Liebrechts klasse apart op de 1500 en 10.000 m. A Was Jacobs verdwaald in de Martinistad? ASPRO' f Karstens op de achtste plaats Oostduitsers wilden pasjes ruilen tegen Westduitse kredieten Onbedreigd naar nationale titel 'lees Verkerk 11 kernploeg Oog om oog Depressie definitief teboven Nederlands kampioenschap bandstoten Terlenka pantalons 16.50 23.50 AAU wijzigt standpunt Geert Regts nam revanche Van de Pol liekkesluiter ipgericht 1 maart 1860 Vrijdag 4 januari 1963 Derde blad no. 30847 Advertentie !ees Verkerk, de twintigjarige n van een kastelein uit Putters- »k, is door de KNSB opgenomen in kernploeg, die op 5 januari naar mar vertrekt. Verkerk heeft deze kiezing te danken aan zijn goede staties tijdens de wedstrijden om Nederlands kampioenschap in pnlngen. Van der Eijk kampioen far. T, d. Eijk Pzn (18) wonend i de Hoogeveenseweg in Hazers- ude-dorp, is gisteren schaatskam- en van de Zuidhollandse junioren de lange baan geworden. )e kampioenschappen werden te derdorp gehouden. Van der Eyk 49.6 op de 500 m voor zich af- ikken. De Boskoper Van Wijn- irden had er 50.0 sec. voor nodig. de 1500 m. noteerde Van Wijn- irden 2.42.0 min. tegen Van Eyk 10. ïóg een Hazerswoudse ingezetene. 19-jarige Jan Borst, deed temid- 1 van de 26 deelnemers van zich eken: hij werd goede vijfde. Zijn len bedroegen 50.0 500 m) en 5 (1500 m). 'aap van der Eijk. een bescheiden igen. die echt niet met zijn pres- ies te koop loopt, zei ons gister- >nd: ..Ik train tegenwoordig vaak de Jaap Eden baan in Amster- ïi. Vroeger was ik vaak aan het Ischaatsen. maar dat is tegen- ordig niet meer nodig, nu die in zo vroeg voor het publiek rdt opengesteld". En dat zegt in geval genoeg: ook de Hazers- Udse 18-jarige boerenzoon die zijn gelijks werk vindt in het bedrijf zijn vader, profiteert van de nstijsbaan. En hij heeft er vruch- i van geplukt. jeen succes voor Adrie Lasterie ie op de Europese kampioen- appen van dit jaar zo succesvol- Nederlandse zwemster Adrie Las- ie. d'e momenteel in Australië blijft, heeft donderdag tijdens de npioenschappen van Nieuw Zuid .les in Sydney twee nederlagen ge en. Linda McGill was te snel voor rie op de 220 yards vlinderslag. tijden waren respectievelijk 2 D 39,4 sec en 2 min 40,1 sec. Op 220 yards vrije slag eiste Ilse Brads de overwinning voor zich in 2 min 16.3 sec. Adrie Lasterie te 2,4 sec later aan. |l| wfntem kou... tóch ten moolo gave huid Dc warmte deed weldadig aan, evenals de hulde, welke de schaatskampioenen 1962/1963 op de langebaan: Rudi Liebrechts en Willy de Beer, ten deel viel in het clubhuis van de IJs vereniging „Groningen". Beiden hadden in deze koude titelstrijd voor het vuurwerk gezorgd, dat de kille sfeer op de ijsbaan enigszins deed verdrijven. Bij ontstentenis van de titeldrager, Henk van der Grift, was Liebrechts veruit su perieur aan de overige kandidaten voor het kampioenschap. Hij eindigde in het eindklasse ment op de eerste plaats met een voorsprong van precies vijf punten op Arie Zee, maar ook door het winnen van drie afstanden stelde hij zijn eerste nationale kampioenschap veilig. De 20-jarige Willy de Beer prolongeerde haar titel bij de dames. Haar voorsprong op haar naaste concurrente, de Twentse Annie van der Aa bedroeg echter slechts één punt. uitkwam op 20.37.6. Zijn pupil, Jeen Wester, die door de Friese onder wijzer met 24 seconden werd versla gen, kon hij daarmee echter toch niet van de vyfde plaats verdringen. Met zijn eervolle zesde positie temidden van de aanstormende jeugd was Jeen van der Berg echter alleszins tevre- den. Op een Israëlische treiler in 1 volle zee is het kortelings 1 ..oog om oog" gegaan tussen 1 het schip zelf en een van de 1 opvarenden. Hij had een 1 staalsplinter in zijn oog ge- 1 kregen, dat daardoor ernstig gevaar liep verloren te gaan. Een van de scheepsofficieren I wist raad: hij demonteerde 1 het radaroog van de treiler 1 en slaagde erin met behulp f van de sterke magneet van l dit apparaat de splinter uit f het oog van de zeeman te f trekken. Binnen enkele uren was deze laatste toen weer in r staat om te helpen bij het opnieuw monteren van het v „scheepsoog" Bescherm u tegen Griep Rillerig? Onprettig? Optimisme Rudi Liebrechts heeft dus, geheel volgens de verwachting, het Neder landse kampioenschap gewonnen. Maar belangrijker nog en de vreugde daarover in schaatskringen is zeer begrijpelijk is het feit, dat Lie brechts geheel uit de depressie is gekomen, waarin hij het vorig jaar was geraakt. Liebrechts heeft zijn eigen stijl neer terug en zijn zelfvertrouwen dat door het echec van Oslo en Moskou zozeer was onder mijnd. De Vlaardingse tuinder reed op het zeer stroeve ijs van het Gro ningse Stadspark op de wijze, welke hem in 1961 tot in 's werelds top klasse bracht. we hebben weer een lange afstands- ryder", was de vreugdeuiting van de coach van de kernploeg, Klaas Schenk, toen Verkerk zyn race tegen Chris Meeuwisse op de 10 km af sloot. En wederom met een overwin ning. Verkerk was voor de eerste 10.000 meter in zyn carrière gestart met de opdracht „zie hem bij te blij- Groot verschil De twijfel, die er misschien bij een of andere zwartkijker na de eerste dag nog mocht bestaan, nam Lie brechts al geheel weg op de 1500 me ter. op welke afstand hij zegevierde in 2 min. 30.1 sec. Chris Meeuwisse. die maar nauwelijks Arie Zee de baas kon blijven, werd tweede op dit nummer in 2.36.0. een verschil van bijna zes seconden Aanvangstempo De tienduizend meter, een sterke afstand van Liebrechts, waarop hij als directe tegenstander Arie Zee te genover zich vond, zou hem defini tief de titel brengen. Gestart op een schema van 20 minuten, dat door het hoge aanvangstempo na vier ronden al werd teruggebracht tot 19 min. 37 sec., draaide Liebrechts rus tig zijn rondjes met Zee dicht aan zijn zijde, of in zijn spoor. Telkens weer slaagde Zee er in terug te ko men, wanneer Liebrechts even het tempo verhoogde. Hoe dichter de finish echter in zicht kwam, des te duidelijker werd het, dat Liebrechts dit duel niet kon verliezen. Lie brechts was te sterk. De Vlaardinger won met een verschil van ruim twee seconden. De 20-jarige Cees Verkerk w(j memoreerden dit reeds na de eerste dag werd het tweede grote winst punt van deze kampioenschappen. Hij sloot het toernooi af op de vierde plaats achter de „routiniers" en le den van de kernploeg, Liebrechts, Zee en Meeuwisse, maar vóór rijders als Wester, de nog altijd strijdlustige Friese lange afstand specialist Jeen van der Berg en Gerben Karstens. Uit zijn opneming in de kernploeg, die zaterdagarond naar Hamar ver trekt. blykt ook de grote waardering, die in de leiding van de Schaatsen- rijdersbond voor zyn prestaties be staat. Hij werd gisteren vierde op de 1500 en 10.000 meter. Drie topfiguren uit de strijd om de nationale titels, v.l.n.r. Rudi Liebrechts. Willy de Beer en Arie Zee. ven" en dit lukte hem wonderwel. Het uitgangspunt voor Meeuwisse was een schema van 19,37, dat ech ter aldra te hoog bleek. Verkerk, zou evenals op de 1500 m Wester, ook Meeuwisse verrassen. Toen de kasteleinszoon uit Putters- hoek in de eindfase al zijn troeven in de strijd wierp, moest Meeuwisse ca pituleren. Verkerk zegevierde in 20.45.5, welke tijd nadien daar voor waren Liebrechts en Zee als enigen onder de 20 minuten geko men alleen nog zou worden ver beterd door Jeen van der Berg. die met zijn korte slag en telkens profyt trekkend van de sterke rugwlnd, een uitgekookte race reed. waarin hij Dit nationale kampioenschap, waar in de topryders van de laatste jaren zich handhaafden zy zagen alleen Cees Verkerk als een nieuwe aan winst in hun midden verschijnen heeft nog eens onomstotelijk bewe zen. dat Nederland op het ogenblik beschikt over een ruim arsenaal van jonge talentvolle rijders. Een gema tigd optimisme na dit kampioen schap is dan ook geenszins overdre ven. De uitslag van de 10.000 meter was: 1. Liebrechts 19.36.1. 2 Zee 19 38 7, 3. Jeen van der Berg 20.37.6. 4 Ver kerk 20.455. 5. Meeuwisse 20.47 4. 6 Hopman 20.55.1. 7. Wester 21.01.6. 8. Joop van der Berg 21.06.3, 9. Kars tens 21.09.5. Het volledige eindklassement luidt: 1. Rudi Liebrechts 208.468 pnt, 2. Arie Zee 213 468 pnt. 3. Chris Meeu wisse 217.980 pnt. 4. Cees Verkerk 219.655 pnt. 5. Jeen Wester 221 643 pnt., 6. Jeen van der Berg 223.140 pnt, 7. Gerrit Jan Timmerman 224.162 pnt, 8 Gerben Karstens 224 525 pnt. 9 Jan Hopman 244 548 pnt, 10. Meyering 225.703 pnt. Politie (Van onze correspondent te Bonn) Kerstmis 1962 betekende voor vele Westberljjners een grote teleurstel ling: evenmin als vorig jaar mochten de bewoners van de westelijke sec tor van de stad bezoeken brengen aan hun vrienden en familieleden m het communistische stadsdeel. Reden daarvan was dat hierover geen over eenstemming kon worden bereikt tussen Leopold en Behrendt, de twee vertegenwoordigers van West- en Oost-Duitsland, in het orgaan voor de interzonale handel. De man uit Bonn, Leopold, poogde namelyk de kwestie van de pasjes voor de West- berlijners te koppelen aan de kre dietbesprekingen inzake de handel Willy de Beer uit Medemblik. dm tussen Oost- en West-Duitsland. verkoopster is in Amsterdam, beleeft Het komt erop neer, dat Bonn de in haar twintigste jaar een grote communisten 400 miljoen mark kre- schaatstriomf. Zij werd gisteren in Groningen kampioene van Neder land. een resultaat dat een zeer ge lukkige vader naar de telefoon deed grypen om de politie in Medemblik te verzoeken toch vooral niemand bij hem thuis te laten. „Het vorig jaar hebben wij zoveel drukte gehad dat Willy urenlang toespraken van aller- j lei verenigingen heeft moeten aan horen. Dat was verklaarbaar voor I Medemblik, want onze-plaats her-j bergde toen voor het eerst een na tionale kampioene. Maar er kwam geen eind aan de huldiging, en dat wil ik nu graag voorkomen", aldus de heer De Beer. Willy de Beer won de 1000 m en j eindigde als tweede op de 3000 m. diet wil geven, als UIbricht daarvoor in ruil de mogelijkheid wil scheppen, dat Westberlyners naar Oost-Beriijn Advertentie Ook het hockeyprogramma voor het komende weekeinde is in zijn ge heel afgelast. i De inlevering van de formu lieren van de sporttoto kan, nu het voetbalprogramma opgeschoven wordt, eveneens een week later ge schieden. De Nederlandse batketbalkam- pioen. Landlust, komt zondag a.s. in Krakau uit tegen de Poolse kam pioen Wislaw. Deze ontmoeting is de returnwedstrijd in de eerste ron de van het toernooi om de Europese beker. De eerste wedstrijd eindigde in een 7667 zege voor de Polen. Zo juist ontvangen: LANGE marineblauw, korenblauw, donkergroen. Leeftijd 6 jaar Dames maten Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA Titanenstrijd Op de 1500 meter duelleerde hij met Jeen Wester, die hij na een ti tanenstrijd met 0.1 sec. versloeg door een iets sterkere eindsprint. „Hoera, e Amerikaanse Amateur Atletiek- heeft alsnog besloten de bemid- ng te aanvaarden van generaal Artnur in het geschil met de irersitaire atletiekorganisatie. Eni- dagen geleden nog verklaarde woordvoerder van de Ameri- itse atletiekunie, dat zijn bond it aan één tafel zou gaan zitten de vertegenwoordigers van een ïisatie, die zou zyn opgericht enkele ontevreden trainers. De tiekunie heeft haar standpunt kennelijk gewijzigd en Pierre iger, de perschef van het Witte kon donderdag verklaren, dat organisaties generaal MacAr- ais bemiddelaar aanvaarden in i conflict, dat de Amerikaanse lneimng aan internationale wed- jden en Olympische Spelen ern- schiint te bedreigen. Geert Regts heeft zijn revanche gekregen voor de nederlaag, die hij zondag j.i. in het gewestelijk korte- baan kampioenschap van Friesland leed tegen Jan Heitbrmk. Gisteren veroverde Regts in Ankeveen de Ne derlandse titel op de 160 meter voor zijn beide grote rivalen Arjen Dijk stra en Heitbrink. De jonge Arjen Dijkstra won in de finale evenals Regts twee van zijn drie ritten, maar had een slechtere totaaltijd, Heitbrink bracht het slechts tot één overwinning, evenals Jan van Schie uit Anktveen, die vierde werd. De uitslag was: 1. en kampioen van Nederland Geert Regts (Nieuwerbrug), 2. over winningen. totaaltijd 48.445 sec, 2. Arjen Dijkstra (Nijebeets) 2 over winningen. 48,97 sec. 3 Jan Heit brink Akkrum) 1 overwinning, 49.45 sec., 4. Jan van Schie (Ankeveen) 1 overwinning 49.74 sec.. (Van onze Groningse correspondent) Een mens kan soms bijzonder vermoeid zijn. Dat geldt niet alleen voor gewone stervelingen zoals u en wij, doch ook voor sportmensen en zeker niet in het minst de beoefenaars van de biljartsport. Gisteravond bleek dat nog eens bij het toernooi om het kampioenschap van Nederland, ere-klasse bandstoten, in de Harmonie te Groningen. Tegen halftien was de grote vraag: „Waar is Jacobs?". De Amsterdammer moest zijn tweede partij tegen Vultink spelen, maar hij was ogenschijnlijk „ergens" in de Martinistad ondergedoken, of verdwaald mislukte beurt een wysvinger op zyn lippen en keek in de richting van de perstafels. Mogelijk werd er nok even te veel of liever te luid gefluisterd. Het lukte hem niet en dat is moge lijk niet alleen gekomen door de af leiding die hem werd bezorgd, maar meer nog door de lengte van de par tijen. Men speelt namelyk tot 150 caramboles, dit in tegenstelling tot het buitenland. De vraag zou daarom gesteld kun nen worden of de juiste krachtsver houdingen wel helemaal tot uiting komen In het buitenland speelt men namelyk tot 200. Piet van de Pol leek aanvankelijk op een glorieuze zege af te stevenen. Hij liet reeds in derde beurt een serie van 25 noteren maar spoedig daarna liep Henk de Kleine uit door series van 16, 25 en 17. Van de Pol verloor met 132 tegen 150. Jacobs en Van Oosterhout maakten er een sle pende partij van. Pas in de 45ste beurt kon Van Oosterhout de 150 caramboles bereiken. Jacobs eindigde op 136. Plotseling kreeg iemand het snug gere idee hotel Baulig te bellen, waar Jacobs de nachten tracht door te komen. Aan de andere kant van de lijn werd verteld dat de biljarter daar inderdaad aanwezig was. Hij was in slaap gevallenijlmgs spoedde hij zich na het alarmerende telefoontje naar de Harmonie. Zijn partij begon ruim een half uur te laat. maar zijr. tegenstander Vultink speelde zo snel (hij maakte ln 23 beurten de partij uit» dat beide spelers nog ruim schoots de tijd hadden om de andere partij tussen Ligthart en Van Loon te aanschouwen. Weer is eens dui delijk geworden dat de concertzaal van de Harmonie zich uitstekend leent voor een biljartevenement als dit. Dat was vroeger zo en is nu nog het geval. Hoewel er 's middags en 's avonds weinig kijkers aanwezig waren, heerste er een juiste biljart sfeer. Hans Vultink, de titelhouder van het vorig jaar. behoort ook deze keer tot de kanshebbers Wanneer hij in .gewone doen" blijft, dan is er alle kans dat hy het kampioenschap prolongeert. In zijn eerste party, die tegen de debuterende Van Loon ging. produceerde Vultink een partij-ge middelde van 6.52 en dat was een prestatie van formaat. dan 53. Zou Vultink deze voor Ja cobs grote nederlaag als een straf hebben bedoeld voor diens lange weg blijven? Ligthart en Van Loon maak ten er een langdurige maar wel spannende partij van. Tot de 35ste beurt was het nog lang niet zeker wie de zege zou binnenhalen. Drie series van 7 3 en 5 waren voor Ligt hart voldoende om Van Loon op 142 te laten staan. Uitslapen Van de Pol 132 34 25 3 88 De Kleine 150 34 25 4 41 Ligthart 150 32 30 4 68 Scholte 111 32 16 3 46 Jacobs 136 54 22 2 51 Van Oosterhout 150 54 11 2 77 Vultink 150 23 28 6 52 Van Loon 63 23 11 2.73 Van de Pol 57 23 14 2 47 Van Oosterhout 150 23 31 6.52 Scholte 150 26 27 5.76 De Kleine 79 26 9 3.03 Ligthart 150 38 19 3 94 Van Loon 142 38 18 3.73 Vultink 150 21 24 7.14 Jacobs 53 21 10 2.52 De stand na de eerste dag luidt als volgt: 1 Vultink 2 gesp. 4 pnt, alg gem. 6.81; 2. Ligthart 2-4 4 28; 3 Van Oosterhout 2-4 3 89; 4 Schol te 2-2 4.50; 5. De Kleine 2-2 3.81: 6. Van Loon 2-0 3.36; 7. Jacobs 2-0 3 31; 8. Van de Pol 2-0 2 52. mogen. De Oostduitsers lijken in be ginsel bereid tot deze handel, maar zij weigeren de kwesties zonder meer aaneen te koppelen. Zy eisen dat een overeenkomst inzake het krediet met hun vertegenwoordiger Beh rendt wordt afgesloten, maar de af spraak over het verkeer in Berlijn moet gemaakt worden met de plaats- vervangende Oostduitse minister van Buitenlandse Zaken Wandel. Daarmee pogen de communisten Bonn weer eens te dwingen tot feite lijke erkenning van het bestaan van een Oostduitse staat, want wie on derhandelt met de plaatsvervangende minister, erkent uiteraard dat de I regering, waarvan deze minister deel uitmaakt, bestaat. In deze doorzichtige val wil Bonn niet trappen Het blijft erbij, dat I het alleen met Oost-Duitsland wil praten binnen het kader van het in terzonale handelsorgaan. En daarmee was de kans op pasjes voor de West berlyners met Kerstmis verke ken. Toch ziet het er naar uit dat I de onderhandelngen voort zullen gaan en eens tot een resultaat zul- len leiden. De Oostduitsers zyn ken nelijk happig op Westduitse lenin- gen en zy zullen dus wel een weg zoe- I ken om die te krijgen. Verre van denkbeeldig acht men in Berlijn de mogelijkheid, dat de Oostduitsers 1 tenslotte de uitgifte van pasjes hele maal niet afhankelijk zullen stellen van het krediet, maar dat zij als een groots gebaar er plotseling mee over de brug zullen komen. Een goed tijdstip daarvoor zou zijn de weken voorafgaande aan de verkiezingen in West-Berlijn op 17 februari. De Oost-duitsers zouden met een derge- j lijk gebaar dan meteen steun kun- nen geven aan de communistische I partij, die in West-Berlyn aan de verkiezingen deelneemt. Het West-» Duitse krediet zou in dat geval waar-, schynlijk zonder meer verleend kun nen worden. De kans evenwel, dat UIbricht aan alle Westberlyners pasjes zal uitge ven ls gering. Op zijn best moet men rekenen met een uiterst beperkte uit gifte van passeerdocumenten. De communisten zullen namelijk niet willen riskeren, dat Westberlijners bij tienduizenden tegelijk in Oost- herlijn op bezoek gaan. waardoor wel licht oproer onder de Oostberlijnse bevolking zou kunnen ontstaan. Bo vendien zou massaal Westberlyns I bezoek opnieuw de mogelijkheid scheppen door het vervalsen van pas- 1 j<*s vluchtelingen uit het arbeiders paradijs te smokkelen, zoals ook ge beurd is in de eerste tijd na de op richting van de muur, toen Westber lyners nog achter het ijzeren gor dijn mochten komen. Op he<t ogenblik kunnen alleen da Inwoners van West-Berlijn niet in het communistische deel van de stad. Westduitsers en buitenlanders mo gen op vertoon van paspoorten of doorreis visa wél Oost-Berlijn binnen. Nijdi, - Henk Scholte had wat men noemt de p in. Hij was gistermiddag nij dig op dc keu. op dc biljartballen die niet zo wilden rollen als hij wilde en op twee journalisten. Hij legde na een Herstel Henk Scholte en Cees van Ooster hout herstelden zich in de avonduren op fantastische wyze. Henk de Kleine en Piet van de Pol werden volkomen overmeesterd. Van Oosterhout scoor de in 23 beurten 150, terwijl Van de Pol op 57 bleef staan. Scholte had 26 be uiten voor de 150 nodig en evenals Van de Pol was het voor De Kleine om het hoofd te laten han gen: 79. Hans Vultink deed het 's avonds nog beter dan 's middags met series van 24. 21. 10 en enkele van 11 om slechts een paar te I noemen legde hij Jacobs volkomen I zyn wil op. Deze kwam niet verder Een jaar geëist in Zuiderpark-zaken Gevangenisstraffen van één jaar met aftrek van het voorarrest, waar van drie maanden voorwaardelijk, eiste de officier van Justitie by de Haagse rechtbank tegen drie van de vier jonge Hagenaars, die in de late avond van de 29ste augustus in het Haagse Zuiderpark zich aan een 19- jarig meisje hebben vergrepen. De vierde man hoorde negen maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk tegen zich vor deren. De behandeling van deze zaken, die gisteren de gehele ochtend in beslag nam. had achter gesloten deuren plaats. Drie jongens van zestien, ze ventien en achttien jaar hebben zich aan het meisje vergrepen in het Zui derpark, nadat een van hen met haar I kennis had gemaakt op de rol- schaatsbaan. Hij bood het meisje aan haar op zyn bromfiets naar huis te brengen. Het meisje ging daarmee akkoord. De knaap had echter even tevoren aan zijn twee vrienden medegedeeld, dat hij het meisje naar een stille plek in het Zuiderpark zou brengen. Op het hulpgeroep van het zich verzettende meisje kwam een slager kijken, wat er aan de hand was. HU i hielp het meisje echter niet tegen haar belagers, maar nam ook deel Piet van de Pol kijkt met een waakzaam oog naar De Klem en niet zonder reden. aan het misdrijf. Hij behoorde tot de drie verdachten, tegen wie de zwaarste straf werd geëist, i Uitspraken op 17 januari. lil V.S. 1100 doden tijdens de feestdagen Meer dan duizend Amerikaanse burgers hebben bij verkeersongeval len. die in de kerstdagen en bij de jaarwisseling plaats vonden, het le ven verloren. Nog vierhonderd .Ame rikanen verloren het leven tengevol gen van branden en andere ongeluk- ken.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5