Vervoer per spoor vormt knelpunt kolensituatie VUURZEE IN HART VAN AMSTERDAM Handelaren gaan tot rantsoenering over Honderden zonder kolen Brandweer blijft tot hedenavond in touw MORGEN LICHTE VORST Adenauers aanhang5 steunt Engeland (9ud NOG GEEN SPECIALE MAATREGELEN 'In Amsterdam China aanvaardt Golombo-plaimeii Grimmig; gevecht in barre kou Strooi as op straat WEERBERICHT Gezinnen in de Biesbosch geïsoleerd Vlaggetjesdag op 18 mei FRANS-DUITS GESPREK IN PARIJS teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 22 JANUARI 1963 No. 30862 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het verbruik van huisbrandkolcn in Nederland is als gevolg van de strenge winter verdubbeld. De brandstoffenhandel kan als gevolg van deze sterk gestegen behoefte in vele gevallen niet aan alle vraag voldoen. Het knelpunt bij de kolen voorziening is het vervoer. Het ministerie van Economische Zaken houdt de situatie scherp in de gaten, maar tot nu toe heeft men geen aanleiding gevonden tot het nemen van speciale maat regelen. Men weet, dat op vele plaatsen kolenhandelaren elf tot rant soenering zijn overgegaan, maar het ligt niet in de bedoeling van het ministerie tot een landelijk distributiestelsel voor huisbrandkolen over te gaan. In de Albert Cuypstraat in Amster dam is het gistermiddag echter tot een vechtpartij gekomen om een paar zakjes kolen. Terwijl zich voor de deur van een brandstoffenhandelaar een lange rij van gegadigden had opgesteld, in de hoop één of twee zakjes kolen te krij gen. weigerden klanten, die hun reeds bestelde zakjes kwamen afhalen zich achter deze ry aan te sluiten. Er ontstond een ruzie, die ontaardde in een vechtpartij, waarbij rake klap pen werden uitgedeeld. De politie moest eraan te pas ko men. om de gemoederen tot rust te brengen. De kolenvoorraad in Amsterdam is tot een minimum geslonken. De hoofdstedelijke handelaren beschik ken normaal slechts over kleine bur- gervoorraden. Nu de kanalen zyn dichtgevroren, dient alle kolentrans- port per trein te geschieden. Deze aanvoer blijkt echter niet voldoende, om te kunnen voldoen aan het door de felle koude sterk gestegen ver bruik. De wachtlijst van klanten, die ko len thuis bezorgd hebben, is in Am sterdam zo groot, dat bestellingen, die thans worden gedaan, eerst begin maart zullen kunnen worden uitge voerd. De handelaren hebben voor de ..afhalers" een rantsoen gesteld van twee zakjes per dag. De toeloop is echter zo groot, dat bij sommigen rijen van soms honderden mensen staan te wachten. Diverse brandstof handelaren hebben hun zaak geslo ten en een briefje ..geen kolen voor radig" aan de deur geplakt. Zij heb ben hun beperkte voorraden gereser veerd voor hun vaste klanten. II agongebrek Het is gebruikelijk, dat de Neder- landsche Spoorwegen per jaar rond 12 miljoen ton kolen vervoeren. Zon der speculaties op de duur van de vorstperiode te aoen. kunnen de Spoorwegen nu al zeggen, dat dit ge tal in dit jaar sterk zal worden over troffen. De vraag naar goederenver voer der Spoorwegen is zo groot, dat al het materiaal, dat rijden kan. is ingeschakeld. Nog zijn er geen wa gons genoeg. N S. heeft een beroep gedaan op het buitenland, indien mo gelijk goederenwagons ter beschik king te stellen. De landen trachten elkaar zoveel mogelijk te helpen, doch ook in het buitenland heeft men dringend behoefte aan wagons. De Spoorwegen kan niet meer ge heel aan de verhoogde vraag naar goederenvervoer gevolg geven. De huisbrand- en industriekolen, als- Naar het ministerie van economi- mede de andere goederen worden sche zaken mededeelt, ondervinden hoofdzakelijk 's nachts vervoerd, en de gasfabrieken op het ogenblik nog wel in treinen, die langer dan ge- geen byzcndere moeilijkheden by de bruikelijk zyn. Extra goederentrei nen zyn nog niet ingelegd. Alle loco motieven zyn in gebruik. Men tracht de omlooptyd van de wagons zo kort mogelijk te houden. Het laden en los sen vergt echter meer tijd dan bij minder ongunstig weer. Kolen zyn dikwijls tot één grote klomp samen- gevroren, waardoor de kolenhande laren de grootste moeite hebben met het lossen. Soms kan slechts een der de van de wagon vlot gelost worden. De Spoorwegen doen een beroep op alle belanghebbenden om de wagons zo snel mogelijk te lossen. Gebleken is, dat in het afgelopen weekeinde, zowel op zaterdag als op zondag volle kolenwagens bleven staan zonder dat ze werden gelost. Hierdoor wordt de I omloopsnelheid van deze voor 's lands economie zo belangryke wagons aan zienlyk verminderd. aanvoer van kolen voor de gasfabri- cage. Sinds het einde van de oorlog was men er al meer en meer toe over ge gaan de benodigde kolen per wagon aan te voeren in plaats van per schip. De spoorwegen zijn er dus op inge steld de benodigde kolen per trein aan te voeren. Hoe de zaak zich ech ter bij voortduren van de koude zal ontwikkelen, is momenteel nog niet te zeggen. Beroep De Limburgse mijnen zyn thans in contact getreden met de Neder landse Spoorwegen om gedaan te krijgen, dat er, nu alle kolenvervoer in Nederland per spoor moet geschie den, meer wagons voor het vervoer van hun produkt beschikbaar wor den gesteld. De Nederlandse mijnen zijn niet in staat hun produktie belangryk te verhogen om aan de gestegen vraag naar huisbrandkolen te voldoen. Naar ons van de zijde der Staatsmijnen werd medegedeeld, zal de grotere vraag alleen door een grotere invoer kunnen worden gedekt. Overschot- voorraden aan huisbrandkolen zijn er niet in Limburg; de Limburgse mynen hebben altijd hun geheie huisbrandproduktie kunnen afzetten. De Nederlandse behoefte aan huis brandkolen wordt voor ongeveer 55 procent gedekt door de mijnen in Limburg. In de rest wordt hoofdza kelijk door invoer uit Duitsland, En geland en Amerika voorzien. Ook van de zijde van de importeurs zijn bij het ministerie geen klachten over on voldoend? voorraden ontvangen. Ver moedelijk beschikken de importeurs over ruime voorraden. Er zjjn al thans in het afgelopen jaar op grot? schaal invoervergunningen afgegeven voor kolen. Of deze gerealiseerd zyn is thans niet na te gaan. China aanvaardt „in beginsel" de voorwaarden die in de voorstellen van de Colombo-conferentie voor een vreedzame regeling van het Chinees- Indiase grensgeschil vervat zyn, zo heeft Radio-Peking gisteren omge roepen. De Chinese vice-premier Sjen-Ji heeft dit volgens de radio tij dens een banket ter ere van zijn ambtgenoot van Nepal, Toelsi Glri, in Peking gezegd. In Parijs zijn gisteren de be-1 president De Gaulle, die zijn sprekingen begonnen tussen Duitse collega op het bordes ran Bondskanselier Adenauer en het Elysée begroette. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben zich van ochtend beraden over de situatie, die in de hoofdstad ernstige vor men dreigt aan te nemen. Honder den Amsterdamse gezinnen blij ken namelijk al zonder kolen te zit ten. De stormloop op de brandstof- fenhandelaren was vanmorgen groter dan in de afgelopen dagen. Er vormen zich lange rijen mensen, die hopen een of twee zakjes kolen te bemachtigen. De voorraden voorzien nog slechts in de behoefte van enkele dagen. Sinds gisteren zyn bovendien de be zitters van gaskachels gedupeerd, omdat door het uitvallen van een van de produktie-eenheden bij de Zuidergasfabriek de gasdruk in ge heel Amsterdam is teruggelopen. Gashaarden branden hierdoor zeer onregelmatig en doven zodra de wind in de schoorsteen slaat. De directie van de energiefabriek f heeft de bezitters van gaskachels j aangeraden deze niet onbewaakt te j laten branden. Voorts werd ver zocht geen waakvlammen te laten branden. e minste zorgen hebben nog de Amsterdammers, die oliestook heb ben. Er Is voldoende olie. terwijl ook de aanvoer weinig hinder on dervindt. De aflevering stagneert alleen door de enorme vraag en de moeilijk berijdbare wegen, let is niet uitgesloten, dat het Am sterdamse gemeentebestuur een he- roep zal doen op het leger, om vrachtauto's beschikbaar te stellen voor kolenaanvoer. Amsterdam heeft echter geen gar nizoen. waardoor deze procedure ingewikkelder is dan voor de ge meentebesturen van b.v. Haarlem of Nijmegen, die zich rechtstreeks tot de garnizoenscommandanten kunnen wenden voor bijstand. ..Houdt Uw stad schoon" is een goed streven voor gewone tijden. U moet er dan ook geen gewoonte van maken allerlei rommel op straat te gooien. Wij zouden echter onder de be paald niet gewone omstandigheden van deze dagen willen aansporen deze regel in één opzicht te overtreden: de as vit de vele kachels, die nu harder branden dan ooit. kan uit stekende diensten bewijzen bij het begaanbaar houden van de wegen. Er wordt weliswaar veel zand gestrooid, maar dit zand wordt vrij spoedig weggereden en van de keiharde ijsribbels weggeblazen door de vrijwel steeds straffe wind. As uit de kachels is zwaarder en wordt door de grillige vorm en de hardheid van de deeltjes gemakkelijker in het ijs ge drukt, waardoor een as-dek veel beter blijft liggen, terwijl een dergelijk dek ook veel stroever is dan een zand-dek. Vooral voor voetgangers, wielrijders en brommers zou het een uitkomst zijn, wanneer men op het ogenblik deze as niet in de vuilnisemmers deponeert, maar op de gladste wegge deelten in de omgeving van de woning. Natuurlijk moet er voor gewaakt worden, dat er geen sintels en grote brokken op de straat terecht komen, die weer gevaarlijk voor het verkeer kunnen zijn. Dus voorlopig: as op straat. U bewijst er anderen en Uzelf een dienst mee. Omstreeks kwart voor zeven werd de brandweer van verschillende zy- den gealarmeerd, o.a. door een werk ster uit een naastgelegen kantoorge- oouw en een firmant van een dames- confecticbedrijf aan het Singel. Op lat ogenblik waren diverse brand weerwagens juist uitgerukt naar drie A A punten ir. de stad: in de Zeilstraat den toegestroomde Amsterdam- tvas een verwarmingsketel droogge- mers zagen, hoe zestiq brand- rtookt die gevaar opliep, in de Pre- ii i i i i sident Steynstraat brandde een auto weerliedcn in de ijzige koude het en ,n Qt Rustenburgerstraat had een hoog boven de daken uitslaande 14-jariee scholier, die met chemica- vuur bestreden met in totaal ,!f?^Perimenteerde, een overigens (Van onze A'damse correspondent) Zeven bedrijfspanden en enige woningen zijn gisteravond ver woest door een hardnekkige brand in het hart van de Am sterdamse binnenstad. Duizen- 4 waterkanonnen en 30 stralen. De blussingswerkzaamheden duurden vandaag de gehele dag voort. onschuldige explosie veroorzaakt. Bo vendien waren er op dat tydstip niet mindei dan tien baldadige brandmel dingen. die onderzoek vereisten. Met dc drie motorspuitwagens en een ladaerwagen, die naar de Spui straat uitrukten, had de brandweer vrijwel alle beschikbare materieel op straat gebracht. Brandweercomman dant P.A. Riedel vertelde omstreeks middernacht, terwijl hij in het ca feetje „De Phoenix" aan de Spui- Het vuur is uitgebroken in het ge bouw van de firma Westor aan de Spuistraat. De firma Westor impor- r teert en assembleert rywielen, brom- 9 fietsen er motorcarriers en had op de vier verdiepingen grote voorraden *raat verslag uitbracht aan autori- f l brandbaar materiaal opgeslagen, zo- teiten en pers- „Toen Wij arriveerden uuuddi iiMiniuui u|>gc3iagcii, tu- - - - -.••■-„"v.. rubber banden, jasbeschermers bet ®ranQ zich niet 20 bed ernstig rollen bekledingsmateriaal voor kettingkasten. Naar aile waarschijn lijkheid is de brand ontstaan in de verwarmingskelder van het bedrijf, waar de ketel met cokes werd ge stookt Er was op het tydstip van de hrand kort na half zeven nie mand in he( gebouw a inwezig. DROOG WEER De Bilt verwacht van heden- tot norgenavond: Droog weer met enkele wolkenvel- fen en in de nacht en ochtend hier n daar mist. Overwegend zwakke 'ind. Vannacht matige tot strenge Wst. Morgenmiddag matige tot cS Ichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) 23 JANUARI ton op: 8 34 uur: onder: 17.10 uur. a faan op: 6.47 uur; onder: 15 06 uur. ■^oogwater te Katwyk te 145 en 1357 uur, laagwater te 9.44 en 22.05 uur. •It nummer bestaat uit 12 pagina's aanzien, wy dachten aanvankelyk. dat die wel te pakken was. Maar wij nadden r.iet gerekend op de talloze doorbraken en gangen, waarmee de ze oude panden met elkaar in ver binding stonden. Het was een ver rassing. dat het vuur zo snel naar het dak doorstootte". Het vuur stootte niet alleen door\ naar het dak. maar ook naar de ach terzijde. waar de fabriek van Westor grensde aan het aan het Singel gele gen dainesconfectiebedryf Weco. Dit bedryf stond op zyn beurt weer in verbinding met een pano in de Smal- !e Schoorsteenvegerssteeg, die op deze nlaats Singel en Spuistraat met el kaar vei bindt. Om acht uur was het vuur ook doorgedrongen m het aan de rywielfabriek grenzende adverten tiebureau van de firma I.Poen Kzn. Inmiddels was het alarm „zeer gro te brand" gegeven en onder de in VV-v Gistermiddag is het ijs op de j voor autoverkeer, dat al geruime i bruik kon maken. De Lek bij Culemborg opengesteld tijd niet meer van de pont ge- I oversteker onderweg. Het zuidelijk gedeelte van de Bies bosch kan sedert vrydagmorgen niet meer per boot worden bereikt. Onge veer 20 gezinnen zyn daardoor vol komen van de buitenwereld afge sloten. Burgemeester Krul van Made en Drimmelen. tot welke gemeente de zuidelijke Biesboschpolders behoren, heeft de hulp van de Koninklyke Luchtmacht ingeroepen. Vanocht -nd zyn met een helikopter van de Kon. Luchtmacht levensmiddelen, brand stoffen en medicamenten naar deze polders worden gebracht. De goede ren, in totaal een ton. werden In Drimmelen ingeladen. Ook werd post meegenomen. Gisteren heeft de post bode uit Drimmelen nog getracht via het y$ de Biesbosch te bereiken. Het ijs was echter zo onbetrouwbaar, dat hij al spoedig genoodzaakt was terug te keren. totaal 22 dienstwagens van politie en brandweer, die in de Spuistraat en op het Singel stonden, bevonden zich toen zeven motorspuitwagens en drie ladderwagens. Op verzoek van de brandweer rukte ook de BB. uit met 30 brandweerlieden in dienst werden geroepen om degenen onder hun 60 collega's, die in de meest benarde omstandigheden werkten, af te los sen. Omstreeks negen uur had het vuur- front aai. de Spuistraat een breedte van circa 50 meter. Over een iets kor tere afstand gaven de gevels aan het Singel eveneens het spectaculaire beeld van meterslange vlammen, die uit de ramen naar buiten sloegen. Duizenden nieuwsgierigen, op de hoogte gebracht door radio-nieuws- berichten, stroomden samen en ver- De afgelopen nacht heeft het In «na land streng tot zeer streng gevro- ren. Leeuwarden meldde een mlnU mumtemperatuur van min 19 gra den. Eelde min 18 graden, terwijl in het midden en oosten van het land ongeveer 16 graden vorst voorkwam. De sterke temperatuurdaling werd veroorzaakt door een uitloper van een hogedrukgebied boven Scan dinavië. Aan de noordflank van dit hogedrukgebied bevinden zich thans enkele depressies, die het hoge drukgebied aan de noordzyde wat aantasten. Tengevolge hiervan verplaatst het zich in de richting van Engeland. De komende nacht zal in ons land echter nog weer een sterke tem peratuurdaling kunnen optreden. Morgen overdag wordt de vorst evenwel overwegend licht. Do sneeuwkansen zijn morgen nog klein. Hoewel de datum voor Vlagggetjes- dag nog officieel vastgesteld moet worden, houdt men er by de orga nisatie van de vlaggetjesdagviering rekening mee. dat de keuze zal val len op zaterdag 18 mei. Dat betekent, dat In de week van Hemelvaartsdag de drijfnetvloot naar zee gaat en dat de eerste Hollandse Nieuwe daags na Hemelvaartsdag verwacht kan wor den. Zoals bekend is IJmuiden/Katwijlc dit jaar aan de beurt om het lande lijk accent van Vlaggetjesdag te heb ben. De tekenen wyzen erop, dat Vlaggetjesdag meer en meer in do richting zal gaan van een „Dag van de Nederlandse visserij" in plaats van uitsluitend georiënteerd te blij ven op de haringdryfnetvlssery, waarin dit feestelijk vertrek van de vloot zyn oorsprong vindt. IJmulden krijgt op de vrijdag vóór Vlaggetjes dag al een feestelijke ouverture in de vorm van een groots opgezette Tap toe ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Velser Gemeenschap. drongen zich op het ys van het Singel, waar dc brandweer bijten hakte om bluswater te krygen. De politie zag zich genoodzaakt het publiek van het ijs te verjagen. In de Spuistraat werd het bluswa ter voornamelyk verkregen van de overal in de stad aanwezige stand pijpen Zy moesten echter eerst met propaanbranders worden ontdooid. De waterdruk was door de gedeelte lijk bevroren leidingen echter lager dan noodzakelyk was, om de hoogste verdiepingen van het gebouw te be reiken. Pas in een later stadium trad hier verbetering in. 0 Slot pag. 2 (Van onze Paryse correspondent) Nadat kanselier Adenauer en president De Gaulle gistermor gen eerst een gesprek onder vier ogen hadden gehad, werd des middags in het Elysée in hun aanwezigheid de eerste Frans- Duitse ..ministerraad'' gehouden. Men verwachtte vanmorgen in Parijs, dat vanavond of mor gen het akkoord ondertekend zou kunnen worden dat voorziet in periodieke contacten tussen de Franse en de Westduitse be windslieden en hoge functiona rissen. Niettemin heeft men diverse rede nen om te geloven dat aan het ver drag en aan het ministeriële samen zijn van gisteren vooralsnog meer symbolische dan praktische betekenis gehecht moet worden. Veel sterker dan de officiële Franse woordvoer ders en zelfs de kanselier persoonlijk willen erkennen, blijkt de breuk met Londen en de crisis In de Euromarkt een zware hypotheek te leggen op de toekomst en de ontwikkelingsmoge lijkheden der Frans-Duitse vriend schap. Men neemt nu in Parijs wel alge meen aan, dat Adenauer De Gaulle deelgenoot heeft moeten maken van de uitzonderyke ongrustheid die in Bonn momenteel heerst ten aanzien van Frankryks verdere bedoelingen in het domein der Europese politiek Teveel duideiyke aanwyzingen en bange vermoedens zyn er oorzaak van dat ook de kanselier, hoe innig hij een goede verstandhouding met Parys ook als het levensdoel van zyn staatkundige carrière heeft gekoes terd, toch moeiiyk zonder bygedach- ten ziin handtekening zou kunnen plaatsen onder de huwelyksakte die De Gaulle hem thans presenteert i Er zijn concretere redenen die de j ka nseller er wa arschyniyk nog wel van zullen weerhouden om zich met I De Gaulle al te ver in zee te begeven. 1 In zyn directe omgeving wordt de kanselier er waarschyn.yk nog wel ste plaats door zyn minister van Bui tenlandse Zaken Schroder gewe zen op de diverse praktische haken en ogen die vooral in de huidige in ternationale en binnenlandse con stellatie van West-Duitsland aan een akkoord met Frankryk zullen zitten. Schroder heeft nog eens nadruk kelijk verklaard, dat Bonn vóór de inschakeling van Engeland by de Euromarkt is, een verklaring die ge neraal De Gaulle wel als de klap in het gezicht zal hebben ervaren En van andere officiële Duitse zyde is in Parijs eraan herinnerd dat iedere af spraak tussen de beide staatslieden pas kracht van wet zal kunnen krij gen na eerst door de Bondsdag in Bonn te zyn geratificeerd De ontstemming en ergernis die De Gaulle die nu reeds de Europese dienst denkt uit te kunnen maken overal heeft gewekt, komen buiten Frank ryk trouwens ook in industriële krin gen tot. uiting Zo heeft de Duitse vertegenwoordiger der Renault fabrie ken de directie in Parys gisteren doen weten als protest tegen De Gaulles eigengereid* pretenties -van verdere samenwerking met de Fran sen af te zullen zien. Hy ging nu Ita liaanse auto's in de Bondsrepubliek importeren. j Uit het Leidsch Dagblad van J 22 Jan. 1863: Reeds den 12en dezer heeft 1 9 men in de gemeente 't Bildt 1 9 een patreizen-ei gevonden. (I fAdvertentieBurgemees- 9 ter en Wethouders van Lei- 9 den doen te weten, dat eer- i f lang zal worden overgegaan v tot de benoeming van een i 9 Wetenschappelijk keurder i 9 van levensmiddelen, die den 9 graad moet bezitten van t 9 philos nat. doctor, op eene t 9 jaarwedde van f. 500 per jaar t

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1