^WILLEM II Commissaris Dreeuws „inspecteur Bakker" vertelt over de Overval Goedkeuring iiieuwbouwplaniien verkregen spoedig aanvang bouw Dame8 J. G. J. Verhey van Wijk 80 jaar History 29 cent Duizenden iverhers bestrijden de gladheid DAG en NACHT De weg naar de vrijheid Ik dacht: nu schieten ze me dood en toen plotseling VRIJ Nieuivjaarsvergaderitig K. van K. Produktiekosten houden geen gelijke tred met opbrengst Leidse veemarkt in grootte nog zevende van Nederland Dick Springer zegevierde na felle strijd over v. d. Helm Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 4 januari 1963 Tweede blad no. 30847 „ZULLEN WIJ BEGINNEN MET EEN KOP KOFFIE En een sigaret? De rest komt straks wel". Het typeert de Leidse Commissaris van Politie, de heer J. Dreeuws, die over ,,die rest", waarin hij zelf zulk een grote rol heeft gespeeld, maar moeilijk los kan komen. Is het gesprek echter eenmaal op gang. dan groeit „die rest" uit tot een aangrijpend verhaal van al de ont beringen, mishandelingen ..men heeft een fietspomp op mijn rug kapot geslagen, terwijl mijn vingers in de boeien werden af- gekneld" en vernederingen, welke hij heeft moeten doorstaan, voordat voor hem in de late namiddag van de achttiende decem ber van het jaar 1944 de deur van het Huis van Bewaring te Leeuwarden, waarin hij door de S.D. was opgesloten, werd ge opend en hij de weg der vrijheid kon gaan. VRIJ Dreeuws, voor de bezetters een gevaarlijks figuur in het ondergrondse verzet, die veel zou kunnen vertellen, kon het zich nauwelijks voorstellen. Het eenzame leven in cel 60 was voor hem geschie denis geworden Na achttien jaar is deze bewogen kers riep „handen omhoog". Klaas episode uit het Friese verzet, waar- I liep een paar passen voor me uit bij het er vooral om ging om Mün eerste gedachte was op dat Dreeuws en Klaas Leyenaar uit (moment. „We worden hier dood ge- handen van de S.D. te ..spelen", op J schoten Nadat ook ik in het half de filmband i astgelegd. Met Dreeuws duister een paar schreden vooruit en Leijenaar vonden bij deze over- was gelopen, kon ik wal beter zien val Brusse c.s. geven er in de I en zag ik allemaal kerels met mas- film een aangrijpend en waar- j kers voor en zwaar bewapend. heidsgetrouw beeld van vijftig verzetslieden hun vrijheid terug. Brusse. die in deze vandaag ook in Leiden in première gebrachte film de rol van inspecteur Bakker speelt, is daarvoor in de huid van de heer Dreeuws, eertijds inspecteur van po litie tc Leeuwarden, gekropen. De heer Dreeuws, die grote bewondering heeft voor het acteertalent van de heer Brusse, heeft ons gisteren iets verteld over deze voor hem zo emo tievolle episode uit zijn leven. Staande middenin het verzet, moest hij op 21 september 1944 onderdui ken omdat hij daags tevoren een in het politiebureau te Leeuwarden on dergebrachte gevangene van de S.D. uit de cel liet ontsnappen. Het ging enkele weken goed totdat de S.D. er ïucht van had gekregen, dat hij zich schuilhield in een perceel aan de Harlingerstraatweg. In de nacht van 18 op 19 november werd hij gear resteerd en overgebracht naar het S.D.-gebouw aan het Zaailand te Leeuwarden. Het was vooral in dit gebouw, dat de heer Dreeuws vele mishandelingen moest ondergaan. Op zaterdag 2 december werd hjj per arrestantenauto en onder gelei de van Belgische rexisten overge bracht naar de Bijzondere Strafge vangenis in de Friese hoofdstad en opgesloten in cel 60. Aangezien hij vrijwel geradbraakt was tengevolge van de vele mishandelingen en ver moeienissen veertien dagen zat hij opgesloten in een cel van 1 bij 1 meter en kreeg weinig voedsel werd hem toegestaan zo lang als het nodig was het bed te houden. Mijn laatste gang... Hoewel ik mU van geen overval bewust was. ben ik op die bewuste vrijdagmiddag <8 december) voor het eerst een paar uur opgeweest. Tegen zes uur kwam plotseling een bewaker mijn cel binnen met de mededeling, dat ik onmiddellijk moest opstaan en de S.D. mij in het Huis van Bewaring een verhoor zou afnemen. Ik haastte me niet, zodat de bewaker nog twee maal kwam om mij tot spoed aan te zetten. Het kon me op dat moment weinig meer schelen en dacht, dat het mijn laat ste gang wel zou zijn. Toen ik ein delijk buiten de cel was vond ik ook Klaas Leijenaar in de cellen- gang terug. „Dit is niet best jong" „Waar blijf je dan", zei Klaas te gen me. Ik antwoordde: „Dit is niet best jong". „Dat denk ik ook niet", was he< enige antwoord dat Klaas gaf. Twee bewakers leidden ons ver volgens raar dc achterzijde van het Huis van Bewaring. Eén van hen drukte op een bel, waarop een deur onmiddellijk werd opengedaan. Bij de deur stond iemand, gewapend met een sten, die tegen de bewa- „Man, ze halen ons er uit" Op dat moment begon er een licht in me op te gaan. Ik had echter geen gelegenheid om verder na te denken, want Klaas kwam op my toe en zei: „Man, ze halen ons er uit". Op hetzelfde ogenblik kwamen een paar gemaskerde mannen op me toelopen, die hun masker omhoog aeden. Ik herkende enkele van die jongens. Dc plotselinge gewaarwor ding, dat ik bevrjjd zou worden, on middellijk volgende op de gedachte, dat ze me zouden doodschieten, moet toen wel op mij een diepe indruk hebben gemaakt. Ik moest echter di rect doorlopen naar een gang, wel ke naar de buitendeur leidde. In de gang stonden veel mensen, waarvan ik er enkelen herkende. Het bleken allemaal politieke gevangenen te zijn. Ook zij gingen de vrijheid te gemoet, en dat zonder dat er één schot was gevallen. De overrompe ling was volkomen onverwachts ge weest. Voordat de gevangenisdeur achter ons dicht viel, wierpen Klaas en ik nog even een blik in het admini stratiekantoor en zagen daar de commandant van de K.P. Piet Kra mer staan die rustig bezig was de Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Heienoord (toez.) Jac de Jager te Amerongen. Aangenomen naar Den Dolder P HetebriJ te Selllngen naar Llsse (toez S. Kootstra te Puttershoek Bedankt voor Krimpen ad. IJssel (nevenpastoraat overgangsbep. 235 KO) Jac. Kooien te Reeuwljk. OEREF KERKEN Beroepen te HIJ ken A. M. Brouwer, kand. te Utrecht Aangenomen naar Smllde E. Bae- rer.ds te Anjum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Elspeet P. Blok te Dlrks- land. Commissaris J. Dreeuws dene straten geleid. Op het laatst kon ik tJiet meer lopen en werd ik achterop een fiets geholpen. In een perceel aan de Harlingerstraatweg kregen Leijenaar en ik die nacht on derdak. Ook de daaropvolgende dag zijn wij daar nog gebleven, 's Och tends cm zeven uur was het echter al mis. De sirenes loeiden, razzia's volgden. Dankzij onze schuilplaats ontkwamen wij bij een huiszoeking aan de blik van vijf Duitsers. Za terdagavond vertrokken wij naar II» een ander adres, waarop nog vele 1118111131*20 (Ulclll zyn gevolgd, o.a. in Swichum en Oudega. I geeft de omzet in geld geen reden tot klagen. Steeds meer branches worden ge troffen door wijzigingen in de koop gewoonten. Hierbij dient men zich I wel te realiseren dat ook langs na tuurlijke weg, b.v. door het veroude ren van een bedrijfstak, groepen worden geëlimineerd. Als voorbeeld daarvan neemde spreker de sterke vermindering van het aantal zelf standige bakkers. In tegenwoordigheid van tal van genodigden, o.w. vele burge meesters, werd hedenmiddag in „De Lakenhal" de nieuwjaars- vergadering, met aansluitende receptie, van de Kamer van Koop- j handel en Fabrieken voor Rijnland gehouden. In zijn nieuwjaarsrede kon de voorzitter, ir. J. J. G. van Hoek. j j,, hePr Meerpoel pleitte voor het de verblijdende mededeling doen, dat de Rijksgoedkeuring op de volledig afzonderlijk belasten van de nieuwbouwplannen der Kamer is verkregen, zodat binnenkort met de uitvoering zal worden begonnen. Inkomsten van echtgenote Jochem Dijkstra: de schapendief Met een list, zo vertelt de heer Dreeuws ons. wist hy ook de Duitse politiepost by de Garijperbrug te passeren. In bijzijn van opperwacht meester De Graaf ik moest toen veranderen van onderduikadres naderden wij de politiepost. De Na een verslag van de voornaam ste werkzaamheden der Kamer ter uitvoering van de haar wettelijk op gedragen taken volgde een beknopt overzicht van de toestand van han del en nijverheid in 1962, waaruit als algemene indruk is te distilleren dat de produktiekosten, vooral door de voortgaande stijging van lonen en sociale lasten, sneller oplopen dan de uit de produktie verkregen Graaf, was in uniform en ik moest opbrengst, waardoor de winstmarge dan maar doorgaan voor schapendief daalt. Jochem Dijkstra, op diens naam stond n.l. mijn (vervalst) persoons bewijs. Inderdaad werden wij bij de brug aangehouden. Ons spelletje ge lukte wonderwel en zo werd ook die klip omzeild. Doornat kwamen wij in Oudega aan, waar ik ondergedoken gebleven ben tot aan de dag van de bevrij ding, 14 aprii 1944. Reeds de volgen- ce middag keerde ik in het bevrijd- namen af te roepen van hen, die de Leeuwarden terug. Een dag om bevrijd werden. j nooit tc vergeten Totzover de fei- Eenmaal buiten het was pik- ten. waaromheen het scenario van donker werden wy door verschei- de film „De overval" is geschreven. Concurrentie neemt toe Vanuit vrijwel alle sectoren van het bedrijfsleven wordt een steeds scherpere concurrentie, zowel op de binnenlandse als op de buitenlandse is verbonden dan dat dit gevaar zou kunnen worden genegeerd. Spreker zou het verkieslijker ach ten de werkers in de bedrijven op nieuw bewust te maken van waarde en taak van de democratie liever dan hen allereerst als mens in de bedrijven te integreren. Meer industrieterrein gewenst Ir Van Hoek pleitte voorts voor een meer kritische beschouwing van het produktie-apparaat en bij onder houd en vervanging van onderdelen veel voordelen opleverende standaar disatie van het machinepark. Ernstige bezorgdheid koestert de voorzitter der Kamer ten aanzien van de voor ontwikkeling van de industrie aanwezige plaatsruimte. Het district is buitengewoon gunstig inkomsten van echtgenoten, in de omliggende EEG-landen reeds lang een feit. Via signalering van de toeneming van het „verschijnsel": werkende vrouw geraakte spreker tot een be handeling van de gevolgen van de welvaartstoeneming in de huidige maatschappij. Hy introduceerde by zyn toehoorders het begrip „discre- tionaire marge", d.w.z. dat deel van het inkomen, dat na vervulling van de allereerste levensbehoeften over blijft voor bevrediging van persoon lijke wensen. Vooral na de laatste oorlog ontstond een streven naar vergroting van deze „discretionaire marge", hetgeen belangrijke gevolgen voor de dynamiek van het econo misch leven met zich brengt. Produ centen en verkopers haasten zich aan de nieuwe wensen van de con sument gevolg of leiding te geven. Ook de kleinere ondernemingen zul len zich aan deze nieuwe situatie moeten aanpassen en door vernieu wingen. samenbundeling of samen werking van gelijkgerichte bedrijven voortdurend op gang moeten blij ven. Creatieve zelfvernietiging Zoals de industrie zich steeds dient aan te passen aan nieuwe omstan digheden en feiten, zo zal ook het distributie-apparaat moeten zoeken naar een goedkopere inkoop of ge noegen moeten nemen met een la gere winstmarge, opdat een lagere verkoopprijs mogelijk worde. De heer Meerpoel waarschuwde er met na druk voor dat. indien dit streven naar prijsverlaging ondeskundig, on economisch en weinig doordacht ge schiedt. dit leidt tot een vernietiging door eigen activiteit of, zoals spreker dit noemde, „creatieve zelfvernieti ging". Scholieren tafeltemiisten Ondanks de bittere kou zijn de gisteren gehouden kampioenschappen voor scholieren een groot succes ge worden. Zonder haperen werden de 500 inschrijvingen door de heren Duindam, v. d. Loos, De Raadt en markt gemeld, waardoor het som- gelegen voor toeleveringsindustrie en „,ai distrihiitic tussen F.iironoort »n Het aantal vorig jaar aangevoerde schapen op de Leidse Veemarkt was in vergelijking met 1961 byzonder hoog. De aanvoer steeg met ruim 20 waarmee Leiden onbetwist de eerste schapenmarkt in Nederland bleef. Doordat de varkensmarkten acht maanden gesloten waren, daal de de aanvoer vergeleken met 1961 met sprongen, doch op de lijst der grote veemarkten in Nederland hand haafde de Leidse Veemarkt zich op de zevende plaats. We laten nu Ge aanvoer van de diverse veesoorten in het afgelopen jaar volgen, met daarachter tussen haakjes het aantal dat in 1961 be reikt werd: Runderen (totaal) 23658 (25800), graskalveren 182 (282), vette kalveren 4497 (4755), nuchtere kal veren 5411 (5642). slachtvarkens en fokzeugen 2232 (7897), biggen en lopers 14250 <42954), schapen en lammeren 97454 (81153), bokken en lyk geworden verhoging der verkoop prijzen door te voeren. Bij de ver dere ontwikkeling van de Euro- markt verwacht men een toespitsing van de concurrentiestrijd. Perso neelsgebrek vormt niet meer. zoals jaren lang het geval is geweest, één der ernstigste knelpunten in de be drijvigheid. al is de vraag naar spe ciaal geschoolde krachten nog steeds groot. Politieke apathie In een meer algemene beschou wing stond ir. Van Hoek stil bij het feit. dat in de na-oorlogse jaren de economische welvaart in West- Europa zeker niet gepaard is gegaan met een welvaren van de West- europese democratie. Van vrijheid en in vrijheid aanvaarden van gezag worden variaties gehoord, die ver ontrustend ver van het eigen, vaste thema verwijderd zijn geraakt. Spre- geiten 674 (723) en paarden en veu lens 13 (44). Het totaalbeeld wijst dus uit dat in 1962 148371 dieren werden aangevoerd, tegen in 1961 169250 stuks, hetgeen neerkomt op een achteruitgang van 20879 dieren. Bekijkt men de resultaten exclusief de varkens en biggen, dan werden het afgelopen jaar 131889 dieren aan gevoerd, tegen 118399 het jaar daar voor. wat een vooruitgang van 13490 I kers bezorgdheid daarover wordt ver stuks vee betekent, ofwel een aan- voersstyging van 11,4 Hieruit blijkt wel hoezeer het gesloten zijn geweest van de varkensmarkten zijn invloed heeft uitgeoefend op het totale beeld. Advertentie K^hamea-C handen klaard uit de aanraking en soms de spanning tussen enerzijds de eco nomische bepaaldheid van het be drijfsleven en anderzijds politiek be leid en besluit op het nationale en evenzeer op het Europese vlak van de Economische Gemeenschap. De thans ook ten onzent veelvuldig voorkomende politieke apathie vormt j een directe bedreiging voor een goed ruw of schrool functioneren van het democratisch f ri ci|r„KaQ«; ,1 bestel, waarmede de economische V^CLCII u CJ functie van het bedrijfsleven te zeer Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marie Claire Noëlle Claudette Odet te. d. v. W. D. Relntnk en E. M. Meer poel; Elisabeth,' d. v. J. de Wolf en M. Siebert: Huig. z v. J. de Vogel en A. T. Hazenoot; Robin Edward, z. v. W. Plkaar en F. J. van Houten: Bianca Desiree, d. v. W. Plkaar en F. J. van Houten; Melatl DJellta. d. v. R. S. Kar- nl en M. M. Sprenger; Jacqueline, d. v. D. A. J Brugman en M. C. Schrama; Ragna Maryse. d. v. F. O. van der Dussen en S. S. Vlnke. ONDERTROUWD K. van der Meulen en I. Dorrepaal; W. Haneveld en A. van der Reijden; F. G. C. Buljse en A. F. M. C. de Nooijer; L. S. Vreeburg en J. M. de Groot; H. Dongelmans en M van Dissel; J. van Zeist en A. M. S. Planje; K. van Ingen en H. Otgaar; H. J. Zandvliet en H. A Sinteur; A. J. de Wit en M. J Bos; J. Rijsbergen en M. J. Gijsman; M. Fon tein en J. Beekman; H. J. Kamer en M. A. Jansen; J. Waasdorp en J. Ker- pershoek; J. Langerak en J. W. C. de Geus. GETROUWD G. van de Water en W. A. M. Bakker J. P J. Vink en J. M. Sloos; N. War merdam en W. M. Roelandse; Th. J. van Slingerland en N. de Bruijn; C. de Roode en J. J. van der Weijden; H. Groenendijk en J. G. Pardon; F. M. v. Mourlk en M. J. Hanselaar; C. M. Smit en J. van Toren; C. H. Meskers en M. Letsch. OVERLEDEN B J. Scheerder. IJ., zoon; A. Boter bloem. 61 J. echtgen. v. J. Baartse; J F Raaphorst. 53 J echtgen. v. J. van Dorp; T. H. I* J P. Mattheyer; HeUnes. 89 J. wed. van M. :r; J. Ulttenbroek, 86 J. vr. IJmond. Maar dan is het noodzake lijk dat meer industrieterrein wordt geschapen. Het reeds jaren geleden opgerichte intergemeentelijke industrieschap „De Grote Polder" dient metterdaad tot leven te komen, opdat ruimte ontsta voor uitbreiding van de be staande bedrijven en verplaatsing vanuit te saneren gebieden. Zo al de welvaart van dit gewest van belang is voor elke daarin gelegen gemeente, in de huidige bestuurlijke organisatie en inrichting der gemeenten ziet men een gedeeld en soms zelfs verdeeld optrekken voor een zaak van zó groot gemeenschappelijk belang. Een inten siever contact tussen de Kamer en de Gemeentebesturen acht spreker daarom een wens. aan de vervulling waarvan de Kamer gaarne haar krachten zal geven. Ten slotte wijdde de heer Van Hoek aandacht aan het onlangs in gediende wetsontwerp op de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Dat enkele door de Kamers van Koop handel zeer bezwaarlijk geachte voor stellen daarin niet zijn opgenomen, mag volgens spreker, zeker worden toegeschreven aan het met name ook van de zijde van de Leidse Kamer gevoerde verzet. Breestraat mag haar karakter niet verliezen De heer C. F. Meerpoel, onder voorzitter van de Kamer die hierna het woord voerde, begon zijn op merkingen t.a.v. de middenstand met een waarschuwing tot de autori teiten er voor te waken, dat de Bree straat haar karakter van voornaam ste winkelstraat van Leiden niet verliest en degradeert tot verkeers weg, waardoor de grote in de win kelhuizen geïnvesteerde bedragen verloren zouden gaan. Ook voor de middenstand baart de Frankrijk gaat voort met zijn eigen defensie Frankrijk ziet geen enkele reden waarom het niet zou voortgaan met zyn eigen inspanning op het gebied van de defensie, aldus verklaarde de Franse minister van Voorlichting Peyrefitte gistermiddag na een ver gadering van de ministerraad. De Polarisraket, die Amerika de Fran sen heeft aangeboden, is voor Frank rijk niet actueel aangezien wy op dit ogenblik niet beschikken over de hiervoor noodzakelijke onderzeeërs en atoomkoppen, aldus deelde de mi nister de pers mede. Het verschil met Groot-Brittannië is, zo ging hij verder, dat Frank rijk op eigen kracht aan zyn defen sie werkt en van plan is daaraan met eigen middelen voort te bouwen. Volgens de minister is er echter geen sprake van. dat Frankrijk in een dergelijk gecompliceerd vraagstuk de deur heeft gesloten. Een vaststaand feit is echter, dat Frankrijk vast houdt aan zijn beginselen op het ge bied van zijn defensie en aan de onafhankelijkheid van zijn nationa le verdediging. Dit standpunt was woensdag duidelijk gemaakt aan de Amerikaanse ambassadeur Bohlen, zo zei hij. Minister Peyrefitte deelde vervolgens mee. dat het Franse standpunt op 14 januari door de pre sident zelf aan de pers zal worden uiteengezet. Pierre Messmer, de mi nister voor de Strijdkrachten, had de ministerraad meegedeeld, dat de proeven met een Franse raket, die tien dagen geleden in de Sahara wer den genomen, goed waren verlopen. De minister zei dat voortstuwing. besturing en terugkeer naar de steeds voortgaande stijging van di- grond van de neuskegel bevredigend recte en indirecte kosten zorg. al waren. Verkerk verwerkt, hoewel de split sing In twee zalen niet bepaald gun stig was. De zaal aan de Pieters- gracht kreeg de beginners te verwer ken. In de zaal van Den Burcht wer den de andere klassen gespeeld Annie Sonneville (M.H.B.S.) zorg de met haar overwinning bij de on geoefende meisjes dat de M.H.B.S. ai.s eerste eindigde, voor de St.-Bar bara ULO die werd vertegenwoor digd door haar tegenstandste»r in de finale Hetty Kleyss. Bij de jongens won Max Pietersz van Harry Agter- horst wat voor de U.T.S. een eerste plaats betekende (7 p.) en voor het Rembrandt Lyceum ae tweede (3 p.) De Prof. Van der Leeuw ULO be haalde 3 p. en de ULO Leidfce Hout 3 p. Bij de geoefende meisjes was de inschrijving niet groot. Vrij snol be haalde Ellen Kort (Rembrandt Ly ceum) de zege op Mieke van Klink (St.-Barbara ULO). In de eindrang schikking had de eerste school 7 p., de tweede 3 p. De groep van gevor derde jongens was verzwakt door het uitvallen van Rudie Alkemade en Jacques van Ruiten (Bonaventura Lyc.). Nu waren de laatste vier spe lers Bert v. d. Helm (Titus Brandsma ULO), Gé Brouwer idem. v. d. ICleeuw (Bonaventura Lyc.) en Dirk Springer (Gymnasium). De 14-jarige Bert v. d. Helm overklaste zijn school genoot en kwam in de eind strijd tegen Dick Springer die het zelfde met v. d. Klaauw had gedaan. In een op hoog peil staande 5 games finale was Dic-k Springer dank zij zijn loops op beide kanten, net iets sterker dan Bert v. d. Helm die deze wel vaak wist te neutraliseren maar zelf opgelegde scoringskansen miste. D;ck Springer won de eerste game (2117) maar de zestienjarige _ym- nasiast forceerde daarna tevéél en zijn tegenstander wist snel te nivel leren (1521) en ook de derde game na 1410 en 1919 te winnen. Dick Springer verzette de bakens, wachtte zijn kansen beter af en Bert v d. Helm kon na 114 en 19—10 wel in lopen. maar reikte net niet ver ge noeg om de winst te behalen (21—17) De laatste game was voor de iets tacfeischer spelende Springer die een 2010 voorsprong bijna verspeelde, maar tooh net op tijd (20—18) de winst greep. De scholenranglijst was hier: 1. Gymnasium (8 p.). 2. Titus Brandsima ULO (7 p.). 3. Bonaven tura Lyc. (6 p.). De Wethouder van Onderwys. de heer S. Sannes. reikte na afloop de prijzen uit. Ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag recipieerde de heer J. G. J. Verhey van Wijk gistermiddag in zijn woning aati de Burggraven- laan. Onder hen, die hier gelukwensen en veelal geschenken aanboden, waren o.m. de oud-wet houder van Onderwijs, de heer J. C. van Schalk, de heren J. C. J. Lambermont en J. H. van der Kloot, resp. voorzitter en secretaris van de Leidse Middenstandscentrale, ir. J. J. G. van Hoek en mr. H. A. C. Branderhorst, voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de eerste tevens in zijn kwaliteit van wethouder van de Bedrijven, een deputatie van de Mannenzangvereniging „Kunst na Arbeid", de heren C. F. Meerpoel en F. Molkenboer van het Rijnlands Borgstellingsfonds, ir. M. C. de Jong, voorzitter van de Rotary, die wij op de foto in gesprek zien met de heer en mevr. Verhey van Wijk, (geheel rechts mevr. De Jong), mr. S. C.H. Coebergh en de heer E. H. Moens namens het be stuur van de Sociëteit Amicitia, de heer J. W. Heringa, directeur van de N.V. Van Wijk en Heringa en voorts vele vrienden en bekenden van de tachtig-jarige, die deze belangstelling buiten gewoon op prijs stelde. Dag en nacht zwoegen duizen den mannen met licht en zwaar materieel om de rijkswegen in be gaanbare staat te houden. Sneeuw en ijs zorgen doorlopend voor te genvallers, maar onverdroten werkt men voort om het verkeer door de levensaders van de sa menleving: de wegen, te laten stromen. Die stroom gaat lang zamer dan anders, maar toch ge stadig. Wanneer het vier of vijf graden vriest kan geen zout worden ge bruikt. Dan moet men met ma chines en mankracht de grote verkeersaders zoveel mogelijk sneeuwvrij maken met zand als enige bondgenoot tegen gladheid. Vierentwintig uur van de dag en de nacht werkt een aantal van drie- tot vijfduizend man op de rijkswegen in harmonisch samen spel met de diensten van de Pro vinciale Waterstaat om de vitale verbindingen open te houden. De uitvoering van de werkzaamheden wordt in elke dienstkring naar de situatie van het ogenblik bepaald. Naast de reeds in de zomer ge contracteerde particuliere vracht auto's en arbeiders trekken thans honderden van aannemers ge huurde bulldozers, tractoren en laadschoppen door de dichte sneeuwmassa's, strooien vracht wagens zand en zout, sjouwen duizenden mannen dag en nacht om het verkeer gaande te houden. Rusteloos zijn sneeuwschuivers en -ploegen in de weer. De kan- tomiiers van de Rijkswaterstaat, die elk zo'n tien kilometer weg onder hun hoede hebben, kennen rust nog duur. Ojidanks tegenval lers van stuifsneeuw, nieuwe zuid tot noord het werk door. sneeuw, ijzel en ijsregen, gaat van Tussen de bedrijven door worden gestrande auto's zoveel mogelijk weer op gang gebracht en ver kleumde mensen verzorgd. „De organisatie loopt prima", verzekert ir. P C. de Man, hoofd van de Gladheidbestrijding van de Rijkswaterstaat. ..Enig idee van de kosten kunnen we onmogelijk hebben. Er wordt dag en nacht gewerkt, waarbij veel aan initia tieven en improvisaties moet wor den overgelaten. De situatie kan immers van de ene kilometer op de andere verschillen. Centraal zijn die situaties niet te bekijken. We hebben dit jaar ongedacht veel sneeuw gehad. Er wordt thans zelfs meer gedaan dan kon worden verwacht. Gelukkig heb ben we aan materieel, zand en zout geen krimp, zodat stevig kan worden doorgewerkt. Naar schat ting staat naast auto's en machi nes één man per twee kilometer rijksweg ter beschikking. Nie mand weet nog wat er verder komt, maar tot dusverre konden we de situatie baas. ook al zijn enkele delen van rijkswegen tij delijk afgesloten geweest". De dienst Gladheidsbestrijding in Den Haag coördineert het moeilijke werk. Zij houdt zoveel mogelijk overzicht over de totale situatie. Ir. De Man heeft niets dan lof voor de mensen die het rijkswegennet in zo goed moge lijke berijdbare staat houden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3