Rederij verrijkt in IJmuiden haar vloot Experiment bij (1e Canarische eilanden Chinees in O.-Eerlij n uitgejouwd UITGAVE BACHS VOLUEDIGE WERKEN IN VOORBEREIDING VIER GEZINSLEVENS IN WOORD EN BEELD Met acht grote vist rei Iers X-15 vloog 75 km hoog Nieuwe Heimstatte Dierenbescherming: 'Geeft geen vergunning voor drijfjachten Centrum ligt in Göttingen Wees voorzichtig met het voederen van de vogels LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 19 JANUARI 1963 Interessante avond van K. en O. in Volkenkunde In de aula van het Rijksmuseum roor Volkenkunde heeft een onge- jjfelc vanwege de koude onge woon klein doch zeer geïnteresseerd jezelschap, bestaande uit leden van C en O. „Four families a compari son", die in 1959 door de National r'ilm Board of Canada werd vervaar- >igd. In deze film maken de toe ehouwers kennis met vier gezinnen w. in India, Frankrijk Japan en .'anad". en maken opnamen uit het tegelijk^ leven van deze vier gezin- ien het hen mogelijk een vergelij king te maken van de wijze waarop p een viertal landen de jonge kin ieren worden opgevoed. In een aan ie film voorafgaande causerie gaf. ör. H. H. Frese, oud-wctenschappelyk imbter.aar van genoemd museum en thans hoofdleider van de Volkshoge- 'hool „Oiaertsduin" te Rokanje, een loelichting. Dr. Frese wees allereerst op het feit, dat de ogenschijnlijk eenvou- !ieg vraag: „Hoe wordt de mens tot n hij is. binnen een bepaald volk tn binnen een bepaalde cultuur?" tal van anthropologen reeds een reeks ran jaren met het geven van een af doend en wetenschappelijk gefun- ieerd aniwoord intensief bezig houdt. Met het geven van een bevredigend pntwoord op alle in het kader van opgeworpen probleem gerezen •aagstukken, heeft zich in het bij- mder cc bekende Amerikaanse an- ropologe en schrijfster Margaret ead zeer intensief beziggehouden, ij bezocht hiervoor vele landen met meest uiteenlopende culturen en •olkskarakters bezocht o.m. zelfs Nieuw-Guinea enkele Papoea- jammen en bestudeerde ter plaatse het dagelijks leven in bepaal de gezinnen, waarbij zij vooral het bpvoeden van de kinderen onder de loupe nam. Uit de verzamelde gege- ■vens vormde zij zich een mening, die Tevensbepalend is voor de onderha vige film Deze mening die vele voorgaan de theorieën op losse scshroeven zet te en .aldus dr. Frese. wat de steek houdendheid en de oplossing van de Jn-aagstukken betreft tot dusver ge- peel voor rekening van Margaret [Mead komt komt hierop neer dat fcabies worden geboren met de mo gelijkheid op te groeien tot lid van (relke samenleving dan ook of deze fcu Russisch. Chinees, Japans, Frans 'of Canaoees is. Bij hun geboorte zijn zij gelijkelijk staat om wie dan ook te worden het hangt af van de manier waar zij worden opgevoed en onder- lezen, liefgehad of gestraft, of zij ene dar. wel de andere soort van ïensen worden. In de hierna geprojecteerde film die door Magaret Mead van com mentaar is voorzien en wel op een bijzondere wijze namelijk via een in terview dat haar wordt afgenomen Geveilde percelen Ten overstaan van: Notaris W. S. 'tfongsma te Leiden: Herenhuis Lam- n uenschansweg 65 in bod f 39.500 ko ffer: C. H. J. van der Drift te Oegst- eest q.q. voor f45.500.-. vi Woonhuis met afz. bovenwoning iu lerengracht 80 80a in bod f 16.000.- oper: H. van Weeren te Leiden voor ti 16.000.-; woonhuis Mauritsstraat 67 a bod f 5.300.- koper B. Raaphorst te I <eiden voor f5.202.-. iti Woonhuis Oranjegracht 61 in bod i 6300.- koper J. Marijt te Leider- 5 orp voor 16.300.-; woonhuis Utrecht e Jaagpad 67 in bod f 6.000, koper J. e Bolster te Leiden, q.q. voor f 6.001. Voonhuis Utrechtse Jaagpad 63 in lod f 6.900.- is uit de hand verkocht. Notaris M. P. Kaptein te Leiden: Woonhuis Hoge Morsweg 25 in bod j™|7300 koper B. Raaphorst te Leiden '4foor f7.301.; Beneden- en bovenhuis -vranjegracht 10/10a in bod f4.000.- Mfoper H. D. van Weizen te Oegstgeest l.q. voor f4.550.-. I Beneden- en bovenhuis Oranjegr. 68a in bod f 4.100.- koper H. D. v. pelzen te Oegstgeest q.q. voor f 4.750. Pakhuis Langegracht 155 in bod [910.- koper H. D. van Weizen te isbegstgeest, q.q. voor f 1.010.-. Notaris F. K. Lagerweij te Leiden Woonhuis da Costastraat 52 in bod a45.300.- koper K. A. van Aller te Lei- len voor f 5.450.-. Woonhuizen Bakker Korffstraat 12 «12a. 14 14a, 16/ 16a 18 18a en 20 _l0a resp. in bod f 3.000, f 2.600, f 3.000 k«3.150. en f3.250 - zijn niet afgesla- g*ien en niet gegund. door de Canadese schrijver Ian Mac- Neill heeft men zo nauwkeurig mogelijk aan de gestelde voorwaarde inzake de vergelijkbaarheid voldaan. Die vier gezinnen zijn alle boerenge zinnen respectievelijk in de omgeving van Bombay. Parijs, Tokio en Sinta- luta (Saskatchewan); hun inkomen komt overeen met het gemiddelde van de betreffende streek en de baby's zijn allemaal ongeveer een jaar oud. In een korte nabeschouwing wees dr. Frese er nog eens met nadruk op, dat het maken van deze film een moedige daad is geweest, die onge twijfeld getuigt van een brede en waardevolle visie op het onderhavige onderwerp. Naar zijn mening zou voor een der gelijk initiatief gezien de door hem ondervonden reacties op deze film ook in ons land plaats en aandacht gevonden moeten worden. Omdat het opvoeden van kinderen een vraagstuk is, dat alle ouders uiteraard interesseert zullen zij na het zien van deze film zich een eigen oordeel vormen over die opvoeding waarmede zy werden geconfronteerd. Aan het eind van de avond beant- woprdde dr. Frese nog een aantal vragen over het onderhavige onder werp en volgde hieruit nog een inte ressante, levendige discussie. Kaasdag Boeren Leidse Kaasmakers Woensdag 16 januari JJ. vond de keuring plaats van de Boeren Leidse kaas. Ingezonden door 13 inzenders werden 20 kazen. De kwaliteit stond op hoog peil. er waren verschillende kazen die het tot 96 punten brachten. Het gennd- geld aantal punten was 88.9 vorig jaar 89.4). Van de 20 kazen waren er 15 le soort; 4 2e soort en slechts 1 3e srt. Voorwaar een prachtig resultaat. De jury bestond uit de heren A. Stoorvogel te De Lier en Bontje te Leidschendam. Arbiter was de Rijks zuivelconsulent voor Boerenkaas Ir D. Rozeboom. 's Avonds was er een gezellige bij eenkomst, speciaal belegd om de prezen uit te reiken. Byna alle le den en hun vrouwen waren naar de Kleine Burcht gekomen. De voorzitter van de Vereniging van Boeren Leidse Kaasmakers, de heer J. P. v. d. Hulst te Oud Ade. deelde de prijzen uit, terwijl de se cretaris van de V.E.B.Ode prijzen gewonnen op de V.E.B.O.-1962 aan de prijswinnaars ter hand stelde. De heer Parelberg vertoonde enige dia's van een reis door Noorwegen. Op deze vergadering waren te vens aanwezig de heer Ir. D. Roze boom. Rykszuivelconsulent voor Boerenkaas en de heer M. Weima. directeur van de Markt- en Haven dienst te Leiden. Prijswinnaars met 96 punten waren P. F. Vergeer, Warmond (2x), N. P. Heemskerk, Oude Ade, A. Th. Straathof, Rijpwetering. Universitaire benoemingen Bij onderscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd of herbenoemd: A. C. Bob- bert tot wetenschappelijk ambtenaar le-klasse in tijdelijke dienst bij de fysiologie, voor het tijdvak 1 mei 1962 tot 1 mei 1963; L. J. Bosch, hoofd assistent op arbeidsovereenkomst bij de inwendige geneeskunde, voor het tijdvak 1 november 1962 tot 1 novem ber 1963 tot wetenschappelijk amb tenaar le-klasse in tijdelijke dienst; mej. A Dhont, hoofdassistente op arbeidsovereenkomst bij de inwendige geneeskunde, voor het tijdvak 1 no vember 1962 tot 1 november 1963 tot wetenschappelijk ambtenaar le-klasse in tijdelijke dienst: mej. dr. L H. Fikenschei, wetenschappelijk ambte naar le-klasse in vaste dienst bij de farmacie, m.i.v. 1 januari 1963 tot wetenschappelijk ambtenaar le- klasse in vaste dienst bij de experi mentele plantensystematiek; M. H. M. A. Gobin, tot wetenschappelijk ambtenaar le-klasse in tijdelijke dienst bij de oogheelkunde, voor het tijdvak van 1 november 1962 tot 1 november 1963; G. Horsman, weten schappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de theoretische organische chemie, voor het tijdvak 1 maart 1962 tot 1 maart 1963 tot weten schappelijk ambtenaar le-klasse in tijdelijke dienst; M. Jacobs, tot we tenschappelijk ambtenaar in tijde lijke dienst bij het Rijksherbarium, voor het tijdvak van 1 januari 1963 acht grote schepen. Acht treilers. tot 1 januari 1964; mr. W. H. Kleyn, waarvai. er twee in Duitsland zijn voor het tijdvak 1 november 1962 tot aangekocht. Twee elektrische oliesto- 1 november 1963 tot wetenschappelijk kers van 60 en 61 meter lengte, die ambtenaar in tijdelijke dienst bij de tien jaar oud zijn. En dan dit jaar faculteit der rechtsgeleerdheid; R nog een nieuwe hektreiler. volgend de Korte, assistent op arbeids- jaar gevolgd door maar liefst vijf Investering van minstens twaalf miljoen gulden Als een bom is gisteren in IJmui den en in het gehele Nederlandse visserijbedrijf het nieuws ingeslagen dat d» lederij D. J. Krijger de vloot gaat uitbreiden met niet minder dan overeenkomst bij de organische che mie, voor het tijdvak 1 november 1962 tot 1 november 1963 tot wetenschap pelijk ambtenaar in tijdelijke dienst; Mr. A. Menalda. m.i.v. 1 oktober 1962 tot wetenschappelijk ambtenaar i)i vaste dienst bij de wiskunde; H. P. Nooteboom, voor het tijdvak 1 maart 1963 tot. l maart 1964 tot weten schappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de experimen tele plantensystematiek; dr. M. C. Rattazzi, voor het tijdvak 15 oktober 1962 tot 1 oktober 1963 tot weten schappelijk ambtenaar le klasse in tudelijke dienst bij de antropogene- tica; mevr. mr. A M. C. H. Reigers manVan der Eerden, voor het tijd- vak 1 oktober 1962 tot 1 oktober 1963 tot wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst, bij de faculteit der rechtsgeleerdheid; H W. L. Ruijg- rok. voor het tijdvak 1 januari 1963 tol 1 januari 1964 tot wetenschappe lijk ambtenaar le klasse in tijdelijke d^nst bij de exjoerimentele planten systematiek jkvr dr. M. W. Stoop, cocente in tijdelijke dienst bij de faculteit der letteren en wijsbegeer te. voor het tijdvak 1 september 1962 tot 1 september 1963 tot wetenschap- pelyk ambtenaar le klasse in tijde lijke dienst bij de archeologie; dr. Tan Boen Hie .hoofdassistent op ar beidsovereenkomst bij de farmacie, voor het tijdvak 1 augustus 1962 tot 1 augustus 1963 tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst; M. van der Vliet, assistent op arbeidsovereenkomst bij de neuro logie. voor het tijdvak 1 december 1962 tot 1 december 1963 tot weten schappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst. andere hektreilers. Een kapitaalsin vestering in het visserijbedrijf, die alle verbeeldingskracht te boven dreigt te gaan. Dit komt, naar ruwe berekening neer op minstens 12 mil de buurt van de Canarische eilanden veel makreel te vangen is. De Polen vissen er, maar ook de Russen en Japanners Daarom besloot de heer Krijger het er op te wagen. Als zij het konden, moest hij het op z'n minst ook eens geprobeerd hebben. Maar het was wel een hele onderne ming Een uitstoom van 7 Vi etmaal en een dito thuisstoom. Dat zijn vijftien reisdagen zonder een net uit te kunnen zetten. Voor de beman ning geen onplezierig karwei. Een °enmaal op de visgronden aange komen slechts luttele dagen om te De makreel is grof van stuk al is ze niet zo groot als die. welke men in IJmuiden ..bonken" pleegt te noemen. De makreel heeft ook een iets andere tekening op de rug dan die van de Noordzee. Voorts is gebleken, dat er ook veel kleine vis te vangen is. wat perspectieven opent voor de verwer king tot vismeel en visolie aan boord van de treiler. En dan heeft men er ook zilverbaars gevangen. Die is in ons land nog totaal onbekend. De heer Krijger heeft ze echter al ge proefd. Gekregen van Poolse vissers, die op hun thuisreis in IJmuiden olie kwamen bijladen. En volgens hem smaakt ze bijzonder goed. Nog beter dan roocbaars. Het X-15 „raket-vliegtuig" heeft na van de Edwards luchtbasis in de Amerikaanse staat Californië opge stegen te zijn een hoogte bereikt van meer dan 75 km. De X-15 is slechts eenmaal hoger geweest. De proef neming was bedoeld om de stabili teit van het toestel bR zijn terugkeer in de dampkring te onderzoeken. Het toestel bevond zich enkele mi nuten lang buiten de atmosfeer. De piloot, Joe Walker, ondervond gedu rende deze tijd de sensatie van ge wichtsloosheid. De snelheid die de X-15 bij deze proefneming heeft be reikt wordt geschat op ruim 5700 km per uur. Nieuwe impuls Volgende week al komt de eerste van dc twee in Duitsland gekoehti treilers in IJmuiden aan. De ander volgt nog voor het begin van het vissen, omdat in het sub-tropisch haringseizoen. De een zal Amsterdam klimaat ae vangst moeilijker houd- IJM 28 gaan heten; de naam voor de baar is. Daarom ook werd in hot ander is nog niet bekend. Beide sche ichip een speciale koelinstallatie nen hebben ieder een capaciteit van aangebracht Het ii gegaan net ah met de IJs landse visserij. Je moet de kunst eerst leren Ei werden trekken gedaan, die niets opleverden. Er moest gezocht .worden en geëxperimenteerd. Het bleek dal de trekken niet langer joen gulden. Hieruit mag men de mochten duren dan drie kwartier. En concluLtc trekken, dat in ieder ge- dat het kan. dat er veel te vangen is. val de heer Krijger zijn vertrouwen in hel Nederlandse visserijbedrijf niet heeft verloren. Verwondering behoeft dit niet te wekken. De heer Krijger heeft in het recente verleden reeds vele ma len blijk gegeven risico's te durven en wilicn nemen om het Nederland se visserijbedrijf nieuwe impulsen te geven. Hij experimenteerde met de visserij in de IJslandse wateren. Hij nam proeven om tot een mechani satie van de lossing tc komen. En op dit moment is zijn treiler Rot terdam IJM 82 thuisstomende van alweer eer. experimentele reis. nl. naar dc wateren van de Canarische Eilanden Publiek geheim Het was reeds enige tijd in vis- serykrir.gen een publiek geheim, dat de Rotterdam bezig was aan een nieuw experiment. Schipper Cor Bal had zich bloot gegeven in gesprek ken met zijn collega op de naar Ca nada verkochte Beatrice IJM 72. Eerst zaï hij ter hoogte van Portu gal. later in de buurt van de Cana rische eilanden. De reder liet de ge ruchten voor wat zij waren. Maar nu de Rotterdam maandag in IJmui den aan de markt komt. heeft hij zijn kaarten op tafel gelegd. Van Foolse vissers wist hij, dat in ondervond de bemanning bij de laat ste trek. Toen werden in drie kwar tier vierhonderd kisten makreel scheep gehaald. De Rotterdam IJM 28 heeft er voor de maandagmarkt in totaal 750 bij zich. 5.500 kisten vis. Wjlmachinist K. Tromp die op het ogenblik in Duits land is is bijzonder te spreken over deze schepen. Ze zullen zowel bij de haringvisserij als ter verre visserij goede diensten kunnen doen. En daarmee heeft de Nederlandse visse rij eer nieuwe impuls gekregen, waarvan men alleen maar kan ho pen dat het een succes zal worden en perspectieven voor de toekomst zal openen, perspectieven, waaraan na de teleurstellende vangsten van de laatste jaren een zeer grote behoefte bestaat. 1 f la I weziB- Het hoofdbestuur van de Neder- schadelijk wild de rust in het veld landse Vereniging tot Bescherming ernstig verstoord, aldus de vereni- van Dieren heeft in een telegram aan de directie „Faunabeheer" in Den Haag erop aangedrongen om gedu rende de huidige weersomstandig heden en zo lang er veel sneeuw ligt. geen vergunningen meer te verlenen voor het houden van drijfjachten. Opgemerkt wordt in het telegram, dat door de huidige weersomstandig heden het grof wild aan de voeder plaatsen is gebonden. Bij de drijf jachten wordt het daarvan echter verdreven, met als gevolg, da de die ren deze voederplaatsen waarschijn lijk enkele dagen zullen mijden. Bo vendien bestaat door het drijven het gevaar, dat de jx>ten van het wild door de op de dikke sneeuwlaag voor komende ijslaag worden verwond. Voorts wordt door het Jagen op VOORSCHOTEN Burgerlijke Sfand J Geboren: Saskla, d. v. E. Verhoeve In C. P. Kramer; Yvonne, d. v. D. landstra en C. H. C. Mahleu; Catha- ]na M. J., d. v. J. N. Ligthart en M. Dekker; Gerda F., d. v. G. Rekvelt van der Ben; Leonardus J. C., i v. J. L. C. de Cort en C. van Rijn. 1 Overleden; J. C. M. van der -Hulst, I jaar; P. van der Werf, 71 Jaar; N. [an der Mei), 70 Jaar. WARMOND i'J TAFELTENNIS „Steeds Vooruit" Uitslagen van de gespeelde compe- 'iewedstryden: (Heren 2de-klast DSB 2Steeds 'c ttruit 1. 7—3. De heer N. Sikking ist twee partijen te winnen. De heer Kuyken kon eenmaal tot winst Jpmen De heer J. v. d. Zwet kon *'|let tot winst komen. Heren 3de-klas)Steeds Vooruit -ATTC 3, 5—5. De heren R. Ritzen i Th. v. Tongeren wisten twee par- len te winnen De heer Th. v. Rijn T(pn niet tot winst komen. Ook werd it dubbel gewonnen. (Heren 4de-klas)Steeds Vooruit -Slagvaardig 1. 37. De heer G Tongeren wist tweemaal tot winst komen. De heren H. v. Wissen en n Juffermans konden niet tot winst omen. Ook werd het dubbel gewon- r. len. (Van onze Kunstredactie) DE beide grote eertijds bestaande Johann-Sebastiaan-Bach- Instituten in Leipzig en Oostberlijn zijn voor de westelijke wereld niet meer toegankelijk, als instituten in de ware zin des woords bestaan ze ook niet meer, het zijn min of meer archieven ge worden. Derhalve is men in West-Duitsland reeds sinds enige tijd bezig met de oprichting van een omvangrijk archief benevens een onderzoekingsinstituut, dat alleen studie zal maken van het werk en het leven van de grote Duitse componist. 'Dames 4de-klas>: Play Fair 2- mfteds Vooruit 2, 82. Mej. M. Brox man wist twee partijen te winnen Post en Sj. Slingerland konden iet tot winst komen. Ook werd het Jbbel verloren. Junioren meisjes 2de-klas>Steeds ooruit 1—Batswinger 8. 100. (Junioren jongens 2de-kl.)Steeds 1 ooruit 1—Pit'54 1. 6—4. H. v. d. orst en A. Versluis wisten ieder 2 iei Utijen te winne J. de Vroomen i tfam eenmaal tot winst. Ook werd niet dubbel gewonnen. De wedstrijden voor de volgende eek zijn: (Heren 2de-klas> (26 jan.» leeds Vooruit 1Scylla 4. (Heren le-klas) »25 jan.) Tennico 1Steeds ooruit 4. (Junioren jongens 2e-klas f 19 jan.» Effect'54 1Steeds Vooruit Aanvang 7.30 uur nam. ll Ongeveer tien jaar geleden begon men in de Neder-Saksische univer siteitsstad Göttingen met de voor bereidende werkzaamheden. Thans heeft men een centrum voor het Johann-Sebatian- Bach-onder- zoek gesticht. Uit tien jaar voor bereidend werk is nu het fundament van dit muziekwetenschappelijke in stituut ontstaan. Als belangrijk ste taak heeft deze „Heimstatte" voor de grootste Duitse kerkmusicus van de barok de nieuwe uitgave van de volledige werken van Bach. Er zyn al twintig delen klaar. De hele mu ziekwereld heeft deze uitgave met gejuich begroet, die zeer nauwkeurig gedrukt wordt volgens de gravures van de eerste uitgaven en die ook minder bekende orgel- en pianower- ken van de meester bevat. De volgen de tien delen zullen het komende jaar worden voltooid. Hierbij zijn ook uitgaven van instrumentale werken. Rode Kruis wil bij eeuwfeest miljoen leden hebben De afdelingen van het Nederland- sche Rode Kruis zullen via de kring commissarissen worden aangespoord om de ledenwerving te intensiveren. Dit geschiedt opdat het aantal le den in 1967 bij gelegenheid van het eeuwfeest van de vereniging zal zijn opgevoerd tot één miljoen. In 1962 steeg het ledental met 43.000 tot 775.000. Dit blijkt uit het jaaroverzicht, dat de directeur-gene raal van het Ned. Roode Kruis, de heer A. van Emden, gisteren op de vergadering van het dagelijks be stuur heeft verstrekt. Chronologie Dr. P. D. Tjalsma 40 jaar predikant Maandag a s. zal het veertig jaar zyn geleden, dat dr. P. D. Tjalsma uit s-Gravenhabz werd bevestigd als predikant bij de Remonstrantse Broederschap Dr. Pieter Douwes Tjalsma werd op 12 maart 1898 uit een hoofdonder wijzersgezin te Heer Hugowaard in De voorzitter van het aan dit In-[Noord Holland geboren. Hij bezocht stituut toegevoegde curatorium, dr. Otto Benecke, heeft onlangs de nieu we directeur van het Baoh-onder- zoekingsinstituut geinstalle*rd. Het is de ver over Duitslands grenzen be- Universiteit kende musicoloog professor Georg kandidaats- von Dadelsen, totnutoe professor voor muziekwetenschappen aan de universiteit in Hamburg, die zich al zeer lang bezighoudt met het onder zoek van Bach's leven en werken en die enkele jaren geleden een zeer be langwekkend geschrift heeft uitge geven. dat tot titel heeft „Chronolo gie van dc werken van Johann Se bastian Bach". Dit geschrift zal ook eerst het stedelijk gymnasium te De venter, waar zijn vader vele jaren hoofd van een school is geweest en studeerde daarna nog aan de Leidse waar hij in 1920 zijn in 1922 zijn doctoraal examen theologie aflegde en in 1931 een proefschrift „Zondebesef en zon- bij wijlen prof. dr. G. J. Heering op deleer" promoveerde tot doctor in de faculteit van de godgeleerdheid. Na dat de heer Tjalsma in november 1922 door het provinciaal kerkbe stuur van Zeeland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ne derlandse Hervormde Kerk en hij ging. „Niet slechts dierenbeschermers in engere zin. doch naar ons bekend is ook verschillende weldenkende des kundige jagers, die tegenover het dier, dat thans in bijzonder moeilijke omstandigheden verkeert, een spor tieve gezindheid bezitten, achten een verbod tot het houden van drijf jachten in de huidige weersomstan digheden een gebiedende eis van passend jachtgebruik.". Het telegram was ondertekend door de voorzitter van de vereniging, prof. dr. S. Hofstra. In Enschede Staking tegen tijd betaling Bijna 200 personeelsleden van de machinefabriek Sanders en Zonen N.V., aan de Blekerstraat in Ensche de hebben gisteren niet gewerkt, om dat zy niet akkoord gaan met de wijze, waarop hun loon wordt uitbe taald. Inplaats van gedurende de werk tijd, zoals het personeel wenst, wordt het na de werktijd uitbetaald. Toen deze week bleek, dat opnieuw na het einde van de werktijd zou worden betaald, weigerden de metaalbewer kers het loon in ontvangst te nemen. De directie van het bedrijf heeft tot dusver geen enkele mededeling willen doen over het conflict. Voor zover bekend zyn er nog geen bespre kingen gevoerd tussen de directie en vertegenwoordigers van de vakbon den. Wel hebben bestuurders van vakbonden met stakers gesproken over de moeilijkheden. NOORD Wl IKERHOIJ7 Oneerlijke mededinging De ambtenaar van het bedrijf schap vond het eigenlijk een oneer lijke mededinging, welke een kweker uit Noordwykerhout had toegepast, want die was met zijn narcissen naar de markt in Haarlem gefeaan en had die daar verkocht, waarvoor h; geen vergunning bezat. Voor dat feit moest de kweker terecht staan. Er werd op gewezen, dat terwijl de andere marktkooplieden dus via de veiling hun narcissen moesten kopen, verdachte dat ontging en dus ook goedkoper kon verkopen. In ver band daarmee luidde de eis f500.— boete, dat ook het vonnis werd. De stem van de Chinese delegatie leider. Woe Hsioe-tsjoean. ging gis terochtend op het congres van de Oostduitse communistische party ge heel verloren in gefluit, gejoel en ge stamp toen hij een felle aanval deed 1 op het Joegoslavische „revisionisme" Woe bleef tijdens het tumult waarin afkeurende kreten doorklonken on bewogen op het sprekersgestoelta staan. van bestaande toestanden uit". De toespraak van de Chinees waa doorspekt met kritiek op het revisio nisme waarmee de Chinees ook een indirecte aanval op de Sowjet- Unie deed en duurde een half uur» Hij trachtte boven het lawaai uit te komen en door te spreken maar werd door de voorzitter van het congres, Paul Verner. tot de orde geroepen. Verner zei hem, dat zijn aanvallen op Joego-Slavië „ongegrond en pro vocatief" waren. Premier Chroesjt- sjow was niet in de congreszaal aan- rumoer in de zaal bereikte zijn 'unt toen Woe zei, dat de „11- to-klie~k zich had overgeleverd aan de imperialisten". Zij had zich de be naming „communisten" onrechtmatig toegeëigend. Velen onder de 4500 af gevaardigden begonnen daarop een geweldig kabaal te maken. Verner luidde viermaal zyn voorzittersbei en zei daarna tot de Chinese gedelegeer de. dat Joego-Slavië de zaak van het socialisme trouw dient. In weerwil van de pijnlijke open bare afkeuring waarmee zijn toe spraak ontvangen werd, besloot Woe zyn rede met een betrekkelijk gema tigde uitspraak. „W# zullen onze po gingen om meningsverschillen uit de weg te ruimen met onverminderde kracht voortzetten", zei hij. China voelt veel voor een Internationale communistische topconferentie waar op de verschillen van Inzicht zouden moeten worden besproken „en een einde gemaakt aan dé polemieken". De Chinese delegatieleider bracht ook het Chinese grensgeschil met In dia te berde en gaf de Sow]etru*si- sche leiders een steek onder water door e zeggen, dat het te betreuren valt dat Nehroe gesteund is door „sommige zogenaamde marxist-leni nisten". Na deze woorden ging een gemompel van afkeuring door de zaal. Onverstoorbaar ging Woe voort met te zeggen, dat China bevredigen de grensregelingen had getroffen met Birma, Nepal en ander landen. F. H. van der Putten stuurt weer boze brief aan minister De ex-technlsch hoofdambtenaar van het ministerie van Defensie, de heer F. H. van der Putten uit Bus- sum. heeft deze week een brief ge richt aan de minister van Defensie, ir. S. IL Visser, waarin hy zich op nieuw beklaagt over het uitblyven van de door Van der Putten ge vraagde ministriële rehabilitatie. In ryn brief zegt de heer Van der Put ten onder meer: „Zo ben ik thans op het punt ge komen. dat het voor mij financieel niet meer verantwoord is nog lopen de eindeloos gerekte procedures, dio niet de hoofdzaken betreffen, voort te zetten. Ik wens scherp te stellen, dat mijn ontslag een door U gecre- eerde bijkomstigheid was. waarmede de aandacht van de hoofdzaken werd afgeleid. Immers de hoofdzaken zijn nog steeds de onverkwikkelijke za ken, die ik als hoofdambtenaar he laas jarenlang heb moeten rapporte ren en die tot op de huidige dag niet of niet behoorlijk zijn onder zocht. Zodoende werden de schuldi gen gesauveerd en bleef verbetering In de volledige werken worden opge- kort daarna op verzoek van wijlen nomen. Bovendien zal het in de En- Heering. toen nog gelse en Franse taal verschijnen, om dat het bijzonderheden bevat, die van groot belang zyn voor het toekomstige Bach-onderzoek. Joh. Seb. Bach (16851750) I gave van zijn volledige werken was de belangrijkste componist wordt thans in Göttingen voor van de Duitse barok en de pro- bereid door het Bach-onderzoe- testantse kerkmuziek. De uit- kings-instituut. Samenwerking? De voorzitter van het curatorium van het Bach-onderzoekingscentrum, Dr. Benecke, is eveneens secretaris van de Max-Planck-Gesellschaft. De steun van deze vereniging en de bondsregering, alsmede van verschil lende regeringen van de afzonder lijke bondsstaten maakte het über haupt mogelijk dit Bach-instituut in het lever, te roepen. Men hoopt ondanks alles eens in contact te treden met de archieven in Leipzig, omdat zich daar zeer be langrijke partituren en eerste uitga ven bevinden, die in de verzamelde werken, willen zij ook werkelijk vol ledig zyn, niet mogen ontbreken. Maar daar Duitsland nog steeds in twee delen gesplitst is. zal een inten sieve samenwerking voorlopig onmo gelijk zijn. Meer dan tweehonderd jaar na z\jn dood zijn het politieke motleven, die de uitgave van de ver zamelde werken ln de weg staan. hoogleraar aan het remonstrantse se minarium te Leiden, was overgegaan naar de Remonstrantse Broederschap werd hij op 21 Januari van het daar opvolgend jaar <1923» door zijn voorganeer, ds. L. B. Houtgast, toen nog predikant te Boskoop en Wad- dinxveen en thans emeritus predi kant te Gorssel, bevestigd als pre dikant van de remonstrantse gere formeerde gemeente van Nieuwkoop. Daarna stond de jubilaris verder nog te Gouda 1925 tot 1928: Leiden 1928 tot 1934; Roterdam 1934 tot 1951 en op 4 maart 1951 werd hij door zijn voorganger, wijlen dr. J. C A. Fetter bevestigd als predikant van de re monstrants gereformeerde gemeente van 's-Oravenhage. Dr. Tjalsma was vele Jaren cura tor van het remonstrants seminarium I te Leiden: docent aan de volksuni versiteit te Rotterdam en thans is hij o a nog bestuurslid van de afdeling 's-Gravenhage van de Vereniging „Tot Steun". Dr. Tjalsma zal morgen om half elf in de remonstrantse kerk aan De Laan te 's-Gravenhage een herden kingsrede uitspreken en na afloop van die dienst zal er in de zaal naast genoemd kerkgebouw gelegenheid zijn om de jubilaris geluk te wensen met zijn veertigiarig ambtsjubileum als predikant bij de Remonstrantse Broederschap. Op Ringvaart door ijs gezakt De heer C. Kroon (61), wonende aan de Buitenkaag. wilde dezer da gen bij het motorpontveer in de Ringvaart, de watervogels gaan voe deren. Daartoe ging hij met een em mer met vogelvoeder het ijs op. Het bleek echter weldra dat het Ijs bij zonder onbetrouwbaar was geworden. Waar hy voorgaande dagen nog rus tig had gelopen was nu het Ijs zo danig slecht geworden dat hij er prompt doorzakte. Het emmertje met voeder viel naast hem op het ijs leeg en de hongerige watervogels begon nen rondom het wak, rustig te eten. Daardoor werd de heer Kroon als het ware aan het gezicht van anderen onttrokken Zyn luid hulpgeroep werd echter gehoord door de heer Jan Loogman (35), wonende in het Kaagdorp, die zich geen moment be dacht en de heer Kroon onmiddellijk uit zijn benarde positie bevrijdde. Van officiële zyde wordt de aan dacht gevestigd op het volgende: Het ys is aan weerszyde» van het wak by het pontveer bijzonder onbe trouwbaar. Bovenstaand ongeval is daarvan wel een sprekend bewys. De bovenlaag van het Rs is bedekt met een vastgelopen sneeuwlaag waar onder broeiing ontstaat. De onderlaag wordt door de stroming In het wa ter welke ontstaat door de schroef- wentelingen van het motorpontveer - als het ware afgeslepen. Zodoende blijft er een zeer dunne en broze ijs vloer over die langzaam afbrokkelt. Het polderbestuur van de Haarlem mermeer heeft thans by het wak borden geplaatst met het opschrift „Gevaarlijk ys". Vogelliefhebbers wor den dringend aangeraden de water vogels niet meer op het ijs te voede ren. doch vanaf de wal. De vogels scharrelen hun kostje toch wel op en het zou bRzonder betreurenswaardig zyn indien mensen het slachtoffer zouden worden van hun liefde voor het dier. oorts wordt de aandacht geves tigd op het feit, zodra de dooi invalt, het ijs in de Ringvaart en op de Ka terpiassen bijzonder onbetrouwbaar zal worden. Reeds weken lang ligt er op sommige plaatsen een flinke laag sneeuw op het Rs. Door de broeiing die daaronder ontstaat in verband met de zonnestraling, alsmede de on derstromingen van de watergemalen wordt het ijs slecht en heeft het geen veerkracht meer. Het zou daardoor bRzonder gevaarlijk zRn om dan nog met auto's en dergelRke voertuigen op het Rs tc gaan rRden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7