Redders uit Alphen hartelijk gehuldigd Roland Petit vond bij Jean Vilar zijn ware bestemming Dankzij snelle reactie verdronk er I Wint hij l publiek voor moderne duns? Eerste paasdag zonk boot je met 17 kerkgangers AMERIKA EN EUROPA AAN TOP VAN DE AUTOWERELD Ijs hij Lisse opengebroken BALLET ES PARIJS ragen over winkeltoe wij zing in de A oorscliotense raad LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 29 DEC EMBER 1962 Het was op 22 april, eerste paasdagavond even voor acht, toen iet overzetpontje met ongeveer 17 passagiers, overwegend kerk- langers, van wal stak om naar de overkant van de Rijn te varen, let is een service van de veerman, die hij speciaal zondagavonden an kerkgangers biedt. Dat gebeurde al heel veel jaren, maar dit :eer was zijn botje, waarvoor een vergunning is voor maximaal 12 lersonen, te vol en te zwaar beladen. Halverwege sloeg een golfje va ter over de rand en een groot aantal van de opvarenden drong ich gelijktijdig naar de andere zijde van de boot. Het vrij ranke >ootie schepte te veel water en binnen enkele seconden zonk het. Ule opvarenden kwamen in het water terecht. De meesten van hen ion niet zwemmen en het ongeluk dreigde een allerrampzaligst ge- rolg te krijgen, ware het niet. dat dank zij het kordate optreden ran de heren N. Verschuur (31) en J. van Dam (24) erger werd iroorkomen. Drie mensen moesten kortere of langere tijd in een liekenhuis worden verpleegd, maar er verdronk niemand. De redders met de hen uitge reikte oorkonden van links naar rechts de heer N. Verschuur en echtgenote en de heer f. van -m-m -■ nii/( Dam en diens verloofde. Geheel JLJ.J_f3JtlXcl.il.il. I rechts burgemeester Bruins Slot die trots was op zulke kranige inwoners van zijn gemeente. (Foto Leidsch Dagblad) Dit was de achtergrond van een orte. dankbare bijeenkomst in het aadhuis van Alphen aan den Rijn isteravoncl, die onder leiding stond bui genieester Bruins Slot en werd bijgewoond door de in- eer N.G. Groothuijse en de gerefor- leerde predikant ds. W. Wijma. Het ïiddelpunt van de belangstelling wa di de twee jongemannen, vergezeld oor een echtgenote en een verloof- De moedige redders kregen uit han en van ae burgemeester het diplo- ia uitgereikt van het Carnegie Hei enfonds, dat gezien moet worden ls een landelijke erkenning van hun itzonderlijke prestatie in een bij- onder geval verricht met eigen le- ensgevaar, zoals de burgemeester et nader toelichtte. Ter inleiding herinnerde de bur- emeester in zijn toespraak aan het ebeurcie en schetste de toedracht an het ongeval en de omstandighe- 1 den als een van het allergevaarlijk- I ste soort. Dat geen der drenkelingen het leven heeft verloren, schreef de burgemeester toe aan het koelbloe dig reageren van de heren Verschuur en van Dam. Voor dit voorbeeldens- waardig gedrag dankte de burgemees ter hen mede namens de geredden en de gehele burgerij. Het heeft wel de schijn gekregen, aldus verontschuldigde de burgemees- tei zich. dat het gemeentebestuur geen belangstelling had voor deze oiep menselijke daad. omdat men niets va:, de burgerlijke overheid noorde. Maar hij zei van mening te zijn, ua: deze aangelegenheid niet kon worden gewaardeerd met een dankbetuigingsbriefje of met eenWL met de korpschef van politie heeft het gemeentebestuur de verstrekking van cen landelijke erkenning bevor derd en dai vraagt veel tijd. Ds w. wijma bracht de dankbaar heid over van in het bijzonder de kerkgenootschappen, wier leden bij het ongevai met de dood werden be dreigd. Zonder de persoonlijke inzet van de heren Verschuur en van Dam zou het ongeval hoogstwaarschijn lijk een ramp hebben betekend. Met de wens dat het hun hele le ven lang tot een sieraad in hun huis moge strekken, overhandigde deWL burgemeester elk hunner de waarde volle erkenning (ingelijst' en drukte hen en oc vergezellende dames harte lijk de hand. LEIDERDORP Schaatswedstrijd De vereniging IJssport hield giste ren op de ijsbaan kortc-baanwed- strijden voor clubleden. De heer T. Borst uit Hoogmade slaagde erin. de beker definitief in zijn bezit te krij gen. De uitslag is als volgt: 1 T. Borst. Hoogmade; 2 L van Velzen. Leiderdorp; 3. P. Rietkerk. Leider dorp; 3. C. Borst, Hoogmade. Burgerlijke Stand Geboren: Maarten, zn van P. F. van de Groep en G. Wassenburg Getrouwd: W. G Olyerhoek. 24 Jr en M. M. C. Kok. 20 Jr. Overleden J. Schelllngerhoudt. 82 Jr. w.v. W Kranenburg; J. G. van En gelen. 49 jr. e.v. J. A. van de Griend. OECSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Marike Chr dr van G J. Veenemans en M M. Velllnga; Rob bert. zn van A. Hilgeman en IJ. Ouwe hand Ondertrouwd: C. Th. van Valderen en M Paschler. Getrouwd: A Hulsman en E. Kor- pelshoek; D van den Berg en J C. C. Mackaay; J. van Gelderen en C. Bou- huljs; G W. van der Bend en J C. J. den Ouden j Overleden: T. Voogt, e.v. W. Ver steeg; W. van Assen. VOORSCHOTEN BOUWBEDRIJF NIERSMAN BESTAAT 100 JAAR Op 2 januari zal in de „Groote Vink" ie Voorschoten het 100-jarig bestaan van het bouwbedrijf Gebrs. G en P Niersman te Voorschoten feestelijk worden herdacht. In een eeuw tijd is het timmerbedrijf van wijlen A. G Niersman. in 1863 opgericht aan de Rijndijk uitge groeid tot een aannemersbedrijf, dat na de oorlog reeds meer dan 1000 wo ningen bouwde, diverse scholen on der meer ae Montessorischool te Leiden, het Gezondheidscentrum te Voorschoten neerzette en te Amster dam een kerk met klooster deed ver rijzen. Het is allemaal heel eenvoudig en I klein begonnen. I In 1863 nam de heer A. G. Niers- 1 man or 23-jarige leeftijd het tim- merbedrijfje van een zekere heer Vreeburg over. Het harl allemaal nog niet zoveel om het lijf. In de zomer maanden werd er getimmerd, veelal herstelwerkzaamheden. Het onder houd van de spoorweg van de H IJ S. M. van Noordwijkerhout tot Den Haag (behoorde tot de werkzaamheden. In de winter bestond het timmeren uit het hakken van brandhout, daar- naast was ae zorg voor de tol bij de I Vink, waar de heer Niersman tolbaas was. In 1904 werd de zaak voort gezet door de zoon H. A. Niersman, die nu neg het eeuwfeest hoopt mee te maken. In 1935 droeg de heer H. iA. Niersman het bouwbedrijf over aan zijn zonen Gerrlt en Piet. Zij I Douwden In 1935 en daarna de hui- lz?n ondermeer aan de Leidseweg- Boulevard. De laatste jaren werd in Voorschoten een aantal bijzondere 'gebouwen in steen gezet door het. j bouwbedrijf, zoals de Coöp. Boeren leenbank het Gezondheidscentrum I en nu is r.o 2 in wording In Leiden werd de Sterrewacht met koepel ge bouwd. in Bodegraven een bejaar dencentrum. terwijl in Leiden de op- I dracht ligt tot het bouwen van een bejaaracncentrum. Het zestigtal vaste personeelsleden benevens eer. aantal onderaannemers met hun personeel maken zich op voor het feest. De receptie is op 2 januari 111 de „Groote Vink". Vrijdagmarkt een uur eerder afgelopen Gedurende de maanden januari - februari en de eerste helft van maart zal de vrijdagmarkt gehouden wor den van 's middags 3 uur tot des avonds 8 uur (in plaats van 9 uur'. In de koopavond komt echter geen verandering, zodat men na het slui ten van de markt nog tot 9 uur in de Voorschotense winkels terecht kan. WARMOND Inenting honden De inenting tegen rabies van hon den en katten in de gemeente War- I mona zal worden gehouden op 2 ja- I nuari 1963 en voorzover nodig op 7 j januari in het gemeentelijk gymnas- tieklokaal. De eigenaren van honden en kat ten hebben een oproepingskaart ont vangen waarop het tijdstip van in enting is aangegeven. Er wordi gevaccineerd van 6.50 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds en ieder wordt verzocht stipt op de aan gewezen tyo te verschijnen. De eigenaren van honden en kat- 1 ten welke reeds zUn ingeënt dienen I toch te verschijnen om de entbewij- zen te laten verifiëren. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Monlka G A, d. v. J. J. Wagenaar en C M. Kraan: Sylvia E G d. v A T. Sneeuw en M. F v d Voorn; Elisabeth A Md. v. W J. Vosëe en C I. Kniest. Getrouwd C T. van der Krogt en A. E. M Paardekoper: P van den Berg 1 er. J Boersma; J van der Hllst en C. I Stigter I Overleden: J Veldkamp (Voorburg) I W. H Lampe 1 Den Haag); J. H P M. Octelmans (Den Haagi); Wed E Tonckens-Eindhoven; Baltus Wiger- sma; J A. M. Timmermans; F J W i A Peperkamp (Den Haag), Maria H Gladpootjes-van Veen; E. Cohen iDen j Haag). ZOETERWOUÜt OUDEJAARSAVOND Herv. Gem.: 7 uur ds. R. Hengst- mangers. Noord-Amerika bezit meer auto's dan alle andere werelddelen samen. In Amerika is er van elke drie men sen één autobezitter van een perso nenauto Hoewel Australië slechts een klein percentage van het totaal aantal auto's bezit is de geringe be volking in dit werelddeel er de oor zaak van. dat, gerekend naar het inwonertal, één op de vier inwoners een personenauto bezit. Voor Europa is deze verhouding 1 op de 21 inwo ners en voor West-Europa alleen is deze verhouding zelfs 1 auto op 16 inwoners, waarbij Frankrijk en Zwe den de rijkste landen zyn wat hun autobezit betreft want daar heeft men een veel lagere verhouding dan het cyfer voor West-Europa. Zweden tolt ca. 175 personenauto's en vracht auto s per 1000 inwoners. Frankrijk ca 161 personenauto's en vracht auto's etc. per 1000 inwoners. Vergeleken met deze continenten waarbij West-Europa veel belangrij ker is als „autoland" dan Oost- Europa spelen de andere wereld- Een ijsbreker was vanmorgen bezig het gedeelte van de ringvaart van de Haarlemmermeer tussen het Spaarne hij Haarlem en de steen fabriek bü Lisse open te breken. Als het in de komende dagen blijft vrie zen dan zal dit gedeelte van de Ring vaart dus bUzonder gevaarlijk zijn. Geen zilver, maar goud In het bericht dat wij gisteren van een jaaromzet van tien miljoen gulden door de Katwijkse groente veiling. schreven wij o.m. dat dit re cord werd bereikt in het jaar waarin de veiling haar zilveren jubileum vierde Dit berust echter op een ver gissing De veiling vierde namelijk in februari j.l. haar gouden jubileum. Volgens een mededeling van het Organisatiecomité van de Olym pische Spelen 1964 zijn alle kamers in tic Europese hotels gedurende de pe riode var. de spelen volgeboekt. Het I. tekent dat niet minder dan 22.500 kamers, oie ter beschikking stonden, zyn besteld De meeste kamers ko men ter beschikking van Amerika nen '19 979'. West-Duitsland volgt met 1291' kamers en Groot-Brittan- nië met 701 Een vertegenwoordiger van hei Organisatiecomité zei hier over: ..Teveel landen hebben met hun bestellingen gewacht. Zy heb ben nu geen kans meer". delen nauwelijks een rol. Naar schat ting zal het nog wel tenminste 25 ft 35 jaar duren voor deze verhoudin gen zich merkbaar zullen verande ren. VERDELING VAN HET AANTAL AUTO'S (in%v.hJotaol 1.9 ijpta 25.7 2,5 26 a R 5 8 u D z RIJNS BURG Burgerlijke Stand Geboren; Nlcollna G. G d van M. Zwaan en J. A. van Duyn. Adriana C., d van N. Driebergen en G. E Westra; Gerrlt. z van G. Lafeber en G Mink. Ondertrouwd: H. van Vliet, 32 J. en C. van den Eltkel. 25 Getrouwd J Brulnama 26 J. en J. Oudwater. 27 J G. J van Galen, 23 J. en B. Schoneveld. 22 J. Overleden: J. Schouten, e. v. Hoog duin. 02 1. HAZERSWOUDE Aan ongeval ontsnapt De vierjarige Ineke ten Brink, die te donderdagmiddag op wonderbaar- nabij Zwaantjeskerk woont, ontsnap- lijke wijze aan een ernstig ongeval. Het meisje stak de Ryndijk over. ter wijl een trailer van Van Gend en Loos naderde. De chauffeur kon niets anders doen dan zijn stuur omgooien. Het meisje werd opzij geslingerd en hield er slechts een gekneusde pol* aan over. Jubileum A. van Polanen In het privé-kantoor van de heer C F. Meerpoel aan de Hooigracht, is isteren de heer A. van Polanen ge huldigd in verband met zijn 25-jarig ubileum bij dit naaimachine-bedrijf. In aanwezigheid van het gezamen- ijk personeel werd de jubilaris door ie heer Meerpoel in het zonnetje ge- et. Tal van voorvallen uit de lange rerktijd werden opgehaald, waarna iet echtpaar Van Polanen van de Urecteur een televisie-toestel kreeg tangeboden. De assistent, de heer P. Erades, iprak eveneens enige woorden, waar- n hij meedeelde, dat het personeel Foor de bijbehorende apparatuur, als een antenne e.d., zou zorgen. Hiermee eindigde deze geanimeerde huldiging. INSTALLATIE SCHOOLHOOFD Maandagavond 7 januari zal de leer H. C. Ypenburg worden geïn- italleerd als hoofd van de Chr. V.G.L.O.-school aan het Noordeinde Padvindersdienst Marekerk Hedenavond om 7 uur vindt in de Marekerk een padvinders sters dienst plaats, waarin, oubaas Van Petegem zal voorgaan. Familie-avond VEBO De grote familie-avond van V.E.B.O. is vastgesteld op maandag 21 januari 1963. Op deze avond zullen de reeds in 1962 gewonnen prijzen worden uit gereikt aan de winnaars, terwijl het Chr. Muziek- en Toneelgezelschap „Sempre Avanti" een grote muzikale show zal brengen. Besprekingen gaande mef middenstand Bij de aanvang van de gemeente raadsvergadering te Voorschoten, deelde burgemeester L. de Kool me- I de, dat de heer Bakels, die reeds eni ge maanden ziek is. uit het zieken huis is ontslagen. Verder ontbrak in I deze vergadering alleen de heer Kam- minga, wegens verblijf buitenslands. De zgn. vorderingscommissie, werd in haar geheel herbenoemd, zodat mevr. M. Groot-Kingma en de heren A. Boesveld, G.v.d. Hulst. P.G. Niers man en dr. J.F. Sirks weer een jaar lid zijn. De heer J- Joziasse, waarnemend hoofd van de Gereformeerde School werd benoemd tot lid van de Com missie tot Wering van Schoolver zuim. Bij het voorstel tot wijziging van de verwarming van de Ds. Fortgens- school, vroeg de heer Fortanier of het niet mogelijk was geweest het werk aan de vier scholen.d ie nu ver andering aangevraagd hebben, door dezelfde firma te laten uitvoeren, hetgaan de kosten wellicht had ver laagd. Wethouder Schrama zette echter uiteen, dat eerst voor de open bare Parkschool en daarna voor bij zondere scholen tot omzetting beslo ten was. Gezien de wettelijke ver schillen in beheer van die scholen len was een gelijktijdige aanbeste ding niet goed mogelijk geweest. Nadat in vorige vergaderingen voor de Parkschool en de beide R.-K. scholen aan de Elstlaan het krediet was verleend, werd nu voor de ds. Fortgensschool een gelijk besluit ge nomen. De heer ir. Veldhuis informeerde naar de aard van de tuinbouwbe- drijfjes in ..Boschgeest" waarvan de BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Annette Arlane. dr van E. P. van Westendorp 011 C. J E. Jongsma; Mar cel. Z11 van G. Mokkenstorm en H. A Castelljn; Johannes, zn van J. Kooien en J Vermond; Johan Nicolaas, zn van J. N'. M. v. d. Voort en M. v. d. Mey. Albert Cornells, zn van A. Blok en L Vermeel Bernardus Leonardus Jaco bus. zn van B P J. v. d. Geest en S. C Schuur; Rose Gracla. dr van G. Etaritsky en J. T. v. d. Scheer. GETROUWD P. W. Dool en M. E. Vis. OVERLEDEN 1 J. T. Versteegen, 66 Jr. man; J de jJong, 88 Jr. man; P. J. Nleuwesteeg, 71 jr, man; A. P. Riool, 53 Jr, man. Lagere resultaten „Zaalberg" De directie van de N.V. Konink lijke Ned. Fabriek van Wollen Deken v h J. C. Zaalberg en Zoon deelt over de gang van zaken in 1962 het volgende mede: De omzet en produktie van zuiver wollen dekens enerzijds en die van wollen stoffen anderzijds is in 1962 tegengesteld geweest. Terwijl de öe- kenproduktie en omzet wederom een stijging t.o.v. 1961 vertoont, was de omzet en produktie van wollen stof fen aanzienlijk lager. Het resultaat over 1962 zal. gezien het bovenstaan de. bij dat van 1961 ten achter blij ven. In de laatste maanden van 1962 manifesteerde zich een belangrijke stijging in de orderportefeuille voor wollen stoffen, zodat een omzet op het peil van 1961 voor de eerste maanden 1963 gegarandeerd is. Ten einde dit voor de verdere maanden te bestendigen, wordt met de realisa tie van de fusie met Hulshoff Pol en Co te Hengelo de grootste spoed be tracht. pacht tussentijds beëindigd zal wor den. Hij had de indruk dat het hier volkstuintjes of zeer kleine bedrijfjes betrof. B. en W. hebben een taxatierapport laten uitbrengen door de taxateur J. Vellekoop te 's-Gravenzande. Zij ver trouwen volledig op diens rapport, aldus wethouder Dekker. Het betreft hier geen volkstuintjes, maar kleine bedrijfjes, waarvan een deel van de opbrengst inderdaad voor eigen ge bruik, maar de rest voor verkoop be stemd is. De gehele raad kon zich daarna met de voorgestelde overeen komsten verenigen. De voorstellen tot vaststelling van het bedrag per leerling voor het GLO en ULO. alsmede tot vaststelling van het getal wekelijkse lesuren gingen zonder meer onder de hamer door, evenals het voorstel tot wilziging van de Intercommunale IZA-regeling Zuid-Holland. De Stichting Maatschappelijk Op bouwwerk in Zuid-Holland, die een aanmerkelijk hogere subsidie ge vraagd had 'f. 492,i.p.v. f. 1001 krijgt deze niet, overeenkomstig het voorstel van B. en W., omdat van de adviezen van deze stichting weinig gebruik gemaakt wordt. Wel werd besloten tot verhoging van de sub sidie ten behoeve van nazorg van oud-leerlingen van BLO-scholen van f 20,— tot f 25 per pupil per jaar, voor zover het Voorschotense leerlin gen zijn. Het verzoek van de „Bond van Mobilisatie-Invaliden en van hunne nabestaanden" en van de Stichting ..De Nederlandse Soldaat" voor een bijdrage voor een in Drachten op te richten monument werd van de hand gewezen, evenals het verzoek van de leden van de gemeenteraad van Haelen <L.) voor een bijdrage voor 1 „Open het Dorp". Onder de Voorschotense midden- 1 standers blUkt verontrusting te heer- sen in verband met verhuur en ver- 1 koop van winkels in de nieuwe wij ken. Grotere concerns schijnen soms 3 of 4 panden tegelijk te kopen, ter wijl de plaatselijke middenstanders niet aan bod kunnen komen. Burgemeester de Kool gaf de heer Fortanier toe. dat die ongerustheid er was en zei, dat reeds besprekingen gaande zijn. Burgemeester L. de Kool sprak aan het eind van deze vergadering over de grote bestuurlijke activiteiten in het afgelopen jaar en over de goede samenwerking, die er tussen het col lege en de raad geweest is, zowel voor I als na de verkiezingen. Nadat burgemeester de Kool alle raadsleden een goede jaarwisseling had gewenst, antwoordde dit jaar ae heer C. Fortanier voor het eerst als I nieuwe nestor van de raad, nu de I heer v. d. Hulst geen lid meer is. ROLAND PETIT tijdens de repetities met nieuwe troep. ujn Bernstein, voor de Franse smaak be- 1 doelde toegankelijk te maken en aan te passen. Tot een overtuigend resultaat is hy als solisten dan nog een geslaagd beroep mocht doen op Rosella High- tower. Attilio Labis, lenig als een panter, en op de nog vrij onbe kende Daniele Jossy, Bechadé en Blaszka. die een meeslepend trio vor men dat een grote toekomst wacht Het programma omvat vier num mers waarvan er drie zich voltrok ken binnen een eerder vertrouwde kring waar ze gunstige, charmeren de en soms hartverrukkende. doch ook wel eens verdeelde indrukken verwekten Op drie ouvertures van Berlioz ontwierp Petit ter opening van het programma een ..ballet blanc" dat de klassieke zuiverheid heid en de noblesse der Russen nochtans miste, een achterstand die hij met wat parodistische trekjes èn zijn bekende flair toch niet helemaal wist te doen vergeten of te maske ren. Ravel's ..Rapsodie Espagnole". die nooit eerder als balletpartituur had gediend, bevat enkele prachtige pas-de-deux, naast ensembles die qua kleur, beweging en pose net zo goed. of beter ln Japan als in Span je konden worden gesitueerd, maar waarin Petit zélf. in een fascinerend zwart-wit toreadoors-kostuum van Saint-Laurent, met 'n solo die knet tert van vuur en beheerste passie, zich plotseling vele meters verheft boven het plan van een pseudo- folkloristlsche demonstratie. Le Vio- lon waarvoor Marius Constant de vaardige Paginini-parafrase compo neerde. is een anekdotische geval over een violist die zijn instrument in het vuuur werpt om zijn ziel als geliefde terug te krijgen: aanleiding voor enkele soms zeer schone en ver- tuoze variaties op klassieke thema's I gedanst door Hightower en Labis. H' et hoofdaccent van het pro gramma viel echter op Maldo- ror. een ballet waarvoor Mau rice Jarre de meer doelmatige dan congeniale muziek geschreven had en dat Roland Petit door de ge dichten van Lautreamont was lnge- (Van onze Parijse correspondent) op dat pad echter nimmer mogen geven. De Graaf de Lautreamont. I komen, 't Enige blijvende gevolg dat vroeg gestorven wonderkind der mo- zijn vele pogingen hebben opgeleverd |derne Franse literatuur, verheft zich is eigenlijk de openbaring geweest van Zizl Jeanmaire's vocale en an dere talenten als „leading lady" ln de music-hall, waarmee intussen het moderne ballet gelijktijdig van een zijner rijkste beloften, of betere krachten werd beroofd. HET is een gewichtige, om niet te zeggen historische gebeurtenis ge weest, de ontmoeting die tussen Jean Vilar en Roland Petit ten over staan van het massale publiek van het TNP i» Parijs heeft plaatsge vonden. Vilar heeft, na het moderne en klassieke toneel, de hedendaagse muziek en zelfs het chanson, nu een nieuwe sector-van-de-kunst in zijn nationale volkstheater waarvan de triomfen en de overwinningen de laat ste decennia nauwelijks meer te tellen zijn, geïntegreerd: het domein van de dans en van het ballet. En Roland Petit lijkt door en met die integra tie nu eindelijk het publiek en vooral het geestelijke klimaat te hebben ge vonden, dat hij sinds jaren vergeefs in de opera, op Broadway, in de II tvt f k< H*f I music-hall en in de filmstudio's gezocht had. Wanneer New York zijn Balanchine en zijn Jerome Robbins, Brussel zijn Mawice Béjart, Londen zijn Sadler's Wells bezat, dan heeft Parijs dot zo lange tijd van een eigen danskunst verstoken is geweest, in Roland Petit nu eindelijk dc figuur her-ontdekt, die deze lacune op kan heffen en die vacature vervullen. Aan verwachting ,Me ngvonn Toen enkele jaren geleden, bij de inauguratie der Vijfde Repu bliek. de minister van cultuur, Andre Malraux, zijn grandioze ver nieuwingsplannen onthulde (die he laas voor 't merendeel allang weer zijn gestrand», had hij voor Roland Petit als choreograaf bij de opera ook een functie van betekenis gere serveerd. Petit, die als nauwelijks meerderjarig danser onmiddellijk na de laatste oorlog de opera, samen I met zijn toekomstige vrouw Zizi Jean- maire. de rug had toegekeerd om als leider van een eigen treop een dans kunst te kunnen beoefenen die moest beantwoorden aan de aspiraties van de „nieuwe tijd", heeft aan die uit nodiging van Malraux toen echter geen gevolg willen geven, omdat hy intussen zijn blikken gericht had naar- en zijn zinnen gezet had op een mengvorm van dans. toneel en muziek, waarmee hij de Amerikaan se musical comedy a la Robbins en in deze cyclus als aanklager tegen over God die hij van een aantal grove fouten beschuldigt, welke spe ciaal bij de schepping van de fau na ls begaan. En Petit heeft deze evocaties van reuzesplnnen, krabben vlooi- en ander ongedierte met zijn (Ietwat sadistische) verbeeldings kracht tot een griezelvisioen herscha pen om met een groteske dodengang de monstreuze liefdesdaden en een ganse figuratie van afzichtelijke mens-beesten of beest-mensen zo. als choreograaf, een Jeroen Bosch naar de kroon mee te kunnen steken. Maldoror, waarvoor Salnt-Laurent bovendien decors had ontworpen die met enkele zetstukken die hele sur realistische wereld van dieren, dui vels en spoken vanuit de nacht wist op te roepen, mocht men naast P*- tlt's Le Loup, Robbins' interplay en Bejart's „Sacra du printemps" 10 ter stond al wel rangschikken onder de klassieken van het moderne bal let. En wanneer Roland Petit meer creaties van deze kwaliteit en deze .kracht op het repertoire van het den. Zijn beide oude vrienden Yves'TNP zal weten te schrijven, dan Saint-Laurens.de mode-ontwerper, en kan men met vertrouwen de verwe- Marius Constant, de componist-dlri- j teniyking van zijn opzet tegemoet gent. sloten zich. in datzelfde ent- tien die luidt: het brede publiek I housiasme, bij hem aan, terwyi hij I voor de moderne dans te winnen. De Parijse bailetomanen mogen Jean Vilar nu dan ook wel bij zonder dankbaar zijn dat h(j Roland Petit van die dwalingen *Uns weegs heeft weergekeerd, om hem op het spoor van zijn ware bestemming te plaatsen. Na ruim 15 jaar hono reert hij nu eigenlijk pas de uitzon derlijke verwachtingen die hy bij zijn debuut als onafhankelijk danser choreograaf had gewekt. Hij stelde een troep van ruim 40 leden samen waarmee hy maanden onbezorgd werken kon en die hy met zyn blakende geestdrift heeft gela

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9