davitamon Beperkte gaslevering in gemeente Katwijk 1 E2H3IBE31 SICILIË is een sterk achtergebleven gebied Beperkt motorisch verkeer over nieuwe Van Disselbrug Leidse raad kon nog niet tot een beslissing komen Vandaag voor het eerst Bnisleiding AKKERTJES helpen sneller en beter dan ooit bovengronds Gevaar van tweede Cuba als niet ingegrepen wordt Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 22 januari 1963 Tweede blad no. 30862 Advertentie Voorstel verworpen: verkeerssituatie Weddesteeg blijft ongewijzigd Over twee voorstellen heeft de Leidse raad gistermiddag uit voerig de zitting was eerst om tien vóór half zeven afgelopen f gediscussieerd. Het eerste voorstel betrof de bouw van een nieuwe Van Disselbrug in de verbinding Plantsoen—Zoeterwoudsesingel Hoewel de raad con amore mee kon gaan met de bouw van deze brug ontstond eerst het .conflict" met B. en W. over het toe laten van een beperkt verkeer met motorrijtuigen over de brug en de daarmede naar het oordeel van de raad noodzakelijk gepaard gaande hogere uitgaven van f 7.500. B. en W. achtten dit bij mon- j de van wethouder Piena niet noodzakelijk, waarop het voorstel van de heer Woudstra (Prot. Chr.) volgde om hiertoe wel te besluiten. Het werd aangenomen met 24 tegen 9 stemmen (met enkele raads leden waren ook de vijf wethouders tegen). Geen meerderheid Eenzelfde lot verging ook het voorstel van B. en W. t.a.v. de verkeerssituatie in de Weddesteeg en het Galgewater. Terwijl B. en W. er voor waren om het raads besluit van 18 juni j.l. waarin de Weddesteeg slechts in de richting van het Noordeinde toegankelijk luas voor het rijverkeer, in te trekken en deze steeg juist in de richting van het Galgeiuater voor het rijverkeer open te stellen dit in verband met een verzoek van de Ned. Rotogravure Maat schappij kon dit voorstel in de raad geen meerderheid vinden. Het werd met 15 tegen 14 stem men verworpen. De heer Woudstra, die reeds in de zitting van 14 maart 1959 een voor stel indiende om de nieuwe Van Dis selbrug ook geschikt te maken voor een beperkt verkeer met motor rijtuigen, kon gedeeltelijk akkoord gaan met het voorstel van B. en W, hiervoor een bedrag van f 98.000 uit te trekken. Met B. en W. achtte ook hij een rijbreedte van vier meter vol doende. Bovendien kon hij er akkoord medegaan, dat voor de brug een be tonconstructie was gekozen. Dit zal het in deze omgeving, zo was de heer Woudstra van mening, wel doen. Ook motorcarriërs Dat de brug, welke een belangrijke verbinding vormt tussen de Burge meesters- en Professorenwyk en het winkelcentrum Kraaierstraat, Leven daal en Hogewoerd, slechts voor voet gangers en wielrijders wordt open gesteld kwam hem evenwel onge wenst voor. Ook het bedieningsver- keer, zoals bakkers, melkboeren en groentehandelaren, moeten met hun motorcarriërs van deze brug gebruik kunnen maken. Ditzelfde geldt voor de moderne „autootjes" van de PTT, welke even eens reeds ln gebruik zijn bij levens- middelenbedrijven en bakkerijen. Ook een dokter moet in spoedgevallen van de brug gebruik mogen maken, indien dit by de bouwkosten, zoals is becijferd, een meerdere uitgave van f7.500 zou vragen, lijkt hem dit alleszins gewettigd. Vooruitziende blik De heer Zitman (VVD) kon het in grote lijnen met de heer Woudstra eens zijn, waarvoor hij verwees naar de secundaire functie, welke ook de brug bij de ZijlsingelOosterkerk straat vervult. Mede met het oog op de sanering in de omgeving van de Kraaierstraat moeten wy, aldus de heer Zitman, een vooruitziende blik hebben. De heer Sommeling (PvdA) was even wel van oordeel dan men het verkeer op deze brug beperkt moet houden, dit met het oog op de recreatie in deze omgeving. Dat „gemotoriseerde" bakkers en melkboeren etc. van de brug gebruik maken komt spreker echter wenselijk voor. Zijn fractie genoot, de heer Winsemius, wenste eveneens het gemotoriseerde verkeer af te remmen. Doet men dit niet, dan ontstaat bü het Levendaal— Kraaierstraat een gevaarlijk kruis punt. Met uitzondering van het bedie- ningsverkcer voelde ook de heer Lambermont (KVPl niets voor auto verkeer over de brug Het aan weerszijden van de brug geprojecteerde hek komt hem te za kelijk voor. Kan dit nift.. wat sier lijker? De heer Van Weizen (CPN) brak eveneens een lans om de leveran ciers van dagelijkse levensbehoeften met hun gemotoriseerde carriers „over de brug te laten komen". Tenslotte stelde de heer Roorda (PvdA) nog een praktische vraag: is een rübreedte van vier meter wel voldoende om kleine, gemotoriseerde voertuigen toe te laten? En zo ja, is een meerdere uitgave van f7.500 dan toereikend? Mr. C. WOUDSTRA beperkt verkeer met motorrijtuigen. Geen auto-verkeer Wethouder Piena gaf in zUn ant woord te kennen, dat het College van B. en W. bepaald geen brug willen laten bouwen, welke zwaar verkeer aantrekt. Dit is ook niet noodzakelijk, want er zijn in deze omgeving geen industrieën. Ook de politie en brand weer hebben geen behoefte aan een dergelijke brug. De Jan van Hout en de Utrechtse brug kunnen dit verkeer opvangen. Bovendien zou een Van Dissselbrug, toegankelijk gesteld voor auto-verkeer, het kruis punt Levendaal-Kraaierstraat extra, belasten. B. en W. maken evenwel geen bezwaar, dat het lichte bedie- ningsverkeer ook straks van de brug gebruik maakt. De heer Woudstra, die de recreatie in deze omgeving niet zo zeer telt, gaf de wethouder toe, dat er inder daad geen industrieën zijn, doch er is wel handel. Het winkelcentrum van de Hogewoerd, dat nu min of meer in een slob ligt, wordt juist door deze brug bij beperkt motorisch verkeer ontsloten. Bovendien wordt het gevaarlijke kruispunt Zoeter woudsesingelHoge Ryndijk door de nieuw te bouwen brug ontlast. papierleveranciers van dit bedrüf kunnen niet van het Galgewater de Weddesteeg inryden. De bocht is hiervoor te scherp. Genoemde N.V. heeft daarom verzocht de route voor het éénrichtingverkeer om te draaien. De grote vrachtauto's met aanhang wagens kunnen namelijk wel van de Weddesteeg het Galgewater oprijden. B. en W. hadden dan ook voorgesteld om in het vervolg de Weddesteeg in de richting van het Noordeinde voor het verkeer af te sluiten. Hiertegen bestond vanuit de raad nog al enig bezwaar. De heer Roorda <P. v. d. A.), die zich de bezwaren van de N.R.M. kan indenken, gaf aan de huidige regeling de voorkeur. De heer Lambermont <KVP) zeide, dat de meerderheid van zyn fractie tegen het voorstel was. Ook al is de N.R.M. een belangrijk bedrijf indertijd ging de raad akkoord om in het belang van de N.R.M. de Valkensteeg af te sluiten het algemeen belang moet prevaleren. Vooral de school- jeugd-op-de-fiets profiteert van de huidige regeling. Aan en in de om geving van het Noordeinde zijn niet minder dan drie scholen gevestigd. Straks zullen al deze scholieren van het drukke verkeersknooppunt by de Gyselaarsbank gebruik moeten ma ken. Men moet, aldus spreker, voor zichtig zün met het scheppen van een precedent, waarop andere bedrij ven zich bij een eventueel verzoek kunnen beroepen. Is het niet mogeiyk dat het College en de raad eerst nog eens voorlichting ontvangen van een verkeers deskundige? En waarom treft de N.R.M., welke eigendom is van het pand Galgewater hoek Wed desteeg, zelf geen maatregelen? Geen trucs in spitsuren De heer Van Baaren (P. v. d. A.) deed de suggestie om wielryders van bet verbod uit te zonderen. De heer Lytcn nam een geheel ander stand punt in dan zyn fractiegenoot, de I lieer Lambermont. Hy kan zich de moeilijkheden zeer goed begrijpen. De I huidige regeling levert de N.R.M. per maand een paar duizend gulden schade op. Het is hem bekend, dat de N.R.M. bereid is om het verkeer met de grote trucks niet in de spitsuren en woensdagmiddag en vrijdagoch- i tend te doen plaats vinden. De heer De Kier (Prot. Chr.) was geen voorstander van dit voorstel. Moet een ruck de Weddesteeg in draaien, dan wordt het doorgaande verkeer in het Noordeinde sterk be lemmerd. Wethouder Van Hoek, die in zyn kwaliteit van voorzitter van de Am bachtsschool tientallen jaren is op gekomen voor het belang van de leer lingen, zeide in zijn verdediging, dat de scholieren dan in het vervolg maar een paar minuten eerder van huis moeten gaan. Gevaarlijk Het is niet bevorderlijk en bovendien gevaarlijk voor het ver keer om rijwielen van deze gesloten- verklaring uit te zonderen. Ook het College stelt het algemeen belang voorop, doch, indien wij niet tot deze maatregel besluiten, zou de N.R.M. met kleinere wagens moeten gaan werken en dit verhoogt de auto- BEVAT DE ONMISBARE VITAMINEN ALLE 10 dichtheid, o.a. op de nu reeds on overzichtelijke hoek Weddesteeg— Noordeinde. Het is onmogelijk, dat de N R.M, welke reeds met een groot ruimte gebrek te kampen heeft en reeds een deel van haar bedryf naar de Roose- veltstraat heeft overgebracht, aan het hoekpand veranderingen aanbrengt De heer Roorda, die wenste te weten om hoeveel trucks het per dag gaat. kreeg van de wethouder het antwoord dat dit er vermoedeiyk vier of vyf zijn. Het juiste aantal was hem ech ter niet bekend. Nu de directie van de N.R.M. heeft toegezegd de spitsuren en ook de woensdagmiddag en de vrydagochtend buiten spel te laten, is de heer Van Hoek de mening toege daan, dat verkeersopstoppingen in de praktijk nog wel zullen meevallen. Zeer binnenkort hoopt spreker een onderhoud te hebben met een uiterst bekwaam verkeersdeskundige, die ge polst zal worden om Leiden van advies te dienen. Hier kan echter thans niet opgewacht worden. Voorstel verworpen Na deze verdediging bleek ln twee de instantie, dat voor- en tegenstan ders elkaar niet hadden gevonden. Wethouder Menken hy had het l presidium om half vijf van de bur- gemeester overgenomen kon dan ook niet anders doen dan het voorstel in stemming te brengen. Het werd verworpen met 15 tegen 14 stemmen, hetgeen betekent, dat de huidige ver keerssituatie gehandhaafd blyft. I De overige door ons reeds geplubi- ceerde voorstellen werden alle z.h.s. j aangenomen. Een voorstel van de heer Frans (P.S.P.i om op grond van zakelyke overwegingen geen gemeen- j tegronden aan particulieren te ver kopen en over deze materie een com missie ad hoe een rapport te laten uitbrengen, kon niet in behandeling worden genomen, omdat het voorstel niet werd ondersteund. Het voorstel tot verkoop van bouwterrein aan het verkeerscircuit by het Lammen- schansplein, werd door B. en W. te ruggenomen. Benoemingen In de vacature van wylen de heer L. Questroo werd benoemd tot lid van de Commissie Markt- en Havendienst en idem Sport- en Jeugdzaken de heer Van de Vliet, tot lid van de Yerkeerscommissie de heer De Kier. Mej. A. J. v. d. Broek werd benoemd tot lerares aan het Rembrandtlyceum de heer C. Sweris tot lid van de Commissie van Toezicht op de Gem. Bedryfstechnische School en mevr. A. de Die—van den Berg tot licL van de Raad van bestuur van de Stich ting tot Exploitatie van bejaarden centra. Advertentie Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor 170.— en f 100.—. Of f 300.- en f 400. v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft hem. Grote keuze in alle pryzen. Officiële puhlikatie UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met Ingang van 23 Januari 1963 tot en met 5 fe bruari 1963 ter gemeentesecretarie, af deling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111), voor een leder ter Inzage tal liggen een plan tot herziening "(aanvulling) van het partiele uitbrei dingsplan „Leldcn-Cronestelnsepolder 1961" met betrekking tot grond, gele gen nabij de Lammebrug, zomede een Wijziging (aanvulling) van de bij het 7 partiele uitbreidingsplan „Leiden-Cro- nesteinsepolder 1961" behorende be- bouwingsvoorschriften. Een en ander heeft de Gemeenteraad vastgesteld ln lijn vergadering van 21 januari 1963. tülks met Intrekking van het ten aan dien van het onderhavige gebied gel- dende uitbreidingsplan. 11 Leiden, 22 Januari 1963. De Burgemeester voornoemd. F H VAN KINSCHOT Vervoersmiddel van de toekomst Na de bakfiets en dit is al merkbaar worden de kleine „autootjes" op 3 en 4 wielen voor de leveranciers het vervoersmiddel van de toekomst. Voor deze toekomst dient de raad zijn ogen niet te slui ten! Ook spreker wenst van de nieu we brug geen verkeersbaan te ma ken, doch zij moet een goede com municatie tussen twee stadsgedeelten vormen. Indien wij straks de brug openstellen voor motorcarriërs. PTT- wagentjes e.d. is zij nog niet gepro moveerd tot een- grote verkeersver binding. Spreker diende dan ook een voorstel in om hiertoe te besluiten en voor de bouw niet een bedrag van f98.000, doch van f 105,500 uit te trekken. Teneinde B. en W. gelegenheid te geven tot onderling beraad, werd de vergadering korte tijd geschorst. Na heropening deelde wethouder Piena mede, dat B. en W. bereid zijn om de brug straks voor alle motorisch ver keer open te stellen, waarvoor geen rij bewijs noodzakelijk is. Voor motor- rytuigen op drie wielen, waarvoor een rijbewys verplichtend is gesteld, blijft de brug evenwel gesloten. Een meerdere uitgave van f 7.500 achten B. en W. niet noodzakelijk. De con structie van het hek zal door B. en W. nog nader worden bezien. Niet tevreden De heer Woudstra was met deze toezegging niet tevreden gesteld en was van oordeel, dat B. en W. „wel wat schriel voor de dag komen". Ook voor bestuurders van motorcar riërs op drie wielen met ryvergun- ning moet de brug toegankelijk zijn. Men kan dan altijd een snel heid van ten hoogste 20 km voor schrijven. Nadat de zitting ten twee de male was geschorst nu om de raad gelegenheid te geven tot beraad tussen de fracties deelde de heer Woudstra mede, dat hij zijnv oorstel tot 't doen van 'n meerdere uitgave van f7.500 handhaaft, terwyl hij er niet mede akkoord gaat. dat zijn voorstel van 14 maart 1959, inzake het toestaan van beperkt verkeer met motorrytuigen zoals in het voorstel van B. on W. verwerkt als afgedaan wordt beschouwt. T.z.t. hoopt hij daarop nog terug te ko men. De voorstellen van de heer Woudstra hierop in stemming ge bracht. werden aangenomen met 24 tegen 9 stemmen. WEDDESTEEG I Zoals bekend blykt de onlangs van j kracht geworden regeling om de I Weddesteeg in de richting Galgewa- ter voor het verkeer met alle voer tuigen gesloten te verklaren niet te J voldoen. i Deze maatregel blijkt n.l. in de j praktijk ernstige moeilijkheden op te leveren voor de Nederlandse Roto- 1 gravure Maatschappy N.V. De grote I trucks met aanhangwagens van de Lezers schrijven Nu eens geen compliment voor PTT Op 7 januari 1963 ben ik oom ge- worden. Nog diezelfde avond heb ik persoonlijk de geboortekaartjes in de j brievenbus van dP PTT op de hoek I van dP Maredijk en dp Rijnsburger- singel gddeponeerd. Tot woensdag avond 16 jan. omstr. 7 uur heeft nog geen van de kennissen of familieleden de voor hen bestemde kaartjes ont vangen. Zij zyn inmiddels op de hoogte gesteld zodat door aandoen van onze goede PTT de dure kaartjes (f 24,—) een overbodige luxe zyn ge worden Toen verleden week een brievenbe steller werd gevraagd wat de reden wel zou kunnen zyn, dat de kaartjes zo lang uitbleven was het antwoord: „Ze zullen wel voor nieuwjaarskaart jes aangezien zijn en opzygelegd." Indien de Leidse PTT in onze fa milie op een voetstuk heeft gestaan, is hij er nu hard vanaf gevallen. Mijne heren PTT-beambten en ambtenaren wilt, U dP kaartjes vast houden tot de volgende baby geboren wordt? Hartelijk dank voor plaatsing. Een boos maar noodzakelyk gebrui ker van Leidse PTT. H. Meskers. Garenmarkt 26. Naschrift van de redactie. Naar aanleidine van dit schryven hebben wij ons om inlichtingen ge- j wend tot dp directeur van het Post kantoor De overstelpende nieuw- jaarsdrukte en de bijzonder s.echte j weersomstandigheden zo deelde deze I ons mee hebben inderdaad vertraging in de bezorging vooral van de druk- werken, tengevolge gehad. Teneinde dp bezorging van de normale brief en pakketpost zo veel mogelyk nor- maal te doen functioneren, zijn de nieuwjaarskaartjes en in dit geval geboortekaartjes afzonderlyk ge houden Al naar gelang het, tydstip van de terpostbestelling vond de bezorging plaats. Vandaag denkt men daarmee gereed te komen. Bovendien heeff de verplaatsing van de brief en pakketpost naar de Middelste gracht enigermate belemmerend op de bezorging gewerkt. In voorkomen de gevallen geeft, de directeur in over weging om geboortekaartjes en ook rouwcirculaires steeds aan het daarvoor bestemde loket in het Post kantoor af te geven. Ze worden dan direct, in de bestelling opgenomen. Het couperen van paardestaarten Woensdag 16 januari j.l. kwam de heer Donders <KVP) met een motie in de Kamer ondertekend door de Kamerleden van de VVD, ARP en CHU tegen het verbod van couperen van paardestaarten. Mejuffrouw Ten I Wandelagenda 1963 1617 maart: Sleutelstad Wandel tochten. Leiden. Org. L.W.S.V. Wil len is Kunnen. 67 april: 5e D.V.O.-tocht, Hille- gom. Inl. W. van Eist, Lysterbes- laan 48. 30 april: Oranjewandeltocht. Lei den. Org. Vereniging Koninginnedag. Inl. Leidse Jeugdactie, secr. Stadhuis. 11 mei: 4e Bevrydingsmars, Alphen a. d. Rijn. Org. w.s.v. Semper Avanti. Inl. Th. Bolhuis, Raadhuisstr. 44. 17 mei: 60 k m. Nachttocht. Alphen a. d. Ryn. Org. w.s.v. Op Goede Voet. Inl. C. J. Koelewijn, Hofzichtstraat 4 1819 mei: 3e Verkavelingstocht, Rijpwetering. Org. w.s.v. De Rippers. Inl. A. Bontje, Lykerpolder 4, Nieuw Wetering post R A. Veen 13 juni: 3e Rijn- en Gouwemars, Alphen a. d. Ryn. Org. w.s.v. Op Goede Voet; inl. C. J. Koelewyn, Hofzichtstraat 4. 58 juni: 6e Avondvierdaagse, Alphen a. d. Ryn; inl. Jac. Rooda, Gaslaan 7. 21 juni: 60 k.m. Nachttocht, Leiden. Org. w.s.v. Willen is Kunnen; inl. C. Verstraaten, Maresingel 47. 31 aug—1 sept.: 7e Rijnstreekwan- deltochten, Zoeterwoude. Org. w.s.v. Zwieten; inl. J. W. Hoogervorst, Hoge Rijndijk 357, Zoeterwoude postL'dorp. 5 okt.: 5e Hutspottocht, Leiden; inl. als boven: J. W. Hoogervorst. 16 nov.: 7e Sint-Nicolaastocht. Alphen a. d. Ryn; inl. Jac. Rooda. Gaslaan 7. Academische examens Aan d« Leidse Universiteit adn ge slaagd voor het kandidaatsexamen geschiedenis: de heren J. Creutzberg (Overveen) en P. A Hadders (Den Haag). In Katwijk kon gisteren nog geen ge volg worden gegeven aan het voorne men om op beperkte schaal de gas- voorziening te herstellen. Het door- blaasapparaat voor de gasleidingen, dat van elders moest worden aange voerd, arriveerde pas ln het begin van de avond als gevolg van de transport moeilijkheden op de weg. Van be voegde zijde vernamen wy echter gisteravond dat men hoopte van daag in het middaguur of in ieder geval kort daarna de gastoevoer te herstellen, met inachtneming van .rasloze uren. Per geluidswagen zal het tijdstip bekend worden gemaakt waarop de hoofdkranen voor gas en de toestelkranen weer geopend mo gen worden. Dit mag beslist niet eer der gebeuren. In het begin zal ge- i bruik «orden gemaakt van een on- j gevaarlijk niet brandbaar gas. waar mede het buizennet wordt schoon- gespoeld. Hierna komt pas het ge wone gas, waaraan een sterke geur I zal worden toegevoegd. De gebruikers I moeten, bij geopende ramen, eerst het onbrandbare gas laten doorstro men totdat het sterk ruikende gas I uit de branders komt. Daarna Is het hoogst belangrijk dat men tydens het j eerste gebruik de gasvlam geregeld controleert, daar het niet uitgeslo ten is dat de vlam In het begin weer dooft. Wanneer de gaslevering Is hersteld zal de beperkte levering plaats vinden van 7 tot 9. 11 tot 13 en 17 tot 19 uur. De overige uren blijven voorlopig gasloos. Intussen wordt reeds met man en macht gewerkt om een buisleiding tot tand te brengen tussen het net in net verzorgingsgebied van de Leid se gasfabriek en het Katwijkse gas net. Deze verbinding zal gemaakt worden vanuit Rynsburg en. in ver band met de vorst, bovengronds wor- iden uitgevoerd. In Rynsburg is men reeds met de werkzaamheden begon nen. Het is nog niet mogelyk tp zeg gen wanneer deze leiding gereed zal zijn, doel: men rekent voorlopig met een periode van acht a 10 dagen. ITot dal tijdstip zuilen ae gasloze uren moeten worden gehandhaafd. Overigens blijft uiterste zuinigheid bij het verbruik van elektriciteit oodzakelijk om te voorkomen, dat I door overbelasting storingen in de I elektriciteitsvoorziening zullen optre den. Dit geldt speciaal voor de pe- riode van 17 tot 22 uur. Apparaten, die veel stroom verbruiken, zoals boilers, kachels, kookplaten e.d, die nen gedurende die tyd niet te wor den ingeschakeld. Ook werden gistermiddag weer oortie* erwtensoep aan de burgerij verstrekt waaarvoor zeer veel be langstelling bestond. Er werden 9500 porties uitgedeeld. Behalve de keu kens van hel Marine Vliegkamp Val kenburg was ook de Boksschool te Leiden by de bereiding betrokken. Dit was overigens voor de laatste maal. daar vandaag deze dienstver lening werd gestaakt. 55 Uiteenzetting Broecke Hoekstra (WD) betoogde dat zy 'n voorstandster was van een stuk van de staart, daar men met het paard naar het buitenland ging en terugkwam met het paard zonder staart. Het is helaas zo, dat zij die de wetten maken, de wysheid niet in pacht hebben en er zyn direct an deren die er wat op weten. Ik denk bv. aan de Winkelsluitingswet. De sigarenwinkelier, die het kon doen. kocht een automaat" en als hij 's nachts rustig ligt te slapen, gaat de verkoop door. De heer Donders zegt: Het niet couperen van de staart is nadelig voor de paardefokkery. Dit is toch wel een fraai argument. Dat een paard geschapen is mèt een staart is maar byzaak, het winst bejag is voor hem hoofdzaak, wy leven in het jaar 1963 en het cou peren van paardestaarten is uit de tyd. Zij die het paard willen exploi teren. moeten het aanvaarden zo als het geschapen is. W. F. K de K Gift Anjerfonds voor K. en G. Het bestuur van het Chr. Tamboer- J en Pyperkorps „Kunst en Genoegen" heeft van het Anjerfonds een gift van f- 1000 ontvangen voor de uni formactie van dit korps. OPEN HET DORP De leerlingen van dP lagere en kleuterscholen van de Ver. voor Chr Onderwijs hebben wy tekort gedaan in hun actie voor „Open het Dorp". Zy brachten in korte tyd niet een bedrag van f. 378. doch f. 3378 byeen. VEBO REIKT PRIJZEN UIT Traditiegetrouw vond gisteren in de Stadsgehoorzaal de jaarlykse fa milieavond van de VEBO plaats. Ir. P. Verhoeven heeft deze avond in zyn kwaliteit van rijksveeteeltconsu- lent de pryzen, behaald op de VEBO- tentoonstelling in september j.l., uit gereikt. De feestelyke bijeenkomst werd ge opend met een hartelijk welkomst woord door de VEBO-secretaris, de heer M. Weima, waarin hy zich in het byzonder richtte tot de burge meester van Warmond drs F. K. Langemeyer, de beide wethouders S. Sannes en C. J. Piena en dr. Ver hoeven. Dat de belangstelling enigszins te genviel schreef spreker terecht toe aan de slechte weersomstandigheden, die vooral door de leden uit de om streken vervoersmoeilijkheden op leverden. Nadat de aanwezige prijs winnaarsfessen) zich op sprekers verzoek op het podium hadden ver zameld ging Ir. Verhoeven tot de prijsuitreiking over. Hy richtte zich met een persoonlijk compliment tot iedere winnaar of winnares met ver melding van de prestaties, welke tot het winnen van een prijs hadden geleid. De 33 winnaars'essenont vingen in totaal 43 prijzen w.o. 11 wisselbekers en een wisselplaquette. Nadat de heer Weima de prijswin naarsfessen) namens de VEBÖ met hun behaalde successen had gecom plimenteerd. richtte hy een hartelijk dankwoord tot de aanwezige man schappen van de Koksschool. die in de afgelopen weken het marktterrein sneeuwvrij en ..slipvry" hadden ge houden „dank zy uw spontane mede werking werd Leiden weer eens ont zet. Uw werk was een voorbeeld voor andere marktplaatsen, waar men, om welke redenen dan ook, ln ge breke bleef met het marktterrein sneeuwvry te maken", aldus de heer Weima. Het hierna volgende feestprogram ma werd verzorgd door Sempre Avanti's „Jong en Jolig", dat onder leiding van dirigent Koos Kukler een muzikale cocktail presenteerde en na de pauze een selectie uit de nieuw ste Jong en Joligshow „Met muziek door het leven" ten gehore bracht. Medewerking verleenden de solisten Wim Brugman. Gerard Koolhaas. Tiny Arnoldus. Jopie de Haas, Tom Brandt. Tiny Zonneveld en Herman Blom. De solisten Nel de Vries (fa milieomstandigheden) en Lyda Spaans (voor radio- en TV-opnamen in Hilversum) ontbraken ditmaal op het appèl. m«i H. Vredeling „De stoestand in de landbouw en in de zwavelmijnen op Sicilië is buiten gewoon ongunstig. De maatregelen ter verbetering van de landbouw structuur berusten voor een deel op foutieve investeringen Zy zyn bo vendien niet. toereikend om het Si- ciliaanse vraagstuk op te lossen", al dus de heer H. Vredeling, lid van de Tweede Kamer en van het Europese parlement tydens een persconferen tie in Den Haag. De heer Vredeling heeft als lid van een delegatie van de commissie voor de landbouw van het Europese parlement een informatie reis over het Italiaanse eiland ge maakt Van de vijftig zwavelmijnen op Si cilië zouden er 35 gesloten moeten worden wegens het feit. dat zij pro duceren voor een kostprijs, die meer dan het dubbele van de wereldmarkt prijs bedraagt. De heer Vredeling ziet een oplossing in de herscholing van arbeiders in een politiek van regio nale Industrialisering, waardoor de economie van Sicilië rijker gescha keerd worden. Wat de landbouw be treft merkte de heer Vredeling op, dat de delegatie tegenwerking had ondervonden van de lokale autoritei ten. die er weinig voor voelden de parlementsleden een langdurige blik op de toestanden te laten werpen. De delegatie stuitte op stuwdam men. die kortelings waren gebouwd, maar waarby geen aandacht was ge schonken aan een verdere distributie van het water De commissie komt tot. de conclusie dat Sicilië, dat een autonoom gewest is. niet, in staat is alle taken tot verbetering van de in frastructuur zelf te financieren zy stelt, dan ook dat moet worden nage gaan, in hoeverre middelen van de Europese Investeringsbank en het Sociaal Fonds kunnen worden aange wend om op Sicilië een grootscheepse structurele veranderine te doen plaatsvinden. „Dat is de hoogste tyd' aldus de heer Vredeling. „want het aantal communisten op Sicilië is zeer gTOOt. In dit verband wordt. dan ook wel de vrees geuit, dat het eiland een „tweede Cuba" zou kunnen worden, zo besloot het Europese parlementslid zijn toelichting. Fraaie resultaten „De oude Leidse"1 Dat de successen op vorige tentoon stellingen. behaald door leden der L.P.V. „De Oude Leidse" geen uit schieters waren, is thans gebleken op op de slotshow van de Kon. Ned. Ver. Avicultura in de Haagse Houtrust- hallen. In de afdeling pelsdieren behaal den: A. H. Blom met Vlaamse Reus 2x Z.G.; idem met Hollanders 3x Z.G. en 1 Z.Z.G met 2 erepryzen. A. F. Hollander met Chinchilla 3x G.G. en lx Z.G. D. van Duyn met Alaska 2x Z.Z.G. Sierduiven: J. B. W. A. Giesbers llx Z.G 6x Z.Z.G. en lx uitmuntend met Hollandse Kroppers, tevens fraaiste vogel van het ras. Dwerghoenders: W. Handgraaf met Antwerpse Baardkriel lx G.G. en lx Z.G. met 3 erepryzen. H. J. Piersma met Wyandotte lx Z.G. E. Quist met Succes 2x 1 Z.G. J. J. Binnekamp met Java 2x 1 Z.Z.G. en 2x Z.G. J. W. B A Giesbers met Holl. Kuifhoender lx Z.Z.G. en 2x Z.G. G. L. Opdam met Leghorn wit 3x G.G. en ereprijs. F. v. d. Mark met Hollandse Kriel 6x Z.G.; 2x G.G. en 5 ereprijzen. W. Handgraaf met Sabelpootkriel lx Z.Z.G., hoofdereprys en 4 erepryzen. Grote Hoenders: E Quist met Orpington lx G: lx Z.Z.G. en 3 ere prijzen. J. B W. A. Giesbers met Leghornpatrys 3x G.G.; lx Z.G. Eis: een maand voor toebrengen van letsel Het was wel ©en „oud zeer" waar voor een arbeider up. Leiden zich in hoger beroep voor het Haagse ge rechtshof had te verantwoorden. Op 11 november 1961 had hy ruzie ge kregen in een Leids café en toen iemand met, een stuk bierglas ver wondingen toegebracht Daarvoor was hij door de recht bank veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf van welk vonnis hy in hoger beroep kwam Volgens ver dachte had hij wel een scherf in zyn handen toen hy sloeg, maar dat hy het opzettelyk zou hebben gepakt, om daarmee zyn tegenstander te lyf te gaan, ontkende hy. De proc. generaal wilde dit in het midden laten, want alleen de mis handeling is al strafbaar genoeg en daarom werd bevestiging van het vonnis gevraagd. De verdediger, mr. Tj. Schaper vond de opgelegde straf te zwaar en kwam in heftig conflict met een raadsheer van het Hof, die vroeg of pleiter zich wat wilde beper ken in diens pleidooi. Volgens pleiter vond het gevecht plaats in een café. waar „het schuim van Leiden" komt. Verdachte moest zich wel teweer stellen. Pleiter con cludeerde dat hier sprake is van noodweer mogelyk met overschry- ding daarvan en vroeg vryspraak. Arrest op 1 februari. Macmillan dient F ra n se pres id en t fel van repliek (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan heeft gister avond in een rede te Liverpool gene raal De Gaulle op zeldzaam open hartige wijze van repliek gediend over diens oppositie tegen Engelands toetreding tot de EEG. Macmillan zei. dat indien Frankryk er in be ginsel tegen was, de Britse regering hiervan onmiddellijk by het begin van de onderhandelingen op de hoog te had behoren te worden gesteld. Macmillan sprak op een conserva tieve meeting, welke door ongeveer 2000 mensen werd bygewoond. Zel den sprak hy met zulk een diepe verontwaardiging in het openbaar over de Franse president. Hy zei, dat Engeland zich niet zou laten koeieneren. Eén deelgenoot in ie EEG, zo waarschuwde hy. moet niet proberen te heersen of te dicteren Macmillan riep de president toe buiten de schutting van zyn eigen tuintje te kyken en bezwoer hem deze grote kans niet te missen. Over de beschuldiging, dat hy inzake de Polaris-overeenkomst tegen De Gaulle niet volkomen oprecht zou zyn geweest zei Macmillan. dat hy de Britse houding volledig tegenover da Franse president had uiteengezet. Rusk en Groniiko over het Franse atoomwapen De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren verklaard niet pessimistisch te zyn over de zelfstandige atoon*- macht van Frankryk. Hy vertrouwt in voldoende samenwerking tussen NAVO en Parys. De Fransen hebben tydens de Cubaanse crisis blijk ge geven van krachtige steun aan het Westerse standpunt. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Gromlko, heeft giste ren tegenover Westerse journalisten in Moskou verklaard, dat Frankryk moet meedoen aan de totstandkoming van een akkoord inzake het verbod op kernproeven. Naar zyn mening zal dit geen probleem zyn, want Frankryk zal wel tekenen. Naar aanleiding van onze re censie over ,£in Deutsches Requiem'* van Brahms, wordt er ons van be vriende zyde op gewezen dat dit werk door „Ex Animo" is uitgevoerd op 10 juli 1944 in de Pieterskerk, te zamen met de AiuRhapsodle van Brahms.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3