E. H. LARIVE benoemd in directie van K.L.M. Oproer onderdrukt in Groningse gevangenis .OPNIEUW VORST PERIODE Tsjombe's positie zou achteruitgegaan zijn In Peru meer dan 300 communisten gepakt Ir. den Hollander houdt leiding drie directeuren gaan heen Van Marine via Shell Tankers naar luchtvaart Brand en vernieling nj WEERBERICHT J VORST HOUDT AAN Or. Bunche uil de gevechten tegen Katanga voortzetten V.S. steunen Saoedië REVOLUTIE VERIJDELD? (9ud teuws Opgericht 1 maart I860 MAANDAG 7 JANUARI 1962 No. 30849 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 woordvoerder van de KLM mede, dat deze functie een gehonoreerde be trekking is. (Van onze Haagse correspondent) De raad van commissarissen van de KLM heeft zaterdagmid dag besloten aan de op 24 januari te houden algemene vergade- ring van aandeelhouders voor te stellen: De heer E. H. Larive, directeur van Shell Tankers N.V., te benoemen tot lid van de directie van de KLM. Het door mr. L. H. Slotemaker, mr. J. van der Wiel en de heer J. C. van der Kloot aangeboden ontslag als lid der directie van de KLM per 31 maart te aanvaarden onder betuiging van de "I bijzondere dank voor de grote diensten, die elk hunner gedu rende vele jaren aan de KLM heeft bewezen. Bij aanvaarding van deze voorstel- beëindigd, was het bijna zeven uur len door de algemene aandeelhou- i toen dr. ir. Den Hollander de verga dersvergadering zal de directie van derzaal verliet. De heer S. v. d. Bergh de KLM per 1 april 1963 worden ge- was reeds om half vijf vertrokken, vormd door de heren: ir. F. Besan- een uur later vertrok drs. Houben, jon. mr. L. de Block en E. H. Larive. de commissaris der Koningin in Lim- De president-commissaris van de burg. KLM, dr. ir. F. S. den Hollander, zal De KLM-directeuren mr. L. H. r— in afwachting van de benoeming Slotemaker, mr. J. van der Wiel en van een president-directeur tijde- J. C. van der Kloot hebben, zoals lijk het voorzitterschap vervullen van de directie-vergaderingen. „De directie van de KLM zal zich, Dnder het voorzitterschap van dr. ir Den Hollander onmiddellijk zetten aan de verdere reorganisatie van het bedrijf, welke reorganisatie door de huidige omstandigheden geboden is en die de mogelijkheid moet scheppen de toekomst van ons nationale lucht vaartbedrijf te verzekeren", zo wordt gezegd in een communiqué, dat de KLM zaterdagavond uitgaf. Zes uren Het lag aanvankelijk in de bedoe ling vandaag een vergadering van commissarissen van de KLM te hou den. Vrijdagavond werd echter het besluit genomen op de kortst moge lijke termijn tot besluiten te komen. ..Elke dag, dat geruchten de kans krijgen geboren te worden en door de wereld te gaan, betekent groter wor den van de moeilijkheden", zo onge veer formuleerde dr. ir. Den Hollan der het. En daarom kwam de Raad van Commissarissen zaterdagmiddag Dm één uur bijeen. Aanwezig waren «behalve de president-commissaris dr. Ir F. S. den Hollander, de heren I. A. Aler. S. J. van den Bergh. mr. J. ^Burgerhout. Prins Bernhard, mr. A. C. Gieben, drs. J. Houben. jhr. mr. "E. van Lennep, W. H. de Monchy, H. P. Rahusen, M. Ruppert en ir. Th. "P. Tromp, mr. H. Albarda, prof. mr. P. Lieftinck en prof. dr. J. Tinbergen 'waren verhinderd. V Hoewel verwacht was. dat de ver gadering omstreeks half vier zou zijn wij reeds gemeld hebben, hun lid maatschap van de directie ter be schikking gesteld, teneinde het de Personeel De woordvoerder verklaarde oa nog, dat tot nu toe nog geen enkel definitief besluit genomen is betref- fende het personeelsbestand. Evenmin is zulks geschied ten aanzien van be- drijfsaangelegenheden. „Het McKin- sey-rapport", zo zei hij, „noemt geen Raad van Commissarissen mogelijk l mensen en geen cijfers. Het heeft te maken een reconstructie van de niets met het personeelsbestand te directie der vennootschap tot stand maken. Wel wordt er in het rapport te brengen, zoals de Raad die het gesproken over zaken van functie- meest wenselijk achtte. Mr. L. H. indeling e.d. Behalve het McKinsey- Slotemaker kwam om kwart over vier rapport liggen er enige plannen, die op de vergadering. Mr. Van der Wiel de directie overwoog. De nieuwe di- verscheen om half vyf en om kwart over vijf kwam ook mr. L. de Block. De heer J. C. van der Kloot was vrij dag naar Zwitserland vertrokken. De aftredende directeuren, de heren Slotemaker, Van der Wiel en Van der Kloot, hebben zich op verzoek van de Raad van Commissarissen bereid verklaard „hun kennis en er varing, onderscheidenlijk op de ge bieden van luchtvaartpolitiek en sa menwerking, van personeelsbeleid en van commerciële aangelegenheden, in een adviserende functie ter beschik king van de KLIM te stellen", zo wordt in het KLM-communiqué nog vermeld. Desgevraagd deelde de rectie zal moeten uitmaken, welke adviezen uit het rapport zij zal op volgen en welke plannen zy voor ver wezenlijking in aanmerking laten ko men. Uiteraard zal, bij de nauwe be trekkingen van Raad van Commis- sarissen met het bedrijf, zoals die de laatste tijd zijn gegroeid, de directie zeer beslist rekening houden met de 1 wensen, die in de Raad van Com- missarissen leven". De eerstvolgende vergadering van de Raad van Commissarissen zal. evenals de Algemene Aandeelhouders-1 vergadering, worden gehouden op 24 januari. O Slot pag. 2 "fcydens het weekeinde heeft een ge bied van hoge luchtdruk, dat zich zaterdagmorgen bij IJsland bevond, een krachtige uitloper gevormd in de richting van de Noordzee en het zuiden van Scandinavië. Daar in het zuiden van Frankrijk en het Middellandse Zeegebied de luchtdruk relatief laag bleef, begon gisteren in onze omgeving de wind uit het noordoosten op te steken en stroomde koude continentale lucht weer over heel Nederland uit. De afgelopen nacht werden mini mum temperaturen- tussen 5 en 8 graden onder nul bereikt. Bij de kust van noord-Noorwegen is een depressie aangekomen, die naar Finland trekt en het hoge- drukgebied boven de Noordzee on aangetast laat. Een depressie ten r| westen van de Azoren koerst in noordoostelijke richting, maar ze is te ver weg om de eerstkomende dagen invloed op het weer in West- Europa te kunnen uitoefenen, verwacht moet dan ook worden dat de toestand met overwegend ma- r tige vorst in de nacht en ochtend r t en lichte vorst midden op de dag 1 enige tijd zal aanhouden. De sneeuwkansen blijven klein. De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Opklaringen en slechts Spier en daar wat sneeuw Matige tot gèrachtige. later iets afnemende wind lussen noordoost en oost. Vannacht en morgenochtend matige, op enkele aiplaatsen mogelijk strenge vorst Mid den overdag lichte tot matige vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) (Van onze Groningse correspondent) Een grote politiemacht, gevangenbewaarders, marechaussees en militairen de laatsten gewapend met stenguns hebben gis teravond met moeite een opstand weten te onderdrukken in het rijksasiel voor psychopaten dr. S. Mesdag, de voormalige straf gevangenis aan de Verlengde Hereweg in Groningen. De opstand brak even voor negen uur uit en was pas tegen half twaalf bedwongen. De opstandelingen, die hun bewakers met stoelen, dekens, matrassen en vaatwerk bekogelden, staken om de verwarring nog groter te maken omstreeks negen uur op de eerste verdieping van de noordervleugel dekens en matrassen in brand. Ook werden ruilen stukgeslagen. De brandweer wist het vuur echter in korte tijd te bedwingen, maar moest het, gezien de moeilijke omstandigheden binnen, van buitenaf doen. De schade is aanzienlijk. Het moet er heet zijn toegegaan in de voormalige strafgevangenis. Ie dereen heeft echter de opdracht ge kregen geen mededelingen te ver strekken. zodat het erg moeilijk is zich een juist beeld te vormen van wat zich heeft afgespeeld. Een lid van de bewaking vertelde ons er ge tuige van te zijn geweest dat adjunct directeur Nanninga door een aantal opstandelingen werd beetgegrepen en bijna over een balustrade werd geworpen. Volgens de officiële mede delingen van de politie zou er geen sprake zijn geweest van enig hand gemeen. Toch werden tot circa elf uur gisteravond versterkingen naar het hoog ommuurde gebouw gezon den. Terug Zoals iedere avond verbleven ook gisteravond tachtig ter beschikking van de regering gestelden in de re creatiezaal op de eerste verdieping van de Noordervleugel. Om kwart voor negen zette de kantinehouder doorgaans de televisie en radio af en gaan de mannen terug naar hun cellen. Al om half negen voelde het bewakingspersoneel gisteravond, dat er iets broeide. Er vormden zich groepjes en er werd druk gefluisterd. Toen de zaal als gebruikelijk werd ontruimd weigerden enkelen zich te verdwijnen. Zij wilden eerst direc teur-geneesheer J. A. van Belkum spreken (wat later op de avond ge beurde). omdat ze niet zo lang opge sloten wilden zitten. Dit bleek het sein te zijn voor een algemene op stand. De bewakers, die met een deel van de gedetineerden al op de gan gen waren, werden bekogeld en moes ten in allerijl terug achter de hek ken om de gaanderij van de eerste en de tweede verdieping. Tegen half tien bereikte de wacht commandant In het hoofdbureau van de gemeentepolitie het eerste te lefoontje met een dringend verzoek om assistentie. Even later werd hjj gebeld door de brandweer, die naar het psychopatenasiel was uitgerukt. Korte tijd later was het in het poli tiebureau een heksenketel. De tele foons rinkelden onophoudelijk: van alle kanten kwamen meldingen bin nen. Tientallen agenten en hoger po litiepersoneel werden naar de plaats van de opstand gedirigeerd Extra personeel werd echter niet ingezet. stelde zich direct ter beschikking van de wachtcommandant van het gar nizoensbureau aan de andere zijde van de verlengde Hereweg. Daar stormde ook een gevangen bewaarder binnen om hulp: „We zijn met dertien tegen tachtig en houden het nooit en er komt maar geen ver sterking". De wachtcommandant gaf hen enkele militairen en stenguns mee. Gehelmde marechaussees kwa men even later in jeeps aanstormen, ook zy verdwenen achter de hoge deur. Vele leden van de rijkspolitie kwamen eveneens te hulp. Toch kostte het nog grote moeite de op standelingen in hun cellen te krygen. Een deel van de te hulp geschoten politiemensen moest de gevangenbe waarders hierby helpen en een an der deel patrouilleerde zeer intensief om ontsnappingspogingen te very- delen. Dit alles ging vooral in het begin uiterst behoedzaam. De op standelingen gooiden aan een stuk door en er ging het gerucht, dat ze In de Katangese hoofdstad Elisabethstad heeft men de indruk, dat de onderhandelingspositie van president Tsjombe achteruit gaat, nu hij in zijn laatste bolwerk Kolwezi blijft oproepen tot een „politiek van verschroeide aarde". Hierdoor verspeelt hij „zijn laatste kansen op een politieke loopbaan in een verenigd Kongo". De Katangese minister van Binnenlandse Zaken Moenongo heeft gisteren tegenover journalisten te kennen gegeven, dat Tsjombe naar Elisabethstad zal terugkeren om een gewijzigde regering samen te stellen indien hij waarborgen van Engeland en Frankrijk zou ontvangen. „Want de president vertrouwt deze beide landen". Gezeten in een greppel langs een weg bij Elisabethstad onder vraagt generaal Prem Chand commandant van de VN -troe pen in Katanga, een tweetal mi litairen van het Katangese leger de Belg Jean Demerveilleux en de Hongaar Bela Sabados. Zij waren in de strijd om deze stad gevangen genomen. over vuurwapens beschikten. Later bleek dit loos alarm te zijn geweest. Een van de gevangenbewaarders ont snapte nog juist aan een ernstige verwonding, toen een groot stuk glas rakelings langs zijn hoofd suisde. Gemeenschap De opstand beperkte zich tot de eerste en de tweede verdieping van de noordervleugel. Elders in het ge bouw bleef het rustig. Het gevange nisstelsel. dat in Groningen wordt toegepast is in de eerste plaats ge richt op arbeid in gemeenschap. De vrijetijdsbesteding neemt een heel belangrijke plaats in en in de recrea- tiezaal is dan ook van alles te doen. Ter voorbereiding en uitvoering van het thans gevolgde behandelingssys- j teem werd na de oorlog een aantal j deskundigen aan de voormalige straf- j gevangenis verbonden. Omdat Gro- i ningen speciaal was aangewezen voor J het opnemen van psychisch gestoor de delinquenten, kwamen er psychia ters en een psycholoog. De psychia trische behandeling is gericht op individuele en op groepspsychothe rapie. De na-oorlogse veranderingen brachten met zich mee dat de be waker naast zijn bewakingstaak ook een rol te spelen kreeg in de resocia lisering van de gedetineerden. In het oorspronkelijk voor cellulaire op sluiting bestemde gebouw, is na 1945 een aantal verbouwingen uitgevoerd, om de behandeling in combinatie cel en gemeenschap mogelyk te maken. Elke verdieping werd een min of meer zelfstandige eenheid. Hierdoor kon men selectie gaan toepassen en groepen gelijkgerichte psychopaten onderbrengen op dezelfde verdieping. 8 JANUARI on op: 8.46 uur; onder: 16.48 uur. Taan op: 1537 uur; onder: 7.07 uur oogwater te Katwijk te 1.47 en 14 04 lur; laagwater te 9.57 en 22.17 uur. Ht nummer bestaat uit 12 pagina'9 Brand De dienstpl soldaat W.H. Nyboer, gelegerd te Zuidlaren en woonachtig te Groningen, was net van de film „De Overval" op weg naar huis, toen hy uit ramen op de eerste verdieping van het psychopatenasyl grote vlammen naar buiten zag komen. Hy De Bulgaarse piloot Mulisc Solakow (met donkere bril), die ongeveer een jaar geleden een noodlanding maakte op Italiaans grondgebied en vervolgens ge vangen werd genomen als spion. werd dezer dagen vrijgelaten. In het station van Rome. vanwaar hij naar Bulgarije terugging werd hij hartelijk begroet door een lid van de Bulgaarse legatie. Wangedrag van Ethiopische V.N.-sohlaten Gisteren arriveerde in de Katan gese hoofdstad: dr. Ralph Bunche, de speciale vertegenwoordiger voor Kongo van secretaris-generaal Oe Thant. Robert Gardiner, hoofd van de afdeling civiele operaties der VN in Kongo. de Ethiopische generaal Kebhede Guebre. Volgens minister Moenongo zouden bijna 300 Katangezen gesneuveld zijn in de strijd met de VN-militairen. Het aantal vluchtelingen, dat zich tussen Elisabethstad en de Noord- rhodesische grens bevindt, schatte hfj op 150.000. Hij deed een beroep op het Rode Kruis van Noord-Rho- desië hen te helpen met levensmid delen. Volgens Gustave Dechamps. een zakenman, die van Elisabethstad naar Salisbury (Rhodesië» kon vluch ten, zouden er in Elisabethstad tus sen de 300 en 500 negers, zowel man nen als vrouwen, om het leven zyn gekomen, toen de troepen van de VN de stad met mortiervuur beschoten. De bevolking van de Katangese hoofdstad zou vechten om een korst brood. Vooral de Ethiopische VN- soldaten hadden zich misdragen, zy hadden de deuren van de huizen in geslagen als deze niet open waren. Deze mededelingen werden bevestigd door een communiqué, dat zaterdag avond in Brazzaville, de hoofdstad van het voormalige Frans Kongo, door de Katangese regering werd uitgegeven. De burgerbevolking van Katanga, aldus dit communiqué, vlucht uit angst voor de terreur van de VN-troepen het oerwoud in onder achterlating van al haar bezittingen. Met het oog op „deze derde reeks VN-gruwelen. die over ons land is gekomen", doet de Katangese rege ring een beroep op het Internationale Rode Kruis om de beproefde bevol king te helpen. Intussen heeft dr. Ralph Bunche, de plaatsvervangend secretaris-gene raal der VN volgens het Russische persbureau Tass is hy „een agent van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken", die streeft naar „herverdeling van de Katan gese rykdommen ten gunste van de I Amerikaanse monopolies" ver klaard, dat de VN-troepen hun ope raties zullen voortzetten om in heel Katanga „bewegingsvryheid" te scheppen. Hij noemde Kolwezi. waar Tsjombe nog vertoeft, de luchtbasis Sakania aan de grens met Rhodesië en Dilolo, in het uiterste westen aan de grens met Angola. De mijnhouwnnderneming „Union Minière" heeft thans al haar activi teiten gestaakt, ook die in Kolwezi, waar de stroomkabels zRn vernield. 0 Slot pag. 2 Dr. Kortenhorst zal voorlopig nog rust moeten houden (Van onze Haagse correspondent) De rustkuur van dr. Kortenhorst, de voorzitter van de Tweede Kamer, bljjkt van iets langere duur te *yn, dan gehoopt werd. Zelf is dr. Kor tenhorst vol goede moed en hy vecht dapper mede, maar dit betekent nog niet, dat de langere duur van de rust, die hy zich moet gunnen, ook hem enigszins teleurstelt. Amerikaanse gevechtsvliegtuigen en vlooteenheden brengen op het ogenblik een bezoek aan Saoedi-Ara- bië om de Amerikaanse steun voor het Arabische vorstendom te de monstreren. Saoedi-Arabië had ver klaard zich bedreigd te gevoelen door de aanwezigheid van Egyptische strijdkrachten in de nieuwe repu bliek Jemen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de VS ernstig bezorgd zyn over de gebeurtenissen op het Arabische schiereiland en dat wordt overwogen welke maatregelen verder nog kunnen worden genomen, teneinde de spanningen te doen ver minderen. Radio-Mekka meldde zondagavond dat het Saoedi-Arabische ministerie voor het leger en de luchtmacht in Riad, Djedda, Damman, Taif en Abha militaire opleidingscentra heeft opgericht. Daar zullen vrywilligers tussen achttien en veertig jaar wor den opgeleid. De radio deed een op roep op de in aanmerking komende Saoedi-Arabiërs om zich in een van deze vyf centra te melden Proef met Relay Vanuit de Amerikaanse staat Mai ne heeft men ook zaterdag met goed gevolg een televisieprogram via de nieuwe Amerikaanse verbindingssa telliet Relay naar Europa uitgezon den. In Cornwall werd de uitzending, die 23 minuten duurde, goed ont vangen. Ook in Italië kon men het programma on het televisiescherm volgen. „Nog vijf jaar oorlog tussen India en China" India heeft communistisch China opnieuw voorgesteld hun grensgeschil voor te leggen aan het Internatio nale Gerechtshof in Den Haag. Het voorstel was vervat in een nota van 4 januari JJ. Deze nota is een ant woord op een Chinese van 31 decem ber. In de Indiase nota wordt de Chinese regering ervan beschuldigd, dat zy zich een verkeerd oordeel I heeft gevormd over de ontwikkeling aan de grens in dc drie afgelopen maanden. India's .geduld en ver- draagheid" was door Peking verkeerd opgevat als een teken van zwakte. Premier Nehroe heeft zaterdag op een byeenkomst van de Congresparty te Lucknow in Noord-India gezegd, I dat de oorlog met China waarschyn- lijk „nog wel vyf jaar zal duren". In Peru zijn het afgelopen weekeinde meer dan driehon derd arrestaties verricht, nadat een communistisch komplot te gen de staat zou zijn ontdekt De militaire junta, die sinds juli het land regeert, heeft zaterdag alle grondwettelijke waarborgen bui ten werking gesteld. Volgens een communiqué van de Junta waren de communisten van plan over ruim een week een greep naar de macht te doen. De aanvallen op belangrijke centra hadden tussen 15 en 20 januari moeten geschieden. De communisten '.ouden ook de mi litaire leiders, de niet-communisti- schc leiders en de belangrykste on dernemers in Peru hebben willen ver moorden. De samenzweerders zou den gehandeld hebben op aanwijzin gen vanuit Moskou. Tot de arrestanten, merendeels communisten, behoren °ok leden van de linkse Volksactie en generaal Ce- sar Pando. een ex-legerofficier die by de presidentsverkiezingen van af gelopen zomer kandidaat was voor het pro-communistische Nationale Bevrydingsfront. De leiders van de politieke party en in Peru met uitzondering van de Volksactie van Fernando Belaunde Terry hebben zondag hun goed keuring gehecht aan de door de junta tegen de communisten genomen maatregelen. De actie van de regering begon za terdagmorgen met een aanval door de politie met pantserwagens en traangas op twee fabrieken by Cal- lao, die door ruim tweeduizend sta kende arbeiders waren bezet. Eén arbeider werd doodgeschoten en ver scheidene anderen gewond. De leider van de 1unta. generaal Rlcardo Perez Godoy, heeft meege deeld. dat er „in elk geval" in Juni a.s. algemene verkiezingen zullen worden gehouden. De autoriteiten ln Peru biyven speuren naar „personen die de regering omver willen wer pen". In het gehele land zou het nu rustig zyn. Uit het Leidsch Dagblad van i 7 Jan. 1863: De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam waar- f schuict een ieder tegen scha- J de betreffende gelukwen- J schen in den vorm van een J bankbiljet van f 1000. gedrukt bij H. J. T. Matveld te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1