Adelina Patti: de grote diva Kamerplanten in de komende maanden met de onverwoestbare stem Kom er ACHT-er Grammofoonplaten toen zij 63 was He mm di imïMxm m» BEROEMDE PRIMA DONNA'S (XII) en slut Zangeresje, dat miljonaire, markiezin, slotvoogdes werd N' Zaterdag 5 januari 1963 Pagina 2 Magisch PAULINE Viardot-Garcia was nog pas 43 jaar, toen zij zich terugtrok van het operatoneel. Adelina Patti, die al op haar 16e deuteerde, bleef in het openbaar optreden tot zij 65 was en zong nog tijdens de eerste wereldoorlog, 71 jaar oud, op een lief dadigheidsconcert. Haar stem scheen onverwoestbaar en de grammofoonplaten, die thans nog een bescheiden indruk van haar kunnen geven, werden gemaakt, toen zij een leeftijd had bereikt waarop maar weinige van haar collega's het nog aan durven, zich in het openbaar te laten horen. Het verhaal gaat, dat Adela Juana Maria Patti geboren werd in de kleedkamer van het operatheater te Madrid, tijdens of onmiddellijk na een voorstelling waarin haar moeder optrad. Dat verhaal vertoont enige romantische overdrijving, Een feit w echter, dat haar vader, de Sici- liaanse tenor Salvatore Patti, en haar moeder, de destijds bekende sopraan Caterine Barilli, voor gastvoorstellingen in de Spaanse hoofd stad vertoefden en dat de geboorte van de kleine Adelina voor enige onderbreking zorgde. Dat gebeurde op 10 februari 18^3. Het Lcndense Covent Garden be jubelde de zeventienjarige uitbun dig als Amina in Bellini's „Sonnam- bula". Ongekende triomfen in Frankrijk, Nederland. België en Duitsland volgden. Al heel gauw stelde Adelina Patti een mini mumbedrag vast voor haar optre den: 5000 dollar per avond. Het was, de veel grotere koopkracht van het geld in die dagea in aanmer king genomen, een enorme som. Adelina Patti wilde ook wel méér Incasseren, maar was onverbiddel ijk ten aanzien van het minimum. In zijn mémoires heeft de impre sario J. H. Mapleson daarvan een typerend voorbeeld verteld. Patti zou, voor 5000 dollar, in Boston La Traviata zingen, maar omdat het met het bespreken der plaatsen wat minder vlot was ge lopen dan anders, konden op de middag voor de uitvoering nog maar 4000 dollar aan de zangeres overhandigd worden. Genadig gaf zij te kennen zich 's avonds in af wachting van de ontbrekende 1000 dollar vast te zullen schminken en kleden, echter op haar schoenen na. Dife zou zij pas aan de be koorlijke voetjes trekken zodra de hele scm bijeen was. Bevend van spanning stond Mapleson die avond zelf in de kassa. Zodra hij 500 dol lar ontvangen had, liet hij die naar Patti's kleedkamer brengen en hij kreeg bericht, dat zij nu al één schoen aan had. Na nog eens 500 dollar tolgde ook de tweede schoen. Adelina Patti zong meeslepender dan ooit en de voorstelling werd een daverend succes. Mapleson kwam er overigens nog heel goedkoop af, want de katoen magnaten van New-Orleans moes ten hei equivalent van 30.000 gul der neertellen om de zangeres tot een optreden te bewegen. Als een ware Koningin der Primadonna's reisde zij door de wereld. Behalve haar duizelingwekkende honora ria's ontving zy van vorsten en andere machtigen der aarde de kostbaarste sieraden ten geschen ke. En ongehoorde bedragen wer den allerwege gestoken in een „waardige", om niet te zeggen sprookjesachtige ontvangst van de diva. Net als Pauline Viardot vóór haar en Maria Callas later, bracht Adelir.a Patti haar kinderjaren door in New York, dat haar ouders met dc klank van zilveren dollars had aangelokt. Al heel Jong kreeg Adelina zangles. Eerst van haar halfbroer Ettore Barilli, daarna van de echtgenoot van haar zus ter Amelia. En haar slechts drie jaar oudere zuster Carlotta, die een bekend concertzangeres zou worden, leerde haar pianospelen. De operawereld oefende een ma gische aantrekkingskracht op de jeugaigc Adelina uit. Omdat kleu ter* ehuizen nog schaars waren en babysitiers nog niet in de mode, dribbelde Adelina avond na avond tydens het optreden van haar ouders achter de coulissen heen en weer en zy kende de opera's van het gangbare repertoire beter dan kinderliedjes of aftelversjes, 's Nachts, als de anderen eindehjk sliepen, had zy er nog niet genoeg van. Zij stond stilletjes op, deed het licht aan, stak zich in de toneel- plunje van vader of moeder en voerde in haar eentje en op haar eigen manier een opera op. Aan het eino daarvan speelde zij dan tevens de rol van het dankbare pu bliek, dat harteiyk applaudisseerde en (van oude kranten gemaakte) bloemen op het toneel wierp. Op slag beroemd pet spel werd spoedig ernst. Adelina was zeven, toen haar ouders door het faillissement van een Italiaanse operaonderne ming in financiële moeiiykheden raakten. Het kleine meisje met haar zilveren stemmetje moest meehel pen, de kost te verdienen, zy werd op een tafel gezet en oogstte haar eerste dollars met de vermaarde aria van Rosina uit „II Barbiere di Siviglia", waarmee zij tot het einde van haar lange leven nog ongehoorde kapitalen zou binnen halen. Van haar 12e tot haar 16e jaar verboden haar ouders haar te zingen in het openbaar. Toen ze daarna te New York debuteerde als Lucia dl Lammermoor, een der moeilijkste rollen van het hele co loratuurrepertoire, was zij op slag wereldberoemd. ADELINE PATTI Rusland, Keizer Napoieon III van Frankrijk, Keizer Wilhelm I van Duitsland en vele souvereinen met de koningstitel. In Madrid wilde de jeugdige, nog onder voogdij van zijn moeder staande Alfonso XIII de zangeres beslist ten paleize ont vangen. Koningin-moeder Maria Christina verontschuldigde dit te genover Adelina Patti met de woor den: „Hy is de enige Europese vorst die nog niet het genoegen heeft, u te kennen!" Tijdens haar verblijf in Sint-Petersburg richtte men twaalf prachtig ge meubileerde en met zeldzame tropische planten versierde kamers voor haar in. Het heet, dat daar aan een bedrag tan ongeveer 40.000 gulden ten kosie werd gelegd. En de adel bracht nog een slordi ge 6000 roebel extra byeen, om 's avonds een ware bloemenregen op de diva te kunnen doen neer dalen. Men schat dat Adelina Patti voor een bedrag van ongeveer honderd- duizena gulden aan juwelen ten ge schenke kreeg. Dat beschouwde zy echter zelf als povere toegiften. Een Franse aristocraat meende haar voor een huisconcert op discrete wij te te kunnen betalen met een briljanten ring die een vermogen waard was. Adelina Patti dankte koeltjes, er aan toevoegende, dat mer haar honorarium blykbaar vergeten had. De aristocraat gaf de hebzuchtige primadonna een ge- De legendarische, aan ro mantische voorvallen rijke loopbaan van de Koningin der prima donna's duurde (een uniek verschijnsel in de zangerswereld!) 50 volle jaren en reikte tot in onze zakelijke eeuw. voelig lesje. Hy bood haar zyn ver ontschuldiging aan voor de „ver gissing' liet de kostbare ring terug halen en er door zyn kamerdienaar prompt het standaard-minimum- honorarium van Patti voor in de plaats bezorgen, met een waarde loos zilveren ringetje als attentie erby. De gelddorst van Aaelina Patti was in de hele wereld bekend. Na een optreden in Parys beeldde een Franse karikaturist Adelina Patti uit met een uitpuilende geldtas. On der de karikatuur van de zangeres liet hy een rympje afdrukken, dat vertaald ongeveer aldus luidt: zy kent haar kracht en kent haar prys: in toon en gage beide 't hoogst. Voorwaar, zy heeft hier in Parys méér dan alleen succes geoogst. Vereerders et ontbrak de kleine, tenger ge bouwde, maar bijzonder aan- trekkelyke diva natuurlijk niet aan hardnekkige, mannelijke vereerders. Daarmee bedoelen wy dan niet bewonderende componis ten aio Verdi, die haar „mia unica e vera Gilda" (myn enige en ware Gilda, namelijk in dc opera Rigolet- to) noemde, of Gounod, die zijn opera Mireille voor haar compo neerde. De toenmalige prins van Wales, de oudste zoon van koningin Victoria en dus de latere Edward VII, reisde in een onbedwingbare opwelling Adelina Patti naar Ba den Baden achterna. De Franse kroonpretendent Philippe van Or leans was al evenzeer door haar charme in de war. Maar de koel- verstandelijke diva hield die al te vurige aanbidders, en daarmee on telbare schandaaltjes en schanda len, op een veilige afstand. Ir. 1868, zelf 25 jaar oud, trouwde zij met Markies Henri de Caux, opperstalmeester van Napoleon III, nadat niemand minder dan Kei zerin Eugenie als bemiddelaarster was opgetreden. Voortaan was Ade lina Patti dus markiezin en bij de adel meer in tel dan ooit. Een hu- wehjk uit berekening? Het lykt wel zo. Toch kwam er een moment waarop Patti's nuchtere berekenin gen faalden. Op een noodlottige dag werd zy tot over haar oren verliefd op een tien jaar oudere tenor, een Oostenryker die Ernst Nicolas heet- Kunt U ae acht aiwykingen in de beide bovenstaande tekening j vinden? De juiste oplossing vindt U elders ln dit Bijvoegsel te, maar zich Ernesto Nicolini noemde De door markies De Caux prompt aangevraagde scheiding ls waarsclhjnlyk het enige grote schandaal in haar leven. Adelina Patti hertrouwde in 1886 met Nicolini. Twaalf jaar schynt zij zeer gelukkig met hem te zyn geweest. Het tekent het aanzien dat de primadonna zich overal met haar zangkunst had verworven, dat de echtscheidingsaffaire haar rela ties ir. de hoogste kringen nauwe- lyks schaadde. Na de dood van Ni colini, toen zij zelf al 55 jaar was, aanvaardde zy het aanzoek van de 23-jange Zweedse baron Ceder- ström. Hebzuchtig Byna alle koningen en keizers van haar dagen kende zij persoonlyk: Koningin Victo ria. Tsaar Alexander III van Adeline Patti met geldtas (Franse karikatuur op de hoge honoraria van de diva) December is geen beste maand voor uw kamerplanten geweest. Januari is dat beslist ook niet en zelfs februari is voor hen nog niet prettig. Maar in die maand kan men al meer zon en licht verwachten en dat kan ze al veel goed doen. Voor vele plan ten is nu niet alleen de binnen- temperatuur te hoog (er wordt te hard gestookt), doch de at mosfeer is voor hen veel te droog en dat doet ze veel meer kwaad. Cactussen en vetplantjes houden op een enkele uitzondering na wel van die droge atmosfeer, doch toch niet van een hoge temperatuur. De normale ka- merwarmte is voor hen veel te hoog en men kan ze dus veel be ter in een matig verwarmd ver trek zetten. Als de planten aan de koude gewend zyn, doen ze het ook wel in een vorstvrye, on verwarmde kamer. Ze moeten dan een licht plekje hebben en het gieten dient men tot een mi nimum te beperken. Als men giet, moet men dat vooral in deze tyd met lauw water doen Het koude water zo uit de kraan mag men er in geen geval voor gebruiken. Dat leidingwater cp zich zelf zal de planten geen kwaad doen. doch het is veel te koud. Doe er daarom eerst een scheut warm water doorheen; het water mag heus wel lauw warm aanvoelen. De potgrond van vele andere planten moet men matig vochtig houden. Op een enkele uitzonde ring na gebruiken ze nu niet zo veel water als in het voorjaar en in de zomermaanden. Boven dien moet men het gietwater niet te lang op een bloemschotel of in de sierpot lat enstaan. Het koelt nu veel te sterk af en dan staan ze met de voet in het koude water. De droge atmosfeer kan ze veel kwaad doen en daarom dient men vooral in deze tyd van het jaar veel te sproeien, ook weer met lauw water. Bloei ende planten hebben er echter een hekel aan om besproeid te worden: bloeiende cyclamen, primula's en begonia's dus lie ver niet besproeien; er ontstaan vlekken op het blad door. Vele bladplanten en vooral de soor ten, die weinig of helemaal niet bloeien, moet men regelmatig besproeien. Denk vooral om de gatenplant en om de vele hang en klimplantjes; die hebben het echt nodig. In deze tyd van het jaar nu er toch zo weinig zon ls. moet men ze zoveel mogelijk in de zonnige vensterbank zetten. GB. KROMDIJK Kamerplanten in de winter. Zangiconder De zangeres, wier vermogenj lengs was aangegi j tot verscheidene miljoe i woonde toen al jaren op een ka j in Wales, Cralg-y-Nos Castle, had zich geheel ingeleefd in d« van slotvoogdes in oude styl. Al uitreed, liet zij zich gaarne doo bevolking toejuichen en de gen ten wilden, dat zy daarvoor in geheim wel een kleinig over had. Haar kasteel wa ee.: oogverblindende luxe inger Het middelpunt ervan werd vormd door een privé-operaza waar plaats was voor tweehom genodigden en waar zy ook zelf trad. Als de hooggeplaatste vr den en autoriteiten gereed zatei dit optreden te aanschouwen, k zij tegei: een meer dan levensg i portret van Adelina Patti als S ramis aan, op het doek geschil* De grammofoon verscheen deed over de hele wereld de i weerschallen van de toen nog j tenor Enrico Caruso. Heren een grammofoonmaatschappij 1 men naar Craig-y-Nos Castle trachtten Adelina Patti te bew< Caruso's voorbeeld te volgen. deze doorgewinterde handelsli i twyfeiden niet aan de aant l kingskracht. die de naam Patti altijd in de wereld der muziek De zangeres aarzelde. Maar de leidelyk rammelende dollars ponden overwonnen die aara spoedig. Wy hebben reden daar dank voor te zyn, want zo bleef Ad Patti's stem bewaard op zevei grammofoonplaten, gemaakt in en 1908, toen de zangeres resj en 65 jaar was. Er bevinden veeleisende nummers onder als juwelenaria uit Faust, „Casta ie uit Norma en „Ah, non credea^c La Sonnambula. Met wat fan! kunnen wy ons gemakkelijk t(_ stellen, hoe deze stem by de gej fectioneerde opnametechniek onze dagen zou hebben gekloi en waartoe zy in haar gloried) in staat moet zyn geweest. j En dan kunnen wij maar één volgirekking maken: Adelina I was een zangwonder van de e< orde. mTBETEKÉNENDE NAMtdÈ OE DAGEN? -

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 12