LOEMPIA'S EN SPIONAGE M. YAZ DIAS OVERLEDEN kantinehui assistent- accountant ARBEIDSKRACHTEN 1ste VERKOOPSTERS allround loodgieters Generaal Lemnitzer soldaat èn diplomaat Mr. v. Hall op de bres voor de journalisten HUIS TE KOOP Chinese communisten actief in Antwerpen 0. v. d. MEY'J ZONEN LISSE N.Y. Machinefabriek „DRAKENBURGH" Fa. E. THEIL Zn. ADMINISTRATIEVE KRACHT SCHOTTEL NEDERLAND li! Nieuwe NA} O-commandant JEUGDCAFE VOORLOPIG WEER OPEN Ouderen Beroep Nu is uittocht onvermijdelijk Buitenland Financieel Aan de top KAMERWERKMEISJE HUISKNECHT CHAUFFEUR constr. bankwerkers, lassers, monteurs, hulp-monteurs, en metaaldraaiers Fa, D. KRET Cr Zn. afdelingssecretares LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 5 JANUARI 1963 Het Rotterdamse jeugdcafé „De Fles" gaat morgen voorlopig tij delijk weer open, nadat het vier weken lang geen enkele klant heeft mogen ontvangen. Enige tyd geleden nam de burgemeester van de Maas stad het, toch wel opzienbarende be sluit over te gaan tot sluiting van het café aan de 's-Gravendykwal. Een uitgebreid politie-onderzoek naar de wijze van exploitatie van het jeugdcafé, was daaraan vooraf gegaan. Ouders van de vaak zeer jeugdige Fles-bezoekers waren van mening, dat een frequent bezoek aan het omstreden café zou kunnen lei den tot een morele en zedelijke on- 1 dergang van hun kinderen. Toen de politie het onderzoek had afgesloten, 1 bleek, dat de klachten niet zonder reden waren ingediend. Van het ca fé uit werden bij particulieren thuis geregeld „feestjes" georganiseerd, die beslist de toets der kritiek niet kon- den doorstaan. Onder de organisatoren bevonden zich zelfs oudere, gehuwde personen, die de „feestgangers" voornamelijk uit de jeugdige bezoekers van „De Fles" rekruteerden. Voorts kwam aan het licht, dat jongelui zich schuldig maakten aan joy-riding, diefstal en heling van bromfietsen, teneinde aan het nodige geld voor een bezoek aan „De Fles" te kunnen komen. Onmiddellijk na het afslui ten van het onderzoek moest „De Fles" vier weken sluiten. Het is echter gebleken, dat dit niet de enige maatregel is geweest. Thans is bekend geworden, dat B. en W. op grond van het eerder door de politie uitgebrachte rapport hebben besloten het verlof A van „De Fles" in te trekken. Deze maatregel houdt in, dat de eigenaar van „De Fles" gedurende vijf jaar zijn zaak zal moeten slui ten. Bovendien zal hij dan geduren de een zelfde periode geen leiding gevende functie in een Horeca-bedrijf mogen uitoefenen. Voor de eigenaar is echter nog de mogelykheid aanwezig tegen het laatste besluit van het Rotterdamse gemeentebestuur bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in beroep te gaan. Hij heeft daartoe nog twee weken de tijd en zo lang zal zijn (Van onze Brusselse correspondent) Alleen in Antwerpen al zijn 33 Chinese eethuisjes, dat is bijna een vierde deel van het totaal aantal restaurants. Brussel, dat vijf keer zoveel restaurants heeft als Antwerpen, telt slechts vijf of zeven van die Chinese etablissementen. De namen van de Antwerpse-Chinese restaurants zijn voor een goed verstaander nogal duidelijk: China-Europa. New China, staan zij nogal onder pressie van Wo-Ping (vrijheid), Peking-Tsjoe enz. Waar komt het geld van- I daan om die bedrijven, die vaak niet zoveel klanten tellen, op gang te houden? Zij zijn toch meestal goed ingericht en goed uit gerust. Volgens bepaalde inlichtingen zouden de fondsen voor de exploitatie uit Zwitserland komen en men kan dan gemakkelijk raden wat het eigenlijke land van herkomst is. I de ambassade van de Volksrepu bliek afhankelijk is. Daar zouden zij dan visa krijgen om via Duits- j land, Polen en Rusland naar Peking te reizen. De contacten tussen de communis tische Chinezen in België en die van i de Chinese missie in Den Haag zou- den zeer nauw zyn. Ook onderhou den verscheidene Chinese restaura teurs openlijk relaties met leidende liguren van de Belgische communis tische parij (die vijf van de 212 ze tels van de Belgische Kamer bezet». Er zyn ook wel aanhangers vaD Tsjang Kai-Tsjek onder die restau ranthouders. doch naar het schijnt Aldus het liberale Franstalige Bel gische dagblad La Libre Bélgique in een artikel gewijd aan wat het blad noemt: merkwaardige activiteiten van Chinezen in België. Het vraagt zich af, hoe al die Chinezen aan een werkvergunning komen en of zij daarbij wellicht worden geholpen door ambtenaren, die lid van de Belgische communistische partij zijn. Officieel zijn er slechts 150 Chinezen in Antioerpen, maar in werkelijkheid zijn er veel meer, omdat er veel voorlopige verblijfs vergunningen worden uitgegeven voor familieleden e.d. café aan de 's-Gravendijkwal open mogen blijven. Gaat hij inderdaad bij GS van Zuid-Holland tegen het besluit in beroep dan mag het café geopend blijven totdat Gedepu teerden een uitspraak hebben ge daan, en blijft zijn verlof A van kracht. Generaal Lyman Louis Lem nitzer is deze week zijn collega en landgenot Lauris Norstad op gevolgd als opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa. De algemene verwach ting is, dat Lemnitzer nauwer met het Pentagon, het Ameri kaanse ministerie van Defensie, zal samenwerken dan zijn voor ganger oit heeft gedaan. „Lem nitzer heeft de reputatie dat hij elk bevel snel in een daad kan omzetten", zo schreef de Süd- deutsche Zeitung naar aanlei ding van de commandowisseling te Fontainebleau, ,,hij schijnt echter geen zelfstandige strate gische denker te zijn". In Washington noemd men hem een soldatesk diplomaat, maar hij zelf geeft er de voorkeur aan een di plomatiek soldaat te zyn. HU heeft bewezen snel te kunnen doorbijten: toen hij 51 jaar was, volgde hy nog in recordtempo een opleiding voor parachutist, omdat hU zich anders niet op zUn plaats voelde als bevel hebber van een luchtlandingsdivisie. Tijdens de oorlog werkte hU lange tijd samen met Eisenhower. Nieuwjaarswensen Moskou - Vaticaan Paus Johannes en premier Chroesj- tsjow hebben nieuwjaarswensen uit gewisseld, aldus meldt het blad van do communistische partij van Italië, 1'UnitA. Chroesjtsjew telegrafeerde het eerst. De Paus antwoordde ln het Latijn. De commandowisseling Fontainebleau. Links generaal i Norstad en rechts zijn opvolger. generaal Lemnitzer. HU werd op 29 augustus 1899 ge boren te Honesdale in de Amerikaan se staat Pennsylvanië. Na zyn studie aan de militaire academie te West Point heeft hy nog enige tijd filoso fie gedoceerd. In 1940 kreeg hU een coördine rende functie in de organisatie die de Amerikaanse hulpverlening aan Engeland regelde. Enkele jaren la ter werd hij commandant van de elfde luchtlandingsdivisie. Eisenhower liet Lemnitzer met ge neraal Mark Clark in een onderzee boot naar Algiers gaan voor over leg met de Franse autoriteiten. Ook liet hij hem in Zwitserland als hel per optreden van Allen Dulles, die de grote contactman was van de ge allieerden in Zwitserland en ver scheidene besprekingen met hoge Duitse officieren heeft gearrangeerd. By een van deze gelegenheden moest „Lem" met een klein hondje wan delen om in contact te komen met de SS-generaal Karlf Wolff. Na de tweede wereldoorlog heeft hU een infanteriediviesie gecomman deerd in Korea. In 1957 werd Lem nitzer vice-stafchef van het Ameri kaanse leger, twee jaar later staf chef en in 1960 voorzitter van de commissie van stafchefs. En thans is hU naar de NAVO overgeplaatst. Hij is zoals blykt uit diverse verklaringen die hij in de VS heeft afgelegd een kam pioen van de infanterie. Kernwa pens zijn voor hem niet het uitein delijke wapen tegen alle aanvallen. Zyn ideeën dienaangaande zouden meer stroken met de opvattingen van Washington dan die van Nor stad, die voorstander was van een zelfstandige Europese atoommacht. Ongerust over kwaliteit voorlichting Zulke vergunningen worden overi gens aan alle vreemdelingen verstrekt Volgens La Libre Belgique zijn de meesten van de in Antwerpen ge vestigde Chinezen overtuigd commu nist. De Chinese ambassade te Brus sel is van nationalistiseh-China. Met hun Belgische papieren gaan de Chi nezen echter naar Den Haag, waar hun communistische landgenoten. Waar deze vaak vrouw en kinderen in Hongkong of in Rood-China heb ben, zyn zy uiteraard beducht voor represailles. Volgens La Libre Belgique zou het bewezen zijn, dat vele thans te Antwerpen gevestigde Chinezen lid van de communistische organisatie in Hongkong zyn geweest en dat an deren. alvorens naar Europa te zijn gestuurd, een speciale opleiding in de Chinese Volksrepubliek zouden hebben gehad. De Antwerpse vreemdelingen dienst schijnt van dit alles wel op de hoog te. Onlangs heeft deze een van de communistisch gezinde restaurs houders bij zich laten komen en 1 uitvoerig verhoord, omdat hij in zaak propagandafilms voor de Vol republiek had vertoond. Een and Antwerpse krant heeft toen beric dat die films afkomstig zouden van 'n collectie, welke Kamiel Ht mans bij een recente reis uit Ro China zou hebben meegebracht, ter bleek echter, dat zij ter bescl king waren gesteld door de ven ging „België-China". Deze organ tie stelt trouwens op aanvraag th ook een film van de reis van ningin-grootmoeder van België El beth naar de Chinese Volksrepub ter beschikking van wie erom zoekt. Een ander feit, waarmee de A werpse politie onlangs werd ge< fronteerd, was het verzoek tot i van twee Chinese zeelieden, die den aanhangers van Tsjang Kai-T te zyn en die waren gedeserteerd een Engels schip, dat in de h; van Antwerpen lag. Zy vertel dat zjj bedreigd werden door an Chinese zeelui, die communistisch ren. Van hen weet men thans Antwerpen, dat er in de provl Sjan Toene een speciaal opleidl centrum is voor communistische lieden. Na hun opleiding tracl die dan te monsteren in Hong) op buitenlandse schepen en ln buitenlandse havens oefenen zij activiteiten uit. De politie heeft toen vastgei dat de zes communistische Chi zeelieden aan boord van het Eni schip in het bezit van valse do waren. Volgens de verhalen vai twee Chinezen, die te Antwerpe: vrijheid hebben gekozen, zou com nistisch-China op alle mogelijke nieren trachten landgenoten te nen voor de spionagediensten ij grote centra van de Westerse we De opleving van hun activiteit te wijten zijn aan de groeiende genstellingen tussen Rood-Chin de Sowjet-Unie. China zou niet i op de inlichtingendiensten van 1 land vertrouwen en deze zelfs w tegenwerken. (Van onze A'damse correspondent) ,Voor de salarissen, die sommige kranten biedan, kan men geen jour nalisten van ervaring, scholing cn inzicht verwachten. Een uittocht van oudere journalisten naar radio, tv tn bedrijfsleven is daarom niel te *chtt<' zic.h met Beroepen met de stuiten. Het is van groot belang, dat burgemeester over de salariëring van innrnal1CTP„ Vdrt tronopntnn ra nncca. de maatschappelijke positie van de nen. Dat maakt het voor de over heid wel eens moeilijk de krant se rieus te nemen. Ik weet, dat deze gedachte wordt ondersteund door le den van de rechtbank, directies van grote bedrijven enz. Men wil nu eenmaal alleszins capabele journa listen tegenover zich "inhen". Mr. van Hall sprak de hoop uit, dat de Journalistiek in 1963 kwalitatief zo wel als kwantitatief zal vooruitgaan. De voorzitter van „De Amster damse Pers", de heer Th. Eerdmans, goede journalist in overeenstemming wordt gebracht met de maatstaven van de moderne samenleving". Deze woorden sprak burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam gis termiddag tijdens zijn traditionele nieuwjaarstoespraak voor de vereni ging „De Amsterdamse Pers" waar van ruim 200 leden-journalisten in het Hiltonhotel bijeen waren. „Als burgemeester van een grote gemeen schap en als lezer van vele dagbla den maak ik my ongerust over de kwaliteit van de voorlichting", aldus de burgemeester. „Ik heb de indruk, dat te dikwijls te jonge en te on ervaren Journalisten op pad worden gestuurd. Er blijkt een tekort aan kader te zijn. Men kan het jonge journalisten niet kwalyk nemen, dat zij tekort schieten. Het is namelijk unfair hen taken op te dragen, die zij niet aankun journalisten van gedachten te wisse len, maar kon als geruststelling mel den, dat dezer dagen overeenstem ming is bereikt over een journalis tenopleiding op een hoger niveau dan thans het geval is. De burgemeester, heeft tijdens de ze bijeenkomst ook de eerste Am sterdamse persprijs uitgereikt aan de echtgenote van Ben Kroon, die deel uitmaakt van de stadsredactie van De Tijd-De Maasbode in Am sterdam. Ben Kroon was wegens ziekte verhinderd de prijs persoon lijk in ontvangst te nemen. De prijs voor de beste journalis tieke publikatie in het afgelopen jaar over Amsterdam, bestaat uit een kunstvoorwerp en een buidel met honderd guldens. De jury die de winnaar van de eerste Amsterdamse persprijs aan wees. bestond uit dr. L. de Jong, Hella Haase, D. A. M. Binnendijk, ir. N. Snijders en J. Mastenbroek. De nestor van het Nederlandse pers bureauwezen, de heer M. S. Va® Diaz is gisteravond in zyn Amsterdamse woning overleden. Hij is 81 jaar ge worden. In 1904 vestigde de heer Vaz Dias, die ook een der eerste geroutineerde stenografen is ge weest, aan de Raam gracht in Amster dam het „Centraal Correspondentiebu reau voor Dagbla den M. S. Vaz Dias*. Binnen zeer korte tijd slaagde hjj erin een groot net van correspondenten en tipgevers op te bou wen. Steeds meer bladen gingen zich voor zijn berichten interesseren en zo kwam zijn bureau snel tot ontwikke ling. Spoedig kon de heer Vaz Dias het werk alleen niet meer af en kwamen de heren J. Lis- sauer en J. J. da Silva, de latere me de-directeuren en een jong meisje, later mevrouw Vaz Dias, hem in deze beginperiode bij de steeds toenemende werkzaamheden helpen. Ook het buitenland werd nu bin nen het werkterrein van het bureau getrokken. Vaz Dias nam contact op met het Engelse bureau Central News Agency in Londen. Hij ver zocht dit bureau nieuws uit te wis selen, doch aanvankelijk leek het er niet op aal hij hierin zou slagen. Spoedig echter na de verovering van de nu nog in de perswereld beken de primeur over de Culllnandiamant, kwam een gunstig contact tot stand. Later werd de internationale be richtgeving nog verbeterd door eerst in Brussel en vervolgens in Parys het belangrijkste wereldnieuws te verzamelen en langs de snelst mo gelijke weg aan de Nederlandse bla den door te leveren. Weer daarna kwam ae heer Vaz Dias in contact met het grote Duitse bureau Tele grapher Union, zodat toen vla deze bron de internationale berichten wer den verkregen. In de eerste wereldoorlog ben te de heer Vaz Dias al spoedig, de berichten over getorpedeerde pen van belangrijke Invloed o] beurs waren. Hij begreep dat snelle berichtgeving ook voor d nanciële wereld van het grootst< lang was. Hij ging daarom ook richten aan de beursmensen strekken en zo ontstond de final" le afdeling van Vaz Dias. Inmiddels zocht het Amsterc se bureau ook steeds meer core met andere Nederlandse buirr o.a met het meer dan 100 jaar Haagse Correspondentie Bureau: was gespecialiseerd in hof- en i Iringsnituws Een ander verwanftf i reau was het in 1931 als N V stichte agentschap Aneta-HoI'J met H. Salomonaon als directere In 192ó was Vlaz Dias het t persbureau ter wereld, dat de r telefonie dienstbaar maakte aa verspreiding van het nieuws. J; lang Ls bovendien de uitzending nieuwsberichten voor de radii teraars door Vaz Dias verzorg In de eerste helft van de j dertig stond het persbureau Vaz op de top van zijn bestaan. In werd met Reuter een groot tract gesloten op grond waarvar Dias de Reuterberichten naa provinciale kranten doorgaf en ter de landelijke bladen bleef t nen. Voorts werden via de geli „Verenigde Fotobureaus" illust en via de verbonden clichéfa „Pax Holland" cliché's fotopat en matrijzen verspreid. In 1931 gaf Vaz Dias voor vertegenwc gers van pers en beurs een monstra tie met de hypermoderr lex. Toen de Nederlandse dagblad 1934 besloten een eigen persb op te richten werden de die van het persbureau Vaz Dias het A.N.P. overgenomen. „Vaz Dias Knipseldienst" bi nog evenals „Vaz Dias Interi nal", een internationale public! en public relations organisatie, ke vooral voor de Nederlands portindustrie belangrijke opd ten verzorgt. De heer M. S. Vaz Dias, di secretaris is geweest van het c van Parr.assim (dagelijks bes der Portugees-Israëlitische gem was officier ln de Orde van Oi Nassau en begiftigd met verscfc de buitenlandse onderscheidinge HET CENTRAAL BUREAU VOOR VERIFICATIE EN FINANCIËLE ADVIEZEN DER VERENIGING VAN NEDERLANDSE GEMEENTEN vraagt voor de standplaatsen 's-GRAVENHAGE, LEIDEN of naaste omgeving EEN GEVORDERD Vereisten: goede algemene ontwikkeling; tenminste gevorderde studie voor het diploma S.P.D. en behoorlijke ervaring in de accountants praktijk. Leeftijd: plm. 30 jaar. Geboden wordt: Afwisselende werkkring. Een aan bekwaamheden en ervaring aangepast salaris; Bij gebleken geschiktheid goede vooruitzichten; Faciliteiten by de studie; Goede pensioenregeling. Eigenhandig geschreven brieven te richten aan de directie van genoemd Bureau, Paleisstraat 5, Den Haag. Gevraagd voor vast vakbekwame Aanmelden bij: J. van Turennout, v. d. Veld- straat 53, Lisse of kantoor Hereweg 231, Lisse. HOTEL DE WITTE SINGEL vraagt voor direct en Aanmeldingen liefst 's mid dags tussen 2 en 4 uur. Witte Singel 93, Leiden Tel. 34343. b.z.a. met bestelwagen. Hoofdstraat 110, Leiderdorp. Sumatrastraat 55 Leiden Wij vragen voor onze SCHOENZAKEN beslist met enige jaren ervaring. HOOG LOON. 's Woensdagsmiddags vrij. Langstr. 59 - Tel. (01751) 3256 - Wassenaar vraagt voor produktie van veevoedermengmachines, tevens inbouw en reparatie van dieselmotoren Aanmelden dageiyks tussen 7.15 uur en 17 uur aan de fabriek, behalve zaterdags. Wij vragen voor onze ABONNEMENTEN Afdeling een LEEFTIJD 18 TOT 21 JAAR. Schriftelijke sollicitaties met volledige inlichtingen aan de directie van LEIDSCH DAGBLAD N.V., Witte Singel 1, Leiden. Notaris W. F. KARSTENS te Leiden zal op vrydagen 18 en 25 januari 1963. in het Nota rishuis te Leiden, des avonds 7 uur, by opbod en afslag verkopen te LEIDEN: 1. Het winkelhuis met boven woning en erf, Groenesteeg 36, groot 62 ca.; Lasten f. 52,61 per jaar. Bovenwoning leeg te aan- I vaarden. Koper dient zelf voor huisvesting te zorgen. Huur winkelhuis f. 21,25 per I week. Water voor rekening huurder. 2. Het pakhuis met afz. bo venwoning en erf, Groene- steeg 28, groot 28 ca.; lasten f. 37,67 per. jaar. Pakhuis verhuurd voor f. 3,70 per week. Bovenwoning verhuurd voor f. 5,95 per week. Water voor rekening verhuurder. Bezichtiging: 15, 17, 22 en 24 jan. a.s. van 24 uur nm. Aanvaarding bij de gunning, met bybet. van 5c'o rente. Betaling kooppenningen 25 februari 1963. Inl. ten kantore van gen. notaris, Apothekers-1 dijk 34, tel. 23668. Zoeterwoudseweg 56, Leiden. f33.000.— k.k. LEEG TE AANVAARDEN. Huur vry. Te bezichtigen: dinsdagmiddag 24 uur, woensdagmiddag 24 uur. Loodgietersbedrijf en Sanitaire Installaties Hoge Rijndijk 71 Leiden vraagt voor onderhoudswerken in fabrieken. Aanmelden kantoor Kanaalstraat, tot 6 uur 's avonds. lie Voor spoedige indiensttreding iofr' wij een i. (volledige dagtaak). ,ie tt Schriftelijke of mondelinge sollicitë" tl aan ons adres ;K Ie Veerpolder 5 te Warn c tel. 01711423 Dd B Het NEDERLANDS INSTITUUT VOOR PRAEr GENEESKUNDE, Wassenaarseweg 56, Leiden, v)r de afdeling Arbeidsgeneeskunde (hoofd dr. F. AARD VAN HET WERK: ui voeren van correspondentie ook ln de mod*, uitwerken van wetenschappeiyke rapporteu bijhouden van het afdellngsarchief. 1 NU VEREISTEN: Be diploma steno en typen; een diploma stj.g Duits en Engels strekt tot aanbeveling, ei Salaris nader overeen te komen. Brieven te richten aan: „Nederlands Instituut voofr' tieve Geneeskunde, Wassenaarseweg 56, Leiden,

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 4