KATWIJK ZONDER GAS HEVIGE EXPLOSIE Fransen deinzen terug voor druk van de Vijf Gaitskell overleden Vooral iiiidclen-Europa Strijd tegen vuur in vinnige kou lijdt onder de koude Beslissing is naar het einde van deze maand verschoven Geen slachtofferswel grote ravage 1 Slechts één gewonde IJzeren gordijnis althans tijdelijk buiten werking Minder wind naakt koude dragelijker Veerboot bij Korea vergaai 100 doden Koningin legt eerste steen voor Het Dorp (9i /c/ Qln tettws (Opgericht 1 maart I860 ZATERDAG 19 JANUARI 1963 No. 30860 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck (Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van een onrer redacteuren) Een felle lichtflits en een daverende explosie op het terrein van de gasfabriek aan de Van der Vegtstraat hebben geheel Katwijk gisteravond in rep en roer ge- -bracht. De ontploffing deed zich om kwart voor acht (jroor in het zogenaamde toestellenhuis, het hart van het Jbedrijf. De dertigduizend inwoners van deze gemeente zijn hierdoor van alle gasvoorziening verstoken. De ramp Ëft gelukkig geen doden geëist, slechts één gewonde, stoker C. Hoek (46) uit de Mr. C. Fockstraat, die hoofdwonde opliep. i Over de oorzaak van het ongeluk tastte men van nacht nog volkomen in het duister. Hoewel de schade enorm groot is. is voor Katwijk op het ogen blik van groter belang de vraag hoe binnen een zo kort mogelijke -tijd aan gas te komen. Een oplossing ligt niet direct voor de hand. gastoevoer uit een andere gemeente is (nog) onmogelijk. Men door de bevroren grond geen leidingen aanleggen. I Een gevolg van de explosie is, dat vele Katwijkers in de kou jftten. In de omgeving' van de gasfabriek zijn tal van ruiten ge sprongen en die gezinnen, die een gashaard hebben kampen uiter aard met grote moeilijkheden. Vooral ook instellingen als scholen, bejaardentehuizen en het Rotterdamsch Zeehospitium zullen in de Romende periode veel last ondervinden. bleven. „Was de brand overgeslagen op de propaangashouder, die daar nauwelijks twintig meter vandaan staat, dan zou de ramp niet te over zien zjjn geweest", zei burgemeester H. Duiker, die met een bezorgd ge zicht de ravage in ogenschouw nam. Schade De schade was bijzonder groot. Niet alleen het toestellenhuis en de kantoren werden vernield, ook het woonhuis vande technisch ambte naar. de heer J. van Vliet, heeft veel te lijden gehad. Drie kleine kin deren, die al lagen te slapen, kwa men wonder boven wonder met de schrik vrij. De bedjes waren bezaaid met glasscherven en door de kracht vande explosie van hun plaats ge schoven. Elders in het huis waren de sporen van de ontploffing duidelijk zichtbaar: weggerukte gordijnen, om vergeworpen stoelen en kapot gesla gen ruiten. Gewijzigde kerkdiensten Kou Ook in tat van andere woonhuizen hebben de ruiten het begeven. De diens. *an gemeentewerken trachtte de gezinnen, die aan de kou zijn overgeleverd, zo snel mogelijk te hel pen door de ramen dicht te spijkeren met haioboard en planken. Vrijwel de geheie avond reden aoor de stra ten voor plaatselijke ontploffingen, de inwoners waarschuwden om toch vooral de gaskranen goed af te slui ten voor plaatselijke ontploffinegn. wanneer niet de uiterste voorzichtig heid werd betracht. Kort na de explosie viel hier en daar ook de straatverlichting uit. maar later brandde deze gelukkig De kerkdiensten in Katwijk heb ben de volgende wijzigingen onder gaan: Hervormde Kerk: Oude Kerk en Aula vervallen. Om 10.30 uur (half elf) in de Nieuwe Kerk: ds. Bouman en ds. Moerenhout. Heilig Avond maal: 6 uur ds Bouman. Dankzeg ging H A. In de kapel spreekt om 10 uur ds. L. Vroegindewey. H. Doop. Deze doopdienst komt dus in de plaats van die in de Oude Kerk. Eveneens Kapel. 5 uur: ds. Hagen en ds. Moerenhout. H. Avondmaal en Dankzegging. School: 10 uur ds. De Vos. Gereformeerde kerk koiTit bijeen in de Nieuwe Kerk: 9 uur ds. R. de Vries, 4.30 ds. F. Pijlman. Gereformeerde Gemeente: dien sten van 10 en 5 uur in het kerkge bouw aan de Remisestraat komen te vervallen. weer. Het wegvallen van de verlich ting bemoeilijkte onder meer het onderzoek naar de oorzaak van het i ongeluk. Hoe groot de schade is. valt 1 bij benadering nog niet te zeggen. Gisteravond is de 56-jarige leider listen had twee weken gestreden om san de Britse Labourpartij. Hugh Gaitskell. in een ziekenhuis in Lon den overleden. Een team van specia- Sop h*t moment, waarop de ont- ajoffing plaats had. waren op het •ein van het gasbedrijf twee man- aan het werk. voorman-stoker J. Duijvenvoorde uit de Nachtegaal en stoker C. Hoek. De voor- „-stoker sloeg, voorzover dat nog lig was. alarm en ging onmiddel- op zoek naar zijn collega, van hij wist dat deze zich in de buurt het toestellenhuis ophield. Hij id de man. versuft op de grond kgend met een flinke hoofdwond, te stoker bleek te zijn geraakt door tn van de honderden dakpannen. Ie in het rond vlogen. Alarm Het mag een wonder worden ge- lemd. dat de explosie, die door een irte. maar felle brand werd gevolgd. K het toestellenhuis is beperkt ge- Geraas De brand dreigde zich uit te brei den. doordat het dak van het toe stellen huis op een gegeven ogenblik met donderend geraas op de aan grenzende kantoorgebeouwen stortte. Dank zij het doortastende optreden van c'e gemeentelijke vrijwillige brandweer, die in de ijzige kou de strijd tegen het vuur aanbond, kon den de kantoorgebouwen van het vuur worden gevrijwaard. Van twee kanten en met vijf stralen bestreden de brandweerlieden, diep weggedo ken in hur stijf bevroren pakken, de hoogoplaaiende vlammen. De brandweer was bijzonder snel ter plaatse: zes minuten na het alarm werden de slangen uitgerold. Franse dorpen WEERBERICHT brwijl een rug van hoge luchtdruk, welke zich uitstrekte van IJsland via Zuid-Noorwegen naar Polen nog slechts weinig in betekenis af nam. daalde de luchtdruk vooral boven Zuid-Duitsland, Noord- [Frankrijk. België en Zuid-Neder land geleidelijk verder, waardoor de oostelijke winden aanwakker den. Daarbij werd droge en zeer koude lucht uit Polen en Duits land aangevoerd, waarin zo goed als geen bewolking voorkomt. In Polen kwamen tijdens windstilte ten heldere hemel zeer lage mini mum-temperaturen voor. De laag ste waarden bedroeg min 32. ter wijl tot dicht bij Berlijn min 20 Kraden werd gemeld. Verder naar onze omgeving waren de tempe raturen minder laag tengevolge van de sterke wind. Zij varieerden •van min 9 en min 14 gTaden. REINIER PAPING trots winnaar van wrede Elfstedentocht afgesloten Gistermiddag was het in Moskou ..warmer" dan in het grootste gedeel te van midden- en zuid-Europa. Het was in dt Russische hoofdstad toen achttien graden onder nul. een stij ging van tien graden in vergelijking met donderdag, toen het er achten twintig graden vroor. Ook in Noor wegen en in het noorden van Zwe den stegen de temperaturen na een periode van zes weken poolwinter- weer. Ze schommelden gistermiddag om het nulpunt. Vooral midden-Europa bleef echter in de ijzige greep van de winter. Oostenrijk maakte gisteren zijn koudste dag sinds jaren door toen het kwik zakte tot waarden tussen drie endertig en twintig graden onder de streep. De nacht van donderdag op ii h; iertussen beweegt op de flank van (het hoofdcentrum van het hoge- ukgebied, dat zich nu tussen orwegen en IJsland bevindt, Scandinavië een fronten- 1 ysteem naar het zuiden, waarbij luchtdruk ook in het Oostzee- fbied en Polen zal gaan dalen. lierdoor zullen de oostelijke win den in ons land In de komende inacht gaan afnemen. Morgen na dert dan tevens een storing, waar door er meer bewolking zal ko men en de kans op sneeuw weer 'jroter wordt. De vorst blijft matig tot streng. 20 JANUARI. Zon opt 8.38 uur; onder: 17.05 uur Maan op: 3.33 uur: onder: 13.11 u. Poogwater te Katwijk te 11.09 en f.49 uur; laagwater te 6.55 en 19.06 i nummer bestaat alt 12 pagina's en een Bijvoegsel I vrijdag bleek zeer koud te zijn ge- weest in West-Duitsland. Men mat daar een vorst van dertig graden in Beieren tot twintig graden in het an- i ders zo milde Rijnland. I Voor de Noordduitse kust zijn acht wentelwieken doorlopend in de weer om allerlei noodzakelijkheden naar :eisoleerde eilanden te vliegen. In de aven van Kiel trachten ysbrekers van de marine een kleine vaarweg open tc houden voor de allernood zakelijkste scheepvaart. Op verschei dene plaatsen wordt voedsel uitge worpen voor wild en vogels. Frankrijk had te lijden van de zware sneeuwval in het noorden, waar een aantal dorpen voor de der de maal in deze winter van de bui tenwereld werd afgesloten. Vele her- ien en ander wild blijken in de wou den van oost-Frankrijk van honger te zijn bezweken. Groot-Brittannië. waar het even eens birter koud was. heeft daarnaast ook nog te lijden van elektriciteits storingen. die het gevolg waren van de zeer grote vraag naar elektriciteit en van een langzaam-aan-actie door arbeiders in de krachtcentrales. Brandstoftekort In vele landen waar het maar blijft vriezen, worden de brandstoffen schaars. Ir. West-Duitsland heeft het leger 800 spoorwagons en de helft van hel vrachtautopark beschikbaar gesteld voor het vervoer van brand stoffen en voedingsmiddelen. In Pelen heeft men 500 reizigers treinen laten uitvallen om brandstof te sparen. Men geeft de hoogste voor- rang aan het vervoer van brandstof. Donderaag kwamen 230 treinen met j steenkool in de Poolse hoofdstad aan. In Hongarije worden de scholen met ingang van maandag tot 3 fe- j bruari gesloten om brandstof te be- j sparen. Ook hier heeft men reizigers treinen laten uitvallen. De mfjnwer- kers doen extra diensten. De strenge vorst heeft het ijzeren gordijn aan de Oostenrijks-Hongaar se grens op wachtgeld gesteld. De an ders ondoordringbare mijnenvelden, die het Hongaarse regime langs zijn grenzen heeft gelegd, zijn onder een dikke laag hardbevroren sneeuw vol- 1 «dagen ongevaarlijk geworden. Zelfs j de prikkeldraadversperringen staan op vele plaatsen niet meer onder stroom. Een drietal Hongaren liet zich dit buitenkansje niet ontglippen en wandelde rustig over de mijnen velden naar Oostenrijk! HUGH GAITSKELL een recente opname het leven van Gaitskell. die door een geheimzinnig virus was besmet, te redden. Nadat zijn longen waren ann-c-'aan. drong het virus door naar het hart en de nieren. De laatste dagen waren er voort durend negen artsen in zijn nabij heid, die alles in het werk stelden om met behulp van een kunstnier het bloed van de socialistenleider van giftige stoffen te zuiveren. Hoe wel dit tijdel uk enige verbetering bracht bleek Gaitskelïs hart te zeer verzwakt te zijn. Hij sloot om tien minuten over negen voorgoed de ogen. Vele vooraanstaande figuren uit binnen- en buitenland hebben uiting gegeven aan hun medeleven over het heengaan van Hugh Gaitskell. Sir Winston Churchill zei in een telegram aan mevr. Gaitskell: „Zijn vroegtijdige dood is een verlies voor de gehele natie". President Kennedy he?ft naar aan leiding van het overlijden van Gaits kell een verklaring afgelegd, waarin hij zei diep geschokt te zijn. De Amerikaanse president noemde hem een van de vooraanstaande mannen I ir de Westerse gemeenschap. De i viijheid verliest in hem een vurig aanhanger, zo zei hij. Men zie verder Een beeld van de enorme ra vage in het toestellenhuis van het gemeentelijke gasbedrijf in Katwijkwaar onmiddellijk na de ontploffing brand uitbrak. (Foto L.D./Jaap van Duyn, Katw.) Koningin Juliana zal op maandag 28 januari de eerste sleen leggen voor „Het Dorp", dat in Arnhem zal verrijzen voor gehandicapten. Het bouwterrein is gelegen aan de Heyenoordseweg tegenover het nieuwbouwcomplex van de Johanna- stichting. Werklieden ziin reeds bezig met het maken van een toegang tot het bouwterrein, dat ook nog van de be bossing zal moeten worden ont daan, voorzover dat nodig is. De Koningin zal de volgende dag de feestelijke viering van het 75- jarige bestaan van de Nederlandse Heidemaatschappij in Arnhem bij wonen. De beslissing over het lot van de Brusselse conferentie inzake het Britse lidmaatschap van de Europese Economische Gemeen schap (EEG) is uitgesteld tot 28 januari. De Franse wens om het gesprek met Engeland af te breken is voorlopig gestuit op een drachtige tegenstand van de overige vijf landen van de EEG, ge steund door de Europese commissie. De beslissing viel gistermiddag op de laatste bijeenkomst van de ministers van de zes EEG-landen, nadat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, langdurig overleg had gepleegd met Parijs en de ministers van Duitsland, Italië en de Benelux-landen hun zwaarste geschut in stelling hadden ge bracht. Bezoek Adenauer noemden het logisch dat geen Fran se minister zal deelnemen aan het gesprek in Luxemburg over het Brit se lidmaatschap van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal aan het einde van deze maand. Op verzoek van minister Couve de Mur ville zullen trouwens de ambtelijke delegaties tot de 28ste januari even min bijeenkomen, hetgeen betekent dat er op technisch niveau geen ver dere voorbereidende besprekingen over het Britse lidmaatschap worden gevoerd. Wel zullen twee kleinere werkgroepen bijeenkomen, maar ook daar zullen de Franse deskundigen ontbreken. Ongeveer honderd mensen zijn gisteren verdronken bij het vergaan van een veerboot bij Mokpi aan de zuidwestkust van Zuid-Korea. Er zou één over levende zijn. Totnutoe zijn veer tig doden geborgen. Volgens ooggetuigen was de veerboot overbelast en mochten er niet meer dan 80 mensen op worden vervoerd. van belang Met het uitstel is aan de feitelijke situatie weinig veranderd. Voorkomen is echter, dat de conferentie met En geland formeel is afgebroken en het onderhandelingsapparaat wordt ont manteld. De feitelijke beslissing over Engelands toetreding tot de gemeen schappelijke markt zal in de komende tien dagen moeten vallen. Niemand twijfelt er aan. dat daarbij het be zoek van Bondskanselier Adenauer aan president De Gaulle van door slaggevende betekenis zal zjjn. Het gesprek tussen Frankrijk en zyn partnerlanden in de E.E.G. is donderdag en gisteren niet altijd e- ven rustig verlopen. Uitsluitend mi nisters namen aan dit waarschijn lijk geheimste gesprek in de geschie denis van de gemeenschap deel en na de aanvankelijke kalmte werden met steeds groter duidelijkheid, fel heid en zelfs emotie argument na argument op tafel gelegd. De argumenten, die de „vijf" daar bij tegen de Franse minister Couve de Murville aanvoerden, lieten niet na indruk te maken. Hem werd te verstaan gegeven, dat het afbreken van de conferentie met Engeland niet alleen een ernstige crisis in Eu ropa en Engeland zou veroorzaken, maar ook in de EEG zelf. Duidelijk werd gesteld, door alle vijf landen, dat Frankrijk bij het doorzetten van zijn wens rekening zou moeten hou den met een weigeding, verder mede te werken, waarbij als een van de onderwerpen de door Frankrijk ge wenste associatie van Algerije met de EEG werd genoemd. Tot vrijdagmiddag bleef het Fran se standpunt ongewijzigd en was er zelfs een verharding van de Franse houding waar te nemen. Daarna stemde minister Couve de Murville. daartoe uit Parijs gemachtigd, toe de kwestie over tien dagen verder te bespreken. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken. mr. Luns. zei na afloop van de vergadering, dat hij „geen voorspellingen durfde te doen over hetgeen er op 28 januari gaat gebeuren. „Wjj hebben in elk geval bereikt, dat de EEG niet uit elkaar is gevallen", zei hij. De minister be toogde, dat een „groot onheil is ver hinderd", hoewel er „geen reden tot juichen Is". Van Franse zijde liet men onmid dellijk na de vergadering blijken, dat er in het Franse standpunt niets is veranderd. Franse woordvoerders Breestraat 173 Hooftstraat 88 Uit het Leidsch Dagblad van 0 20 Jan. 1963: 0 Sedert 20 april 1764 is te Den Ham het onderwijs ach- 0 tervolgens gegeven door f grootvader, vader en klein- 0 zoon; de laatste is de heer J. j W. Hoefman, een krachtvolle grijsaard. Door de Holl. IJzeren t Spoorwegmij. is aanbesteed het bouwen van een ijzeren t brug op gemetselde pijlers t over den Rijn aan de Vink te t Leiden; minste inschrijver r was Van Matsen te 'sHage f voor f 32.958.-. F

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1