Apres-skikleding: ook voor de thuisblijvers WE WETEN WAT ONS TE WACHTEN STAAT Appels: winterfruit bij uitstek (W)ETENS WAARD beauty products Verkrijgbaar bij: Parfumerie Suringar <~Yfloeclerlyke. overpeinzing UIT en THUIS I Zaterdag 19 januari 1963 Pagina 3 Met linten, bloemetjes cn overvloedige krullen probeerden de Duitse dames van zon 120 jaar geleden de heren te imponeren. Deze foto stamt niet uit die tijd maar werd gemaakt op een kappersconcours in Hamburg. Een van de opgaven was het creëren van een hoofdtooi uit de Biedermeiertijd. De appel is wel het winterfruit bij uitstek. Een van de meest natuurlijke en frissmakende soorten is de goudreinet. die niet alleen kan worden gebruikt als handappel, maar zich ook heel goed laat verwerken in allerlei gerechten. Probeert u het recept van ..Apfelstrudel" eens. u zult het zeker de moeite waard vinden. Ad\ertentie Apfelstrudel 200 gr bloem. 1 ei. 10 k 15 gr gist. 1 dl lauwe melk, zout. 75 gr boter, 3/4 kg appelen. 100 gr krenten en rozijnen, 50 gr sukade. 100 gr suiker, geraspte citroenschil. De bloem in een kom doen, in het midden een kuiltje maken en hier in zout, ei en in melk opgeloste gist gieten. Het deeg kneden tot een zeer soepele bal, deze met bloem be strooien en ongeveer llz uur in een kom laten rijzen, dicht gedekt met een in warm water uitgewrongen doek. De kom bij de kachel of de verwarming zetten. Hierna het deeg uitrollen op een met bloem bestoven doek. Het deeg zo dun mogelijk uitrekken en bestrijken met ge smolten boter. Vervolgens het vul sel erover strooien, gemaakt van ge snipperde appel, suiker, snippers sukade, gewassen en gedroogde krenten en rozijnen, geraspte ci troenschil. Het deeg stevig oprollen door het met doek en al aan één kant op te tillen. De rol overbren gen op een ingevet bakblik en be strijken met boter. Gaar bakken in een matig warme oven in ongeveer 1 uur. Koud laten worden, be strooien met poedersuiker en in plakken snijden. Kaascocktail 100 gr belegen kaas, dl mayo naise. 1 dl koffieroom. dl witte wijn, ketchup, sherry, peterselie. BREESTRAAT 108 LEIDEN TELEFOON 23401 De kaas in kleine blokjes snijden en de koffieroom en de witte wijn door de mayonaise mengen Op smaak afmaken met ketchup, sherry en fijngehakte peterselie. De kaas verdelen over 4 cocktailglazen en de saus erover schenken. Zeer koud serveren. M okkayoghurt Maak een 1 j liter mokkavla (door 1 lepel oploskoffie te kloppen door een flesje vanillevla». Meng een flesje yoghurt door deze mokkavla. Eventueel iets basterdsuiker er door roeren. Overdoen in een glazen schaal en de bovenkant garneren met 3 lepels even gewelde rozijnen. Hierover iets rum sprenkelen. Weet je. wat jij bent? vroeg Adriaan aan zijn zusje. Jij bent een tienminnetje. Mama. Adriaan scheldt me uit! jammerde Marian prompt. Ik vloog meteen op. Kun je dat kind weer niet met rust laten? Moet je dan al tijd op je zusje hakken? Bah. wat flink Enzovoort, ac dagelijkse litanie. Adriaan liet zich niet onbetuigd en trok eveneens flink van leer. Ik schold helemaal niet. Dat kind is altijd bezig me vals te beschuldigen! Zie je nou wel. dat ik overal de schuld var, krijg? De zondebok, dat ben ik Maar ik krijg haar nog wel. die Ook ditmaal duurde het even. eer het dagelijkse misverstand was opgelost en de gemoederen enigs zins bedaard waren. Ik weet wel, dat ik te driftig ben en te gauw klaar sta om partij voor de jong ste tc trekken, maar gunst, die grote broers kunnen zc plagen. En één klein meisje is nu een maal niet opgewassen tegen twee opgeschoten jongens. Dus moet zij, om nier alle gevoel van veiligheid te verliezen weten dat ze kan terugvallen op moeder. Een wetenschap waar een bijde- hano geval als Marian dan ook braaf misbruik van maakt. Maar hoe kun je steeds precies uitma ken wie er begint? Ze vertellen je wel altijd wat de ander heeft gezegd, nooit wat zij er zelf uitgegooid hebben. Nou, laten wij nog eens by het begin beginnen. Waarom heeft Adriaan je uitgescholden? zuchtte ik. hopend op een inilde rechter van instructie te gelijken en zoals altijd, vergeefs hopend. Ik schold niet. riep Adriaan voor barig. Welles, kreet Marian. Je zei je zei Ja. informeerde ik gespannen Zij wist het niet meer. Hulpzoekend keek zc naar Adriaan. Ik. ze,, sprak Adriaan triomferend dat Marian 'n tienminnetje is. En dat is zc ook! Zie je wel. krijste de dochter. Nou zegt-ie het weer! 't Is niet, hè mams, ik ben geen eh zee minnetje Wa' is een tienminnetje? vroeg ik nieuwsgierig. Gewoon een kind onder de tien. Henkie en ik zyn tieners, Marian is tienminnetje. O. Ik stond een ogenblik perplex. Bover de twintig heet je twennie ging Adriaan voort. En boven de dertig? popelde ik. Dat weet ik niet. Maar zijn ogen lachten. Adriaan maakte grijnzend dat hy wegkwam. Intussen wisten we nu. wat een tienminnetje was en dat Adriaan inderaaad niet gescholden had. Ik troostte onze tienminner met een dropje en trok opgelucht naar de keuken. Maar 't nieuwe woord liet mc niet met rust. Zodra zij voor een bepaalde leef tijd een naam uitvingen. gebeurt er iets Iets dat te maken heeft met commercie en reclame. Waren, na dc teenagers en twennies nu de tienminners aan de beurt? Zouden er spoedig modeshows, festivals, schoonheidswedstrij- den en muziekconcoursen ge houden worden voor de minne tjes? Werden wij ouders door mid del van de tienermode, de tiener- platen, de tienercultus nog niet genoeg uitgekleed, moesten we nu óók onze beurzen openstel len voor de lagere schooljeugd, die zonder speciale behoeften al geld genoeg verslindt? Wat de reclamewereld in de af gelopen maanden te zien heeft ge- gever,. bevestigt mijn ergste ver moedens. Er zijn al beurzen, ge wijd aan de tienminner. er wordt een nieuwe mode gecreëerd voor het schoolkind en de kleuter, de eerste ticnminner-platen zijn al aan de markt verschenen, de rest zal ongetwijfeld volgen En wij. de ouders en opvoeders, slikken het. Wy laten zonder woord van pro test ons deze nieuwe aanslag op ons budget welgevallen, alsof we miljonairs zijn, die elke nieuwe gril met vreugde begroeten, alleen al omdat 'tgeld kost. Welachen en knikken en zeggen: Ach ja, waarom zouden we de kleintje» niet evenzeer vereren en op een commercieel voetstuk plaat sen als onze grote kinderen? Met die kleintjes zijn we toch ook bly? En wy zien onze kleuters niet graag voor gek lopen in gewone rokjes en bloesjes, als alle ande re kleuters met speciale tienmin- ner-jurkjes op school komen en met speciale tienminner-schoe- nen over de balken kruipen en in speciale tienminner-jasjes in de goot stoeien. Wy moeten met onze tyd mee gaan en onze kinderen gelukkig maken wy weten dus nu wat er komen gaat: levensgrote advertenties, mo- dehows. veel tam-tam. nog onbe nulliger en smakelozer liedjes, ge bral en gedaas. Gerinkel van kasregisters. Nieu we winkels speciaal gericht op de behoeften van de tienminner" zul len als paddestoelen uit de grond rijzen. Er zullen nieuwe sterren ontdekt worden, die beslist niet ouder dan negen jaar mogen zijn. Wie weet. zal de zesjarige Koosje van de overkant binnenkort door fanclubs belegerd worden en tien duizenden handtekeningen in de we*k moeten zetten. Tienminner! Hoe verzinnen ze het! THEA BECKMAN OOOH.DIE PRIJZEN!!!!!!!!!!!!! L DE PRIJZEN VAN 15 JAAR GELEOEN EN NU 19A7 1962 ..Praat me niet van geld, het vliegt uit m'n vingers". Hoe vaak zouden we dat niet ver zuchten. Alles is zoveel duur der geworden dan vroeger. Om u een duidelijk beeld te geven, hoeveel duurder alles wel is dan vijftien jaar geleden, deze grafiek van de prijzen vroeger en nu. Voor het geld. dat we tegen woordig kwijt zijn aan brood en aardappelen b.v., kregen we vijftien jaar geleden een dub bele hoeveelheid. Alle prijzen zijn drastisch gestegen, alleen het ei heeft zich min of meer weten te handhaven, want over een prijsverschil van drie cent valt geen kip. „Mama. ik kan niet slapen Als het bezoek juist achter de koffie zit. gaat de deur zachtjes open. ..Mama. ik kan niet slapen Maar mama weet wel beter vooral als ze ziet. dat Anneke haar nieuwe ochtendjasje heeft aangetrok ken. dat moeder zelf maakte van katoen. len truitje en een zwarte combi- naison «of een rode». Ook een overgooier van japonlengte en ge maakt van een sportieve dikke wol len stof •fig. i) kan op dezelfde wyze worden gecompleteerd en een heel aantrekkelijk sportief geheel vormen. jfj De vorige week bespraken f\ we de uitzet voor de skiër-in- J! spé en vandaag vertellen we u l iets over dat voor ons vrouwen ij zo belangrijke onderdeel: de après-skikleding. Dit is het soort kleding, waarin de fanta j sie nauwelijks aan grenzen ge- jj bonden is, die eenvoudig en J klassiek, maar ook luxueus cn futuristisch kan zijn, maar die in principe altijd sportief is en voor alles comfortabel. De après-skikleding bestaat vrij wel aityd uit separates en uit ver schillende lagenkledingstukken worden over elkaar aangetrokken Warme. behaaglyke materialen (wol, natuurzijde» zijn er by uit stek geschikt voor, kunstzijde en katoen komen niet in aanmerking Après-skikleding komt, in tegen stelling tot het echte ski-kostuum, niet uit een sportzaak, maar uit een modehuis. En in de meeste Ne derlandse garderobes, vooral ln de modieus sportieve, komen vast en zeker de eerste stukken voor een après-ski-uitzet al voor. Kleurige collant Elke gezellige, vlotte dikke wollen rok, al dan niet met bybehorende das of driehoeksjaal, komt er voor in aanmerking (figuur 6) en wordt na het skiën gecompleteerd door een wollen truitje van klassiek al lure (in de juiste kleur!) en een ..collant" of combinaison, de tricot kousenbroek (ook de juiste kleur). Die kousenbroek is tegenwoor dig in allerhande kleuren op de markt. Kies uw kleur met over leg. Zwart is aantrekkelijk, past bij vrijwel alles, doet meer voor uw benen dan de mooiste nylons en is na de wintervakantie ook in de stad te dragen. Rood staat pikant doch alleen wanneer rood de kleur is die bij de rest van het tenue past. Hardblauw, d: minst aantrekkelijke kleur die op de markt is, is zelfs voor de meest welgevormde onderda nen niet bar flatteus en verstaat zich bovendien met betrekkelijk weinig tenues. Donkergroen is gemakkelijker en past bij alle tweeds in bruinige en bronzige tinten van wintersport of spor tief stadstenue. Jurkjes horen eigenlyk niet in de apres-ski-uitzet thuis. Maar wie toevallig een Jurkje bezit in de styi van het gryze tweed jurkje van figuur 5. kan het heel goed na het skiën dragen over een zwart wol- T, uien Alle klassieke wollen fabrleks- truitjes, alle moderne, dikke wollen truien komen voor de après-ski- uitzet in aanmerking (ze dienen overigens ook voor het eigenlyke skitenue). Figuur 8: een dikke wol len trui met V-hals, met mouwen in zwart, grys en wit, geeft een grys en wit tweedeffeot; hy wordt gedragen over een dun wit of zwart of gekleurd wollen truitje. Klas sieke wollen truitjes zyn de toe behoren onder een waar allerlei (figuren 3. 4. 7) of worden gedragen als aanvulling op een flatteuze après-skirok (laat uw nauwe, rech te stadsrokken thuis, ze zouden ge heel uit de toon vallen). Neem daarentegen uw keurige, modieuze winterpantalons mee: ze komen alle te pas. U kunt ze aanvullen met wat u bij de hand heeft, kopen of maken kunt: een rode tuniek-overgooier bijvoorbeeld van dikke wollen stof als in figuur 2; een fluwelen blouse met boot hals. overhemdmouwen en een brede ceintuur die als in fi guur 3 over een dun truitje wordt gedragen en d enen kan bij een gabardine pantalon in dezelfde kleur of bij een broek van fanta- siestof in bijpassende tint; of een wollen, fluwelen of leren slipover met diepe V-hals en zonder mou wen, zoals in figuur 4. In figuur 7 nog een pantalon-aanvulling: een overblouse van wollen stof voorzien van gebreide mouwen en gebreide boord. Ook voor m III is Wat u echter ook combineren gaat., combineer met smaak. Welke separates u ook byeenvoegt, maak er een harmonisch geheel van, niet een serie over en bi] elkaar aange trokken kledingstukken. Vergeet niet dat kleuren die in de stad mis schien wat opzichtig zyn. het in de witte wereld uitstekend doen en dat uw eerste verblyf in een wintersportplaats een goede kans. zoniet goed excuus is. om euidelyk eens het rood te dragen dat u nooit eerder hebt aangedurfd. Ver geet aan de andere kant ook niet dat alle après-skikleding die met smaak en overleg werd gekozen niet slechts een luxe ls voor veertien dagen wintersportvakantie, maar daarna thuis, bij eigen haard, ge dragen en opgedragen kan worden. Dat is de reden waarom après-ski - kledlng. een der leukste soorten modekleding be-hoort. niet alleen voor de skiers van deze winter is, maar ook voor alle sportieve, opge wekte thuisbiyfsters. J.V. tHIüJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI Het befaamde Haagse gebouw, dat de naam Pulchri Studio draagt, herbergde op zekere middag geen diplomaten of be roemde kunstenaars en ook geen wetenschappelijk congres, maar een aantal doodgewone huisvrouwen. Velen van hen droegen weliswaar een academi sche titel, maar ze kwamen daar toch niet samen om de gehei men der internationale politiek te doorgronden, maar in hun eerste en belangrijkste hoeda nigheid, die van huisvrouw. 't Was n.l. een vergadering van de Nederlandse Huishoud Raad en het ging over de tex- tiel-etiquetteringU weet wel - die merkjes, die aangeven hoe U iets in de was - inclusief strij ken, moet behandelen. Of weet U 't niet? 't Gekke is n.l. dat ik eigenlijk nog zelden of nooit zo'n etiquetje in werkelijkheid had aangetroffen. En ik koop toch heus ook zo nu en dan iets van een moderne textielstof, een bloes of een overhemd of zo, en toch heus van gerenommeerde merken. Hoogstens zit er een dingetje in met no iron erop of mini care. Maar zo'n bandje met rode of groene strijkijzertjes en wastob- betjes, al naar gelang 't betref fende voorwerp vereist? Ik vind ze maar nooit. Toch zal 't heus wel waar zijn, zoals in de mede delingen van de N.H.R. staat, dat steeds meer fabrikanten aan de etiquettering meedoen. He laas zijn „steeds meer" en „dub bel zoveel als in 1961" geen vastomlijnde begrippen. Begrijpen doe ik een en ander dus niet precies, 't Is me wel duidelijk geworden dat de be wuste merkjes betrouwbaar zijn. Dat is niet 't geval met veel an dere toverwoorden, waarmee wij, goedgelovige huisvrouwen, be dwelmd worden. In dezelfde Mededelingen vond ik een ar tikel getiteld: Spraakverwar ring" en dat leert me le dat pletvrij en kreukvrij niet be staat; dat, 2e„ no iron en krimp- vrij met een korreltje zout ge nomen moeten worden; dat mi ni iron e.d. aanduidingen slechts „tot op zekere hoogte" technisch te verwezenlijken zijn. Verder, dat wasecht alleen maar bete kent: je kunt 't wassen, als je 't maar goed doet. Ja, allicht De N.H.R. ontplooit een be wonderenswaardige, nuttige ac tiviteit. Bovendien noodzake lijke, nu we telkens weer met nieuwe textielvezels te maken krijgen, die de gekste eigen schappen vertonen, waarvan onze grootouders zelfs niet ge droomd hebben. De Raad poogt voortdurend de overheid, handel en industrie te brengen tot goede en eerlijke voorlichting, en het poogt huisvrouwen ken nis bij te brengen omtrent al deze dingen; vooral a.s. huis vrouwen. Als ik dan denk aan mijn eigen prille huishoudelijke kleu terjaren en aan al de textiel die ik heb laten omkomen door mijn onervarenheid, dan durf ik nau welijks mijn ogen op te slaan op een N.H.R.-bijeenkomst, waar een dr. in de economie lezingen houdt en waar de problemen met wetenschappelijke grondig heid te lijf worden gegaan. Ik kan me slechts verdedigen met 't feit dat in die langvervlogen jaren geen N.H.R. bestond. Of zou een rood wastobbetje mij juist verleid hebben 't stiekum toch eens te proberen in een lekker heet sopje, onder 't mot to: „benieuwd wat er dan ge beurt"? En nu ben ik bij wat me bij dit alles aldoor al in m'n ach terhoofd zat, maar wat ik daar in Pulchri Studio niet hardop durfde zeggen: de simpele maar beproefde wijsheid, die zal blij ven gelden, al worden onze bloesjes volgeplakt met etiquet- jes: n.l. dat een mens alléén maar werkelijk wijs wordt door schade en schande. Hermine O.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 13