ELFSTEDENTOCHTstart onvergetelijk schouwspel; strijdtoneel een verschrikking Organisatoren wilden inschrijving stoppen Bijna 10.000 deelnemers aan barre schaatsmarathon fVordt Reinier Paping winnaar Tocht op zuidelijke route stopgezet Deze winter beslist geen tweede tocht... ARTIS 125 AMERIKAANSE STAMPEDE JÏOTE OPRUIMING DE GAZELLE" l^neeuwblazer door it; KLEIN OPROER IN DE GROENE WEIDE Jpgericht 1 maart 1860 Vrijdag 18 januari 1963 Derde blad no. 30859 Afspraken niet getolereerd Om herhaling: te voorkomen van de finish in 1956, toen vyf rijders tegelijkertijd over de eindstreep gingen, heeft het be stuur van de Elfstedenvereni- ging besloten, dat afspraken niet kunnen worden getolereerd. Wanneer twee of meer rijders gelijk door de finish gaan zullen zy worden gediskwalificeerd, terwijl zij tevens voor het leven uitgesloten worden voor deelne ming aan de Friese Elfsteden tocht. (Van onze speciale verslaggever) Hoe de start van vanmorgen half zes te beschrijven? Een witte, en soms mistige, rereld oplichtend niet alleen in de duisternis van de vroege morgen met zijn lim elf graden vorst, zijn koude, een rij van autolampen op de hoofdweg, maar ok aan weerzijden vele rijen voetgangers. Duizenden waren getuige van de start Jlen hadden één doel: de startplaats op het Van Harinxmakanaal, de loods van jjrage Posthuma, de verzamelplaats van alle wedstrijdrijders, nu in groteren getale jn ooit tevoren: 578 in totaal, zich koesterende in de weldadige warmte van e tientallen infrarode lampen, trappelend van ongeduld, pratend om de zenuwen |eester te blijven en om de tijd te verdrijven. Terwijl buiten de stroom maar aangroeide, leek binnen de sfeer s met elektriciteit geladen. Een spanning welke de deelnemers fceds deed zoeken naar een gunstiger positie welke de uitgang kekende naar het ijs. Even over half zes klonk het politiesig- tal: alle verkeer stop. En in dezelfde seconde kon geen auto ker voor-of achteruit. Onvergetelijk werd de volgende minuut. het licht van de schijnwerpers van de televisie en de fotogra- h. terwijl ook de radio-commentatoren breeduit spraken, stortte th plotselinq een qeweldiqe stroom naar buiten. Het was een r v 1-1 J "jaucuc" WC aigCIV|JUI «VCCIV Itm uc» ca V|/ «v avvaia aaaa, têj uv, unit merikaanse stampêde, met dringende en naar voren stormende ^at er bijzonder veel werd gevraagd van het uithoudingsvermogen van de Strop voor duizenden toerrijders Het zit de organisatoren van de Elfstedentocht let mee. Na de vele moei lijkheden in de afgelopen week leek het er op alsof de tocht nu, zij het dan pers. dravende, rennende, l Van Haringxmakanaal. Angstige kreten e* startplaats zelf leek niets op omdat tienduizenden het bedek- l met slechts een smalle doorgang ^latend voor de rijders. Een enor- massa wier adem zich in de kou- rrtfslurht vermengde met de mist. ie schijnwerpers belichtten het pel en terwijl de menigte op leg en naar voren kwam, klon- j angstige kreten van de talrij- officials en politie-agenten: !nk om het ys. Ga toch achter Zak er niet door!" Het ging pwel allemaal goed. t wedstrijdrijders stortten zich de banken, gevormd door lange opgestapelde groentekistjes, den de hoezen her en der, bonden Friezen of de Noren onder en gingen ze de nachtelijke duis- is in. er minuten over half zes, op weg Sneek. Friese langebaan-i ijder. de 29- boerenzoon Libbe Kerstma, IJlst. direct gevolgd door D. Ris. Den Helder en vele. vele anderen. elfde ijs-marathon was be ien. In duisternis, in mist en op slecht ijs. hetlicht- van fakkels kwamen rijders in Sneek aanstormen, op Kerstma, achter hem de be- le elfstedenrijders Anton Verhoe- uit Dussen, en Jeen van den uit Heerenveen. De doorkomst leek was: Hielke Speerstra. uit mveen, Piet Venema. uit Hee- een. J. Walstra, uit Tjerkgaard. leijering. uit Arnhem en Aad toning, uit Purmerend. Slag het Slotermeer werd de eerste slag uitgevochten. Bekende •dencracks hadden elkaar hier Jtden. Er vormde zich een kop- van 15 man, met onder an- I Jeen van den Berg, Jeen Wes- j Jeen Nauta. Aad de Koning, Verhoeven en de gebroeders lam, uit Oosterhogebrug bfj Gro- struikelende en in snelle draf naar De rijders maakten een vermoei de indruk. Zij zaten onder de sneeuw en ijzel. Hun ogen, oren en neus le ken bijkans dichtgevroeren. In Woudsend waren de rijders 25 mi nuten achter op het tijdschema. Inmiddels hadden verschillende rij ders de stryd gestaakt, In Hinde lopen gingen de Elfsteden-bedwin gers van het binnenwater over op het IJsselmeer. Zij moesten daar on geveer 75 tot 100 meter lopen, wat hun cadans bepaald niet ten goede kwam. Verscheidene bruggen werden voor de rijders Opengedraaid, waar door de begeleidende auto's alle moeite hadden om de rit te volgen. In de Groene Weide werd inmid dels de eerste uitvaller in de wed- stryd genoteerd. Het was G. Hultin- ga uit Boertange, die in Sneek had en LEDEREN KLEDING toebehoren tegen werkelijk sterk 7 verlaagde prijzen ^"HAARLEMMERSTRAAT 4 laT. 33186 LEIDEN ijs IS VI de buurt van Vrouwbuurster- i is donderdagmiddag nog een wak in de route van de Elf intocht ontstaan toen een iwblazer van de vliegbasis 'arden, die ter plaatse werd ge 'd om de route te verbreden, het ijs zakte. Op de sneeuw- ir zat behalve de militaire chauf- ook de heer D. E. Kooi uit Venbuurstermolen. De laatste onder het kantelende voertuig et ijskoude water terecht maar [elukkig niet beklemd zodat hy spoedig op het droge gebracht worden. Zijn toestand is thans De sneeuwblazer is later door kraanwacen van de vliegbasis ileept. Het wak heeft men nu lakend en het zal waarschijnlijk ll nodig zijn dat op deze plek moet en „gekluund" want er is naast at nog een, zij het nauwe, door- overgebleven. opm deelnemers, een ongestoord verloop zou krygen. Maar tegen de middag is de wind gaan opsteken en dit heeft tot gevolg gehad dat op het Heeger- meer en de Fluessen de baan volkomen onberijdbaar is geworden door stuifsneeuw. Het bestuur van de Friese Elfstedenvereniging heeft dan ook juLst besloten de tocht voor de ryders, die deze meren nog niet hadden be reikt. in Woudsend te doen beëindigen. Uiteraard zullen de betrokkenen men schat een paar duizend van de toerrijders die laat zijn gestart niet voor het Elfstedenkruis in aan merking komen. Over de noordelijke route zijn nog geen moeilijkheden gemeld. Het is echter niet uitgesloten dat ook hier stuifsneeuw spelbreker zal worden en in dat geval is het bestuur van plan zeker niet meer in het donker te laten ryden. besloten zijn poging om een Elfste- l tlenkniis te veroveren maar te sta ken. Hij vond het te koud Wijziging Vier uur na de start dat is on geveer 78 km van Leeuwarden ver- Johan Weerman uit Steiger- I naar het ijs. Hij schoot als eerste da was de winnaar van de sprint weg voor de etappe naar Sneek. Reinier Paping wijderd kwamen de ryders in Hindelopen aan. Er had zich na het Slotermeer en Staveren een wijziging voorgedaan. De aanvankelijke kop groep van 15 man werd versterkt met nog 5 ryders. Reinier Paping. Libbe Kerstma en Klaas Lefferstra had den zich o.m. kunnen aansluiten. In de kopgroep bevonden zich uit de omgeving van Leiden de Noord- wijker Alkemade en Jan van der Hoorn uit Ter Aar. De in het begin goed meedraai ende Max Uitham uit Oosterhoge brug bij Groningen kon het tempo niet meer bijbenen, evenals Hielke Speerstra, de bekende kortebaanrij- der. Zij vielen terug. Op ruim 5 mi nuten volgde een tweede groep en daarachter reed op 2 minuten het grote peloton. In Staveren vertelde een wed strijdrijder, die het gevecht had ge staakt. dat hy na de oorlog nog niet zo'n zware tocht had meeg?maakt. „Het is een hel", zei hij zonder enige bedenkingen. Hy kon bijna niets meer zien. daar zijn oogleden zaten vastgevroren. Verscheidene rijders kwamen in Staveren aan met wonden aan de lippen. Terwijl andere rijders nog I haastig onderbinden, starten de eerste wedstrijddeelnemers reeds de donkere nacht in. Scheiding 99 Voorzitter J. L. Hoogland: In Bolward was de kopgroep in stukken uiteen gevallen. Om 10.25 uur liet Jeen van den Berg als eer ste zijn kaart afstempelen. Hij was in het gezelschap van Reinier Pa ping. Ancon Verhoeven en J. Uit ham uit Post Groningen Vier minuten later kwam Weyss zes minuten na dc leiders volgden Van dpr Meulen uit Stien.s en Aad de Koning Daarachter reed Jan van der Hocrn alleen, op korte afstand gevolgd door Jeen Nauta en Piet Venema Nada Meijering nog was doorge komen zagen de vele duizenden in de verte opnieuw twee ryders na deren Maar dit tweetal behoorde niet tot de deelnemers aan de Elf stedentocht Het waren twee man nen die in pyjama gekleed voor een komische noot in de bitter harde scryd zorgden. 99 Deze winter zal beslist geen El1 stedentocht meer worden ge houden, ook al komt er een twee de, even strenge vorstperiode als de huidige, aldus de voorzitter i an de Friese Elfsteden Vereni ging, de heer J. L. Hoogland. ..Na deze Elfstedentocht is de belang- Vlucht Op weg naar Witmarsum demar reerde de langebaanryder Reinier Paping en nam eerst een kleine voor sprong op zijn drie vluchtmakkers. In Witmarsum echter was hij al l-'_- minuut uitgelopen op Van den Berg. Verhoeven en Uitham. Hier reed Weyss nog steeds op de vijfde plaats n.et een achterstand van zes minuten. Aad de Koning en van der Meulen waren in Witmarsum al negen mi- nuten op Taping achter. Op ll-!2 Sll#kékll\V ,T,inuut volgden Jeen Nauta en Ve- kjiicvun nema. Maus Wijnhout j had pech Voor een van de vijf winnaars I van 1956 heeft de elfde officiële f Elfstedentocht een voortydig einde gekregen. Maus Wijnhout t uit de Haarlemmermeer kreeg a tweemaal toe een manke ment aan zijn Noren. De tweede f keer. in de buurt van Sloten. was de opgelopen schade zo ern- f stig, dat Wijnhout de strijd f moest staken. j stelling voor het schaatsenrijden verdwenen. De ervaring heeft ons dat wel geleerd", zei de heer Hoogland, die met zijn mede- bestuurders in het hoofdkwartier in de Groene Weide de jariga starter Jan de Jong feliciteerden. Jan de Jong, een groot figuur, ook in het K.N.G.V., viert zijn zestigste verjaardag op een ongc- wone wijze. In plaats van eens lekker ver wend te worden met een kop ja thee op bed, kwam hij al om kivart voor vier uit de veren om zich naar de kille startplaats bij het Van Harinxmakanaal te be geven. „Reken er maar niet op, dat ik vandaag nog thuis kom" waren zijn afscheidswoorden tot de familie, die het de laatste da gen te druk had gehad om ca deautjes voor pa te kopen. Maar de sportman De Jong deert dit niet. Een geslaagde Elfsteden tocht zou zijn mooiste verjaars geschenk zijn. In Hindelopen sneeuwde het licht toen de ryders aankwamen. De mar.nen zagen blauw van de kou maar hadden geen tyd om even bij tc komen. Integendeel, zy moes ten hier over de dijk.klimmen om het ijs van het IJsselmeer te berei ken. waarover zy naar Workum moeten ïyaen. Om glijpartijen bij het klimmen zoveel mogelyk te voor komen had de bevolking stro op de beide helhngen van de dijk gelegd. De tocht over het IJsselmeer duur de voor at koplopers ongeveer 20 mi nuten Toer. reden zij de haven van Workum binnen en moesten op nieuw ovei de dyk klimmen om aan de andere kant de Workumervaart te bereiken. De groep werd bij de controle in Workum aangevoerd door In Harliiigen In Ilarlingen had Reinier Paping drie en halve minuut voorsprong op Verhoeven, en J. Uitham. Jeen van den Berg was teruggevallen, waar schijnlijk door kramp en reed nu in het gezelschap Weijs op zeven minu ten. Op tien minuten kwamen dan Van Der Meulen en De Koning. De moeilijkheden hoofdzakelyk met betrekking tot het slechte ys zijn ei genlijk pas goed begonnen na Wor kum. Het was aan de ryders duide lijk te zien. dat het ongelijke ysop- pervlak met zijn vele scheuren het onmogelijk maakte om goed in ba lans te blijven. Het aantal uitvallers op dit gedeelte van de tocht was dan ook zeer talryk. Aan de kop deden zich toen de grote wijzigingen voor. welke voor Reinier Paping zo'n gun- I stig verloop hadden. De verdere voor uitzichten zyn al evenmin gunstig. Weliswaar was een sneeuwbui slechts van korte duur maar de oostelijke wind. die momenteel is aangewakkerd tot kracht 6. krijgen de ryders van af Harlingen pal tegen. I Een van de grote mannen die on- j derweg de strijd moesten staken was Klaas Leffertstra, die na een val nog voor Bolsward opgaf. Om kwart voor twaalf kwam in Bolsward de eerste toerryder door. Hy was op dat mo ment voorafgegaan door een hon derdtal wedstrijdrijders. Het besluit van het bestuur van de Friese Elfstedenvereni ging om gisteravond even voor acht de inschrijving met een maximum aantal wedstrijdrijders van 550 af te sluiten, heeft in hotel de Groene Weide een kleine opstand verwekt. Sommige laatkomers toonden zich zich alleen maar teleurge steld. Zij mopperden wat over hun vergeefse treinreis en over snipperdagen, die zij nu voor niets hadden opgenomen. De meesten echter stonden te razen en te tieren in de gang voor het aanmeldingsbureau. Bestuursleden werden aange klampt maar dc organisatoren lie ten zich niet vermurwen door de ar gumenten, dat nooit tevoren over een limiet is gerept, dat iedereen erop had mogen rekenen tot twaalf uur in de nacht nog terecht te kun nen. Het klonk allemaal zeer overtui gend en er leek geen speld tussen te kunnen, maar het bestuur hield het been stijfen een stijf Fries been is stijf Spijkerhard „Ze zijn allemaal spijkerhard, ze staan je niet eens te woord", was de klacht van een teleurgestelde. De heer J. de Jong. een der bestuurs leden, vermoeid door de vele bespre kingen. begreep dat de deceptie groot moet zyn voor liefhebbers, die van ver zyn gekomen. „Maar men moet goed begrijpen, dat wij een dergelijke maatregel alleen maar ne men wanneer we ervan overtuigd zijn dat het niet anders kan. Er zijn geen deelnemerskaarten meer, er zyn geen rugnummers meer en bo vendien, laten we toch eerlijk zijn: een wedstrijd met meer dan 500 ry ders is toch geen wedstryd meer. Neen. het is erg jammer, maar we doen het niet". Gewond (Van onze A'damse correspondent) Artis, de Amsterdamse dierentuin zal dit voorjaar zyn 125ste verjaar dag vieren. Hoogtepunt van de ju bileumactiviteiten zal zijn de ope ning van een nieuwe permanente expositie, „Wereld der duisternis", een grote afdeling voor een zeer grote verscheidenheid aan nacht dieren. In de „Wereld der duisternis" zal de dag in de nacht worden veran derd n een duistere omgeving zal het publiek overdag de nachtdieren bezig zien, die men in de dieren tuinen gewoonlyk op dat tydstip slapend aantreft, 's Avonds om tien uur echter floepen in de afdeling de lampen aan, die het aanbreken van de dag suggereren. De dieren zullen zich dan ter ruste begeven Aan de ingang van de „Wereld der duisternis" zullen tegenover elkaar twee kleine afdelingen worden inge richt waarin dezelfde dieren worden gehuisvest. In de ene afdeling wordt de dag en in de andere de nacht ge- imiteerd. Op deze wyze kan de be zoeker de gedragingen van dezelfde dieren overdag zowel als 's nachts waarnemen De opening van deze nieuwe aan winst geschiedt op 2 mei. de jubi- Minder stijf Het Friese been bleek later op de avond echter minder styf. Het be sluit weer ingetrokken! Bestuurslid J. de Jong verklaarde toen op een bijeenkomst mei de ryders, die door het besluit ernstig waren gedupeerd, dat zij zich alsnog als deelnemer aan konden melden. De heer de Jong zei. dat de vereniging niet op zo'n groot aantal deelnemers had gerekend en door de enorme toeloop was over rompeld. „Wij hebben begrip voor uw klachten en zullen ervoor zor gen, dat u morgen mee kunt doen. Wij verzoeken u al'een geduld te oefenen en de noodmaatregel te aan vaarden. dat wy u hedenavond slechts uw deelnemerskaart kunnen uitreiken. Uw rugnummer krygt u morgenochtend by de start", aldus de heer De Jong. Daarna begon de „run" op het kantoortje, waar men zich moet laten inschryven, op nieuw. Ook voor Leen Meyering, de 26-ja- rige Arnhemse langebaanrijder, kreeg de tocht een vroegtijdig einde. Meyering was reeds voor de controle te Sneek. toen er nog in het donker werd gereden, vry ernstig gewond geraakt aan zijn knie. doordat een andere rijder hem met zjjn schaats trof bij het hoog opslaan van een been. Niettemin was de Arnhemmer doorgegaan, zonder veel hinder van zyn blessure te ondervinden en lan ge tyd handhaafde hij zich in de voorste gelederen. Doch ook een van zijn schaatsen bleek door zijn val licht beschadigd en tijdens het ver dere verloop van de stryd bezorgde dit Meyering steeds meer last. In de omgeving van Witmarsum besloot hy tenslotte de stryd te staken. Voorsprong groeit De vele toeschouwers in het schil derachtige Franeker hebben 10 minuten 23 23 seconden moeten wachten aleer de achtervolgers van Raping bij de controle aankwamen. Dat waren Verhoeven en Uitham, bij wie zich inmiddels ook Jeen van den Berg had gevoegd. De 32-jarige Pa ping had het dus gepresteerd om in de 13 km van Harlingen naar Fra neker niet minder dan 7 minuten winst te boeken op zijn concurren ten. Paping zag er bij de doorkomst in Franeker nog fris uit in tegenstel ling tot Uitham die een uitgeputte indruk maakte. Anton Verhoeven moest hier van schaatsen verwisse len. Een schaats was door het slechte Us kapot gegaan en hy kreeg in Franeker van een omstander een an dere Kort achter de drie jagers kwam nu weer in zyn eentje WeUss door. die een bebloed gezicht heeft Na Weys volgden op 24 minuten Venema, Jeen Nauta en Aad de Ko ning. Men zie verder laatsfe nieuws leumdag van Artis. De directeur van de dierentuin, dré E. F. Jacobi. is met verscheidene landen in onder handeling over de aankoop van zeld zame nachtdieren. In verband met het jubileumjaar zijn in de dierentuin 100 000 bloem bollen geplant, die Art.s straks in een grote bloementuin zullen ver anderen. In de maanden juni, juli en augustus zal de traditie van zondag- middag-tuinconcerten worden her steld. Alle Amsterdamse schoolkin deren mogen dit jaar gratis een keer naar Artis. Voorts wordt in het ka der van de jubileumviering een wed stryd voor cineasten, fotografen en beeldende kunstenaars gehouden. Prins Bernharil naar Leeuwarden De Elfstedentocht ondervindt ook Koninklijke belangstelling. Prins Bernhard is vanmorgen namelyk. na een linktrainer-oefening op Schip hol, naar het hoge noorden gereisd om de prestaties van de ryders van dichtbij te kunnen gadeslaan De prins maakte de tocht met een helikopter van de koninklyke land macht en was in gezelschap van zyn luchtmacht-adjudant, de majoor- vlieger-waarnemer K. van Gessel. De helikopter landde om kwart voor twaalf op de vliegbasis Leeuwarden. Vandaar zal de prins vanmiddag met het toestel boven gedeelten van de route vliegen. De koninklijke belangstelling was al eerder tot uiting gekomen in het beschikbaarstellen van een zilveren medaille voor de winnaar door H M. de Koningin. SCHAATSENRIJDEN Drie Provinciëntocht- Morgen en zondag kan de Drie Provincietocht worden gereden, zij het over een gewijzigde route. De af stand bedraagt 50 km. Er kan ge start worden in Uithoorn (Café Het Rechthuis), Ter Aar «Bapeveeri en Nieuwkoop (Café Klooster Zuidein de). Start half tien. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Sint Annaland J. Kuyfc te Lexmond. GEREF. KERK Beroepen te Eindhoven (7de pred. pl.) Joh. Lever te Vlaardlngen REMONSTR. BROEDERSCHAP Tweetal te 's-Gravenhage (vac dr P. D. TJalsma) P Pols te Naarden- Bussum en F. Palmboom te Amerslourt

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5