„Haagsche met Fry's Comedie" jubileert „Venus bespied" ANWB-adviezen voor vorst - sneeuw - mist '3 f KONING LEOPOLD VERZET ZICH TEGEN „BELEDIGEND EN SCHANDALIG" GESCHRIJF Ensemble met eigen natuurlijkestijl ïjftien jaar hoog niveau Reserveer WILHELMINA" Joh. Sierat sr. overleden RIJ VOORZICHTIG Bij sneeuw Bij mist Ijsbaan in Bornerbroek (Ov.) toneel van flinke gevechten ;ih m BROS.' De kath. bond van musici en Cubanen mogen Cuba verlaten artiesten is tegen ultimatum Vliegtuig op CORSICA verongelukt Egyptische luchtaanval in Saoedië Opgericht 1 maart 1860 Maandag 31 december 1962 Tweede blad no. 30844 (Van onze kunstredactie) REIGT soms gevaar" Deze woorden op het vertrouwde brandscherm van de ook talrijke Leidenaars zo geliefde Kon. Schouwburg te Den aagt waar thans de door Cees Laseur 15 jaar geleden opgerichte laagsche Comedie" als vaste bepeelster haar scepter zwaait. :lden voor dit uitnemende gezelschap stellig niet. Het heeft zich immers onder leiding van de in de nacht van 1 p 2 januari 1960 helaas overleden en sindsdien diep betreurde cteur Cees Laseur en later onder die van Paul Steenbergen in ie 15 jaar ontwikkeld tot een van de twee „eerste" Nederlandse ineelgezelschappen. Het heeft zich daarbij weten te onderschei en door een absoluut „eigen", karakteristieke en volkomen na- die van Fie Carelsen. Ida Wasserman «tegenwoordig dé vrouwelijke ster van het gezelschap'i. Elisabeth An dersen. Caro van Eyck. Myra Ward. Albert van Dalsum, Joris Diels, Gijs- bert Tersteeg. Jan van Ees. Leo de Hartogh. Bob de Lange, Eric van In- gen. Jan van der Linden en Frans van der Llngen. die allen rollen bij de ..Haagsche Comedie" vervullen, niet onvermeld blijven: slechte een greep uit een stroom. Zij allen hielden de roem van het ensemble hoog: een roem. die het zich naast het constant betoonde be wonderenswaardige spel. wist te ver werven door de inzichtsvolle regie en de rijksgevarieerde repertoirekeuze, waardoor welhaast iedere voorstel ling tot een bezienswaardige aange legenheid kon uitgroeien. De ..Haagsche Comedie" moge in de komende jaren voortgaan de to neelliefhebbers deelgenoot te maken van hetzelfde hoge. gedistingueerde peil. waarvan zij tot nu toe blyk heeft kunnen geven en waarmee zij het to neelleven speciaal dat in Den Haag! bloeiend houdt en de inte resse voor het toneel steeds opnieuw wakker roept. Het thans bij dit gezelschap aan wezige uitgesproken talent staat ons inziens daarvoor ongetwijfeld borg! H. reeds thans Uw exemplaar van de 2e druk van ons FOTOBOEK die in de loop van de volgende maand gereed komt. want de oplage van deze tweede (en laatste! druk is beperkt. De prijs bedraagt, ongewijzigd f 1.95 per exemplaar, afgehaald aan ons bureau en f 2.20 franco thuis. Girobetalingen op no. 57055 t.n.v. LEIDSCH DAGBLAD N.V. DE DIRECTIE Na een ziekbed van slechts enkele weken is zaterdag In het Diaconessen- huis in de ouderdom van 76 jaar overleden de heer Joh. Sierat sr.. een bekende figuur in de kring van de Leid se hervormde gemeente, die hy tientallen jaren in het ambt van diaken heeft gediend. Het is nu zeker .dat de gemeente Apeldoorn twee beeldhouwwerken zal kopen van de Franse beeldhouwer uurlijke speelstijl, waarbij eenheid en evenwicht prevaleerden. En Zadkine. Deze werken, ..De drie et heeft zich daarmee de bewondering, ja zelfs het enthousiasme i ènMe'maamjjn le7ede?Tn'Arnhem an talloze getrouwe toneelliefhebbers weten te verwerven. Apeldoorn koopt beelden van Zadkine Het derde lustrum een voor een neelensemble lange tijd! van de laagsche Comedie" zal van 1 nuari af herdacht worden met orstellingen van Christopher Fry's Ijspel „Venus bespied", onder de gie van Paul Steenbergen, het stuk. larmes de nagedachtenis van Cees iseur wordt geëerd. Immers: onder ms regie introduceerde de „Haag- he Comedie" dit stuk reeds op 10 aart 1951. Verruimde blik e „Haagsche Comedie" mag er trots op zijn sinds 1947 niet minder dan ruim 170 premières n meest buitenlandse toneel- jkken tot opvoering gebracht te bben. met Shakespeare en Anouilh iens „De Grot^' dit seizoen op de anken kwam», als de voornaamste iteurs. resp. met 12 en 10 werken. Inplaats van een merendeels uit igeland geïmporteerd society-re- rtoire werd het publiek in kennis bracht met talloze auteurs uit ve rlei landen, hetgeen de blik enorm eft verruimd. Daarbij zijn ook de ■derlandse schrijvers, zij het in el mindere mate. niet vergeten: l denken aan Huygens. Arv den ■rtog, Ed. Hoornik, Abel J. Herz- rg. Leonard Huizinga. Max Croiset, >b van Leersum en mr. H. M. Plan- n. Het gezelschap bracht klassiek en )dern in velerlei variatie. En steeds I »nd daarbij de genoemde natuur- kheid op de voorgrond, waarbij het nadrukkelijke vermeden werd en t accent lag op harmonieus „team- Drk". Dit was een continuering van Haagse toneeltraditie. Deze is Kir Cees Laseur en Paul Steenber- n welbewust gehandhaafd en heeft talrijke opmerkelijke successen leid. enkele maanden geleden in Arnhem op de Zadkine-tentoonstelling geex poseerd. Bandieten in Columbië vermoorden 20 mensen Zaterdagmorgen hebben bandieten in het Columbiaanse dorp Albania, in het district Santander, twintig mensen vermoord. Onder de slacht offers van deze aanval zou zich een vooraanstaand lid van de liberale partij van Columbia bevinden. Expositie ,Stad en Jamlschap" te Gouda I Zaterdagmiddag as zal de direc- I teur der stedelijke musea in Gouda drs. J. Schouten, in het Stedelijk Mu seum ..Het Catharina Gasthuis" de tentoonstelling „Stad en landschap in de Nederlandse schilderkunst van de 17e eeuw", samengesteld door de dienst voor 's Rijks verspreide kunst voorwerpen. inleiden. De expositie duurt tot en met 3 februari. 55 B en W. stelden de raad voor tot aankoop over te gaan. De raad toon de zich enthousiast en gaf in prin cipe zijn fiat. Daarna zijn onderhan delingen gevoerd met de beeldhou- wer. Burgemeester mr. A. L. des Tombe, heeft in gezelschap van de j directeur van het Arnhemse Gemeen temuseum. de heer A. J de Lorm. een bezoek aan de beeldhouwer in Parijs gebracht Dit heeft ertoe ge leid. dat de beelden thans definitief naar Apeldoorn zullen komen. De bedoeling is. dat „De grote Or pheus" te zijner tijd een plaats zal krijgen voor de Nieuwe Schouwburg in het Loolaanpark. ..De drie scho nen" zullen bij de vijver aan de Sprengenweg komen te staan. Ko Arnoldi - 80 - gehuldigd Tijdens een korte huldiging in het Nieuwe de la Martheater te Amster dam is gisteravond de acteur Ko Ar noldi hartelijk door zijn collega's eer gebracht in verband met het feit. dat hij op nieuwjaarsdag zijn 80ste ver jaardag zal vieren. Zulks geschiedde na afloop van de voorstelling van „De nacht van de Leguaan" van Tennesse Williams. Hem zijn namens de directie, de medespelenden en het In verband met de aanhoudende vorst en de hinder, die het verkeer van de sneeuw ondervindt, heeft de technische afdeling van de ANWB enkele aanwijzingen voor automobilisten gegeven. Uit de vele functies, welke de heer Sierat in de loop der jaren met grote toewijding bekleedde, kan worden af geleid. dat hij vrjjwel zijn gehele le- ven tussen de jeugd en de ouden van dagen heeft verkeerd. Reeds op jeug dige leeftijd gaf hij mede leiding aan het zondagss! hoolwerk van de CJV Prediker, in welke vereniging de naam van Sierat ook zijn kinde ren waren enthousiaste Prediker vrienden een goede klank had. Dnarnaast hield hij zich in zijn kwaliteit van voorzitter van het Herv, Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Kaarsenmakersstraat ruim dertig jaar bezig met de behartiging van de belangen van de inwoners «sters» van dit Tehuis. Ook als re gent van het Koninckshof heeft hij zich steeds geïnteresseerd voor het j wel en wee van de bewoners van dit1 I hof. In 1921 deed de heer Sierat zijn intrede in het College van Diakenen der Leidse hervormde gemeente. welk College hij tot 1956 trouw en in vele functies heeft gediend. Als dia- ken had hij o a. zitting In de Hulp- Roodenburg blijft aan voetbal denken De eerste plaats, die Roodenburg op het ogenblik in de tweede klasse inneemt, doet de blauwzwarten ken- nelyk hevig verlangen naar het ver volg van de voetbalcompetitie. Ter wijl gisteren bijna iedere sportlief hebber zich naar het ys spoedde, verschenen op de training van Roo denburg in de ijzige kou en sneeuw maar liefst24 spelers. Dat doet voor het verdere verloop van het i voetbalseizoen heel wat (goeds) ver wachten vereniging „Rhode", een vereniging welke tal van financiële actie» ont wikkelde ten bate van het voormaliga kinderhuis „Voordorp". Zijn grote in- „T tkoor' 1. Schakel bij het starten alle an dere stroomgebruikers uit, zoals verlichting, kachel, ventilator, ra dio, ruitenwissers e.d. 2. Trek de choke geheel open en geef bij het starten geen gas. 3. Indien de benzinepomp van de motor met de hand kan worden bediend pomp dan voor het star ten benzine in de carburateur, men doet dit door de hefboom aan de pomp op en neer te bewegen tot enige weerstand wordt onder- rvonden. technisch personeel geschenken aan- j 4. Vervang bij startmoeilijkheden de geboden. accu niet te snel, wees liever zui- nis met de stroomafname. pg HEER P LEFFELAAR 5 Maak voor het rijden de ruiten Distinctie et zou te ver voeren allen te noemen, die bij de „Haagsche Comedie", welke bij voortduring Advertentie 'zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor 130.- tot 140.- of het allerbeste van 1200.- en 1300—. r. d. WATER, Haarl.straat 207, 'heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken PAUL STEENBERGEN. de tegenwoordige leider van de ..Haagse Comedie'' een hoog erudiet niveau heeft weten te handhaven, op te sommen. Want al te zamen zyn in deze 15 Jaar niet minder dan wel 130 acteurs en actri- ONDERSCHEIDEN Het consulaat-generaal van België te Amsterdam deelt mede dat de on derscheiding van ridder in de orde van Leopold II is toegekend aan de heer P. Leffelaar. directeur van de Stichting Singer Memorial Founda tion te Laren. De versierselen en kanselarijstuk van binnen en van buiten goed schoon Maak ook de buitenspie gel vrij van sneeuw en ijs. Hou bij het remmen op vastgere- den sneeuw niet alleen rekening met een extra lange remweg, maar ook met het zijdelings weg- Advertentle ces in vast verband of als gast bij k.en óeze onderscheiding werden dit ensemble werkzaam geweest. Maar naast de beide superieure toneelleiders, van wie Paul Steenber gen thans toch zeker Nederlands „topacteur" is mogen namen als Geünieerde Loge van Theosophen GELUK EN VOORUITGANG Iet onderwerp behandeld op de enbare bijeenkomst van 30 decem- was: „Geluk en vooruitgang". Op ietwat andere wijze is het ge- uikelijk in deze dagen aan onze lenden en familie „geluk en voor- oed" te wensen. Wy doen dat. om- t wij allen menen, dat dit zo be- elde geluk voor ons allen iets heel jerenswaardigs is. Velen menen fs. dat zij recht op geluk hebben, die wensen liggen vrijwel steeds het persoonlijke vlak. Vooral is ede gezondheid voor velen een be- Jgrijk aspect van hun wensen voor Kleren voorspoed in wereldse zaken. ,t geluk menen sommigen door rsoonlijke inspanning te kunnen reiken, anderen zien "het als een ve van een boven hen staande icht. De Theosophie legt in deze nsen een andere strekking. Vol- 3s haar is de ware mens niet de rsoonlijke mens. op wie zich al die ede wensen richten, maar de on- •rfelijke entiteit, die achter dit isker verborgen is. Die ware mens nt geen stoffelijke, maar geestelijke (den. Die hebben betrekking op zijn lestelijke aard. De ware mens in ons rkeert in een toestand van ontwik- ling. Die ontwikkeling beoogt uit- ndelijke vereenzelviging met het ddelijke in ons. Een ieders leven is een afspiegeling n de graad, die deze ontwikkeling «ft bereikt. Zij doet zich kennen Wet der Wedergeboorte (Incarnatie. De opeenvolgende le ns worden gekleurd door ons ka- kter en dit wordt hoofdzakelijk op- bouwd uit de ervaringen van voor baande levens Het kan zich ont- kkelen in de richting van het stof- ijk bestaan, of in die van de Geest, ervaring van de vooruitgang in laatste zin is wat de Theosophie geluk beschouwt: als wij bemer- n, dat onder de Wet van Oorzaak Gevolg onze innerlijke ontplooi- ïn geestelijke verlichting voort rijdt. Dat geluk is dus geen recht, aar alleen te bereiken door juist hchte inspanning. Op die zelf-ver- >rven vooruitgang doelt de ware eosoof. als hij zijn medemensen e'ik en voorspoed" wenst. Die ide zullen in ons uiteindelijk het voel van saamhorigheid versterken, tdat in werkelijke zin: „In mensen n welbehagen" zal opbloeien. Dit volle omvang te hebben bereikt tn wij in de levens van alle grote •reldleraren. zoals Buddha en Jezus; (t is het edele doel. waarnaar wij len moeten streven Dan blijkt de aarheid van de woorden van een ote wyze, dat liefde de meeste is". Uitslag Friese romanprijsvraag Zaterdag is in Leeuwarden op de jaarvergadering van de KFFB (de christelijke Friese volksbibliotheek) de uitslag bekend gemaakt van de dit jaar door deze vereniging uitgeschre ven Friese romanprijsvraag. De eerste prijs, een bedrag van f. 2400. werd toegekend aan de heer P. Akkerman uit Marrum voor zyn roman „De leste fan de Kampenaers" (De laatste van de Kampenaers) en de tweede prys, groot f. 2200, aan de heer S. M. van der Galien te Ermelo voor zijn roman „Dit Keningsbern" (dit koningskind). Beide schryvers hebben reeds veel verhalend proza gepubliceerd, de heer Van der Galien ook in het Ne derlands. de heer Leffelaar uitgereikt door de H. R. de Vleeschouwer, consul-gene raal van Belgie te Amsterdam, tij dens een diner in de ambtewoning van de consul-generaal, waar even eens aanwezig waren de letterkundi gen Gabriel Smit en Karei Jonck- heere, ae kunstschilders Jacob en Willem Dooyewaard en de cultureel attaché bij de Belgische ambassade in Den Haag, de heer U. Clerckx. Oudejoarsdienst Vrije Kath, Kerk Vreewljkstr. 19) 7 uur Avonddienst met Heilig Lof. slippen van de wagen tijdens dat remmen. Rem bij slippen niet. maar neem gas terug en trap de koppeling in. Geef voldoende tegenstuur om de slip te corrigeren. Maak geen gebruik van de hand rem, wanneer de wagen wordt ge parkeerd. Doet men dit wel dan kunnen de aangetrokken remmen vastvriezen. Laat daarom de wa gen in een versnelling staan en niet op de handrem. oonkuns zingt Honeggers „Jeanne cl'Arc" Ter gelegenheid van zijn tweede lustrum zal het „Toon kunst koor op 27 februari a s. een uitvoering geven van het vermaarde oratorium „Jeanne j d'Arc au B icher" (Jeanne d'Arc op de brandstapel) van Arthur Honegger, j onder leiding van Iskar Aribo. De KFFB heeft in het afgelopen jaar meer dan f. 30.000 in het Fries geschreven boeken verspreid. Het ko mend jaar zullen een tiental nieuwe werken verschynen. Hieronder bevin den zich een gedichtenbundel, twee jeugdboeken en een bundel volksver halen. Dit laatste werk wordt uitge geven ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van de Friese essayist E. B. Folkertsma. 1. Gebruik de ruitenwissers. 2. Rij overdag met ongedimd groot licht. Rl) bij duisternis met gedimd groot licht. 3. Rij kalm. De snelheid moet wor den aangepast aan de zichtsaf- stand. Zorg. dat u kunt stilstaan binnen de afstand, die u kunt overzien. 4. Inhalen bij mist is zeer gevaarlijk, blijf liever achter elkaar. 5. Hou voldoende afstand tot de wa gen voor u. men kan immers niet zien. waardoor die wagen wordt beïnvloed. 6. Controleer de verlichting, vooral rem- en achterlichten. 7. Moet er plotseling geremd wor den, dan zal men om kettingbot singen te voorkomen herhaald waarschuwend moeten remmen. Schakel by het stilstaan de lin- kerrichtingaanwijzer in. dit werkt sterk alarmerend voor achter opkomend verkeer. Blyf niet op de ryweg stilstaan, maar gebruik berm of parkeerstrook. Schakel bij duisternis tevens de binnen- verlichting in en verlicht, wan neer nodig met de koplampen het obstakel of de plaats van het on geval. Wees voorzichtig met uit- stappen en ga in geen geval tussen stilstaande auto's instaan. Blijf niet onnodig lang op dp rijweg stilstaan, maar maak de weg zo snel mogelyk vrij. 8. Blijf rechts van de asstreep en rij niet op het midden van de weg. In verband met de te verwachten grote drukte op de wegen ter gele genheid van de komende jaarwisse ling en vooral met het oog op de gladheid en mist raadt de ANWB in het algemeen nog aan bij het rijden de allergrootste voorzichtigheid in acht te nemen. Controverse NTIi NTS luchtige chocolade in melk cn puur - 20 ct. NTS tol onderhandelen bereid Het hoofdbestuur van de Ned. Katholieke Bond van Musici en (Van onze Enschedese correspond.) Dat de ijssport niet zo verkoelend werkt als men zou denken, bleek gis- teravono op de ijsbaan in Borner broek <Ov> waar een onbetekenend incident plotseling aanleiding werd tot een vechtpartij tussen heetgeba kerde jongens en meisjes uit Enter. Er werden rake klappen met bierfles jes en stoelen uitgedeeld. De meisjes leverden hun aandeel door met glas scherven de belagers van hun vrien den in de gezichten te kerven. De ruzie begon in de stampvolle ijstent, toen een jongen uit Enter een stoel wegtrok bij een andere jon gen uit Enter, die wilde gaan zitten. Er volgde niet alleen een valparty. I want de overeindgekrabbelde jongen 1 greep terstond een bierfles, sloeg er mee en toen waren de poppen aan 't dansen. Er werd gestompt en stoelen vlogen weldra door de keet. De meis jes bemoeiden zich met de stryd door gewapend met scherven van de stukgeslagen bierflessen hun vrien den ter zijde te staan. Een tafel brak dooimidden en vele vredelieven de schaatsers zochten in allerhaast een veilig heenkomen. Toen de vech tenden tenslotte gescheiden werden, bleken ze niet alleen elkaar flink toegetakeld te hebben, maar ook de garderobehouder had. door een kapot bierflesje veroorzaakte, verwondingen opgelopen. Een van de vechtersbazen, die o m. van de vriendin van de te genpartij een snee dwars over zyn hele gezicht had gekregen, moest zich onder doktersbehandeling stellen. teresse voor Prediker kwam o m. tot uiting in zijn langdurig voorzitter schap van het Bouwfonds van deze vereniging, terwijl hy ook één van de initiatiefnemers was van de op richting van de Oud-ledenvereniging van „Prediker", in welke kring hy zich zo goed thuis voelde. De teraardebestelling van het stof felijk overschot vindt donderdagmid dag om 12 uur op de begraafplaats „Rhynhof" plaats. Een vliegtuig van de particuliere Franse luchtvaartonderneming „Air Nautique" is zaterdag met 25 inzit tenden in het bergachtige gebied van Monte Renose op mid den-Corsica te gen een bergtop gevlogen en veron gelukt. Alle inzittenden, elf jonge mannen. allen basketbalspelers, tien meisjes en een kind. alsmede drie bemanningsleden verloren het leven. Het verongelukte toestel was een „Stratoliner", een burgerlijke versie van de Amerikaanse B-17 uit de tweede wereldoorlog. Het vliegtuig was op weg naar Nice en zou. na in Bastia te zijn opgestegen, in Ajaccio een tussenlanding maken. Reddingsploegen, die gisteren een poging deden het wrak te bereiken, moesten die poging opgeven. Van daag zou een nieuwe poging worden ondernomen. Radio-Mekka heeft gemeld, dat Egyptische Iljoesjin-bommenwerpers, afkomstig van luchtbases in Jemen, zondag de oase Najrane. in Saoedi- Arabié, met bommen hebben bestookt. Volgens dit bericht zouden hierbU tal van slachtoffers zyn gevallen, ter wijl grote schade werd aangericht. By de eerste van de twee uitge voerde aanvallen zou ook een verte genwoordiger van het internationale Rode Kruis zijn omgekomen. Bijzon derheden omtrent diens nationaliteit werden niet gegeven. Kerk in Afrika heeft in zending gefaald De kerk in Afrika heeft in haar zending gefaald, aldus heeft dr. J. P. Michell, minister van Onderwys van Liberia, in Nairobi verklaard op een persconferentie voor de opening van de conferentie der Afrikaanse chris telijke jeugd. „Als de kerk zich ia Afrika wil handhaven, zal zij Afri kaanse leiders moeten krijgen, zij Kf> L' 1 li L- T ovon heeft zich door de veranderingen ia c: "v V i ij rv uc dl de afgelopen vyf jaar laten overrom pelen, „aldus dr. Mitchell. NED. IIEKV. KEKK Beroepen te Langerak A. J. Mulder Loosman te Bodegraven, die bedankte te Eist en Meteren. voor 's-Gravenhage-Zuld (vac. dr. P. ft fr f i* ir f r ir van der Spek). ur.K". htKh Bedankt voor Delft (7de pred.pl.) J. Tweetal te Assen (4de pred. pi.) R P. Haspels te Apeldoorn. T Beukema te Ermelo en J. Tevel te Zwaagwestelnde Beroepen te Genemuiden G. Rlkkers te Achlum Aangenomen naar 's-Gravenhage- Schevenlngen (vac. C. W. Keur) L.aldaar. GEREF. KEKKEN (vrUgem.) Aangenomen naar Ensehede-Noord (voor de missionaire dienst op Nleuw- Guinea) J. A. van der Velden, kand. Alle Cubanen die het eiland wen- 1 sen te verlaten, mogen vertrekken zo dra de luchtverbindingen met de Verenigde Staten zyn hersteld. Dit werd zondag omgeroepen door I Artiesten heeft verklaard het niet eens te zijn met het door de haal'de^e^vericlaring1 van^remier Ned. Toonkunstenaarsbond genomen besluit om per 1 januari Castro aan. waarin gezegd werd dat 1963 geen medewerking meer te verlenen aan opnamen en/of ;^f_,5e.v?Lut.iona.lre re8erinE h*ar po- uitzendingen van de Nederlandse Televisie Stichting en haar componenten. De katholieke bond is mede-onderhandelaar bij de overeenkomsten inzake de rechtspositie van de losse en vaste medewerkers van de NTS. Het hoofdbestuur van de Bond zegt „zich ten zeerste te verwonderen over de jongste eenzijdig ondernomen stappen van de Ned. Toonkunste naarsbond. Laatstgenoemde organi satie is samen met de protestants- christelijke kunstenaarsbond ge sprekspartner bij de desbetreffende onderhandelingen. „Erkennende, dat ten aanzien van de tarieven en bijkomstige voorwaar den verbetering gewenst en noodza kelijk zyn, wenst de katholieke bond rekening te houden met de zeker niet onsociaal te noemen instelling van de directie van de NTS. Men blijft op basis van de in Nederlandse vak beweging geldende spelregels tot verde e onderhandelingen bereid, zonder daarbij op dit ogenblik een geforceerd ultimatum te willen stel len. De katholieke bond kan tot zijn spijt zich derhalve niet achter het dreigement tot het staken van mede werking aan de komende televisie programma's scharen en doet een be roep op de verantwoordelijkheid van allen, die belang hebben bij de goede gang van zaken in het zich gestadig is daartoe nog steeds bereid. ontwikkelende Nederlandse televisie- bestel". Naar aanleiding van de resolutie van de Ned. Toonkunstenaarsbond. deelt de NTS mede. dat op 17 juli in een bespreking met de bonden van musici overeenstemming is bereikt over de regeling inzake de mede werking van musici aan televisie- uit lendingen, met dien verstande dat in het najaar opnieuw gesproken zou worden over een artikel van deze regeling. Dit gesprek heeft plaats gevonden op 7 november Daarbij werd tussen vertegenwoordigers van de NTS en van de bonden volledige overeenstem ming bereikt. In zyn vergadering van 13 december heeft het NTS-b "stuur het ter zake overeengekomene be krachtigd. Inmiddels had de NTB doen welen behoefte te hebben aan nog een be spreking aarbij het vooral ging om de toepassing van een onderdeel van de regeling. De NTS verklaarde zich bereid deze bespreking te houden en litiek van toestemming tot vertrek aan allen die dit wensen zal uitvoe ren zodra Pan American Airwavs zijn diensten naar Cuba hervat". De vluchten van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij op Cuba wer den b\j de aanvang van de Ameri kaanse blokkade gestaakt. In de in Key West opgevangen radiouitzending werd ontkend, dat Sremier Castro van plan zou zyn een ezoek te brengen aan de Verenigde Naties in New York om te onderhan delen over de vrijlating van 21 Ame rikanen die in Cubaanse gevangen schap verkeren. President Kennedy heeft zaterdag in Miami een beroep gedaan op twee elkaar bestrijdende groepen Cubaan se ballingen om voortaan samen op te trekken en „de geest levend te houden" van de brigade die in april 1961 Cuba binnenviel. Kennedy nam een parade af van de Cubaanse bal lingen, die by de mislukte invasie gevangen werden genomen en het af gelopen weekeinde door de regering- Castro in vrijheid zijn gesteld in ruil voor Amerikaanse levensmiddelen en medicijnen Toen hem het vaandel van de brigade werd aangeboden, zei Koning Leopold van België heeft aan het Belgische persbureau Belga de volgende verklaring doen toeko men. „Sedert 1951 is mijn gedragsregel steeds geweest, mij afzijdig te hou den van het openbar? en officiële leven, zonder daaroni de gelegenhe den te verzuimen, mijn ervaring in zake bepaalde wetenschappelijke kwesties en mijn mogelijkheden aangaande zekere menselijke contac ten in dienst te stellen van mijn land. voor welks vrede en voorspoed ik my in het verleden de zwaarste offers heb getroost. In ruil daarvoor meende ik nor maal de vrede en de bescherming te mogen genieten, die onze gebruiken en onze aemocratische wetten aan de particuliere persoon verlenen, en zo als deze. meende ik in het bijzonder voortaan tegen bepaald lastercampag nes beschermd te zullen zyn. Zoals gy weet. is deze hoog voort- tenlandsc pers. naar aanleiding van mijn afwezigheid, die nochtans haar verklaring vond in een studiereis in het Braziliaanse Amazonegebied, ter wijl mijn vrouw en mijn kinderen in onze residentie te Argenteuil vertoef den. tegen mijzelf en mijn gezin een ongehoord hevige campagne ontke tend en over mijn privé-leven de meest beledigende en schandalige ge ruchten verspreid. Tot dusver heb ik gezwegen. Thans echter, wegens het bijzonder hatelijke karaktei van de huidige campagne tn aangezien geen enkele gezagheb bende stem zich spontaan in 't open baar heeft doen horen om de snood heid en het onduldbaar karakter van dergelijke aanslagen op dc eer van een familie aan de kaak te stellen, zie ik mii dringend genoopt mijn terughoudendhe'i te laten varen. Sedert meer aan twintig jaar heeft mijn echtgenote mijn wel en wee Kennedy „Ik kan u verzekeren, dat durend ijtiel gebleken Speciaal sinds gedeeld dank zij haar heb ik een deze vlag in een vry Havanna aan enkele weken heeft de op schandaal tehuis wregevonden. Zy heeft mij ge- oeze brigade teruggegeven zal wor- j beluste pers, weldra gevolgd door som- holpen dc kinderen, die mij door 1 den". te voeden en zy heeft zich aan hen gewijd met een overgaven en een te derheid. die van hen gemaakt heb ben wat zy thans zyn. Nu die taak eenmaal vervuld is hebben mijn vrouw en ikzelf geen andere wens dan in vrede te leven, in de intimiteit van onze hulselyke kring te Argenteuil en ons te wijden aan werken van wetenschappelijke, filantropische en sociale aard .waar voor wij 'n grote belangstelling koes teren. Ik verwacht niet. dat die persoon lijke en schandalige aanvallen nu plotseling en voorgoed zullen ophou den. maar het was myn plicht deze verklaring openbaar te maken. Ik was dat verplicht aan mijn eigen ter aan die van mijn echtgenote en van mijn kinderen en aan die van mijn ganse familie. Ik was dat ook verplicht aan alle rechtgeaarde men sen. die de eerbied voor de persoon en het privé-leven nofc .-«eeds boven Imige belangrijke organen van de bui- Koningin Astrid waren nagelaten, op sen eventuele meningsverschillen plaat-

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3