maar Gaitskell was een man zonder persoonlijke haat, aldus Macmillan. Gaitskells begrafenis zal zeker niet j voor morgen geschieden en een privé-karakter dragen. Op 31 januari zal in de Westmin ster Abbey, Engelands belangrijkste kathedraal, een herdenkingsdienst voor Gaitskell worden gehouden. I welke door regering en parlement zal worden bijgewoond. Ook zal Gaits kell worden herdacht in de nieuwe kathedraal van Coventry en in een kerkdienst in Leeds, zijn kiesdistrict. Vandaag zou Gaitskell door Macmillan en de andere politieke leiders in het Lagerhuis als parle mentariër worden herdacht. Op die dag zou het parlement na het kerst reces zijn werkzaamheden hervatten, maar als teken van rouw zullen, na de herdenkingsredevoeringen, de zit tingen van beide huizen tot mor gen worden verdaagd. Deze verdaging in verband met het overlijden van een oppositieleider is nieuw in de Britse parlementaire geschiedenis, in functie zynde oppositieleider is ge storven. Er heerst grote spanning over de vraag wie Gaitskells opvolger zal De ideale oplossing voor de zeer moeilijk te hanteren Labour-fractie zen! keil. die daar toch niet ver van ver wijderd was, bij rechts te belanden, hoewel hij volgens zichzelf evenals zyn voorganger Attlee, links van het centrum stond. De moeilijkheid thans is niet al leen om uit een handjevol topleiders iemand te vinden, die duidelijk bo ven de verdeeldheid staat, zodat de nog steeds wankelde partijeenheid kan worden bewaard, maar ook om iemand van Gaitskells kaliber te vinden, in staat om minister-presi dent te worden voor het geval Labour de verkiezingen wint, waarop dank zij Gaitskell tot nu toe grote kans bestand. In feite moeten de fracties een potentiële minister-president kie- gen bovendien naar inzicht van het Verbond, slechts aan de orde komen by een algehele herziening van het ziekenfondswezen en niet bij een wet van zo beperkte strekking. Op grond van de door het ver bond gewenst geachte ontwikkeling, heeft het C.N.V. evenmin behoefte aan meer financiële zelfstandigheid voor de ziekenfondsen. Niet geschikt Ten aanzien van de mogeiykheid tot beroep, meent het C.N.V., dat de Ziekenfondsraad hiervoor niet het geëigende lichaam is. Het Verbond pleit voor de administratieve raden van beroep, ook voor de bejaarden en vrijwillig verzekerden. Het Verbond meent, dat een zie kenfonds zich in het algemeen moet onthouden van activiteiten buiten haar taakgebied. Het wijst er echter op. dat de commerciële activiteiten van de fondsen 'brillen) een niet onbelangryke kostenbesparing voor de verzekerden tot gevolg hebben gehad. Het adres stelt de vraag of een prijsingrypen op andere wyze wel een even groot gunstig effect zou hebben gehad. Uittreden Het C.N.V. ls bevreesd, dat de door d eminlster gewenste gelijkschake ling van de premie voor vrywillig verzekerden, een uittreden van d© beter gesitueerden met lichte ziek terisico's tot gevolg zou hebben Voor deze groepen zou het aantrekkeiy- ker worden een particuliere verzeke ring te sluiten en dit maakt voor de overigen de vrijwillige verzeke ring weer kostbaarder. Het Christeiyk Vakverbond wil het huidige premiestelsel voor de vrij willig verzekerden daarom hand haven. Tenslotte bepleit het adres een betere taakafbakening tussen Ziekenfondsraad en Centrale Raad voor de Volksgezondheid. I Nigerië heeft de ministers van Buitenlandse Zaken van de Interafri- kaanse Organisatie en Madagaskar verzocht, donderdag in Lagos bijeen te komen om de mogelyke drijfveren van de moord op president Sylvanus Oiympio van Togo te bespreken, al- dus is in de hoofdstad van Nige rië bekend gemaakt. De Nigeriaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Jaja Watsjoekoe, heeft op een persconferentie gezegd, dat de byeenkomst van 19 landen (Van onze Rotterdamse correspondent) Filmcameramannen van het NTS-journaal hebben over gebrek aan afwisseling niet te klagen, maar het zal toch ook deze filmers omdat dit de eerste maal is. dat een njef eih(> daq qebeuren. dat zij van Prins Bernhard handschoenen In fnnntia liinrlo AnnncitiploiHpr ie HP. I t i f F' I krijgen aangeboden en dat Koningin /ultana hun opnamen ver voert. Tijdens de Elfstedentocht is dit de Rotterdamse cameraman Pim W. Korver (27 jaar) overkomen. Met 25 jaar reeds in Tweede Kamer De vooi het lidmaatschap van de Tweede Kamer vereiste leeftijd zal worden verlaagd van 30 tot 25 Jaar. De leeftijd van dertig jaar, die ver eist is voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer blijft ongewijzigd. Dit zijn de hoofdzaken van een wetsontwerp dat de minister-presi dent en de minister van Binnen landse Zaken bij de Tweede Kamer nebben ingediend. Het wetsontwerp voorziet in een wyziglng van de grondwet, waarin genoemde leeftijd is vastgelegd. In de bij het wetsontwerp beho rende memorie van toelichting wordt gezegd, dat gebleken is. dat ln de Tweede Kamereeen grote mate van eenstemmigheid bestaat voor wat be treft het verlangen om de vereiste jeeftyd van dertig jaar voor het lid maatschap van de Tweede Kamer te verlagen. Prinses Irene ziel „goud van Peru" HKH Prinses Irene heeft gisteren in gezelschap van een vriendin een oezoek gebracht aan de tentoonstel ling „Goud van Peru", welke mo menteel in het Centraal-museum in Utrecht wordt gehouden De prinses toefde lange tijd in het museum, waar zij werd rondgeleid In Franeker stond Tim langs de kant inei de opdracht „uitvallers en bebloede koppen" te fotograferen, maar op het punt, waar hij stond ge beurde bijzonder weinig. Hy besloot naar Leeuwarden te rijden, toen hij op enige afstand een helikopter zag landen In de mening dat het een toestel was. dat op Leeuwarden in ge reedheid werd gehouden voor se tt ondenvervoer, rende en g.eed hij tien minuten lang over sneeuw en door de directrice, Houtzager mej. Onjuiste cijfers over strijd in Vietnam Op grond van een officieel on derzoek heeft men vastgesteld, dat de verliescyfers. die generaal Har- kins. bevelhebber van de Ameri kaanse hulptroepen in Zuid-Vietnam, over de strijd in dit land heeft ge publiceerd, onjuist zyn geweest. De generaal had bekendgemaakt, dat er in 1962 40.000 man waren ge sneuveld en wel 10.000 aan regerings zijde en 30.000 aan de kant van de communistische guerrillastryders. Het blijkt nu dat in deze cijfers ook de gewonden en gevangenen zijn be grepen. In werkeiykheld, zo zei men in Saigon, zyn er aan regerlngszyde in 1962 4500 man gevallen tegen 3000 in 1961: 7000 man waren in 1962 ge wond geraakt en 1000 gevangen ge nomen. By de guerrillastryders sneu velden er in 1962 21.000 man tegen 13 000 in 1961; 4000 man werden ge- !wond en van de communisten wer- dr. E. M 'den voorts 5000 krygsgevangen ge maakt. Us, net op tyd om Prins Bernhard weer in het toestel te zien stappen. „Koninkiyke Hoogheid wilt U even wachten?" stootte Pim Korver bygend uit en zodra hij weer op adem wac gekomen, kon hy de Prins verzoeken nog even met de filmca mera in de hand te poseren. „Hebt u geen handschoenen?" vroeg de Prins. Pim legde uit, dat hy die in de wa- ?en hao en liever met blote handen werkte „O, goed', zei de Prins. „Anders had u de mijne wel mogen hebben. Voor het afscheid nemen zei de Prins, cai hy een nieuwtje had. Hy ging zyn vrouw ophalen Pim Korver Steward Alsop heeft gisteren In een artikel In de „Saturday Evening Post" herhaald, dat Adlal Stevenson haastte zich terug naar de centrale bereid was geweest „concessies" ook zou spreken over de kwestie van ondermijnende activiteit in verschei dene Afrikaanse landen. Volgens de minister is de moord op Ólympio door iemand geleid en gefinancierd. Ghana heeft zich bereid verklaard diplomatieke betrekkingen aan te knopen met Togo Het in Togo op tredend voorlopige bewind is door Ghana erkend. De vorige Togolese regering maakte aanspraak op delen van het voormalige Brits-Togo, dat rchoten. de aankomst van Koningin en Prinses te filmen. Via dc commandant van de vlieg basis verzocht Pim Korver de Ko ningin het filmpje mee te nemen en zy stemde meteen toe Prinses Bea trix hoorde ervan en vond het „wat enig". Op hei laatste moment dreigde ook 1it evenwel in de war ie lopen, want de Koningin zou per helikopter naar Soestdijk vliegen, maar door de late aankomst van Paping werd die tocht i 'wijfelachtig Toch wilde de Koningin nu blJ behoort. Anderzijds was niet weggaan voor ztj de wtnnlar ar ,ïan Ohanese zode over geklajgd had zien aankomen. da' samenzweerders tegen president Er we ra besloten, dat zij per heli- I Naar aanleiding van een bespre king die mr. Stikker, de secretaris generaal van de NAVO. gisteren met de Italiaanse minister van Defensie Andreotti heeft gehad, wordt gemeld dat Italië en de Verenigde Staten het eens zyn geworden over het weg halen van verouderde Amerikaans© Jupiter-raketbases uit Italië. Volgens persberichten zouden in de plaats hiervan de Polaris-onderzeeërs ko men die de NAVO ter beschikking zouden worden gesteld en waarvoor Italië waarschyniyk ook personeel zou leveren. Voorts zyn de Verenigde Staten en Turkye voornemens in het bestek van de NAVO de Jupiterraketten op Amerikaanse basis ln Turkye even eens terug te trekken. Deze wapens zouden door Polar israketten aan boord van Amerikaanse onderzeebo ten in de Middellandse Zee vervan gen worden. kopter naar Leeuwarden zou vliegen en var.daai per Friendship richting Soestdyk. Daar stond een wagen klaar van de N.T.S. om het materiaal op te halen. Diezelfde avond nog werd een deel van de opnamen uitgezonden, de vol gende avond de rest. Nkroemah hun toevlucht in Togo hadden gezocht. Verwacht wordt dat de betrekkingen tussen beide landen nu aanzieniyk beter zullen worden. Advertentie post, waar hy zijn materiaal afgaf en order kreeg naar vliegbasis Leeu warden tc gaan om daar de Koningin te filmen Het was de bedoeling, dat Prins Bernhard mee terug zou komen, maar Pim Korver hoorde, dat hij zyn plaats Tan Prinses Beatrix had afgestaan, toen deze de wens te kennen gaf de finish te willen bywonen. Muurvast In de twbe helikopters, die van de vliegbasis naar de Grote Wielen vlo gen. was voor de cameraman geen plaats meer Hy reed dus per auto aar de finish, raakte onderweg muurvast in een file. rende het laat ste deel van de tocht, terwyi hy de helikopters al hoorde aankomen en was net op tyd om op de plaats, waar llchtkogels omhoog werden ge- op het gebied van de bases In het bui tenland te overwegen tijdens het hoogtepunt van de crisis om Cuba. Met name zou hij er voor hehben gevoeld de vlootbasls Guantanamo op Cuha af te staan en over de opheffing van andere bases In het buitenland te spreken In verband j met het ontwapenlngsvraagstuk. Met I dit standpunt had Stevenson, volgens Alsop. de meerderheid van de ove rige leden van de Amerikaanse Na tionale Veiligheidsraad tegenover zich gehad. Ter verdediging van een eerder ar tikel ovei deze zaak schryft Alsop. lat men pas tot publlkatie was over gegaan. nadat het stuk driemaal uit voerig was besproken met Clayton Fritchley, een van de voornaamste ïiersvertegenwoordigers van Steven son. In dit omstreden artikel was gezegd dat 8tevenson die hoofd van de Amerikaanse delegatie by de VN - „de voorkeur had gegeven reeds thans Uw exemplaar van de 2e druk van ons FOTOBOEK die in het begin van de volgen de maand gereed komt, want de oplage van deze tweede (en laatste) druk ls beperkt. De prys bedraagt, ongewyzigd f 1.95 per exemplaar, afgehaald aan ons bureau en f2.20 franco thuis. Girobetalingen op no. 57055 tJl.V. LEIDSCH DAGBLAD N.V. DE DIRECTIE aan politieke onderhandelingen bo ven he» alternatief van een militaire actie". In dit verband werd een niet met name genoemde admiraal aan gehaald. die gezegd zou hebben dat „Adlai een MUnchen wenste". „Hy wilde de Turkse. Italiaanse en Brit- re rakel bases ruilen voor de bases op Cuba". Stevenson liet indertijd weten, dat ln het artikel ln grove mate zjjn opvattingen verkeerd werden voorge steld. Dr. F. C. v. d. Horst naar Kameroen De raaa voor de zending der Ned. Herv. Kerk zal de medisch secreta ris dr. F. C. van der Horst naar Kameroen zenden om de kerk al daar te adviseren by een aantal vra gen var medisch beleid, waarvoor deze zich gesteld ziet. Dr. Van der Horst zal ook in Kameroen, en ln Nigeria de daar werkzame zendings arbeiders bezoeken. Hy hoopt medio februari te kunnen vertrekken. Dr. K. J. Brouwer 50 jaar predikant Zaterdag Ls het vijftig Jaar geleden, dat de oud-president-director van d© Ver. Ned. Zendingscorporatie, dr. K. J. Brouwer, als predikant bij de Ned. Herv. Kerk werd bevestigd. zyn eerste standplaats was Leme- le Van 1918 tot 1921 werkte hy als predikant-evangelist in Amsterdam- Noord. Vervolgens was dr. Brouwer tot 1925 predikant in Doetinchem. In 1925 verhuisde hy naar Oegst- geest. waar hy sinds zyn emeritaat de bibliotheek van de zendlnshoge- school verzorgt. Oedurende zyn di- rectorschap maakte hy enkele ma len uitgebreide reizen naar de zen dingsterreinen in het toenmalig Ne- derlands-Indië. 350 jaar geleden werd eerste koffie ingevoerd 350 Jaar geleden werd in Nederland voor het eerst koffie ingevoerd. Het was de Amsterdamse koopman Pieter van den Broek, die in 1612 de eerste lading van dit kostelijke en toenter- tyd zeer kostbare produkt uit Mekka voor de Hollandse wal bracht Overigens waren de Hollandera reeds ver voor 1612 van het bestaan van de koffie op de hoogte Dank zy hun handel op de Orient en vooral met de Venetlërs hadden zy reeds omstreeks 1580 kennis gemaakt met de „wyn van Allah" zoals de koffi© ln die dagen in de Orient werd ge noemd. Toen dan ook in 1602 de Neder lands Oostindische Compagnie werd opgericht en de „vrachtvaarders van Europa" hun werkterrein uitbreidden tot de Indische Archipel, gingen zy zich nog intensiever bezighouden met de goed renderende koffiehandel en namen de koffiecultuur in het voor malige Nederlands Oost Indië op gro te schaal zelf daadwerkeiyk ter hand. De grote koffieplantages op Java en Sumatra zyn daar heden ten dag© nog de overbiyfselen van.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7