©ster Films van deze tveeh in Leiden Twee vrolijke Britse films in één week ketting botsingen De man die Liberty Valance doodde RAKE TEKENING VAN COWBOY ANNO 1962 ongewone western Gero-cassette Boe J. G. J. Verhey van Wijk 80 jaar J OOvkoni de ras-sigaret puur voor uw genoegen Jazzsoos in Leiderdorp Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 29 december 1962 Tweede blad no. 30843 Kerkelijk Leven NED. HEKV. KERK Beroepen te Teiicaple c.a. A. J. Plug te Blankenham te Apeldoorn (wljk- gem. Berg en Bosch) (toez.) dr. E. J. Beker, stud.pred. te Utrecht te Apeldoorn (vac. P. Visser) J. Fol- kertsma te Wanneperveen. Aangeno men naar Amersfoort als zlekenhuls- pred. „De Lichtenberg" J. D. Smids te Schiedam. Aangenomen het beroep als zendlngspred, van de Evang. Kerk te Kameroen J. van Slageren, kand. te Oegstgeest. Bedankt voor Haaften toez.) H. A van Bemmel te Leerbroek voor Stadskanaal P. Hetebry te Selllngen voor Zierlkzee (vac. C. Bezemer) L. Boer te Haamstede. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiplulden J. C. Lan- geveld, kand. te Brandwijk te Wa gen ingen (vac. B, G% Mees ten Oever) P E. E. Sillevls Smitt te Rotterdam. Bedankt voor Ens (N.O.P.) J W. de Roo te Sellingen voor Steenwyk (2de pred.pl.) J. Snel te Harllngen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rilland-Bath Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Aangenomen naar Middelburg G. A. Zljderveld te Capelle a.d. IJssef. Bedankt voor Gles- •endam en voor Mellskerke A. Hofman te Zeist. Officiële puhlikatie ONTEIGENING De Burgemeester der gemeente Lel den maakt bekend, dat ter voldoening aan artikel 7 der Onteigeningswet de stukken, bedoeld ln artikel 6 dier wet, betreffende de voorgenomen onteige ning ten algemenen nutte ten name van de Staat (Ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen) van percelen ln de gemeente Lelden, nodig ln verband met de bouw van een bi bliotheekgebouw en gebouwen voor de afdeling Letteren en Wijsbegeerte der Rijksuniversiteit ter plaatse van het Dlaconessenhuis en ten noorden daar van aan de Witte Singel (plan uitbrei ding A-faculteiten binnenstad), ter Ge meentesecretarie. afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111), ter in zage voor een leder zullen worden neergelegd van 3 tot en met 23 Januari 1963 Belanghebbenden kunnen gedurende die termijn, alsmede gedurende acht dagen na verloop daarvan, bezwaren tegen de voorgenomen onteigening en het plan van net werk schriftelijk In brengen bij de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Nieuwe Uitleg 1. 's-Gravenhage Zij. die dit bij hun bezwaarschrift verlangen, zullen ln de gelegenheid worden gesteld hun bezwaren monde ling toe te lichten. Lelden. 29 december 1962. De burgemeester voornoemd, F. H. van Kinschot. één week twee CASINO In kostelijke reprises. Tot en met morgenavond draait ln het theater aan de Hogewoerd de onstuimige komedie „Doctor in Lo ve", het zoveelste produkt uit de suc cesvolle „Doctor"-serie. Het is een dwaze klucht vol verrassingen en geestelijke momenten. Centraal in 't dolle verhaaltje staat de massieve fi guur van de baardige James Robert son Justice als de ruwe, bulderende geneesheer-directeur Sir Lancelot Spratt. Waar hij in het beeld ver schijnt beheerst hij de scène. Wat overigens niemand zal berouwen, ge zien zijn talent voor komedie. Hij wordt op bekwame wijze gesecon deerd door Michael Craig, Leslie Phil lips, Virginia Maskell en Carole Les ley. Zodra is het rumoer rond de ver liefde artsen in Casino verstomd of plaats; nog wel een „huis vol". Re gisseur Ralph Thomas heeft op hu moristische wijze de draak gestoken met. het dienstbodentekort. Een jong echtpaartje denkt alles te hebben, wat voor aards geluk nodig is: geld, een droomhuisje en elkaar, maar het kan geen hulp in de huishouding krijgen. Ze proberen er enkelen, maar het blijkt, dat ze steeds uitzonderlijke exemplaren in huis gehaald hebben. Met elkaar gooien zy de plannen voor de wittebroodsweken danig in de war. Maar als dan de lieftallige Mylène Demongeot opdraaft om het paartje uit de brand te helpen, lijkt dat 'n blijvende oplossing. Maar niemand rekent op de aantrekkingskracht, die de blonde Frangalse op mannen uit oefent. Tia, en dan blijkt, dat zij niet de ideale is, hoe ideaal op zich zelf ook. Ook in dit verrukkelijke filmpje blaast James Robertson Justice een stevig stukje mee. Voorts deinen An ne Heywood en Claudia Cardinale in al hun verleidelijkheid over het witte doek. Wie dus vrolijke ontspanning zoekt, kan in deze week 's avond terecht aan de Hogewoerd. Niet 's middags, want dan blijft het theater gereser veerd voor de jeugd, dat heel wat spanning kan vinden in de nieuwe jeugdfilm „Klopjacht in Holland". Over de verdiensten van dit werkje schreven wij vorige week al. Doris Day blijft nog een weekje TRIANON De vrolijke kome die „That touch of mink" met de onverwoestbare Doris Day en de al tijd sympathieke Cary Grant in de hoofdrollen blijft nog een weekje ln het theater aan de Breestraat. Wij schreven het vorige week al op zich zelf is het thema van de verhouding tussen een steenrijke industrieel en een arm meisje niet nieuw. Integen deel zelfs Maar het is op verrassend frisse wijze uitgewerkt vol geestige dialogen en onverwachte wendingen, zodat men zich met dit onbekommer de verhaaltje een uurtje prettig kan ontspannen. Eensaam zijn li ontembare»'' REX „Eenzaam xjjn de ontembaren" la een film over een man, die weigert de halsband van de maatschappij te aanvaarden. Een „outcast", die doelbewust de verordeningen van de hedendaagse samenleving met de voeten treedt. Het is het verhaal over een cowboy in de twintigste eeuw. die rusteloos verlangt naar de wijdsheid van de prairie zonder bordjes met on mogelijke bepalingen. Doch evenals zijn Spaanse voorganger Don Quichotte die naar riddertijd terug verlangde is hfj gedoemd de strijd tegen d« „windmolens" te verliezen. LUXOR „De man die Liberty Valance dooddede man die in een duel een beruchte bandiet neerschoot hoewel hij nauwelijks een revolver kon vasthouden aan deze reputatie heeft een Amerikaan se rechtsgeleerde het te danken dat hij een schitterende politieke carrière heeft kunnen maken. Dat hij echter niet alleen deze repu- er komt andere herrie voor in de fatie maar ook zijn levtn aan een rivaal-in-de-liefde heeft te danken w» eon me vn e- de politicus zelf in een gesprek met enkele journalisten, als hij na vele jaren een kort bezoek brengt aan het stadje in het eer tijds zo Wilde Westen waar het beslissende duel plaatshad. Die ont hulling bestaat uit één lange flashback, voorafgegaan door de aan komst en gevolgd door het vertrek van de senator en zyn vrouw. Regisseur David Wilier heeft in zyn film „Eenzaam zyn de ontem- baren" uitstekend de sfeer weten te treffen, waarin de rebel tegen de maatschappij met zijn bepalingen leeft. Strak en streng zijn de beelden. iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiii Die flashback, in feite dus de eigen lijke film. is een western van het on gewone soort, al is het schema over bekend: zwart-wit, goed tegen slecht, zonder nuanceringen. Het verhaal is sober en in zoverre ongewoon, dat het geen onwaarschijnlijke verras singen inhoudt, het is bijzonder lo gisch. Ook vallen er niet veel doden: zegge en schryven één. Desondanks zal zelfs de liefhebber van de „kei harde" wild-westfilm geboeid toe kijken. want het zijn niet altijd de tot in het eindeloze herhaalde schiet partijen en achtervolgingen die een film spannend hoeven te maken. Re gisseur John Ford heeft een ander procédé gevolgd: die van het zorg vuldig opbouwen naar een climax, j Hfj heeft daarbij nauwkeurig het detail in de gaten gehouden. Het zijn namelijk vooral de kleinigheden spitse dialoogjes, woordspelingen en kostelijke typeringen die „De man die Liberty Valance doodde" boven het niveau van de gemiddelde wes tern uitheffen. De hoofdrollen wor den vertolkt door James Stewart als de man die met het wetboek in de hand tegen het kwaad ten strijde trekt en John Wayne als de sympa thieke revolverheid die meer vertrou wen heeft in zyn wapen. lllllltllllllllllllllllllllllllllllllllll Advertentie van f40.— of f400. v. d. WATER. HaarUtraat 207 heeft het. De Gero-specialist. „Bot'caccio '70" Alweer geprolongeerd LIDO Dat de film „Boccaccio lO" alweer geprolongeerd is. verwon dert ons niet Hier is sprake van die afzonderlijke films met drie film sterren in de hoofdrollen: Anita Ek- berg. Romy Schneider en Sophia Lo- ren. Men kan zich by alle drie films best amuseren, hoewel onze persoon- lyke voorkeur uitgaat r.aar de laat ste: „De lotery", waarin Sophia Lo- ren met haar groot acteertalent en haar aparte schoonheid de gemoede ren der Italianen in opwinding brengt Dit loterU-verhaal is door J Vittorio de Sica luchtig en geestig geregisseerd. I Dat er nu eens een andere en I veelzydiger Romy Schneider op t I doek verschynt dan de traditioneel- zoetelyke uit de „Sissi"-films, is een I speciale aantekening waard! ven incognito Origineel verhaal vol Britse humor STUDIO Wie van Britse humor houdt mag deze film niet overslaan, vooral ook omdat het verhaal origi neel is en op een wyze werd verfilmd, die kenmerkend is voo- de typerende geestigheid van de Britten. Naar het voorbeeld van de bekende organisatie A.A. (Alcoholics Anonymous) hebben de scenarioschryvers Davies en Bly- the een „Anti-boevenbond" gecre- eerd, bestaande uit lieden, die zelf geen al te fraa' verleden hebben, maar het goede pad trachten te be wandelen. Dreigt een van hen het rechte spoor byster te raken, dan belt hy een van de „broeders" Wat de zogenaamde „kapitein" Forsdyke als lid van deze „Crooks Anonymous" be leeft, werkt heel sterk op de lach spieren zonder dat er grove effecten Een zakelykheid, die door het ont breken van de befaamde technicolor nog wordt versterkt. De dialogen zyn sober en indringend. De karakters raak getekend; de gevechten kei hard. Kirk Douglas speelt de rol van de rusteloze John W. Burns en bewees met deze creatie nog steeds tot de „film-adel van Hollywood" te be horen. John W. Burns is een eenzame cowboy, die met vaardige hand zyn paard door het verkeer van een Ame rikaanse stad loodst, en vanzelfspre kend met de maatschappy in con flict komt. Met „eikenloof" gedeco reerd in de Korea-oorlog is hy te ruggekeerd naar de Korea-oorlog om te ervaren dat hij niet meer past in het keursiyf van wetteiyke verorde ningen. Een vriend van hem zit in de ge vangenis. Het lukt hem door een agent neer te slaan hier eveneens te worden opgesloten. Hy tracht zijn vriend over te halen samen met hem te ontsnappen. Deze weigert, omdat de straftijd by een eventuele ont snapping met vyf jaar wordt ver lengd. John W. Burns vlucht alleen. Doch ook de Don Quichotte anno 1962 zal zyn stryd verliezen. Gezeten op zyn paard op weg naar de vryheid rijdt hO zich te pletter tegen een zware vrachtauto. voor nodig zyn. De situaties, waarin hy telkens weer verdwaalt, zyn op zichzelf buitengewoon komisch en bo vendien was de keuze van de spelers van dien aard. dat van een voortref- feiyke bezetting kan worden gespro ken. „Boeven incognito" is een film voor wie eens zorgeloos wil lachen. Bekend en alom geacht stadgenoot Een bekend en in wyde kring hooggeacht stadgenoot bereikt op Nieuwjaarsdag de leeftyd der zeer sterken. Het is de heer J. G. J. Verhey van Wijk. oud-directeur van de N.V. Textielfabrieken Gebrs. Van Wijk en Co. welk bedrijf thans de naam draagt N.V. Van Wyk en Heringa. De heer Verhey van Wyk aan schouwde op 1 januari 1883 het le venslicht en deed reeds op Jeugdige leeftyd zyn intrede in het bedryf van zijn vader, de heer W. F. Verhey van Wyk. Hij doorliep achtereen volgens alle afdelingen en leerde zo het bedryf en de bedrijfsgang gron dig kennen. zyn belangstelling en activiteiten bleven echter geenszins beperkt tot het voorvaderlijk bedrijf. In 1929 be noemd tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn- I land. werd hij na de bevryding in 1945 geroepen tot het voorzitterschap, welke functie hy tot 1953 op voor- treffeiyke wyze heeft bekleed. In laatstgenoemd Jaar droeg hij het presidium over aan de heer Ton van Waveren. Tot 1959 bleef hij voorzit ter van de Commissie voor Make laardij der Kamer. De heer Verhey Padvinders vieren patroonsfeest Vaandrig geïnstalleerd De leiders en leidsters van de R.-K. Verkennersbeweging uit het Leidse district hebben donderdag het pa troonsfeest van de H. Johannes in Leiden en in Hazerswoude-Groenen- dijk gevierd. In de St.-Lodewijkskerk te Leiden hielden de verkenners- en welpen- leiders een plechtige avondwake, terwijl zij in het restaurant „Groe nendijk" getuige waren van de in stallatie van de Leidse vaandrig Nagtegaal tot assistent-districtscom missaris. Commissaris Duindam uit Leiden verrichtte de installatie, die onder meer werd bijgewoond door een de putatie van het padvinderscommis sariaat van het Leidse district. Tij dens deze byeenkomst declameerde Ben Heur. Machinefabriek M. den OS Bestaat 60 jaar Ter gelegneheid van het zestigja rig bestaan van de N.V. Machine fabriek M. den Os werd gistermiddag in Café-restaurant „In den Vergul den Turk" een zeer druk bezochte en geanimeerde receptie gehouden. Behalve vele zakenrelaties en ken nissen van de familie Den Os, boden ook de heer G. J. den Heeten en mr. H. A. C. Branderhorst, resp. onder voorzitter en secretaris van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rynland hun gelukwensen aan. Na afloop van deze receptie werd het personeel in „Avifauna" te Alphen aan den Ryn een diner aangeboden. Tydens dit diner heeft de heer W. Kooreman de directie namens het Kersoneel twee schrijfbureaus aange- oden. De heer Kooreman herinner de er aan, dat de heer M. den Os sr. in 1902 in een pand aan het Pieters kerkhof de grondslag legde voor het bedryf. In 1919 werd het huidige fa briekscomplex aan de Herengracht betrokken. Ook de heer P. van der Steen, voorzitter van de personeels vereniging, schonk in een sympathiek woord aandacht aan dit jubileum en de uitbreiding van het bedryf. De heer M. den Os, oudste directeur, was zeer erkentelyk voor de geste van het personeel en huldigde op zyn beurt de heren J. Kiel en W. F. Vroom, die resp. als bankwerker (ruim veertig jaar) en voorman (ruim 30 jaar) aan het bedryf verbonden zyn. Spreker had grote bewondering voor hun vakkennis en plichtsbetrachting en bood ieder een enveloppe met inhoud aan. van Wyk was voorts van 1946 tot 1962 voorzitter van het Rijnlands Borgstellingsfonds, vanaf 1929 be stuurslid en gedurende zeer vele ja ren voorzitter van het Departement Leiden van de Nederlandse Maat schappij voor Nyverheid en Handel, oud-bestuurslid en voorzitter van de Leidse Rotaryclub. voorzitter van het college van regenten van het Pieter Loridanshofje aan de Oude Varkens- markt, oud-bestuurslid van de Waal se Gemeente en beschermheer van de speeltuinver. „Rondom de Wa tertoren". Zyn vele verdiensten op een breed terrein van het maatschappe- lyke en verenigingsleven en voor de industriële organisaties vonden er kenning in zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Het feest ter gelegenheid van deze tachtigste verjaardag zal uitsluitend in de familiekring worden gevierd, waarby tien van de elf kinderen aan wezig hopen te zyn. onder wie zoons uit Curasao en Zuid-Afrika, wier werkgevers alle medewerking hebben verleend om hun overkomst mogelijk te maken. A.s. donderdagmiddag van 4 uur tot halfzes bestaat er ten huize van de jubilaris. Burggravenlaan 11, ge legenheid tot gelukwensen. Men kan er zeker van zijn dat zeer velen van die gelegenheid een dank baar gebruik zullen maken teneinde van hun genegenheid en hoogach ting Jegens deze sympathieke en be scheiden mens blyk te geven. STAAT STIL BINMEMVERLICKTIN6 AAM LIMED RICHTING- WIJZER WESI1 GEDIMDE (0P- IAMRE* AAN Als klap op de vuurpijl VIN PERLÊ, parelt als champagne. per fles f 2.95. steenstraat 8 herenstraat 6 haarlemherstil 204 Eén ongeval op een autosnelweg leidt vaak een nieuwe reeks botsin gen in. Botsingen die ontstaan, om dat men niet snel genoeg in de gaten krijgt wat er precies aan de hand is. Is het zicht beperkt of is het donker dan is het vaak uiterst moeilijk te zien of rode achterlichten by ryden- de of bij stilstaande auto's horen. Is er daarom iets op een autosnelweg gebeurd, dan is het van groot belang het achteropkomend verkeer te waarschuwen. De ANWB heeft in nauwe samen werking met de Rijkspolitie een aan tal gedragsregels opgesteld om het achteropkomende verkeer tijdig te waarschuwen. 1. Trap by het remmen het pedaal een aantal malen achtereen in. De remlichten gloeien op en vormen voor de wagens achter U een goede waarschuwing. 2. Schakel bij het stilstaan de lich ten niet uit, maar verlicht zo mo- gelyk de plaats van het ongeval. 3. Ontsteek de linker richtingaan wijzer. Het knipperen werkt sterk alarmerend. Schakel tevens de binnenverlichting in. 4. Stap slechts uit de auto. nadat U zich ervan hebt overtuigd, dat dit absoluut zonder gevaar is. Ga in geen geval tussen de stilstaande auto's instaan. 5. Neemt U zelf niet aan de hulp verlening deel verlaat dan de plaats van het ongeval. Rykspolitie en ANWB hebben geconstateerd dat toeschouwers bij ongelukken het gevaar op de weg aanzienlijk vergroten. nioua Monk werkt* toot hy zijn eigen kwartet vormde, en draaide ter illustratie verscheidene platen. Na- drukkeiyk wees hy er op. dat men niet uit een al t* grote verering voor Coltrane andere saxofonisten auto matisch naar het tweede plan moet verwijzen. Na de pauze trad het Trio Kees Nix (modern) lilt Leiden op. De jeugdige leider deed zich kennen ala een vaardige pianist met meermalen heel aardige Invallen en een soepele speeltrant. Nogal stroef en schools vonden we daarentegen het drummen van Danny Carré; bassist Jacques Schols voldeed als begeleider o.i. be ter. Totaal Indruk: drie musici die wel het métier beheersen, maar nog niet volledig de muziek die zy spe len, voor amateurs hebben zij echter een opmerkeiyk en wel het een en ander belovend peil bereikt. Met een uurtje dansen werd de tweede jazzsoos in Leiderdorp gezel lig afgerond. Ds. A. van Eijk beroepen In de vacature van ds. M. Otte- vanger is gisteravond een beroep uit gebracht op ds. A. van Eyk, hervormd predikant te Bergschenhoek. Ds. Van Eyk is 42 Jaar en werd op 13 septem ber 1953 te Benthuizen in het preek ambt bevestigd. Sinds 14 december 1958 staat hy te Bergschenhoek. Geen bussen op oudejaarsavond Op Oudejaarsavond zullen de busdiensten na plm. 9 uur niet meer rijden. Zowel Maarse Kroon als de NZHVM, Citosa en NAL hebben besloten om de inter- locale en locale bussen uit de dienst te nemen. Ook de N.V. Eltax zal haar ringlyk omtrent dit tijd stip beëindigen. De laatste dienst van deze N.V. vertrekt op belde lijnen om 20.20 uur van het Station. Bijna zestig jonge Leiderdor pers en Leidenaars waren gister avond te gast bij de onlangs op gerichte Jazzclub Leiderdorp, die in het Dorpshuis voor de tweede maal in zijn korte be staan een jazzsociëteit had ge organiseerd. De heer P. Dykstra uit Oegstgeest hield een lezing over John Coltrane, de in jazzkringen populairste tenor- saxafonist van het ogenblik. HU schetste de levensloop en de muzi kale ontwikkeling van Trane. die eerst o.a. by Milés Davis en Thelo-

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3