Anton v. Duinkerken groots te Nijmegen gehuldigd Huif! kunst kalei öosQgqp LUCIE ENGLISCH: SPEELDE IN MEER DAN 200 FILMS KOSTBARE SARCOFAGEN [KAN DE ZILVERGRAVEN Bewonderaars boden vakantiereis aan Sensationele vondsten In het idylliselie Itzehoe Grachtenboek uit 17de eeuw is opnieuw uitgegeven Fraai stuk Amsterdamse geschiedenis Universele liefde" Eens.... de naieve minnares Noor •se vissers in staking Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 3 januari 1963 Derde blad no. 30846 KERKEN met grote grafkelders zijn in tegenstelling met Zuid- Duitsland in het Noorden van de Bondsrepubliek zeer zeld- taam. Enige van de oude residentiesteden, zoals Celle, Brunswijk, Hannover en in het bijzonder Wolfenbüttel hebben hun hofkerken, jvaar in de crypten de vroegere heersers met hun familieleden tverden bijgezet. Ook kent men in Sleeswijk-Holstein, het Duitse pebied tussen Oost- en Noordzee, enige domkerken, klooster kerken en kapellen, waarin grafkelders werden aangelegd, maar jij zijn meestal van weinig belang, noch historisch noch kunstge- jchiedkundig. re sarcofagen in de St-Laurentii- kerk. Geweldige schallen Men mag wel aannemen, dat en kele onderzoekers op de hoog te waren van de aanwezig heid van de adellijke graven in de kerk: grafkelders van de bekende Sleeswijk-Holsteinse families von Ahlefeldt-Köningsvörde, von Platen zu Hallermund en ook von Rantzau. Niemand had er echter een vermoe den van, dat er zich zulke geweldige schatten bevonden. De oudste sarco- gaaf-resten stammen uit de tyd van IIII tot 1459. De vermoorde Hertog Gerhard de Grote werd hier ter aarde besteld, evenals de landheren van Schauen- burg en de families von Qualen, Thie- nen en Buchwald. In de diepere ge welven stonden sarcofagen van mas sief gedreven zilver en gedeeltelijk voorzien van lagen goud. Eén gewelf werd door de beroem de humanist Heinrich Rantzau om streeks het jaar 1570 aangelegd, een ander bewaart de stoffelijke resten van de grote veldheer Christian zu Rantzau, die in 1663 in Kopenhagen stierf. Tien centimeter lange figu ren van massief zilver en goud vor men de versieringen van de sarco- faag, die een gewicht heeft, dat voor lopig alleen maar geschat kan wor den. Onder dezelfde arbeidsomstan digheden als vroeger zou de sarco faag aan arbeidsloon en materiaal kosten thans ongeveer f 100.000 heb ben opgeslokt. De pronkkisten tonen aan, hoe be langrijk het kunstambacht in het Noorden van Duitsland onder de in vloed van de Italiaanse en Vlaamse kunstenaars reeds ten tijde van de Reformatie geweest is. Verder ont dekt men hoe onmetelijk ryk de zil ver-graven von Rantzau waren, die zich een dergelijke kunst konden permitteren. Men heeft het plan, na de volledige verbouwing van de kerk de grafkamers voor bezichtiging open te stellen. Men heeft de gewel ven voorzichtig gerestaureerd, de sarcofagen geconserveerd, muren doorbroken, terwijl er nieuwe in gangen ontstonden. V.S. en Europa in ruimteonderzoek De V.S. onderzoeken op het ogen blik of het mogelijk is om met West- Europa samen te werken bij de uit voering van het Europese ruimte program. Dit is in Washington meegedeeld door een woordvoerder van het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart. Hij ontkende, dat een groep des kundigen van de Nasa, die deze maand een bezoek heeft gebracht aan Frankrijk, West-Duitsland en Enge land, een Amerikaanse raket heeft aangeboden ter vervanging van de Britse „Blue Streak". Zoals bekend hebben Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Neder land, België, Italië en Australië een gemeenschappelijk ruimte program opgesteld. Men wil in de zomer van 1965 van het proef terrein bij Woo- mera in Zuid-Australië een kunst maan de ruimte inschieten. De eerste trap van de aandrijfraket zou dan gevormd worden door de „Blue Streak", de tweede door een nieuwe versie van de Franse raket „Dia mant" en de derde door een West- duitse raket. De Italianen zullen de satelliet leveren, Nederland de elek tronische apparatuur en Australië de lanceerfacilitelten. Goed. nieuws voor minnaars van het oude grachtenschoon van Amster dam en verzamelaarsbij de stadsdrukkerij van de gemeente Amsterdam is gelijk kort gemeld verschenen een herdruk van het beroemde Grachtenboek, dat in 1768 door de kunstplaatsnijder Caspar Philips Jacobszoon in opdracht van boekverkoper Bernardus Mourik werd ver vaardigd. Het waren 20 platen, voorstellende alle gevels van de Keizers- en Herengracht, een fraai getuigenis van de grootse visie van de toen malige stadsbestuurders bij de stadsuitleg in de 17de eeuw, een bron van eeuwenlange schoonheid en bewondering. Advertentie Bernardus Mourik bracht 260 exemplaren van het Grachtenboek in de handel. Het duurde tot 1922 eer een nieuwe druk verscheen. Dit was te danken aan het initiatief van de toenmalige hoofdinspecteur van bouw- en woningtoezicht te Amster dam, de heer E. van Houten, die het boek van een uitvoerige inleiding voorzag. In 1930 was er opnieuw een herdruk, toen verzorgd door het Ge nootschap Amstelodamum. Reeds voor de oorlog waren alle exempla ren van het Grachtenboek uitver kocht en het was met name de heer Van Houten, die zich sindsdien steeds voor een herdruk heeft beijverd. Deze herdruk, waartoe de gemeen te raad in 1960 besloot, is dezer da gen van de pers gekomen en dit boekwerk kan men tevens zien als het levenswerk van de heer Van Houten. Immers, behalve de afbeeldingen van Caspar Philips Jacobszoon, is er een bijlage met geschied- en bouwkun dige beschrijvingen van de hand van de heer Van Houten, die bij alle 1400 op de Keizers- en Herengracht staande huizen een uitvoerige toe lichting geeft. Hiermee is het Grach tenboek waarvan de officiële naam nog steeds luidt „Verzameling van alle de huizen en gebouwen langs en handen ruw? PUROL de Keizers- en Heerengrachten" een waardevol document geworden. Het Grachtenboek is nog om een tweede reden een belangwekkende verschijning. Enkele jaren geleden ontdekte namelijk mr. C. A. van Swigchem, thans werkzaam bij de Rijksdienst voor Monumentenzorg, in de bibliotheek van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen in Amsterdam de originele tekeningen van Caspar Philips Jacobszoon, die reeds lang verloren waren gewaand. Voor de nieuwe uitgave konden deze tekeningen worden gereproduceerd. Het Grachtenboek bevat dus de 20 platen van de oorspronkelijke uitga ve plus de uitvoerige beschrijving van de heer Van Houten. In 1768 moest bij intekening 24 stuivers wor den betaald en voorts voor elk van de platen 12 stuivers. Het is een prijs die in de 20ste eeuw niet meer moge lijk bleek. Het Grachtenboek, prach tig gebonden in een houten omslag, zal f 60 kosten. Het boek, dat in een oplage van slechts 1000 exemplaren is vervaardigd, zal binnen enkele we ken in de boekhandel verkrijgbaar zijn. bes te verbaasder waren de ex- Irts toen men kort geleden in het yllische plaatsje Itzehoe bij graaf- 'rkzaamheden in de St. Laurentii- irk, op ongeveer twintig gewelven potte, waarin meer dan 60 buiten- iwoon kostbare sarcofagen en over- pfselen van sarcofagen gevonden jrden. Een kunsthistorische sensatie! peschiedkundigen, onderzoekers en leerden uit alle delen van Duits- nd kwamen naar Itzehoe, tenein- ee schatten te taxeren en te con- tveren. Algemeen kwam men tot conclusie: „De kostbaarste vondst n deze soort in Noord-Duitsland". en ontdekte, dat de St. Laurentii- rk in vroeger tijden door de gra- p von Rantzau, waarvan de na- melingen ook thans nog als gra- n von Rnntzau-Breitenburg in de jurt van Itzehoe wonen, als graf- lder gebruikt werd. Deze graven werden in de Middel- nwen de „zilver-graven" genoemd, ar zij een aanzienlijk aantal Ita- anse en Vlaamse goudsmeden in snst hadden, die voor hen kostba- serviesgoederen, sieraden en wa- mversieringen moesten vervaardi- One woman-sliow van Rika Jansen De cabaretière Rika Jansen zal in ftart a.s. een aantal voorstellingen n haar one woman-show geven in pea ter Carré te Amsterdam. Dit htract werd de artieste vanmiddag or Carré-directeur Karei Wunnink «geboden op Schiphol, waar zij tt haar echtgenoot Kees Manders rugkeerde van een tournee door iropa, 't Midden-Oosten en Noord- !rika. De cabaretière, die enige jaren ge len populair werd als de Jorda^n- inses „Zwarte Riek", presenteerde :h het afgelopen najaar als een elzijdig artieste in een one woman- ow, die in het kleine Rembranat- Batertje op het Amsterdamse Rem- ündtplein grote belangstelling >k. Begin december vertrok zij met ar man voor een tournee door ankrijk. Zwitserland. Turkije banon en Marokko, waar zij in di- rse cabarets een deel van haar in- pationale repertoire heeft ge- Juridische faculteiten in t'dam en Tilburg lij de Tweede Kamer der Staten- heraal is ingediend een ontwerp I wet tot wijziging van de wet op wetenschappelijk onderwijs wel- Ibeoogt de uitbreiding van de bij- Idere economische hogescholen te Iterdam en te Tilburg met een |r de overheid erkende en bekos- Be juridische faculteit mogelijk te |ken. lit voorstel heeft reeds deel uitge- akt van een wetsontwerp dat op bril 1961 werd ingediend en dat ge- I heeft tot een aanvulling van de juist, genoemde wet, die de oprich- van een derde technische hoge- bol. met als plaats van vestiging ichede, mogelijk maakte, let tweede gedeelte van laatstge- tmd wetsontwerp betreffende de weiding van de economische hoge- Dlen, werd tijdens de behandeling de Tweede Kamer weer ingetrok- l met de bedoeling, dat dit voor- zou worden behandeld in samen- >g met de op 25 januari 1961 bij iStaten-Generaal ingediende nota In de St.-Laurentiikerk in It zehoe ontdekte men onlangs kostbare sarcofagen uit de tijd tussen 1100 en 1450. Een der grootste vondsten uit de Mid deleeuwen. Vaak leenden de zilvergTaven hun kunstenaars uit: aan Zweedse hoven, naar Engeland, naar Bourgondië, naar Schptland en aan de ridders van de Duitse Orde, die in Oost- Pruisen woonden. De buitenlandse kunstenaars schiepen ook de kostba- Tallozen niet kunst in aanraking De „Vereniging Contact Haagse Personeelsverenigingen" heeft in de afgelopen 15 jaar bijna 100.000 Ha genaars toneel laten zien, bijna 30.000 in aanraking gebracht met het Residentie-Orkest, ruim 35.000 met de Ned. Opera, ruim 12.000 met bal let, bijna 3.000 met het Ned. Kamer orkest en nagenoeg 7.000 met het Filmmuseum. De aanvragen voor toneelabonne menten overtreffen elk jaar verre het aantal beschikbare abonnemen- len. De belangstelling voor de andere uitingen van kunst nam sedert het seizoen 19591960 iets af. Personeelsverenigingen in Den Haag zijn door middel van contact personen lid van de „Vereniging Con tact Haagse personeelsverenigingen". (Van onze correspondent te Nijmegen) Prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs zal gistermiddag in stilte heb ben gewenst, dat hij in navolging van de Koningin van Lombar- dije de beschikking had over een extra arm. Want hoe goed de bedoelingen ook zijn, het valt bepaald niet mee om enkele duizen den mensen hartelijk de hand te schudden. En dit was het lot dat hem wachtte in de Nijmeegse Stadsschouwburg. Hij onderwierp er zich overigens gaarne aan, want dit handen-schudden volgde op een uitermate hartelijke huldiging, die zijn talloze vrienden en bewonderaars uit Nederland en Vlaanderen hem tevoren hadden bereid in verband met zijn bereiken van de 60-jarige leeftijd. Als feestgeschenk werd prof. Asselbergs, bij velen ook bekend als Anton van Duinkerken, een som geld aangeboden voor een lange vakantiereis, die hij samen met zijn echtgenote zal maken door Frankrijk en Italië. De bijdragen voor dit geschenk stromen nog steeds binnen bij het comité dat de huldiging voorbereidde. Uit de toespraken bleek, hoezeer de Nijmeegse hoogleraar wordt geëerd als dichter en essayist, als spreker en hoogleraar. In elk van deze functies heeft hij tientallen jaren achtereen bijzonder veel bijgedragen ter ver ruiming en verrijking van het cultu rele leven in het gehele Nederlandse taalgebied. De bewondering en dank daarvoor werd hem gisteren niet onthouden. Prof. Asselbergs, als re denaar rermaard, werd er stil van en moest aan het einde van deze voor hem zo grote dag voor het eerst vol staan met slechts een enkel dank woord. Grote Brabander De levensloop van deze letterlijk en figuurlijk grote Brabantse Nijme- ZESTIG JAAR is Lucie Englisch, de bekende Duitse toneel speelster en filmster, onlangs geworden. Men ziet haar deze leeftijd niet aan. want zij is zo gebleven. Zoals Heinz Rühmann, die dikwijls haar partner was, haar ka rakteriseerde: „Zij bestaat voor een kwart uit humor, voor een kwart uit charme, voor een kwart uit esprit en voor een kwart uit goedhartigheid". Een groot Duits filmblad noemde mevrouw Englisch naar aanleiding van haar verjaardag ..Duitsland's volks toneelspeelster nummer 1". Een titel, die vooral de rollen, die zij na de oorlog vertolkte, rechtvaardigt. Riilmianii, Gigli, Rossi als partners Voor de oorlog speelde Lucie Eng lisch met veel talent de „naïeve minnares". „Mijn eerste grote succes oogstte ik aan het begin van de der tiger jaren. Richard Tauber. Benja- miino Gigli met wie ik in Rome tien films draaide Tino Rossi, Georg Alexander, Hans Holt en Willy Fritsch waren mijn mannelijke part ners. En met Brigitte Helm, Jenny Jugo, Kathe von Nagy of Lilian Har vey iheb ik ontelbare ..filmavonturen" beleefd. Eén van mijn grootste suc cessen, de film liep o.a. bijna twee over de uitbreiding van het weten schappelijk onderwijs. Aangezien de behandeling van die nota voorlopig niet zal kunnen plaats vinden en aangezien het de regering wenselijk voorkomt, dat de wettelijke basis voor de verwezenlijking van de uitbreidingsplannen der beide econo mische hogescholen op korte termijn tot star.d komt, is thans het daartoe strekkende voorstel alsnog bij een af zonderlijk wetsontwerp ingediend. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat minister Cals denkt aan een juridische opleiding, die op basis van de normale studie van het Ne derlands recht de bijzondere moge lijkheden voor specialisatie zal bie den, waarvan bij een economische hogeschool kan worden gebruik ge maakt. jaar in een grote Newyorkse bio scoop, was „Die Grafin von Monte Christo'.. Andere films, die ook zeer bekend werden, waren: „Der sin- gende Tor". „Dein 1st mern Herz" met Richard Tauber als Franz Schu bert)) „Die Unschuld vom Lande" en de vele malen bekroonde blijspel- füm „So ein Früchtchen''. Niet vergeten Belangwekkend is het feit, dat Lucie Englisch nooit van het podium verdwenen is. Zij is daarom ook niet zoals vele sterren uit de begintijd van de film in vergetelheid ge raakt. Integendeel: vooral in het bui tenland heeft zjj in de laatste jaren naam gemaakt. In verschillende Spaanse films, met name in „Festi- tal" .viel zij op en een Spaanse cri ticus schreef: ,,Zij is een toneel speelster. die door haar natuurlijk heid. door haar persoonlijke charme boeit. Zij is geen „ster", maar een prettige collega. Bovendien verper soonlijkt zü een type vrouw, dat men bij het Spaanse toneel niet kent". Het is Lucie Englisch gelukt, zich na de oorlog in een nieuw vak in te leven. „Mijn tijd als minnares is voorbij. Moederrollen lagen me zeer goed. Ik nam ze aan en had suc ces. Zeker de film lokt altijd weer, evenals de televisie, maar: ik heb mpn hart aan het toneel ver pand. Het is mijn taak populaire ka- laktcrs uit te beelden, zoals Gisela Werkbezirk. Lisl Karlstadt of Lina Cars tens dat vroeger deden". Lucie Englisch en het volkstoneel behoren bij elkaar. En deze vrouw beheerst hel vak als geen andere Duitse to neelspeelster. Binnenkort zal zij weer in een filmstudio in Madrid scaan. Drie Duitse films wachten op haar. Zij heeft, ook al is zij zestig jaar. nog steeds volop werk. En haar 'commentaar daarop is: ,,Hoe kun je ermee ophouden, als je met hart en ziel bij het toneel behoort?" genaar werd geschetst door prof. dr. K. Meeuwesse, die Asselbergs' uni versele liefde tot God en de mede mens centraal stelde. Zijn werk ge tuigt daarom van eerbied voor de menselijxe waardigheid en bewonde ring voor de menselijke geest en spreekt bovendien aan door ruimte scheppend dichterschap. De aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Alfrink, sprak over Assel bergs' viijmoedig markeren van de plaats, die de leek dient in te nemen in de katholieke kerk. De leek mag inderdaad niet worden veroordeeld tot onmondigheid en zwijgzaamheid, doch zyn plaats moet tevens in over eenstemming zijn met de hiërarchie. Het werk van prof. Asselbergs op dit gebied is door de hiërarchie met aan moedigende en goedkeurende blik ge volgd. Namens de vele vrienden en be wonderaars van de jubilaris in Bel gië werd gesproken door de Belgische ambassadeur in Nederland, baron F.X. van der Straten-Waillet, die Anton van Duinkerken hulde bracht als „een tovenaar in de Nederlandse taal, die de fierheid en trots van alle Nederlands sprekenden vertegen woordigt". Staatssecretaris prof. dr. H. H. Janssen, als representant van de re gering, grondde de rede die hij tot zijn goede vriend Asselbergs sprak cp beider liefde voor de klassieke oudheid. Burgemeester mr. Ch. M.J.H. Hus- tinx van Nijmegen noemde zich de vertegenwoordiger van de meest chauvinistische stad van Nederland. Tegenwoordig speelt Lucie Englisch populaire karakter rollen. Dat de Brabander Asselbergs hier zo volkomen aanvaard is, komt doordat Nijmegenaren niet altijd geboren, maar ook wel eens geschapen wor den. En Anton van Duinkerken was in dit opzicht een „self-made man", die thans uit Nijmegen niet meer is weg te denken. Gedichten Tal van gedichten die speciaal aan hem waren opgedragen ter gelegen heid van deze feestdag mocht Anton van Duinkerken aanhoren. De letter kundige Jan Engelman las een door hemzelf vervaardigd gedicht, waarna Gabriel Smit jubileumgedichten las pan Anthonie Donker, Michel van der Plas en Pierre Kemp. Ook de Nij meegse studenten declameerden een bijzonder geslaagd, geestig gedicht op de jubilaris. Prof.ar. L.J. Rogier eerde de jubi laris als de grote literator, die ook uitzonderlijk goed op zijn plaats is gebleken in de tempel der weten schap. Willem Brandt prees Asselbergs' geestelijke waakzaamheid en strijd vaardigheid voor menselijke liefde en gerechtigheid. Prof. Garmt Stui veling aeed zijn goede woorden ver gezeld gaan van een zeldzaam boekje met onbekend jeugdwerk van Hen- riëtte Rclana-Holst. Schouwtoneel Anton van Duinkerken heeft vroe ger eens geschreven over een denk beeldig wereld-schouwtcneel, waarop zich op muziek van een wereldorgel vele boeiende taferelen afspelen. Het was voor de jubilaris gisteren een grote verrassing dat dit droombeeld werkelijkheid werd. Het schouwtoneel werd in de Stadsschouwburg opge voerd door leden van het Scapino ballet, waarbij Albert van Dalsum de explicateui was, een kostbare voor stelling, die mogelijk was geworden dankzij financiële steun van het Prins Bernhard Fonds en de Nij meegse Universiteit. Werkkracht I Al deze blijken van eerbied en warme vriendschap ontroerden de i befaamde feestredenaar van Duin kerken zozeer, dat hij aan het einde van de middag slechts van papier af 1 een kort, doch bewogen dankwoord j kon spreken. Daarin verklaarde hij I begenadigd te zijn geweest met werk- Prof. dr. W. J. M. A. ASSELBERGS (Anton van Duinkerken kracht, die kon putten uit een bron van gezondheid en die werd gedreven door de liefde die hjj ondervond van zijn vrouw, van God en van zijn me demensen. Na deze huldiging volgde een over weldigend drukbezochte receptie, die tot in de avond voortduurde. Toestand hij grens Serawak „kritiek" Het officiële Indonesische pers agentschap Antara heeft maandag gemeld, dat er tekenen zijn die erop wijzen dat zich langs de grens tussen Indonesische westelijk Borneo en het Britse protectoraat Serawak een kri tieke toestand ontwikkelt. Ongeveer vijfhonderd blanke parachutisten en ghoerka's bewaken de grens en be letten het handelsverkeer van beide zijden, aldus Antara. Welingelichte regeringskringen in Djakarta zeiden maandag dat de Indonesische regering waarschijnlijk niet zal antwoorden op een Brits ver zoek om verzekeringen dat Indonesië de opstandelingen in Broenei niet helpt. Door een staking van de 40.000 Noorse vissers is met ingang van het nieuwe jaar de gehele Noorse vissers vloot komen stil te liggen. De vissers eisen hogere lonen en betere sociale voorzieningen. Er zijn echter aanwij zingen dat deze staking slechts van korte duur zal zijn, omdat overeen gekomen is dat de besprekingen over deze eisen zullen worden hervat. De vakbond van vissers had op 20 december een verzoek van de rege ring tot schorsing van de staking in afwachting van algemene besprekin gen over loonsverhogingen met an dere vakbonden afgeslagen De rege ring heeft de vissers 95 miljoen kro nen <47 miljoen gulden) voor subsi dies en sociale voorzieningen aange boden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5