BADEN BIJ 5 GRADEN ONDER NUL JONG GELEERD, OUD GEDAAN DIEPDRUKPERS Kom er ACHT-er „Azen vragen" met als resultaat: groot-slem voor tegenpartij... Wat het kost om Canadees te zijn KIJKJES IN DE NATUUR vogels door Sjouke van der Zee W' Onze bridgerubriek DE HOE WERKT HET! Kom er ACHT-er ets- vloeistof Bekleding von koper tegendruk cilinder rakel M nu maar eens meteen met de deur In huis te vallen: alle vogel vrienden en vriendinnen zitten in deze wintertijd met een probleem. Nou ja, probleem! Dat is wel een erg zwaar woord, maar toch zouden ze graag een oplossing willen weten voor de moeilijkheid van drinkwater, dat om de haverklap bevriest. Ik ken dat vraagstuk. Voedsel strooien is niet zo moeilijk en wat betreft het ophangen van vet bollen, pindaslingers en stukken van stammetjes met gaten erin geboord en daarin weer vet en zaad gedrukt, daarin hebben de meeste mensen al een graad van volmaaktheid bereikt, die de hongerende vogels in staat stelt zonder kleerscheuren de winter door te komen. Maar dat drinkwater! Daar zit het knelpunt. Als alles stijf bevroren is en een ijzige wind door de tuinen scheert, hebben de dieren dorst. Ligt er sneeuw, dan pikken ze daar wel in en redden zich op die manier, zoals iedereen wel eens zal hebben gezien. Drinkwater ijsvrij houden ech ter, dat is een heksentoer. Goed, je kunt (op een vrije dag om de 15 a 20 minuten naar buiten hollen, een bevroren scho teltje weggrissen (brrr! wat waait die scherpe wind!) en er een ander voor in de plaats zetten, maar aan die energie komt ook een eind, zo dat er meestal een glashard schaaltje achterblijft, vastgebakken aan de bevroren grond. Men kan het ook proberen met vernuftig ver warmde dozen met of zonder war me kruiken, al of niet ingelegd in de turfmolm. Jammer genoeg wordt een warme kruik altijd weer koud, zeker in een poollandschap, hetgeen ons dwingt, onze energie met nieuw enthousiasme weer op te warmen. Tot mijn schande moet ik beken nen, dat deze en dergelijke onder nemingen. hoe geestdriftig ook be gonnen, bij mij meer dan eens naar een dood punt zijn gelopen. Het erge, nee! het allerergste is, dat die vervelende, ondankbare, veeleisen de tuinvogels je kostelijke drink watervoorziening straal negéren, je zou zeggen, ze kijken er expres niet naar om. Ze hippen er omheen, ze pikken het er naast gestrooide voer ijverig op en blijven vrijwillig dorst lijden. Ze willen doodeenvoudig niet goed gedaan worden. Dit zijn dan zo ongeveer mijn ondervindingen op het stuk van hongeracties ten behoeve van achtergebleven wintervogels. Daarom is het mij een bijzonder genoegen, bij de lezers en lezeres sen iets te kunnen introduceren, dat met één slag alle moeilijkheden uit de weg kan ruimen. Een abonnee van dit blad, een dame. die sinds jaren met veel plezier en veel toe wijding de vogels in haar tuin had verzorgd, schreef mij eens, dat zij als gevolg van verhuizing geen plaats meer kon geven aan een vo geldrinkbak, die zij geruime tyd en met veel succes in haar tuin had gebruikt. En of ze mij er een plezier mee kon doen? Laat ik maar weer met dezelfde deur in huis val len die wonderdrinkbak doet allang dienst en in deze barre winterweken heeft hij zijn nut dub bel en dwars bewezen. Eigenlijk be tekent hij voor mij het ei van Co lumbus. behalve dan dat ik dit ei niet heb uitgevonden. Iilllillliililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllil iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Vaar laat ik u de beschrijving geven en er iets bij vertellen naar aanleiding van de er varing die ik heb opgedaan. Ik hoop. dat ik dit, gesteund door een tekening, zo kan doen. dat vele lief hebbers naar hout en zaag en ha mer en spijkers zullen grijpen, om zelf zo'n nuttig tuinattribuut in el kaar te zetten. Stelt u zich dan voor een raam, gemaakt van 4 stukken, overlangs uit een boomstammetje gezaagd en ruwweg in het vierkant tegen elkaar gespijkerd. Ik heb grof dennehout, met de schors naar bui- ten gekeerd. Dit houten raam heeft een zinken bodem, die niet op de grond rust. Er is nu een soort bak ontstaan met opstaande randen, die aan de hoeken op driehoekige hout blokjes rusten, waardoor het geval aan de onderkant niet kan wegrot ten. Nu komt boven de zinken bo demplaat de eigenlijke drinkbak. Deze is van dun roodkoper en is zo aangebracht, dat er tussen dit ko per en de bodemplaat een flinke ruimte is. want (en hier komt het belangrijkste!) in die tussenruimte wordt de warmtebron geplaatst. De koperplaat is door zijn opstaan de randen zo gemaakt, dat er een bassin ontstaat, en doordat die plaat naar één kant oploopt, heeft dit zwem- en drinkbad een hoog en een laag watergedeelte. Wat de verwarming betreft, die vind ik buitengewoon ingenieus. Uit een der hou ten wanden, net onder het ondiepe water, is een blokje hout gezaagd, waardoor een gat ontstond. Aan dit blokje is een zinken verlengstuk ge maakt. dat als een laatje naar bin nen wordt geschoven, waarmee de opening weer geheel wordt gesloten. Op dat „laatje" staat een waxine lichtje, dat aangestoken, de koper plaat zo voldoende verwarmt, dat het water, zelfs bij 10 gr. vorst, ijs vrij blijft! Natuurlijk wordt het tussen zinken bodem en koperen bassin arm aan zuurstof en daar om zitten er in de bodem een viertal luchtgaten met een diameter van 1 cm. Er zitten ook gaten in de zij wanden. Die zijkanten van de bak zijn aan de bovenkant afgewerkt met houten latjes, waardoor er vier wandel- of trippelpaadjes zijn voor de vogels, die eerst op verkenning willen gaan. voor ze tot een sna veltje water durven te besluiten. Die latjes moeten niet fel van kleur zijn. Zoals ik schreef, dit ding heeft z'n bruikbaarheid volkomen bewezen, 's Morgens zet ik het hele geval, met inwendige vlam en al. dicht by mijn tuindeuren en dan kunnen de drinkers en de baders er uren lang gebruik van maken. Zo'n lichtje heeft een behoorlijke levens duur en in geval van nog fellere kou kunnen er twee tegelijk bran den. Wel is het zaak. te zorgen, dat het water niet gaat dampen, want dat schrikt de vogels af. Ook moet het koper overal bedekt zijn met water, anders kon het plaatselijk te warm worden. Op saunabaden zijn de dieren niet gesteld. Een belang rijke waarschuwing: er mag alleen gebaad worden, als het vroeg ge noeg op de dag is, om als natte vo gel nog snel droog te kunnen wor den. Dus nooit laat in de middag en nooit bij felle wind. Hoe we dat baden kunnen verhinderen? Dan zetten we net zoveel bloempotjes en kopjes in het water, dat er alleen maar drinkruimte overblijft. Iedere middag, zo gauw het vogelbezoek is afgelopen, haal ik de bak binnen, dat spreekt. at gaat u nu doen? Gaat u er dadelijk een maken? Nu is het de tyd ervoor! Te duur? Ja, dat koper, en dat zink, inderdaad! En het is nogal een constructie, nu ik het, al tekenende, bekyk. Maar een plezier, dat u er van hebt! Wilt u wel geloven, dat het by ons, alleen al door dat zwembad, een onafgebroken af- en aanvliegen is! Gisteren zat een roodborst zich. in de zon, bij een temperatuur van 5 graden onder nul, te baden. Een balletje veren, en een staart als een steeltje! Twee keer kopje onder en toen op een tak lekker uitschudden. Je kon niets aan hem zien, geen bibberen, geen klappertanden. By 5 graden! Wie doet 't hem na? Ia: tot in hoge ouderdom! Kijkt U maar naar deze meneer Ibragim, een 100 jarige muzi kant uit Azerbeidsjan (Rusland», die in z'n lange leven steeds weer troost en blijheid heeft gevonden bij- en in zijn sas was met zijn „saz", een soort grote mandoline. Hij componeerde een groot aan tal liederen en komt nu pas volle dig tot zijn recht: hij geeft door velen beluisterde recitals in Mos kou. Maar wat hij nooit heeft kun nen denken: nu Ibragim de leeftijd der oneindig sterken heeft bereikt, is een grammofoonmaatschappij op hem afgevlogen en maakt de eerste platen van zyn zang en mandoline- spel. Wél heeft hy er lang op moeten wachten, maar de eer is dan toch gekomen. Ibragim weet. dat zijn enthousiast of weemoedig gezongen liedjes nu de wereld gaan verove ren en draagt daarbij op zijn ma nier bij tot het hooggeroemde „Alle mensen worden broeders". Als Chroesjtsjow hem nog eens te horen krijgt, mogen we er zeker van zijn. dat het diplomatieke overleg soepeler gaat verlopen. Ibragim wordt dan nog eens de beste promotor voor de wereld vrede! FANTASIO „Wat kost het Canadees te zijn?" Onder deze kop verscheen onlangs in de redactionele kolommen van de Canadese Financial Post een artikel 3ver het Canadese belastingstelsel. In het artikel was een ondertoon van afgunst te bespeuren wegens de ongunstige positie waarin zich de Canadese belastingbetaler bevindt ten opzichte van zijn Amerikaanse lotgenoot. De Financial Post weet te melden, dat ln de middelgrote en hoge in komensgroepen de Canadezen meer belasting betalen dan de Amerika nen. Naarmate een Canadees meer gaat verdienen, voelt hij sterker het nadeel Canadees te zijn en geen Amerikaan. Zodra een Canadees 24.000 dollar per jaar verdient, aldus de Finan cial Post. betaalt hij reeds 1.000 dol lar méér belasting dan een Ameri kaan met hetzelfde Inkomen. Daar komt dan nog bij dat de binnen landse koopkracht van de Canadese dollar aanzienlijk lager is dan die van de Amerikaanse dollar. Boven dien kan een Canadees die in zijn eieen land 24.000 dollar verdient, bijna steeds In de Verenigde Staten meer verdienen. Dit verschil bestaat reeds Jaren en leidt tot een regelmatige uittocht van hoog gekwalificeerde Canadezen naar de VS, aldus de Financial Post. Velen zijn van mening dat Canada's belastingstructuur verouderd is en daardoor de ondernemingsgeest ex tra belast. Bekwame Canadezen zien deze nadelen duidelijk en komen er steeds meer toe hun werkkracht in Amerika te gaan aanbieden. Wan neer de Amerikaanse regering haar voornemen de inkomstenbelasting in 1963 te verlagen ten uitvoer brengt en als de Canadese regering deze stap niet volgt, dan zal de uittocht van Canadezen naar de VS onge twijfeld nog toenemen. De ontwikkeling van Canada's verwerkende industrie hoog geno teerd op het actieprogramma van de federale overheid kan alleen ge schieden met behulp van specialis ten. Canada kan zich. aldus de re dactionele bydrage in de Financial Post. niet langer veroorloven dat af gestudeerden van Canadese univer siteiten zich in de VS vestigen als gevolg van een verouderde en kort zichtige belastingpolitiek. Kunt U de acht arwtjkingen in de beide bovenstaande tekeningen ✓inden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. Bridgevraag dezer week: West gever. NZ kwetsbaar, viertallenwedstryd. Zuid heeft: Sch 8 7 5 3; Ha H V 10 8 7; Ru 4; KI H B 9 West opent één ruiten noord doubleert oost biedt één hartenwat moet zuid doen? Deze vraag kwam voor in een Italiaanse bridgeprijs- vraag. waarbij een dertigtal experts op diverse vragen antwoord moest geven. De oplossing is mij nog niet be kend wel kunt u elders op deze pagina mijn visie vinden, die ik als jurylid heb gegeven. Rectificatie In onze reportage over Jazz ln Leiderdorp, in Jouw We reld van vorige week zater dag. is een fout geslopen. De bassist van het Leidse trio van Kees Mix heet niet Jac ques Schols maar Jacques Wassenaar. Schols is bassist van The Diamond Five. Het zal niet alle dagen voor komen, dat een speler serieus besluit tot het „azen vragen", terwijl er groot-slem voor de tegenpartij in het spel zit Deze merkwaardige construc tie kwam niettemin onlangs voor in een spel, dat mij door een Haagse lezer werd inge zonden en dat er als volgt uit zag Sch H 10 8 6 Ha A H 10 7 5 4 3 Ru A 4 KI Sch 5 Sch V 7 4 2 Ha N Ha B 6 Ru HVB10 9W Od„ (8762 Z "U a o KI H 10 7 KI V B 6 3 2 Sch A B 9 3 Ha V 9 8 2 Ru KI A 9 8 5 4 Met west als gever, niemand kwetsbaar, ging het bieden: WEST NOORD OOST ZUID 1 Ru dbl. 1 Sch dbl. 4 KI 4 Ha pas pas 5 Ru pas pas 5 Ha allen passen verder. Hoe goed leren wij uit dit bied- verloop, dat bijna èlles in bridge mogelijk is. En vooral leren wij er uit dat bepaalde, technisch volko men onverantwoorde, acties toch met succes kunnen worden be kroond als zij maar met voldoende overtuiging worden opgevoerd. Vermoedelijk zal geen enkele bridgemeester het met één bod van west eens zyn. Voor één ruiten is het westspel te eenzijdig voor azen vragen (vier klaveren) is het niet goed genoeg en het bieden van vyf ruiten bracht alleen nog maar het gevaar mee dat NZ als nog op zeven schoppen, zeven har ten of zeven Sansatout zouden kunnen komen contracten die er allemaal in zitten. Toch heeft west een succes ge boekt doordat de tegenpartij niet verder kwam dan vijf harten en is het niet zó, dat ook in bridge de Muziek kan hun, die er ge voelig voor zijn, het leven lang vreugde bezorgen. Nu is 't zo, dat volgens degenen, dit t weten kunnen, bijna iedereen „muziekgevoelig" is. Het komt er alleen maar op aan, de latente mo gelijkheden tot ontwikkeling te brengen en op dat gebied vinden de pedagogen een oneindig ar beidsterrein. Hoe eerder ermee begonnen wordt, des te beter. Vandaar dat er op de scholen gelukkig meer en meer aandacht aan de muzikale opvoeding der kinderen besteed wordt, met het zingen in de voorhoede, waarna dan later de beoordeling volgt, of de bespeling van een instrument voor de Jeugdige delinquent zinvol kan zijn. We zyn op dit stuk ln de 20ste eeuw al een aardig eind ge vorderd. Wie wel eens een les volgens de methode Gehrels heeft bijgewoond staat eenvoudig verstomd over de resultaten. Ik zou wel willen, dat U er eens een meemaakte. Verwonderd zult U dan zeggen: „Hoe is 't mogelijk, dat had ik nooit kunnen denken". Het spreekt intussen vanzelf, dat bij de één meer talent of begaafd heid voorhanden is dan bij de an der, maar bijna alle kinderen kun nen hun hele leven de prettigste vruchten tot in hoge ouderdom plukken van deskundige mu zieklessen. De voltooide tekening wercf krochtig met inkt ingewreven en don schoongepoetst, zodot inkt in de verdiepingen achterblijft. De diepdruk werkt dus zo; papier,inkt,verdieping, drukvorm. spreekwijze opgaat, dat het slechts het succes is dat meetelt?! NZ gaven mij nog op het Nieu- wenhuissysteem te spelen maar niet te weten hoe zij na wests vier klaveren op slem moesten komen. Eenvoudige uiteenzettingen (waar toe ook het N-systeem behoort) la ten hun volgelingen in dergelijke situaties altijd in de steek; zij ge ven vrijwel uitsluitend aan wat men moet doen als de tegenpartij zwijgt, doch laten het aan de lezer over te beoordelen wat hij moet doen als die tegenpartij de nare gewoonte blijkt te hebben, óók te willen bieden. Niet passen De fout van het missen van hel slembod. ligt in de eerste plaats (doch niet uitsluitend) bij zuid. Ir het al de vraag of het doublet op één schoppen het Ideale bod is (twee ruiten is met dit enorme spel zeker beter er is geen twijfel over dat zuid, na partners vrijwil lige vier hartenbod onder geen be ding had mogen passen. Vermoede- lijk kan zuid direct zes harten bie den maar ook vijf ruiten was in aanmerking gekomen. Noords actie over vier klaveren1 van west is moeilijker vier har-, ten bevredigt niet helemaal, voora!| niet omdat zuid sterke schoppens] moet hebben (wegens zijn doublet». Kunnen wij hier harten echter nog wel een voldoende geven andere is het met noords laatste pasbod. Als zuid éérst één schoppen kan doubleren en dén nog vijf harten kan bieden, moet noord zes harten bieden al zou de tegenpartij ook weet niet wat geboden hebben, U bemerkt wel. dat ik niet over bie den van zeven sprak met dichtfj kaarten en zó gehinderd door OW is dat moeilijk, zo niet onmogelijk H. W. FILARSKI. Als grafische kunst is de diepdruk ol 500jaar oud. Met beiteltjes (burijnen) graveerde dekunstenoar de voorstelling in een metalen plaat. ....en verkreeg men door krachtige druk een afdruk.I Om de rakel steun te geven, verdeelt men het oppervlak van de drukvorm in een qroot aantal vierkantjes (co 50per mm) Van een weer te geven afbeelding wordt een diapositief gemaakt; tekst wordt fotografisch direct op film gezet. De dia wordt afgedrukt op een soort fotograf isch papier, waor- van de lichtgevoelige laag niet zwart wordt, maar onoplosbaar in water. Grondschema van een (opveilen drukkende) diepdrukpers. bij de ar.elle machinale diepdruk gebruikt mer. eer. cilindrische drukvorm (walsj. terwijl de over tollige inkt verwijderd wordt met I eer. schraapmes(rakel). Antwoord op brldgevraag dezer week: Het bieden ln het moderne bridge is ongetwijfeld de laatste tien jaren zéér ge compliceerd geworden doch zeker zijn de complica ties niet alle verbeteringen. Om met het gegeven zuid- spel iets anders te doen dan doubleren, is naar mijn me ning de partner nodeloos voor raadsels plaatsen. Als oost wat in harten heeft, zal hij het contract toch niet maken bovendien kan noord eventueel nog uit het doublet weglopen. Heeft oost een fantasiebod gedaan, m.a.w. heeft hij weinig of geen hartens, dan is noord meteen ingelicht over de juiste stand van zaken want noord zal dan ook goe de hartens hebben en weten dat het spel in die kleur moet worden gespeeld. Gaat men redeneren „een doublet op één harten levert misschien niet genoeg op", dan ont houdt men de partner de in lichting die hij behoeft, n.l. dat zuid sterk in harten is. Het met water verkregen gelatine- reliëf wordt over gebracht op de wals. Door etsen wordt eenzelfde reliëf op de wals uitgebeten. 1. hoed linker vrouw is omge draaid 2. mandje linker vrouw is leeg 3. kam in zakje dokter 4. bot uit dokters hand 5. linker schoen vrouw links 6. muur loopt anders 7. bril rechter man 8. vis in kom Zaterdag 19 januari 1963 Pagina 4

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 14