ZWARE STRIJD IN EN OM ELISARETHSTAD Chroesjtsjows brief Felle reactie in Bonn Europa blijft gevangen in greep van de koude 8^' President Tsjombe rimboe in gevlucht MATIGE VORST Nederland wil meer zeggenschap over de NA. V.O.-kernmacht „KWETSEND EN LASTERLIJK Hongerige wolven vallen boeren aan „Vermiste" schepen lagen in werkhaven @ud WEERBERICHT Meer wind Gegevens Y enus over Tachtig doden bij strijd met fanatieke sekte gestikt Babv leuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 29 DECEMBER 1962 No. 30843 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand. f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57063 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Troepen van de Verenigde Naties hebben zich een weg naar het hoofdkwartier van de Katangese gendarmerie in Elisabeth- stad gevochten en het gebouw bezet, zo heeft het VN-hoofdkwar- tier in Kongo gisteravond meegedeeld. De versperringen die de Katangezen in de stad hadden opgeworpen, zijn uit de weg ge ruimd. In Albertstad zijn ongeveer tienduizend Indonesische para chutisten aangekomen, die zich gereed maken om Elisabethstad binnen te trekken. Het VN-opperbevel in Kongo heeft tot deze actie bevolen, nadat er reeds gedurende vier dagen bij tussenpozen was ge schoten en zich rond de Katan gese hoofdstad incidenten had den afgespeeld. De ongeregeld heden bereikten gisternacht een hoogtepunt, toen volgens VN-zegsiieden Katangese militairen het vuur openden op VN-troepen die rond de stad waren gelegerd. Het lijkt er op, dat president Tsjombe zijn troepen niet meer in de hand heeft. Een bevel van Tsjombe om het vuren te staken werd door de Katangese gendarmes gisterochtend genegeerd. Toen de VN daarop eisten dat de president een schriftelijke toe zegging voor een bestand zou doen, zei deze dat hij niets kon onderte kenen zonder overleg met zijn mi nisters. De troepen van de volkeren organisatie zijn toen begonnen de wegversperringen op te ruimen om NIEUW KALKOEN van 't SPIT Smakelijker dan ooit. Zondags na 5 uur beperkt verkrijgbaar. Dagelijks geserveerd na voor afgaande bestelling. Rest. „DE NACHTEGAAL", LISSE Tafelres. 02530—3400. In de afgelopen nacht kwam in ons land tijdens opklaringen, waarbij zich dichte mist vormde, op ver schillende plaatsen strenge vorst voor. De laagste temperatuur werd gemeld door Soesterberg en bedroeg min dertien graden. Inmiddels breidt de invloed van een gecompliceerd en diep lagedrukge bied voor Portugal zich in de rich ting van het Alpengebied uit. Krachtige zuidwestelijke winden voeren grote hoeveelheden zachte en vochtige lucht over Spanje en het westelijk deel van de Middel landse Zee naar het noordoosten. De temperaturen in Spanje zijn hierdoor sterk gestegen en ook uit zuid-Frankrijk werd' de vorst reeds verdreven, terwijl in het Alpenge bied de vorst afneemt. De verdere uitbreiding van dit depres- siegebiederf in noordoostelijke rich ting tezamen met enige drukstij- gingen boven het Noordzeegebied van zuid-Scandinavië, zal tot ge volg hebben dat in ons land de oostelijke winden gaan aanwakke ren. De kans op sneeuw is daarbij morgen nog klein. De hardnekkige mist in het Waddengebied zal er echter bij verdwijnen en aanvan kelijk kunnen plaatselijk enkele opklaringen voorkomen. De vorst zal gedurende het weekeinde over wegend matig zijn. 30 DECEMBER Zon op: 8.49 uur; onder: 16.37 uur. Maan op 11.13 uur ;onder: 20.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.25 en 17.39 uur. Laagwater te 11.11 uur en 13.30 uur. 31 DECEMBER Zon op: 8.49 uur; onder: 16.38 uur. Maan op: 11.43 uur onder: 22.03 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.06 uur er» 18.25 uur; laagwater te 1.49 uur en 14.12 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) en een Bijvoegsel naar het centrum van de stad op te trekken. De Katangese ministers heeft men echter al verscheidene dagen niet ge zien; zij zijn waarschijnlijk naar de rimboe gevlucht. Ook president Tsjombe zou gisteravond kans heb ben gezien te ontvluchten, hoewel alle wegen naar de stad door VN- troepen waren afgezet. Volgens in Zuid-Rhodesië opge vangen radioberichten waren van morgen vroeg op de weg naar Kipoe- sji, ten zuiden van Elisabethstad, nog hevige gevechten gaande tussen Katangezen en strijdkrachten der VN. In de hoofstad zelf is de strijd vannacht geluwd. Tegenaanvallen De gebeurtenissen volgden elkaar gisteren in snel tempo op. 's Morgens vroeg, toen de strijd in alle hevig heid gaande was, werd in VN-kringen vernomen dat men op minstens twee fronten een tegenaanval wilde onder nemen. Tevoren was de VN-troepen opgedragen, alleen te schieten uit zelfverdediging. Het doel van deze tegenaanvallen zou. zoals een VN- cfficier zei, de gevangenneming zijn van „de huurlingen die waarschijn lijk de hand hebben in de Katangese aanval en de Katangezen aanzetten j om op ons te blijven schieten". Een Indiase officier deelde mee. dat VN-functionarissen president Tsjombe donderdagnacht hadden meegenomen naar de golfbaan even buiten Elisabethstad waar Indiase troepen door de Katangezen onder vuur werden genomen, om de Katan gese president te laten zien wat zijn mannen deden. Tsjombe had daarna beloofd, ervoor te zullen zorgen dat het vuren gestaakt zou worden, het- j geen naar later bleek niet ge- j beurde. Ultimatum Toen gistermiddag nog steeds ge schoten werd. had de bevelhebber van de VN-troepen in Katanga, de In diase generaal Prem Chand, een ul timatum gezonden aan Tsjombe om zijn troepen binnen een half uur te rug te trekken, of er zou een „alge mene oorlog uitbreken". Een verzoek van de Katangese president om zijn ministers hierover te raadplegen werd van de hand gewezen. Kort daarop deelde het hoofd van de VN-vertegenwoordiger in Kongo. Robert Gardiner, mee, dat hij con tact had opgenomen met secretaris generaal Oe Thant en dat alle weg versperringen bij Elisabethstad indien noodzakelijk zouden worden opge ruimd. „Wij zullen zover gaan als wij kunnen", zo verklaarde hij. Spoedig daarna werd bekend, dat het hoofd kwartier van de gendarmerie in het Karavia-district van de Katangese hoofdstad was bezet nadat de ver sperringen uit de weg waren ge ruimd. Volgens een VN-woord voerder :|jn bij de gevechten voor zover bekend zes Ethiopische VN-soldaten en een Indiër gewond. Er is geen melding gemaakt van doden. f 'liegtuigen Het Amerikaanse ruimtevoertuig Mariner, dat getracht heeft de ge- j heimen van Venus te ontsluieren, heeft rond deze planeet geen stra lingsgordel aangetroffen. Het gevaar. 1 dat de Van Allen-gordel om de aarde voor ruimtevaarders vormt, bestaat i dus niet in de buurt van Venus. De planeet draait waarschijnlijk om haar as in tegenovergestelde richting als de aarde om haar as. Uit de gegevens, die de Mariner j naar de aarde heeft geseind, heeft men voorts kunnen afleiden dat de massa van Venus 0.81485 maal die van de aarde is. Uit welingelichte VN-bron is giste ren vernomen dat de Verenigde Sta ten waarschijnlijk tien straaljagers aan de volkerenorganisatie zullen afstaan voor haar strijdmacht in Kongo. Ook is overleg gepleegd over oe levering van Amerikaanse trans portvliegtuigen. maar over het aan tal is nog geen overeenstemming be reikt, zo werd gezegd. Er zullen vermoedelijk geen Ame rikaanse piloten naar Kongo worden gezonden. In Palma Sola in de Dominicaanse De Nederlandse regering is ervan overtuigd dat de Verenigde Staten zich zonodig met alle beschikbare middelen voor de verdediging van het gehele gebied van de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie De minister van Buitenlandse Za ken. mr. Luns onderstreept dat nog eens in zijn memorie van antwoord. het beginsel van een multilaterale NAVO-kernstrijdmacht positief te benaderen, als de genoemde oplos sing niet ver genoeg zou blijken te gaan. De regering acht het aanvaard baar, dat de kernwapens van de af schrikwekkende strijdmacht en de beschikking daarover in feite een - - ---- - te aan meer zekerheid leeft, dan Republiek hebben zich gistere-n meent de regering dar do oplossing botsingen voorgedaan tussen aan- daartoe gezocht moet worden in een hangers van een fanatieke gods- .ntensiever betrekken van alle NAVO dienstige sekte, die zich Los Mei- landen bij de planning van en de lizos (De Tweelingen) noemt, en zeggenschap over de kernwapens van de politie. de NAVO. De regering is ook bereid Volgens nog niet bevestigde berich ten. zouden hierbij tachtig slacht- offers zijn gevallen en meer dan duizend arrestaties zijn verricht. Het ministerie van Defensie deelde mee. dat een generaal door leden van de sekte met knuppels werd doodgeranseld. Ook twee hoofd officieren van de politie behoorden tot de slachtoffers. Zo er echter bij anderen de behoef- jAmeriKaans monopolie blijven, maar zij erkent toch ook. dat politieke far toren ervoor pleiten, dat er althans ten zekere multilaterale zeggenschap komt over het gebruik van deze wa pens. Een schilderachtig beeld uit een plaatsje in het kanton Bern in Zwitserland. De op Zestienhoven viermaal over de kop geslagen DC-J van de British United Air Ferries. De piloot van het toestel kwam om het leven, van de passagiers werd niemand ernstig gewond. j In urmen run (Ie slapende moeder De één maand oude baby G. Korver is gisternacht in Amsterdam (Bos en Lommerweg) gestikt in de armen van zün in slaap gevallen moeder. De 28-jarige vrouw heeft haar baby om 11 uur 's avonds in het ouderlijk bed gevoed. Met het hoofdje van de baby in de buiging van haar arm, is z(j in slaap gevallen. Toen de moeder om 5 uur de volgende ochtend wak ker werd, bleek de baby gestikt. Levenslang geëist tegen tunnelgraver Voor het Oostduitse Hooggerechts hof in Oost-Berlijn is gisteren le venslange gevangenisstraf geëist te gen de 24-jarige Westberlijner Harry Seidel, die op 16 december werd aan gehouden toen hij via een tunnel uit het Westelijke stadsdeel in Oost- Berlijn kwam om zijn familie naar het Westen te helpen. Volgens een in West-Berlijn wo nend familielid van Harry worden diens moeder en vier broers en zus ters in Oost-Duitsland gevangenge houden. Zijn 58-jarige moeder zou tot anderhalf jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. Harry Seidel had met een groep Westberlijners een gang van 70 me ter naar Oost-Berlön gegraven. '55 Een Westduitse regeringswoordvoerder, Karl Giinther von Hasc, heeft gisteren op een persconferentie de jongste brief van premier Chroesjtsjow aan Bondskanselier Adenauer lasterlijk en kwetsend genoemd. Europa blijft gevangen in de greep van de koude. In Nederland is de temperatuur nog ,,mild" in vergelijking met de oostelijker gelegen landen. In de Westduitse stad Neurenberg zakte het kwik tot 24 graden onder nul en in het Oostenrijkse Innsbruck vroor het gistermiddag zelfs 27 graden. Maar ook Zuid-Europa heeft onder het winteroffensief te lijden. Door het smelten van sneeuw en hevige regenval zijn grote delen van Thessa- lië in G r i e k e n 1 a n d overstroomd20.000 mensen zouden dakloos zijn geworden. In Spanje zijn drie personen door de kou omgekomen en drie verdronken bij overstromingen. Ook heeft men in Spanje wolven sneeuwstormen worden geteisterd, neergeschoten die boeren aanvielen. en de Abruzze n zijn eveneens In de A p e n ij n e n, die weer door I troepen hongerige wolven uit hun schuilplaatsen in de bergen geko men. Bij ongelukken op gladde wegen zijn gisteren in Italië zes personen om het leven gekomen. De koudegolf in Zwitserland heeft deze week al tien mensenlevens geëist. Grote delen van Engeland en Wales zijn met een dikke laag sneuw bedekt. Grote hoeveelheden ijs komen van de bovenloop van de Rijn afzakken. Gisteren bereikte het dnjfys de dicht bij de Nederlandse grens gele een Westduitse stad Wesel. Sommige iisschotsen meten rond vijftig vier kante meter. Het dorp Bonneval in de Alpen is al twaalf dagen van de buiten wereld afgesloten. De bevolking wordt per hefschroefvliegtuig en door tus senkomst van skiërs van levensmid delen voorzien. Een der ..meest groteske, absurde en kwetsende beschul- digingen die ooit jegens de kan- I selier en de regering uit die hoek zijn geuit", was de bewe- I ring dat de Westduitse politiek I tot een Duitse burgeroorlog zou kunnen leiden, aldus de woord- voerder die zei dat Chroesj tsjow oorzaak en gevolg door elkaar haalde en overigens geen nieuwe gezichtspunten naar vo ren bracht. De Bondsregering zal met haar bondgenoten blijven streven naar een oplossing van de Berlijnse crisis waar door de veiligheid, vrijheid en le vensvatbaarheid van Berlijn worden gewaarborgd, verklaarde hij. Bondskanselier Adenauer heert ln een interview met het Westduitse blad Politisch-Soziale Korrespondenz Chroesjtsjows beschuldiging, dat hij iAdenauer» getracht had een gewa pend conflict tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie om Cuba te doen ontstaan, als „onzinnig" van de hand gewezen. De Russische pre mier had deze beschuldiging geuit in zijn jongste brief aan de Kanselier. Adenauer zei voorts: „Ik beschouw de heer Chroesjtsjow als een zeer realistisch politicus, maar ik betreur zijn onjuiste en onrealistische politiek ten opzichte van ons". West-Duits- land streeft naar „een krachtig, ver enigd Europa", zo zei hij. „De grond slag hiervoor is de Duits-Franse so lidariteit, die gedurende het afgelo pen jaar is bezegeld" Cuba heeft volgens hem het bewijs geleverd dat de politiek van vastberadenheid en paraatheid van het Westen juist is „en heeft opnieuw het belang van de NAVO duidelijk gemaakt". Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard, dat i het te betreuren valt. dat Chroesj- tsjof „voor zijn al rder genade pro- paganda-uitlatingen 'n tijdstip heeft gekozen waarop bepaalde mogelijkhe den aanwezig schenen te zijn voor een vermindering van de internatio nale spanning". Volgens de woord voerder schijnt echter geen speciale betekenis aan de brief van Chroesj tsjow aan Adenauer te moeten wor den toegekend. Burgemeester Brandt van West- Berlijn heeft gezegd dat de brief van Chroesjtsjow duidelijk aantoont dat men geen illusies moet koesteren. Chroesjtsjow is blijkbaar verkeerd in gelicht over de gebeurtenissen aan de grens van West-Berlijn, want hij acht de verkeerde mensen hiervoor verantwoordelijk. Brandt sprak ten stelligste tegen dat de Westberlijners verstandige voorstellen van de Oost- berlynse regering over het hereni gen van gescheiden gezinnen in Ber lijn had verworpen, en zei graag aan Chroesjtsjow de schriftelijke bewij zen te willen verschaffen wanneer hij er zeker van kon zijn dat deze in derdaad in diens handen zouden ko men. De binnenschepen „Zwaluw" en „Pax die sinds donderdag op het IJsselmeer vermist werden, liggen nog steeds vastgevroren op een werk haven van de Zuiderzeewerken onge veer twaalf kilometer ten zuidwes ten van Lelystad. Aan boord van de „Pax" bevinden zich schipper H Bos nia, zijn echtgenote en twee kinde ren en aan boord van de „Zwaluw" schipper J Kool met zijn vrouw en eveneens twee kinderen. Zij maken het goed. De beide families hadden aan boord via de radio gehoord, dat ze vermist werden. Om hun familieleden gerust te stellen hebben zij zich toen over het ijs naar de vaste wal gehaast. Ter hoogte van de Oostvaarderdijk gingen zij aan land en na een af stand van ongeveer tien kilometer te hebben afgelegd vonden ze in een keer van de Zuiderzeewerken 'n tele foon. waarmee ze hun familieleden i konden vertellen, dat alles wel is. Beide schepen hadden hun toevlucht gezocht in de werkhaven omdat zij niet opgewassen waren tegen het ijs. op tweede kerstdag heeft 'n helikop ter van de Marineluchtvaartdienst in Valkenburg de bemanning van pro viand voorzien. Donderdag heeft een Üsbreker vergeefs naar de binnen schepen gezocht. Waarschijnlijk werd hij misleid door de mist, want gister middag stelde een vliegtuig van de Rijkspolitie te Schiphol vast, dat de gezochten zich nog steeds in de werk haven bevinden. Vanochtend zou de ijsbreker op nieuw proberen een weg door het ijs te breken en de „Zwaluw" en de „Pax" in zyn zog mee te voeren naar Amsterdam. Lukt dit niet, dan zullen de schepen weer door een vliegtuig van voedsel moeten worden voorzien, want de proviand voor drie dagen die de helikopter had aange voerd zal tegen die tijd wel op zijn. BANANEN Uit het Leidsch Dagblad van 30 Dec. 1862; De accijns op de brand stoffen drukt zeer zwaar. De i kolen kosten per mud 62 cents De rijksaccijns is 45 cents; de stedelijke accijns is 38 cents. Te zamen per mud f 1.45.-. Bij Potchefstroom (Z.- f Afr.) heeft een gevecht plaats f gehad tusschen den kom- f mandant Kruger en den ge- f wezen kommandant generaal Schoemann; welke op de f vlucht sloeg. i

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1