NEDERLAND-EEN IJSBAAN Jadotstad in handen van YN Meest eervol ontslag voor E. H. v. d. Beugel IJZEL VERLAMT RET VERKEER OP HET LAND EN IN RE LI CHT Er komt NOG MEER DRIE directeuren verlaten ook K.L.M )AKREPARATIE TELSTAR In sommige delen van Europa: „iets warmer" Installaties Union Minière beschadigd ZWART WEERBERICHT WERKT WEER Maakt Cooper 22 rondjes om de aarde? Weer sneeuwval in Engeland (9uc/ |Qpgericht 1 maart I860 VRIJDAG 4 JANUARI 1963 No. 3084T LEIDSCH m DAGBLAD Directeur; E A E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Slngel l- Leiden - Oiro n°' 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 „DOOI VAN BETEKENIS IS NOG ONWAARSCHIJNLIJK". Met deze sombere conclusie eindiqt het weeroverzicht, dat het K.N.M.I. ons vanochtend verstrekte. De temperaturen blijven even onder of om het vriespunt. De kans op neerslag in de vorm van regen of sneeuw wordt kleiner, maar van het winterweer zijn we nog niet af. Want in middels nadert vanuit Spanje een nieuwe oceaanstoring, die ervoor zorgt dat we opnieuw lucht van het vaste land aangevoerd krijgen. Het is allemaal even Mest, wat De Bilt ons voorschotelt. We blijven voorlopig nog in het overgangsgebied tussen koude en warmere lucht met alle narigheden van dien. We leven op de grens van dooi en jorst. Met sneeuw en regen. Vooral lie regen heeft ons de laatste 24 uur larten gespeeld. De wegen, die moei- aam sneeuwvrij waren gemaakt en lus voor het verkeer weer begaan - laar werden, veranderden in korte ijd in spiegelgladde ijsbanen. De we teninformatiedienst van de KNAC :an de ontwikkeling zowat niet bij lenen. De situatie verandert, met het lur. Wegen, die in de ene radio-uit- ending „begaanbaar" worden ge- loemd, moeten in de volgende mede- leling weer als „onberijdbaar" aan- eduid worden. Het verkeer te land, in de lucht n te water is volkomen ontwricht, 'al van busdiensten moesten worden estaakt. Gisteravond gaven de neeste bussen in de omgeving van .eiden ook de strijd tegen de gladde regen op. Vanmorgen vroeg konden Ie wagens van de NZHVM van laarse en Kroon, van de Citosa de reg niet op. De N.Z.H. kon pas omstreeks acht lur een bescheiden begin maken met e stadsdiensten in Leiden en Haar- »m. Een uur later verlieten de eerste lussen de steden en men had toen oede hoop, dat in de loop van de phtend vrijwel alle diensten hervat Duden kunnen worden. Alleen voor e lijn Haarlem-Den Haag via Kat- hjk en Noordwijk had men weinig loop. Hetgeen overeenkomt met de aededeling van de KNAC, die meld- e, dat vrijwel alle wegen ook de rote in Utrecht, Noord- en Zuid- ïolland door de ijzel nagenoeg on- erijdbaar waren. Automobilisten rerd sterk afgeraden de buitenwegen p te gaan. Ook in steden en dorpen eden zioh ernstige gevaren door izelvormmg voor. lijke vertragingen niet voorkomen worden. De trein uit Utrecht bij voorbeeld kwam vanochtend meer dm een uur te laat in Leiden aan. Op Schiphol bevond de KLM zich vanochtend eveneens op glad ijs. Vrijwel alle vliegtuigen moesten in de hangars blijven. Oorzaak van de narigheid was de ijzel en ijsregens, die niet alleen de banen glad maak ten, maar zich bovendien op vleugels en romp vastzetten. Men mag het risico van opstijgen dan niet nemen. Scheepvaart Te Iaat Vele tienduizenden werknemers zijn vandaag door de gladheid veel te laat op hun werk gekomen. Van de 1000 personeelsleden van een groot warenhuis in Amsterdam i bijvoorbeeld was vrijwel niemand op tijd. Voor de middenstanders, die op hun personeel zaten te wachten, was er een geruststel ling: de kopers kwamen ook veel later. De grote -'eden boden vanmorgen p de anders zo drukke spitsuren een erlaten aanblik. In de straten zag [en vrijwel geen verkeer. Alleen bij ram- en bushaltes was het een rukte van jewelste. De meeste bus- »n reden niet. De trams reden door e enorme drukte met grote vertra- Ingen. De politie had het op straat niet rermatig druk. De alarm-centrales aarentegen werkten op volle toeren. |r kwamen tientallen meldingen Innen over gesprongen waterleidin- en en lekkages. Voorts informeerden elen bij de politie naar de treinen- lop. de toestand van de wegen en brgelijke. Sinds gisteravond tien uur onder- ndt ook het treinverkeer veel last sn de ijzel. De Spoorwegen hebben mnacht op verschillende plaatsen ■aadverwarming toegepast. Deson- tnks konden vanochtend aanzien- De binnenvaart ligt grotendeels stil. De zeevaart handhaaft zich tot nu toe vrij goed, al hebben de klei nere zeeschepen op de Noordzee erge last van ïjsvorming. De moeilijkheden worden steeds groter. De toestand in en om de havens wordt ook met het uur ongunstiger, ondanks het voort durende werk van ijsbrekers. Ook op en om de Wadden eilanden wordt de situatie steeds penibeler. Texel was gisteren voor het eerst geïsoleerd. Zieken kunnen echter in geval van nood per helikopter naar het vasteland gebracht worden. De Comman dant Zeemacht Nederland heeft hiervoor materiaal van het vlieg veld Valkenburg ter beschikking gesteld. Ook de chef van de Luchtmachtstaf stelt helikopters beschikbaar voor het ophalen van ernstige zieken uit gemeenschap pen, die door de strenge winter volledig zijn geïsoleerd. Trouwens, ook op andere wijze worden de strijdkrachten Ingescha keld bjj de bestrijding van de win terse moeilijkheden. Zo werd de weg Zwolle-Kampen door mannen van de genie sneeuwvrij gemaakt. In Doornspijk werden militairen inge schakeld bij het schoonmaken van de wegen. Zo ging het ook in Epe en op de spoorlijn Utrecht-Den Bosch. Dagbladen Niet alleen het transport van le vensmiddelen, zoals melk en groen ten. ondervindt op het ogenblik veel moeilijkheden, ook de expedities van de landelijke en de plaatselijke dagbladen hebben met zeer veel ver traging te kampen. Al het mogelijke wordt gedaan om de abonnees toch hun kranten te bezorgen, maar men kan niet voorkomen, dat er lezers zijn, die dezer dagen van het nieuws verstoken blijven. De luchthaven Schiphol heeft Wa terstaat gisteren hulp geboden met een enorme sneeuwruim-apparaat, de grootste van de drie sneeuwbla- zers, die op het vliegveld worden ge bruikt. Nog gistermiddag werd deze sneeuwblazer ingezet op de rijksweg Amsterdam-Utrecht ter hoogte van Ouderkerk. Het apparaat ruimt de sneeuw over een breedte van vijf me ter. hakt ijs tot kleine brokjes en schuift dit alles tientallen meter op zij naast het wegdek. Door het dichtvriezen van sloten en poldervaarten hebben vele water vogels het in deze dagen bijzonder moeilijk. Vele verenigingen hebben krachten gemobiliseerd om de ge vederde vrienden te hulp te komen. De afdeling Amsterdam van de Ne derlandse Vereniging tot bescher ming van Dieren, gaat vandaag met een luchtmachtvliegtuig de lucht in om voedsel neer te gooien voor vo gels, die in de polders rond de hoofd stad in nood verkeren. In Amsterdam zijn enige straten in het duister gezet door de baldadig heid van de jeugd, die de lampjes van de straatlantaarn gebruikt als doelwit bij het sneeuwballen gooien. In tientallen andere straten blijkt iedere avond opnieuw 'n aantal lam pen te zijn stukgegooid. Het afgelopen jaar werden 23.000 lampen door de jeugd kapot gegooid, waarvan 11.000 in de nu nog voortdurende sneeuw- periode. Bij al die ellende één positief be richt: de koude heeft ook een „be vriezende werking op de criminali teit. In de hoofdstad heeft b.v. het inbrekersgilde zich de laatste dagen opvallend rustig gehouden, hetgeen de politie in deze drukke dagen ove rigens zeer goed van pas komt. Troepen van de Verenigde Naties hebben gisteren de be langrijke Katangese mijnstad Jadotstad bezet. Gevochten is er nauwelijks, daar de meeste Ka- Op de Rijksweg van Amster dam naar Utrecht is gisteren een sneeuwblazer van Schiphol in actie gekomen om de weg weer Advertentie LOODGIETERSBEDRIJ F IOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 OM HET VRIESPUNT TOT LICHTE VORST De Bilt verwacht van heden- tot orgenavond: Zwaar bewolkt met ikele verspreid voorkomende op- aringen, hier en daar neerslag en aatselijk mist. In het noorden van et land lichte vorst, elders lichte irst tot temperaturen om het vries- unt. Aanvankelijk zwakke wind, la- r zwakke tot matige wind tussen lid en oost. (Opgemaakt te 11.15 uur) 5 JANUARI Zon op: 848 uur; onder: 16.43 uur. Maan op: 13.45 uur; onder: 3 19 u Hoogwater te Katwijk te 11.04 en 1.43 uur; laagwater te 6.33 en 19.07 (Van onze Haagse correspondent) I De persdienst van de KLM gaf gis teravond omstreeks half negen een sober communiqué uit, waarin werd medegedeeld, dat drs. E. H. van der Beugel zijn functie van president directeur en lid der directie van dc maatschappij wilde neerleggen. De raad van commisarissen, aldus het communiqué, heeft gemeend dit be sluit te moeten eerbiedigen en zal aan de algemene vergadering van aandeelhouders voorstellen het ge vraagde ontslag op de meest eervolle wjjze per 31 maart 1963 te verlenen. Het ontslag zal worden verleend met bijzondere dank voor de goede diensten door drs. Van der Beugel aan de KLM bewezen. Voorts is drs. Van der Beugel met ingang van gis teren verlof verleend voor een perio de van rust, die hij op medisch advies in acht moet nemen. De raad stelt zich voor omtrent de samenstelling der directie volgende week nadere mededelingen te doen. De heer F. Q. den Hollander, presi dent-commissaris, zal tijdelijk het 1 voorzitterschap van de directieverga- I deringen op zich nemen. Drie driecteuren van de KLM. t.w mr. L. H. Slotemaker, de heer W F. van der Kloot en de heer H. van der Wiel hebben eveneens hun ont slag bij de KLM aangeboden, zo vernamen wij gisteravond. De pre sident-commissaris van de KLM, dr. ir. F. Q. den Hollander, ver klaarde desgevraagd de juistheid van dit bericht niet te kunnen be vestigen of te ontkennen. „Ik hoop slechts spoedig openhartig met u te kunnen spreken", zo zei ons de heer Den Hollander. Het Amerikaanse rapport-McKin- sey op verzoek van de KLM uitge bracht - zou 'n aantal adviezen naar voren hebben gebracht, dat wel zeer verstrekkend is. Zo zou worden ge adviseerd om het college van rond 25 directeuren en adjunct-directeuren, dat op het ogenblik bij de KLIM in dienst is, terug te brengen tot een t«»p van drie directeuren. Dat zouden dan zijn een efficiency-directeur. een technisch directeur en een algemeen directeur moeten zün. Prins Bernhard verlaat de ver gadering van commissarissen van de KLM, waarin gesproken werd over het ontslag van drs. E. H. van der Beugel. begaanbaar te maken voor het verkeer. Dc Amerikaanse communica tiesatelliet Telstar, die sinds 23 november als gevolg van stra ling buiten werking is geweest, heeft gisteren weer gereageerd op van de grond af gezonden signalen. Na dit bemoedigende succes is besloten vandaag via de Tel star een persconferentie over deze kunstmaan uit de Verenig de Staten naar de Europese grondstations uit te zenden. Dc volgende Amerikaanse astro naut, Gordon Cooper, zal in het ko mende voorjaar wellicht 22 rondjes m de aarde maken in plaats van 18 zoals in het voornemen lag. Dit hebben ruimtedeskundigen die zijn vlucht in Houston in de Ameri kaanse staal Texas aan het voorbe reiden zijn verklaard. De vier extra rondjes zullen alleen uitgevoerd worden als de eerste 18 zonder storingen verlopen De veran dering ir. het vluchtplan houdt in dat Cooper in de Stille Oceaan zal lan den in plaats van in de Atlantische Oceaan De vlucht zou oorspronkelijk 24 uur duren. Als er vier rondjes aan worden toegevoegd zal Cooper 34 uur onderweg zijn. taurant (met keuken» op Schiphol e.d. af te stoten, en de omvang der Voorts zou worden geadviseerd de luchtlijnen terug te brengen tot die vele nevenbedrijven, die de KLM be- van b.v. "Swiss Air". It nummer bestaat uit 12 pagina's heert, zoals KLM-busdienst, het res- Voorts wordt geadviseerd, dat twee duizend personeelsleden dienen worden ontslagen, onder wie tweehonderd vliegers behoren. Slot pag. 2 In Noorwegen nog altijd zware vorst Frankrijk en West-Duitsland beginnen zich langzamerhand te onttrekken aan de macht van Koning Winter: in deze landen is de temperatuur tot even bo ven het vriespunt gestegen. Ook in sommige delen van Zwitser- i land is het weer verbeterd: warme zuidelijke winden brach ten in enkele delen van de Al pen zelfs een lente-achtige at mosfeer teweeg. Die weersver andering in een groot deel van West-Europa hindert evenwel het verkeer in ernstige mate, namelijk door het optreden van gladheid. I Terwijl Rome vijftien graden boven nu! kon noteren, viel in het noord- l westen un Italië natte sneeuw. In Wenen kwam de temperatuur boven het vriespunt en veranderde sneeuw en Ijs in moddermassa's. Wat Oost- 1 Europ? aangaat: woensdag werd in <Moskou nog vijftien graden vorst ge- meten, maar gisteren steeg de ther mometer tot zeven graden onder nul. Toch zijn er nog heel koude plekjes in Europa: in de omgeving van de Noorse hoofdstad Oslo vroor het gis teren 2? graden, in oost-Nnorwegen ongeveer 30 graden. Het Kattegat tussen Zweden en het Deense eiland Jutland moet met Ijsbrekers van pakijs worden bevrijd, wat sinds 1946 niet meer is gebeurd. Engeland werd gisteren opnieuw doo.* een sneeuwstorm getroffen, die in noordoostelijke richting naar de Schotse grens trok en daar over het reeds begraven landschap nog meer sneeuw losliet Daar stond tegenover, dai Lorden en sommige gedeelte van zoid-Engeland lichte dooi konden no teren hoewel ook daar weer sneeuw werd verwacht. Ook in Spanje is de weersverandering blijkbaar nog niet definitief: door het uitvallen van de verwarmingsinstallatie ir. de dier gaarde van Barcelona zijn een rhi noceros. een giraffe, een geit, drie apen er. een aantal vogels omgeko men. In België was het gisteren al een algemene glijpartij van auto's, waar var. de eigenaren het ondanks de waarschuwingen van de radio toch hadder aangedurfd op weg te gaan Di stadsbussen bleven in de garages Alleen het tramverkeer kwam, zij het met horten en stoten, op gang. Met sokkei' over hun schoenen schuifel den duizenden door de straten voor- zovei zij niet met de overvolle trams konden meerijden. Later op de dag waren ne straten in de Brusselse bin- i enstad door het storten van vele tonner pekel bedekt met een modde- l'ige brij dit weliswaar nog glibberig I genoeg was. maar in elk geval enige I vooruitgang betekende in verge lijking met de Ijslaag van de vroege 1 ochtenduren. tangese soldaten de stad al had* den verlaten voordat het VN» leger binnentrok. Daar de VN» troepen ook Elisabethstad, Ki- poesji en Kamina beheersen, hebben zij nu een belangrijke greep op de verbindingswegen in zuid-Katanga en is de weg vrij naar Kolwezi, de luchtbasis van de Katangezen. Hoewel aanvankelijk was bericht dat de mijninstallaties in Jadotstad onbeschadigd in handen van de VN- troepen waren gevallen, heeft het Brusselse hoofdkantoor va.n de Uni on Minière gisteravond meegedeeld dat de installaties wel rijn bescha digd, met name de elektrische en me chanische uitrusting. Alle fabrieken in het gebied van Jadotstad liggen stil. Enkele elek triciteitskabels zijn door Katange zen opgeblazen Tsjombe heeft de directie van de Union Minière laten weten, dat er nog meer schade aan de fabrieken zal worden toegebracht wanneer de VN-troepen hun opmars in Katanga voortzetten. Aanvankelijk waren de Katange zen van plan woensdagavond de fa brieken op te blazen, alle inwoners van de stad te evacueren en de voornaamste gebouwen in brand te steken. Op aandringen van functio narissen van de Union Minière lie ten zij het bij een aantal vernie lingen die niet onherstelbaar zijn, waarna zij vertrokken met medene ming van enkele onmisbare uitrus tingsstukken. De mijnen in Jadotstad hebben een opbrengst van honderdduizend ton koper en meer dan zesduizend ton kobalt oer jaar. President Tsjombe. die de afgelo pen dagen in Jadotstad was. bevindt zich thans vermoedelijk in Kolwezi. Zijn ministers verblijven in Mokam- bo. vlak bij de grens met Noord- Rhodesië. Tsjombe herhaalde giste ren zijn dreieement, dat hjj met „to tale vernietiging" zou antwoorden op de „agressie" van de VN In een verklaring van de VN ls gezegd, dat er een „ernstige lacune" is geweest in de verbindingen en coördinatie tussen het hoofdkwartier in New York en het VN-kantoor in Leopoldstad tijdens de operatie in Jadotstad. Oe Thant heeft een scherpe mededeling aan Leopoldstad gedaan, waarin hij klaagt geen vol ledig verslag over alle fasen van de VN-commandant luitenant-generaal Guebre te hebben ontvangen. Uitkering van de Bijstandsregeling verhoogd De uitkeringen Ingevolge de tijde lijke Bjjstandsregeiing voor minder- validen zijn met ingang van de uit- keringsweek 31 december5 januari verhoogd tot 23.25 gulden voor per sonen van 21 tot 30 jaar en tot 32.55 gulden voor personen van 30 jaar en ouder, aldus een beschikking van de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé. De regeling geldt voor meerder jarige ongehuwden die bij hun ouders inwonen en geen regelmatige arbeid kunnen verrichten. Onder dit laatste wordt arbeid verstaan in nor maal dienstverband of in het kader van de sociale werkvoorziening, waar voor door 21- tot 30-jarigen netto f3450 meer per week wordt ontvan gen en 30-jarigen en ouderen f 48.80. Inkomsten uit arbeid of bedrijf wor den bij de vaststelling per uitkerin gen voor tweederde gekort. De uitke ringen'kunnen vermeerderd worden met de premies voor vrijwillige en aanvullende ziekenfondsverzekering. KOLENDAMP VERGIFTIGING In de afgelopen nacht om om streeks 3.45 uur heeft zich in de wo ning van de 64-jarige J. Hogeveen aan de Langegracht een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan. Om drie uur werd de 62-jarige me vrouw Hogeveen wakker. De vrouw had het benauwd en rook een sterke kolendamplucht. Bij het wekken van haar man en een 15-jarige Klein dochter, die op de eerste etage lagen te slapen, bleek dat beiden bewuste loos waren. Zij opende onmiddellijk de ramen van de gelijkvloers gelegen huiskamer en waarschuwde de buren die op hun beurt de politie en de E.H.D. alarmeerde. Toen de E.HD. verscheen, hadden zowel de man als de kleindochter het bewustzijn her kregen, zodat overbrenging naar net Acad. Ziekenhuis niet noodzakelijk was. Uit het Leidsch Dagblad van 1 5 Jan. 1863: Het Prov. Gerechtsh. van Zuid Holland heeft Vrijdag 1.1. een weduwe uit Leerdam wegens diefstal van een li keurglaasje, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden. Aan de Leidsche vee markt zijn gedurende het jaar 1862 aangevoerd: o.a. 15.374 runderen, 4992 kalveren, 22576 schapen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1