Wegeninformatiedienst 400 telefoontjes per uur JAAR geeïst tegen Pistolen Paultje" Hertog van Coburg was "11 onbetrouwbare amateur-verslaggever' m Rudolf Noerejew thans bij liet „Royal Ballet" Gemeente breekt belofte Wegens wapenheling Geisers door vorst ontploft V 4-voudige bestrijding van pijn en griep! Chefarine A BROODPRIJS MAANDAG NIET HOGER Steekpartij in een eafé te Amsterdam KOTER VOOR MILITAIREN? Na zijn grootste sprong" Is hij 's werelds topdanser? BEZWAREN TEGEN NIEUWE BOULEVARD NOORDWIJK Snufje op liorecatentoonstelling limonades als lner getapt NIEUWJAARSBOODSCHAP VIEL NIET IN DE SMAAK Lomonosow nu machtig man LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 3 JANUARI 1963 5? De officier van Justitie by de Am sterdamse rechtbank heeft gistermid dag wegens heling van 28 op Schip hol gestolen pistolen een gecombi neerde gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek van 35 dagen voorarrest en van de rest drie maanden voorwaardelijk met een proeftyd van drie jaar geëist tegen de 38-jarige Amsterdamse wapen handelaar „Pistolen Paultje". Verdachte, die de pistolen voor 1. 70 a f 80 had gekocht, verkocht ze met fikse winsten voor f 125 tot f 200. Een van de afnemers was de consul- generaal van de Verenigde Arabische Republiek in Amsterdam, zo bleek uit het verhoor tijdens de zitting. De overige verdachten in deze zaak, on der wie de beide dieven, die tussen oktober 1960 en november 1961 tal rijke ladingdiefstallen op onze natio nale luchthaven pleegden, hebben hun straftijd reeds uitgezeten. De behandeling van de zaak tegen „Pi stolen Paultje" werd enkele malen uitgesteld. De wapenhandelaar deed in deze geruchtmakende affaire het meest van zich spreken. Hij bracht in feite de zaak aan het rollen, omdat hij het Spaanse Llama-pistool, waarmee de Italiaanse zakenman Bruno Co lombo in november 1961 in Amster dam werd vermoord, bij de politie in leverde. Dit pistool was afkomstig van de diefstallen op Schiphol. „Pis tolen Paultje" verkocht het eerst voor f. 100 aan Serge Squazzardi (de moordenaar van Colombo), die het later weer voor f 145 van de hand deed. „Pistolen Paultje" ontkende voor de rechtbank niet de 28 pistolen van een reeds wegens heling veroor deelde rechtskundige adviseur te hebben gekocht, maar hij zou niet beter hebben geweten dan dat ze van smokkel afkomstig waren. Dat had deze hem steeds verteld. HU zou het weer gehoord hebben van de dief. De verdachte gaf te kennen, dat hU pas eind januari 1962 de indruk zou hebben gekregen dat er aan de Omzetbelasting in Engeland ondaag (Van onze Londense correspondent) Maudling, de Britse kanselier van de schatkist, die enkele maanden ge leden de abnormaal hoge omzetbe lasting op automobielen terugbracht van 45 tot 25 procent, heeft thans hetzelfde gedaan voor radio- en te levisietoestellen, grammofoonplaten en parfumerie- en kosmetische arti kelen. Het 45 procenttarief voor de indirecte belastingen is thans hele maal verdwenen. Maudling probeert door deze maat regel de Britse economie, welke al zo lang naar een gevaarlyke stagna tie leidt, te stimuleren en ook deze bestand te maken tegen de EEG- concurrentie. Volgens de oppositie is deze eco nomische expansie van de conserva tieven echter alleen maar een om de vier jaar terugkerende verkie zingstruc. De regering wordt met steeds grotere felheid verweten dat zU er geen werkelUke financiële en eco nomische politiek op na houdt. De prijsverlaging van semi-luxe goederen is volgens Labour geen remedie voor de verlichting van de toenemende werkloosheid in de zware indus trie, waar reeds meer dan een half miljoen arbeiders zonder emplooi zijn. PREMIER HOLYOAKE companion of honour Ter gelegenheid van de Jaarwisse ling heeft Koningin Elizabeth van Engeland honderden burgers van het Gemenebest onderschelden. Er zUn ambtenaren, politici, zakenlie den, geleerden, sportlieden, kunste naars en handwerkslieden bU. Premier Keith Holyoake van Nieuw-Zeeland is „companion of ho nour" geworden. Dit is een hoge rid- dertitel, die indertUd ook aan Sir Winston Churchill is verleend. Burggraaf Alexander of Hillsbo rough. de 77-jarige leider van de Labourfractie in het Hogerhuis, heeft de titel graaf gekregen. William John Carron, voorzitter van de vakbond van metaalbewer kers, werd ridder. „koopjes" een luchtje zat. Hij had toen inzage gekregen van de re- cherchehjsten van gestolen goede ren. De officier van Justitie, mr. H. E. van Renesse. vond het niet aanne- j melijk, dat een man, die in de wa penhandel zo geod bekend is, in het smokkelverhaaltje h<teft geloofd. Bij enig nadenken had hij reeds kunnen beseffen, dat de smokkelaars in j Spanje en Zuid-Amerika, de dief op Schiphol en de heler in Amsterdam op een prys van 70 gulden onmoge lijk kunnen hebben verdiend. Twyfelachtig noemde mr. van Re- nesse ook de houding van verdachte by het politie-onderzoek in de moord- j zaak-Colombo. De man beweert, dat hU de recherche goed heeft gehol pen, maar in feite wist hU op 28 no vember 1961 reeds wie de dader was, omdat hU het portret in de krant had gezien. Pas op 3 december kwam hy met het moordwapen bij de poli tie, nadat het uitleveringsverzoek was gedaan. De raadsman, mr. Jel- jer de Jong, achtte geen opzet aan wezig. Hij vroeg een clemente straf. Uitspraak op 16 januari. Dr. Schuring (CH) Kamer-kandidaat Dr. H. A. Schuring, onderdirecteur van 'de christelijke hbs te Aalten, heeft een dringend verzoek van het hoofdbestuur van de CHU aanvaard zich beschikbaar te stellen als kan didaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer op een kansbiedende plaats. Dr. Schuring was benoemd tot di- 1 recteur van de op 1 september te openen christeiyke hbs in Heeren- j veen. Deze benoeming zal nu niet doorgaan. Door het uit elkaar springen van een geiser is de 33-jarige mevrouw Van der Giessen uit Emmen zodanig gewond, dat overbrenging naar een ziekenhuis nodig was. In hetzelfde flatgebouw werd even later de bejaarde heer Hofstra door delen van een uit elkaar springende geiser getroffen. Hy kon in zün wo ning worden verbonden. Vermoedelijk is de toevoer van het water van de geisers bevroren ge weest. (Van onze Londense correspondent) In Engeland windt zich slechts eer» enkel populair blad op over de Duitse documenten uit de nazi-perio de volgens welke de tegenwoordige hertog van Windsor in het jaar dat hij Koning Edward VIII was zich zóu hebben uitgesproken ten gunste van 'n bondgenootschap met Hitier terwyi hij tevens de mening van zyn eigen regering aan z'n laars zou hebuen gelapt. „Wie Is koning hier. Baldwin of ik?" zou hy heb ben uitgeroepen tegen de Duitse Her tog van Coburg, die een neef was van zijn overleden vader Koning George V en een broer van de te genwoordige Prinses Alice, de gra vin van Athlone. Coburg zou door Ribbentrop naar Londen zUn gestuurd om de jonge koning te polsen en te beinvloeden. De algemene mening is echter dat Vlar middelen In één labiel doen wonderen m xonder de maag van slreek Ie maken I De vier geneesmiddelen van Che- farine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. In één tablet verenigd werken zij bijzonder de koning over de dingen dacht zoals Lr„k»;n „.ij.ji. „--i, de meeste andere Engelsen op dat snel, krachtig en weldadig, vaak ogenblik, namelijk dat zelfs wanneer falen. andere middelen «VGJVW Tegen pijn en griep. Geechikt voor een gemlige maag, want die wordt beschermd door hol beitanddeel Chefarci. 20 tabletten I 0.80, 40 tabletten 11.60,100 tabletten f 3.60 Soebandrio in Rood-China een wereldca tastrofe voorkomen diende te worden. De Hertog van Windsor heeft in Pa rijs verklaard, dat zijn woorden In I de documenten waarvan de wer kelijke tekst minder sensationeel is dan de manier waarop deze in de Ipers weid weergegeven verdraaid I zijn omdat de Hertog van Coburg Hitier gunstig wilde stemmen. Tevoren had een woordvoerder van de Hertog van Windsor sommige van de documenten onzin genoemd. Mej. Margaret Lambert die de do cumenten heeft geredigeerd is het daarmee volkomen eens. Zij noemde de documenten grondstof voor de ge schiedenis. welke zelf niet als bewys- materiaai mogen worden beschouwd. Volgens anderen zUn ze een typisch staaltje van nazi-propaganda. Mej. waarvan volgens hen vele leden gun stig tegenover de nazi-regime zouden staan. De bekende historicus A. J. P. Tay lor waarschuwde in 'n televisie-Inter view, dat de oude Hertog van Co burg niet anders dan als een hoogst onbetrouwbare amateurreporter moet worden beschouwd. Het weergeven van gesprekken ls niet Ieders werk en ln vele historische documenten zyn ge sprekken dan ook verdraaid weerge geven, nameiyk in overeenstemming met het denken van degene, die ze opschreef. Hy achtte de Hertog van Coburg echter niet ln staat om te gissen wat Hitier graag zou willen horen. Coburg heeft blykbaar algemene opmerkingen van de koning, gemaakt in een hoogst informeel gesprek met iemand die tenslotte nog tot de fa milie behoorde, als zoete koek opge vat. Taylor zei ook dat er nog talryken in Engeland zyn, die Edward VIII zijn troonsafstand niet vergeven en ook deze gelegenheid aangrepen om hem te besmeuren. Ombert noemde dè Hertog van Có- "urg een mal, met ecn b„Ucht karak- gisteren in Peking aangekomen om met de Chinese premier Tsjoe En- lai en minister Tsjen li van Buiten landse Zaken overleg te plegen over de verhouding tussen communistisch China er. India. Hy zal, samen met de Ceylonese premier mevr. Banda- ranaike, de voorstellen daartoe van zes Aziatische landen te hunner ken nis brengen, die te Colombo zyn be sproken. In ecn korte verklaring bij zyn aankomst zei Soebandrio, dat hij naar Peking is gekomen als speciale afge zant van president Soekarno, en dat wat in Colombo als voorstel uit de bus is gekomen, geheim moet biyven doch dat alle deelnemers aan de cunferentie er achter staan. De oommunistisch-Chinese rege ring is bezig de grote cultuur, waar door China in de gehele wereld be kendheid heeft verworven, teniet te doen", aldus verklaarde premier Nehroe van India op een bijeen komst te Nleuw-Delhi van Sikhs. Hij vervolgde: „De Chinese volksrepu bliek heeft, door India aan te vallen, afbreuk gedaan aan haar eigen cul tuur en reputatie. China gelijkt thans op een reus achtige krokodil, die in de Zuidoost- aziatiscnc vyver rondzwemt en daar- by probeert de kleine vissen op te slokken. Maar laten de Chinese com munisten niet vergeten dat ook In dia een iand is met een grote tra ditie, dat in staat is aanvallen te weerstaan. Wy zijn niet slechts in staat het hoofd te bieden aan de huidige moeilijkheden, doch wy zui len ze overwinnen ook", aldus Nehroe. Hy besloot: „Het staken van het vuren betekent in geen geval het dude van de strijd tegen commu- nlstisch-China. Wij moeten ons ge reed houden om aan elke gebeurlijk heid hei hoofd te bieden en de eer van het vaderland te verdedigen. Waakzaamheid zij ons parool. Wy mogen ons niet meer laten overval len", aldus de Indiase premier. (Van onze Haagse correspondent) De vierde cent,'die 7 januari op de broodprUs zou komen, indien de prUs van de bloem niet naar be neden zou gaan, mag niet door de bakkers worden gevraagd. De prys van de bloem ls nameiyk met niet minder dan f 2.20 per 100 kilogram verlaagd. Het brood mag dus niet meer dan drie cent duurder zyn dan op 1 Juni 1962 het geval was. De verlaging van de bloemprijs heeft in bakkerskringen verbazing ge wekt. Een daling van de bloemprUs met f 1.70 per honderd kilo zou reeds een compensatie van één cent op 800 gram „regeringsbrood" betekenen. Een daling van f2.20 is dus meer dan „nodig" was. BU informatie in kringen van meel fabrikanten werd ons gezegd, dat de schommelingen in de bloemprijs gewoonlijk niet by zonder groot zyn. omdat de vele factoren, die de prijs bepalen, meestal in tegengestelde richting werken. Dat is nu niet het geval. p- tarweprys is gedaald en tegeiy- .vertyd is de prys van de tarwe-af- vallen omhoog gegaan. Daardoor kan de winstmarge vergroot wor den of de bloemprys worden ver laagd. Tenslotte zal ook het maal loon nog Iets minder worden. ter. Hij was de enige onder de nazi's die in Eton op scnool was gegaan. Zowel de Hertog van Coburg als Rib bentrop probeerden Hitier wys te ma ken dat zij deskundigen waren op het gebied van de Engelse aristocratie, De Amsterdamse politie heeft dinsdagavond een 28-jarige Antilliaan aangehoucen, die sinds gistermiddag werd gezocht na een steekparty in een cafe aan het Kadüksplein in het centrum van de hoofdstad. Een 22- jarige Spaanse zeeman liep daarby een wono in de onderbuik op. Naar een Nederlandse vriend van de An tilliaan. die by de steekparty betrok ken zou zyn geweest, wordt nog ge zocht. Volgens de kastelein van het café hadden de dronken Antilliaan en zijn Nederlandse vriend al enige tyd moeilykheden ln zyn café ge zocht. Ze hadden verschillende men sen bedreigd en er zouden woorden wisselingen zyn ontstaan. Omstreeks half zes kwam de Spanjaard met een vriend in het café. HU kwam terecht midden tussen twee bekvechtende partyen en riep opeens uit „Hij heeft on me geschoten", terwijl hy naar uit zyn rechterbroekspyp sy- pelend bloed wees. De Antilliaan en de Nederlander gingen er daarop on middellijk vandoor. In het Weesper- pleinziekenhuis werd geconstateerd, aat de Spanjaard niet was beschoten, maar dat hy door een messteek was getroffen Later op de avond ar- resteeroe de politie de Antilliaan er gens in de Jordaan. De toestand van het slachtoffer is redeiyk. Ministei Marijnen, die vergroting van de binnenlandse afzet van zui- velprodukten primair beschouwt als een taak voor het bedryfsleven, ls er verheugd over. dat met name de laatste tyd constructieve plannen op dat gebied naar voren komen. Het Produktschap voor Zuivel werkt in samenwerking met hei Nederlands Zuivelbureau plannen uit voor de be vordering van het boterverbruik. Met dal zelfde doel is thans overleg met de tevoegde militaire instan ties gaande, teneinde te bereiken, dat boter voor militairen beschik baar wordt gesteld. De minister deelt dit mee in zyn memorie van antwoord aan de Twee de Kamer over de Landbouwbegro ting 1963. Het streven naar een zo hoog mo gelijke opbrengst van de boter, zo vertelt de minister verder, is erop gericht door een zo constant moge- lUk prysniveau een geleideiyk stU- gende binnenlandse afzet te bewerk stelligen. De minister vermeldt een aantal gegevens om aan te tonen dat de binnenlandse afzet de laatste jaren aanmerkeiyk is gestegen bij een vrij stabiel pryspeil. (gemiddel de afzet per vier weken in 1960: 4185 ton, 1961: 4482 ton, 1962: 4702 ton» De man die de bekendste sprong uit de geschiedenis van het ballet heeft gemaakt, Rudolf Noerejew, is door het Londense Royal Ballet" voor het seizoen 1963 geëngageerd. De 24-jarige Rus volvoerde deze sprong niet op het toneel maar op het vliegveld ,.Le Bourget" toen hij zich in 1961 van zijn Rus sische bewakers losrukte en in de armen van de Franse politie sprong. De vier Russische ruimte vaarders ontmoetten elkaar tij dens een nieuwjaarsreceptie in Moskou, waar zij een toost uit brachten op de toekomstige ruimtesuccessen. Van links naar rechts Titow. Gagarin. Popo- witsj en Nikolajef. „Het was de verste sprong uit mUn carrière" aldus Noerejew. De Rus was toentertyd een gevierd danser van het .Kirow Ballet". Hy was met zUn gezelschap op „Le Bourget" aangeko men om van daar naar Londen te vliegen. Toen Noerejew, die verdacht werd van „gevaarlyk indivilualisme" te horen kreeg, dat hy niet naar Londen mocht reizen maar inplaats daarvan naar Moskou moest terug keren, besloot hy tot de „sprong naar de vrijheid". Zün eerste danspassen in het vrUe Westen kregen, mede onder de in vloed van *Un gewaagde ontsnap ping, kritieken in de overtreffende trap. Dame Margot Fonteyn, de Brit se prima ballerina, verzocht hem naar Engeland te komen. Na zyn op treden in Londen werd hij reeds 's werelds beste balletdanser genoemd. 12 maart zal hy samen met Mar got Fonteyn de hoofdrol vertolken in „Marguerite en Armand, een ballet gebaseerd op een boek van de zoon van Alexander Dumas. Volgens Noerejew zou hy, indien hy bU het Kirowballet was gebleven, binnen drie jaar de top-solist van de Russische balletgroep zUn gewor den. Het Kirowballet heeft sterren als Pawlova, Ulanova en Nyinsky voortgebracht. Men verwacht dit seizoen te kun nen vaststellen of de Rus al de hoog te van de „onsterfeiyken van het Kirowballet" bereikt heeft, of dat hy Hotelhouders protesteren bij GS I (Van onze Groningse correspondent) i De gemeente Middelstum (Gr.) han delt in stryd met eigen belofte. Net I als elders werden formulieren rondgestuurd, om honden en kat ten aan te geven voor inenting te gen hondsdolheid. Ook net als el ders stond hierop, dat van de ge gevens geen gebruik zou worden gemaakt voor andere doeleinden. De minister heeft overigens in no vember jJ., toen hy maatregelen tegen de hondsdolheid bekend maakte. gezegd, dat men de aan giften niet zou gebruiken om ont duikers van de hondenbelasting op te sporen. In Middelstum hebben echter 8 eige naars van honden, die geen belas ting hadden betaald, maar de hon den wel voor inenting hadden op gegeven. een aangiftebiljet voor de hondenbelasting thuis gekregen, oog op zUn reislust nauwkeurig zal i In het gemeentehuis van Middelstum nog een leertijd voor de boeg heeft, j 14 januari zal de Russische ster danser in het 120 jaar oude Deense ballet „Het bloemenfestival te Gen- zano" optreden. Vorig seizoen liet Noerejew een waas van geheimzinnigheid omtrent zijn plannen voor het volgend jaar achter zich, waardoor men zich ang stig afvroeg, of hy misschien heim wee had naar Oelfa in de Sowjet- Russische republiek Baks.jir, waar zyn moeder, vader en drie zusters wonen. Maar nu zyn de mysteries opgelost: Noerejew komt uit voor het Roval Ballet te Covent Garden, dat de gang van zyn top-solist echter met het volgen. Per slot heeft Noerejew zelf gezegd: „Er bestaat voor mij geen plaats meer die ik myn „Thuis" kan noemen. Daarom is „thuis" voor my waar de dans mij heen voert" heeft men ons bevestigd, dat men gebruik heeft gemaakt van de in entingsformulieren, om de lijst van hondenbelastingbetalers te contro leren In een gistermorgen gehouden openbare vergadering van Ged. Staten van Zuid-Holand, die vijf kwartier in beslag nam. zijn de bezwaarschriften behandeld van J. van der Niet, J. van Wijk en de N.V. Hotel Noordzee, allen te Noordwijk. alsmede van C. Buningh te Bennekom en dr. A. Samsom te Zeist tegen het be sluit van de gemeenteraad van In het kleine kamertje, waarin de wegeninformatiedienst van de Kon. Ned. Automobielclub K.N.A.C. zit opgepropt, gonst en belt het van 's morgens vijf tot 's avonds elf uur van stemmen en telefoonschellen. In de drukste uren van de dag worden daarzo'n 350 tot 400 telefoongesprekken ge voerd op zeven toestellen. Het is al gebeurd, dat de P.T.T. deze woord- en belcascade tien minu ten stop moest zetten, omdat de centrales te zeer overbelast roer den. Overbelast zijn ze vrijwel doorlopend. Al van voor Kerstmis af is 614241 Den Haag een onbetwiste kampioen in de telefoonwereld. Het begon met de normale infor maties over voornamelijk buiten landse routes ten behoeve van de wintersport. De informaties daar voor kwamen voornamelijk via de F.I.A.. de Federation Internatio nale des Automobilclubs in Parijs en voorts via de radionieuwsdien sten van Duitsland, Frankrijk België, Oostenrijk, Zwitserland en Engeland Zodra echter de zware sneeuw stormen over Nederland woedden, verschoof de „clientèle" de be langstelling naar het binnenland. gen over de situatie op de Neder landse wegen per dag zijn tame lijk normaal. Officieel draait de dienst van zes uur 's morgens tot 9 uur 's avonds. Dat betekent, dat het ongeveer 20 man sterke personeel om vijf uur 's morgens al met het inwinnen van inlichtingen moet beginnen en dat de laatste 's avonds om elf uur huistoe kun nen gaan. Met roodomrande ogen en schorre stemmen van ver moeidheid. 's Nachts neemt een magnetische band de taak der zwoegers over. Daarop staan dan de voornaamste gegevens over de toestand van de wegen. Over twee lijnen blijft de K.N.A.C -wegen-informatiedienst in doorlopend contact met 200 eigen posten, bestaande uit tal van „strategisch gunstig gelegen" benzinestations, autobusbedrijven en taxibedrijven. Daarnaast ver lenen de gewestelijke bureaus van de Rijkspolitie, die in mobilofoon verbinding staan met hun surveil lancewagens en technische pa trouillewagens. enorm veel goede diensten. Ook tal van ambtenaren van de provinciale cn de Rijks waterstaat. kantonniers en ande re ambtenaren van deze grote .wegenbeheerder"vertrekken tal Zo wordt gepoogd van uur tot uur de toestand op de rijks- en provinciale wegen zo goed moge lijk bij te houden. Aangezien het hier afstanden van vele diuzenden kilometers betreft de rijkswe gen zijn samen al bijna 3000 km lang, waarvan 500 km. autosnel- weg is dat bij vorst en stuif sneeuw geen geringe opgave. Te meer. omdat sommige stukken van de wegen goed berijdbaar zijn en andere weer niet. Iedere wind vlaag kan de situatie bovendien in tien minuten tijds veranderen. Men doet echter zijn uiterste best om bij de tijd te blijven, we tende, dat vele duizenden man nen met machines en spaden be- Noordwijk d.d. 31 augustus 62 tot vaststelling van de ..Regeling bebouwde kom, gedeelte paral lelboulevard". Reclamanten Van der Niet, Bu ningh en Samsom hadden er bezwaar tegen dat ten gevolge van de achter de Kon. Wilhelminaboulevard gepro jecteerde parallelboulevard de voor tuinen van hun aan de Oranjeweg gelegen panden zouden komen te vervallen. Ze vreesden, dat daardoor het karakter van de buurt verloren zou gaan én hun panden, die van een kleintype villa's, verlaagd zouden worden tot „huizen aan de straat", in waarde zouden dalen. Zy voerden voorts nog aan. dat het tracé van de boulevard zonder véél bezwaar naar de zeezyde zou kunnen worden ver legd. Te breed Namens de N.V. Hotel Noordzee bracht mr. M. de Clerq naar voren, dat deze n.v. de geprojecteerde breedte van de aan te leggen paral lelboulevard onnodig royaal acht. Zy was van mening, dat de ryweg niet 12 meter breed behoefde te zyn, en dat volstaan zou kunnen worden met een weg ter breedte van 8 meter, met parkeerhavens, en met trottoirs van 3 meter. Haar eigendomsrecht zou dan aanmerkeiyk minder behoe ven te worden beperkt. Reclamant J. van Wyk eigenaar van het hotel Poolstar-Piccadilly aan de Kon. Wilhelmina-boulevard. ver kondigde, dat hy als enige exploi tant van een hotel door het plan ge dupeerd zou worden Namens het ge- meentebestuur van Noordwyk deelde de burgemeester, mr G. F. W. van Berckel. mede, dat het karakter van de Oranjeweg inderdaad wyziging ■PH zou ondergaan, doch dat dit niet be- zig zijn de wegen in enigszins hoeft te leiden tot waardedaling van bruikbare staat te houden. Alle- de aa" weg gelegen huizen Zyns inziens zou de realisering van de (Var. onze Amsterdamse correspondent) Het is niet uitgesloten, dat de zo genaamde frisdranken in de café's op den duur niet uitsluitend meer uit flesjes worden geschonken, maar op dezelfde wyze worden getapt als bier Op de Horecava 1963, de vak beurs voor hotel-, restaurant- en cafébedrijven, die van 7 tot en met 10 januari in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt gehouden, zal een dergelijke tapapparatuur in verschil lende uitvoeringen worden tentoonge steld. Het betreft hier een Ameri kaanse vinding, die op deze Horeca va voor het eerst in Europa wordt gedemonstreerd. De fabrikant stelt zich voor. dat onder andere het distributiesysteem van frisdranken door de nieuwe me thode kan worden verbeterd. Een vaatje staat wat inhoud betreft, ge lijk aan 96 flesjes. Voor het uit- schenken kan de caféhouder zich be dienen van 'n handig apparaatje met 5 drukknoppen, dat via een flexibele slang met vyf vaatjes is verbonden. Door het apparaat in de hand te houden, kan men via een druk op de knop een van de vijf dranken naar keuze in een glas laten lopen. Een andere noviteit op de tentoon stelling zal een automatenrestaurant zUn. waarvan er in Duitsland al eni ge in gebruik zyn. Men kan geld wisselen in een speciale automaat en door het inwerpen van diverse geld stukken allerlei dranken en hapjes of kleine maaltyden uit de vakken halen. De Horecava 1963 heeft deze maal het toer»sme als motto gekozen. Op de tentoonstelling wordt een toeris- 'isch voorlichtingscentrum Ingericht waar men het belang van het toe risme voor het horecabedryf wil aan tonen. Onder meer kan men hier specifieke Nederlandse maaltyden zien er» kennis nemen van talloze plaatseiyke specialiteiten, zoals Haag se hopjes, Emmer Turfjes, Deventer Koek ei» Amersfoortse keesjes. man neemt deel aan de slag tegen de zwaarste wapens van Koning Winter. Een op heden schier ein deloze slag met het ontmoedigen de vooruitzicht van meer wind en stuifsneeuw en wellicht ook nog meer verse sneeuwval. Deze slag zal worden. Issajew vindt dat deze nieuwjaarsboodschap is gesteld „ln de styi van de koude oorlog". Zo'n vijf- tot zevenduizend vra- van inlichtingen. plannen veeleer zowel de ligging als het aanzien van deze huizen ten goede komen. Voorts wees hy er op. dat het tracé van de parallelboule vard met zorg is bepaald, in over eenstemming met het belang van de ontwikkeling der badplaats. De pla- wordton de ^etaevóiad door"de\no]oeische adviseur van de gemeen- Hij heeft zyn Hamburgse collega ™°Jzi °Jl te. ir. J. van Tol. stelde in het licht, dan ook doen weten, dat deze. door de uesen-inforrnatiedienst van de dat het plan sober van opzet is jniWOOrden van de vijanden van de K.N.A.C., dag in, dag uit voor de vergelyking met andere badplaatsen Sowjet-Unle en de vrede te gebrui- personeelsleden zijn speciale en dat het tot verbetering van de ken. geen bijdragen heeft geleverd maatregelen genomen om ze van verkeersvoorzieningen en tot vergro- huis te halen, thuis te brengen en ting van de accommodatie zal lei- te revitailleren. Ook dat is geen de"- xinamrp opbleken Ged staten zullen te zyner tyd sinecure geoieken een beslissing nemen. In dll centrum zal de horeca-vak- man kunnen leren, dat een Ameri kaanse toerist een flinke karaf ys- water by zUn maaltyd wenst, een Brit sterke thee met veel melk en suiker wil en een Fransman het Ne derlandse brood als stopverf be schouwd en iets wil eten, dat op zijn stokbrood lijkt. Voorts zal er aan dacht worden besteed aan het spe ciale kindermenu, dat door het toe- nemendeg ezinstoerisme steeds meer actueel wordt. Tydens de Horecava worden nog verschillende dagen de nationale biertapwedstryden en de stryd om de zilveren koksmuts gehouden en zullen er evenementen worden gewyd aan het zetten van een goed kop koffie en aan de beste combinaties wfjn en kaas. De Horecava 1963 is de zevende beurs op dit gebied. Sinds 1957 is de oppervlakte jaarüjks toegenomen. De vakbeurs zal nu 12.000 vierkante meter zyn, tegen verleden Jaar 10.000 vierkante meter. Burgemeester Issajew van Le ningrad is niet te spreken over de n euwjaarsboodschap, die burge meester Nevermann van Hamburg hem heeft gezonden. Burgemeester Nevermann had hem een telegram gestuurd, waarin hy zegt te hopen dat het nieuwe jaar de Oostduitsers zelfbeschikking zal brengen en dat _„_o oHSL r de Muur in Berlyn in 1963 gesloopt j bekend bestond er toen nogal wat zal worden T**atear vinrtf verzet in de party tegen Croesjtsjow» ontginningsplannen. (eerst onbekend) De Prawda heeft gemeld, dat Wladimir Lomonosow een tot nu toe onbekende party functionaris benoemd is tot hoofd van een nieuw en machtig orgaan, dat de za ken van Centraal-Azië zal beheren. Het nieuwe orgaan het bureau voor Centraal-Azié zal coördine rend optreden by het bestuur over Oezbekistan, Kirgizië, Tadzji-Kistan, Turkmenië en het gebied van TJim- kent in zuid-Kazakstan. Lomonosow was tot nu toe eerste secretaris van de communistische party in het Moskouse district Kali nin, dat Chroesjtsjow heeft afge vaardigd naar de Opperste Sowjet. Waarnemers zien in de benoeming waarby vele vooraanstaande party functionarissen gepasseerd zyn, een poging om jaloezie tussen deze func tionarissen te voorkomen. De benoeming werd bekendge maakt op een byeenkomst in TasJ- kent. Op een eerder in Kazakstan gehouden byeenkomst werd Din- moetsjamed Koenajew benoemd tot premier van de republiek Kazakstan. Hy was eerste secretaris van de par ty in deze republiek. Koenajew toonde zich in een toe spraak zeer bezorgd over de graan oogst in die gebieden, die in 1953 op last van Chroesjtjows tot ontwikke ling gebracht moesten worden. Zoals Koenajew onthulde. dat dit Jaar maar 5 miljoen ton graan, in dit gebied geoogst, verkocht was tegen by na 74 miljoen ton in 1960. Hy maakte voorts bekend, dat Sal- ken Dalenow. de in september ont- voor het vestigen van goede betrek- slagen premier van de republiek, sa- kingen tussen Leningrad en Ham- men met een plaatselijke Dartij- burg, „twee steden die alle verschrik- secretaris te diep in het glaasje had kingen van de laatste wereldoorlog gekeken en toen „nationalistisch ge- hebben ondergaan". I tinte opmerkingen" gemaakt had.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7