Kampioenschap daagt voor tweede overwinning van de SVL; LZC I Vreemde situaties bij Zijl 2 - Sleutelstad 2 Sterkste jeugdspelers bereiken finalegroep KOLENDAMP eist DRIE mensenlevens Scylla moet strijd tegen DTTC staken Service van Spoorwegen Bakker geklopt Sportsplinters De Kortenaer clubkampioen Koeien zogen biggetjes. REFERENDUM IN BRAZILIË LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 7 JANUARI 1963 Zaalhandbalcompetitie De eerste teams van SVL en LZC wisten zaterdagavond in de Hout- rusthal te Den Haag beide een zege te behalen. SVL verpletterde de Ani- mo-reserves, 19-8, en daar concurrent Phoenix tegen het Delftse EDII niet verder kwam dan 11-11, kunnen Kees Lucas en zjjn mannen met nog 2 overwinningen reeds de kampioens- vlag hijsen! LZC won van het Noord- wijkse MSV na harde strijd, 9-6 en daarmee hebben de handballende waterpoloërs zich wel veilig gesteld. Animo 2 begon goed tegen SVL. Defensief vooral klopten de zaken bij de Hagenaars prima en aanvallend kwamen de Hagenaars tot enkele verrassende uitschieters waarop SVL het antwoord niet klaar had. Van 2-0 voor SVL liep de score via 2-1 en 4-2 naar 5-4. Toen kwam eindelijk, er waren nog 6 minuten voor het ver strijken van de eerste helft te spelen, de doelpuntenmachine van onze stad genoten op gang. Een break-out van Roy van Gurp werd door de Hage naars op ongeoorloofde wijze afge stopt. Frank Bonte benutte de straf- worp, 6-4 en daarmee was het hek van de dam. Hans Kagie werd weer een ongrijpbare figuur, die de Haag se defensie keer op keer uit het cen trum voor de doelcirkel weglokte. Cyril Graanoogst, Kees Lucas en Roy van Gurp, de laatste met flit sende break-outs, voerden de score op tot 9-4. Felle tegenstand van Animo 2 re sulteerde in 2 treffers, 9-6, maar Hans Kagie en Charrel Arnoldus zorgden voor 10-6 en 11-6. Na de her vatting bleek dat de Hagenaars het Leidse supporters de toekomst tal- weer) somber in. LZC bleef volhar den in het te vlug afwerken van de aanvallen waardoor de hatelijke twee nog enige tijd op het scorebord bleef prijken. Toen Pim Jansen echter, na goed aangeven van Peter Onvlee, verrassend voor de gelijkmaker had gezorgd „ging" het opeens bij de Lei- denaars. Het tempo werd opge schroefd en de goede conditie van de LZC-ploeg gaf de doorslag. Ruud Schmidt bracht uit 'n straf- worp de stand op 4-3, waarna Kra mer. Onvlee en Schmidt <2xi in kor te tjjd de voorsprong tot 8-4 opvoer den. Wel wist Van der Berg voor MSV de achterstand tot 8-5 terug te brengen maar Schmidt had opnieuw het antwoord klaar. De Noordwij kers kregen meer kan sen maar verder dan een doelpunt van De Haas '9-6) lieten de Leide- naars het niet komen. t 0 De Spoorwegen hebben een grote rol gespeeld in de ereklas- f se tafeltennis-ontmoeting tussen x t het Deventerse DTTC en het j Leidse Scylla. Het begon al op de heenweg. Ondanks het feit f dat hij een trein later vertrok t kwam Bakker tot grote verba- i zing van zijn teamgenoten met f dezelfde trein aan door een aan- f tal omzettingen en^ verzettingen Tafeltenniscompetitie Tegen de verwachting in heeft Scylla in Deventer tegen DTTC niet op beide punten beslag weten te leg gen. Tenminste zo ziet het er voor lopig naar uit. De Leidenaars, die te laat in Deventer arriveerden, moesten de wedstrijd namelijk met 45 in hun voordeel afbreken om de laatste trein naar huis nog te kunnen halen. De grote verrassing in deze wedstrijd hoge tempo van de eerste helft niet was zonder twijfel de nederlaag die konden volhouden. SVL ging op de selfde voet verder. Bij 14-6 geloofden Kees Lucas cs. het wel. Animo 2 zag kans doelman Walter Gortz, die met elke wedstrijd sterker speelt, aan het werk te zet ten. Twee doelpunten konden de dapper volhoudende Hagenaars sco ren door het niet tijdig terugkomen van SVL na een afgeslagen aanval 14-8. Een fraaie treffer van Roy van Gurp. na goed openmaken van het centrum van de Haagse defensie, bracht onze stadgenoten weer op volle toeren. Vijfmaal nog moest de Animo-doelman de bal uit het net vissen. Frank Bonte, wederom een strafworp, Roy van Gurp. Cyril Graanoogst, Theo Zwartjes en Kees Lucas stelden de eindstand vast op 19-8. Afwerking De Leidsche Zwemclub heeft haar aanhangers in de Haagse Houtrust- hal weer eens de nodige hartklop pingen bezorgd. De gehele wedstrijd tegen het Noordwijkse MSV 1 waren de handballende-waterpoloërs n.l. heer en meester van het terrein maar omdat het in de eerste helft en tot ongeveer twintig minuten voor het einde met de afwerking van de vaak goed opgezettte aanvallen maar niet wilde vlotten, bleven Leidse doelpun ten uit. MSV, dat in de eerste ontmoeting de toen nog geheel ongeroutineerde LZC-ploeg een enigszins geflatteerde 11-5 nederlaag had toegebracht, kon na ongeveer een kwartier spelen zelfs een 2-0 voorsprong hemen en dit bracht de Leidse aanhang helemaal aan het wanhopen. Kort voor de rust slaagden Pim Jansen en Hans Broeke er eindelijk in de 2-0 achterstand weg te werken maar toen Beugelsdijk direct na de hervatting MSV weer een voorsprong bezorgde, zagen de Kotov en Gligoric winnen ..Hastings" J O De Joegoslaviër Gligoric is er in de laatste ronde van het internatio nale schaaktoernooi in Hastings in geslaagd op gelijke hoogte te komen met de Rus Kotov, die tegen zjjn I landgenoot Smyslov niet verder kwam dan remise. De overwinning wordt l-PPH filVOlMPt daardoor gedeeld door Kotov en Gli- ia?VI 11/1 goric. de sterke Bakker leed tegen Brink man. DTTC stelde zich bijzonder heftig te weer. Dat bleek niet alleen in de partij tussen Brinkman en Bakker, maar ook uit de partijen, die Van Zoelen tegen Van Hummel en Brink man speeldeen verloor. Ook in het dubbelspel vochten de gastheren als leeuwen en in deze partij ver overden zij eveneens de winst. De niet-gespeelde partij betrof die tus sen Van Hummel en Verkerk. De kans. dat de Leidenaars de volle winst er alsnog uithalen is dus ge ring. Als de competitieleider het en kelspel niet al direct aan de Deven- tenaren toekent Op de helft De eerste helft van de competitie is thans volledig afgewerkt. De posi tie van Batswingers is vrijwel hope loos, nu op de twee achtereenvolgen de medekandidaten voor de rode lan taarn. DTTC en UBTV, slechts één punt kon worden veroverd. Dat ge beurde zaterdag tegen UBTV, dat versterkt met oud-landskampioen Cor du Buy. Batswingers niet meer dan een gelijkspel toestond. En dat was nog in hoofdzaak te danken aan Bouwens, die prachtig in vorm was en drie overwinningen boekte. Met Wibo is het een vreemd geval. Vorige week verloor 't van 't lang niet sterke PSV om nu het veel sterkere Treffers met een kansloze 82 ne derlaag naar Roelofarendsvecn terug te zenden. Hoogendoorn en Stule- meijer wonnen beiden driemaal; het verlies kwam op rekening van Neder- pelt, die van v. Ruiten en l'Amie verloor, maar tegen Wout Heemskerk toch een aardig succes boekte. AMVJ had niet de minste moeite met POVAC. getuige de 100 zege. Ook Nedlloyd vond vrij gemakkelijk de weg naar een hoge score. Tegen AMVJ 2 werd een 91 zege geboekt; het enige verliespunt kwam op naam van Bert Schoofs, die niet tegen Goudsmit op kon. PSV leed in de lichtstad een 64 nederlaag tegen Smash. Uitslagen: AMVJ 1—POVAC 10—0; DTTCScylla 54 (gestaakt); Ned- llovd—AMVJ 2. 9—1; PSV—Smash 4—6; UBTV—Batswingers 5—5; Wi boTreffers 82. De stand is thans waarbij DTTC— Scylla voorlopig als gelijkspel is op genomen): AMVJ 1 1121; Nedlloyd 11—20; Scylla 11—16; Treffers 11—14 Wibo 11—12; Smash 11—12: DTTC 11—9; PSV 11—9; POVAC 11—8 in de treinenloop. De concentra- tie bleek sterk te hebben geleden onder de treinopwinding. f De laatste partij moest dus, f zoals men in het verslag kan le- t zen. worden afgebroken opdat de Leidenaars de laatste trein naar huis nog konden halen. Die laatste trein naar Leiden werd f. gemist, maar de NS bleek spor- tief en vindingrijk. Met een an- f dere trein vertrok men in de f richting Utrecht en de machi- f nist kreeg van de Leidenaars het verzoek de vertraging van 5 a minuten in te lopen zodat men op tijd zou komen voor de ver- binding Leiden-l'trecht. Dank zü de prachtige medewerking f van de NS lukte dat net. Fen glunderende stationschef loodste f de Scylla-ploeg in de laatste aan f sluiting naar Leiden. Waterpolo Gomce-Rijnstreek Engelse voetbal „uitgevroren" De Leidse waterpolocompetitie van de kring Gouwe-Rijnstreek begint, O 11 C r»„ 11 O ondanks een onregelmatige afwer- H' o Batswingers 11 3, .king, al aardig op gang te komen. Zo UBTV 11 z. 'hebben b.v. bij de heren in de twee- Om de LSB-titel Toernooi I De eindstanden van het parallel Verberg, Gieske. Küne en Van met het kampioenschap gehouden Brussel hebben de finale bereikt van Jeugdtoernooi luiden: het door de Leidse Schaakbond ge-; ^ï£oep„ 1 Niemeyer 2'£ p.; 2. organiseerde toernooi om het jeugd- P-- T. van Hoeven 1 p; 4. kampioenschap van Leiden. De vier p- Spierenburg 1 - P- spelers zullen elkaar in een finale Groep II: 1. A. Berkhof 3 p.; 2. K. twee keer de tweede plaats. De uit- groep de titel betwisten Daar een Steenlage 1 p. na loting met 3 4 J. slagen van de negende en laatste onbetwiste favoriet bij dit viertal ont- de Pree en p Demoet allen 1 pnt. ronde waren: Tan-Marovic J>:—breekt, belooft de eindstrijd een span- Groep III: 1. G. J. van Dissel 2% nender karakter te dragen dan in de P K- Verbree 1M; p. voorgaande jaren. De Joegoslaaf nam voor de zeven de maal aan het toernooi in Hastings deel. Hij won driemaal, eindigde twee keer op een gedeelde I eerste plaats, zoals nu, en bezette Van Seters—Littlewood 0-1; Hollis- Gligoric 0-1; Kotov-Smyslov Clarke-Alexander De eindstand: 1 en 2 Gligoric en Kotov beiden 611- punt; 3. Smyslov 6 p.; 4. Marovic Joego-Slavië) 5% p 3 4. P. Lin- cewicz en H. Oudeman elk 1 p. Groep IV: 1. A. Taal IV2 p. na lo ting met R. Brands 1'2 p. 3. Th. Kuchelijn 0 p. Groep V: 1. B. Overdevest 2 p.; 2. E. Bongers 1 p.; 3. K. den Dopper Brit.) 3'_ p.; 8 en 9 Clarke (Gr.-Br.) j kon daarna tot met dichter dan een j Groep VI: 1 en Van Seters (België) beiden 3 p.; halve punt naderen. Eindstand: 1. H. 2. P. Vermet 2 p. 10. Hollis (Gr.-Brit.) 2 punten. In groep A had de Philidorspeler Hans Verberg nog zijn handen vol aan R. Bolhuis, alvorens hij het be- 5 Littlewood (Gr.-Brit.) 5 p.; 6. Tan nodigde halve puntje in de wacht kon (Indonesië) 4 p.; 7. Alexander (Gr.-1 slepen. Concurrent Bakker van LSG' 0 punten. I- - i "t. p Raumann 212 p.; 3. J. Opdam l'i p. Verberg 2'i punt; 2. J. Bakker 2 p.; 4. Y Hekster 0 punten. 3 J. Bulk 1 p.; 4 R Bolhuis p Groep VII: 1. W. Hollander 2 p In groep B eindigde de strijd zeer n.l.m. T. van Dorp en S. Hilarius elk onbevredigend. De beslissingspartij I 2 p.; 4. T. Bulk 0 punten. H. Gieske-D. Kooy leverde eerstge- Groep VIII: 1. D. Samkalden 3 p.; noemde een bye op, aangezien de 2. J. de Vries n.l.m. J. Bijlsma en T. Voorschotenaaf Kooy waarschijnlijk Eldering allen 1 p. wegens de slechte weersomstandig- Groep IX: 1. W. Maat 3 p.; 2. P. heden niet kwam opdagen. Daar deze Laagland 2 p 3. J. Smit lp.; 4. K. groep toch al uit slechts drie deelne- Leenen 0 punten, mers bestond, behoefde Gieske dus Groep X: 1. G. van Driemen 3 p.; maar éénmaal strijd te leveren om 2. A. van Bergen Henegouwen 2 p.; de finale te bereiken Gelukkig vindt 3. J. de Jong 1 p.: 4. G. Bik 0 p. men in Gieske een volwaardig fina- j Groep XI: 1. G. Belt 3 p.; 2. A. list, die ook zonder deze meevallers Berger n.l.m. J. de Beer en H. van wel zou zijn overgegaan naar de der Horst allen 1 p. eindgroep: 1. H. Cneske 2 p.; 2. D. Groep XII: 1. L. Boonstra 3 p.; 2. 3. D. Verbeek 0 p. Huub Harings werd gisteren vijfde in een cycle-cross in het Bel gische plaatsje Heist op den Berg. Hij had twee minuten achterstand op de winnaar, de Belg Roger Declerq. De wedstrijd ging over 25 km. Miguel Poblet, de Spaanse wiel renner, die vele wielerwedstrijden won door zijn gevreesde eindsprint, stopt ermee. Hij zal zich echter niet uit de wielersport terugtrekken. Po blet wordt namelijk directeur sportif van een Spaanse yskastenfabriek. Het Spaanse publiek zal Poblet nog eenmaal aan het werk kunnen zien: tijdens een „afscheidsgala" aan het eind van deze maand in het Ma- drileense Sportpaleis. Zonder tot bewustzijn te zijn ge komen is in het ziekenhuis te Koe- nigsee, nabij Berchtesgaden, aan zijn zware verwondingen overleden de 19-jarige Duitse bobsleeër Hans Moderegger uit Rottach, die tijdens de training uit de baan was gevlo gen toen zijn slee plotseling dwars kwam te staan. Hei, Amsterdamse Niloc heeft in de eerste wedstrijd voor de kwartfi nales van het toernooi om de Euro pese zaalhandbal beker voor dames met 17—7 verloren vap het Deense IFK Frederiksberg. Bij de rust leidden de Deense da mes reeds met 10—3. Kooy lp.; In groep C zegevierde de zeer jeug dige en talentvolle LSG-er Jan Kijne die geen moeite had om via een re mise met T. van Velzen zijn finale plaats veilig te stellen. W. Maat ver dedigde zijn theoretische kans door een zege op de falende Alphenaar H. Plantfeber. 1. J. Kijne 2% p. 2. W. Maat 2 p.: 3. T. van Velzen 1 Vt p.; 4. H Plantfeber 0 p. Door een hardbevochten zege op zijn vriend en clubgenoot H. W. van der Meulen maakte Bert van Brussel zich in groep D meester van de vier de finale plaats. Voorts won hU ook zijn hangpartij uit de eerste ronde tegen W. Veenswijk. Veenswijk en Veerman kwamen in het spel om de le plaats niet voor. De onderlinge partij leverde een zege voor Veenswijk op. 1. B. van Brussel 3 p 2. H. W. v. d. Meulen 2 p 3 W. Veenswijk lp.; 4. F. Veerman 0 p. C. Dirks 2 p.; 3. J. Dee 1 p. 4. J. Ver voort 0 punten. Groep XIII: 1. G. de Jong n.l.m. K. Griffioen en L. van Wetten allen 1 punt. Na de prijsuitreiking, verricht door de organisatoren, de heren Prevoo en Sattler, was voor het merendeel der jongelui de koek op. De Commissie Jeugdschaak van de LSB had echter nog voor een laatste attractie gezorgd. De topspelers De Graaff en Berg bonden in een simul- taanséance de strijd aan tegen 38 deelnemers van kampioens- en jeugd- toernooi. De Graaff speelde aan 20 borden, won er 19, maar moest aan de Warmonder Boonstra de zege la ten. Een percentage van 95%!. Berg speelde aan 18 borden, won 14 partijen en moest 4 remises toe staan. Hij behaalde het nog altijd zeer goede percentage van 89%. Maar toen was het dan ook defi nitief voorbij. De Commissie Jeugd- In het Amsterdamse Bos or ganiseerde Olympia een cycle- cross ten bate van Het Dorp. Op de foto passeert de winnaar, Marcel Rutte, een der hindernis- Vanavond wordt op de clubavond schaak heeft de jonge schakers weer van Philidor de le ronde van de fi- I eens enkele plezierige vakantiedagen nale gespeeld. I bereid. De Haagse vereniging ,,De Korte naer" heeft gisteren te Vlaardingen het Nederlandse clubkampioenschap badminton behaald door een over winning met 53 op Velsen, waar voor uitkomt de nationale kampioene, Imre Rietveld. „De Kortenaer" en Velsen waren bovenaan geëindigd in respectievelijk de hoofdklasse A en B. De nationale titel is hiermee in Den Haag gebleven. Houder was de „Dropshot* Jantje Veiiekamp was snelste op korte baan Jantje Venekamp-Tienkamp, de Drentse kampioene en grote favorie te voor de Nederlandse titel korte baan, heeft zaterdag op fondant ijs in het kille, mistige Drachten geen twijfel laten bestaan over haar sprintkwaliteiten. In de finale tegen de eveneens on geslagen Adje Keulen-Deelstra uit Grouw, toonde de Drentse haar gro te kracht. In gelijk opgaande rit ver sloeg Jantje Venekamp-Tienkamp haar tegenstandster met haar zo ge vreesde eindsprint. In de rit om de derde en vierde plaats moest de 18-jarige Friese kampioene Grietje Oosterhof, die op het zware- ijs iets tegenviel, haar meerdere erkennen in de gerouti neerde 34-jarige Annie van de Steeg- Van dei Meer uit Huizum. Er waren 24 deelneemsters. De uitslag en de tijden van de fi- naleritten luiden: 1 Jantje Venekamp-Tienkamp (Assen) 44.80 sec., 2. Adje Keulen- Deelstra (Grouw) 45.15, 3. Annie v. d. Steeg-v. d Meer (Huizum) 46.49, 4. Grietje Oosterhof (Nyeholtpade) 46.00.5. Van der Mast-schild voor Jiskoot Het Van der Mast-schild dat door de KNZB wordt toegekend aan de zwemster of zwemmer, die de beste prestatie in het afgelopen jaar lever de, gaat ditmaal naar de Dordtenaar Jan Jiskoot. Jiskoot ontvangt het schild door zijn zilveren medaille in Leipzig, maar voornamelijk door zijn recordverbetering op de 100 meter vlinderslag. Hij bracht het Europees record op 59.5 seconden en was daar- De sneeuw en de vorst hebben da nig huisgehouden in het programma an de oerdè ronde voor het toernooi om de FA-cup, die voor zaterdag was vastgesteld. Slechts drie van de 32 cupwedstrijden gingen door en daar mee was het Engelse voetbal voor dit weekeinde bijna geheel „uitgevroren". I West Bromwich Albion en Sunder- de-klassc de zeventallen van de LWV ]ancj pjaatsten zich door ruime over- 1, de Zijl 2 en de Sleutelstad 2 reeds winningen op resp. Plymouth Argyle drie wedstrijden gespeeld. De LGB- en presten North End voor de vierde heren daarentegen zijn in het geheel ronde. De vierde divisie club Tran- mere Rovers. dat de wedstrijd slechts niet negen spelers uitspeelde. nog niet in het water geweest Het ging zaterdagavond in de Overdekte nogal merkwaardig aan toe. Zo het begin van de (laatste) wedstrijd tussen de reserve zevental len van De Zijl en De Sleutelstad. TJadat de voor deze wedstrijd aange wezen scheidsrechter (precies op tijd» het beginsignaal gaf lag alleen de dwong Chelsea een 2—2 gelijkspel af en beide clubs zullen elkaar nu woensdag nog eens ontmoeten. Het aantal afgelaste wedstrijden in het Engelse voetbal bedraagt in 14 cagen tija nu al meer dan 200 en de Engelse profs zullen in de komende ploeg van De Zijl in het water. De w<*en ,zwaar wark k"JBen om de r oeVitni-ctor.H XX' err tex nrorl-on Unnr ppn spelers var. De Sleutelstad waren ge deeltelijk klaar en de overigen kwa men juist het bad binnenhollen. De Zijl, wilde, terecht, hier niet van pro fiteren en dus floot de scheidsrech ter maai af om daarna met zevental len te beginnen. Dit was echter niet naar de zin van de competitieleider C(oen) van der Bijl, die toen zelf maar de wedstrijd ging leiden. De ontmoeting was nog maar net aan ae gang of Piet Erades (Sleutelstad» werd uit het water gestuurd, omdat hij de invaller-scheidsrechter er op attent maakte dat een Zijl-speler in het twee-meter gebied lag. Een vol komen correcte beslissing van de scheidsrechter die. nadat Ton Roman voor De Zijl van de numerieke meer derheid had geprofiteerd, niet meer zo correct bleek te zijn. Immers: een uit het water gestuurde speler mag nadat één der partijen een doelpunt heeft gemaakt weer aan het spel deelnemen. De heer Van der Bijl stond dit echter niet toe waardoor De Sleutelstad de resterende tijd met zes spelers moest uitspelen. Ondanks deze handicap werd het toch nog een achterstand weg te werken. Voor een dergelijke situatie' in het Engelse voetbal moet men teruggaan tot het seizoen 1946'47, toen in een week met 137 wedstrijden bijna het gehele leagueprogramma werd afgelast. gelijk opgaande wedstrijd en kort voor tijd wist Jan Dool liit een straf worp de verdiende gelijkmaker te scoren: 11. In de derde klasse be haalde de LWV 2 na een aardige wedstrijd een verdiende 3—1 over winning op de reserves van het Lei- derdorpse DKD. De dameswedstrijd tussen de Wa tervrienden 1 en een onvolledig uit komen DKD 1 eindigde in een kleine LWV overwinning: 32. De 76-jarige J. Beckers uit het ge hucht St. Joost, nabij het midden- Limburgse Echt, is zaterdagmorgen dood in de woonkamer van zijn wo ning aangetroffen. De oude man was door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Zijn 72-jarige oude broer. P. Beckers, werd bewus teloos aangetroffen op het bed in het slaapkamertje naast de woonka mer. De gebroeders woonden in een ou de krotwoning, waarvan de woonka mer werd verwarmd met een zg. „berenklauw", een kachel, die on geveer 70 jaar oud is. Herhaalde ma len waren de broers al gewaarschuwd tegen de gevaren van deze kachel. Zij sloegen de waarschuwingen ech ter steeds in de wind, omdat zij, naar zij zeiden, nog nooit rook uit de ka chel hadden zien komen. Ook waren zij nog niet overtuigd van het drei gende gevaar, toen onlangs tijdens een avondlijke kaartpartij een van hen en een buurman door uit de ka chel stromende kolendamp werden bedwelmd. Doordat een van hen nog tijdig een deur kon openstoten, werd erger voorkomen. De beide broers werden zaterdag morgen ontdekt door hun zuster, mevr. Hodselmans-Beckers, die elke zaterdagochtend omstreeks 10 uur de woning van haar broers een poets beurt kwam geven. De jongste van de twee werd in allerijl naar het Roermondse ziekenhuis overgebracht. De man verkeerde gisteren nog in levensgevaar. Voor de oudste, die iggend over de uitgebrande kachel werd gevonden en ernstige brand wonden aan het gezicht had opgelo pen, kwam de hulp te laat. De technische recherche van de Proces in Tunis In Tunis is vandaag een proces begonnen tegen 26 personen, die wor den beschuldigd van het beramen van een moordaanslag op de Tune sische president, Bourguiba, die de ontdekking van deze aanslag vorige maand bekendmaakte. Hij zei dat zijn leven als door een wonder is gered. Daarna werden de namen van negentien personen, van wie zeven militairen, bekendgemaakt, die in verband met deze aanslag wa ren gearresteerd. Onder hen zouden studenten zijn en aanhangers van de tegenstander van Bourguiba, Sa- lab ben Joessef, secretaris-generaal van de Tunesische Neo-Destoerpar- tij. Joessef heeft voor zijn dood ja renlang als balling in Cairo gewoond. mee de eerste Europeaan, die deze afstand onder de minuut zwom. Het Van der Mast-schild werd vorig jaar toegekend aan Adrie Lasterie. rijkspolitie uit Roermond heeft proef ondervindelijk vastgesteld, dat de kleine woonkamer van 3 bij 4 meter, bij geringe trek in zeer korte tijd werd gevuld met koolmonoxyde, door de vele scheuren in de kachel en de poreuze kachelpijp. Te Wervershoof is in de nacht van van zaterdag op zondag het echtpaar Koomen-Sniit door kolendampver giftiging om het leven gekomen. Ge trouwde kinderen, die argwaan kre gen, omdat de gordijnen gesloten bleven, troffen gisteren' omstreeks het middaguur de man in zijn stoel aan, terwijl zijn echtgenote op de di van lag. Medische hulp mocht niet meer baten. Een uniek feit heeft zich voor gedaan iJi de stal van veehouder M. van den Heuvel te Vorsten- bosch in Noord-Brabant: 4 tot 5 weken oude biggetjes in totaal 11 stuks toerden daar gezoogd door koeien. Het eigenaardige hierbij was wel, dat de koeien daarvan gediend bleken te zijn. Zij behandelden de biggetjes op voorkomende wijze en deden bij wijze van spreken alsof ze door hen zelf ter toereld waren ge bracht. De boerin, de 37-jarige mevrouw D. van den HeuvelVan den Vor stenbosch, vertelde ons gisteren het volgende: „Myn man en ik hadden de biggetjes van wege de koude uit de varkensstal gehaald en zolang neergezet in de koestal. Terwijl ik daar bezig was met melken, zag ik op een gege ven moment, dat een der big getjes de uiers van een koe, die ik pas had gemolken, ging aflikken. Het leek wel of de dieren kunnen praten, want spoedig daarna kwam de hele troep biggetjes op de uiers af, Ik heb er meteen mijn man bij gehaald en wij heb ben met verwondering naar dit ongewone schouwspel staan kij ken. Och, wij lieten de beestje hun gang maar gaan, doch ze wisten niet meer van ophouden Het vreemde van het geval was echter, dat toen wij er een eind aan ivilden maken, vooral onze koe Truda zeer boos werd. wan neer we de biggetjes bij haar van daan haalden. Zij ging te keer van jewelste. Ze stampte en loei de. Het gekke is ook nog dat Jo de Roo en Arie den Hartog zijn zaterdag in De Vliert te Den Bosch verhozen als de beste wielrenners van het jaar 1962. De Roo kreeg de Gerrit I Schulte- en Den Hartog de To- j bega-beker. Op de foto v.l.n.r /o de Roo, dieris in de bloeme tjes gezette echtgenote en Arie den Hartog. Waarnemers te Rio de Janeiro me nen dat de overgrote meerderheid van de Braziliaanse kiezers met „neen" heeft geantwoord op de vraag die zij zondag in een volksstemming moesten beantwoorden. De vraag luidde: „Keurt u het amendement op de grondwet goed waarbij een nieuw parlementair stelsel werd inge voerd?" Het tellen van de stemmen i zou hedenmiddag beginnen. Het amendement werd in 1961 van kracht. Bepaald werd, dat het in een i volksstemming zou worden goedge- i keurd. Het had ten doel de te links geachte vice-president Joao Goulart I minder bevoegdheden te geven dan zijn voorganger, Janio Quadros, die i in dat jaar, op grond van „rechts- reactionaire tegenwerking", plotse- i ling aftrad. i Een verwerping door de kiezers van dit amendement betekent niet dat automotisch de grondwet van i 1946 weer van kracht wordt. i Het Braziliaanse Congres heeft na het bekend worden van de uitslag negentig dagen de tijd om te beslissen welke regeringsvorm Brazilië zal i krijgen. Waarnemers in Rio de Ja- neiro menen, dat 't Congres de Bra ziliaanse president niet alle bevoegd heden zal teruggeven die hij voor het amendement bezat welke bevoegd- j heden overeenkomst vertoonden met die van de president van de Ver- enigde Staten doch dat het zich zelf van meer invloed op het landsbe- stuur zal verzekeren. Rus Iljitsjew als scheidsrechter naar j Biiilcn-Mongolië o i Een delegatie van de Sowjetrussi- sche communistische partij is zater- dag uit Moskou naar Oelan Bator, de i hoofdstad van de republiek Buiten- Mongolië, vertrokken, zo heeft Tass gemeld. Aan het hoofd van de dele gatie staat Deonid Iljitsjew, de voor- zitter van de ideologische commissie van het centrale partijcomité. De Russen zullen op uitnodiging van het i centrale comité der communistische partij van Buiten-Mongolië een con ferentie over ideologische vraag- stukken bijwonen. j Volgens waarnemers te Moskou j kan de komst van een Russische de- legatie naar Oelan Bator betekenen, r dat er in de boezem van de revolu- j tionaire volkspartij (communistische partij) van Buiten-Mongolië een I ernstige crisis gaande is. Zij wijzen in dit verband op de uitstoting, ver- n leden jaar, van een der leiders van i deze partij, Toemoer Ottsjir. uit het j politieke bureau en het centrale co mité. De waarnemers achten het niet uitgesloten, dat Iljitsjew moet op- i treden als „scheidsrechter" in een geschil tussen de Mongoolse „anti- 1 stalinisten" en de leden van de ..oude garde" onder premier Tse- t dennbal. Deze laatste is, zoals be kend, kortgeleden in Peking geweest 1 voor het tekenen van een grensver- drag met China. Hoewel premier J Tsedenbal en de Mongoolse partij- f leiding algemeen als voorstanders f van de politiek van premier 8 Chroesjtsjow worden beschouwd, kan het ideologische geschil tussen Mos- kou en Peking de achctergrond van r de conferentie in Buiten-Mongolië zijn, aldus de waarnemers. Truda anders zeer weinig melk onder zich heeft en met de hand haast niet te melken is. Wij moe ten haar altijd spannen (dit is vastbinden met touw). Anders zij-" koeien meestal bang en on rustig als er biggen in hun buurt zijn, doch nu deden ze zo gek met die biggetjes, alsof ze van hun zelf waren. Wij hebben er een eind aan moeten maken, want de zeug kan immers niet met haar melk blijven zitten. Wij leden f schade door de geringere melk- L produktie onze leveranties zou- den weieens gewijzigd kunnen worden door de zuivelbond en r tenslotte is de samenstelling van koemelk mogelijk wel schadelijk I voor de biggetjes", aldus de boerin.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 8