FRAAIE RESTAURATIE VAN CHR. GEREF. KERK-LEIDEN Nieuwe Visserijwet instrument voor technisch visserij beleid" DAF-TRUCKS GEBR. VAN ULDEN TT Van het oude interieur is niets meer terug te vinden 99' Ministers in memorie van antivoord: J rolijke Fransv. d. Meijden verzorgt 40 jaar gezicht LD NIET THUIS STADSSANERING voor Leiden dringend nodig Loop der bevolking van Leiden Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 3 januari 1963 Tweede blad no. 30846 Week van gebed Om de eenheid der christenen Talloze christenen uit kerken in vele landen zullen van 18 tot 25 jan. zich verbonden weten in het gebed om eenheid. Dezelfde gebeden en voorbeden, gebaseerd op het thema ..HU is onze vrede" <Ef. 2 14). zul len gebruikt worden in Oost en West, zowel door rooms-katholieken als door protestanten. In overleg met de deken van Lei den is door de Oecumenische Raad te Leiden een reeks van gebedssamen- j komsten voorbereid. Aan de kerken, die in deze Raad j zitting hebben wordt verzocht hun leden tot deelneming aan deze week op te wekken. I De volgende samenkomsten vinden plaats: vrydag 18 jan. 7.15 uur Pie terskerk (N.H.); zaterdag 19 jan. 7.15 uur Bevrydingskerk Leiden A W. iGeref.); maandag 21 jan. 12.30 uur Lodewijkskerk Steenschuur iR.K.); T Van 't een komt het ander. Voor kerkeraad en bouwcommissie van de Chr. Geref. Kerk te Leiden hebben deze woorden nog niets aan betekenis verloren. In de zomer van 1962 meende men te kunnen volstaan om het dak van het kerkgebouw aan het Steen- schuur van nieuwe pannen het waren er ruim elfduizend te voorzien. Het is echter uitgelopen op een totale restauratie slechts de vier muren zijn overeind blijven staan van het kerk gebouw, waarvoor een bedrag van circa f. 75.000 moest worden geïnvesteerd. Een bedrag, dat zeker met zes cijfers geschreven zou zijn indien niet de medewerking was verkregen van een groot aantal uit de Chr. Geref. Gemeente gerecruteerde vrijwillige krachten. Vrijwilligers voor! Eenmaal aan het restaureren ge slagen, ontkwam daaraan ook het kerkorgel viet. Hiermee was nog maals een bedrag van plm. f. 30.000 gemoeid. Het is de kerkmeester, de heer C. Spaanderman, geweest, die de aan dacht van de kerkeraad vestigde op de grote gebreken, welke het gebouw vertoonde. Een daarop gevolgd des kundig onderzoek stelde de heer Spaanderman volkomen in het ge- lUk: met een nieuw dak kon niet worden volstaan. Onder leiding van de heer J. K. H. van Dam werd een bouwcommissie gevormd, waaraan de heer D. van Rhijn uit Katwyk aan Zee als adviserend lid werd toe gevoegd. Toen bleek dat een totale restauratie van het gebouw de ton verre zou overschrijden, werd een be roep gedaan op vrywillegers. Een be roep gedaan op vrywilligers. Een be- daan: plm. 100 vrijwillige brekers en bouwers zUn gedurende vyf maanden in groepen van vyf tot tien man ge regeld in de weer geweest om hier een resultaat tot stand te brengen, dat gezien mag worden en dat de Leidse chr. geref. gemeente aan een vrijwel nieuw modern kerkgebouw heeft geholpen. 23.000 dakpannen De vuurdoop doorstonden deze vrijwillige krachten men werkte onder deskundige leiding en met as sistentie van een aannemersbedrijf bij het afnemen van 11.500 oude dakpannen, waarvoor weer een zelf de aantal op grote hoogte moest «or den aangevoerd. Nadat dit karwei achter de rug was, zette men zich op 6 augustus j.l. aan de sloop van het interieur van het kerkgebouw. Zolder en vloer gingen er uit. de muren werden kalk-vrU gemaakt, kansel en banken werden gesloopt, terwyl ook de consistoriekamer en de gang. welke toegang geeft tot de kerk. onder handen werden geno men. Na het slopen kwamen het bouwen en de aankleding van kerk en consistorie aan de orde. waarme de men thans zover is gevorderd, dat het gebouw morgenavond om half acht wederom aan de kerkeraad kan worden overgedragen. Slechts de restauratie van het orgel, dat al wel voor de begeleiding van de zang is te gebruiken, vergt nog enkele maan den. Kleurencombinatie zorgt voor sfeer Gistermiddag waren wy in de ge legenheid de restauratie, welke zeer zeker geslaagd mag heten, in ogen schouw te nemen. In de kerk. waarin thans mahonie-houten banken zyn geplaatst <540 zitplaatsen), herin nert niets meer aan het oude inte rieur. Dankzy een gunstige aanwen ding van functionele kleuren wit plafond, met drie muren van gebro ken wit en een in groen-geel uit- Het interieur van de gerestau reerde Chr. Geref. Kerk aan het Steenschuur. gevoerde aandachtswand is er wel sfeer in het gebouw gekomen. De vloer is bedekt met een grijs plastic- vilttapyt. dat voor de avondmaals- ruimte echter in een rode tint is ge houden. De oude preekstoel, die veel weg had van de in kerkelyke kringen zo bekende „houten broek", is ver vangen door een moderne in esse- hout uitgevoerde kansel, welke rust op een voet van wit geglazuurde steen. Geheel nieuw is ook de „tele- foon"-installatie voor doven. Is men in het bezit van een gehoorapparaat, dat kan men zonder gebruik van een telefoon te maken op iedere willekeurige plaats in de kerk gaan zitten. Voorts is ook aan de gasver- warming uitbreiding gegeven, is er voor kerkgangers een garderobe in gericht en heeft het sanitair een vernieuwing ondergaan. Werd de brede gang, waarin thans de rood- blauw-grijze kleurencombinatie het uitstekend doet. eertijds als fietsen berging gebruikt, met ingang van morgen is dit verboden. Hiervoor in de plaats is een ruime fietsenstalling gekomen, waardoor de heer J. Alphe- naar een gedeelte van zyn terrein in de Boomgaardsteeg (Breestraati af stond. Chr. geref. Leiden, dat zich o.l.v. de bouwcommissie met zo veel en thousiasme inzette voor deze restau ratie. kan terecht trots zijn op de be reikte resultaten, hetgeen mede te danken is aan de vrijwilliee en zo spontaan gegeven mankracht. dinsdag 22 jan. 12.30 uur Remon strantse Kerk Hoogl. Kerkgracht: woensdag 23 jan. 12.30 uur Oud Kath Kerk. Zoeterw. singel; donderdag 24 jan. 12.30 uur Doopsgezinde Kerk i Pieterskerkstr. en vrijdag 25 jan 7 15 uur Petruskerk, Lammenschansweg «R.K.). Geen nuchtere kalveren op Leidse veemarkt De directeur van de Markt- en Havendienst deelt ons mee. dat in verband met de slechte weersomstan digheden morgen op de Leidse vee markt geen nuchtere kalveren wor den toegelaten. Kerstboomverloting Hoewel de kerstboomverbranding dit jaar. in verband met de weersom standigheden geen doorgang heeft gevonden, vond de verloting, die de Stichting Leidse Jeugd Actie eraan vast had gekoppeld, wel plaats. De kinderen, die een of meer lootjes l hebben ontvangen tegen inlevering van een afgedankte kerstboom, moe ten het nummer daarvan goed con troleren aan de hand van de vol gende nummers: 23 81 114 201 254 321 349 438 405 501 - 572 - 644 - 677 - 946 - 965 - 1036 1054 1523 1597 1632 1646 1803 1856 1904 1938 1963 2044 2108 2163 2446 2471 2513 2578 3087 3113 3368 3399 3405 3483 3542 3659. Op deze nummers zijn dus prijzen gevallen, die afgehaald kunnen wor den aan het Bureau van de Leidse Jeugd Actie. Stadhuis, ingang Koorn- brugsteeg hoek Breestraat. van 410 januari tussen 9 en 12 uur des ochtends. Deze bus strandde vanochtend in het zicht van de haven: op weg naar Leiden bleef hij op de Zijldijk steken. Er moesten ste vige handen aan te pas komen om het geval vrij te graven, ter wijl de passagiers in de bus zelf moesten afwachten, hoelang deze vertraging duren zou. (Foto L.D./Holvast) Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, v. d. WATER. Haarl.straat 207 heeft het. Ook in briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. De nieuwe Visserijwet, die er in het algemeen op gericht is een doelmatige bevissing van de verscheidene categorieën van wate ren te bevorderen, bevat geen marktordenende elementen. De visserijwet kan alleen worden gehanteerd als instrument bij het voeren van het technisch visserijbeleid. Dit delen de ministers van Landbouw en Visserij mee in hun memorie van antwoord op het voorlopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over dit wetsontwerp. DEALER VERDAMSTR. 6 TEL. 23041 Lezers schrijven. HELP DE DIEREN Gaarne s.v.p. een plaatsje voor on derstaande oproep. Reeds ruim 14 dagen bekostigt de afd. Dierenbescherming Oegstgeest de voedering van de vele dieren in de buitenwateren rond ons dorp. De Vereniging heeft daarby alle hulp van Gemeentewerken en Politie. Een en ander gaat echter veel geld kos ten. WU distribueren pl m. 70 broden en veel ander voer per dag; zodat wU thans een beroep doen op de ingeze tenen voor geldelUke bijdragen om dit werk te kunnen volhouden. Ons giro no. is 566261 penning- j meester Dierenbescherming Oegst geest. adres Prins Hendriklaan 32, j Oegstgeest. By voorbaat vriendelijk da£l^ Vanochtend heeft de heer F. J. van der Meijden. typograaf bij het Leidsch Dagblad, zijn „jubi leum waaraan maar niets moest worden gedaan" gevierd. Hoewel de meeste mensen op de krant Frans van der Meijden vooral waarderen als de componist van dwaze feestliederen, die hij met veel vuur op feestavonden voor draagt, is dit toch wel een een zijdige benadering van zijn capa citeiten die zich ook op ander terrein uitstrekken. Met name op het gebied van het uiterlijk van de krant. Vandaag is hij namelijk veertig jaar opmaker bij het L.D. „En met hart en ziel", merkte de directeur de heer E. A. E. van Dishoeck op. toen de jubilaris cn zijn vrouw, commissarissen en personeelsleden van het bedrijf in de kantine bijeen waren. Als je zo met het zetsel staat te scharrelen aan de steen (op maaktal el)dan verzorg jij het gezicht van de krant. Jij bent het voorbeeld van iemand, die hele maal opgaat in zijn werk". Maar evenmin als de andere spre kers vergat de directeur de „podium- kwaliteiten" van de jubilaris aan te stippen. „Je hebt de afgelopen 40 jaar ook verdienstelyk werk geleverd op het gebied van het amateurtoneel en we vinden het prettig dat je het L.D. in zo grote mate van je gaven hebt laten profiteren. We hopen, dat je ons ook in de toekomst nog vele heel genoeglyke avonden zult bezor gen". De heer W. Kramer, bedryfsleider, maakte onderscheid tussen de „ern stige Frans" die zUn werk doet en de „vrolyke Frans" die het LD-perso- neel tijdens uitstapjes en op feest avonden zo vaak heeft laten lachen. Hy hoopte, dat Van der Meyden met dezelfde humor en geest zUn werk als typograaf èn feestdichter zou voort zetten. „Het aantal rympjes dat hU heeft gemaakt, is ontelbaar", concludeerde de heer J. J. Heemskerk, machine- zetterU-chef en voorzitter van de personeelsvereniging. Veel waarde ring had hy daarnaast voor het werk van de jubilaris als voorzitter van de kerncommissie. Namens alle werk nemers bood hij een enveloppe met inhoud aan en namens de perso neelsvereniging een fruitmand. Ook van de directie kregen de jubilaris en zUn vrouw een cadeau onder couvert In zUn snedige antwoordspeeeh kon d* heer Van der Meiiden het niet nalaten grapjes te maken. „Je moet een net vak leren", had zUn moeder tegen hem gezegd toen hij jong was. En toen hy een bordje had zien han gen met „nette jongen gevraagd" wist de jonge Frans, dat hy zijn be stemming had gevonden. En om ver volgens de veertig jaar vol te maken was volgens de jubilaris helemaal niet moeilyk. die meteen het recept aan de hand deed: „Trouw op je werk komen en doorgaan met adem halen". De heer E. A. E. van Dishoeck. directeur van ons blad. over handigt jubilaris Van der Meij den een geschenk onder couvert. (Foto L.D./Holvaat) Inbraak in Kleuterverblijf Tussen nieuwjaar des middags om streeks half vier en de volgende I ochtend omstreeks half zeven is in- I gebroken in het kleuterdagverblyf Margriet aan de Boerhaavelaan. De dader kwam binnen door het breken van een ruit in een balkondeur aan de achterzijde. Hy doorzocht alle ka mers. kasten en bureaus en ont vreemdde uit de kamer van de direc trice twee gouden ringen met een gezamenlyke waarde van ongeveer honderd gulden. Niet zo veilig Jongens, die een aantal kerstbomen hadden verzameld kennelijk met het doel om hier eens een flink fikkie van te stoken, brachten hun buit tij delijk in veil.gheid op het dak van een fabriek aan de Langegr. Daarbij v.el een dertienjarige knaap door een bovenlicht waardoor hij viereneen- halve meter lager op een betonnen vloer terecht kwam. Hy kwam het pand uit door verbreking van het slot van een tuimelraam. Het bleek dat hij slechts enkele gekneusde rib ben en een snywond aan het hoofd had opgelopen. Een en ander kwam pas later aan het licht, toen gisteren de fabriek weer aan het werk ging en men de schade ontdekte. Eerst heeft men toen aan inbraak gedacht. Flinke buit uit damestasjes Tydens een nieuwjaarsbal in een 1 dansschool aan de Hooglandse Kerk gracht werden vyf damestasjes ont vreemd. Zij werden later elders in het gebouw teruggevonden, doch zonder de portemonnees. Deze had den resp. f33, f52, f33, f8.50 en f 4.50 bevat. Brood voor de vogels De portier van de speel tui nverem- ging .Rondom de Watertoren" <Do- zystraat) zal gedurende deze sneeuw en vorstperiode dagelyks van 10 tot 12 uur op de tuin aanwezig zyn om gesneden brood en andere etenswa ren voor de vogels in ontvangst te nemen. Op de tuin is een ruimte sneeuwvry gemaakt om dit voedsel uit te Strooien. Minister Marijnen is van oordeel dat, mede gelet op de bevoegdheden van de bedryfslichamen op visserij- gebied, regelen ter bevordering van de aanvoer, de afzet en een redelijke prijsvorming van de visseryproduk- ten, die genomen kunnen worden op grond van de Landbouwwst, in de voorgestelde wet niet thuis horen. Het biologisch en technisch onder zoek en de voorlichting zyn geen on derwerpen die wettelijke voorziening behoeven. Gezien het karakter van het wets ontwerp is bU de indiening niet over wogen een uiteenzetting te geven van het toekomstige zeevisserijbeleid. Daarmee wil hij wachten tot hij ken nis heeft kunnen nemen van het rap port dat de commissie-Diepenhorst zal uitbrengen. Naar aanleiding van de maatre gelen die enkele lid-staten van de E.E.G ter ondersteuning van hun visserij hebben getroffen, heeft de regering zich tot de Europese com missie gewend. De regering heeft ter- op aangedrongen dat de maatregelen ter verruiming van contingenten en de afbraak van tarieven zo spoedig mogelyk worden gecomplementeerd met een onderlinge aanpassing van het visserUbeleid. De ministers zien geen aanleiding in het wetsontwerp een regeling van de rechtspositie van de pachters van mossel- en oesterpercelen op te ne men. Slechts een zeer beperkt aan tal percelen behoort toe aan particu liere eigenaren. In de Waddenzee, waarheen de mosselcultuur binnen afzienbare tijd geheel zal zijn ver plaatst. behoren zelfs alle percelen tot 's s Rijks domeinen. Bij een on derzoek. ingesteld naar klachten over het bij de uitgifte van domeinperce len gevoerde beleid, is van misstan den niet gebleken. De huurprys ach ten de bewindslieden redelijk. mogelijk gemaakt in de kustwateren met ten hoogste twee gewone hengels te vissen. Het maximaal aantal ha ken van een gewone hengel is alsnog op drie bepaald. Minister Marynen kan er niet aan meewerken, dat vergunningen voor de vissery op het IJsselmeer aan sportvissers worden uitgereikt, daar dit afbreuk zou doen aan de maat regelen tot sanering van de IJssel- meervissery. Het Veluwemeer en de andere randmeren bieden trouwens de sportvissers voldoende mogelijk heden. Het zal. volgens de toelichting op de nota van wyziging. alsnog wette lijk worden voorgeschreven de or ganisaties van sportvissers te horen bU het aanwyzen <by Algemene Maatregel van Bestuur) van zee- en kustwateren waar al of niet kan wor den gevist. Het In het wetsontwerp voorgestel de verbod tot het verwonden en do den van vis met bepaalde middelen zal ook gelden voor het bedwelmen. Het ligt niet in de bedoeling het elek- tro-visapparaat als verboden middel te beschouwen, maar wel te bevorde ren. dat regalen zullen worden ge steld. o.m. voor het gebruiken en vervoeren van het apparaat. Sportvlsserij Doel en strekking van de wet laten naar de mening van de ministers niet toe een beperking van de sportvisser^ op zondag met een ander oogmerk dan het bevorderen van een doelma tige bevissing van de wateren. Bij no ta van wijzigingen wordt het alsnog By de schriftelijk gevoerde alge mene beschouwingen over de pro vinciale begroting voor het jaar 1963 wyzen enkele leden er op, dat stads- sa nering voor Leiden, gezien de slechte woningtoestand, dringend nodig is. De gemeente heeft op een bezit van 24.000 woningen niet min der dan 3.000 krotten. By aanvaarding van het voorstel van minister Toxopeus zullen de nieuwe woonwyken van Leiden ech ter noodgedwongen moeten worden uitgevoerd in eenzydige bouw van arbeiderswoningen, zonder enige va riatie met een ander woningtype, ter wyl voorts overwegend flats zullen moeten worden gebouwd, omdat voor eengezinswoningen de ruimte ont breekt. Bovendien bestaat de aan Leiden toe te voegen Broekjespolder uit slechte bouwgrond (laagveen), waardoor hoogbouw ook duur zal zyn. Dit klemt temeer, omdat de aangrenzende woongiemeenten Oegst geest, Voorschoten en Leiderdorp naar de ervaring leert weinig of geen woningen bouwen voor minder draagkrachtigen. Een protest hier tegen van Leiden, voor wat betreft de bouw in de gemeente Leiderdorp, is door Gedeputeerde Staten afgewezen Met algemene stemmen is nu door de Leidse raad het voorstel aange nomen om door toevoeging van het noordelyk deel van Leiderdorp de minimumvoorwaarden te scheppen, teneinde aldus een redelyke volks huisvesting in Leiden voor de toe komst te verzekeren. By dit voorstel blijft het overblyvend deel van Lei derdorp een levensvatbare gemeen te. Een van de leden zou het op prys stellen het standpunt van G S. hier omtrent te vernemen. Het heeft hem bevreemd, dat in een voorstel van G.S. inzake het provinciaal wegen- plan/ wegenverslag 1962 reeds van 't voorstel van minister Toxopeus als vaststaand wordt uitgegaan, gezien de passage op blz. 2: „omdat de Zyl- laan- en Meyepolder bU de grens wijziging niet naar Leiden zal over gaan". Dit lykt hem een voorbarig uitgangspunt en het ware zyns in ziens daarom beter geweest hier in de veronderstellende wys te spreken, omdat aldus dit lid het voorstel van minister Toxopeus gelukkig nog niet door de Staten-Generaal is aan genomen. Vaarweg rond Leiden Enige leden stellen de vraag, of nu het voorstel omtrent de vaarweg rond Leiden is aangenomen, dit ook betekent, dat loggers In de toekomst zonder enige hinder Alphen aan den Ryn zullen kunnen bereiken. Enkele leden vragen de aandacht van het college voor een ruimere vaarweg in de Oude Ryn van Bode graven naar Woerden. In laatstge noemde gemeente ontwikkelt zich 'n belangryk industriegebied. Voor de dakpannenindustrie, de grote graan- opslagplaatsen en de betonindustrie is het nodig, dat er schepen van 1000 ton kunnen komen. Weer meer ongevallen Het verkeer heeft in het afgelopen jaar in Leiden weer heel wat slacht offers gemaakt. In totaal werden in 1962 niet minder dan 2838 verkeers ongevallen geregistreerd, tegenover 2649 in 1961. Bij 513 van deze onge vallen (in 1961 543) vielen doden en gewonden. Het dodenaantal bedroeg 8, tegenover 6 in 1961. Jeugdsymposia „Kerk en Wereld" Ook dit jaar zal in het conferentie oord „De Horst" van Kerk en Wereld weer een aantal (vyf) jeugdsymposia worden genouden. Twee byeenkom- sten zyn bedoeld als een ontmoe- tingsweekeinde voor r.-k. en protes tantse jongeren. Gesproken zal o.a. worden over „Wat betekent oecu mene voor r.-k. en protestant?" Drie symposia zUn gewUd aan het com munisme. Tydens deze bijeenkom sten worden de volgende onderwer pen belicht: „LevensbeschouwelUke factoren in de Oost-West verhouding", „Sociaal- economische en politieke aspecten van de Oost-West verhouding' en „Het gesprek tussen Oost en West". In de week van 19 t.m. 26 december 1962 GEVESTIGD J. van Hemert en fam.. stafmede werker. Ravelstr. 16; J A. Wlllemsen en fam., employé, Lekstr. 4; M J. Kamsma en fam bouwk. opzichter. Ravelstr. 18. P. Snik en fam timmer man. Zuidsingel 60a; D G. M. Bank. kantoorbediende. Groenhovenstr. 9; R. C. Aalberse. Kllkspaanweg 43; P. P M Vroom. Drie Octoberstr. 29a; G C Tuk. militair, Noordelnde 2a; M. J P de Kok. Nwe Beestenmarkt la; M I. Westenberg. 11. verpleegster. Rynsbur- gerweg 10; L J. M Bongaarts, Kllk spaanweg 15:G. Hulsman, röntgen- laborante. Vyf Meiplein 100; J. H VV. Verzyi, Kllkspaanweg 17, R N. R. Groen, vertegenwoordiger. Lellestr. 55; S. W. Hofman. Noordelnde 47; J. W van Weezenbeek. R Vlsscherstr. 39; M. Jllleba. doktersassistente. Oude Rijn 104. H A. M Vee ren. Drie October - straat 51a; M. C. F. Heyl. Lammen schansweg 79; A F. Bakker. Oude Vest 35; A. van der Voet-Remmelzwaal, Sulsstr 6; G. Sprenger. Kllkspaan weg 42; G. W. Kastelein. Witte Singel 11. W. J. van den Bosch. Ryn- en Schlekade 71; J. A. Lans. Thorbecke- straat 14; C. Thlels, Roomburgerlaan 15; I. H. Dom. kleuterleidster, a b t o Haagweg 190; M. M Buschman, kan toorbediende. Lage Ryndijk 10; J. A. S. Sanders. Ryn- en Schlekade 39. J. L Mann, diëtiste, Rljnsburgerweg 10; L. M. S. W. de Kort. Boerhaavelaan 190. VERTROKKEN J. M. Colfjn-v. d. Burg en fam.. Calandstr. 38 nr Leiderdorp. Doeslaan 21; J. H. Bomhof. Groenhazengracht 12 nr Apeldoorn. Frlsolaan 5; V Ba- alle. Herengracht 100 nr Hoensbroek. Demstr. 75; W. C. G. Homberg, Heren gracht 100 nr Almelo. Rcestr 7; W G H. Bassle, H. de Vrlesstr. 86 nr Ryna.' burg. Burg. Hermansstr 22; I. Jansen. Hansenstr. 28 nr Voorst. Deken Rek- yeltstr. 23: H. HuUzer, Rynsburgerweg 10 nr Duitsland.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3