VN-LEGERS RUKKEN NAAR KOLWEZI OP Vier jaar voor beruchte SS-moordenaar Fellenz Regering akkoord met de kleinere K.L.M.-directie Bevestiging van vele feiten en geruchten RUSTIG, MAAR KOUD Geen tegenstand verwacht Zaterdag 30 november „nationale feestdag" SCHEEPVAART OP MAAS LIGT STIL (Due/ NOTA AAN DE TWEEDE KAMER LAATSTE KANS VOOR PUZZELAARS WEERBERICHT O} osonuning Hoogtepunt herdenkingsjaar Kolenmijnen komen vele handen tekort Moord niet keivezen teuivs Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 12 JANUARI 1963 No. 30854 LEIDSCH iËk DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Smgel l' Lclden Qlr° no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f.0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Haagse correspondent) De inkrimping van de KLM-directie heeft plaats gehad op aan beveling van het Amerikaanse bureau McKinsey. Dit bureau kwam na diepgaand onderzoek in zijn rapport tot een conclusie, die in vele opzichten parallel liep met de onder commissarissen bestaande inzichten. De regering heeft zich eveneens met deze conclusie kunnen verenigen. Dit blijkt uit de nota, die thans door de ministers van Verkeer en Water staat en van Financiën aan de Tweede Kamer is toegezonden. Deze nota is een uitvloeisel van een betreffende suggestie van de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, prof. ir. A. Vondeling. Hij was voornemens geweest de bewindslieden mondeling vragen te stellen donderdag j.L, maar liet dit voornemen varen, toen hem werd toegezegd, dat de minis ters nog deze week een nota aan de Kamer zouden overleggen. Over deze nota zal de Kamer nu kunnen discussieren. Of prof. Vondeling nu veel wijzer is geworden, wagen wij te betwijfelen. Er worden hoegenaamd geen nieuwe feiten in deze nota genoemd. Ailes, wat erin staat, heeft men reeds te- Dit weekeinde krijgt U t voor het laatst gelegenheid, J deel te nemen aan de kerst- prijsvraag en Uw kans te f verdedigen op een van de 64 prijzen, variërend van hon- J derd tot vijf gulden. Maan- j dag om 12 uur v.m. sluit de inzendingstermijn. f Zoals het er nu uit ziet. j hebt U nog altijd een heel t goede kans op een prijs, i want er zijn nog slechts op- j merkelijk weinig goede op- j lossingen ontvangen. Maar om die kans te grijpen, moet t Uw oplossing echt op tijd in ons bezit zijn. J Denkt U er om. op de f buitenzijde van Uw inzen- ding Uw naam en adres en f ..prijsvraag'' te vermelden? Ook vannacht heeft het in ons land weer hard gevroren. Wel liepen de minimum-temperaturen sterk uit een tengevolge van het al of niet aanwezig zyn van bewolking. Zo had het vliegveld Eelde een mini mum-temperatuur van min 10 en Leeuwarden van min 18 graden. Inmiddels heeft het vorstgebied zich nu over Frankrijk tot aan de voet van de Pyreneeën uitgebreid'en de uitbreiding in zuidelijke richting gaat nog steeds door. Restanten van een oud-depressiege- bied voor Portugal hebben zich naar de Golf van Genua verplaatst, waarbij in het overgangsgebied tus sen zachtere en vochtige lucht boven de Middellandse Zee en d." koude lucht boven het continent vooral in het Alpengebied zeer veel sneeuw valt. Een van noord-Groenland afkomstige depressie heeft zich naar noord- Rusland verplaatst, waarbij ook verder naar 't zuiden in Zweden en Noorwegen de luchtdruk wat is ge daald. Hierdoor verplaatst een rug van hoge luchtdruk zich over de Noordzee naar onze omgeving en zal het de komende nacht tijdens windstilte en opklaringen opnieuw op verschillende plaatsen zeer streng vriezen, waarbü zich hier en daar mist zal vormen. Ook morgen overdag zal er weinig wind zijn en zullen op de meeste plaatsen opklaringen voorkomen, maar de mist of laaghangende be wolking zullen zich mogelijk op en kele plaatsen de hele dag hand haven. 13 JANUARI Zon op: 8.44 uur; onder: 16.54 uur: Maan op: 20.58 uur: onder: 10.45 u. Hoogwater te Katwijk te 5.32 en 17.46 uur laagwater te 1.21 en 13 38 uur; (14). hoogwater te 6.12 en 18.27 uur: laagwater te 1.55 en 14.13 uur. voren in de dagbladen kunnen lezen. In hun memorie van antwoord des tijds aan de Tweede Kamer, toen het er om ging bijstand te verlenen aan de K.L.M.. stelden de bewindslieden, dat zij voorlopig het voorstel van de K.L.M. zou aanvaarden, dat alles bij het oude zou blijven. Maar zodra er zich moeilijkheden zouden voordoen, zou men vragen of door een wijziging van produktie en structuur niet tot I een versnelling van de ontwikkeling naar een redelijke rendement van het I geinvesteerde kapitaal gestreefd zou kunnen worden. Sindsdien is er voor het stellen van die vraag inderdaad alle reden ontstaan. Maar tot nu toe hebben de ministers nog geen voor stellen terzake ontvangen, zodat zij niet in staat zijn op dit punt nadere mededeling te doen. verdiend en dat dit bureau in mei 1962 begon. In augustus 1962 een afzonder lijk rapport vooruitlopend op het volledige rapport werd gevraagd over de meest wenselijke topleiding van de K.L.M. Begin september dit voorlopige rapport werd uitgebracht en dat dit zich uitsprak voor een directie van een beperkt aantal leden. Op 20 december gedelegeerd commissarissen aan de raad van commissarissen voorstelden zich te verenigen met het advies van Mc- kinsey en het aantal leden der direc tie tot vier terug te brengen. Op 24 december drs. E. H. van der Beugel reeds zijn ontslag aan bood en dat de raad van commissa rissen dat ontslag aanvaardde. Dat omstreeks oudejaarsdag de heer L. H. Larive werd ..gepolst" voor een directeursplaats bij de K.L.M. Op 3 januari een spoedvergade ring van commissarissen plaats had en dat laat in de avond werd meege deeld. dat drs. Van der Beugel zijn ontslag had aangeboden, welk ont- slag op de meest eervolle wijze onder dankbetuiging zou worden gegeven. alsof eerst op die dag dit ontslag was aangeboden. Voor het overige moeten wij het doen met een bevestiging van de vele berichten, geruchten en feiten, die zelf tot een eenheid gecomponeerd moesten worden. Wij weten nu, dat: In het voorjaar 1962 door de K.L.M. advies werd gevraagd aan Mckinsey and Company Inc. te New York. welk bureau bij de reorganisa tie van bedrijven zijn sporen had (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) en een Bijvoegsel In werkelijkheid werd die dag ter commissarisvergadering de ont slagaanbieding van de drie directeu ren Slotemaker, Van der Wiel en Van der Kloot behandeld. Op zaterdag 5 januari werd weer een spoedvergadering van commissa rissen gehouden. Die duurde van 13 tot 20 uur. In het des avonds uitge geven communiqué stond, dat de drie directeuren hun ontslag hadden aan geboden wat reeds op 3 januari was geschied en dat de heer La rive als directeur zou worden voor gedragen aan de aandeelhoudersver gadering op 24 januari a s. De commissarissen hebben giste ren de ministers Zijlstra en Korthals kennelijk duidelijker geinformeerd over de tijden, waarop zich de ver schillende gebeurtenissen voltrokken bij de K.L.M. Achteraf blijkt dus. dat de kritiek van de K.L.M.-persdienst op perspu- blikaties niet erg gelukkig was. Die publikaties zijn nota bene later vol komen juist gebleken. Zoals b.v. het feit. dat de drie hier boven reeds met namen genoemde directeuren hun ontslag hadden aan geboden op 3 januari en het feit. dat de ontslagen aan de top wel degelijk direct verband hielden met de Inhoud van het McKinsey-rapport! Zaterdag 30 november 1963 is ge- dae. De herdenking van de herrijze- kozen als de Nationale herdenkings- nis van de Nederlandse staal zal zich echter over een heel jaar uitstrekken, dat begint op 30 april. Deze viering werd vorig jaar in 1 de Troonrede door de Koningin aan- l gekondigd. F.en nationaal comité is al in oprichting dat zoals even eens in de Troonrede werd meege deeld onder voorzitterschap zal -r staan van Prinses Beatrix. Als vice- voorzitter zal optreden prof. dr. L. J. M. Beel. vice-president van de Raad van State. Prinses Beatrix heeft gisteren in Den Haag een bezoek ge- bracht aan een tentoonstelling van 'eerlingen van de Konink lijke Academie van Beeldende Kunsten. De Prinses in gesprek met een van de leerlingen en de j Spaanse ambassadeur in Neder land. de Hertog van Baena. die een jaarlijkse prijs voor de beste inzending beschikbaar heeft ge- I steld. herdenking valt op zaterdag 30 no vember 1963. Het comité stelt zich als doel niet slechts de nadruk te leggen op de herdenking en op hetgeen door staat en volk gedurende de laatste 150 Jaar op staatkundig, economisch, sociaal wetenschappelijk en cultureel terrein is verworven, uoch in het bijzonder op plaats en taa!: van het Koninkrijk der Nederlanden nu en in de wereld van morgen. VN-troepen die oprukken naar Kolwezi. zijn vanochtend deze belangrijke Katangese mijnstad tot op minder dan honderd kilo meter genaderd. De verwachting is. dat het VN-leger dit week einde de stad zal innemen zonder dat er strijd hoeft te worden geleverd. Tsjombe, die vanmorgen in Noord-Rhodesië is aange komen. zou de gendarmerie in Kolwezi hebben gevraagd geen tegenstand te bieden. I Ook heeft de Katangese president |een boodschap naar Kolwezi gezon den, waarin hij zijn ministers vraagt naar Elisabethstad terug te keren. De Katangese minister van Binnen landse Zaken en rechterhand van Tsjombe, Moenongo, is donderdag avond vanuit Mokambo naar Kolwezi j vertrokken. Radio-Elisabethstad heeft gemeld „uit officieuze bron te hebben verno- men" dat het contingent Katangese gendarmes in Kolwezi op het punt zou staan zich ov^r te geven aan de VN-troepen. „De uitputting, het ont- I breken van voldoende wapens en mu nitie, de ongedisciplineerdheid en en vooral het gebrek aan zelfver trouwen moesten onvermijdelijk lel- den tot de ondergang", aldus de ra dio. Voorts werd gemeld, dat enkele honderden gendarmes zich in de om liggende dorpen hebben verborgen. i De groep Afrikaanse landen bij de Verenigde Naties heeft unaniem haar j steun betuigd aan Oe Thant voor de maatregelen die zijn genomen om de resoluties van de Veiligheidsraad en de Algemene Vergadering over Kon go ten uitvoer te leggen. Zij heeft de hoopu itgesproken.d at Kongo spoe dig herenigdz alz ijn. De Kongolese zaakgelastigde in Londen, Thomas Kanza, heeft gister middag een brief van premier Adoe- la overhandigd aan de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Lord Home. In deze boodschap, die in ge matigde bewoordingen gesteld zou zijn, wordt aangedrongen op de me dewerking van Groot-Brittannië aan de hereniging van Kongo. Voorts wordt daarin de hoop uitgesproken op de handhaving van vriendschappe lijke betrekkingen tussen de Britse en de centrale Kongolese regering. Overigens betreurt de Kongolese pre mier de „aanmoedigingen", die Britse diplomaten blijven geven aan de Ka- tangesel eiders. De Britse ambassadeur in Kongo, Derek Riches, heeft gisteren een on derhoud gehad met de Kongolese mi- nister van Buitenlandse Zaken. Bom- boko. Riches zou hebben aangedron- gen op intrekking van het donder- dag uitgevaardigde uitwijzingsbevel j tegen de Britse consul in Elisabeth stad. Derek Dodson. die gistermiddag laat deze stad nog niet verlaten had. Ook de Belgische ambassade zou stappen ondernemen ten behoeve van de Belgische consul in Katanga. Fre derick Vandewalle, die ook moet wor den teruggeroepen. Uit gezaghebbende bron in New York is vernomen dat ook de Vere nigde Staten momenteel bij de cern Prof. dr. P. J. Bouman, hoogleraar te Groningen, heeft zich bereid ver klaard als voorzitter van een te vor men algemeen werkcomité op te tre den. Het secretariaat van het Comi té Nationale Herdenking en van het werkcomité is gevestigd Plein 1813 nr. 4 te 's-Gravenhage. Tot secretaris van beide comité's werd benoemd, mr. J. M. Kielstra. Het ligt in de bedoeling, contactgroe pen in te stellen voor verschillende terreinen van activiteit. De herden king zal zich dus uitstrekken over het tijdvak, dat loopt van 30 april van dit jaar tot 30 maart van het volgende jaar. Maar de „Nationale" Breestraat 173 Hooftstraat 88 Leiden Alphen Naar werd verwacht zouden vanmid dag alle stuwen zijn gestreken en zal scheepvaart op de Maas niet meer mogelijk ztfn. Ook de veerdiensten over de Maas in Limburg zijn nage noeg allemaal gestaakt. Het strijken van de stuwen by strenge vorst is nodig, omdat de stuwen bij zeer lage ___0temperaturen vastvriezen. Zou er dan trale Kongolese regering pleiten voor plotseling dooi invallen, dan kunnen herroeping van het uitwijzingsbevel, de stuwen niet snel genoeg g*z«t wor den, hetgeen rampzalige gevolgen met zich kan meebrengen. Omdat de kanalen wegens ijsgang al langer onbevaarbaar zijn, is de gehele scheepvaart op de Limburgse wateren nu stil komen te liggen. Het Limburgse kolenvervoer on dervindt echter geen hinder van dit dichtvriezen. Het vervoer van indus- I triekolen en cokes, dat voornamelijk De eerste stuwen werden gisteren via het water geschiedt, betreft le- in Limburg in de Maas gestreken, veranties op langere termijn, die dus Een zeldzaam verschijnsel aan de Nederlandse kust is het be vriezen van het schuim van de branding. Op sommige plaatsen ligt dit bevroren schuim nu een meter dik. Deze foto werd ge maakt in Scheveningen. (Van onze correspondent in Bonn) In Flensburg is gisteren de voormalige SS-Sturmbahnführer Martin Fellenz tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld we gens medeplichtigheid aan moord op joden in Polen. De ruim twee jaar voorarrest, die Fellenz al achter de rug heeft, worden van de straf afgetrok ken. De rechtbank sprak ver dachte vrij van het tweede deel van de tenlastelegging: moord uit rassenhaat op joden. De officier van Justitie had levenslange tuchthuisstraf tegen Fellenz geëist. Met deze uitspraak kwam gisteren een einde aan een proces, dat acht weken heeft geduurd en waarbij 120 getuigen zijn opgetreden. Dag in dag uit kon men in de overigens bijna lege Flensburger rechtszaal de meest afschuwelijke details uit de mond van getuigen horen over de beest achtige manier, waarop de Duitsers in Polen twee miljoen joden hebben uitgeroeid. Officieel heette het des tijds dat de joden slechts werden „verhuisd". In feite transporteerde men hon derdduizenden uit de omgeving van Krakau naar de vernietigingskampen in Auswitz, Maidanek en Belzec. Verder schoot men op grote schaal joden dood op de plaatsen waar men hen vond. Soms moesten ze dan eerst hun eigen graf graven en hun kleren uittrekken, maar vaak werden ze ook in hun huizen, op straat of ergens anders zonder meer vermoord. Fellenz nu had de leiding bij vijf van dergelijke „jodenverhuizingen", die hij „correct en zonder talmen" uitvoerde. Destijds was hij namelijk een zo overtuigde nazi. dat hij alles wat op bevel van de Fuhrer moest doen. juist achtte. Enige getuigen wisten zich te herinneren hoe Fellenz zelf de revol ver ter hand nam om joden dood te schieten. Eén getuige in de stroom van hen, die ontsnapt waren aan de slacht partijen en die nu vaak in snikken hun herinneringen prijsgaven, gaf weer hoe Fellenz destijds met een achteloze handbeweging opdracht had gegeven een jood dood te schie ten. Verdachte had dat gedaan, zoals iemand vraagt: „Heb je een vuurtje voor me?" Ondanks deze belastende getuigen verklaringen achtte de rechtbank Fellenz niet schuldig aan moord. Ook beschouwden de rechters hem niet als de man. die de grootste verant- wordelijkheid droeg voor de moorden, die onder zijn leiding gebeurd waren. Daardoor kwam de 53-jarige ver dachte er met een wel zeer lichte straf af. En daarmee is dan een nieuw geval ontstaan van een verdach te nazi. die ondanks overtuigend lijkende bewijzen tegen hem door een Duitse rechtbank zachtzin nig werd behandeld. Vorig jaar immers werden de verkeersdes- kundige prof. Leibbrand. die verantwoordelijk was voor de executie van een twintigtal Ita liaanse hulpsoldaten in 1944. en de nazi-commandant van het concentratiekamp Hamburg Fuhlsbüttel Dusenschön, die vele politieke gevangenen liet doodmartelen, vrijgesproken. zonder dat de verbruikers daarvan hinder ondervinden, wel de stagna tie zelfs van een langere winterperio de kunnen verdragen, temeer omdat de verbruikers zelf voor de winter maanden steeds een extra voorraad van 1 tot 2 maanden hebben ge vormd. Het vervoer der huisbrandkolen vindt normaal plaats via de spoor wegen. zodat de huisbrandvoorzie ning uit dezen hoofde zelfs niet door de langste sinter bedreigd wordt, tenzy het railvervoer van sneeuw en yzel moeilijkheden zou gaan ondervinden. Intussen is de vraag naar huis brandkolen zo sterk toegenomen, dat de Limburgse huisbrandmynen min der dan ooit in de vraag kunnen I voorzien en dit temeer niet omdat in I het voorbije jaar van produktie met I ongeveer 10 procent is gedaald, als gevolg vooral van het groeiend te kort van ondergrondse mijnwerkers. Een gedeelte van hun afzet wordt weliswaar geëxporteerd, maar deze export kan nu niet teruggenomen worden, omdat de mijnen gebonden I zyn aan contractuele verplichtingen. Lange tyd is er op de binnenlandse markt weinig vraag naar Limburgse huisbrand geweest, waardoor de huis brandmynen wel verplicht waren om hun produktie veilig te stellen een beroep te doen op de buitenlandse j markt. Uit het Leidsch Dagblad van J i3 Jan. 1863: 't Getal dienstdoende kamerheren van het Huis des Konings bedraagt 151, 21 ka merjonkers, 10 jagermeesters, 68 adjudanten. AdvertentieVerloren een goudenring met bloempjes gegraveerd, waarop zich be vindt een glazen plaatje waaronder haar is bewerkt Die dezelve terugbezorgt bij P Geyer, alhier, kan de volle waarde terugontvangen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1