NGV NASI GORENG 20 99 10 10 PICCALILLY SPINAZIE 49 419 WEEK RECLAME Belgisch-Nederlands feest in hart van Antwerpse havengebied ENGELAND HEEFT ZES JAAR CONSERVATIEVE PREMIER Italië wil EEG niet doen overheersen door Fransen en Duitsers 1 ROZEBOTTELJAM CREME RONDJES NOTEN MELANGE Haagse brand maakt 17 mensen dakloos JA ZEGELS 4U EXTRA ZEGELS EXTRA 10 EXTRA ZEGELS EXTRA ZEGELS EXTRA LITERBLIK GROOT SPAARVARKEN Belastingen in W.-Dnitsland de hoogte in REWRD IN DEZE EEUW Macmillans zevende (laatste?) jaar is gisteren ingegaan Wenen moet heslissen over tie oud-SS'er Verhelen uit België ZWARE DRUK OP PARIJS merklever ancle (KOENVISSER) LITERBLIK per pot 250 gram (Uyttewaal) JAMPOT NETTE PORTIER Hulp - inkasseerdei LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 9 JANUARI 1963 (Van onze correspondent ln Bonn) Ondanks alle beweringen van het tegendeel, blijkt het Westdultse mi nisterie van Financiën toch bezig te rijn met de voorbereiding van een verhoging van de inkomsten- en ven nootschapsbelasting, die volledig in de zakken van de Bondsregering ral stromen en die voor een deel in de deelstaten zal blijven hangen. Er wordt overwogen alle belasting plichtigen in bovengenoemde secto ren een naheffing op te leggen van 10 procent van het bedrag, dat de be lasting tot nu toe bedroeg. Daar men evenwel rekent met sterke tegen stand neemt het ministerie van Fi nanciën aan. dat pas eind 1963 de ze 10 procent geheven zal kunnen worden. In financiële kringen in Bonn zegt men. dat de naheffing van 10 procent In het hart van het Antwerpse havengebied op de grootste Belgische werf tyoboken is gisteren een BelgischNederlands feest gevierd, dat later is voortgezet in het prachtige zestlende-eeuwse Stadhuis. Aanleiding tot al deze vreugde was de tewaterlating van het vlaggeschip van de Neder landse Tankvaart Maatschappij, de 48.000 ton metende „Caltex Nederland". Zeven Nederlandse burgemees ters, o.w. mr. G. E. van Walsum van Rotterdam, mr. H. A. M. T. van Kolfschoten van Den Haag en de heer Chr. G. Matser van Arn hem. van gemeenten waarnaar Caltextankers zijn genoemdwa ren met een speciale trein naar de Sinjorenstad gekomen om daar bij de werf van Cockerell-Ougrée extra cachet te geven aan deze stapellloop en later in het stad huis nog wat na te praten met hun Antwerpse collega, de heer L. Craeybeckx. Ook Leiden. Amsterdam en Utrecht hebben een tanker in de vaart, doch van deze gemeenten waren de burge meesters verhinderd de plechtigheid bij te wonen. Om even halfvier gleed de mach tige tanker, nadat mevrouw G. M Klaasse de doopplechtigheid had ver richt onder het spelen van de beide volksliederen de Schelde in, waarna in verband met de gure weersom standigheden de feestelijkheden in het Antwerpse Stadhuis werden voortgezet. Hier hebben oa. het woord gevoerd burgemeester Graey- beckx. mr. J. R. Smits, directeur van de N V. Ned. Pacific Tankvaart My., de heer F. Herlin van de N V. Cocke- rlll Ougrée en mevr. Klaasse. „Rechtspraak" in Boeroencli „Amnestie", een internationale be weging voor politieke en godsdiensti ge vrijheid, heeft gisteren onthuld, dat de premier van Boeroendi, Moe- hirwa, persoonlijk tussenbeide is ge komen bij het beroep van vijf mensen die ter dood zijn veroordeeld voor hun aandeel ln de moord op zijn zwager, de voormalige premier kroonprins Louis Rwagasore. Op een persconferentie in Londen heeft de secretaris-generaal van „Amnestie". Roger Burke, verklaard, dat premier Moehirwa zaterdag in de rechtzaal verscheen toen de verde digers van de vyf ter dood veroor deelden het woord voerden. Moehirwa zou gelast hebben het proces onmid dellijk te sluiten. De rechters vol deden aan dit verzoek en bevestigden de doodvonnissen. Burke zei nog. dat ..Amnestie" secretaris-generaal Oe Thant van de VN heeft verzocht, in deze zaak in te grijpen. In menige toespraak klonk de Bel gisch-Nederlandse verbroedering door. terwijl er bovendien op werd gewe zen. dat nog niet eerder een Belgi sche werf een schip van een dergelijk formaat in aanbouw heeft gehad. De twee jaar oudere zuster van de Caltex-Nederland, de eveneens op de werf geconstrueerde Caltex-Madrid, was sinds juni 1960 recordhoudster met 47.775 ton draagvermogen. Het nieuwe schip overtreft dit getal met welgeteld 435 ton. De vloot van de Ned. Pacific Tank vaart Maatschappij is de laatste twaalf jaar sterk gegroeid. In begin 1950 bestond zij nog slechts uit een De nieuwste en grootste aan winst van de Ned. Pacific Tank vaart Maatschappij glijdt van de helling het water van de Schelde schip, nu heeft zij. met de charter schepen mee, een tonnage van plm. 600.000 ton. De belangrijkste gegevens van het nieuwe schip, dat in mei in de vaart komt. zijn: lengte 223 85 meter, breedte 32 meter, holte 15.24 meter, diepgang 11 41 meter, inhoud lading tanks 66.203 m3 en dienstsnelheid 17 mijl/uur. De voortstuwing wordt verricht door een stoomturbine met een normaalvermogen van 17.000 pk., bij 97*4 omwenteling per minuut. Bij toepassing van het maximale ver- (Van onze correspondent in Londen) Gisteren is Macmillans zevende jaar als Brits minister-president ingegaan. Het is de langste periode dat een conservatieve premier in deze eeuw onafgebroken aan de macht is geweest. Maar Macmillan heeft nog nooit zoveel met tegenwind te kampen gehad als op dit ogenblik, nu Engeland het dieptepunt van zijn na-oorlogse aanpas singscrisis heeft bereikt. Het was voor de behoudende Britten niet gemakkelijk om de na-oorlogse situatie, waarin zjj niet meer, zoals vroeger,, de eerste viool spelen, voetstoots .- te aanvaarden. De weigering om bepaalde feiten onder ogen te zien loopt lidcrwnrrtt SHe'dwars door de beide grote partijen heen. Vaak zijn zelfs de conservatieven met de deelstaten mislukken over !en I vooruitstrevender dan Labour, een federatief opgebouwde partij, beheerst hoger aandeel van de Bond aan de opbrengst van de inkomsten- en ven nootschapsbelasting. dat nu 35 pro cent bedraagt en dat Bonn tot 40 procent, verhoogd wil zien. Volgens de huidige sleutel krijgt Bonn van de verwachte belastingin komsten van 37,2 miljard mark 13 miljard. Met de naheffing van 10 procent zouden daar nog 3.7 miljard bijkomen, waarmee precies het gat zou kunnen worden gestopt, dat tus sen de 56,8 miljard van de voorlopige begroting 1963 en bijna 60 miljard van de definitieve begroting 1963 gaat ontstaan. Naast deze voor de Westduitse bur ger zowel als het zakenleven weinig opwekkende berichten heeft Ludwig Rosenberg, de voorzitter van het vak verbond. aangekondigd dat de vak verenigingen ook in het komende Jaar hogere looneisen gaan stellen. Rosenberg zei ervan overtuigd te zijn, dat eisen evenwel niet tot prijs stijgingen hoeven te leiden. Rosen berg meent, dat de loonsverhogingen gemakkelijk betaald kunnen worden als de ondernemers afstand doen van een deel van hun winsten. door een zich slechts moeizaam vernieuwend vakbondsapparaat. Macmillans grondfout was zijn verklezingsuitroep in oktober 1959: „Jullie hebt het nog nooit zo goed ge had!" Op de top van de hoogcon- junctuurgolf scheen ook hij te zijn misleid door een zekere materialis tische welvaart —waartegen hij in zijn jongste nieuwjaarsboodschap te recht maar ietwat laat waarschuw de welke zeker in Engeland met zijn grote achterstand op vele gebie den en vooral zijn scherpe maat schappelijke tegenstellingen een hoogst eenzijdig en beperkt karakter draagt. De brede welgestelde middenlaag, ten dele terend op hetgeen haar voor vaderen hebben vergaard, en de af wezigheid tot voor kort van massale werkloosheid (thans dreigt de struc tuurwerkloosheid in het noorden en in Wales naar de driekwart miljoen werkzoekenden op te lopen en wor den jongeren die al maanden naar een baan zoeken hier en daar uit wanhoop weer terug naar school ge stuurd) alsmede het steeds meer ver breide kopen op afbetaling, zodat (Van onze correspondent ln Wenen) De vroegere SS-er Jan Verhelen ^na fAn uit België bevindt zich al acht maan- braridstof per dag 1 Oostenrijk in arrfst. Hij werd (Van onze Londense correspondent) Na de besprekingen tussen dr. Schroder, de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, en de groot zegelbewaarder Heath, de Britse op- per-onderhandelaar in Brussel, is van Duitse zijde te kennen gegeven, dat „overweldigende druk" op presi dent De Gaulle zal worden uitge oefend om Engeland toe te laten tot de EEG. Dr. Adenauer en Schroder gaan op 21 januari naar Parys. Men is in Londen uitermate tevre den over de „zeer vriendschappelyke en constructieve" besprekingen met Schroder, die hier al voor zijn aan komst een goede pers heeft gehad. Hy wordt als een van Duitslands nieuwe mannen beschouwd, van wie verwacht wordt dat hij de voor En geland vaak stroeve atmosfeer in Bonn zal verbeteren. Schröder en Heath hebben een ge meenschappelijke tactiek uitgewerkt voor het verdere trouwtrekken in Brussel. Het doel is een voor de Zes en Engeland aanvaardbaar compro mis inzake het centrale probleem, de landbouw, uit te werken, waarbij beide partijen bepaalde concessies zullen moeten doen. Indien de Fran sen daarna in hun halsstarrigheid volharden, zal een botsing tussen hen en de meeste EEG-landen niet kun- pen uitblijven. Engeland rekent ook op Italiaanse steun, speciaal na het bezoek dat premier Macmillan bin nenkort aan Rome hoopt te brengen. De Britse regering is zeer ingeno men met pogingen van de Italiaanse regering om Engelands toetreding tot de EEG te vergemakkelijken, zo hebben Britse regeringsfunctio narissen gisteren in Londen meege deeld. Premier Macmillan. zo zeiden zy. had premier Fanfani van Ita lië de vorige maand schriftelijk zijn dank hiervoor betuigd. Uit Rome was bericht, dat La Mal- fa. de Italiaanse minister voor begro tingszaken. onderhandelingen tussen Italië en Engeland had voorgesteld als de besprekingen in Brussel over Engelands toetreding tot de E.E.G. mochten mislukken. In dit geval zou Italië speciale banden op economisch, politiek en cultureel gebied willen aanknopen met Engeland. Op 14 Januari wordt het overleg in Brussel hervat, In Londen wordt dit overleg van beslissende betekenis geacht. Als er geen vorderingen van betekenis worden gemaakt, zal er aan het bezoek, dat Macmillan in februa ri of maart aan Rome zal brengen, een grotere betekenis moeten wor den gebecht, zo meent men in Lon den. Minister La Malfa, die lid is van de Italiaanse Republikeinse partij, zou nauwere banden tussen Italië en Engeland willen als tegenwicht voor een mogelijke „reactionaire" overheersing van Bonn en Parijs in de EEG. Volgens buitenlandse waar nemers in Rome wordt deze opvatting echter niet gedeeld door premier Fanfani, en de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Piccioni. Zij zouden liever zien, dat F.nge- land zo spoedig mogelijk tot de ge meenschappelijke markt toetreedt opdat de banden, die cr nu tussen Parijs en Bonn bestaan, zich tot al le zeven leden van de EEG kunnen uitstrekken. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Thecla Maria Walburgls, dr van A F. M, Peterse en M. W. J. Wouterse: Marjolijn, dr van J v. d. Linden en J. van Keulen; Peplta Karina Chérl, dr van P. J v. d. Weijden en P Veld- huljzen; Lambertus Johannes Francls- cus. z. v A. E. Habraken en C. C. v. GUs; Willem Frederlk. z. v. W F. Smit en W S. Vavler; Jeannette Johanna, dr van H. W. Capel en A. D. v. d. Vorm, Ernst Jan. zn van C. W. Schut te en G. J. v. d. Vegte; Michel Hen- drlkus, zn van T. J. M. Hoogeveen en B. M. A. v. d. Zwart; Nlcolette, dr van P. van Riet en E. v. d. Burg; Dlna Jacoba, dr van P. J. Jansen en J. J. E. v. d. Hoonaard; Madeion Tanna. dr van G. C. v. d. Hoonaard en J. van in België ter dood veroordeeld omdat hij zich tijdens de oorlog heeft schul dig gemaakt aan moord op een groot aantal van rijn landgenoten. Na de oorlog dook hy in Oosten rijk onder valse naam onder en wist hy het vertrouwen te krijgen van de Amerikaanse bezettingstroepen als mede van de Oostenrijkse politie. Daarom werd hem ook op zijn ver zoek de Oostenrijkse nationaliteit verleend. Acht maanden geleden werd hi) door een groep vroegere verzetslie den ontmaskerd en na zijn arresta tie gaf hij toe Jan Verbelen uit Bel gië te zijn. Bovendien werd hem de Oostenrijkse nationaliteit ontnomen, zodat hy nu weer Belg is. Hy moet nu afwachten of de Belgische autori teiten de eis stellen dat hy aan Bel gië zal worden uitgeleverd als poli tiek misdadiger. Deze eis is nog niet gesteld, maar wanneer ditw el gebeurt, is het nog heel twyfelachtig of Oostenryk daar op ingaat. De Oostenrykse justitie wil natuurlyk geen misdadiger dek ken, maar aangezien in Oostenryk de doodstraf is afgeschaft, kan de justitie een misdadiger niet uitleve ren, wanneer hem buiten Oostenrijk een zwaardere straf wordt opgelegd, vooral wanneer dit de doodstraf zou zyn. In dit geval zou Verbelen zich voor een Oostenrykse rechtbank moeten verantwoorden en wanneer hij schuldig wordt bevonden, zal hy waarschyniyk tot levenslange ge vangenisstraf worden veroordeeld. miljoenen kunnen pronken met ys- kast of televisie, hebben het werke- ïyke beeld kunstmatig verdoezeld. De wrok onder grote groepen ar beiders tegen hun meerderen, parti culieren of de overheid, een onver teerbaar restant van de ellende uit de dertiger jaren, leidt steeds weer op het ogenblik by de Londense elek trische centrales tot verlammende chronische stakingen, meest wilde, welke het land zich economisch een voudig al lang niet meer kan veroor loven. Helaas wachtte Macmillan, die er op vertrouwde dat de dingen langza merhand vanzelf wel de goede kant zouden opgaan, te lang met zyn be sluit om aansluiting te zoeken by de E.E.G. en nu zit hy met de brokken, hoewel het nog te vroeg is om te voorspellen dat het plan werkeiyk zou falen. Hy wachtte eveneens te lang met de dringend noodzakeiyke coördinatie van de Britse economie, waarmee pas vorig jaar een schuch ter begin is gemaakt. Het is dan ook niet te verwonde ren dat Macmillan hoe langer hoe meer mikpunt is geworden, niet al leen van de sublieme politieke spot prenten. waaraan dit land met zyn boordevolle humor zo ryk is. maar vooral ook van de gloednieuwe poli tieke cabarets. Een nieuw satiriek weekblad dat op hetzelfde aambeeld hamert, is even eens enorm ingeslagen. Het geUkte beeld dat de jeugdige politieke beel denstormers van Macmillan geven, Beelen; Margaretha Maria, dr van F van Ulden en A. M. M. Brlnkers; Jo hannes Cornells Maria, zn van J. C van Bchle en A. J. T. van Paridon. OVERLEDEN C. Schuuring, 71 Jr. man: J. Serdyn, 84 Jr. man; J. Hudepool. 84 Jr. man J. J. Rosdorff. 87 Jr. vrouw; A. Fran sen, 73 Jr, e.v. J. G. Hagens; S. Tla- seur, 77 Jr, e.v. L. Vinkensteljn; G. W. Horree. 55 Jr. man; H. Benschop. 63 Jr. man; N. W. van den Berg. 66 Jr. man; C C. Hooljmans, 68 Jr. e.v. W. A. Kref- fer; G. Terlouw. 90 Jr. w.v. P. Mantel. is dat van een slaperige, oude aris tocratische heer, om wie de elegance zweeft van het Edwardiaans tijd perk (1901-1910). met diepe vaderly- ke stem. toegevallen oogleden en een hangsnor, die het gewone volk met, nietszeggende frasen zoet wil hou-i den. De werkelyke Macmillan lijkt ech ter weinig op dit uit de karikatuur. Hy heeft altijd tot de vooruitstreven de vleugel van zyn party behoord en kwam dan ook In conflict met Cham berlain In de München-periode. Maar de politiek heeft hem geleerd, dat men de dingen niet forceren kan, hetgeen echtrr ten onrechte de in druk wekte, dat Macmillan zich te veel overgaf aan filosofische berus ting. In frite wacht hy altyd op het geschikte tijdstip, al spelen de inwen dige partyverhoudingen en de inter nationale situatie hierby vaak een remmende rol. Macmillan. die een uitermate bele zen man Is (hy was een van Enge lands grote uitgevers), bezit een sterk historisch besef. Groot was dan ook zyn teleurstelling, toen het ParUse (opgesprek met Chroesjtsjow in mei 1960 mislukte, juist omdat Macmil lan voelde dat het ogenblik voor een doorbraak naar de vrede aangebro ken was. Deze tegenslag heeft hem lange tijd ook fysiek uitgeput. Uiterlyk kalm. hoewel vaak scherp in zyn schermutselingen met de op positie in het Lagerhuis, en vaak schynbaar luchthartig, verbergt hij onder dit alles een inneriyke vastbe radenheid. Hoewel zyn ambt zeer vermoeiend is hy werk achttien uur per dag heeft Macmillan zyn premiersfunctie altyd beschreven als iets. dat hem steeds weer „pret" bezorgt. Niettemin nadert hy de 70 en erkent hy de noodzaak om zyn regerings- groep te vernieuwen en te verjongen, zoals hy herhaaldeiyk heeft gedaan, In juli vorig jaar gaf hy zelfs een derde van het kabinet zyn congé tevens trof hy voorbereidingen, zonodig zelf de teugels uit handen tt geven, waarschyniyk aan zyn vroe gere rivaal Richard Butler, die hl officieel vice-premier maakte. Evenals Winston Chruchill Is ook Macmillan half Amerikaan. Zyn moeder kwam ook uit de Verenigd# Staten, een feit dat hii altyd dik on derstreept- wanneer hy in Amerika gaat confereren (Van onze Haagse correspondent) „We komen er nooit meer uit. La ten we hier maar blijven" heeft Li lian Diephuis (16) gisteravond geroe pen. toen vlammen en rook haar en haar ouders en broer insloten op de bovenste verdieping van een woning aan de J.P. Coenstraat in Den Haag. Zy ontdekte de brand, wekte gillend haar vader, die in pyama lag te sla pen, en probeerde weg te komen. Hoe haar dat na de vertwyfelde uitroep „laten we maar blyven" toch gelukt Ls, kon zy voorlopig onderdak in een pension aan de overkant, niet zeggen. Naast haar probeerde haar vader, ook pas sinds drie maanden uit Nieuw-Guinea terug, te beseffen, wat het betekent alle bezittingen, waar onder enkele duizenden guldens spaargeld, kwyt te zyn. De heer Diep huis, die eens commandant van de brandweer in Hoilandia was, is niet verzekerd. Met de familie Diephuis werden nog drie andere kamerbewoners ern stig getroffen door de brand, die gis teravond rond half zes uitbrak. Ook George Franca, student bouwkunde, raakte alles kwyt. Voor hem, die zich hier zelf maar als student moet zien te redden, weegt nog extra mee, dat hy de veroorzaker van de brand is. Hy liet een ketel water op een com- foor staan en ging naar zyn vriend, enkele verdiepingen lager. Terug lopend om een schrift te halen, sloe gen de vlammen hem tegemoet. Geen schrift of boek heeft hy kun nen terugvinden. Ook hy is niet ver zekerd. De Franse (nachtclub)-ar» tieste mevrouw Mahne en haar doch. ter hebben ook inboedel en kleren verloren. Zij zouden tegen brand ver zekerd zyn. De schadeposten voor hen vormen een onderdeel van de schade van ruim 60.000 gulden, die de felle brand in luttele minuten aanrichtte. De bo venverdieping brandde uit, de onderj liggende verdiepingen kregen ernstlj ge waterschade. Geen van de zeven- tien bewoners van het kamerrijk» zyn eigen woning kunnen slapen. Makelaar eij pand heeft vannacht ln zy huiseigenaar Hillenaar heeft gepro» beerd ze hier en daar onder te bren gen. De brandweer had net niet gemal keiyk met het bestrUden van hi vuur. Het vuur woekerde taai ln zolderverdieping. dreigde over slaan naar naastliggende woningi laaide op sommige plaatsen onvi wacht op. Het duurde lang voor de hoof< afsluiter van de gesmolten water!* ding, die verdiepingen blank zet! werd gevonden. Twee ladderwageL drie autospuiten, een materiaalwagi vormde het materieel waarmee brandweer het vuur aanpakte, waren uren nodig voor de nablussii De Francaise is haar kostuui. kwyt, George Franca het enige wi hy had: z(jn boeken, de familie Diep. huis nauwelyks geacclimatiseerd be hield alleen de kledingstukken, dij zy aanhad, zy weten nog niet wat q moeten doen. (fijn snoepje 200 gr.) Bij DOLFIJN PINDAKAAS of COMBO KOFFIE of LUXE MELANGE DEZE WEEK DUPPIE-BOEKJE „De pan die kon praten" Gevraagd voor RUTECK'S Restaurant, Stations*» 9—17. Leiden: voor de zondagen van 14 tot 20 uur. Prettige werkkring. Goede verdiensten. Voor inlichtingen kan men zich dag. wenden tol gerant op bovenstaand adres. gevraagd. Schriftelijke sollicitaties aan Abonnem? afdeling Leidsch Dagblad, Witte Sint Leiden. i vraagt voor Sikkens lakfabriek# N.V. Sassenheim een kantine-assistentt voor plezierig, afwisst werk: het serveren gasten en eigen person in bedrijf, kantoren en kff tines. Overwerk wordt betaald Leeftijd: tot 30 jaar. Kom hm vr/jblijrtnd pnitn M sikkens lakfabrieken n.v. sassenhel' ofdtling personee/izolen

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 4