Britse poging Tsjombe in hoofdstad terug te halen Alle wegen in westen vanochtend berijdbaar DOOI ZET DOOR Sfeer bij K.L.M. bedorven door vele geruchten Jadotstad tegen de officiële beloften tvan Oe Thant bezet Rond het vriespunt Ti -beelden via de Telstar' en Relay' >HILIPS T.V. Flim Stikker sprak langdurig met Adenauer Brug stort in: dertig doden Lekkages en overstromingen WEERBERICHT concert Van der Beugel in ziekenhuis ÊW teuws „Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 5 JANUARI 1963 No. 3084S LEIDSCH ^blrecteur: E. A. E. van Dishoeck ïoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, t. 0.65 per week DAGBLAD Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Engeland, Amerika en België zouden elkaar gehaast raadple- jen over de toestand in Katanga. De drie regeringen zouden het •rover eens zijn, dat de terugkeer van president Tsjombe naar Je Katangese hoofdstad Elisabethstad in aller belang zou zijn. Zij boeken thans een geschikte manier om hun standpunt kracht bij e zetten. Amerika heeft gisteren reeds een beroep op president Tsjombe gedaan zijn afscheiding van Kongo direct te beëindigen »m te voorkomen, dat de belangrijke installaties in Katanga Ichade oplopen. Britse functionarissen doen met medeweten en ■nstemming van de V.N. pogingen Tsjombe's terugkeer te bevor- leren. In Brussel hoopt men, dat Tsjombe zijn politiek van „ver schroeide aarde" zal laten varen en met de V.N. en de centrale Kongolese regering in Leopoldstad zal samenwerken om het her- migingsplan te verwezenlijken. sitie geraakt, omdat hij België ver zekerd had. dat de V.N.-troepen voor de rivier de Loefira halt zouden houden. België zou daarom verzocht hebben voor de veiligheid van Bel gische burgers in Jadotstad. Volgens gezaghebbende kringen hadden zowel Engeland als België de indruk, dat de maandag door de se- cretaris-generaal afgelegde verkla- I ring betekende dat de gevechten ten- minste voor veertien dagen beëindigd zouden worden. Daarin gaf Oe Thant president Tsjombe van Katanga veertien dagen de tijd om naar Eli sabethstad terug te komen. Dr. Ralph Bunche. ondersecretaris der Ver. Naties, die speciaal is belast met de behandeling van politieke aangelegenheden, arriveerde gister avond in Leopoldstad. waar hij met burgerlijke en militaire V.N.-leiders zal beraadslagen. Hierbij zal over ..politieke en militaire aangelegen heden en bestuurszaken, die in ver band staan met het optreden der Ver. Naties In Katanga", worden ge- 1 oproken. Voorts heeft de volkerenorganisa tie onmiddellijk na het bekend wor den van de dood van twee Belgische vrouwen buiten Jadotstad een onder zoek doen instellen. De vrouwen werden beschoten toen zij donderdag probeerden met hun auto door een colonne VN-militairen heen te ont snappen. nadat zij bevel hadden ge kregen te stoppen. Secretaris-gene raal Oe Thant heeft inmiddels mi nister Spaak zijn diepe spijt over het voorval betuigd. Union Minière staakt haar werkzaamheden In diplomatieke kringen in Leo- Dldstad werd gisteren te kennen ►geven, dat de Ver. Naties, nu ztf rie grote centra in Katanga in han- »n hebben (Elisabethstad, Kamina i Jadotstad) haar operaties voor- tpig zullen staken. De enige be- ngrijke plaats in Katanga, die nog let door de V.N. wordt beheerst, is luchtbasis Kolwezi, ten westen in Jadotstad gelegen. Overigens luden Katangese gendarmes en sol- Iton van de V.N. ook op de weg in Jadotstad naar Kolwezi met el- lar in gevecht zijn geweest. De pion Minière heeft al haar myn- luw- en verwerkingsactiviteit in atanga moeten staken bij gebrek in elektriciteit. Tienduizend Katan- izen, zowel mannen als vrouwen, ibben gepoogd Noord-Rhodesië bin komen, maar zy werden door Rho- isische troepen teruggestuurd. De strijdkrachten van de Verenigde ities hebben donderdag tegen de ►ns van secretaris-generaal Oe hant de Katangese mjjnstad Jadot- Advertentle stad bezet. Diit werd gisteren door ge zaghebbende V.N.-kringen in New York bekendgemaakt. Oe Thant zou daardoor tegenover de Belgische re gering in verlegenheid zijn gebracht. De legercommandanten in Kongo hadden hun instructies te laat ont vangen. Door de aanval op Jadotstad was Oe Thant in een zeer moeilijke po- NIEUW KALKOEN van 't SPIT Smakelijker dan ooit. Zondags na 5 uur beperkt verkrijgbaar. Dagelijks geserveerd na voor afgaande bestelling. Rest. „DE NACHTEGAAL", LISSE Tafelres. 02530—3400. v.a. f 725.—. Geschikt voor 2e programma. Persoonlijke INGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. V'Üf uren lang heeft Bondskanse lier Adenauer gisteren geconfereerd met de secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorganisa tie. mr. D. U. Stikker. Over de in houd van het gesprek werd echter niets bekendgemaakt, al meent men in Bonn te weten, dat het voorna melijk is gegaan over de consequen ties van het Aiperikaanse aanbod aan Engeland en Frankrijk tot leve ring van Polaris-raketten. Het enige wat perschef Von Hase na afloop van de besprekingen wilde loslaten was. dat de Bondsregering hoopt, dat dit aanbod het begin zal zijn van de vorming van een mul tinationale atoomstrijdmacht binnen de NAVO. Deze Westduitse hoop richt zich uiteraard tegen plannen binnen het bondgenootschap een Po- larismacht te scheppen, waaraan al leen de Verenigde Staten. Engeland en Frankrijk deelnemen. Mr. Stikker zou vandaag spreken met de West duitse minister van Buitenlandse Zaken, Gerhard Schroder. Een houten brug over de rivier de Tiete in de Braziliaanse staat Sao Paulo is ingestort tengevolge van de zware regenval. Naar alle waarschijn lijkheid zijn daarbij tenminste dertig mensen om het leven gekomen. Tegen de verwachting in is de dooi er toch in geslaagd ons land reeds gisteren te bereiken. De vorst ging op de terugtocht en het K N.M.I. voorspelt, dat hij er niet in zal slagen gedu rende het weekeinde weer ter rein te winnen. spiegelglad tussen Schiphol en de Vyfhuizerweg. Er deden zich hier een achttal botsingen voor, ech ter eveneens niet meer dan mate riële schade. De overige rijkswegen om de hoofdstad waren aanvan kelijk alleen nog maar glibberig. Slechter werd de situatie kort na elf uur. Toen begon de rijksweg Am sterdam-Den Haag op het stuk, dat door de Haarlemmermeer loopt, lang zaam in een ijsbaan te veranderen, doordat de regen bevroor. Tientallen De dooi, hoe prettig op zichzelf ook. heeft onplezierige gevolgen. De brandweren worden overstroomd met aut°s voornamelijk vrachtwagens, meldingen van ernstige lekkages Zij *tonden tot ver na middernacht hebben echter geen mogelijkheden j ]?"6S dJ' geparkeerd. Verschel- om op al deze verzoeken in te gaan dene chauffeurs hadden by de ben- Slechts in noodgevallen werd gehoi- "^stations een tytieiyk en warm pen. Voor het overige moest men onderkomen gevonden. De politie zich beperken tot het geven van ad- van gemeente Haarlemmermeer viezen. Nu de sneeuw van de daken I waarschuwde diverse automobilisten schuift is het zaak de dakgoten jni*1 verder te rijden, voordat de ój- schoon te maken. De afvoerpijpen I oaan behoorlijk gepekeld was. Er blijken vrijwel steeds bevroren, zo- werd druk met zand en zout ge- dat het water niet weg kan en lek- strooid. kages ontstaan. Warm water en wat zout doen de pijpen vaak ontdooien. Is er eenmaal een vrije afvoer dan houden de lekkages snel op. De politie had het op vele plaat sen gisteravond drukker dan nor maal. Er waren veel aanrijdingen met alleen blikschade. Op de rijks weg Amsterdam-Den Haag was het Weer op tijd k restant van de storing, die oor aak is geweest van het invallen an de dooi in een groot deel van uropa. heeft vanochtend de Wad- tnz.ee bereikt en beweegt lang- aam verder in oostnoordoos- jke richting. i nieuwe storing trekt met veel tgen door Frankrijk in de richting an Zuid-Duitsland. Beide ontwik- tlingen hebben tot gevolg, dat zo- *1 in midden-Europa als in Scan- Inavië de luchtdruk lager wordt, laardoor zal morgen in onze om- tving de wind uit noordelijke (chtingen gaan waaien en wordt e aanvoer van zachtere lucht van tankrijk uit stop gezet, temperatuur zal dan ook In het Igemeen om het vriespunt blijven Ihommelen. De neerslagkansen jn niet groot, maar wel zal plaat- ttjjk mist ontstaan. 6 JANUARI 5n op: 848 uur; onder: 16.44 uur. *n op: 14.15 uur; onder: 4.38 u. Oogwater te Katwijk te 12.13 uur, kgwater te 7.49 en 20.15 uur. 1/1 hoogwater te 0.51 en 13.14 uur, bgwater te 8.55 en 21.17 uur). nummer bestaat uit 12 pagina's eD een Bijvoegsel Vanochtend om half zeven deelde de K.N.A.C. mede. dat vrywel alle wegen in het westen van het land weer redelyke goed berijdbaar wa ren, behoudens een enkele binnen weg. In de overige provincies waren toen de wegen plaatselijk nog glad. De spoorwegen werkten vanochtend weer op tyd, waarbij een enkele uit- zondering ook deze -egel bevestigde, j Texel is uit zijn isolement. De I Texelse boot kon gistermiddag I reeds de verbinding met het vaste land herstelen. Een tankboot zou vanochtend trachten het eiland te bereiken. Een sleepboot arriveerde na een barre tocht van viereneenhalf uur gistermiddag bij Schiermon nikoog. De vliegers van de vliegba sis Leeuwarden hebben intussen hun evacuatieoperatie voitooid. De afgelopen dagen zijn zij voortdurend met vier toestellen in de lucht ge weest om de gasten, die tijdens de jaarwisseling op de eilanden verble ven en met de eilandbewoners het lot van het isolement moesten de len te evacueren. Meer dan 200 pas sagiers zyn sinds maandag naar en van de Waddeneilanden vervoerd. De militaire vliegers hebben de elementen getrotseerd, wat K.L.M. Hoe sieiK .c winter Vo endam in zijn greep heeft gehad in de laat- f ste dagen, blijkt uit deze foto. Sommige huisjes roesten tijdelijk ontruimd worden, omdat zij ge heel dreigden in te sneeuwen. doen. Want evenals de lynstoestel- len van onze luchtvaartmaatschap pij bleven ook de 'wee vliegtuigjes van de Rijkspolitie de laatste twee dagen op de grond. De kleine toe stellen hebben helemaal geen af- weermogelijkheid tegen ijsafzetting en zó kunnen dus onmogelijk vlie gen onder de barre omstandigheden van de laatste dagen. Ingesneeuw de auto's, opstoppingen op buiten wegen, geïsoleerde dorpen en vast gevroren schepen hebben het dus zonder hun hulp moeten stellen. Maar zodra het kon, zouden zij weer opstijgen. Dat zal dus vandaag zijn. Droppings Dan zal ook de Koninklijke Lucht macht de lucht in kunnen gaan om haar voornemen ten uitvoer te bren gen om de vele duizenden vogels in ons land, die in nood verkeren, te hulp te komen met voedseldroppings. Zo komt er nu langzaam een ein de aan de grootste ellende. De wa tervoorziening in het Peeldorpje Vre- depeel is weer op dreef, het water om het Noordhollands Kanaal is door een kustvaarder kapot geva ren en ook op vele andere gebieden herneemt het leven zijn normale loop Intussen zitten tientallen tuin ders in Rijswijk met een onverwach te strop. Sinds vorig Jaar lopen hoog spanningskabels over hun grond. Toen gisteren de dooi intrad vie len lange zware pijpen ijs van die kabels naar beneden. Meer dan 500 grote en ontelbare kleine ruitjes zijn gesneuveld De schade aan kassen en gewassen (het was onmogelijk tijdig voor afdekking te zorgen) loopt in de vele duizenden guldens De premier van Ceylon, mevr Sirimavo Bandaranaike. is in China aangekomen om te probe ren te bemiddelen in het geschil tussen China en India. Mevr. Bandaranaike in gesprek met premier Chou Enlai. Arthur Dean treedt af Het Witte Huis heeft meegedeeld, dat Arthur Dean, de leider der Ame rikaanse delegatie naar de ontwape ningsconferentie in Genève, aan pre sident Kennedy om persoonlijke re denen om ontslag heeft gevraagd. Waar blijft Uw oplossing van de kerstprijsvraag? Hoewel het weer de laatste week bepaald niet erg tot uit gaan heeft genood, zijn er toch ook blijkbaar weinig le zers geweest die zich bij de kachel op de kerstpuzzel van het Leidsch Dagblad hebben geworpen. Of moeten we het feit, dat rvij nog slechts wei nig oplossingen ontvingen, daaraan wijten, dat men de straat niet op ging om de op lossing in te leveren? U hebt nog tot 14 januari de tijd, maar dan sluit de in zendingstermijn ook onher roepelijk. Mogen wij U een advies ge ven? Stel de inzending niet tot het laatste moment uit, want U weet: van uitstel komt afstel. Gaarne op de buitenzijde van de enveloppe met de op lossing vermelden: prijs vraag", benevens naam en adres van de afzender. Het gonst op het moment bij de KLM van dc geruchten. De personen echter, die het precies kunnen weten, wat er zai gaan gebeuren, houden hun mond dicht. De president-com missaris dr. ir. F. Q den Hollander, die zoals gemeld nu het heft van onze iuchtvaai (maatschappij in handen heeft genomen, wilde gisteren alleen bevestigen, dat er vanmiddag weer een vergadering van de raad van commissarissen zou zijn in het Sche- veningse hoofdkantoor van de maat schappij. En hy zei niet te verwach ten, dat deze bijeenkomst lang zou duren. Meer wilde hij niet zeggen. De wachtende journalisten werd alleen de hoop gegeven, dat hij vanmiddag na dit gesprek op hoog niveau een verklaring zou afleggen. Wellicht zal dat dan enige rust en Rijkspolitie niet hebben kunnen Kunnen terugbrengen bij de 16.000 Contact met Mariner thans verbroken De weer tot leven gebrachte Ame rikaanse verbindingssatelliet „Tel star" heeft gisteren met succes de eerste transatlantische televisiebeel den doorgezonden sinds haar uitval len ruim zes weken geleden. Kijkers op een persconferentie in New York zagen volmaakte beelden uit Goon- hilly Downs in Engeland en Pleu- meur-Bodou in Frankrijk. Het geluid was ook uitstekend. In Engeland, Frankrijk en Italië werden de beelden uit Amerika goed ontvangen. Ingenieuu van de Bell Telephone Laboratoria, die de Telstar bouwden deelden mee dat zeer sterke straling een van de 1 400 transistors in de sa telliet had verlamd. Met een inge wikkeld technisch systeem had men de fout hersteld. De uitzending was gewijd aan een I technische uiteenzetting van de ma nier waarop „Telstar" weer tot leven was gebracht. Enkele uren later werd door An- dover met succes een proefprogram- ma via de „Relay" uitgezonden. Deze tweede verbindingssatellict. die vorige maand werd gelanceerd, werkte niet door moeilijkheden met de energie voorziening. De zonnebatterüen, waarvan de spanning abnormaal laag was, schynen zichzelf intussen weer te hebben geladen. In de lente zal, zoals bekend, een tweede „Telstar" worden gelanceerd Het contact met het Amerikaanse ruimtevaartuig ..Mariner", dat 14 de cember in de buurt van Venus de eerste directe gegevens over deze pla neer naar de aarde zond, is sinds gis teren verbroken. Het bureau voor ruimtevaart, dat dit meedeelt, verklaart dat thans geen seinen meer worden opgevangen van de Mariner, die een satelliet van de zon is geworden. KLM-ers, die vol ongeduld en span ning afwachten, wat er gaat gebeu ren. Wie zal drs. Van der Beugel gaan opvolgen? Zullen er inderdaad enkele direc teuren zijn voorbeeld volgen? Welke samenstelling zal de nieuwe directie krijgen? Zal de suggestie van het McKin- sey-rapport worden overgenomen en de KLM worden ingekrompen tot een grootte zoals b.v. de Swissair? Verontwaardigd „Onvoorstelbaar en ontoelaatbaar, dat een aan de directie uitgebracht geheim rapport is uitgelekt", zei een verontwaardigde mr P Lieftinck. commissaris van de KLM gistermid dag cp Schiphol, dat hij met 26 uur vertraging verliet om naar New York te reizen. Hij wilde niets zeggen over de vergadering van de raad van com missarissen ..Ik kan slechts zeggen, dat de berichten in de pers over ir. Besangon uit de lucht zón gegrepen. Niet bij zal thans de leiding in handen nemen, doch zoals thans officieel gemeld, dr. ir F Q. den Hollander, zy het tijdelijk. Aangezien ir. Besan^on de titel van plaatsver- va ngenc president heeft is men blijkbaar gaan veronderstellen, dat hij drs Van der Beugel wel zou op volgen. maar wij hebben dit zelfs niet tydelyk willen doen. omdat het nan voor de betrokkene toch onpret tig zou zyn hem die leiding later weer uit handen te nemen". Prol. Lieftinck onderschreef ten volle d«t de stroom van geruchten cp Schiphol over komend ontslag van vele anciert topfiguren (met name de directeuren mr. J. van der Wiel. J. C. van der Kloot en mr. L. H. Slotema- ker) en over massaal ontslag aan andere personeelsleden 't logisch ge volg hebben, dat de stemming onder he: KLM-personeel byzonder onzeker begint te worden. Hy verwachtte echter, dat het voor de volgende week in uitzicht gestelde tweede commu nique voldoende klaarheid over de stand van zaken zal brengen. De ge ruchten zelf bevestigde noch ontken de hij. Advertentie Het Nederlands Madrigaalkoor Dir. H. Strategier wenst U een gelukkig nieuwjaar en ontvangt U gaarne op het 29 JANUARI A.S. in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Kaartverkoop Fa. Bender. Ook per telefoon 01710—20097. De president-directeur van de K.L.M., drs. E. H. van der Beugel, die zoals hekend per 1 april zijn functie neerlegt, is gisteren met zün volledige instemming opgenomen in een geheim gehouden zieken huis, waar hy volledig geïsoleerd is van de problemen rond de maat- j schappij. Geen enkel bericht wordt aan hem doorgezonden zonder de uiterst strenge censuur van mevr. Van der Beugel te zyn gepasseerd. Zij ontvangt ook alle post. Zy deel de ons vanochtend mede optimis- j tisch te zijn over de aard van de ziekte van haar man. Hy is in hoge mate overwerkt, netgeen echter, mits volkomen rust in acht wordt geno men. volgens de behandelende ge neesheer geen nadelige gevolgen be hoeft te hebben. 0 Slot pag. 2 Uit het Leidsch Dagblad van 5 Jan. 1863: Z.M. de Koning was door otn ligte ongesteldheid ver hinderd het galabal bijtewo- nen, dat Vrijdag avond ten Hove gegeven werd. De afd. 's Hage der Holl. mij v. Landbouw heeft tot aankoop besloten van het werktuig tot het melden van koeijen, dat op de groote Londensche tentoonstelling zoozeer de aandacht heeft ge trokken.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1