Opgericht 1 maart 1860 Maandag 31 december 1962 ■yké In Nederland werd dit jaar meer dan gebruikelijk aan dacht gevraagd voor het Oranjehuis. De belangrijkste gebeurtenissen, die zich rond ons Vorstenhuis hebben afgespeeld, hebben wij op deze pagina uitgebeeld in de diagonaal van links boven naar rechts beneden tussen brede witte lijnen. Links boven (1) een herinnering aan het zilveren huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bemhard, dat enkele maanden na de eigenlijke datum in april en mei uitbundig werd gevierd. Daarnaast Prinses Irene tijdens haar bezoek aan de West, kort na de huwelijksfeesten. In het midden van de pagina Prinses Margriet bij haar intrede in Leiden, waar ij een universitaire studie van enkele jaren aanving. er- volgens (-}) Prinses Beatrix in het Verre Oosten tijdens de reis, die plotseling moest worden afgebroken tegen eind november. Op 28 november overleed op 82-jaiige leeftijd Prinses Wilhelmina, diep betreurd door haar kinderen en kleinkinderen en het Nederlandse volk. waarover zij een halve eeuw regeerde. De uitvaart in de Nieuwe Kerk in Delft (5) vond in witte rouw plaats. Ook de overige gebeurtenissen in ons land wisselden van vreugde tot rouw. In januari, toen het nieuwe jaar nog maar juist hoopvol was ingetreden, vonden bijna honderd mensen de dood bij de ernstigste spoorwegramp die ons land ooit heeft getroffen: bij Harmeien botsten twee treinen in volle vaart op elkaar, waarbij een onbe schrijfelijke ravage (6) ontstond. Na een langdurige en scherpe botsing van meningen kon voorzitter Kortenhorst van de Tweede Kamer aan minister Cals (7) de stem mingslijst laten zien, waaruit bleek dat deze Kamer de Mammoetwet had aanvaard. Daarmee werd het voort gezet onderwijs in nieuwe vormen gegoten en het ..poli tieke levenswerk" van minister Cals voltooid, zij het dan ook niet met onverdeelde instemming. Die instemming was wel onverdeeld toen Sjoukje Dijkstra (8) voor het eerst het wereldkampioenschap schoonrijden veroverde. Inmiddels had een nieuwe rage de Nederlandse jeugd veroverd: de .elastiek-twist" (9), maar heel veel ge legenheid was er deze zomer niet, om die nieuwe rage bot te vieren, want het was weer een zomertje om te huilen, zoals deze strandfoto (10) aantoont. Ook aan de Breestraat in Leiden zag het er vrij troosteloos uit (11) tijdens de afbraak van sociëteit Minerva. Feeste lijker was de voorbode van een ander afscheid: de be kende politicus Tilanus kreeg bij zijn 75-ste verjaardag uit handen van minister Toxopeus de versierselen als Commandeur in de Orde van Oranje Nassau 12). Aan het einde van de huidige zittingsperiode legt hij zijn Ka merlidmaatschap neer. Wanneer we vervolgens de linker onderhelft van de pagina bekijken, zien we ook daar verheugende en som bere herinneringen. Schiermonnikoog kreeg zijn deel van de stormachtige tijden, toen daar in februari een dijk doorbrak waardoor ernstige overstromingen (13) ont stonden. Deze stormen des tijds werden ook minister Luns niet bespaard. Zo druk had hij het met zijn talloze affaires, dat hij een nieuwe professoraal-ministeriele tra ditie ontwikkelde: het vergeten van zijn aktentas. Her haaldelijk moest hem deze worden nagebracht (H). Hij had het vooral druk met de kwestie Nieuw Guinea, die eindigde in het verdwijnen van de Nederlandse driekleur uit het Verre Oosten. In Soesterberg werd kort voor de overdracht begin oktober een chapelle ardente inge richt (15) waar de stoffelijke resten werden opgebaard van de Nederlandse militairen, die in de laatste fase van het jaren slepende conflict het leven gaven voor het vaderland. Inmiddels waren de eerste evacuees uit Nieuw Guinea (16) in ons land aangekomen. De eerste Ambonezen, die bij de vorige fase van de liquidatie van het Nederlandse bewind in Azie naar ons land waren geëvacueerd, vertrokken echter weer naar hun vaderland (17) als een proef voor volgende groe pen. Een en ander leidde tot nóg een „volksverhuizing": deze foto (18) toont de aankomst van de eerste van enige golven Indonesiërs in voormalig Nederlands Nieuw Guinea. Aan het eind van de zomer werd ons land opge schrikt door een dreigende epidemie van hondsdolheid, waarvan enkele mensen het slachtoffer werden. Ook da hondjes zelf (19) moesten en moeten het nog steeds ont gelden in de vorm van beknotte vrijheid en muilkorven. Wie bepaald geen muilkorf aan had was Mies Bouwman (20). die in een unieke radio- en televisiemarathon onge veer 18 miljoen gulden bijeenbracht voor „Ons Dorp", een actie waarbij ons volk blijk gaf van een hartver warmende naastenliefde en eensgezindheid. Een minder indrukwekkend getal, maar zeker even veelzeggend, was dat van 25.000: zoveel schepen liepen dit jaar voor het eerst in Rotterdam binnen. Dit 25.000ste schip (21) maakte op 17 december van Rotterdam de eerste wereld haven (althans in onze ogen, want New York is het met onze berekening niet eens!) Waarmee we dan ons kaleidoscopisch beeld van het wel en wee in Nederland in het afgelopen jaar willen besluiten.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13