Charley Coward: Ik een held? Kom nou I Bus strandt in Katwijkse sneeuw Raad Rijnsburg keurt ALLE voorstellen van BenW goed De heer Joh. Sierat begraven Liebrechts won 1500 meter RAAD WASSENAAR VRAAGT B. EN W. ANTWOORDEN EENVOUDIG EN BESCHEIDEN BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSeH DAGBLAD DONDERDAG S JANUARI 19SS SCHAATSEN „De thans overledene had een brandend geloof, hij leefde uit ge nade", aldus sprak ds. H. J. van Ach terberg hedenmiddag in de Aula van de begraafplaats „Rhijnhof", tijdens een korte, door hem geleide dienst, ter nagedachtenis aan de heer Joh. Sierat sr., die zaterdag j.l. is over leden en die hedenmiddag werd be graven, waarvoor, de slechte weers omstandigheden in aanmerking ge- Wereldvis vangst vertoont stijging In 1961 bedroeg de totale visvangst van de wereld 41.16 miljoen ton vis tegen 38.02 miljoen ton in 1960. Uit de cijfers betreffende de aan wending van vis blijkt, dat het aan tal van de vers verhandelde vis weer is gedaald, namelijk van 38% in 1961) (40% in 1960) ook het percentage van de vis. welke gezouten, gerookt of gedroogd werd nam af: in 1961 18% tegen 19% in 1960. Evenals in 1960 werd zowel voor diepvriezen als voor conserveren 9 van de vangst bestemd. De produktie van bevroren filets steeg in Canada, Nooi wegen, West-Duitsland. Ver. Ko ninkrijk en Denemarken. Japan ver grootte de produktie van diepvriesvis met 40 tot 829.000 ton. Ook de cij fers van de Sowjet-Unie vertonen een krachtige stijging, namelijk bij na 20 tot 797.000 ton. De toename in de produktie van visconserven valt voornamelijk toe te schrijven aan Japan, dat in 1961 10.700 ton tonijn- en makreelconser- ven en 27.200 ton diverse conserven, en aan de Ver. Staten en Canada, die ieder 17.000 ton zalmconserven meer produceerden dan in 1960. De produktie van vismeel en vis steeg met ruim 20 tot 2.5 miljoen tor. en 0.5 miljoen ton olie. Hiervoor werd 2b van de wereldvangst aan gevoerd. Dronken op brommer „Ik weet beslist nergens meer van", zo verklaarde een 52-jarige bezorger uit Zoeterwoude, die terecht stond, omdat hij dronken op een bromfiets had gereden en toen een botsing met twee andere bromfietsberijders had veroorzaakt, omdat hij links van de weg reed. Het gebeurde op 17 juni nabij Ha- zerswoude. Verdachte had in een café zitten kaarten en drinken. Hij reed toen flink onder invloed van drank naar huis, hoewel hij nog wel zijn bromfiets kon besturen. Dat hij links op het rijwielpad reed kon hij niet verklaren. Twee brom fietsers die uit tegenovergestelde richting kwamen, werden toen door hem aangereden en raakten gewond. Zelf werd hij zodanig gewond, dat hij naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. De officier van Justitie consta teerde, dat verdachte dus al een ste vige straf beet had en omdat hij nog niet eerder met de Justitie in aan raking was geweest, eiste de officier f 100 boete of 20 dagen hechtenis. De verdediger opperde de mogelijk heid, dat ook de beide andere brom fietsberijders niet geheel nuchter wa ren, doch de rechter veroordeelde overeenkomstig de eis van de officier. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN 38 GEBOREN Herbert Leonard, z. v. L. G. Dalhul- sen en C. E. Polano; Ellen Alice, d. v. J. K. Vilders en J. M. Horslus; Peter Willem, z. v. D. J. de Graaf en J. de Wit; Jacobus Paulus Antonlus, z. v. E. A. T. de Beer en J. G. van Rijn; Rudle Rutger Cornells, z. v. C. J. Noor- dermeer en H. J. Bliileven; MaHa Hen- drlka Maria, d. v. W. H. de Roos en S. Bronmeijer; Johanna Cornelia, d. v. A. de Jong en J. C. Haasnoot; Min Kwong, z. v. H. S. Huw en E. Schaaf- stra; Peter Chrlstlaan Hendrik, z. v. F. P Valkenburg en G. C. ten Wolthuis; Jan Willem Hendrik, z. v. H. van Put ten en J. C. de Vroome; Alexandra Franclsca Therèse Maria, d. v. J. W. M. Wessellng en C. Uckert; Anja Mar guerite, d. v. M. N. Spijker en M. B. Assink; Michel Mario, z. v. H. Kors en M. Spruit; Peter Cornells, z. v. P. J. Wingender en T. S. H. Mulder; Johan na Elisabeth Catharlna, d. v. N. W. van Schie en J. M. C. Hollander; Hendrik, z. v H. Schalk en M. C. Onos; Gljs- bertha, d. v. D. van der Bent en G van den Oever; Anthonlus Franclscus Hendrlcus, z. v. A. J. M. Hartwijk en H. M. van Herpt; Rudolf, z. v. W. J. Vljlbrief en E Zegeling; Klaas, z. v. K. Klijn en P. M. Droogers. OVERLEDEN T. van der Plas, 72 Jaar echtgen. van I R. van Rijn; J. B. Brandjean, 72 Jaar J man; H. Vogt, 73 Jaar man; P. Goed- 4 volk. 77 Jaar wed. van K. de Bruijn; i G, Bos, 77 Jaar man; C. M. Dreef, 75 Jaar wed. van J. van den Burgh; P. Merkelijn, 68 jaar man; J. Spek, 88 J., man; D. van Schooneveld, 77 j. man; C. Mathol, 79 J. vr.; J. M. Teunisse, 74 Jaar man; E. Weyenberg, 78 j. echt- Igen v. J. J. Coenraads; M. Warmond, [76 jaar man. nomen, vrij grote belangstelling be stond Na het zingen van een psalm, sprak de heer Van Oosten uit Arnhem, na mens de familie, een woord van troost. Hij wees op het menselijke in de heer Sierat, die nu zeker in het ko ninkrijk Gods is opgenomen. Namens de CJV „Prediker", waarvoor wijlen de heer Sierat veel werk heeft ver richt sprak de heer D. van 't Zelfde. Een zoon van de overledene sprak eveneens een troostwoord uit. Ds. Van Achterberg wees in zijn toespraak op de onbaatzuchtigheid van de heer Sierat en op het feit, dat deze nooit zijn christenschap als iets vanzelfsprekends had aangeno men, maar er immer naar had ge streefd zijn taak op aarde zo goed mogelijk te volbrengen. Na het zingen van een psalm en het uitspreken van een gebed, begaf men zich naar de begraafplaats om een man, op wiens leven men met bewondering kan terugzien, ter aarde te bestellen. WASSENAAR Nieuwjaarsreceptie Enkele honderden ingezetenen hebben op de eerste dag van het nieuwe jaar in het gemeentehuis de nieuwjaarsreceptie bezocht die door de burgemeester en mevrouw Geert- semaSchoonenberg werd gegeven. Het verenigingsleven in al zijn rijke verscheidenheid, de geestelijkheid, scholen en gemeentelijke diensten en ook tal van ingezetenen vulden de grote raadzaal, waar de receptie ge houden werd. De Commissaris der Koningin en mevrouw Klaasesz wa ren er, als ieder jaar, niet alleen qualitate qua. maar ook als inge zetenen van Wassenaar aanwezig. LEIDERDORP Padvinders vragen brood voor vogels De padvinders van Leiderdorp zijn al enkele dagen druk in de weer met het ophalen en distribueren van brood voor de hongerige vogels. De Van der Does-Liethorphorde heeft elke dag al zo'n vijftig zestig bro den aan de vogels opgevoerd. Om echter op nog grotere schaal hulp te kunnen bieden roepen ze de hulp van de bevolking in. Dagelijks kan bij het troephuis aan de dr. van Rhijn- straat tegenover het postkantoor tussen 12 en 1 uur brood worden in geleverd. Op het nieuwe gedeelte van de Zwarteweg bij Katwijk is gisteren een bus van de N.Z.H.V.M. in de sneeuw ge strand. Ondanks de pogingen van de chauffeur om het ge vaarte weer aan het rijden te krijgen ging de bus geen centi meter meer vooruit. Op de foto staat de bus op de weg. Het verkeer baande zich naast de weg een nieuw pad. (Foto L.D./Holvast) Rudi Liebrechts heeft op de 1500 meter de Nederlandse titel in het hardrijden op de schaats, die reeds na de eerste dag voor hem duidelijk stond afgetekend, nog dichter bin nen zijn bereik gekregen. Met een overwinning op dit nummer in de harde wind, die bij vlagen storm kracht had en een door het vele op gewaaide stof zeer stroeve baan, dis tantieerde hij zich nog verder van zijn naaste concurrent, Arie Zee, die in een bijzonder spannend duel de tweede plaats moest laten aan Chris Meeuwisse. Voor Zee werd afgedrukt 2 38.5, voor de verbeten vechtende Meeuwisse 2.36. De jonge Verkerk, de openbaring van de eerste dag, hand haafde zich in het voorste gelid met zijn tijd van 2.41.4, die hem op deze afstand op de vierde plaats bracht. In de algemene rangschikking ech ter moest hij de derde plaats laten aan Chr s Meeuwisse. De uitslae van de 1500 meter was: 1. Liebrechts 2.30.1; 2. Meeuwisse 2.36 0: 3. Zee 2.38 5: 4. Verkerk 2.41.4; 5. Wester 2.41.5: 6. Kroon 2.42.0; 7. Boers 2.42.1; 8. Timmerman 2 43.4; 9. Halfweeg 2.44.6; 10. Meyering 2.44.8; 11. Jeen van der Berg 2.45.3; 12. Hopman 2.45.7; 13. Karstens 2.46.2. Willy de Beer heeft het Neder landse kampioenschap dames lange- baan behaald. In het laatste onder deel. de 3000 meter, werd zy achter Annie van der Aa tweede. WASSENAAR Gemeenteraad De eerstvolgende openbare ver gadering van de Wassenaarse ge meenteraad zal worden gehouden op maandagavond 7 januari om kwart over 7 in raadhuis De Paauw. De raad zal eerst de nog niet behan delde begrotingshoofdstukken af doen, en ook de agendapunten die in de decembervergadering niet meer aan de orde konden komen in ver band met tijdgebrek. Tot de begrotingshoofdstukken die in de vergadering van december nog niet aan de orde kwamen behoren aie betreflende de belastingen en de gemeentebedrijven. Wat het hoofd stuk belastingen betreft is door en kele leden het verzoek gedaan do natie-kaarten van amateur-SDort- clubs en andere verenigingen die te vens dienst doen als toegangsbewijs tot wedstrijden voortaan van ver makelijkheidsbelasting vrij te stellen. B. en W. antwoordden daarop, dat dit met het oog op de financiële posi tie van de gemeente niet gewenst is. Donatiekaarten vallen onder de vermakelijkheidsbelasting om belas tingontduiking te voorkomen. Het normale tarief van de vermakelijk heidsbelasting bedraagt in Wasse naar 20 7c. voor amateurverenigin gen echter 15 Bedrijfswinsten Verscheidene raadsleden hebben er bezwaar tegen gemaakt, dat bij de berekening van het winstpercentage van het gas- water- en elektriciteits bedrijf meegerekend worden de ver goedingen die de bedrijven aan de gemeente betalen voor kabels en lei dingen in gemeentegrond. B. en W. antwoorden hierop, dat dit stand punt indertijd door de raad is inge nomen. Ze merken op, dat deze uit keringen inderdaad gezien moeten worden als verkapte winstuitkerin gen aan de gemeente. Want voor alle werkzaamheden aan wegen en straten die ten behoeve van de be drijven worden verrient, betalen de bedrijven de kostprijs aan de dienst gemeentewerken. Het Centraal Bu reau voor Verificatie van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten en het Centraal Bureau voor de Sta tistiek staan eveneens op het stand punt, dat deze uitkeringen als winst moetan worden aangemerkt. Bouwgrond Een van de raadsleden heeft, blij kens het voorlopig verslag, verno men dat het gemeentebestuur aan de middenstandsorganisaties advies zou hebben gevraagd over de vesti ging van een supermarket in Was senaar. If dit niet, zo vraagt dit raadslid, in strijd met de indertijd gedane toezegging, dat beschikbare bouwgrond in de eerste plaats be stemd za1 zyn voor Wassenaarse in gezetenen? B. en W. antwoorden, dat bij de uitgifte van gronden in de kom van het dorp in de eerste plaats de be langen in het oog worden gehouden van hen, die door het komplan wor den gedupeerd en verder van hen aie hun zaken wense-i uit te brei den. Dit houdt echter niet in, dat ook niet aan niet-ingezetenen grond zou kunnen worden toegewezen. Dat is inmiddels al gebeurd met het oog op de plannen voor winkelbouw aan de Luifelbaan en ook in het uitbrei dingsplan Zijlwatering. Hondenbelasting Belanghebbenden worden eraan herinnerd, dat wat de hondenbelas ting betreft voor het nieuwe jaar eenzelfde aanslag zal worden opge legd als over het afgelopen jaar ten zij mer: meedeelt, dat het aantal honden is gewijzigd. Wie geen hond meei heeft, of meer honden heeft dan wei den aangemeld dient dit voor 31 januari aan het gemeentehuis me de te delen Wie in de loop vón 1963 houder wordt vRn een hond of van meer honden moet binnen 14 dagen aan gifte doen Vijftig woningen mogen gebouivd worden Huisje opknappen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiuiitiwiiniiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiHiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim In de raadsvergadering van gisteravond gingen de vele agendapunten vrij vlot onder de hamer door. Over enkele punten echter werd nog wel eens ge discussieerd, maar ze werden toch aangenomen. Zo maakte o.a. de heer C. van Eg- mond een opmerking aangaande het punt aankoop van drie woningen aan de Spinozaiaan. Hij vroeg of het niet mogelijk was, een van de woningen die momenteel leeg staat, aan iemand te geven die hij er wel voor wist, en die dit huisje zelf op wil knappen, als de gemeente iets wil vergoeden voor materiaal. De heer D. v. d. Meij was het met de heer Van Egmond niet eens, aan gezien hij van mening was, dat het hier ging om het saneringsplan van de Spinozalaan, en deze woningen in het uitbreidingsplan „West" zijn ge legen. Hij wil liever alles was leeg komt afbreken. Wethouder H. de Mooij vond het noodzakelijk de men sen er op te wijzen dat zij hier niet teveel geld in moeten steken. Wet houder K. Zandbergen was er tegen van gemeentewege hier iets voor uit te geven. Wil iemand het voor eigen rekening opknappen kan hij het krij gen. Wat betreft de aankoop grond van T. J. Lubbe vroeg de heer C. van Egmond of het college wist dat op deze grond bouwverbod lag. De voor zitter antwoordde dat men dit wist, doch dat Oegstgeest een aanvraag had ingediend om ontheffing hier van. De heer J. Kromhout vond dat het voor plaatsvervangende grond nogal prijzig was, vooral als er geen kassen op gebouwd mogen worden, zodat er de eerste jaren geld bij moest. Hij vond het echter wel goed dat de gemeente grond in voorraad krjjgt. Wethouder De Mooij wees er op, dat als de gemeente Oegstgeest slaagt om bouwvergunning te krij gen deze grond niet te duur is. De heer v. d. Meij dacht wel dat er mogelijkheid bestaat tot ontheffing van bouwverbod, gezien het gunstig gelegen is van wege de breedte van dit terrein. Verder werd de goedkeu ring gegeven tot aankoop grond en de inkorting van de woning van de heer J. Ravensbergen aan de Sandtlaan 12 t.b.v. verbreding verbindingsweg KatwijkNoordwijk. Idem aankoop pand Koestraat 30 met bijbehorende grond en 3 schuren van de heer J. de Mooij. Eveneens de verkoop bouw terrein aan de Collegiantenstraat aan de fa. J. van Rhijn en zonen te Katwijk voor de bouw van 10 pre mie-verkoop woningen. Verwacht mag worden dat op zeer korte ter mijn met de bouw zal worden be gonnen. Herdenking Voordat de voorzitter, burgemees ter B. H. Koomans, overging tot af werking van de agendapunten werd op deze eerste vergadering na haar dood Koningin Wilhclmina herdacht en werd een ogenblik stilte in acht genomen. Hierna wenste de heer C. van Egmond namens de raad B. en W. Gods hulp in het besturen van de gemeente in 1963 toe. By de ingekomen stukken was de toezegging van de woningbouw vo lume 1963 van 35 woningwetwonin gen en 15 premiewoningen, waardoor 15 krotwoningen opgeruimd kunnen worden. Vervolgens werd de heer A. G. Geelhoed in de vacature van de heer A. Scheepstra als plaatsvervangend secretaris beëdigd en tevens benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Verder werd een regeling vast gesteld inzake de verdeling van de werkzaamheden tussen de verschil lende ambtenaren van de burgerlijke stand, alsmede de te bepalen uren (Van onze correspondent in Jeruzalem) Een eenvoudigebescheidengoedmoedige achtenvijftiger, die helemaal niet doet denken aan een onversaagde waaghals dat is de vroegere sergeant-majoor Charles Coward uit Londen. ,.De graaf van Auschwitz" noemde men hem eens, deze cen trale figuurvan een recente BBC-uitzending van het "This is your life"-programma. held (door Dirk Bogard gespeeld) van een Metro-Goldwyn-Mayer-film. waarvan zojuist de première in londen ging, en hoofdpersoon van föhn Castles boek "The pass word is courage" van openstelling van het bureau van de burgeriyke stand. Het bureau zal geopend zijn elke maandag t/m vrij dag van 8.30 tot 12 uur en elke zater dag van 9 tot 9.30 uur. Bij de behan deling van de wijziging verordening voorwaarden en tarieven levering water door het waterleidingbedrijf voor het verbruik boven 2.000 m3 niet het geldende tarief van 30 cent maar een gereduceerd tarief van 20 cent per m3 te heffen, wees de heer P. Ravensbergen erop dat het buizen net in de gemeente te nauw is en binnen afzienbare tijd veranderd zal moeten worden nu de gemeente zich steeds uitbreidt. Hij dacht dat de ta rieven in de loop van het jaar her zien zullen moeten worden. De voorzitter antwoordde dat dit zeker bekeken zal worden. Tarieven Wethouder De Mooij wees er op dat aan de dienst van gemeentewer ken al opdracht was gegeven. Wethouder Zandbergen zei nog dat de tarieven in de toekomst toch gewyzigd zullen moeten worden, aan gezien de tarieven nu nog naar de huurwaarde worden berekend, waar door bewoners van nieuwe huizen de dupe zyn. Hierna werd het voorge stelde tarief aangenomen, evenals de Intrekking van onteigeningsplan van grond van de heer A. Glasbergen aan de Van de Koddestraat. Ook werd de goedkeuring gegeven voor een krediet van f 15.000 voor de aanschaf van een nieuwe vracht auto voor gemeentewerken. Bij de behandeling hiervan vond dr. Van der Laan het wenselijk ook een sneeuwschuiver aan te schaffen, waarop de voorzitter antwoordde dat dit nog eens bezien zal worden. De heer Van der Meij maakte van de gelegenheid gebruik om zijn grote waardering uit te spreken aan het gemeentepersoneel voor de vlotte wijze waarop zij de sneeuw in het dorp heeft opgeruimd, zodat de ge- „Ik een held?" zegt hij ons lachend. „Maar weet u wel, dat er onder ons, Britse krijgsgevange nen, honderden waren als ik? En als er vijftienhonderd Palestijns- joodse jongens, die in het Engelse leger dienden, terug zijn geko men, dan is dat allereerst aan hun eigen drag te danken en daarna aan de hulp van hun der tigduizend Britse kameraden, die stuk voor stuk ongevoelig waren voor de antisemitische propagan da, die de Duitsers dag in dag uit over hen uitstortten". Coward woont in de Londense volks wijk Edmonton en werkt in een meu belfabriek. In zijn onvervalst Cock ney heeft hij ons bfj een kort bezoek aan Israël iets verteld over zyn da den tydens de oorlog, die vrienden en vyand versteld deden staan van zijn moed, vindingrykheid en geestelyke noblesse. Een samenhangend verhaal was het niet. „Ik kan dat allemaal niet zo precies weergeven", zegt hij ver ontschuldigend. „Ik ben maar een eenvoudig man met weinig ontwik keling. „Het werden herinneringen, opmer kingen, door echt-Engelse volkshu mor ingegeven, grepen uit een fel- bewogen verleden. En dat alles met één doel: het grote publiek de waar heid voor te houden over Auschwitz. „De mensen weten er zo weinig van", zegt hij spijtig. „Soms vragen ze my: waarom heb je dat allemaal eigenlijk voor de joden gedaan, die zich zonder verzet Heten afslachten? Ze weten niet, hoe die joden stierven, hoe duizenden, volwassenen maar ook kinderen, zingend de dood ingin gen, wat een moed zy opbrachten in hun laatste uur, en wat een geloof. En dan.wie hielp hen? Zo te sterven, dat is een van de grootste dingen In het leven. Wat ik gedaan heb was m'n plicht. Ik ben er bly om". Moeilijke jeugd Sergeant-majoor Coward had als zoon van arme ouders een moeilyke jeugd. In 1921 ging hy in het leger. Vier jaar diende hy in India. Daar na keerde hij terug naar zyn vader land. In 1940 nam hij deel aan de gevechten in Frankryk, raakte by Calais gewond en werd door de Duit sers gevangen genomen. Tydens een geforceerde mars nam hy de benen. Het zou niet de laatste keer zyn. Twintigmaal was hy in de loop van zijn gevangenschap zyn bewakers te slim af!. Ditmaal bereikte hy een Frans dorp en sliep in, verzwakt door pyn en vermoeidheid. Zo vond een Duitse patrouille hem. Toen zy hem lastige vragen gingen stellen, hield hy zich stom en zo belandde hy in een hos pitaal voorDuitse militairen. Al les ging goed, tot op zekere dag een Duitse generaal, begeleid door twee andere hoge officieren, op zaal ver scheen en Iedere patiënt het Yzeren Kruis uitreikte. Toen Coward zich ook geridderd zag, kon hy zich niet langer beheersen. Hy trok de dekens over zijn hoofd en barstte in een on bedaarlijk lachen uit. Gevolg: on middellijk vervoer naar een kamp voor Britse krygsgevangenen. Nu volgde een hele serie ontvluch tingen. Het geluk lachte hem niet toe. Telkens weer liep hy tegen de lamp. Tot hij met duizenden anderen in een krijgsgevangenkamp bij Ausch witz werd ondergebracht. Hy werd er vertrouwensman van het Rode Kruis en mocht onder Duits geléide andere kampen in de omgeving bezoeken. Zo werd hij getuige van de onvoorstelba re gruwelen, die aan de joden in de concentratiekampen werden begaan. Hij besloot te redden wat er te red den viel. Hy kocht Duitsers ook officie ren om met koffie, conserven, si garetten en chocola van het Rode Kruis. En dank zij die begeeriyk- heden kwam een navrante transactie tot stand: ruil van dode joden tegen levende. Zijn partners waren een Duitse of ficier en een Hongaars-joodse „haft- ling", die als verbindinsgman tussen hem en de kampbevolking fungeerde. Twintig sigaretten en *ien plakken chocolade bood hy de Duitser aan voor ieder ïyk, dat hy hem zou leve ren. De man ging er op in. De joodse medeplichtige zorgde er voor, dat er telkens drie man ontvluchtten uit de colonnes, die op weg waren naar, of terug kwamen van, de I. G. Farben- fabriek in Birkenau, waar de gevan genen dwangarbeid moesten verrich ten. In een greppel langs de weg wachtten Coward en een vriend met de drie ïyken en burgerkleren. Om by het appèl bij de Duitsers geen argwaan te wekken, legden zy de do den langs de weg neer. Later wer den ze dan gevonden door speurende Duitsers en afgeschreven als onder weg uitgevallen en omgekomen. Coward en zyn kameraden smok kelden ook springstof, munitie en on derdelen van revolvers en handgra naten het KZ binnen en maakten het zo een groep joodse verzetstrij ders zelf gevangenen mogelijk een der crematoria op te blazen en een aantal SS'ers te doden. Eens kocht hij de bewakers om en bracht een nacht in het kamp door op zoek naar een Engelse dokter, die in Duit se krygsgevangenschap was geraakt en was doorgezonden, toen de Duit sers ontdekten dat hij jood was. „Wat ik die ene nacht in dat blok meemaakte, zal ik nooit vergeten", zei Coward. „Zo iets ontzettends. Het was een nachtmerrie". Maar met lagen en listen („ik moest wel liegen, het was nu eenmaal oorlog en het ging er toch om mensen het leven te redden") slaagde hij er in de officier te vinden en hem buiten het kamp te smokkelen. „En toen gebeurde er BEURSOVERZICHT ONGEANIMEERD Amsterdam, 3 januari. De stemming voor de internatio nale waarden is vanmiddag reeds onmiddellijk na de opening onge animeerd geweest. Alle hoofdfondsen bewogen zich beneden het voorgaan de slotniveau. De lagere koersen wa ren mede het gevolg van gebrek aan affaire. Er werden weinig zaken tot stand gebracht. Philips gaf op f 138.80 de gehele koerswinst van gisteren prijs. Unilevers konden zich vry goed handhaven op f 138. Aku en Hoogovens 2 punten lager op resp. 402 en 558. Kon. Olies min f 1 bij een notering op f 155.50. De president directeur van de Kon./Shell groep jhr. mr. J. H. Loudon verwacht dat 1963 voor de meeste olie-maatschap pijen een bevredigende expansie te zien zal geven. Aandelen Kon. Olie liepen later op tot f 156. Het Damrak stond onder invloed van de lagere slotkoersen uit Wall Street. De markt aldaar gaf woens dag, voor de eerste beursdag in het nieuwe jaar, flinke koersverliezen te zien. hoofdzakelijk door gebrek aan orders. De omzetten waren gering. De Nederlandse hoofdfondsen kon den zich op de Newyorkse beurs zeer goed handhaven. Zij lagen er iets beter. Dit kon echter niet verhinde ren dat het Damrak vandaag een stapje terug moest doen. De West- Duitse beurzen gaven koersverliezen te zien van circa 5 punten. Londen was vast op het verlagen van het iets vreselijks", vertelde hy. „De man viel op zyn knieën, begon te huilen en kuste myn voeten". Coward was kort geleden in Israël. Hy was er gast van de regering, het Israëlisch bureau van de Britse fe deratie van zionisten, de organisatie van oorlogsveteranen en het Britse Legioen. Overal werd hy gehuldigd, gevierd, toegesproken. Ministers en andere vooraanstaande Israëli's zon gen zyn lof. Op het vliegveld bood een meisje hem by zyn aankomst bloemen aan. „A very nice young lady. I kissed her!" Coward vond al die ophef sterk overdreven. Hij had er nooit op ge rekend nog eens in de krant te ko men. Als een dame die tijdens de oorlog voor de Britse geheime dienst had gewerkt, niet aan de president van Israël had geschreven om hem attent te maken op zijn daden en een journalist door het proces tegen Eichmann niet toevallig aan hem had gedacht, zou hy nu nog net zo onbekend zijn als een jaar geleden. „Ze hebben me als een koning be handeld", lachte hy. „Nu, onprettig is dat niet. Maar gelooft u my, zoals wij waren er heel wat in ons kamp. Niet waar?", vroeg hy minister van Volkshuisvesting Almogi, die ook aanwezig was en samen met Coward in het krijgsgevangenkamp had geze ten. „Zeker, zeker", gaf de bewinds man toe. „Maar eigenlyk vergeet je toch iets: dat de man. die alles or ganiseerde en bedisselde, dat dié man nu net toevallig Charley Coward heet!". officiële Engelse disconto van 4',6 tot 4%. Gedurende de verdere beursduur kwam er niet veel verandering meer in de openingskoersen. De handel bleef de gehele middag zeer rustig. Het ontslag van drs. E. van der Beu gel, president-directeur van de KLM was ter beurze het gesprek van de dag. Dit ontslag was echter niet van invloed op de koers van de aandelen KLM die onveranderd werden gead viseerd. In de scheepvaart-afdeling ging bitter weinig om. Ook hier was de stemming ongeanimeerd met iets lagere koersen. Van de leidende cul tures werd HVA een punt lager op 126 verhandeld. In de staatsfondsen- markt kwamen geen verandering van enige betekenis voor. De Engelse disconto-verlaging werd in deze af deling voor kennisgeving aangeno men. In de lokale afdelingen werden aandelen van de exploitatiemaat schappij ..Scheveningen" hoger op 500 geadviseerd. Het onveranderde interim-dividend over 1962 van 6% bracht geen verandering in de koers van de aandelen van Vlissingen Ka toen. Aandelen „Vorstenlanden" werden hoger geadviseerd. „Ned. Grondbriefbank" werd op 720 gead viseerd tegen gisteren 680 bieden en een laatst gedane notering van 580 cum dividend. DONDERDAG 3 JANUARI ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000.— meenteleden veel overlast gespaard is geworden. Verder werd de goedkeuring ge geven voor de bouw van twee kleed kamers ten behoeve van de Kon. Wilhelminaschool. Idem aan de on bewoonbaarverklaring van de wonin gen Vliet NZ. 82, 83 en 84. Idem voor I een krediet in rekening courant met I de N.V. Nederlandsche Gemeenten 1 tot 'n maximum bedrag van f 240 000 I Tot slot werd nog de goedkeuring ge- I geven tot het instellen van een Wachtverbod voor de Heerenweg en Sandtlaan Hierna ging de raad in geheime zitting. vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 102A 102 Ned '59 4% 102,% 102 Ned '60-1 4% 102,% 102 Ned '60 n 4% 102,% 102 Ned '59 4% 100% 100 Ned '60 4% 100% 100 Ned '61 4% 100% 100 Ned '53 3% 95U 95% Ned Gb obl 3% 80b Ned '47 3% 91% 91% Ned '51 3% 97% 97 Ned. '53 I-II 3% 94% 94% Ned. '50 I-II 3% 94,% 94,% Ned. '56 3% 88,% 86b 88% Ned '48 3% Ned bel cert 3% 88%* 88% Ned '54 I-II 3% 90% 90% Ned '55 13% 90% 90 A Ned '55 II 3% 92% 92% Ned •37 3 91% 91 Ned Gb obl '46 3 91% 91% Ned dol in. '47 3 90b 90% Ned. Inv cert. 3 98% 5 98% Ned 62-64 3 99% 99,% 98% Indië *37 A 3 95 95 Ned won.b.l. '57 6 106% 10611 Ned d.b.l. '58 4% 100% 100% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 105% 104% Ver HVA-my 127 124% A.K.U 404 403 Deli My cert 144.90 145.10 Hoogovens cert. 560 556% Philips gem bez 140.20 138.90 Unilever cert. 138.10 138 Dordtse Petr 713% 708 Kon P (50 A f 20) 156.70 156 Holl Amer iyn 117% 117 Java China Pak 131 130% KX.M 43.10 Kon Ned St.boot 139% 136% Kon Paket My 141 139 8toom My Ned 132 131 Niev Goudr cert 107% 106 v. Ommeren cert 229 230 Kon Rott Lloyd 129% 129% N Scheepsv Unie 129% 127% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.1 en Gem.lenlngen A'dam *47 (3%) 3 idem 48 (3%).. R'dam *52-1 (4%) td *37 r-n (3%) Z-Holi '55 4% Bankwezen Bb N Oem 58 6% td NWB'63 <4 V4 BVG rsbr f 600 BVO rsbr "52 industr Obligaties Philips Doll *51 95% 95'sb 98% 98%b 98 V4 170% 140% 95% 99% 96 103 98% 90r, vorige Slotkoers koers v. heden 110 b 110 84% 85% 84% 84% 88% 88% 84 b 99% 84% 82% 84x 93 b 93% 96 b 94% 96% 97% 91 89 91 104 103 b 97% 87% 87% 103% 103% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 I 2% A'dam 56 12% A'dam '56 II 2% A'dam '56 Hl 2% Eindhoven '54 Enschede '54 2% Den Haag'52 I 2% Idem n 2% R'dam '52 I 2%.. Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2%.. Z.-Holl 1957 2% Zuid-Holl '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Interunie f50.-.. Robeco Unitas f50.- Ver Bez. v 94 f 50 Amst Bank Cultuurbank Holl Bank O eert Ned. Handelmy Rott Bank Twentsche Bank Senembah Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkei's Pat. Borsumy- Wehry Calvè Delft eert. Electrolasmy K Pap v Gelder K Ned Grofsm. Holl Constructie Ing bur v BTiy Intematio v Kemp en Beg. Kon Zout Ketjen Leidse Wolspxy Müller en Co NB. Ned. Kabelfabr Philips pref Rott Droogd. My Ver. Touwfabr Walvisvaart Wernink's Bet.mH Wilton Feilenoord v Wi1k Heringa Zaalberg Mynbouw en petroleum 186.50 186.50 208 208 495d 494 123 123 388 392% 23% 23% 219% 219 378 378 385 388 331 330 360 i 590 590% 205 204 71% 72 690 691 390 390 246% 247 151% 462 175 227% 226% 164% 163% 740 733 436 d 445% 315 316% 475 473 55 54.90 390% 388 407% 416 75 77% 190 273 273 89 90% 112 112% Billton 2de r 473 Kon Petr (f20) 155.50 Amerik fondsen Canad Pacillo R 24% Intern Nickel 67% Anaconda 42% Bethlehem Steel 29% Cities Service 57% General Motors.. 58 Kennecott 65% Republic Steel 36% Shell OU 38 Union Pacific 33% Un States Steel 45 VERKLARING ER TEKENS Gedaan en bieden Gedaan en laten 474% 155 67% 43% 30 iV 55% 67% 67% 36% 36 33% 45 Bieden Laten Ex-dividend Exclaim

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9