Opgericht 1 maart 1860 Vierde blad Maandag 31 december 1962 iuHlLsft-êOCOy De belangrijkste wereldgebeurtenissen van het afge lopen jaar waren ongetwijfeld de snelle ontwikkeling van de ruimtevaart, de groeiende eenheid in Europa en de Cubaanse crisis. Die gebeurtenissen hebben wij op deze pagina uitgebeeld in een negental foto s ongeveer langs de diagonaal van links boven naar rechts beneden tussen brede witte lijnen. De grootste ruimtetriomf was ditmaal onbetwist voor Amerika: op 14 december deed de op 27 augustus ge lanceerde Mariner II geslaagde metingen in de directe omgeving van de planeet Venus. Dit (1is de man cie het project leidde, Robert J. Parks. De bemande ruimte vaart liet enkele spectaculaire vluchten zien: van Glenn (2), de eerste Amerikaan die vluchten om de aarde maakte op 20 februari, van de Amerikaan Carpenter (->) op 24 mei. van de Russische „ruimte-tweeling Nikola- 'jew (4) en Popowitsj (5) die gezamenlijk van 11 tot Id augustus om de aarde tolden, en van de Amerikaan Schirra (6) op 3 oktober. Zij hebben de mensheid groter diensten bewezen dan deze tafeltennissende figuur, F.del Castro (7). die een gevaarlijk spelletje wilde spelen met Russische raketten. Gelukkig koos Chroesjtsjow de wijs te partij toen Amerika liet zien dat het niet met zijn vei ligheid laat sollen. Kennedy stuurde o.m. troepenverster- kingen (8) naar de Amerikaanse basis op Cuba. terwijl hij het eiland liet blokkeren. Het liep allemaal gelukkig met een sisser af. In Europa werd inmiddels met succes gedokterd aan een grotere eenheid, waartoe vooral het persoonlijk contact tussen De Gaulle en Adenauer bij droeg. zoals bij het bezoek van de Duitse bondskanselier aan Parijs (9) en later het tegenbezoek van De Gaulle. Rechts naast deze „diagonaal van wereldhistorie" een herinnering (10) aan de verschrikkelijke aardbeving die Perzië trof. Daarnaast een blijmoediger gebeurtenis: Prinses Alexandra van Kent verloofde zich met Angus Ogilvy, die wij hier (11) samen op een foto zien. De wereld werd geschokt door de ramp. die .zich bleek te hebben voltrokken door een geneesmiddel, dat o m. onder de naam softenon in de handel kwam. Hieruit vloeide het geruchtmakende proces in Luik voort, waarin deze vijf personen (12) de hoofdverdachten waren. Links de dokter, rechts de moeder, die zich na haar vrijspraak zo schandalig misdroeg door publikatie van haar dagboeken. Adenauer mag dan veel hebben bijge dragen tot de Europese eenheid, hij struikelde bijna over de Spiegel-affaire, die hij wellicht politiek nimmer geheel te boven zal komen. Hier (13) zien we hem verbeten en gejaagd aankomen voor een bespreking waarin hij zijn positie poogde te redden. Vriendeli|ker stonden in mei de gezichten in Athene, waar het huwelijk werd voltrokken (14) tussen Prinses Sophie en de Spaanse troonpreten- lent Don Juan Carlos. Het staatkundige huwelijk tussen /lamingen en Walen blijft België de grootste moeilijk eden bezorgen, zoals ook blijkt uit deze foto (15) van anordelijkheden in de hoofdstad. Aan de andere zijde van de diagonaal nog een op- ienbarend ruimtesucces: op 10 juli werd de Telstar ge- anceerd. waarmee voor het eerst directe transatlantisch elefoon- en televisiecontact via de ruimte werd gelegd. De Franse posterijen wijdden een speciale postzegel (16) aan deze historische gebeurtenis. Internationaal „Contact van geheel andere en minder plezierige aard vond plaats in het grensgebied tussen India en China, waar Indiase soldaten (17) veel gebied moesten prijsgeven totdat de Chinezen plotseling uit politieke overwegingen de terug tocht begonnen. Ook elders in de wereld sprak het ge veld der wapenen, zoals in Algiers (18) waar echter ^nslotte dank zij de volharding van De Gaulle vrede en rijheid de plaats van geweld gingen innemen. Een idere historische gebeurtenis van heel wat vreedzamer arakter was de opening van het concilie (19) in Rome. van de andere zijde van de aardbol liet Amerika een .aterstofbom in de ruimte ontploffen (20) waardoor ngedachte natuurkundige verschijnselen en een politiek tormpje optraden. Terugkerende naar de Oude Wereld erinneren wij tenslotte aan het gigantische werk van de ouw van een tunnel door de Mont Blanc (21); op 14 ugustus reikten de boorploegen van beide zijden elkaar ie hand. Waardoor we dan dit overzicht kunnen be sluiten met een nieuw klein bewijs, van wat internatio nale samenwerking vermag.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11