„Wie gevraagd wordt te helpen, die helpt. N OORLOG GEKOCHT JOODS KUNSTBEZIT TERUG GEVEN kunst kalei öoscqqp Aanval op Ehrenburg E.H. LARIVE (week geleden benaderd): 11 Omstreden beeld te Keulen uid-handen-lippen 'lan voor „vrije tdemie" Haarlem lingenprijs voor Robert Erost W eer tegen abstracte kunst Batig saldo Hals-expositie Nat. Ballet uit Monte Carlo terug NA GROTE SUCCESSEN Experimenteel stuk te Rome verhollen GEEN OVEREENSTEMMING TUSSEN MUSICI-N.T.S. Zullen diverse programma's nu niet kunnen doorgaan randkast-dieven Z ippeu met auto Ehrenburg mag gesprek over ontwapening niet bijwonen Ongeregeldheden op Indisch schip Bahy gestikt s Wel leuk Geen band pgericht 1 maart 1860 Maandag 7 januari 1962 Derde blad no. 30849 Arnhemse rechtbank bepaalt: (Van onze Amsterdamse redacteur) de uitspraak van een civiele procedure heeft de Arnhemse itbank bepaald dat de heer E. Th. Reintjes uit 's-Heerenberg jnen 14 dagen een bronzen kunstvoorwerp, dat hij in de oorlogs- tn op een veiling van joods bezit heeft aangekocht, aan de erf- jaam van de toenmalige bezitter dient terug te geven. |ïet betreft hier een zeldzaam bronzen beeld van de kunstenaar ktave Daumier. Het beeld behoort tot een collectie voorwerpen jwaarde van een miljoen gulden, welke de heer Reintjes heeft honken aan het Walraff Richard Museum te Keulen. De 78- [e heer Reintjes had tevoren reeds een fabriek geschonken aan 'uitse stad Hameln. jt beeld Is in 1941 door de heer itjes aangekocht op een veiling joodse goederen in Berlin. De iaat was de bankier Gold- ttidt, die naar Amerika was, uit- jken, in welk land hij latèr is leden. Zijn zoon, de heer A. E. (Êchmidt. eveneens een groot Itverzamelaar, heeft na de oorlog icht de kunstcollectie van zijn I- weer in handen te krijgen. Hij derde daartoe de kopers van de erlijn geveilde goederen, i heer Reintjes heeft op de ver- »n die de Amsterdamse advocaat A. Flesseman namens de heer fcchmidt had gedaan, steeds ge- jrd het beeld uit handen te ge- Tcen het beeld evenwel aan feuitse museum werd geschonken, dit voor de heer Goldschmidt tiding het kunstvoorwerp langs feitelijke weg op te eisen, r Fiesseman heeft zich onlangs nd tot de directie van het mu- I te Keulen, doch deze wilde het I uit eerbied voor de heer Rein- hiet afstaan. i heet Reintjes zelf heeft later laard, dat hij weliswaar zijn {collectie aan het museum heeft lonken, maar dat het bewuste beeld slechts In bruikleen is gegeven en derhalve nog zijn eigendom is. De heer Goldschmidt, die tal van pro- iw of schraal? PUROL •e schilders Kees Verwey en Lataster en de beeldhou- 1 Mari Andriessen, W. Cou- Nic. Jonk en Theo Mulder )en zich in principe bereid ilaard als docent op te treden en vrije academie te Haarlem te in juni a.s. reeds met een eracademie zou beginnen in tie ruimten van de Kouden- Ikazerne te Haarlem .Dezer in zal te Haarlem de akte tden worden van een stich- in welker bestuur enkele panstaande Nederlanders ïg hebben genomen. doel van de stichting is om op fimentele basis, zonder bestaan- ederlandse onderwijsvormen te ceren, een gelegenheid te schep- tfaar beeldende kunst-adspiran- Q samenwerking met een aantal Iten de kortste weg naar hun t kunnen vinden. De docenten Qiet gebonden aan een met on- jsdoelstellingen samenhangend enstelsel. Zij zijn vrij in de wijze >p zij met de leerlingen wensen trken; bovendien zal die werk- in belangrijke mate mede be- worden door de leerlingen. De genoemden zijn vrij hun docent ïzen. Een belangrijk onderdeel iet project beoogt in de acade- evens een teken- en boetseer- 1 voor amateurs te vestigen, oort zaterdagse academie. an de 88-jarige Amerikaan- ichter Robert Frost is zater- de Bollingen-prijs voor poë- an de Yale-universiteit toe- nd. De commissie die belast et de verlening van deze noemde hem ,,de grootste even zijnde Amerikaanse er". Frost is, naar getneld, ige tijd ernstig ziek. cessen heeft lopen tegen kunstver zamelaars. om de collectie van zijn vader terug te krijgen, wacht nu in spanning af of de heer Reintjes het bevel van de rechtbank zal opvolgen. Prijs „Hertog van Baena" De Spaanse ambassadeur in ons land, de Hertog van Baena zal dins dagmiddag 15 januari te zijnen huize voor de vijfde en laatste maal de door hem ingestelde „Premio Duque de Baena" uitreiken aan een of meer leerlingen van de Kon. Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag voor een aquarel, tekening of grafisch werk. betrekking hebbende op het paleis Huis ten Bosch met het erbij behorende park. Van 9 tot en met 19 januari wordt het ingezonden werk tentoongesteld in de Academie. De Spaanse ambassadeur opent woens dagmorgen 9 januari deze expositie. De realistische schilder A. Laktionow, lid der Sowjetrussische academie voor de kunst, heeft in het partijdagblad Prawda een aanval gedaan op de bekende Sowjetrussishe schrijver Ilja Ehren burg, die hij beschuldigt van het steunen van uitingen van westerse moderne kunst in de Sowjet-Unie. „Ehrenburg heeft zich nogal wat moeite gegeven om de Sowjetrussi sche kunst op een punt te bren gen, waar vandaan het stadium van algehele cUltuurlooshied zeer gemak kelijk kan worden bereikt. Als wij naar hem hadden geluisterd, zouden wij ons reeds lang onder de banier van 't formalisme hebben geschaard. Wij zouden dan onze liefde voor de Russische realistische kunst hebben verloren en wij zouden verstrikt zijn geraakt in verschillende, in hoofd zaak van Franse oorsprong zijnde „ismen", aldus Laktionow. De schilder stelt dan verder de eis dat „vertegenwoordigers van het volk" deel zullen uitmaken van de comité's van kunstenaars, die de schilderijen uitzoeken voor in de Sowjet-Unie te houden tentoonstel lingen van schilderijen. Hij wil deze vertegenwoordigers ook in verschil lende andere organisaties, die in So- jet-Rusland met de kunst te maken hebben, zitting doen nemen. Westerse waarnemers te Moskou leggen deze eis uit als de jongste zet in een campagne, die thans in de Sowjet-Unie tegen „abstracte en an dere formalistische kunst" wordt ge voerd. Laktionow besloot zijn artikel met een beroep op „alle aanhangers in Sowjet-Rusland van de werkelijk rea listische kunst", om zich nauwer aaneen te scharen, met het doel een „onoverwinnelijke macht te vormen, die niet bevreesd zal zijn voor for malisten van alle schakeringen, of zij nu in de Sowjet-Unie zelf. of daarbuiten worden aangetroffen". In officiële Sowjetrussiche letter kundige kringen is in de laatste tijd kritiek op Ilja Ehrenburg uit geoefend. Men heeft hem hierbij ver dediging van de „van verval getui gende esthetische levensbeschouwing van wijlen de Nobelprijswinnaar Bo ris Pasternak, de schrijver van „dr. Zivago", aangewreven. Ook werd van hem gezegd dat hij de „hopeloze taak op zich had genomen om de stervende moderne denkbeelden en voorkeuren te verdedigen". De heer N. Hekking. verza melaar van kunstwerken in Nice, heeft verklaard dat hij sinds 1954 beschikt over de echte Mo- na Lisa van Leonardo da Vinei en dat het schilderij van het Louvre in Parijs, dat op het ogenblik in de V.S. is, een kopie is. Hekking heeft zijn schilderij in de buurt van Grasse gekocht van een scharrelaar en het sinds dien door verschillende deskun digen van naam laten onder- B. en van Haarlem hebben aan de gemeenteraad meegedeeld dat het overschot van de Frans Hals-ten toonstelling, die vorig jaar in Haar lem is gehouden, tenminste f. 230.000 zal bedragen. Gelet op de herkomst willen B. en W. dit saldo bestemmen voor het Frans Hals-museum, waarbij zij zich voorsteller dat hiermee zowel het be zit aan oude als dat aan moderne kunst gebaat zou kunnen zijn. B. en W. stellen de gemeenteraad voor te kopen voor een bedrag van f. 105.000 een schilaerij van Isack van Ostade en het restant van het saldo ter be schikking te stellen voor de aankoop van moaerne kunst. zoeken. Zij allen kwamen tot de conclusie, dat hier sprake was van de échte Mona Lisa. Boven dien zou hij met in zijn bezit zijn de documenten de echtheid van het werk kunnen aantonen. Het Nationale Ballet Is In ons land teruggekeerd, na tijdens de kerstdagen en oud en nieuw een reeks voorstellingen te hebben gege ven in Monte Carlo. De solisten Marianne Hilarides, Sonja van Beers en Lenle Kramer waren reeds op 20 december naar Monaco vertrokken, waar zij, zoals bekend door Prinses Gracla in audi ëntie werden ontvangen. Ook diri gent André Presser reisde vooruit teneinde de repetities met het or kest van de opera ran Monte Carlo aan te vangen. De zes voorstellingen zijn gegeven voor volle zalen waarin zich ook een I groot aantal dansers bevond, zoals Serge Golovine, vroeger sterdanser van het ballet van de Markies de Cuevas. Op tweede kerstdag kwa men Prinses Gracia en Prins Rainier als eregasten de voorstelling met hun aanwezigheid opluisteren. Pu bliek. pers en theater-directie waren unaniem in hun lof voor de presta- i ties van de Nederlandse groep en er wordt reeds gesproken over een even- tueel weder optreden met Pasen. In drie verschillende programma'! werden de volgende balletten ten to- I nele gebracht: Serenade, Etudes, Les Présages, Shirah, Le prisonnier du Caucase, Symphony for fun, Four temperaments en Francesca da Ri mini. Peter Appel, die dit seizoen werkzaam is bij het opera ballet van Bazel, was speciaal naar Monte Car lo gekomen teneinde in dit laatste ballet zijn rol te dansen. Het ballet „Les Présages". van Leonide Massine, was 30 jaar geleden in ditzelfde thea ter in première gebracht. De politie te Rome heeft giste ren bevolen de uitvoeringen van het ..experimentele toneelstuk Christus 1963" te staken, omdat het indruist tegen de Italiaanse openbare zedenwet". Het stuk wordt officieel als obsceen be schreven. Enige toneelspelers treden er bijna naakt in op en gebruiken zinswendingen die „moreel ontoelaatbaar en ob sceen" worden genoemd. Van het stuk bestaat geen tekst, de spelers improviseren de dialoog. Het is drie avonden opgevoerd in een klein theater in het district Trastevere in Rome, waarbij het publiek rumoerig werd. Twee to neelspelers zullen worden ver volgd. De bespreking van een NTS-delegatie met de drie Toonkunste naarsbonden die in de Vara-studio te Hilversum is gehouden, heeft geen resultaten opgeleverd ten aanzien van de weigering van de NTB-musici om te spelen voor de televisie. De bespreking werd gevoerd met zowel de NTB als de r.-k. en de chr. bond. De NTB blijft op zijn standpunt staan dat eerst over de eisen in hun totaal gesproken dient te worden voordat de weigering ongedaan ge maakt kan worden. Bovendien hebben de r.-k. en chr. bonden zich ter vergadering nogmaals gedistantieerd van de wijze waarop de NTB deze zaak aanpakt. De N.T.S.-delegatie die het gesprek heeft gevoerd zal haar bestuur mor gen verslag uitbrengen. Van de zijde van de N.T.B. is verklaard dat men het thans toch wel wil uitvechten tot het laatst De bond heeft ongeveer 96 van de radiomusici als lid. Geen ïaarlemse politie heeft zaterdag nwoners van Alkmaar, een 28- kermisexploitant, een 20- typograaf en een 19-jarige be- rker aangehouden, verdacht van al van een brandkast in Apel- politie zag op do Buitenrust- )ver het Zuiderbuitenspaarne in em een auto staan, die door de ïld was geslipt. Achterin de ag onder een kleed een brand- Sr was niemand in de wagen en ig men geen mens in de omge- Kort daarop hield de politie rietal aan bij de Melkbrug. De en vertelden de brandkast ge- te hebben uit een wasserij in oorn. Ze waren met hun buit op laar Alkmaar. Auto en brand- Un in beslag genomen. Verband met de diefstal is za- :avond laat in Haarlem nog een er van Alkmaar aangehouden: ■jarige broer van de kermisex- nt. Gebleken is nog, dat het 1 nog bij twee andere wasserijen eldoorn heeft ingebroken. De in Een uit tien leden bestaande dele gatie van de (communistische) We reldraad voor de Vrede, onder wie de Russische auteur Ilja Ehren burg, mag de werkbijeenkomst van een internationale ontwapenings conferentie in Oxford (Engeland) niet bijwonen. De conferentie is belegd door de Europese Federatie tegen Kernbewa pening. Een woordvoerder van de fe deratie heeft zaterdag meegedeeld, dat de communistische delegatie wel op de informele bijeenkomsten tegen woordig mag zijn. Deze beslissing is genomen, omdat naar de mening van de organisatoren alleen die organi saties afgevaardigden mogen zenden die geen enkele binding hebben met kernmogendheden. De conferentie, waarop pacifistische organisaties uit zeventien landen, waaronder Nederland, Joego-Slavië, India en Ghana, vertegenwoordigd zijn, heeft intussen besloten tot in stelling van een nieuw orgaan: de internationale conferentie voor ont wapening en vrede. Over de zetel van het secretariaat van de nieuwe orga nisatie is nog geen besluit gevallen. Op het 10.000 ton metende vracht schip „Gargi Jayanti", afkomstig uit Bombay, dat een lading kunstmest heeft ingenomen van de Nederlandse Stikstofmaatschappij te Sluiskil, zijn zaterdag, terwijl het nog aan de kade van deze maatschappij lag, ernstige ongeregeldheden ontstaan. De vijftig bemanningsleden, bijna alle Indiërs, hebben onenigheid ge kregen met de Engelse officieren van het schip. Een van de machinisten zou een bemanningslid een klap heb ben gegeven. Dit was voor de gehele bemanning reden verder werk te wei geren. Er zouden bij het incident rake klappen zijn uitgedeeld. De officieren die zich bedreigd voeiden, zijn in een hotel in Terneuzen ondergebracht. Aan boord zijn de vuren afgedekt en water en elektriciteit afgesloten. Daar het schip was afgeladen en plaats moest maken voor een ander, kon Prins Bernhard en de heer E. H. Larive. die elkaar in de lei ding van de KLM weer ontmoet ten. zijn oude bekenden uit de oorlogsjaren. Deze foto. ont leend aan het boek ..Prins Bern hard in oorlogstijd" van mevr. M. Brave Mak, toont de Prins in gezelschap van de toenmalige luitenant ter zee E. H. Larive tij dens een bezoek van de Prins aan de in Dover gestationeerde Nederlandse motortorpedobo ten. die in het Kanaal en op de Noordzee belangrijke operaties uitvoerden. iets van een vervoersbedrijf, want zo kan ik toch ook het bedrijf aan het hoofd waarvan ik nu sta. wel be schouwen. (Shell Tankers N.V.). Bo vendien ken ik het werk van de Ame rikaanse firma McKinsey. Ook het bedrijf van de „Koninklijke" is door deze firma „doorgelicht". Feitelijk zou elk bedrijf van enige omvang van tijd tot tijd aan een dergelijk onderzoek onderworpen moeten wor den. Het staat voor mjj vast. dat het rapport-McKinsey over de KLM een bruikbaar rapport is. Zal al onge twijfeld een duidelijke richtlijn bie den voor de aanpak van de KLM moeilijkheden. Dat weet ik. omdat ik het werk van de firma bij de Ko- van hen zal een contract tekenen. In tegendeel, de contracten die wor den aangeboden zijn grotendeels al naar de bond gestuurd. Op grond van het aantal dat thans bij de bond is gedeponeerd, kan de N.T.B. nu rustig verklaren dat zowel het Henrlètte Davlds-programmo, music-hall alsook de Teddy Scholten- show geen doorgang zullen kannen vinden. Want de orkesten bjj deze programma's zijn samengesteld uit musici die nagenoeg allen lid van de N.T.B. zijn. Sterker nog. aldus van N.T.B.-zijde, zelfs een bestuurlid van één der twee andere bonden staat achter onze eisen. Van zowel AVRO- als VARA- zijde is echter verklaard dat de voorge nomen shows. b.v. de music-hall, op t ogenblik beslist nog niet afgelast zijn. Men neemt hierover pas een defini tieve beslissing als de dag van de re petitie aanbreekt. Van N.T.S.-zijde is uitvoerig verklaard dat tot nog toe geen wijziging in de programma's ten gevolge van deze ontwikkeling aan de orde is geweest. De Nederlandse Toonkunstenaars Bond bestrijdt voorts de verklaring van de N.T.S.. dat deze niet op de hoogte zou zijn gebracht van het besluit van de N.T.B.-vergadering, van 13 december waarbij de overeenkomst voor 1963 niet weid aanvaard. Op 18 december is een er. ander telegrafisch aan da N.T.S. medegedeeld. De volgende da gen is er bovendien nog een brief wisseling over gevoerd. Op 28 decem ber tenslotte is in een spoedvergade ring te Hilversum het oorspronkelijk N.T.B.-besluit bekrachtigd met een weigering om te spelen in 1963. Het acht maanden oude dochtertje Johanna van de familie Van Heer waarden uit Den Burg (Texel) is In de nacht van zaterdag op zondag onder een dekentje van haar ledi- kantje gestikt. De moeder ontdekte het ongeluk pas 's morgens vroeg. voor de jongste bediende evengoed als voor de mensen, dicht by de top. Er is iets fout, als In een groot bedrijf voor een functie aan de top iemand van buiten moet komen." (Van onze Haagse correspondent) Etienne Henri Larive. direc teur van Shell Tankers N.V. zal op 24 januari worden voorge dragen aan de algemene aan deelhoudersvergadering als lid van de directie van de K.L.M. Zaterdagavond omstreeks tien uur hadden wi; hem aan de tele foon. Hij gaf open antwoord op het niet langer aan de kade van de I onze vragen, als wilde hij bij V em in beslag genomen auto was Nederlandse Stikstofmij. blijven lig- en by de wasserij, waarvan ook •ndkast eigendom was. Bij alle ten was de verdere buit gering, brandkast bevatte ook slechts *er klein bedrag. gen. Gistermorgen is het door vier sleepboten naar Terneuzen gebracht. Er werd nog gewacht op de Engelse consul in Rotterdam, die vandaag zou komen bemiddelen. oorbaat zijn opmerking aan het slot waarmaken: „Mijn deur zal nooit gesloten zijn. als men iets wil weten". Overigens, een ken merkend gezegde voor deze 46- jarige oud-commandant van de Nederlandse motortorpedoboten (het zgn. Dover Command), die in Londen vooral, maar ook in Nederland bij de pers bekend is als oud-hoofd van de marine- voorlichtingsdienst. Als eerste vraag vroegen wij„Door wie is u benaderd met het aanbod directeur van de KLM te worden?" „Ik bon door de directie van de Koninklijke Shell benaderd. De KLM had zich n.I. eerst niet haar ver staan". Vraag: „Wanneer is dat gebeurd?" „Precies een week geleden". „Vraag: Wat was uw eerste reac tie?" Vraag: „Hoe oordeelde uw vrouw over het aanbod?" „ZR hoorde pas enkele dagen later van de moeilijkheden bij de KLM. Toen zij eenmaal wist. dat ik op de ---• -nominatie stond, kreeg het onder- ninklijke van nahy heb kunnen ga- werp pas haar volle aandacht. Fn deslann 1 1 „Een gevoel van verwondering. Hoe komen ze erbij ju'st mij te vra gen?" Vraag: „Hoe staat u tegenover het feit, dat men u benaderd heeft?" „Ik ben nog niet geheel vertrouwd met het idee, maar in de oorlog heeft de marine wel geleerd niet te treuze- len, niet te lang na te denken. Zijn ook gezegd „Als jullie denken, dat er moeilijkheden, zijn er problemen, i ik helpen kan, akkoord. Dan kom deslaan". Vraag: „Kende u het rapport van de firma McKinsey over de KLM, toen u het aanbod aanvaardde om naar de KLM over te gaan?" „Ik wist, dat het bestond. Heel summier heeft men my er ook iets van verteld." 'n Zieke vogel", zo oor deelde een krant over de KLM als het bedrijf inderdaad ziek is, moeten we met z'n allen het is toch wa rempel een „Nationaal" instituut. Een bedrijf met bijna zeventien duizend man personeel moet ge zond zijn anders kan het niet blijven draaien. Daarom heb ik dan toen vond ze het eigeniyk wel leuk. dat ze my er nu net voor uitgepikt hadden." Vraag: „Waar zult aandacht aan scheken?' u het eerst dan moeten ze uit de weg geruimd worden. Zo spoedig mogelijk. En wie gevraagd wordt daarbij te helpen, helpt". Vraag: „Bestond er enige band tussen u en de luchtvaart?" „Er heeft nooit enige band tussen mij en de luchtvaart bestaan. Wel heb ik veel gevlogen, maar een lucht vaartman ben Ik niet. Wel weet ik ik. „Volgende week krijg ik het McKinsey-rapport ter bestudering. Ik begryp, dat het allereerst de kern van de organisatie is, die gezond moet zijn. Dat de juiste mensen op de juiste plaatsen moeten zitten en dat het personeelsbeleid de hoogste prioriteit moet hebben. Een perso neelsbeleid, zoals we dat bij de „Ko ninklijke" kennen, is noodzakelijk. Ieder personeelslid moet opgeleid worden voor een behooriyke job. En dat moet hij weten ook. Dit geldt teeenwnnrdleers van H< „Mijn streven en dat zal onge twijfeld ook het geval *yn by de andere leden van de directie zal vooral zyn de planning van de car rière van elk personeelslid. We zullen voorts aandacht moeten schenken aan de leeftijdsopbouw. Waar gaten in de organisatie kunnen ontstaan, moeten we zorgen reeds by voorbaat reserve-krachten gereed te hebben". Vraag: „Kent u uw belde mede directeuren?" „Neen. De enige figuur uit de KLM-leiding, die ik ken is eigeniyk de heer Den Hollander. En nu moet u my niet meer vragen stellen. Komt u rustig over enige tyd terug. Het enige, wat ik nog te zeggen heb is. dat ik proberen zal op niemands te nen te gaan staan en dat ik ook zal trachten de mensen zo spoedig mo gelijk te doen vergeten, dat ik van buiten het bedryf kom. En nogmaals: Voor niemand zal mijn deur ge sloten zyn. Zeker niet voor de ver-

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5