(INIWOMEN I Schotse ruiten altijd modieus DE BERK IS DE TROTS VAN DE TUIN r 1Goedkope groente iaterdag 5 januari 1963 Pagina 3 Als in een dorp of in een stadswijk huizen in aanbouw zijn, rekenen plotseling alle trouw- lustige en woningzoekende jongelui uit de omgeving vast op een toewijzing. En dat vertrou wen wordt vaak beschaamd. Heel wat luchtkastelen storten dan in als de verdeling eenmaal bekend is. Een flink aantal inwonende gezinnen krijgt in elk geval een nieuw huis toege wezen en zo komen er automatische wat plekjes inwoningff vrij voor nieuwe gegadigden. Die zullen dan de verbouwde keukens erven en de waslijntjes buiten het raamze nemen in veel gevallen de vloerbedekking over en ze zullen profiteren van handige planken, kas ten, laden en haakjes. Maar ze zullen ook deelgenoot worden gemaakt van de woonerva- - ringen van anderen. Natuurlijk zal de nieuwe bewoner, worden verteld over de gewoonten van de oude mevrouw van beneden. Over baar goede kanten en over haar onhebbelijk li heden, dat laatste vermoedelijk zeer uitvoerig. Hopelijk vertelt het vertrekkende echtpaar er even uitvoerig bij welke meubelen in de beperkte ruimte van nut bleken te zijn en welke een sta-in-de-weg waren. Want als ergens hel meubilair van belang is voor het levensgeluk, dan is dat het geval in de enge behuizing van enge kamertjes, die gewoonlijk slechts tijde lijk zullen worden bewoond. Het lijkt overdreven de keu- humeurig worden, wanneer zij Jastafels, stoelen en kasten niet vrij en ongestoord bin- HjjlHIH! Hüf!! Realiteit [jlepal end te noemen voor het Mar zelfs de zon- huisvrouw en de vrolijk ste kinderen kunnen kribbig en nenshuis zichzelf kunnen zijn. Er is altijd de rem van de mede bewoners om wie men heel wat moet nalaten en die al te spontane i den namiddagensemble van rode tweed, ontworpen door de trar ij se couturier Pierre Balmain. Mof. hoedje en kraag zijn van int astrakan. (W)ETENS WAARD De feestdagen zijn weer achter de rug en het wordt tijd het een beetje kalmer aan te doen en een keus te maken uit de goedkopere winter- gerechten. De koolsoorten, bietjes en knolraap zijn vaak niet zo erg in trek, maar als we ze eens op een andere manier klaar maken. b.v. door groene of witte kool in wat boter (eventueel met wat kerry) te smoren en knolraap met een lek kere kaasragoüt op te dienen, zullen ze zeker in de smaak vallen. Knolraap met kaasragoüt Schil de knolraap en snijd de ■jakken in reepjes. Kook deze gaar jan water met zout. Maak een dikke, saus van melk, boter en rt^oem. Maak deze op smaak af met 5jOUt, noot en 200 gr. in blokjes ge- /jseden, belegen kaas. Leg de knol- ^ap laag om laag met de ragoüt •1 een vuurvaste schotel. Strooi er ewat paneermeel met geraspte kaas 'et!ver, leg er een paar klontjes boter en geef het gerecht in een vry >Jëte oven snel een goudbruin •stje. Karnemelkgruwel liter karnemelk, 50 gr. rozijnen, on? beschuiten, basterdsuiker, schyf- jes citroen. Zet de karnemelk een paar uur koud weg met de rozijnen en citroenschijfjes. Dien daarna op met de fijngemaakte beschuiten en de suiker. Welsh rarebic 4 sneetjes wit brood zonder korst, 75 gr. geraspte oude kaas, 1 thee lepel mosterd, peper, 1/4 dl bier. Rooster de sneetjes wit brood. Verhit het bier en los hierin, op een zacht vlammetje, de kaas op. Voeg de mosterd toe. Verdeel de massa over de sneetjes geroosterd brood. Leg deze in een vuurvaste schotel. Strooi er iets peper over. In een hete oven snel goudgeel la ten worden. Heet serveren. levensuitingen in de kiem zal smo ren. Als dan ook nog in de kamers zelf door overdadige inrichting, be weging nauwelijks mogelijk is. blijft er van het wonen weinig aantrek kelijks over. Er bestaat een categorie trouw lustigen. die reeds voor de huwe lijksdatum vaststaat en eer er van een huis sprake is, hun keus bepa len. Ze kopen een eetkamer-ameu blement en een Indrukwekkend bankstel, slaan het op de ouderlijke zolder op en wrijven zich verge noegd in de handen. Ze komen to taal bedrogen uit wanneer het op inwonen uitdraait en alles onmoge lijk in de kleine kamer gepropt kan worden. Ze doen dat toch, zo goed en zo kwaad dat gaat. Ze plaatsen de tafel met de lange kant tegen een muur, zetten de ene stoel die over blijft op het piepkleine overloopje en formeren het bankstel tot een zitje waar niemand de benen durft te strekken uit angst schoenneuzen of het glanzende hout te bescha digen. Ander uiterste Een ander uiterste vormen de praktische lieden, die zich louter op het inwonen instellen. Ze kopen gelijkheden. Ze schaffen zich een piepklein tafeltje zonder uittrekmo- gelijkheden. Ze sohaffenzl ch een bankbed aan van ingenieuze con structie en zijn er trots op het twee de kamertje vrij te houden voor lo gees (in opklapbed) om het, naar zij hopen, in de toekomst als kin derkamer te kunnen inrichten. In het tweede geval wordt even zeer fout geredeneerd. Om te begin nen is het waanzin in de woonka mer te gaan slapen met alle erger lijke toestanden daaraan verbon den. zo lang dat niet noodzakelijk is. Is dat wel het geval dan kan zo'n bankbed uitkomst brengen, hoewel het verre van ideaal is. Voor een zieke zit er niets anders op dan het complete twee-persoonsbed volledig uit te zetten in de kleine kamer. Wij zouden altijd de voor keur geven aan onderschuifbedden, die ingeschoven een royale zitbank vormen, al dan niet met apart bij gemaakte rugleuning. Bij ziekte kan het bovenste bed dienst doen. terwijl toch de ruimtewinst blijft behouden. En waarom zo star volgehouden aan die tafel, als toch de bladmaat in verband met die kamer-aan-de- krappe-kant evenzeer minimaal uitvalt? In dat geval kan een goe de wandstelling met klapblad zeker zo praktisch zijn. Wanneer kamer en keuken aan elkaar grenzen, kan het in bepaalde gevallen reuze han dig zijn een tafel te kopen of te la ten vervaardigen, die via een uit sparing of doorgeefluik in de tus senmuur tussen beide vertrekken heen en weer te schuiven is. Het tafelblad rust normaal aan elke kant op twee poten. Bij de maaltijd kan men de tafel dan zo ver mogelijk naar de ka merzijde trekken, zodat daar aan een korte en twee lange zijde plaatsruimte ontstaat. Kies in de kleine kamer pret tige stoelen, enigszins gestof feerd, die bij talrijk bezoek te vens bij het zitje dienst kunnen loen. Veel gasten Anders is het gesteld met de z*t- gelegenheid. wanneer men zeker weet veel gasten aan tafel te zullen nodigen. Niemand zal graag zes, acht of nog meer eetkamerstoelen blijvend een plaats rond de tafel en in de kamer geven, zelfs al zou de ruimte dit toelaten. Stapelbare krukjes of stoelen kunnen hier uit komst brengen. Het aantal zit plaatsen dat voor dagelijks gebruik niet nodig is, kan op deze manier worden teruggebracht tot één-re serve stoel. Waar de situatie dit toe staat kunnen ook klapstoeltjes op een rijtje langs de wand «aan ha ken, zodat ze niet kunnen omval len) of in een bergkast een oplos sing betekenen. Hoewel het met de bergruimte meestal wel zo zal zijn, dat een wandstelling van uitgekien de samenstelling wat betreft open vakken, klapbladen en gesloten kastjes beslist onontbeerlijk is. wan neer men tenminste wil ontkomen aan stapels paperassen of verstel- goed in een hoek op de grond of in de vensterbank. Is de ruimte zo krap en zijn de mogelijkheden tot improvisatie zo beperkt, dat werke lijk maar één tafel een plaats kan krijgen, kies dan met extra overleg. Laat het een tafel zijn met ver stelbare hoogte, waardoor met éé«- handgreep en het leggen van dikke kussens op de lage stoelen de zit hoek tot eethoek wordt. Menig ver nuftig kamerbewoner vond zelf de oplossing: een tweede tafelblad, op pootje* of andere verhoging. dat tegen etenstijd boven op de lage ta fel wordt gezet of gemonteerd. By het bewonen van een ontoe reikende of geïmproviseerde ruimte is doorgaans de aandacht gericht op de toekomstige royale behuizing. Om te voorkomen dat deze gedach te een obsessie wordt, dient bij het inrichten de realiteit terdege onder het oog gezien te worden. Aan de andere kant moet men zo efficiënt te werk gaan. dat zeker het groot ste deel van het meubilair later nog goed bruikbaar is. Er zal heel wat passen en meten en puzzelen nodig zijn, maar bij de huidige overvloed aan goede en praktische meubelen is altijd een oplossing te vinden, zowel voor heth eden als voor de toekomst. De bergwand met af en toe een kastje en het uitklapbare tafelblad kan ln de „echte" woning, boeken wand met schrijfblad worden. De onderschuifbedden komen blijvend naast elkaar of ze worden kinder- of logeerbed. De stapelbare krukjes of stoelen komen altijd van pas. Al lijkt een komplete woning aan vankelijk een oceaan van ruimte, eenmaal ln gebruik neemt hij al gauw de proporties aan van een klein binnenmeertje. Een kennis, die op theevisite kwam en een verbaasde blik wierp op mijn vensterbank liet zich ontvallen: U houdt zeker niet van de natuur. Ik volgde haar blik en keek beschaamd naar de armetierige plantjes, die de vensterbank moesten opvrolijken. Zij stonden er zielig en kwij nend bij. gebogen oude manne tjes en vrouwtjes, gestuit in hun groei, uitgehongerd, dor stig en met één slap bloempje. In hoeverre gekweekte kamer- plantjes de „natuur" vertegen woordigen wil ik hier ln het mid den la'en, maar het is een feit dat alles wat zijn voedsel met wortels uit de grond haalt, nooit met mij overweg kan. Wanneer ik bloemen pluk in de tuin, ze met. oneindig veel zorg in vazen schik 'heerlijk werk!) en de pronkstukken dan op kasten en tafels zet. zijn ze binnen twee da gen verwelkt of uitgevallen. Wanneer ik in een vrij uurtje aan het tuinieren sla, kan vader dat 's avonds onmiddellijk zien, want alle vaste planten en strui ken staan er dan plotseling minder florisant bij. zelfs het onkruid is gaar. kwijnen. Wat ik zaai komt nooit op. en na mijn eerste bezoek aan de Keu kenhof wilde ik nooit meer naar die wondertuin, want het was niet om aan te zien. wat die mensen uit een bol halen en wat ervan terecht komt als ik mij met bloem bollen bemoei. De enige uitzondering op de re gel is De Berk. Wjj vonden hem zomaar ergens, een sprieterlg gevalletje van nog geen jaar oud. met pas ontloken blaadjes en een breekbaar stam metje. Omdat ik toen zo dolgraag een berk ln de tuin wilde hebben, groeven wjj hem uit, stopten hem in de kofferruimte en brachten hem naar huis. <~ITloederlijke- overpeinzing Niemand geloofde, dat de ber kebaby die verplanting zou over leven. Zonder veel hoop gaven wij hem de verkeerde plek in de voortuin, stampten aarde aan boven zijn voet en wachtten af. Na vier jaar staat hfj er nog: stoer cn onverzettelijk. Zijn top reikt tol boven de daklijst, zijn stam is dikker dan Adriaans dij been, zijn takken zijn vol en breed. Alles aan hem spreekt van brui sende levenskracht en ontembare groelwoede. Hij is de trots en verrukking van de tuin en staat gruwelijk in de weg. Heel de onmiddellijke omgeving van de Berk kwijnt weg. bij ge brek aan voedsel, gebrek aan vocht gebrek aan zon. De Berk is een egoist, die alles opvreet, wat er tussen zijn wortels komt. die het water aan de grond onttrekt en het verkwistend weer doet verdampen, die gulzig alle lichtstralen opvangt en ze omzet ln een groene weelde van ritselende blaadjes. In de herfst verandert hij in een treurende oude heer, die kaal wordt van verdriet. Nu slaapt hij. Hij slaapt zo nadrukkelijk en overgegeven dat ik telkens weer vrees hem nooit meer te zien ontwaken. Tot de lente zal aan- brekcr en onze Berk de eerste zal zyn om zich glimlachend te hullen in een sprookjesachtig groei' waas. met kleine bruine kaarsjes op de glanzende takken en een sneeuwwit kleedje om de dikke stam. Ik geloof dat de Berk daarom zo uitbundig groeit omdat het eigen lijk een wilde boom is. zomaar er gens uit een woest stuk grond ge trokken, waar hij bij toeval ont kiemde. Alles wat wy bij de kwekers hebben besteld aan struiken en planten en dat toch zc zorgvuldig met vakmanschap was geteeld, lijdt in stilte onder onze onhandigheid. Echter niet Vader Berk. die in zijn prille jeugd geen snoeimes kende, geen verzorgende handen, geen kunstmatige warmte, die stormen en zomeronweders over zijn eer ste blaadjes voelde gaan en niets om zich heen had dan een kale zandvlakte met hier en daar een bosje hei. Uit de barre omgeving werd hij overgepiant op rivierklei-met-zand in een tuin die toen nog een wil dernis was en waarin hij zich dus wel thuis moest voelen. Zijn verbeten pogingen om van die tuin opnieuw een dorre woeste nij te maken kunnen wij op reke ning van een soort jeugdheimwee schrijven. Wij nemen het hem niet kwa lijk, want het is zo heerlijk om tenminste één boom in de tuin te hebben die welig tiert en waarmee ik alle twijfels aan mijn liefde voor „de natuurkan doodslaan. THE A BECKMAN Suggesties voor het nieuwe juar Als u het nieuwe Jaar met moed en goede voornemens wilt beginnen, hebben we een paar suggesties toot u op voeding sgebied. Misschien kunt u een of meer van deze suggesties een plaaUje geven ln uw plannen- lijstje of houdt u zich er al aan? 1. Wanneer u na de feestdagen op de weegschaal gaat staan en ziet dat de wijzer wel wat erg ver doorslaat. neemt u dan voor om minder vetten en zoetigheid te gaan eten en niet te bezui nigen op (karnetmelk, vlees, vi» en eieren, groente en fruit. 2. Wanneer u een kleuter thuis hebt, die niet wil eten geef hem dan kleinere porties en maak u niet bezorgd wanneer hij eens naar uw smaak wat erg weinig eet. Uw ogen zijn vast veel gro ter dan zijn maag. Als een kind aan de maaltijden geen trek heeft, komt dat ln vele gevallen doordat hij „tussendoor" te veel heeft gegeten. 3. Zorg ervoor, dat geen van de gezinsleden zonder ontbijt en zo nodig zonder gezellig goed voorzien lunchpakket of brood trommeltje de deur uit gaat. 4. Wanneer u aan het ontbijt al leen zoete beleggingen op de boterham geeft en thee of koffie drinkt, stap dan eens over op hartig beleg: kaas. pindakaas, el of vleeswaren en geef by voorkeur melk in een of andere vorm (melkdrank. pap of yog hurt). 5. Wanneer u een dochter van 14, 15 Jaar hebt. die een goede eet lust heeft en aan de iyn wil doen. laat het haar dan niet zoeken ln een beperking van de maalt.yden, ln minder eten en drinken van het gewone voedsel dus. maar in meer lichaamsbe weging. 6. Beschouw vitaminepreparaten niet als een noodzakeLyk be- standsdeel van het dageiyks menu. Zorg. dat de voeding ook zonder die preparaten goed is: voldoende gevarieerd en samen gesteld uit normale levensmid delen kan hy dat zeker zyn. Alleen vitamine D moet u de kinderen apart geven. U weet het R in de maand, dan lever traan. een vitamine D preparaat óf hoogtezon. Niet alle tegeiyk. 7. Wanneer uw kinderen nog niet aan snoep verslaafd zyn. neem u dan voor. ze er ook niet aan te wennen. Willen ze iets tussen door. geef ze dan byvoorbeeld wat rauw fruit, rauwe groente, rozynen of nootjes (als ze zich er niet meer in kunnen verslik ken). Als zoetigheid zijn koek en biscuitjes by een beker thee, melk of vruchtensap te verkiezen boven zuurtjes en dergeiyke kleverige lekkerrdjen. 8. Zorg, dat de maaltyden niet al leen uit slappe, zachte koet be staan zoals stamppot en pap en zorg dat er iedere dag iets hards te kauwen is ook voor de vol wassenen: werk voor de tanden en kiezen, ook werk voor de darmen. 9. Neem u voor om 's winters net zoveel verse groente te eten als 's zomers, van alle beschikbare soorten gebruik te maken en ze met evenveel zorg toe te berei den. 10. En lest beat: gebruik de maal tyden niet om klachten en standjes te spuien. Maak ze voor al gezell-.g! Bij elke nieuwe herfst- en wintercollectie zijn enkele Schotse ruiten te vinden. De confectie neemt dit voorbeeld graag over: wollen ruiten kle den de vrouw jeugdig en spor tief. In de winterse etalages ligt naast tweeds en kamgarens. shetlands en mohairs in bezon ken effen tinten, altijd wel een speelse ruit die ook in vaag ge houden kleuren toch uitspringt boven de waaier van gedra peerde wollen weefsels. „Schots" doet denken aan vro- ïyke kleuren die dansen op to nen van de doedelzak. Maar van oudsher zyn de tartans zo verschillend dat er zowel inge togen als uitbundige combinaties bestaan. Met „tartan" wordt de ruit bedoeld, het nauwkeurig pa troon met vastgestelde kleuren, af metingen en zelfs het aantal dra den dat behoort by één clan waar van alle leden deze tartan kunnen dragen. Men kan in Schotland een familie aan de ruit herkennen. Wy kunnen in ons modebeeld zien dat ruiten niet gauw vervelen; de Schotten kunnen er na twintig eeuwen nog niet genoeg van krij- Rn. De Romeinse dichter Vergilius schryft in 50 v. C. de kleding van de Kelten als bontgestreepthet schynt de oudste beschryving te zyn van de Schotse klederdracht. Oorspronkelijk zijn de tartans niet bedoeld als kenteken van stam en streek, maar als merkteken van waardigheid. In de Hooglanden waar de tartan ontstond, droeg de onderhorige wollen stof met slechts één kleur, de pachter met twee kleuren. Bevelhebbers in het leger mochten zich tooien met drie. stam hoofden met vyf, priesters en dich ters met zes. de koning met zeven kleuren; de priester in functie met acht kleuren omdat hy op dat ogen blik boven de koning stond. Pas 12 eeuwen na Vergilius wordt in Schot se geschriften over tartans gerept en wel door het episcopaat in Aber deen dat de priesters opdraagt zich te beperken tot sobere kleuren en tot een lengte van kledy die behoort te reiken tot halverwege de kult. In latere eeuwen werd het ge woonte dat een clan de kleuren van het clanhoofd droeg en aangezien de families met hun grond vergroeid waren, duidde een bepaalde ruit zowel familie als streek aan. Men kon en kan nog steeds in één clan meerdere ruiten vinden: de gewone clan tartan, de hunting in sobere kleuren om in het veld niet op te vallen en de Chief-dress voor groot tenue. Het dragen van de tartan gaf destijds zulk een sterke binding dat zelfs vreem deling of gast die ermee getooid was, vanzelfsprekend onder de bescherming van de gehele clan stond. Toen Schotland onder Engelse overheersing kwam. werd de tartan een symbool van politieke richting; ook heel het Laagland droeg de Schotse plaids als protest. Er werd zelfs kort voor de opstand van 1715 een nieuwe ruit gecreëerd als sym pathie-betuiging voor de verbannen koning. De trotse en vryheidslle- vende Schotten konden aan de nieuwe situatie niet wennen en on dernamen een bevrydlngspoglng ln 1745 om hun Bonnie Prince Charles weer op de troon van zyn voorva deren te helpen. De poging mislukte en zy werden beroofd van hun na tionale trots: het dragen van de tartan, de wapenen en wapenorna menten werd verboden op straffe van verbanning. Twintigduizend hooglanders vluchtten en emigreer den binnen enkele Jaren. Toen ruim een halvee euw later het ver bod werd Ingetrokken, was veel van het oude vakmanschap verloren ge gaan De voorschriften die nergens vastgelegd waren, bleken nu ondul- deiyk te zyn geworden waardoor er nadien soms afwykingen voorkwa men ln de tartans van één clan. Maar ook dit is weer ten goede ge leld sinds Lyon Court de aard van de verschillende tartans heeft vast gesteld en officieel geregistreerd. In onze eeuw hebben fabrieken de taak van huisvrouw en dorpswever overgenomen. Men schryft aan de liefde voor de tartan grote invloed toe op de Schotse wolindustrie, rei kend tot aan de dag van vandaag. Het Schotse kostuum is langzamer hand zeer vereenvoudigd, maar het is nog steeds een eer het te dragen. De heren dragen de kilt (rokje) met sporran (tas) by tweed vest en jasje; als avondkostuum by een jas van speciale snit. Dames kleden tich graag in rokken, vesten en jas jes van hun geliefde tartan; het styivol avondtoilet is een witte avondjapon met lange zyden ge ruite scarf, vastgezet met een clip op één schouder. .Als ons hart zich niet kan ver warmen aan de tartan, zal het koud zyn als de dood", zegt de dichter. Even hartverwarmend zyn de rult- stoffen die jaar in Jaar uit ln het modebeeld verschynen. telkens ln nieuwe kleurencombinaties en teke ning, maar steeds met een dulde- ïyke relatie met de originele tar tans.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 13