Spiegel-affaire sukkelt voort Veerboot enige uren zoek op Haringvliet Gratie aan Duitse politieke delinquenten bepleit door hoogleraren in het strafrecht Waar schuilt oorzaak van predikantennood CANADA KAN .ZONEN DER VRIJHEID' NIET KWIJT Opgericht 1 maart 1860 Maandag 7 januari 1962 Tweede blad no. 30849 f (Van onze correspondent in Bonn) De Spiegel-affaire, eens in het brandpunt van de publieke be langstelling, sukkelt nu onopval lend voort. Van alle arrestanten ritten alleen nog Spiegel-uit- gever Rudolf Augstein en de mi litaire expert van het blad, Hans Schmelz. in de gevangenis. Te gen beiden en verder ook tegen kolonel Martin is een gerechte lijk vooronderzoek gaande, op grond van de verdenking van 1 landverraad. Waarom Augstein nog steeds ach- I ter slot er. grendel zit is iedereen vol- i komen duister, want er kan nu, ruim twee maanden na het begin van de i actie, toch geen kans meer zijn dat 1 hij sporen van zijn eventuele mis- 1 drijf zou kunnen verdonkeremanen. 5 Een vlucht is eveneens uitgesloten, I temeer daar Augstein een miljoen Mark borgtocht heeft aangeboden. 1 De reden dat Schmelz nog steeds zit, ligt in de volstrekte zwijgzaam- j heid van de redacteur. Hij heeft steeds geweigerd zich aan een ver- i) hoor te onderwerpen, voor hy met zijn advocaat onder vier ogen ge- sproken had, hetgeen Schmelz zeven j: weken lang niet werd toegestaan, een ongehoorde inbreuk op het recht van een verdachte. c De advocaat van Schmelz, Schmidt-Leichner. een van de be roemdste strafpleiters van West- Duitsland, zei dan ook dezer dagen, dat hij nog nimmer in een rechts- 5 zaak zozeer gehinderd was bij de r verdediging van een cliënt als in de Spiegel-affaire. Van Schmelz is ove- rigens, kroon op alle ongerijmdhe- den bekend dat hij met het bewuste Spiegel-8rtikel „Fallex '62", waarin j het landverraad gepleegd zou zijn, vrijwel niets te maken heeft gehad, t Zijn enige bijdrage aan het artikel was een biografietje in kader van de inspecteur-generaal van het Bonds- leger, generaal Förtsch. Inmiddels schijnen de juristen van het Openbaar Ministerie in het r Bondsgerechtshof zich dc haren uit het hoofd te trekken bij het oplos- i sen van de vraag, hoe men tot een r aanklacht tegen de Spiegel-redacteu- c ren en kolonel Martin komen kan. Te goed beseft de procureur-gene raal in Karlsruhe namelijk, dat, na alles wal er gebeurd is (inval in de Spiegel-bureaus, inbeslagneming van talloze Spiegel-archiefdossiers, arres- taties van redacteuren bij nacht en 0 ontij) een serieus proces moet vol- gen De aanklacht van landverraad 6chijnt evenwel zo weinig houdbaar, dat mer. nu koortsachtig zoekt naar wetsparagrafen. die het mogelijk zouden maken kolonel Martin aan te klagen wegens schending van zijn ambtelijke plicht tot geheimhouding en de Spiegel-redacteuren wegens i het publiceren van ambcelijke stuk ken. Voor een aanklacht in deze laatste zin zou evenwel het ministerie van Justitie speciale toestemming moeten geven. Dergelijke aanklach ten zouden bovendien slechts moge lijk zijn, indien het Openbaar Mi nisterie kan bewijzen dat de betref fende publikatie een belangrijk open baar belang heeft geschaad. Men ziet het. Wat alle kritische waarnemers van het begin der Spie- gel-actie af aan hebben gedacht en geschreven lijkt uit te komen: de grootscheepse actie tegen het kri tische weekblad (waaraan minis ter van Defensie Strauss geenszins schuldeloos was» stond in geen en kele verhouding tot de verdenking van landverraad, die men tegen het blad kor. koesteren Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40.- of het allerbeste van f200.- en f 300... v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken Kerkelijk Leven NED. HERY. KERK Bedankt voor 's-Grevelduin-Capelle B. Haverkamp te Blauwkapel-Groene- kan. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Castrlcum Y. Stlenstra te Wapenveld, die bedankte voor Oude en Nieuwe Wetering. ALPHEN 8 Januari. Hotel Centraal Nieuw jaarsbijeenkomst P. v. d. A. afd. Alphen a/d Rijn. 8 uur n.m. Ds. J. H. Grolle 40 jaar predikant Vandaag is het veertig jaar gele den. dat ds. J. H. Grolle uit Utrecht werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Grolle werd op 22 juli 1899 te Amsterdam geboren. Nadat de heer Grolle op 15 september 1922 door het provinciaal kerkbestuur van Drente was toegelaten tot de evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk werd hy op 7 januari van het daaropvolgend jaar door zijn schoonvader, ds. J. Buenk, toen nog predikant te Am sterdam, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van -Sloten in de classis Sneek. Op 30 mei 1925 verwisselde de jubilaris deze gemeen te met die van Hillegom, vanwaar hy op 20 mei 1928 naar Utrecht vertrok. Ds. Grolle is in de Domstad byna ne gentien jaar werkzaam geweest in de I wykgemeente Nicolaïkerk en in ver band met zyn benoeming tot predi kant-secretaris van de Hervormde Raad voor de verhouding van Kerk en Israël op 1 april 1947, bevestigd als predikant met byzondere op dracht. Als predikant van de Her vormde Raad voor" de verhouding van Kerk en Israël is ds. Grolle opge dragen: het openleggen van de Her vormde Kerk voor de ontmoeting met Israël. Ds. Grolle zal zaterdagmiddag a.s. van drie tot vyf uur in het wijkge- bouw Nicolaïkerk aan de Nieuwe Gracht te Utrecht recipiëren en zon dagmorgen 13 januari a.s. in de Ni colaïkerk te Utrecht een herden- dingsrede uitspreken. Staatstoezicht op godsdienstonderwijs Kardinaal Wyszynski, de primaat van Polen, heeft zondag in een preek in de kathedraal van Warschau ver klaard een instructie van de autori teiten te hebben ontvangen, waarin wordt geëist, dat staatsinspecteurs toezicht zullen uitoefenen op het godsdienstonderwys. Dit wordt thans, sedert het in de zomer van 1961 van het rooster der staatsscholen werd geschrapt, gegeven in kerken e.d. De kardinaal zei, dat met boeten was gedreigd ingeval de kerk geen gehoor geeft aan het verlangen van de staat. „De kerk heeft al verschei dene belastingen en boeten betaald en zy zal zeker ook deze boeten kun nen dragen", aldus de hoogste kerke- lyke leider in Polen. Lezers schrijven. De broodbezorging Woensdag JJ. kwamen de Leidse bakkers byeen, om een gezamenlijke regeling te treffen, hoe het beste de Leidse bevolking van brood te voor zien, nu de straten vooral in de bui- tenwyken door sneeuw en ys onbe gaanbaar waren geworden. Men meende een oplossing gevonden te hebben door tijdelyk de broodbezor ging stop te zetten. Men kwam over een, gezien het weerbericht, dat vrij dag 4 en zaterdag 5 januari niet be zorgd zou worden. Standplaatsen in verschillende delen van de stad zou den worden ingenomen waar van 10 tot 1 uur brood kon worden afge haald. In de dagbladen zou dit donderdag bekend gemaakt worden. Een woord van dank aan de bakkers en bezor gers, die zich aan de gemaakte af spraak hebben gehouden. Helaas zijn er ook bakkers en bezorgers geweest, die gemeend hebben, de tot stand ge komen regelen te moeten torpederen door toch te bezorgen. Mogelijk heb ben zy gemeend, door deze oneerlijke handeling hun klantenkring te kun nen vergroten. Wat zy óók bereikt hebben, is dat doordat zij plotseling gingen bezorgen, de standnemende bakkers met volle wagens brood naar hun bakkerij terug keerden en dus een behooriyke strop kregen, omdat zy in hun collega's meer vertrouwen hadden. Tevens hebben zy bereikt dat ook voor de toekomst het vertrouwen weg is. Dat er zeer moeiiyk in Leiden iets bereikt kan worden zoals b.v. in Rot terdam, Den Haag, Haarlem, alle ?rotere steden dan Leiden bewust het eit, dat daar sinds vele jaren een goede vakantieregeling tot stand is gekomen, hetgeen in Leiden te enen male onmogeiyk blykt. Broodslyter P. Woudwijk J. van Goyenkade 21, Leiden Huur van Stadszaal Wy hebben nu een prachtige Stadszaal gekregen, van buiten én van binnen. Maar nü zijn de prijzen van de huur ook prachtig gestegen, wat be tekent dat vele amateurverenigingen er geen gebruik van kunnen maken. Dit is jammer, want wy willen zo fraag dat onze verenigingen, in wel- e aard ook, zo goed mogeiyk dat gene wat zy weer in een jaar be reikt hebben, naar voren brengen en daar is de Stadszaal toch het beste voor geschikt. Dat is gebleken, daar de vereni gingen elk jaar hun uitvoering in deze zaal gegeven hebben. Nu kost het. deze verenigingen steeds veel geld; met moeite heb ben zy altijd de kosten kunnen op brengen om deze uitvoeringen voor hun donateurs te geven, maar nu wordt het deze verenigingen onmo gelijk gemaakt en dat betekent voor deze verenigingen een achteruitgang. Zou het nu niet mogelijk zijn, dat ce verenigingen, die elk jaar hun uitvoering in de Stadszaal gaven, een behooriyke reductie krijgen, want daar zijn toch ook de minst vermo gende. die geen grote en tree pry zen kunnen betalen mede gebaat. Ik hoop dat. hieraan aandacht ge schonken wordt. Bij voorbaat mijn dank. Hoogachtend. J. VAN STRALEN. Aloëlaan. P.B.N.A.-EXAMEN Voor het hoger technisch basis examen werktuigbouw zyn voor het P.B.N.A.-examen geslaagd: de heren H. de Boer te Leiden en G. Guyt te Katwyk aan Zee; voor het uitgebreid technisch basisexamen elektrotech niek: A. P. van Kempen te Oegst- geest. In Apeldoorn werd zaterdag Rotterdam was er slechts een een anti-atoombom-mars gehou- handjevol demonstranten. In den. De talloze dooiplassen Amsterdam was nog de grootste langs de route ..verdubbelden' belangstelling: 300 hoofdstede- het aantal deelnemers. In totaal lingen waren aanwezig in Kras- liepen er 200 personen mee. In napolsky. G. W. Horree (Fluks) overleden Volkomen onverwacht is gisteren op 55-jarige leeftyd overleden de heer Gerrit Willem Horree, een in de korfbalwereld zeer geziene figuur. Vele jaren was de heer Horree lid van de Leidse Korfbalvereniging „Fluks". Hoewel hy ook zelf het korfbalspel beoefende, lagen zyn grote verdiensten toch vooral op or ganisatorisch terrein. De heer Horree is ere-voorzit ter van Fluks en lid van verdienste van de Leidse Korf- balbond. De teraardebestelling vindt don derdag a.s. om 12 uur plaats op Rhynhof. Auto's terecht De beide auto's, welke vorige week werden ontvreemd, zijn terecht. De Opel-Kapitan stond met een lekke band geparkeerd aan de rotonde van de Morssingel, terwyi de Austin werd aangetroffen in de Catharijnestraat. LEIDSE SCHENKING AAN HAAGS KOSTUUMMUSEUM In het Haagse Kostuummuseum zal de directie van de N.V. sythoff's Uitgeversmaatschappüen alhier don derdag de delen 3 tot 76 van het mo deblad „De Gracieuze" ten geschenke aan de gemeente aanbieden. Mr. M. Vroiyk, wethouder van Onderwys, Kunsten en Sportzaken, zal de schen king namens het gemeentebestuur aanvaarden. Speelgoedmagazijn Verhoog bestoet 75 jaar Vrydag is het 75 Jaar geleden, dat de heer A. F. Verhoog in het pand Haarlemmerstraat 19 een speelgoed- magazijn opende, dat al die jaren op dezelfde plaats gevestigd is geble ven. Bij het zilveren jubileum nam de tegenwoordige eigenaar, de heer J. K. Verhoog, het speelgoedmagazün van zyn vader over, zodat voor hen vrydag twee jubilea vallen te ge denken. Dit zal geschieden tydens een die dag van 3 tot 5 uur in restau rant Van der Heyden te houden re ceptie. Afscheid en intrede ds. H. Alting Onze oud-stadgenoot ds. H. Alting heeft gistermiddag afscheid genomen van de Geref. Kerk van Uithuizer- meeden en zal zondagavond 13 ja nuari om zeven uur, na vooraf in de morgendienst te zijn bevestigd door ds. W. M. Bakker uit Helpman, in trede doen als predikant van de Ge ref. Kerk van Helpman in de burger lijke gemeente Groningen, waar hy beroepen is in de vacature van de tweede nieuw gestichte predikants plaats. Ds. Alting werd 27 november 1926 te Voorschoten geboren. Onze stadgenote, mej. J. D. Al- lart, is geslaagd voor het examen Frans m.o.-b. (schoolakte). Middelhamis heeft zaterdag enige uren van grote ongerustheid beleefd, daar de veerboot „Haringvliet" van de RTM (Rotterdamse Tramweg Maatschappij), die om vier uur van Hellevoetsluis was vertrokken met ongeveer 200 passagiers, onder wie vrouwen en kinderen, alsmede tal van vrachtauto's met levensbeno digdheden voor het eiland Goeree- Overflakkee aan boord, niet kwam opdagen. Naar later is gebleken. Is het schip als gevolg van de zware ysgang op het Haringvliet en door de mist bü eb op een zandbank gelopen, waar van het eerst omstreeks half negen kon worden vlot getrokken. De nor male vaart op dit veer duurt onge veer 20 minuten en nu gewooniyk anderhalf a twee uur. Daar het schip echter zolang wegbleef en niets werd gehoord verwekte dit op het eiland grote ongerustheid. De „Ha ringvliet" is wel voorzien van radar, maar er is geen zender of een mo bilofoon aan boord, zodat er geen verbinding met de vaste wal is. De motorboot „Goeree" (60 ton. eigen dom van het scheepvaartbedryf „Vi- kingbank" in Vlaardingen), die nor maal pendelarbeiders vervoert en in de haven van Hellevoetsluis lag. trok er in de duisternis en mist op uit om het schip te zoeken, maar kwam zon der resultaat terug. Intussen werden autoriteiten gewaarschuwd. Burge meester P. W. Hordyk van Middel- harnis probeerde twee sleepboten van de Rijkswaterstaat, die in de Tram haven lagen, in de vaart te krügen. maar de chefs in Dordrecht, die tele fonisch waren opgebeld, achtten dit zinloos, omdat er op deze boten geen radar is. Dit nam vry veel tyd in beslag. Burgemeester Hordyk heeft toen contact opgenomen met de Rot terdamse Droogdokmaatschappy om de Dockyard XV. die wel radar aan boord heeft, te laten zoeken, waar voor toestemming werd verkregen. Deze boot is echter niet meer uitge varen, omdat de „Haringvliet" in middels was gevonden en wel door de ..Goeree", die wel radar aan boord had en er weer op uit was getrok ken. Voordat de vloed opkwam, ge lukte het de „Goeree" de „Haring vliet" los te trekken. Het schip had geen schade aan roer of schroeven opgelopen vertelde ons de kapitein G. Jongejan. De „Haringvliet" kon op eigen gelegen heid de haven bereiken en was even voor negen uur aan de aanlegstei ger. Het schip ls nog aan een groot ge vaar ontsnapt, doordat een van de vrachtwagens, een tankauto met huisbrandolie uit Dlrksland, een kortsluiting op de accu kreeg. De bak, waarin deze accu's staan was reeds roodgloeiend, een van de chauf feurs zag het tydlg en heeft de dra den losgetrokken om erger te voor komen. Er is zware ysgang op het Ha ringvliet. Gisteren zyn mobilo foons van de BB aan boord gebracht tot het tydstip dat de ysgang voor- by is. Dit communicatiemiddel ls be slist noodzakelyk. omdat er veel ijs van de bovenrivieren het Haringvliet in wordt gedreven. Pleidooi van hoogleraren Van Bemmelen en Pompe uit Nederland zouden worden uitge wezen. In de tweede plaats voeren de hoogleraren aan dat thans overwo- n T w t I gen moei worden dat dc verschrik- rror. mr. J. M. van bemmelen Ikelijke misdrijven, waaraan de vier en prof. mr W P I Pompe Politieke ryisdadigers zich hebben l i L j 1 j schuldig gemaakt, zijn gepleegd in hoogleraren in het strafrecht, de tyd van oordeel, die over de gehele strafvordering en de criminolc- *0° zedenverruwing en -verwildering gie resp. aan de Leidse Universi-1 braSt."^ zenuwspanni"6en met teit en de Rijksuniversiteit te Vereer vestigen zij er de aandacht Utrecht nleiten in het Neder- °J? dat deze vier delinquenten als mrecni. pieuen in net iNeaer- Duitse ambtenaren aan veel zwaar- lands Juristenblad voor gratie en (dere druk van de nationaal-socia- invrijheidstelling van de vier Listii?h5 dictatuur bloot stonden dan n de Nederlanders die zich aan der- JJuitse politieke delinquenten, gelijke misdrijven schuldig maax- die in Nederland noq steeds een ten- terwyl van deze Duitsers niet levenslange gevangenisstraf mt>ezeed z" aa" zitten. Deze vier zijn de enige politieke delinquenten, die nog in gevangenschap zijn. „Onderzoek" in krantenstaking De Amerikaanse minister van Ar beid, VVirtz, de gouverneur van New York, Rockefeller, en de burgemees ter van New York, Wagner, hebben zondag tydens een bijeenkomst een „raad van onderzoek" ingesteld, die vrijdag verslag over de staking van typografen van de Newyorkse kran ten moet uitbrengen. De raad is sa- I mengesteld uit drie leden en draagt I de naam „Bureau van publieke ver- antwoordelykheid". De twee hoogleraren geven drie argumenten voor hun oordeel dat gratie behoort te worden verleend. Zij wijzen erop dat commune mis dadigers. die tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld zijn, vrywel altijd na een zekere periode, die voor de vier Duitsers ruimschoots is ver streken. hun straf bij wyze van gratie omgezet zien in een tydelyke straf, waarna zy voorwaardelijk in vry heid worden gesteld. Men is by de tenuitvoerlegging van de straf fen. opgelegd aan politieke delin quenten, steeds van de gedachte uit gegaan dat deze delinquenten hun straf op dezelfde wyze behooren te on dergaan als de commune delin quenten. De hoogleraren zien aanlei ding het systeem, dat voor de com mune delinquenten geldt ook toe te passen op de politieke delinquenten. Zy voegen er aan toe dat dit te meer zin heeft daar de vier Duitsers na hun invryheidstelling onmiddellyx De generale synode van de Ned. Herv. Kerk zal zich dit jaar bezig houden met een aantal voorstellen tot herziening van de pre dikantstraktementen. In ,,Kerk en Wereldweekblad voor vrij zinnig protestanten, werpt ds. A. Faber in verband met deze voor stellen de vraag op of de huidige salariëring ook de oorzaak zou kunnen zijn van het tekort aan predikanten en van de daling van het getal der theologische studenten. Ds. Faber schryft: „De aanvoer van het aantal stu denten is nu al niet meer voldoende om het huidige getal predikants plaatsen duurzaam te vullen. Over enkele jaren kan de Hervormde Kerk in een impasse van grote afmetingen komen te verkeren". Schryver herinnert aan het ver- schynsel, dat een aanzienlyk getal pastores ieder Jaar weer het byltje erby neerlegt en naar een andere le vensorde overstapt, maar hy noemt het onjuist deze ontwikkeling toe te schryven aan de lage traktementen. Het artikel van ds. Faber vervolgt: „Ik heb zelf al duidelyk een andere oorzaak gesteld, en er zyn meer oor zaken aan te wyzen: de verlegen heid t.a.v. het pastoraat in zyn hui dige vorm. het nog lang niet genoeg verwerkt hebben van moderne ziens- wyzen in de geesteiyke arbeid op het sociale vlak. Ook ben ik geneigd eraan toe te voegen, dat er nog steeds een leemte is in de sociale status-voorziening. Ik acht het een gevaariyke zaak. dat in de kerk nog steeds geen bezinning is ontstaan op het punt van de werk- tyden in het moderne pastoraat. Er is nog geen sprake van een redelyke vryetydsregeling. In tegen deel: door het gemis van vrijwel alle weekeinden en de hoogtijdagen, door de altyd doorgaande weekarbeid en de korte vakanties is het pastoraat sociaal gesproken enorm achterop geraakt, hetgeen iedereen zonder veel moeite kan opmerken. Wie dit alles niet gelooft moet zich dan maar eens in de cyfers gaan verdiepen; hy zou zich een aap kun nen schrikken. Speciaal in de vrU- zinnige sector naderen wy nu snel een noodtoestand", aldus ds. Faber. landverraad hebben schuldig ge maakt. Het derde argument is dat levens lange gevangenisstraf in Nederland algemeen als een onmenselijke straf wordt beschouwd. Levenslange ge vangenisstraf. indien geheel ten uit voer geiegd. wordt zinloos omdat ze aan he* gevangeniswezen vreemd is en bovendien schadelijk omdat ze de mensenwaarde schendt. Tenslotte zeggen de hoogleraren te vertrouwen dat zij naast drie ar gumenten ook een beroep kunnen doen op de edelmoedigheid van het Nederlandse volk. „Nu deze vier Duit se politieke delinquenten voor hun inderdaad verschrikkelijke misdry- ven meer dan 17 jaar geboet heb ben, is er naar onze overtuiging vol op reden voor zulk een blyk van edelmoedigheid, waar de wereld op het ogenblik meer dan ooit behoef te aan heeft". De vier Duitsers zijn Fisclia, Lages Aus der Fünten en Kotalla. Zilveren jubilea De heer C. G. van den Berg, wo nende in de Da Costastraat 70 en de heer Ph. van den Berg. wonende in de Buys Ballotstraat 14, beiden te Leiden, resp. bedryfsleider en schil der in dienst van het schildersbedryf J. van Muiden en Zoon, zullen 11 jan. as. het feit gedenken dat zy 25 ja ren geleden in dienst van voornoemd bedryf traden. Ds. A. van Eijk komt kennismaken Ds. A. van Eijk, hervormd predi kant te Bergschenhoek, die beroepen is in de vacature van ds. M. Ottevan- ger. zal donderdag a.s. een bezoek aan Leiden brengen teneinde kennis te maken met tal van hervormde in stanties en een bezoek te brengen aan de Koningskerk, het wijkcen trum van de ..Marewyk", in welke wykgemeente hij is beroepen. De kerkeraad van deze wyk houdt des avonds om 7.30 uur in het wijkcen trum van de Koningskerk een be groetingssamenkomst Sigarettenautomaat leeg gehaald In de nacht van zaterdag op zon dag zyn uit een automaat, welke be vestigd was aan de gevel van het perceel Noordeinde 35, 131 pakjes si garetten ontvreemd. De bewoner van het pand hoorde omstreeks kwart over vier uur glasgerinkel men heeft de ruit van de automaat stuk geslagen en zag nog juist drie per sonen in een auto wegryden. waar van hy het nummer kon noteren. Het spoor leidde naar Den Haag. doch hier bleek de auto van diefstal afkomstig te zyn. Toneelavond je. Een genoeglijk toneelavondje voor de jeugdleden van de Hete- rense voetbalvereniging S.D.O.O. kreeg zaterdagavond een plotse ling en ongewoon einde. Zeven mensen, die zich in de zaal be vonden. vielen flauw en moesten onder doktersbehandeling worden gesteld. De eerste die flauiv viel. was een van de toneelspelers. Misschien dacht het publiek aan vankelijk dat dit bij het stuk hoorde, maar dit werd gelogen straft toen zes toeschouwers even eens bewusteloos werden. Verder voelden velen zich misselijk. Toen een dokter, die ijlings was ge waarschuwd, de zaal binnen kwam, rook hij een sterke gas- lucht. Hij liet de zaal ontruimen en bij een onderzoek bleek, dat een leiding van de kachel, die met propaangas wordt gestookt, lek ivas. De zeven slachtoffers hebben geen schadelijke gevolgen onder vonden. Opstelwedstrijd „Open Het Dorp" In het kader van de actie „Open Het Dorp" heeft het internationale tydschrift „The Knickerbocker" in samenwerking met AVRO-Minjon een opstelwedstryd ontworpen. Jon gelui van veertien tot twintig jaar kunnen er aan deelnemen door een opstel van maximum 1500 woorden te schryven over het onderwerp „Het Dorp De keuze van de stof is ge heel vry, maar het opstel moet zo worden geschreven, dat een buiten lander enig idee krygt van de ge beurtenissen. De opstellen moeten worden inge stuurd voor 10 januari naar de AVRO, afdeling jeugduitzendingen, postbus 2. Hilversum. Een jury, bestaande uit Mies Bouw man, Miep Diekman (schryfster van jeugdboeken), B, Wildeboer (leraar Nederlands», J. van Dijk »ass. busi ness-manager „The Knickerbocker") en Herman Broekhuizen (AVRO) zal twee jongelui aanwyzen, die in de zomer van 1963 door „The Knicker bocker" uitgenodigd zullen worden, een reis te maken van 25 dagen naar de Verenigde Staten. „The Knicker- bockers"-magazine herdenkt dan dat het vyentwintig jaar geleden werd gesticht. De reis zal beginnen op de plaats waar „Het Dorp" zal verryzen. het einddoel in Amerika is New York. De uitslag van de opstelwedstryd zal worden bekendgemaakt 29 ja nuari. Betere betrekkingen HongarijeV.N. Secretaris-generaal Oe Thant heeft de rechtstreekse radiouitzendingen van VN-nieuws naar Hongarye stop gezet. De maatregel wordt in New York beschouwd als een poging om de betrekkingen met de Hongaarse regering te verbeteren. Geregelde we kelijkse programma's in het Hon gaars met nieuws over het werk van de volkerenorganisatie, de „Hon gaarse kwestie" inbegrepen, werden tot dusver uitgezonden via door de „Stem van Amerika" ter beschikking gestelde zenders. De geluidsbanden van dergelijke programma's zullen in hef vervolg ter beschikking van de Hongaarse regering worden gesteld, die ze voor heruitzending mag ge bruiken. Volgens Amerikaans kringen heb' ben de Verenigde Staten tegen het besluit geprotesteerd. Canadese ambtenaren hebben za terdag moeten toegeven, dat hun pogingen om een nieuw vaderland te zoeken voor fanatieke leden van een religieuze sekte, die in de Cana dese provincie Columbia wonen, geen resultaat hebben gehad. Vorige maand had de provinciale regering van Brits Columbia een af gevaardigde naar Ottawa gestuurd om daar de buitenlandse vertegen woordigingen te polsen voor een ge gadigde. die deze sekte, die zich de Doukhobors noemt, een visum zou willen verschaffen. Alle landen die de afgevaardigde op zyn lyst had staan, de Sowjet-Unie en een aantal Latyns-Amerikaanse landen, zei den „neen". Ongeveer 7.000 Doukhobors emi greerden in 1898 uit Rusland om aan geloofsvervolging te ontkomen. Een groep fanatieke afgescheidenen, die zich „zonen der vryheid" noemen, heeft al menigmaal opschudding ver wekt door zich uit protest tegen over- heisdmaatregelen <zU aanvaarden nameiyk geen overheidsgezag» in het openbaar uit te kleden, hun hui zen in brand te steken en zich aan terroristische daden te buiten te gaan. Met Gaitskell gaat het beter (Van onze correspondent te Londen) De toestand van oppositieleider Gaitskell, die vrydag wegens terug keer van een virusinfectie van lon gen en hart opnieuw in het zieken huis werd opgenomen, Is gedurende het weekeinde verbeterd. Zjjn ziekte wordt toegeschreven aan te hard werken. Gaitskell» tjjdelyke afwezig heid, welke geruime tyd kan duren, dreigt grote moeilykheden voor de Labourparty te veroorzaken, niet al leen voor het leiderschap maar ook voor de politieke vooruitzichten van de party. Want langzaam maar zeker nade ren de algemene verkiezingen, welke uiterlyk In de herfst van het volgend jaar moeten worden gehouden en misschien reeds in de komende herfst zullen plaatsvinden. De La bourparty heeft een goede kans deze voor het eerst sinds 1951 te winnen, maar dit hangt voor het grootste deel af van Gaitskell' gezondheid. Gaitskell is vrywel de enige na tionale figuur waarover de party be schikt en die daarbuiten by velen, nu de dingen onder het conservatieve bewind dreigen vast te lopen, weer klank vindt. Door Gaitskells ziekte rust de verantwoordelykheid voor de Labourpolitiek thans op de plaats vervangende politieke leider George Brown. De eerstvolgende drie maan den kunnen daarom de party maken of breken. Morgen zal op de Portugees- Israëlitische begraafplaats te Ouder kerk aan de Amstel de begrafenis 6laats hebben van de heer M. S. Vaz las. oprichter destyds van het pers bureau Vaz Dlaz. Vertrek van het woonhuis. Relnler Vlnkeleskade 75. te 13.00 uur. Ongeveer 13.30 uur zal de rouwstoet de poort van de synagoge te A'dam passeren. De aankomst te Ouder kerk aan de Amstel wordt geschat op 1430 uur. Er zullen geen toespraken worden gehouden. in Akkrum ontmoetten elkaar de oude en de nieuwe versie van de slee. Op de achtergrond een van de arresleden. waarmee wedstrijden werden gehouden: op de voorgrond een duw slee met een wandelwagentjede eni- ge redelijke manier om een kleu ter aan zijn dagelijkse uitje te helpen bij de heersende gladheid

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3