HET SPEKTAKELSTUK Het juiste weertype om te snoeken deS" ,r if Si™ - GRENSPROBLEMEN V iertallencompetitie zonder veel spanning n IÉ n fÜ 0 if a m m 3 m A j Amerika's filmtroef: HOE WERKT HET! WEEFGETOUW 8 i 'H P 9 8 T1 9 Kom er ACHT-er Zaterdag 5 januari 1963 fagina 4 (Van een onzer redacteuren) Wijlen Cecil B. DeMille was nog een uitzondering In zijn tijd stond deze legendarische filmpionier alleen in zijn onstuitbare passie voor het grootscheepse spektakelstuk. Vrijwel niemand anders maakte toen nog dergelijke monsterprodukties. Het kolossale werkstuk vormde DeMilles handelsmerk. Dat is nog maar luttele jaren geleden. Hoe anders is het nu. Thans zien filmmakers in zulke gigantische produkties een wapen in hun strijd op leven en dood om verloren terrein te heroveren. Het begon enkele jaren geleden uitgekeken te zyn op die bijna ver met „Ben-Hur". De kapitale som- blindende schittering en glans van SS iMfUTwSS? kwamen schünwere.d „p gro„, doek en toen nog in de krant. Het was im- ,n bonte kleuren, mers nieuws. Het betekende als het ware een nieuwe vorm van filmpro- duktie. die de dagen van Cecil B. DeMille weer in herinnering riep. Maar „Ben-Hur" maakte snel school. Nu knipperen we al niet meer met de ogen als we horen van films met een vertoningsduur van drie uur of langer. Waarom zou den we ook? Ze vormen toch geen uitzondering meer! Na „Ben-Hur" zagen wc al „Spartacus", „El Cid", ..De kanonnen van Navarone", „Por- gy ana Bess" en we hoorden van ,The Westside Story" „King of Kings en „De langste dag". In Italië werden en worden talrij ke spektakeltukken in elkaar gezet, waarvan de vertoningsduur weliswaar in de meeste gevallen korter is. maar die wat betreft montering en mas saregie beslist niet in de schaduw staan van DeMilles bekende wer ken. De Amerikanen maken echter het meeste filmspektakel. Daar hebben ze zelfs een speciaal woord vooi dergelijke films: „blockbuster" Het kar. niet groot en niet duur genoeg zijn. We hebben gehoord van de fantastische bedragen, die met „Cleoptra" gemoeid waren. Ze ker dat was voor een deel te wij ten aan de ziekten van Elizabeth Taylor en andere tegenslagen, maar ook zonder die onvoorziene moeilijkheden had de produkties toch ook tientallen miljoenen dol lars gekost. Liz alleen streek er voor die rol één op. Dat er nog vele miljoenen op het aanvankelijke budget gesmeten moesten worden, heeft dc Amerikanen er niet van kunnen weerhouden op de ingesla gen weg voort te gaan. Trouwens waarom ook niet? Tot nu toe hebben deze produkties hun geld dik en dik opgebracht. Het duurt wat langer dan normaal alvorens de investeringskosten er uit zijn, maar het publiek schijnt nog lang niet in Nederland Melina Mercouri (beroemd door haar „Nooit op zondag") Romy Schneider, Christina Kaufman, Jeanne Moreau, Na verloop van tijd komen die su- en Rosaline Schiaffino. Voor de man- perfilms ook in de Nederlandse nenrollen traden aan Vince Edwards theaters. Voor de naaste toekomst George Hamilton. George Peppard. staan onder meer op het program- Eli Wallach. Michael Callan en Alf ma: „Barabbas". „Lawrence of Ara- Kjellin. ÏÏSa SS* "aar hoe «vaar he< sesehut ook ten overwinnaars gaat he- b dat tar| Foreman hy Iyn ro,. wellicht zal herinneren de producer w-as van „De kanonnen van Nava rone". In de filmwereld is het een normaal verschijnsel, dat regisseurs na verloop van tijd producer worden. De stap in de andere richting minder gebruikelijk. Stanley Kramer wy iï" het doek "en versehU nen Alex Guinness. Anthony Quinn, Jack Hawkins. Jose Ferrer. Anthony Quayle, Claude Rains en Arthur Kennedy De wereldpremière van dit sterrengeflonker heeft inmiddels in Londti; plaats gehad in aanwe zigheid van de Koningin van Enge land. Barabbas Jeanne Moreau in Carl Fore- mans ,,De Overwinnaars"Zij speelt een Franse vrouw, die in een Normandisch dorp het ge weld van de invasie over haar vertrouwde wereld ziet gaan. deed hel eens en nu gaat ook Carl Foreman het doen. Het is in dit ver band wei aardig om te bedenken, dat deze filmgroten in hun begin tijd hebben samengewerkt. Voor „The Victors" zal Carl Fore- Onze damrubriek In oude, vergeelde geschriften troffen w-y de beide standen aan, hier in de eerste twee diagrammen weergegeven. Het tweede stukje is beslist van Blankenaar. van het eerste echter is de auteur ons tot op heden onbekend. Men zou het kunnen toeschryven aan Vervloet (de eerste voorzitter van de Neder landse Dambond), Constant Stams, Cornelisz Blankenaar of Jozef Blankenaar (de bekende dammer- dichter). Wanneer Vervloet de auteur niet zou zün komt van de genoemde personen Stams het eerst in aan merking. In ieder geval is het stuk je gemaakt in de jaren tachtig of negentig en wel in de dagen dat men zeer veel componeerde in het genre .Probleem met naspel". Ook hier komt het slot in de vorm van een scherp gespeeld eindspelletje dat steeds weer verrast. Het is een dubbele prestatie zoiets gemaakt te hebben. Bovendien heeft men hier te maken met een der oudste mi- 0 niaturen uit de problematiek 17 te gen 7). Interessant S Wat Blainkenaar betreft, aan diens werk is te zien dat hfj het M genre „Verenigde motieven" meer- a> malen als gegeven heeft genomen en er interessante dingen mee deed. De stand op zichzelf is een grens- geval: een middenspelstand is het niet meer, doch van een werkelijke eindspelstelling kan ook nog niet direct worden gesproken Wel is dit het geval met de stand van Vervloet. Het belangrijke is echter dat deze stand voor de helft com bi natoir wordt beslist en voor de helft in tempospel". Beide standen van Kuipers zijn eindspelstanden die echter via combinatie abrupt hun slot vinden. In aansluiting op het onlangs door ons gepubliceerde stukje van Boissinot brengen wij met de vierde positie een van die zo zeldzame Laocoo. is tanden, waar van wij de verklaring reeds gaven, wy zijn ervan overtuigd dat onze lezers de beide stukjes van deze Gelderlander (uit 1952)zeer zullen waarderen. No. I C. G. Vervloet? 12 3 4 6 C. Blankenaar 1894. 1 2 3 4 6 W j§ Ju 11 ftp IP (T3 w" j 11 Z.: 2 dam, 12, 25, 31, 32, 35, 37, 40 dam. W.: 9 dam, 22/24, 29, 34, 45/47. No. III M. J. Kuipers. 1 2 3 4 6 o J 0 J Dino de Laurentius en Richard Fleischer maakten van een zonsverduistering gebruik om op sfeervolle wijze de kruisi ging in beeld te brengen, zoals men die kan zien in ..Barabbas". brug over dc Kwai" maakte en zich nu heeft ingespannen voor de ver vaardiging van „Lawrence of Ara bia". De titelrol van Lawrence wordt vertolkt door de opkomende acteur Peter O'Toole, maar naast hem zul- VOOR ONZE SPORTVISSERS Als het stinktdan gaan ice. Er is een groep sportvissers, die zich niets aantrekt van een bepaald weertype. Deze groep gaat van het standpunt uit: je kunt nooit weten. Een groot aantal snoekvissers daarentegen, zweert bij bepaalde wind richtingen. Deze geschiedenis zal leren wie het bij het rechte eind heeft. En men kan er tevens uit vernemen, tot welke complicaties het vissen op snoek kan leiden. Tenslotte nog even iets over ..Bar abbas". waaraan wij al eens uitge breid aandacht hebben geschonken tijdens de opnamen in Rome De film is reeds uitgebracht Op Picca dilly Circus in Londen schreeuwt een uitnangbord zo hoog als een huis van de daken: „U bent honderd yards van de filmbelevenis, die maar eenmaal in een leven komt: Barab bas". Daarbij wordt de trotste slag zin gevoerd, dat deze film „begint, waar er. andere grote films het er bij laten liggen". En de reclamefolders willen dan waar maken, waarom het onbil lijk zou zijn „Barabbas" zonder meer te rangschikken onder de su per-kolossale schouwspelen. Zij wij zen er op, dat de filmers (produ cer Dino de Laurentiis en regis seur Richard Fleischer) zijn uit gegaan van het gelijknamige boek van ac Zweedse Nobelprijswinnaar Par Lagerkwist. En in een adem wordt er aan toegevoegd, dat het scenario werd geschreven door de Engelse dichter en toneelschry- vei Christopher Fry. Dit zou er op moeten wyzen. dat het onder werp met waardigheid is benaderd. Men heeft de centrale figuur in deze geschiedenis psychologisch willen doorgronden, gelijk met de spectaculaire wereld om hem heen. Men begrijpt, dat de centrale fi guur de bijbelfiguur „Barabbas" is. De dief en moordenaar, die zijn le ver. dankte aan het feit. dat Pontius Pilatus Jezus in zijn plaats liet krui- man du: niet alleen de produktie sigen. Barabbas komt slechts in en- leiden. hij zal ook de regie voeren kele passages van de bijbel voor en bij de verfilming van het scenario, er is weinig over zijn leven bekend, dat hij zelf schreef. Het is het ver- Dit gat de schrijver Lagerkvist de haal van de „zege" tocht van een mogelijkheid de gestalte op te roe- Amerikaanse infanteriegroep door pen van een ruig. diep gezonken Italië, België. Frankrijk en tenslotte mens. die in een leven \ol woestheid Duitsland tegen het einde van de en verschrikking zich uit zijn geeste tweede wereldoorlog. lijke nacht omhoog worstelt naar Het is Foremans bedoeling dat de een vaag begrepen licht. De rol van film de harde waarheid zal tonen. Barabbac wordt gespeeld door de De vrouwen in de bezette landen massieve Anthony Quinn. Verder zullen eer. even belangrijke rol in werkten mee Silvano Mangano. Ar de geschiedenis spelen als de solda- thur Kennedy. Katy Jurado, Vittorio ten. Voor de vrouwenrollen werden Gassman, Jack Palance en Ernest o.a. geëngageerd: Simone Signoret, Borgni/.f INUS de Raad. beroemd sport visser van niet te schatten leeftijd, leefde op een wijze, die velen onder ons a's ideaal voor ogen slaat. Hoe het precies met hem stona. wist niemand, maar dat gebrek aan wetenschap werd royaal gecompenseerd door honderden ver onderstellingen. De één vertelde dat hij een aantal jaren in ons oude Indië had doorgebracht en daar door van een ruim pensioen genoot. Anderen, die hem benijdden, insi nueerden inkomsten uit bronnen, die het daglicht nauwelijks of ge heel niet mochten zien. grove spe culatie. woeker, of smokkel. Tinus liep er niet mank onder; hy leefde op een moderne sobere wijze. Hij had een klein autootje, rookte een sigaartje er. ging vissen wanneer hij wilde. Al was het iedere dag. Dal wil zeggen: iedere dag als hij, Tinus, vond dat er een kans in zat. met het oog op het weer. Zondags viste hij in gezelschap van Piet Kreuker, eigenaar van een kruidenierszaak en zijn boezem vriend. Het speet Piet vaak. dat hij al leen maar 'zondags kon. maar hij werd in ieder geval op de hoogte ge houden. Na iedere visdag bracht Tinus verslag uit aan "iet, in de vorm van uitvoerige detailbeschrij vingen inzake zijn vangsten. Deze beschrijvingen bepaalden zich hoofdzakelijk tot de manier waarop de snoek het aas had gepakt, hoe hij at, wat de drijvers hadden ge daan. hoever hij was weggelopen, het moment waarop werd vast- geslagen. het drillen en het landen. Het gcvclg hiervan was dat Piet. zo teger. vrijdag reeds, bijna barstte van opgekropte begeestering en door niemand was thuis te houden. Al regende het die zondag stralen zo dik als pijpestelen. hy ging. Ervaring door de jaren heen kreeg het star.digheia. Piet had een zaak in een oude buurt van een grote stad. Het was een oud huis, dat al langer dan een eeuw stond en wanneer de wind zuid was tegen west aan of west tegen zuid. dan kon men dat in Pieis winkel duidelijk ruiken. Of liever gezegd: Het was vrijwel on mogelijk het niet te ruiken. Het klinkt misschien vreemd, maar in oude huizen met een slechte ven tilatie onder de vloer of met een riooluitgang op het water treedt bi) bepaalde windrichtingen stank op In Piets zaakje zeer pene trant en zwaar genoeg om hoofd pijn van te krijgen. Deze periodieke geur was als het ware de kurk waarop de successen van Tinus en Piet dreven, om een vrijmoedige beeldspraak te gebrui ken. Vlijwei iedere day. vaak twee maal per dag. belde Tinus Piet op om te informeren naar het snoek- weer. Slonk het, dan ging Tinus er op uit en Piet kon dan rekenen op een spannend verslag. Stonk het niet. dan bleef Tinus thuis, prut send aan zijn auto of scharrelend in zijn tuin. Uiteraard waren het vreemdsoor tige. hoewel korte, telefoongesprek ken, v. aarvan Piets klanten af en toe getuigt waren. „Ha die Tinus alles voor elkaar, niet om te harden. Veel succesEn in negatieve zin kreeg Tinus dit te horen: „Nee, Ti nus, nik? te ruiken, waardeloos. Tot zondag". Twee heren Op een avond werd Piet door twee heren bezocht. Zij ver zochten Piet exen mee te gaan. Hy moest zich niet proberen te verweren. De heren zouden dan ook netjes blijven. Het bleek een gecombineerd op treden te zijn van de Binnenlandse Veiligneidsdienst en InterpolOp dit moment herinnerde Piet zich het herhaaldelijk bezoek van een man die hy nooit helemaal thuis had kunnen brengen. Eén man. die soms tienmaal per dag een paar dub beltjes zuurtjes kocht en die altijd een praatje maakte over de lucht.. Of het wel eens stonk, hoe vaak het stonk en wanneer het stonk. Piet had daar geen aandacht aan ge schonken. want op dagen met zui denwind tegen het westen aan voerde hij tientallen gesprekken over het luchtje. Vermoedelijk is de zaak aan het rollen gebracht door een fantasie rijke klant, die kort te voren een film had gezien of een boek had ge lezen over smokkel in verdovende middelen, spionage op grote schaal of handel in blanke slavinnen. Na een uur was Piet. weer terug en momenteel zijn het twee men sen, die hem vrij regelmatig opbel len en belangstellend informeren naar bepaalde geuren. Uiteraard is Tinus vol belangstelling, maar ook meneer Van Zanten is een adem loos luisteraar naar Piets vreemd soortige weersbeschouwing. Meneer Van Zanten, van Inter pol Een knap snoekvisser. tussen cwee haakjes, maar nog lang niet op het niveau van Tinus en Piet. Maar goed, hier ls dus uit te le ren. dal lang niet iedere zuiden- of westenwind geschikt is voor het succesvol bevissen van snoek. Bei de winden moeten „leunen", dan is resultaat verzekerd. En de moraal van dit verhaal, zo er al van een moraal kan en mag worden gesproken? Wanneer u verzekerd wilt zyn van goede resultaten, zoek dan con tact met de eigenaar van een oud pand en informeer discreet of hy bij tyd en wyle last heeft van een luchtje. Trekt hy een vies gezicht en moppert hy iets over onhoud baar of zo. dan reeds is de vangst van uw leven binnen. U ziet het, ook by het vissen zijn het de kleine raffinementen. Jan Schreiner. 7°s De jonge Peter O'Toole (rechts) speelt de titelrol in Lawrence of Arabia". Naast hem Anthony Quinn. stel een enorme ervaring hel vissen op snoek en een bij - zondert scherpe kijk op het juiste weertvpe. Al moet worden gezegd, dat het toeval hen daarbij een gro te dienst had bewezen Iedere visser op snoek zal uit er varing weten, dat de snoek het bes te bijt bij zuiden- of westenwind. Maar het eigenaardige is, dat vaak bij gunstig weer en goede windrichting zeer slechte resultaten worden bereikt. Men wijt dit dan aan naderkomende depressies, toe komstige harde wind of vorst, maar Tinus en Piet wisten wel beter. Die hadden een onfeilbaar hulpmiddel ontdekt, waaraan ze hun naam als eminent sportvisser hadden te dan ken. Volgens Tinus' verklaring zat het zo in elkaar. Zuidenwind en wes tenwind zijn beide goed, maar het begrip zuid of west Ls zeer rekbaar. De wind kan zuid zyn en tegen het oosten aanleunen, maar hij is ook zuid als hy tegen het westen hangt. Precies zo is het met west. West kan oog in oog staan met zuid, maar liy kan ook avance betuigen aan nooid. „Kijk", placht Tinus te zeggen, „dat zijn nu van die kleine verschillen. Het toeval, waar ik het net over had, berustte op de volgende om- Onze bridgerubriek In de Meesterklasse viertal lencompetitie van de Neder landse Bridgebond verlopen de zaken dit jaar tot nu toe minder spannend dan gewoonlijk het geval is. Hiervoor zijn twee re denen aan te wijzen: in de eer ste plaats doet het viertal van de Rotterdamse Bridgekring 1935 het bijzonder goed en in de tweede plaats verspelen de concurrenten in hun onderlinge wedstrijden regelmatig punten. Jongstleden zondag traden twee van die concurrenten tegen elkaar aan: landskampioen UBC uit Utrecht en het Haagse Buitenhof. Laatstgenoemd viertal heeft dit jaar weer de beschikking over Hel- Z.: 14. 33, 38. W.: 24, 32, 37 dam, 40. No. IV M. J. Kuipers. 12 3 4 Mi /uk km 9 ■m u S m m m m W mT Ui ym m m a S 13 8 a W: wb ui '(M yffi Ü3 IÉ TUI §1 W a 2ïf' m if? A P'"- Z 9, 13. 14, 23, 24, 30, 42 W.: 15, 33, 35, 38, 44, 47, 49. Met naspel. Z.: 12 13. 18. 32. 43 dam. W.: 15, 22. 26. 33, 50 dam. Voor alle standen geldt: Wit speelt en wint". 1. Jas Arabier is langer 2. sleutel voorgrond 3. klep van pet achterste monteur 4. dwarslat raam 5. auto achtergrond is hoger opge- getrokken 6 stoelzitting is hoger 7. plafond balk is weggelaten 8. mond monteur voorgrond Het oudste type is de.effen binding' leman.een talentvol speler, die eni ge jaren verstek heeft moeten la ten gaan in verband met zijn stu die. Samen met Boender vormt hij een paar dat vele punten voor de Hagenaars weet te scoren en vooral in de hier genoemde wedstrijd heeft hij byzonder veel werk moe ten doen. Het was een wedstrijd, waarin een relatief groot aantal slamspellen voorkwam, die alle niet geheel waterdicht waren en dan ook meestal aan niet meer dan een tafel werden uitgeboden. Het paar dat er in slaagde het contract thuis te brengen leverde dan ook een waardevolle bijdrage voor het totaal aantal matchpun- ten. Op onderstaand spel waren dat Boender en Helleman: Sch: A V 6 4 3 Ha: V 10 5 4 Ru: 5 KI: H B 6 Sch: H B 10 9 v Sch Ha: A B 7 2 wNn Ha: Ru: H 8 3 Ru: Voor effen binding worden eerst b.v. de even kettingdroden opgetild. Door de goping (sprong) wordt de inslog ge- I voerdDon volgen de oneven ketting- I draden. KI: KI: 7 5 H 9 8 6 3 10 6 2 9 5 2 Sch: Ha: Ru: KI: A V B 9 7 4 A 10 7 4 3 Het of wisselend optillen von even en oneven kettingdroden geschiedt met schoften. Moor ingewikkelde weefsels zijn talrijke schoften nodig. Hoewel een modern getouw een uiterst ingewikkelde weefautomoot is, vindt men doorin toch deze fun damentele onderdelen terug. West was gever en opende met 1 SA (1315 punten), die door Noord (Helleman) werd gedou bleerd. Oost vluchtte naar 2 H. waarop Zuid met 3 H de enorme kracht van zijn spel aangaf. West en Oost kwamen hierna in het stuk niet meer voor: Noord bood 3 S en Zuid 4 H, hetgeen nadere inlich tingen vraagt. Noord vervolgde met 4 SA, Zuid 5 R, waarop Noord tot 6 K overging waarop werd rond- gepast. De uitkomst was een kleine har ten, die in zuid laag werd inge- troefd. Daar er van Noord-Zuid i standpunt uit bezien 17 punten I „weg" zyn, en Oost, gezien zijn uitkomst, kennelijk over een hon- neur in harten beschikte ging Hel- i leman er van uit dat de ontbreken- de plaatjes bij West moesten wor- den gezocht. Hij speelde een kleine klaveren en sneed met de boer. In slag 3 werd een kleine ruiten ge- speeld, in zuid met het aas geno men en ruiten vrouw nagespeeld. West speelde klein bij en Noord liet de slag doorlopen. Toen Oost bekende, speelde hij een kleine rui- ten na. waarop bij West de heer verscheen. Daar West dus kennelijk niet de heer en de tien bezat, kon noord laag troeven en klaver heer spelen waarop bij west de vrouw vigl. De zorgen waren toen voorbij: een harten werd getroefd, de laatste troef gehaald en de ruitens afge speeld. Toen West hierop besloot schoppen heer sec te zetten, maak te Helleman 13 slagen door 2 schoppens. 5 ruitens. 5 klaveren en een afgetroefde ruiten. Aan de andere tafel volstonden Ir. R. Kaiser en Kokkes met 5 rui ten die met een overslag werden gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 14