weekaanb Gezonde luchtvaartmaatschappij ook belangrijk voor scheepvaart dohyfraL REDERS blijven over toekomst van optimistisch koopvaardij Kast met zeventig vlinders gestolen DREESMANN Nederlandse reders hopendat EH. Larive zal kunnen slagen SGP-er contra minister Luns Prof. Zijlstra optimistisch FONS RADEMAKERS' FILM 20 FEBR. IN PREMIERE Ondanks de slechte vrachtenmarkt Kennedy boekt eerste succes in hét vernieuwde Congres Ball in Parijs geldig van vrijdag to( vrijdag woonhuis, LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 10 JANUARI 19G3 Franse tv veilt schilderijen voor liefdadig doel t Wie een bijt hakt 0111 te vissen (Van onze Haagse correspondent) Samenwerking tussen reders ter zee en reders in de lucht ziet de heer E. II. Larive, de nieuwe en jongste di ecteui van de KLM, als een der op korte termijn te verwezenlijken vormen van bezuiniging, waarvan zo wel de KLM als de reders (ter zee) profijt zal trekken. Zo ongeveer ook formuleerde hij zijn plannen, toen hij gisterochtend afscheid nam van de Nederlandsche Rt-flersvereeniging en hij voegde er aan toe binnenkort een voorstel te zullen indienen, waarin die samen werking kan worden verwezenlijkt. He' zou ten enen male onjuist zijn te menen, dat er totnutoe geen sa menwerking bestond tussen Neder landse scheepvaartmaatschappijen en de Nederlandse luchtvaartmaat schappij. de KLM. Niemand zal echter willen ontken nen dai er nog niet meer mogelijk heden zijn voor samenwerking. Even min zou er iemand, die ter zake kun dig is. zijn die zal willen ontkennen, dat de samenwerking, zoals die tot heden bestond, niet van veel inten sere aard zou kunnen v/orden. I) deze geest sprak de heer P. Josselin de Jong, directeur van de „Nederlana", toen wij zijn oordeel roegen over de uitlating van de heer Larive. Moeilijk er „Luchtvaart en scheepvaart zijn teide vormen van vervoer", zo zei deze „Wij weten heel goed. zoals die gesteld worden door de IATA, nog moeilijker en gecompliceerder zijn om na te leven dan de regelingen, die wy als scheepvaartmaatschappij- (Van onze parlementaire redactie) Ir. Van Dis CSGP) was gisteren in de Tweede Kamer niet bevredigd door het betoof; van minister Luns over de positie van protestanten in enige r.-k.-landen. De regering be treurt, alcfus de minister, dat mensen om religieoze redenen worden ver volgd. Het woord „verdraagzaamheid" is bij brede lagen van de wereldbevol king nog onibekend. Mr. Luns ont hulde nog, dtat er sprake is van een regeling van .de positie der protestan ten in Spanji». De heer Vara Dis vroeg echter nog aandacht voor de toestand in Mexico en bracht hierbij „een Mexicaanse kardinaal" ter sprake, van wie het bestaan overigens niet geheel duide lijk werd. „Misschien is hij wel oud- k->tholiek", opperde minister Luns tat grote vrolijkheid van de Kamer en zeer tot ongenoegen van ir. Van Dis. die niet in de rede wenste te worden gevallen. De spreker van de SGP kwam ook met een dagbladar tikel op de proppen, maar minister Luns betwijfelde of „de paus van Rome" die krant ooit lasIr. Van Dis werd in zijn betoog gestuit door de waarnemende voorzitter, dr. Ti- lanus. Brand in Empire State Building en op de gz. „Conferences" treffen. Dat heeft ons niet verhinderd als vertegenwoordigers van Nederlandse ondernemingen samen te werken, waai zulks maar mogelijk was. Uit mijn eigen praktijk kan ik u wel dit vertellen, toen ik destijds in Calcut ta agent van de SMN was, werkte ik ook reeds voor de KLM. Boekte ik bijvoorbeeld ertsverschepingen ivoor ae SMN; dan probeerde ik meteen de luchtpassages te boeken voor de Letrokken personen en deze werden dan aan de KLM gegund. De See-Air-overeenkomst is een ander voorbeeld van samenwerking. Wij hebben ons destijds als SMN ook voor de luchtvaart geïnteresseerd, maar die belangstelling is op dood spoor gekomen. In Engeland ziet men eveneens voot beelden van samenwerking tus sen luchtvaart en scheepvaart. Men heeft aaar het „lokale" vervoer in Engeland, de andere internationa le luchtlijnen en bijvoorbeeld de P and O -lijnen. Ook in Frankrijk bestaan enige vormen van samen werking." De heer Josselin de Jong vervolgde: „Als reders hebben wij een vak ge leerd. Met de kennis dsarvan kan ik bijvoorbeeld terecht bij een andere Nederlandse scheepvaartmaatschap pij maar evenzeer bij een andere buitenlandse scheepvaartmaatschap pij Bij de luchtvaart is alles wat ge compliceerder". De conjunctuur Vco. zover er thans tekenen zijn van een vermindering van de over spanning in het economische leven, zijn er geen aanwijzingen, dat deze in een ernstige terugslag zal uitmon den, zo zeg! de minister van Finan ciën, prof. dr. J. Zijlstra in zijn me morie van antwoord inzake de alge mene financiële beschouwingen over de rijksbegroting voor 1963 tot de Eerste Kamer. De minister is van mening, dat er vooralsnog voor een bezorgheid over de aarzeling in de investeringsneiging weinig reden bestaat, als men de ont wikkeling ziet bij het licht van de krachtige expansie van deze beste- dingscategorie in de voorafgaande jaren. De voortdurende krachtige vraag naar bouwvergunningen in de sector van het bedrijfsleven wijst niet in de richting van een afzwakking van de investeringen over de gehele linie. .Het s.'aat intussen voor alle Ne derlanders vast, dat de kwestie van de KLM een prestige-zaak is. Mis- scnien is dat prestige wat overtrok ken. Maar dat neemt niet weg, dat wy reders, met sympathie uitzien naar voorstellen van de heer Larive", zo besloot de heer Josselin de Jong het gesprek. Gereserveerd De Franse televisie houdt zich op het ogenblik in haar uitzendingen be- zig met het veilen van schilderijen I ten bate van de slachtoffers der overstromingen, welke vorig jaar de omgeving van Barcelona heeft ge teisterd. Deze actie zal een week duren. Elke dag zenden aspirant-kopers I cheques aan de t.v.-omroep tot het bedrag, dat zfj voor een der te veilen j J schilderijen willen besteden. De vol- gende dag worden de hoogste binnen-1 De heer Th. Ruys, de Rottcrciamsche Lloyd, was veel ge reserveerder. ofschoon hij er wel voor waarschuwde voedsel te geven aan de mening, dat er een tegenstelling zou bestaan tussen de KLM en scheepvaartmaatschappijen. „Ik ben niet bij het afscheid ge weest. dal de heer Larive genomen lieeft van de Koninklijke Reeders- vereeniging," zo zei de heer Ruys, „en ik wil dus liever even rustig mijn gedachten laten gaan over wat de heer Larive gezegd heeft. Intussen is het vanzelfsprekend, dat wij welwil lend staan tegenover elke poging tot sanering van de KLM". gekomen biedingen bekend gemaakt, airecteur van waarop liefhebbers gelegenheid kry- t t Twee vissers uit Waddinx- veen hakten in het ijs aan de Winterdijk een flinke bijt 4 met de bedoeling om te gaan 4 vissen. De opzet mislukte. De 4 vissen zagen plotseling twee 4 mannen hun (koude) domein 4 binnendringen. De ene visser slaagde er spoedig in de rand 4 van de bijt te bereiken en op 4 het ijs te klimmen. Daarna 4 kon hij zijn metgezel de hel- 4 pende hand bieden. De vissen 4 hebben hen toen niet meer 4 teruggezien. 4 gen cheques tot hogere bedragen in te zenden. Na afloop van de actie worden de j schilderijen toegewezen aan de hoog- 4 f (le ste bieders. De ontvangen cheques .AlltO SCllllIlt 011(101* voor lagere bedragen zullen dan aan de afzenders worden geretourneerd. Tien doden bij een explosie VS willen uitstel van hervatting Geneefs gesprek Amerika wenst uitstel van de her vatting van het ontwapeningsoverleg in Genève tot 12 februari. Moskou is Streekziekenhuis Oranje-oord vrachtwagen Een personenauto schoof vannacht om kwart over 12 op de Afsluitdijk bij Den Oever voor tweederde achter onder een rechts van de weg staande verlichte vrachtwagencombinatie. De bestuurder van de personenauto, de 30-jarige S. van der Meer uit Kims- werd bij Harlingen werd op slag ge dood. De bij hem inzittende 35-jari- ge caféhouder A. de Jong uit Kims- werd werd met zware verwondingen in bewusteloze toestand naar het Bij een ontploffing in een salpe- terfabriek in Oulu (Uleaborg) in noord-Finland zyn gisterochtend tien mensen om het leven gekomen en elf gewond. De fabriek werd ver- reeds met het verzoek om uitstel ak koord gegaan en men verwacht in Washington dat de andere deelne mende landen dit ook zullen doen. Dit uitstel zou nodig zijn voor voorbereidende werkzaamheden. Vo- Harlingen vervoerd. Beiden hadden een bezoek gebracht aan de Horeca- beurs in de Amsterdamse RAI. De bestuurder van de uit Sneek afkom stige vrachtwagencombinatie was juist gestopt om aan de politie te vragen woest. Een kunstmestfabriek en een rige week trad Arthur Dean om per- of hij, met zijn sneeuwkettingen kon krachtcentrale in de buurt werden soonlijke redenen af als delegatie- helpen bij enkele daar ter plaatse op Op 20 februari zal in Amsterdam de première worden gegeven van de nieuwe film van Fons Rademakers „Als twee druppels water", gemaakt naar de roman „De donkere kamer van Damocles" van W. F. Hermans. De film speelt in 1944 in Voor schoten, waar de kleine sigarenwin kelier Ducker in contact komt met de door de Engelsen neergelaten agent Dorbeck. Deze mannen lijken op el kaar als tweelingbroers en in op dracht van Dorbeck volvoert Ducker allerlei opdrachten. Tenslotte wordt hij door de Duitsers gegrepen, die hem ervan verdenken Dorbeck zelf te zijn. Ducker blijft ontkenhen. Na de bevrijding wordt hij echter weer onmiddellijk door de Neder landse justitie gearresteerd, die hem ervan verdenkt voor de Duitsers te hebben gewerkt. Ducker sterft door de kogels van een schildwacht als hij tracht weg te lopen Fons Rademakers heeft in deze film willen vastleggen .dat alle men selijke individuen in hun jeugd de neiging hebben zichzelf groter en ster ker te zien dan zy later onder pijn zwaar beschadigd. Tot drie km in de leider van de VS. omtrek braken de ruiten. I nog niet benoemd. Zijn opvolger ishet parkeerterrein vastzittende vrachtauto's. (Van onze A'dam correspondent) Jwust dat. indien de wereldvloot in Ite sterke mate blijft toenemen. her- De ongunstige situatie, waarin do stel zal uitblijven. Zij is derhalve be- wereldsclieepvaart zich bevindt, heeft reid tot medewerking aai. de uitwer- zich het afgelopen jaar ook meege- king vai. de plannen, die in inter- jdeeid aan de Nederlandse koopvaar- nationaal verband worden ontwik- dij Ondanks de uitermate slechte keld, om door oplegregelingen in de toestand van de vrachtenmarkt leeft wilde vaart en de tankersector de echter de verwachting, dat door het bestaande overtonnage te verminde- toepassen van een zo groot mogelij- i ren. ke efficiency in de bedrijfsvoering Tijden? een toelichting, die het be de moeilijkheden het hoofd kunnen leuiur van de Reedersvereeniging gis- worden geboden, mede dankzij de termidaag op het jaaroverzicht heeft voorzichtige financiële poliiiek. die 6egeven zei het ervan overtuigd te in de goede jaren werd gevolgd. zijn, dat de traditionele scheepvaart- landen, waartoe ook Nederland be- hoort op den duur nie» het huidige De Koninklijke Nederlandsche Ree dersvereeniging, die dit haar jaar overzicht opmerkt, is er zich van be- Gisterochtend vroe£ heeft de New- yorkse brandweer een zoware strijd r»et het vuur geleverd in het Empire S'ate Building, met zün 102 verdie nen het hoogste gebouw ter we 'd. waar om zeven uur plaatselijke H op de 83ste verdieping brand was heeft" de "politie niet meer" kunnen jachterhalen De vlinders zyn van een (Van onze Utrechtse correspond.) In het hoofdbureau van de Utrecht se politie zit op het ogenblik de 23- jarige magazijnbediende, die bekend heeft in december uit het Academisch Ziekenhuis en de studentensociëteit PHRM aan het Janskerkhof voor werpen te hebben gestolen, die in de boeken van de recherche zelden worden genoteerd. Uit het Acade misch Ziekenhuis stal hij n.l. een kast met opgezette vlinders, uit de studentensociëteit verscheidene an tieke voorwerpen en een trompet. Het antiek en de kast met vlinders zijn terecht gekomen. Veertien opge zette vlinders, die de jongeman al eerder uit de kast had genomen, vember in het ziekenhuis gewerkt en was ontslagen. Desondanks zag percentage van de wereïöscheepvaart zuilen kunnen blijven bezetten. Eind 1962 beliep de omvang van de opgelegde tonnage het viervou dige van die aan het begin van da' jaar. terwijl de vrachten in praktische gelyk is aan het groeiper centage van de wereldvloot in de pe riode medio 1961-medio 1962. Van dt problemen, die de reders gemeenschap het meest verontrusten, is de toegenomen vrachtdiscrimina tie wel het belangrijkste. Met name in de vaart op de Zuidamerikaanse landen. Voorts heeft het communistische blok verregaande plannen met be trekking tot de uitbreiding van zijn vloot, terwijl de vele jonge staten uit prestige overwegingen eveneens met volkomen negatie van het bestaan de tonnage surplus een eigen vloot gaan creeren. Gevreesd moet worden, dat deze vloten met allerlei kunst grepen en concurrentievervalsing in het leven moet worden gehouden. Een probleem, dat in het bijzonder de Neaeriandse lynvaart steeds meer zorgen baart, is het interveniëren bereikt. Hier tegenover zyn in de zelfde periode de kosten zeer be- langryk gestegen. Het vrachtennivcau wordt belang rijk gedrukt door de bulkcarriers van ca. 18.000 ton cn groter, welke vooral in de transatlantische graan-, kolen- en ertsvaart worden ingezet, men hem in december toch nog öp slKl?ts 'ieze schel'fn k°ndcn i" deze het terrein van het Academisch T^..V,0/.,"il.,™a.lj5_brUl<,-eip,0iU- Ziekenhuis rondlopen. De nacht De omvang van de Nederlandse koopvaardijvloot blykt in 1962 te zijn toegenomen met in totaal 163.000 brt <47.000 ton droge lading en 116 000 ton tankers). Deze toeneming van de Nederland se koopvaardijvloot komt neer op ruim 3 procent van de vlootomvang per 1 januari 1962, welks percentage ua :nui iet n iii ut rtatuirii 111 de wilde vaart het laagste niveau 1 ^an de regeringen van verschillen- van ae na-oorlogse periode hebben ,nnripn ,n Hp r' -meld. Korte tijd later werden ook Timen waargenomen op de 24ste, -ste, 64-ste, 65-ste, 67-ste en 68-ste verdieping. Na een urenlange strijd wisten de brandweerlieden, die met zware rook te kampett hadden, het vuur meester te worden, echter niet voordat het gehele gebouw was geëvacueerd. In verband met het vroege uur. was het personeel der meeste in het gebouw evestigde kantoren nog niet aanwe- zodat de ontruiming beperkt kon ("en tot schoonmaakpersoneel en medewerkers van radio- en televi- ^maatschappijen, die vanuit het Empire State Building uitzendingen verzorgen. De NBC moest haar radio programma's voor veertig minuten onderbreken, terwijl Columbia een andere tv-zender moest inschakelen. Vermoedelijk is de oorzaak van de brand in kortsluiting van de elektri sche leidingen gelegen. arts, die werkzaam is in het Acade misch Ziekenhuis. Hij heeft van zijn elfde jaar af vlinders verzameld, heeft er verre reizen voor onderno men, tot in India toe. Nu heeft hij een verzameling, die tussen de 40.000 en 50.000 vlinders omvat. De verza meling heeft in geld uitgedrukt een grote waarde en is ook van weten schappelijk belang. Omdat de arts zelf niet de ruimte heeft om al die opgezette vlinders onder te brengen, heeft hij op verscheidene plaatsen in Utrecht bergruimte gekregen. Ook in het Academisch Ziekenhuis, waar hy de beschikking heeft over twee kas ten. Op 18 december miste hy uit één van die kasten voor het eerst veertien vlinders. Precies een week later was de hele kast met zeventig vlinders verdwenen. Al spoedig vestigde verdachte de aandacht op zich. HU had in no- van 4 op 5 januari zijn enkele re chercheurs naar zijn huis toe ge gaan. Omdat hij niet thuis was, hebben zij het zo lang gepost tot hy terugkwam. Er is een praatje met hem gemaakt en toen heeft hij alles opgebiecht Het werd bij j dat gesprek duidelijk, dat de man I nog meer op zyn geweten had. Hij was af en toe de studenten sociëteit PHRM binnengelopen en had telkens wat meegenomen. In to taal ontvreemdde hij zes antieke kandelaars, een jachthoorn, een gong, acht sabels, een vijfentwintig kilo zwaar bronzen ruiterbeeld, twee her- i lejeweien en een trompet van enkele OOI'l 0"S 1111 S< KM 11 "(T'S honderden guldens waarde. Van het verdwijnen van de trompet was bij de Enige |eJ,.n uil de Eerste Kamer j politie wel aangifte gedaan, van de sij wie 2ich een groo( aanta| andtre overige voorwerpen niet. Men had ae |edcn aansloten verklaren in het nog niet gemist en in de veronder- voorlopig verslag op de begroting van stelling verkeerd, dat alles in ver- Justitie voor 1963 dat een verder(. i Senaatleden: geen gratieverlening aan de landen in de scheepvaart. Na ruim een jaar praktijk met de be kende Amerikaanse Bo oner-Act moet worden vastgesteld, dat de conse quenties nog ernstiger waren dan aanvankelyk werd gevreesd. Christelijk militair congres De hoofdbesturen van de Nationa le christen officierenvereniging en de Nationale christen onder-officie- renvereniging hebben in principe be sloten op 25 en 26 april een christe- Hjk militair congres te houden in Den Haag. Tijdens dit congres zullen aan de orde komen de politieke-strategische situatie (verhouding Oost-West), de kernbewapening, christendom en communisme, alsmede de economi sche en ftnanciele aspecten van de koude oorlog. ZES jaar geëist in zaak-Fagelstraat Een 21-jarige Tilburgse arbeider werd gistermiddag laat in de ver hoorkamer van het politiebureau in 's-Hertogenbosch aan de tand ge voeld. Hij was onder verdenking van diefstal gearresteerd. Plotseling is de jongeman onder de ogen van de po litiemannen dwars door de grote spiegelruit van de kamer op de eerste etage gesprongen. Een sprong van 5 a 6 meter hoogte. Hy moest met verschillende frac turen en ernstige sny wonden worden opgenomen. Zijn toestand is niet levensgevaar lijk. De officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank heeft gister avond gevangenisstraffen van zes jaar met aftrek van het voorarrest geëist tegen een 25-jarige Amster damse kelner en een 30-jarige ker misexploitant, die ervan worden be schuldigd in de ochtend van 28 aug. in een woning aan de Fagelstraat in Amsterdam een 17-jarig Hilversums meisje op beestachtige wijze te heb ben mishandeld en te hebben aange rand. De officier van Justitie, mr. H. Bouma formuleerde deze eis na een urenlange, door mr. J. Knottebelt ge presideerde zitting achter gesloten deuren, waarin drie getuigen van de aanklager en zeven van de negen op geroepen getuigen decharge werden gehoord. Kort na zes uur begonnen de raadslieden van beide verdachten, t.w. mr. H. A. Kater ivoor de kelner» en mr. K. B. J. M. Haase ivoor de kermisexploitant' met hun pleidooi en. De rechtbank zal waarschijnlijk over 14 dagen vonnis wyzen. Nog geen akkoord O O over grafische - en textiel-C.A.O. Het overleg tussen werkgevers- en werknemersdelegaties in de grafische bedrijven, dat gistermiddag in Am sterdam plaats had, zal maandag avond worden voortgezet Men is no? niet tot een resultaat gekomen. De werknemers hebben reeds eer der een verbetering van de arbeids voorwaarden met 2 procent, zoals door de werkgevers was voorgesteld, onvoldoende geacht. Van beide zij den hult men zich echter in vol strekt stilzwijgen over de vorderin gen of de kansen van de onderhan delingen. Ook de part yen bij de CAO. in oe textielindustrie zijn nog steeds n;et tot een akkoord gekomen Het hete hangijzer blyft de vakantieter mijn. Op 23 januari zullen de onder handelingen worden voortgezet. De werknemers willen de vakantie op drie weken brengen, hetgeen by eèn vijfdaagse werkweek neerkomt op een vakantie van 15 werkdagen H ervan vragen de werknemers 14 dagen aaneengesloten. De werkgevers in de textielin dustrie weigeren echtei zoals bijna in alle andere bedrijfstakken thans te praten over uitbreiding en teleurstelling ondervinden te zijn. Bij het intreden van de volwassen heid begraven zij hun grotere ik. het „super ego", zoals de psychologen zeggen, en leggen zich neer by de on wrikbare omstandigheden, waaronder zy geen helden zijn geworden". De hoofdrollen in deze film worden vertolkt door Lex Schoorel, Mia Goos sen, Ellse Hoomans, Jos Gevers, Nan Los, Ko Arnoldi, Jules Royaards, Hans Polman. Ina van der Molen. Ineke Verwayen, Marianne van Wa- veren. Andree van den Heuvel. Guus Verstraete, Frans van der Lingen en Van Doude. Aan de camera stond de Franse ca meraman Raoul Coutard. De muziek voor deze film is gecomponeerd door Jurriaan Andriessen. „Als twee drup pels water" zal vanaf 21 februari in Amsterdam. Den Haag en Rotterdam worden vertoond. van vakantierechten. Bepaalde verschynselen in de laat ste tyd wyzen op een vermindering van de afweer tegen fascistische en nationaal-socialistische tendenzen, zo zeggen enkele leden uit de Eerste Kamer by wie zich een groot aantal leden aansloot, in het voorlopig ver slag op de begroting van Justitie voor 1963. Zy vestigen daarby de aandacht op wat is gebeurd in de Ondanks sombere verwachtingen en 8 Democraten, van wie 2 conser- lemencorps11 hDezemSgebeu?tenissen ?eft Dres dent Kennedy eisteren in vatieven aeniencorps. L»eze geoeurienissen Stakingsfonds uitgeput De New York Times, een van de negen door staking verlamde kran ten, heeft bekendgemaakt, dat de 900 werknemers, die nog op de beta- lingslijst voorkomen op een vierdaag se werkweek zullen worden gesteld en salarisverlaging krijgen. Een van de vakbonden, het „Ame rikaanse dagbladgilde", heeft gezegd dat het stakingsfonds van een mil joen dollar en andere fondsen nu zijn uitgeput. Aan de 5.400 stakende leden is van 30 tot 80 dollar per week uitbetaald en het gilde is nu gedwon gen 300.000 dollar te lenen van de Amerikaanse Federatie van de ar beid. Joods meisje werd levend verbrand In het proces tegen twaalf leden van SD en SS te Koblenz, die wor den beschuldigd van het vermoorden van joden in de buurt van Minsk, zijn gisteren drie getuigen uit Hon garije en Roemenië gehoord. De 44- jarige Duitse Roemeen Nikolas An- nabring vertelde, dat hij getuige is geweest van het levend verbranden van mensen. Hy zou nooit de smeek beden vergeten van een jong meisje, dat op het punt stond levend te worden verbrand. Annabring zei dat hij destyds ziek is geworden van al het leed dat hij zag. Niet alle joden werden levend verbrand. Sommigen werden vergast of kregen een nek schot. waarna zij op de brandstapel werden geworpen. Navo-kemmaelit George Ball, de Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken, is gisteren uit Amerika naar Parijs vertrokken voor een byeenkomst van de NAVO-ministerraad over Ameri kaanse voorstellen voor 'n multilate rale NAVO-kernmacht. Volgens Ball wordt het vermogen van de Westelijke mogendheden tot gemeenschappelyke actie groter, ter wijl het communistische blok door onenigheid verscheurd wordt. De ontwikkeling van een NAVO-kern macht zou een eind kunnen maken aan „de eindeloze vorming van natio nale kerncapaciteiten". Slechts op deze wijze zou men in de richting van uiteindelijke ontwapening gaan. In het andere geval zou de situatie moeilijk te beheersen zyn. Ontgroening in o Eerste Kamer band met de vakantie was opgebor- gratieverlening door een op jaren heeft president Kennedy gisteren in grn- stellen van het viertal oorlogsmisda- het gedeeltelijk vernieuwde Ameri- Ook kwam by het verhoor nog uit digers, dat reeds gratie van de dood- kaanse Congres al op de eerste zit- straf kreeg (waardoor invrijheidsstcl- tingsdag een helangryke overwinning j ling mogelyk zou worden) zou in- behaald. Het Huis van Afgevaardig- j druisen tegen de rechtsovertuiging den besloot namelijk m«t 235 tegen van alle kringen van de Nederlandse 196 stemmen de grootte en samen- bevolking. Dit mede gelet op de straf- stelling van de agendacommissie te vervolgingen, welke in Duitsland handhaven op resp. 15 leden en 8 thans nog worden ingesteld tegen liberale Democraten tegenover 2 con- oorlogsmisdadigers, die aan de joden- serralii-re lzuldeliike1 Demoeraten wn gemeenschappelijke bijeenk6ms't vervolging hebben meegewerkt. I en 5 Republikeinen. van d(1 Senaat en het Huis van At_ Zij blijven erop aandringen, dat de vóór het aan de macht komen van i eevaardigden zijn jaarlykse bood- minister van Justitie een dergelyke Kennedy telde de agendacommissie schap over de „State of the Union" gratiëring niet zal bevorderen. 112 leden, te weten 4 Republikeinen I voorlezen de verf. dat de man uit het Acade misch Ziekenhuis een microscoop en een schrijfmachine had meegenomen. Alle gestolen voorwerpen zyn ach terhaald. Verdachte had ze ver kocht aan een antiquair. Alleen de veertien vlinders die de magazijn bediende de eerste maal uit de kast had genomen zyn nergens meer te vinden. De man is in verzekerde be waring gesteld en zal voor de officier van Justitie worden geleid. vatieven. Het besluit, dat inhoudt dat de conservatieve Democraten niet de behandeling van bepaalde regerings voorstellen kunnen tegenhouden, werd gisteren met een meerderheid van 39 stemmen aanvaard. Vorig jaar bedroeg de meerderheid slechts vyf stemmen. Maandag zal president Kennedy op achtten zij een bewys ervoor dat het huidige opgroeiende geslacht onvol doende kennis draagt van het leed, dat joodse landgenoten in de laatste wereldoorlog is aangedaan. Velen le den vragen of er een strafrechtelyk onderzoek en eventueel een vervol ging is ingesteld tegen studenten die zich in de groentyd hebben misdra gen. Sommige leden, die overigens meenden dat tegen excessen streng moet worden opgetreden waren van oordeel dat geen aanleiding bestaat maatregelen te nemen zoals professor Ten Have c.s. hadden gesuggereerd. -• te koop gevraagd met 2 j m2 erf of tuin. Liefst i water en verharde weg. Brieven aan het bureou i dit blad onder no. 25357 gjggpw I Penny wafels 10 stuks in cellophaan zakje Rumbonen If Chocolade leeuwtjes i| Tomatenpuree Zalm met jamaïca vulling. Si ronde biskwie met S; laagje zuivere chocolade. 200 gram :5 250 gram voor 0.581 0.69 de bekende Italiaanse S heerlijk voor brood import. 4 blikjes voor 0,49 ot zalmsalade. Inhoud 225 gram. Per blik 0,98 Erwtensoep met gesneden rookworst. Literblik Doperwten middel IS: de bekende Belgische |S S! kwaliteit. S: Literblik 0,79 0,59 x:-., w' X:::.„ m,.:X EN NOG VELE AANBIEDINGEN IN ONZE AFDELINGEN VROOM LEIDEN ALPHEN »comp/eet« V Nu: voordelig* gezinsflacon met 200 dragees 100 dragees 3.65 Zixwi MS KV Murs-Ou/rtU

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 4